'Ook buitenlands kind moet naar havo kunnen' 1 Wensen derde wereld blijven vrijwel onvervuld Turkse kinderen in Almelo 'PPR zoekt contact met Goudzwaard' Af Jfc 0. Albeda roept op tot gesprek over werkgelegenheid Verdachte moord op meisje aangehouden Ook al willen IMF en Wereldbank hulp vergroten RNS FAMILIEBERICHTEN MAANDAG 6 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET 6Ü door Johanneke Leestemaker ALMELO „Wie begrijpt dit niet?" Deze zin komt na elke andere zin terug in de aardrijkskundeles aan de A-3 groep van de Hofkamp-leao-school in Almelo. In de A-3 groep zitten twaalf jongens, die kort geleden van Turkijke naar Almelo zijn verhuisd. De aardrijks kundeles bestaat eigenlijk alleen uit het leren omgaan met de Nederlandse taal. Bij elke zin of opdracht die de aardrijkskundeleraar gebruikt, moet hij zich ervan verzekeren dat de leerlingen hem begrijpen. In de schakelklassen van de Hof- kampschool krijgen de kinderen der-, tien uur Nederlands per week. Twee' uur aardrijkskunde en twee uur ge schiedenis kan je eigenlijk ook onder Nederlands laten vallen. De drie uur rekenen, die het programma com pleet maken, worden echt voor reken onderwijs gebruikt. De A-groepen van de schakelklassen, worden gevormd door leerlingen van elf tot achttien jaar die haast geen woord Nederlands spreken. De vier A- groepen die de Hofkampschool kent, zitten bomvol. De verwachtingen wat betreft het aantal nieuwe leerlingen zijn dit jaar dik overschreden. In één groep van gemiddeld tien kinderen, zitten nu zestien kinderen. En er ko men elke dag nieuwe kinderen uit Turkije binnendruppelen. Mevrouw De Graaf, coördinatrice van deze schakelklassen verklaart de stroom nieuwe leerlingen uit de on rustige politieke sfeer van de afgelo pen maanden in Turkije. „De vaders of de ouders die in Nederland werken, laten hun kinderen vaak bij familie in Turkije wonen om ze daar hun school te laten volgen. Het lagere-schooldi- ploma is in Turkije heel belangrijk. Zonder dat kunnen de kinderen later geen rijbewijs halen, niet in militaire dienst, en hebben ze weinig kans op een baan. De toestand op de scholen was de maanden voor de staatsgreep zo on rustbarend, dat veel ouders hun kin deren toch naar Nederland haalden en hier naar school stuurden. Kinde ren, van wie de familie vóór Ecivit was, werden door de Demirel-aanhan- gers op school getergd. Er vielen zelfs harde klappen op school." In Almelo wordt verwacht dat het toestromen van Turkse kinderen in de nabije toekomst door zal gaan. Vooral de kinderen die in Turkije hun lagere schooldiploma hebben ge haald, komen voor deze ingrijpende verhuizing in aanmerking. In één jaar tijd doorlopen de anders talige kinderen van de Hofkamp- school de A. B en C-groepen van de schakelklas. Dan moeten ze klaar zijn voor de gewone brugklas van de leao of nog liever de tweede klas. De kin deren draaien dan mee in het norma le lesprogramma en krijgen nog enke le uren per week extra begeleiding. Haalbaar Dat dit programma lang niet altijd haalbaar is, blijkt bij voorbeeld uit de aanwezigheid van Chajab in een A-2 groep. Chajab is vijftien jaar, volgens zijn eigen zeggen, maar hij ziet er niet naar uit. Als je hem vraagt waar hij vandaan komt. zegt hij met veel moeite in het Nederlands: „Ik begrijp het niet." Toch zit Chajab al bijna een jaar op de Hofkampschool. Met heel veel moeite schrijft hij in krom me letters het woord AFRIKA. Het antwoord klopt: Chajab komt uit Ma rokko en dat ligt in Afrika. ..Chajab is een moeilijk geval," ver klaart mevrouw De Graaf. „Zijn va der, die hier al vijftien jaar werkt, kwam vorig jaar opeens met twee, zonen uit Marokko aanzetten. Ze zit ten hier in de klas met voornamelijk Turkse kinderen. We hebben nu pas ontdekt dat er met Chajab echt iets mis is. Hij heeft een gespleten gehe melte, of zo. Zijn spraak is erg ver vormd, maar dat merk je niet zo gauw bij een stil Marokkaans joch in een klas vol Turkse kinderen." „Hij spreekt ook haast niet met andere kinderen of leerkrachten want nie mand verstaat hem. Nu wordt hij onderzocht door de medische dienst. Hij zal waarschijnlijk naar een school voor voortgezet buitengewoon onder wijs moeten. Maar daar zijn weer geen mensen die ervaring hebben met anderstaligen. Dus die opvang is ook verre van ideaal „Voor het eerst hebben we dit jaar een overeenkomst gesloten met een lyceum dat anderstalige kinderen, die bij ons de leao hebben doorlopen, daar in de vierde klas van de havo kunnen komen." vertelt mevrouw De Graaf trots. „De overgang van lager beroepsonderwijs naar het hoger voortgezet onderwijs is voor deze kin deren heel moeilijk. Alleen de buiten gewoon intelligente kinderen kunnen deze stap maken. De normale weg is lang, van de leao via de mavo naar de havo. Nu hebben we voor deze kinde ren een drempel weg kunnen nemen en kunnen ze direct op de havo te recht." Amer Sahin is zo'n doorzetter Hij sprak geen woord Nederlands toen hij op de Hofkampschool kwam. sprong van de tweede leao naar drie mavo. haalde zijn diploma, kwam in vier havo terecht, haalde zijn diplo ma, ging naar het vwo en doet dit Jaar eindexamen. De kinderen, die in de schakelklas beginnen hebben vaak meer in hun mars dan de leao, maar worden door de taalproblemen gehinderd. Als ze de leao afgemaakt hebben, zouden ze aangepaste vervolgopleidingen moe ten kunnen volgen, volgens De Graaf „Deze kinderen, die erg geïnteres seerd zijn in de problemen van hun landgenoten in Nederland, zouden bij voorbeeld de kans moeten krijgen maatschappelijk werk(st)er te wor den of tolk. De opleiding tot dit soort banen is veel te moeilijk omdat er in het Nederlands op hoge abstractie niveaus les gegeven wordt. Toch zou den deze kinderen geschikter zijn voor het werk onder hun eigen landgenoten dan de afgestudeerde Nederlandse mensen, die zich niet in de problemen kunnen verplaatsen. Door aangepaste opleidingen te creë ren, voorkom je ook dat de zonen en dochters van onze buitenlandse werknemers al bij voorbaat veroor deeld zijn tot het zelfde werk als hun ouders doen." Van een onzer verslaggevers DORDRECHT „Het opgaan van drie confessionele partijen in het CDA heeft mensen die geen vrede hebben met de nieuwe situaite in een over gangsfase gebracht. Zo ooit, dan is nu het moment er om een nieuwe partij te vormen. Daar wil de PPR graag bij betrokken zijn. Het lijkt zelfs niet onmogelijk dat zij zichzelf daarvoor zou willen opheffen." Dit zei PPR- senator Bas de Gaay Fortman zater dag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. „Het allertreurigste wat kan gebeu ren, is dat mensen die hetzelfde wil len, gescheiden optrekken," voegde hij hieraan toe. De Gaay Fortman legde er de nadruk op dat de PPR van mensen als Goudzwaard en de groep „Niet bij brood alleen" geenszins ver langt dat zij zich bij haar aansluiten. Hij liet doorschemeren dat er in infor mele sfeer contacten bestaan waarbij over een eventueel samengaan wordt gesproken. Van groot belang vond hij het dat het bestuur van zijn partij heeft verklaard dat het gesprek hele maal open ligt. „Het lijkt mij in het kader van de eventuele vorming van een nieuwe partij niet onmogelijk dat onze leden met de opheffing van de PPR akkoord zouden gaan. Dit zal in geen geval van het te voeren beleid- afhangen." De Evangelische Progressieve Volks partij (EPV) heeft zaterdag aan het eind van een tweedaags congres in Zwolle een resolutie aangenomen waarin de werkgroep „Niet bij brood alleen", de Tachtigers, de Arjos en andere groeperingen die een progres sieve evangelische politiek voor staan, worden opgeroepen samen met de EPV een krachtige politieke partij te vormen voor de eerstvolgen de Kamerverkiezingen. Enkele honderden mensen, van wie velen met fakkels gewapend, hebben zaterdagavond bij „De Dokwerker" in Amsterdam gedemonstreerd tegen het oplevend antisemitisme. Oorspronkelijk was dt demonstratie belegd om te bereiken dat de 16-jarige Sacha Landsman, die aan leukemie lijdt met zijn ouders Rusland mag verlaten. De recente op een synagoge gemunte aanslag in Parijs overschaduwde de demonstratie. Handicap Steeds meer Turkse kinderen ko men naar Almelo. In schakel klassen wordt geprobeerd ze zo goed mogelijk aan ons onder wijsstelsel aan te passen. De meeste kinderen leren echter snel Nederlands en kunnen zich na een jaar redden in een gewone klas. „Als het in de les aankomt op het beheer sen van de taal. bijvoorbeeld bij tekstverklaring, dan merk je onmid dellijk de handicap van de tweede taal," voegt mevrouw De Graaf eraan toe. Daarom is het voor anderstalige kinderen ook haast ondoenlijk om na de brugklas naar een mavo of havo te gaan. Het grootste gedeelte van de schakelklaskinderen stroomt door naar de lts, leao of huishoudschool. Leermiddelen Het concept-beleidsplan „culturele minderheden in het onderwijs" van minister Pais werd in Almelo door de commissie Onderwijs Anderstaligen nauwkeurig bestudeerd. Eén van de dringende wensen van deze commis sie, waar de nota-Pais niet voldoende aandacht aan besteedt, is het ontwik kelen van leermethoden en leermid delen voor het onderwijs aan ander stalige kinderen. Ook de organisatie van Turkse leerkrachten in Neder land dringt er bij de minister op aan dat er meer geld en deskundigheid beschikbaar wordt gesteld voor on derzoek naar een betere manier van onderwijs aan anderstalige kinderen. De organisatie is erg huiverig voor de praktijk van de internationale scha kelklassen. De anderstalige leerlin gen blijven te lang in de schakelklas sen hangen en krijgen daardoor te weinig contact met de Nederlandse kinderen en de Nederlandse school. De concentraties van deze schakel klassen in de oude buurten van de steden, waar veel buitenlandse gezin nen wonen, zien de Turkse leerkrach ten als een mogelijke bron van discri minatie. Het eerste artikel in deze serie verscheen in Trouw van 3 oktober DOORN (ANP) Minister Albeda (sociale zaken) heeft de werkgevers organisaties en de vakbeweging za terdag opgeroepen, bedrijfstaks ge- wijze afspraken te maken over de werkgelegenheid. Ook vroeg hij hen samen te bekijken, hoe de werkne mers een meer reële inspraak kunnen krijgen als er van hen offers wordeh gevraagd terwille van de werkgele genheid. Albeda opende in Doorn een herbouwd gedeelte van het Slotema- ker De Bruïne Instituut, het centrum voor studie en vorming van de chris- telijk-sociale organisaties. Het gaat er volgens Albeda in de jaren tachtig om. hoe de welvaarts staat gehandhaafd kan worden en tegelijkertijd de vrijheid van de soci ale partners. Die vrijheid raakt zijns inziens in gevaar, als vakbeweging en werkgevers niet samen met de rege ring de verantwoordelijkheid op zich willen nemen voor een beheersing van de lonen. Niet voor niets, zei Albeda, wordt er zowel door links als rechts betoogd, dat de sociale part ners die verantwoordelijkheid niet kunnen en willen dragen en bestaat er met name een neiging om de vak beweging bulten spel te zetten. WASSENAAR (ANP) De Haagse recherche heeft in samenwerking met de Wassenaarse politie de vermoede lijke dader aangehouden van de moord op het 11-jarige meisje Edith Post uit Wassenaar. De man is In verzekerde bewaring gesteld maar heeft tot nu toe nog geen bekentenis afgelegd. De 11-jarige leerlinge van de Hul- bregtsschool werd donderdag in de Wassenaarse duinen gewurgd ge vonden. WASHINGTON (Reuter) De jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMP en de Wereldbank is geëindigd met het vooruitzicht, dat bneide instellingen hun hulp aan 1 met ernstige betalingsbalansproblemen kampende ontwikkelingslanden zullen uitbreid' Aan de wensen van de derde wereld is echter maar in zeer beperkte mate tegemoet gekoi De ontwikkelingslanden hebben tij dens de vergadering scherpe kritiek uitgeoefend op de voorwaarden die het IMF hanteert bij kredietverle ning. Het fonds eist van landen die om financiële hulp vragen dat zij hun economie saneren door beperking van de vraag naar consumptie- en importgoederen, vermindering van de overheidsuitgave en het op poten zetten van winstgevende industrieën. De ontwikkelingslanden menen dat de voorwaarden van het IMF hen voor een onmogelijke opgave plaat sen. Zij hebben tijdens de vergade ring aangedrongen op verzachting van de voorwaarden en op financiële steun in de vorm van ontwikkelings hulp in plaats van via kredieten, van een wijziging in de rol van het IMF, die dit met zich mee zou brengen, wilden de grote westerse industrie landen echter niets weten. De industrielanden zullen dit jaar een totaal betalingsbalanstekort van vijf tig miljard dollar hebben. De ontwik kelingslanden kunnen rekenen op een gezamenlijke buitenlandse schuld van maar liefst zeventig mil jard dollar. voor landen die worden getroffen door een mislukking van de oogst of door een sterke stijging van de voed selprijzen en het aanleggen van maatstaven voor het afstemmen van de kredietvoorwaarden op de nood zaak tot ontwikkeling. Tijdens de slotzitting van de jaarver gadering drong de directeur van het IMF, Jacques de Larosière, er bij de regeringen op aan, hun ontwikke lingshulp uit te breiden. Hij verklaar de dat het IMF scherpe kritiek heeft op de beperkingen, die industrielan den opleggen aan de import van goe deren uit de derde wereld. Ondanks zijn begrip voor de noden van de ontwikkelingslanden, wees hij echter nogmaals op de noodzaak van Meer vrijheid Het IMF heeft wel meer vrijheid ge kregen bij het verkrijgen van finan ciële middelen. Zo kan het fonds nu rechtstreeks geld opnemen bij de olieproducerende landen en kan het zich ook op de internationale kapi taalmarkt begeven. Het fonds gaat plannen opstellen voor uitbreiding van de hulp aan ont wikkelingslanden. Als mogelijkheden voor verruiming van de hulp zijn ge noemd: het door westerse landen be talen van de rente voor leningen aan de derde wereld, een noodschema wat hij noemde een „gezonde i tiek". Men is het er in brede kril over eens dat een voortijdige vers peling van het fiscale en het monert re beleid ernstige gevolgen zal hejj ben. die zich over een aantal Jar zullen doen voelen, zo zei de IM directeur. Inflate De Larosière vond dat de afgevi digden op de vergadering een opni kelijke mate van overeenstemrr hebben getoond over het te voert, economisch beleid en over de rol dit het IMF in de komende jaren moé spelen. De leden van het fonds zijn ej volgens hem van overtuigd dat hogfi E prioriteit moet worden gegeven aar, l de bestrijding van de inflatie. Gevraagd; voor regionaal zieken huis in California, USA RNS: Chowchilla, California District Memorial Hospital needs who are willing to accept the challenges of nursing in a semi-departmentalized 25 bed rural hospital. Located midway between the Sierra Nevadas and the Pacific (2 hour drive). Metro politan Fresno with 45 minutes. Openings in ICU and Med. Surg departments on 3-11 and 11-7 shifts. Differential and fringe benefits. CE avai lable. For more information write: Anita Cunningham, R.N. Chowchilla District Memorial Hospital P.O Box 1027. Chowchilla. California 93610 kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-562 6270, na 17.00 uur 562 2898 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Op donderdag 2 oktober 1980 was het 12'/= jaar geleden, dat mevrouw A. P. E. YVendels-Dekkër haar taak aanvaardde als bejaardenverzorgster in Huize „Patrimonium', Jan Tooropstraat 4. Amsterdam. Ondergetekende heeft daarom gemeend de tolk te mogen zijn van allen, die onder haar hoede gesteld waren en bij de viering van dit jubileum getuige konden zijn hun dank voor haar zorgen over te brengen. Hij wenst daarbij in het bijzonder hen te herdenken die dit jubileum niet meer mochten beleven. Ps. 103:9 G. D. Jurjaanz. 1895-1980 1930-1980 Onze „Moeder-tante" Mevrouw N. Zuiddam hoopt D V 18 oktober 85 jaar te worden. Daarbij gedenken wij het feit dat tante Nanda 50 jaar lang op unieke wijze onze pleegmoeder is. We willen dit feestelijk vieren en geven gelegenheid haar te felici teren op zaterdag 18 oktober tussen 3 en 5 uur in hotel „De Witte", Utrechtseweg 2, Amersfoort. Katwijk: Steef en Marri Nijeboer-Zuiddam Heerde: Janny Dekker-Zuiddam Melbourne (Austr Chris Zuiddam-Symonds Breukelen Auke en Ciet Folkerts-Zuiddam Aken fW-Dld): Piet en Corry Balk-Zuiddam H. van der Flier en A. Lip-Katerberg 3 oktober 1980 Rubenslaan 41 3764 AD Soest Kamperfoeliestraat 71 3765 AW Soest ..Die mijns harten vrede zijt en de enige ware ruste" In vrede van ons heengegaan, op de leeftijd van 87 jaar. onze lieve vader en grootvader Klaas Schaafsma sinds 28 februari j.l. weduwnaar van Hendrika Elisabeth Zwaving Rijswijk (Z.-H.): A. Schaafsma M. Schaafsma-Hooimeijer Haarlem: R. H. Govers-Schaafsma C. Covers Ellen, Kees, Marian, Irene, Hans en Coraline Shelburne (Canada): N. H. Schaafsma M. J. C. Schaafsma-Spierenburg Michael en Mark Amstelveen: H. A. Schaafsma P Schaafsma-Touw Maarten, Arjan en Johan Amstelveen, 3 oktober 1980. 't Huis aan de Poel. Correspondentie-adres: Geestbrugweg 108, 2281 CR Rijswijk Gelegenheid tot condoleren en afscheidnemen maandagavond van 7.30-8 uur in 't Huis aan de Poel. Populierenlaan 21. Amstelveen De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 7 okto ber om 13 uur op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk 273 te Amsterdam. Vertrek van Populierenlaan 21 om 12.15 uur. „Wie in Mij gelooft zal leven, ook al is hij gestorven" Joh 11:26 Heden nam de Here in Zijn heerlijkheid op, mijn lieve man, onze lieve vader en opa Hindrik Apotheker in leven drager van de ere-medaille m goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van 80 jaar Groningen: G. Apotheker-Hoven Hoogeveen: H. Hoven-Apotheker A. Hoven Henk en Winny Gea Groningen: N. Apotheker A. Apotheker-Nienhuis Gerda Gea Rinkjan J. Apotheker W. Apotheker-Beenes Harma Henk E. Mellema-Apotheker H. Mellema Henk Erik Hoogeveen: A. G. v. d. Veen-Apotheker K. J. v. d. Veen Ineke Harma 9741 JP Groningen, 4 oktober 1980 Berkenlaan 14. Geen bezoek aan huis Geen toespraken Geen bloemen De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden a.s. woensdag om 10.30 uur in de kerkzaal van huize Patrimonium, Beukenlaan 36 te Groningen, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Selwerderhof". Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in een der zalen van huize Patrimonium „Zie, des Heren oog is op hen die Hem vrezen, die op Zijn goedertierenheid hopen." Psalm 33 18 Vanmiddag is tengevolge van een ongeval van ons weggenomen mijn lieve man. onze fijne vader en opa Yme Hoeksma op de leeftijd van 47 jaar K. Hoeksma-Dijkstra Anja en Klaas Ben Jolanda en Jaap Monique en Ard Alexander 3851 BG Ermelo. 4 oktober 1980 De la Reystraat 85 Mijn man, onze vader en opa is opgebaard in het róuwcentrum van de Monuta Stichting. Beetsstraat 17 te Harderwijk. De begrafenis zal plaats hebben donderdag 9 oktober om 13.00 uur op de algemene begraaf plaats te Ermelo. Daaraan vooraf zal om 12.00 uür een rouw dienst worden gehouden in de „Maranatha- kerk", Sparrenlaan 4 te Ermelo. In de aula op de begraafplaats is na afloop van de begrafenisplechtigheid gelegenheid tot con doleren. Verdrietig berichten wij u dat is overleden, mijn lieve zwager en onze fijne oom Tjeerd Meijer Johannes 11:24 6 H. Meijer-Gjaltema Theo en Stieny Dicks en Henk Ammy en Aende Hylke en Henny Anneke en Harke Tjeerd en An je Wilna Sneek, 3 oktober 19Q0 2) ■>s- Na vorige week kunt u begrijpen, hoe ook de on dernemers er aan toe zijn. die soms méér dan 70% (gedeeltelijk inflatiewinst) moeten betalen van hun werkkapitaal. Daarom zijn de meeste ondernemin gen uitgehold en zitten nu zonder eigen middelen Vindt u het gek. dat de meeste van hen geen lust meer hebben in opbouwen, omdat zelfs de funda menten zijn weggegapt. Schande. (wordl vervolgd) M PERKSEN Vindt u hel nu ll|d worden om met minder geld BETER EN VEEL VOORDELIGER te kopen bij Disc House Koeleman Deze week al leen betere kwaliteit coupons „Bergoss". Wollen Berber 305 x 400 v 900.- nu 585,- Zandkl ve lours 545 x 400 v. 893,— voor 485,—. Lindegroen hoogpool 770 x 400 v 1693,—nu 1155,- „Doe het zeivers" nu honderden bekledings- stoffen voor crisisprijzen Zalmkl velours tapijt 490 x 400 v 583,— voor 385,-. Beige hoogpool 260 x 400 v 777,40 nu 455,-. Beige/bruin velours tapijt 455 x 400 v 746,20 voor 400.— Beige gemèl 260 x 400 nu 100.— »-v .AV/I J=\ y=ê VOOR MENSEN MET GOEDE SMAAK ÖISC0»V( Kr „V I W.DE ZWIJQERL.111 OEN HAAG HouivrS^» «l**n H. DERKSEN TEL. 070-54 20 30 d*( 9-5 45 uur. mtind. 1-5.46 uur Betere kwaliteiten voor balangrijk mlndtr gald. Heden overleed in het ziekenhuis te Enschede in haar Heer en Heiland, onze tante Grada Berendina Breukelaar in de hoge ouderdom van bijna 99 jaar Psalm 71 6 (oude bundel) Namens neven en nichten: J W. Breukelaar Varsseveld, 3 oktober 1980 Condoleantie-adres; Dames Jolinkweg 13. Varsseveld 7051 DG De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 8 oktober a.s. vanuit de Adventkerk te Varsse veld. Aanvang van de rouwdienst om 2 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6