Actiegroep wil kerncentrale blokkeren Onbekommerde begrafenis in 's-Hertogenbosch Protest leidt tot onrust in Den Haag Trouw Commentaar Brand 'Prinsendam' Wie nerveus is slaapt slechter! Rita I Duitse verkiezingen (1) Duitse verkiezing (2) Demonstratie tegen leegstandswet Binnenhof 'Dodewaard gaat dicht' moet geweldloos verlopen Rechter verongelukt MAANDAG 6 OKTOBER 1960 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ..Hoe langer het conflict duurt." schreef minister van financiën Franz Josef Strauss in 1968 over de oorlog in Vietnam. ..des te duide lijker kan Moskou vaststellen, dat Washington prestigeverlies lijdt in het eigen kamp en in de ontwikke- lingslanden. dat het neo-isolatio- meer onafhankelijkheid aan de an nisme in de Amerikaanse natie aan- dere kant zwelt, dat het Noordatlantisch pact. dat nog altijd het Russische concept voor Europa dwars zit. in hoog tempo aan kracht inboet." vergrote invloed van de liberale coalitiepartner worden vergeten dat een „links" bewind in Bonn op heel lange termijn ontspanning en toenadering tussen delen van Oost en West-Europa betaalt met een soort finlandisering in ruil voor Maar een Moskou-stroming die het communistische duister over Duits land gaat brengen nu Schmidt is herkozen? Strauss zal het zelf hope lijk ook niet echt geloven. Zouden die sinistere lieden achter de kanse- Ruim vier jaar voor de onderteke- w ,<wwwii MVliW Baifcn(. teet ning van de vrede voorzag Strauss jjer (a|iemaa| oud-gedienden zoals de morele kater die de oorlog A me- Brandt en Wehner) zes jaar hebben ent rika zou opleveren en sommige oor- stilgezeten om nu opeens toe te zaken van de malaisestemming in s|aan? En zou Schmidt nu voor het Westen gedurende de jaren ze ventig en het begin van de jaren tachtig. ekli erst 1 sten! h ücen v ti ider In hetzelfde boek (Herausforderung und Antwort. uitdaging en ant- hoft| woord) schrijft Strauss even verder over de materiële steun van Mos- aat kou aan Noord-Vietnam: „Terwijl het Derde Rijk voor een soortgelij- [l ke proefmethode in Spanje toch altijd nog een vrijwilligerslegioen en uit zijn Wehrmacht nodig had. itje| opereerden de Sowjets met het *et bloed van de Vietcong-partizanen en Noordvietnamezen." fijn agt als Russische verlokkingen zwichten waar hij deze zomer, enkele maan den voor de verkiezingscampagne, Moskou met bijna lege handen moest verlaten alleen en uitsluitend omdat hij voortdurend Duitslands verbondenheid met zijn Europese en Amerikaanse partners onder streepte? Deze mengeling van inzicht en doordraven had vier jaar Strauss tot een ellendige periode kunnen maken. Aan al zijn ideeën voegt hij een element van verdachtmaking en achterdocht toe, van overspanning. En in die overspanning ontstaat de ten aan zijn laars lapt: hij heeft er de macht niet toe. Wel doordat hij een sfeer oproept waarin slechts verafgoding of haat het antwoord kan zijn op zijn polariserend op treden. L.II lil Uil. U>VI,ipUIIIIII Het is deze mengeling van scherp 'schacje Niet doordat een kanselier inzicht en eng doordraven die <;lrauss een derde wereldoorlog sloof Strauss tot zo n huiveringwekkende sta,t, de verdragen met Oost-Euro politicus maakt. Terwijl het studen- pa 0pZegt Gf aj|e vrijheden en rech- >of<n(tcnprotest over Europa raast is dit - Strauss' antwoord aan de Vietnam- demonstranten. tal van interpreta ties openlatend. van „zo slecht was het Derdë Rijk dus nu ook weer niet", via „Moskou is nog slechter dab het Derde Rijk" tot „Amerika s'füurt tenminste zijn eigen vlees en Schmidts verdiensten mogen ook itt» W^od. hun grenzen kennen in sommige opzichten heeft hij niet veel meer visie dan het beperkt houden van de schade hij zorgt in elk geval voor één stabiel punt in het Westen. Met een oorlog in het Midden-Oosten, spanning om Polen, toenemende mredelijk de vraag op te werpen of onbestuurbaarheid in Italië en mis- Ic SPD de Sowjet-Unie niet meer schien ook België, angst voor de energievoorziening, een nog steeds teruglopende economie, een toene ming van het fascistisch geweld plus nog een handvol problemen is dat alleen al reden genoeg om blij te ziin met Schmidts winst. De schade beperkt houden, welke poli ticus heeft momenteel meer te bieden? Een trek die Strauss is bijgebleven. pJJ getuige bij voorbeeld zijn gehamer Kas tijdens de afgelopen campagne op ovede „Moskou-stroming" achter chmidt. Op zichzelf is het niet i Mijter wille zal zijn dan de combinatie jCDU/CSU onder Franz Josef. De —■(sociaal-democraten hechten duide lijker dan de christen-democraten aan een goede verstandhouding met Oost-Europa en zullen dus ook ten hogere prijs willen betalen. In Jprincipe is het denkbaar al moet —dan voor het gemak de nu nog Dc uitslag van de Duitse verkiezin gen heeft ook enkele kleinere, meer t interne „bijverschijnselen". De Jwinst van de liberalen, bij voor leid. Genschcr heeft kundig ge citeerd van de weinig verheffen- édmpagnestijl van Schmidt en StrausS en dat bezorgt hem en zijn FDP een nog steviger positie als bijstuurder. jln zijn hart moet Schmidt er blij zijn. Zouden de liberalen on- lerde vijf-procent-drempel zijn ge lleven. zoals na de deelstaatverkie- ing van mei in Noordrijnland- 'estfalen werd gevreesd, dan zou de SPD nu hetzij naar de oppositie- banken verhuizen, hetzij met abso lute meerderheid moeten regefen bh rale gunsten te behouden dan wel te winnen. Dat de Groene Partij het op geen stukken na heeft gehaald, is jam mer voor een aantal van haar ideeën, maar wel begrijpelijk. Deze vage beweging verenigde in een onmogelijk monsterverbond idea listische boeren en buitenlui, men sen die met hun opvattingen in Schmidts partij momenteel geen toegang hebben en teleurgestelde christen-democraten. Die verdeeld heid is te vroeg naar buiten getre den om de groenen nog een reële kans te laten hebben. De uiterst-rechtse NPD ten slotte komt net als vier jaar geleden in het stuk niet voor. Maar geheel gerust- '°^Dit laatste zou de vleugelstrijd bin- stellend is dit nog niet. De NPD- w nen de SPD tot ongekende hoogte et hebben aangewakkerd. Nu behoudt :g< de kanselier het argument dat hij H wel móét schipperen. Een partij in eh5 het midden kan voorts een al te tart scherpe polarisatie tussen de grote ;wtwee voorkomen, aangezien die ^zich beide zullen inspannen de libe- kopstukken trachten nette burgers te zijn en de fanaten zoeken nu andere uitwegen, zoals München heeft bewezen. Voor het extremis me zijn verkiezingen geen graadme ter; een democratisch gekozen par ienent is nu eenmaal niet hun hoog ste doel. Bisschop Bluyssen van 's Hertogenbosch geeft draal, waar zaterdag een mis Links van mevrouw Steen- mevrouw Steenkamp een werd gehouden als onderdeel kamp haar man Piet, rechts hand in de St. Janskathe- van de opheffing van de KVP. premier Van Agt. door Willem Breedveld 's HERTOGENBOSCH Echte historische momenten zijn moeilijk aanwijsbaar. Meestal moeten we als zodanig genoegen nemen met iets wat erop lijkt, namelijk formele bekrachtigingen achteraf, veelal in de vorm van wat opgetuigde rituele bijeenkomsten. Zo waren de opheffingsvergade ringen van in successie de CHU, ARP en KVP een formaliteit. Te gelijkertijd was het echter boei end te zien hoe elk van de samen stellende delen van het CDA zijn eigen begrafenis beleefde. Zoover- heerste bij de CHU een zekere bedaarde ernst. De ARP had haar nostalgie al min of meer verwerkt met de viering van haar honderd jarig bestaan en bijgevolg deed de opheffingsvergadering van deze partij nog het meest denken aan een klinische begrafenis, zakelijk en beurtelings sceptisch met toch ook weer die zelfverzekerde onder toon van het oude calvinisme. Maar „blijmoedig" het CDA in gaan, waartoe partijvoorzitter Hans de Boer met indrukwekken de somberheid had opgeroepen? Nee. die geest ademde slechts vol uit de laatste bijeenkomst van de KVP-partijraad vrijdag en zater dag in de kerkelijke hoofdstad 's- Hertogenbosch. Het werd met in begrip van een gang naar de heili ge mis in de Kathedraal een vrolij ke reünie van oud-KVP'ers daar in het Casino. Veel oude bekenden, een hapje en een drankje, een ca baret met onmiskenbare zelfspot. De KVP? Ach, er is toch al lang een CDA. En het is zeker niet uitgesloten dat velen gedacht zul len hebben: dat is toch hetzelfde. Narrig De reünistensfeer openbaarde zich vrijdagavond meteen al toen bleek dat de partijraad ook nog eens zijn gewone huiswerk moest doen, namelijk het gevoerde be leid van de fractie en de partij beoordelen. Partijvoorzitter Piet van Zeil en het oudste KVP-frac- tielld (in dienstjaren uiteraard) Dien Cornelissen hadden serieus hun best gedaan een zo volledig mogelijk overzicht te geven. Maar de partijraad was narrig. Moest daar nu echt over gediscussieerd worden? Discussies bloeiden voornamelijk op in de wandelgangen, ook toen bij wijze van ordemaatregel de bar gesloten werd. Wellicht daarom dat een bijdrage van oud-minister Westerterp (die zijn gezicht ook weer eens wilde laten zien) groten deels in het duister bleef. Van een drietal „onontbeerlijke" punten die hij te berdë bracht, beklijfde eigenlijk alleen de zorg van deze directeur in lange-termijnbeleg- gingen over de onrust die een mo gelijke beknotting van de aftrek- mogelijkheid van hypotheekrente in het beleggerswereldje teweeg bracht. Het werd pas echt leuk toen voor zitter Van Zeil de drie historische beslissingen ter discussie stelde: te weten eerst het fusiebesluit. daarna een delegatiebesluit op grond waarvan het partijbestuur de bevoegdheid zou krijgen de zaakjes over te dragen en vervol gens het opheffingsbeslult Ten laatste, want stel je de verwarring eens voor als de KVP zichzelf wel zou opheffen, maar niet tot een fusie zou besluiten. Lacherig gespannen Er kön meteen gestemd worden, en in de daaropvolgende minuten ontstond er toch een wat lacherig gespannen sfeer, die hooguit ge voed kon zijn vanuit het idee dat er wellicht bij wijze van grap te gengestemd kon worden. Het viel mee. De besluiten werden una niem genomen en het enthousias me daarover was zo groot, dat er ook onbekommerd geapplaudis seerd werd over het delegatiebe sluit. Een buitenstaander zal wel nooit begrijpen, waarom zo een technische formaliteit zoveel en thousiasme weet op te roepen. Diezelfde onbekommerdheid zou het KVP-gebeuren geen moment meer verlaten. Anders dan bij de ARP (waar een select groepje tot aan het morgengloren feest vierde op het Muiderslot) bleven alle KVP'ers en genodigden tot diep in de nacht feestelijk bijeen om el kaar de andere morgen vroeg weer in de kathedraal te treffen voor de eucharistieivering. En het moet gezegd, ook deze mis had een on bekommerd karakter, in die zin dat niemand zich ergerde aan de vele aatkomers. Koninkrijk Gods Overigens kwamen zij, de laatko mers. bij mgr. Bluyssen de bis schop van Den Bosch, wel van een koude kermis thuis. In niet mis te verstane bewoordingen hield hij de KVP'ers voor dat politiek in verband met de verwerkelijking van het Koninkrijk Gods nooit een vrijblijvende zaak mag zijn. Het levensproject van Jezus is een program voor ons, en wij zijn er niet om gediend te worden, maar om te dienen. Het christendom levert geen blauwdruk voor een politiek programma of een politie ke partij op. In die zin, zo meende Bluyssen, is het christendom ook niet gebonden aan een bepaalde politieke partij. Wel is de grond houding van het christendom er een van wereldwijde solidariteit en respect voor de medemens. Iets van die ernst klonk ook door in de toespraak van de oud-KVP- leider Veringa. Wij kunnen, zo zei hij, als CDA de partij zijn die oproept geen vuisten te ballen, maar weer handen naar elkaar uit te steken. Geïnspireerd door onze christelijke beginselen moet het CDA, dunkt me, zeker weer breed uit de partij van het solidairisme zijn," Rijke roomse leven De partijraad was Veringa dank baar voor het etaleren van deze visie. Zo goed als de partijraadsle den ook enthousiast waren voor hun Piet Steenkamp, die zich als geen ander heeft beijverd voor de totstandkoming van het CDA. En voor het overige heeft de partij raad zich kostelijk kunnen amuse ren met een onvervalste KVP- show onder leiding van de redac teur van het KVP-partijblad Poli tiek Nieuws, Frans Josef van der Heiden. Flitsen uit het rijke room se leven met een op zichzelf ver frissende ondertoon van zelfspot. Een aardig moment was dat oud premier De Jong zich liet ontval len zich werkelijk niet meer terug te kunnen herkennen in het huidi ge parlement. Kortom, het werd een onbekom merde begrafenis in Den Bosch, een reünie van oud-KVP'ers zoals Frans Jozef al fijntjes in zijn show had vastgesteld. En zo was het ook. En voor zover de partijraad iets voor de toekomst duidelijk maakte, dan wel dit: de KVP heeft zich uitstekend kunnen vinden in het reilen en zeilen van het CDA van de afgelopen jaren. Maar een goede gang van zaken brengt wel met zich mee dat het loyalisme als verschijnsel niet meer getolereerd mag worden. En daar mogen de ARP'ers het voorlopig weer mee doen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een demonstratie tegen de op handen zijnde leegstandswet is zaterdagmiddag in de binnenstad van Den Haag uitgelopen op ongeregeldheden. Eenheden van de mo biele eenheid voerden op het kruispunt Spui/Grote Markt straat charges uit toen enkele honderden betogers een leeg staand pand dreigden te kraken en het verkeer blokkeerden. Een demonstrant werd aangehouden wegens het gooien met een verfbommetje. Uit het hele land waren zaterdag on geveer drieduizend krakers naar Den Haag gekomen om hun ongenoegen duidelijk te maken over de nieuwe wet. De demonstratie was georgani seerd door het landelijk overleg kraak groepen (LOK), dat onder meer eist dat er geen antikraak- en strafbe palingen voor krakers in de nieuwe leegstandswet worden opgenomen. Bovendien wil het LOK geen plaatse lijke anti-kraakverodeningen. Vol gens de kraak groepen is de nieuwe wet alleen tegen de krakers gericht, terwijl de speculanten niet worden aangepakt De betoging begon rond twee uur op het Lange Voorhout. In een lange stoet trokken de krakers en sympa- his an ten, muzikaal ondersteund door het fanfarekorps „Van de eeuwi ge bijstand", naar een braakliggend terrein in de Schilderswijk waar een manifestatie werd gehouden. De de monstranten werden toegesproken en er speelden twee bands. Tegen vier uur verliet een groep van enige honderden actievoerders de manifestatie en begaf zich naar de binnenstad. Toen de demonstranten op het Noordeinde een leegstaand kantoorpand dreigden te kraken, ver scheen de mobiele eenheid ten tonele. Het bleef bij een dreigement van de demonstranten en de ME, die inmid dels uit voorzorg de toegangen tot het Binnenhof had afgesloten, hield zich afzijdig. De politie greep wel in toen een huis op het Spui gekraakt dreig de te worden en het verkeer op het kruispunt met de Grote Marktstraat werd belemmerd. Bij de charges van de ME vielen rake klappen. Sommige demonstranten werden door politie honden gebeten. De verspreide demonstranten bleven zich daarna in groepjes nog enige tijd roeren maar ernstige problemen de den zich niet meer voor. Volgens de Haagse politie heeft zij alles gedaan om escalatie te voorkomen. De ME is ingezet toen het echt niet anders kon, aldus een politiewoordvoerder, die de houding van de politie „misschien zelfs te tolerant" noemde. De gezamenlijke kraakgroepen vin den dat de politie onnodig gevaarlijk is opgetreden. „De ware problemen: woningnood, speculatie, een falend huisvestingsbeleid en de dreigende leegstandswet, worden weer bedekt door politie-optreden, aldus een ver klaring van het Landelijk Overleg Kraakgroepen. Vervolg van pagina 1 Het zijn vooral bejaarde echtparen, die voor de cruise, die 30 september in Vancouver begon en de deelnemers in dertig dagen via Alaska naar Singa pore, Shanghai en Hong Kong zou brengen, zo'n vijfduizend dollar had den betaald. Machinekamer De Prinsendam zond zaterdagoch tend om half tien het eerste noodsein uit. waarbij melding werd gemaakt van brand in de machinekamer. Vier uur later had het vuur de eetzaal bereikt. Dat was het moment waarop de passagiers opdracht kregen in de reddingsboten te stappen. Het schip maakte toen al tien graden slagzij. De meeste passagiers waren nog in nachtkleding. Het was in Alaska toe het holst van de nacht. Tal van men sen hebben drie uur in reddingsboten gezeten, voordat ze totaal verkleumd werden opgepikt. De zee was zater dagochtend ter plaatse erg onrustig. Sindsdien is de wind tot een complete storm aangewakkerd, wat het bergen van de Prinsendam er niet gemakke lijker op maakt Radiotelegrafist Jim Pfister van de tanker „Williamsburg" heeft gister avond aan het Amerikaanse persbu reau UPI laten weten dat de omstan digheden op de plaats van de ramp „erg moeilijk" zijn. Een situatietekening van de plaats van de ramp met de 'Prin sendam'. Hardinxveld-Giessendam. Het schip wordt hoofdzakelijk ingezet op crui ses in de Indonesische archipel en vaart onder Antilliaanse vlag. Het 130 meter lange en negentien meter bre de schip heeft zes passagiersdekken. De geslaagde reddingsactie rond de „Prinsendam" is een van de grootste in de geschiedenis van de Nederland se scheepvaart. Een jaar of tien gele den was de Maasdam van de Holland Amerika Lijn slachtoffer van een scheepsramp. Op weg naar Hamburg voer dat schip op een wrak. Explosies Na te hebben gesproken met enkele passagiers, die de tanker aan boord had genomen, zei Pfister: „De men sen hadden het erg koud, omdat de temperatuur rond het vriespunt lag. Ze waren ook erg zenuwachtig. De passagiers werden midden in de nacht wakker, terwijl de gangpaden al vol rook stonden en zich explosies voordeden. Niemand wist wat er pre cies aan de hand was totdat de men sen opdracht kregen naar de red dingsboten te gaan". Bij aankomst in Valdez verklaarden de geredden, dat er geen paniek was ontstaan aan boord. Rondom de reddingsboten had zich evenmin gedrang voorge daan. De „Prinsendam" (8566 bruto register ton) is het jongste schip van de vijf cruiseschepen van de Holland Amerika Lijn en ook het modernste. Het schip is zeven jaar geleden ge bouwd op de werf de Merwede in ADVERTENTIE IONKYOT TOPKJK 6EUH0SAPWfl#TlJUfl DAT Tt B£TAl£* IS De aankoop van HiFi-apparatuur is een zaak van vergelijken en dan beslissen. Ontdek daarom eerst wat Onkyo verstaat onder: Quartz Lock, Accu-Bias I en Super Servo. ONKYO 2 Jaar garantie O |B0N jl U gelieve mij te zenden documentatie I over de ONKYO apparaten I Woonplaats IU kunt deze bon opsturen in een I enveloppe zonder postzegel aan Acoustical Antwoordnr. 93 11200 VK 's-Graveland Vari een onzer verslaggevers UTRECHT Het landelijk overleg van de actie „Dodewaard gaat dicht" heett gisteren in Utrecht besloten op zondag 19 oktober de kerncentrale in Dodewaard te blokkeren. De actie zal een geweldloos karakter dragen en de blokkade zal uitsluitend uit mensen bestaan. De (naar wordt verwacht) dul- zenden demonstranten zullen zich een dag voor de actie ver zamelen bij het Gat van Ha gen in Valburg, een recreatie plaats op enkele kilometers van de centrale, waar een ten tenkamp wordt opgeslagen. Van daaruit zal zondagmor gen vroeg worden opgetrok ken naar de centrale. Het landelijk overleg, waarin de 175 basisgroepen zijn ver tegenwoordigd die de actie „Dodewaard gaat dicht" voor bereiden, stelde ook een glo baal actieplan vast. In drie groepen zullen de demon stranten naar de centrale gaan, waar zij de mobiele een heid zo dicht mogelijk willen naderen. Zij zullen proberen de drie toegangswegen tot de centrale af te sluiten. Het is de bedoeling de blokkade zo lang mogelijk vol te houden. Uitstel Tijdens het gisteren gehou den overleg drongen enkele basisgroepen aan op uitstel van de acties, onder meer om dat de voorbereidingstijd te kort zou zijn geweest en om dat een eventuele hardhandi ge confrontatie met de politie schade aan de anti-kernener giebeweging zou kunnen toe brengen. Het merendeel van de basisgroepen meent echter dat het te laat is voor uitstel en dat het niet doorgaan van de blokkade de actie aan ge loofwaardigheid zou doen ver liezen. De drie blokkadegroepen zul len met elkaar en met het ten tenkamp bij het Gat van Ha gen in verbinding staan door middel van radiozendappara- tuur en portofoons. De de monstranten zullen, indien nodig, worden afgelost. De ac tieleiding heeft nog niet beslo ten welke personen tot de om geving van de centrale zullen worden toegelaten. In let ge bied dat vermoedelijk door politie en demonstranten zal worden afgesloten, wonen on- DEN HAAG (ANP) In Den Haag is zaterdag de 62-jarige jurist S. Tarazi bij het oversteken tegen een tram gelopen en op weg naar het zieken huis overleden. Het slachtoffer was rechter in het internationaal gerechtshof in Den Haag en had de Syrische nationaliteit ADVERTENTIE Wie nerveus is verbruikt nutteloos te veel energie. Nerveuze mensen zijn dan ook vlugger uitgeput en kunnen zich moeilij ker concentreren. Zij voelen zich vaak loom cn lusteloos en kunnen daardoor "s avonds slecht in slaap komen. Zij moe ten proberen weer de nodige rust in hun leven te brengen. Valdispert kan hen daarbij helpen. Valdispert is een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. In en rond de kerncentrale in Dodewaard zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen geveer honderd mensen en staat een conservenfabriek. Het landelijk overleg zal hier komende zondag opnieuw over vergaderen. Uitgangs punt is dat de mensen die binnen het blokkadegebied wonen geen overlast wordt be zorgd. De Tweede Kamerleden Van der Hek en Zijlstra (PvdA) hebben minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne) vragen gesteld over de sterkte van het reactorge-, bouw van de kerncentrale in Borssele. Aanleiding tot de vragen is de aanleg van een tankpark in het nabijgelegen Sloegebied, waar ruim drie honderdduizend kubieke me ter vloeibaar petroleumgas (LPG) zal mogen worden op geslagen. Niet alleen de op slag, maar ook de aanvoer van het gas per schip over de druk bevaren Westerschelde kan een gevaar voor de kerncen trale betekenen. „Hebben ze geen stenen genoeg om het hoofd erbij te maken?

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3