Felle gevechten om stad Khorramshar Kritiek op adviesraad in Zuid-Afrika Links zegeviert op congres van Labour Schmidten Strauss slaan kiezers murw Poolse bonden zoeken media Iran en Irak melden beiden overwinning Argentijnse junta wijst president aan Meer leukemie na nucleaire oefening BERICHT UIT BOLIVIA GIRO 1918108 Polen Redacteur Afrique-Asie uitgewezen I 6 ZATERDAG 4 OKTOBER 19B0 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 BAGDAD. TEHERAN (Reuter. AFP, AP) Iran en Irak maakten gisteren beiden melding van zware gevechten in en om de Iraanse havenstad Khorramshar. De twee landen zelden allebei de stad nu volledig in bezit te hebben. Het Iraanse persbureau Pars beweer de dat de Iraakse strijdkrachten zich in de loop van de dag hadden terug getrokken. nadat er de hele nacht zwaar was gevochten. Het Iraakse leger zou op de terugtocht belangrij ke installaties in brand hebben ge schoten Ook in de omgeving van andere steden in het olieproduceren de gebied zouden gevechten plaats vinden Volgens een bekendmaking van het Iraanse leger „wordt er zwaar gevochten en vecht de moslim-bevol king van de steden Abadan, Dezlul en Xhwaz dapper samen met de Iraanse strijdkrachten tegen de Iraakse bin nendringers." In Bagdad verklaarden de Iraakse auoriteiten echter de stad Khorrams har te hebben ingenomen, een verkla ring die de afgelopen anderhalve week al vaker is gehoord in Bagdad. Vuchtelingn uit het oorlogsgebied maakten melding van huis aan huis gevechten in Khorramshar. Iraanse artsen in het oorlogsgebied schatten dat er in de aanhoudend beschoten en gebombardeerde steden Khor ramshar en Abadan minstens vijf tienhonderd doden zijn gevallen sinds het begin van de oorlog. Waar nemers maken uit de elkaar tegen sprekende berichten uit Iran en Irak op dat de strijd verder vastloopt en dat dit uit kan lopen op een langduri ge loopgravenoorlog. BLACKPOOL (Reuter, UPI) De Britse Labour partij heeft liaar 79ste congres afgesloten in een sfeer van bittere tegen stellingen tussen de linker en de rechter vleugel en onzeker heid over de manier waarop de opvolger van de huidige leider van de partij, James Callaghan, zal worden gekozen De strijd tussen links en rechts om de jnacht in de partij was de afgelopen dagen steeds feller geworden en toen het congres eindigde, hielden ver scheidene prominente leden van de rechter vleugel zich afzijdig terwijl de Afgevaardigden hand in hand ston den en de traditionele socialistische strijdliederen zongen. De gematigden hadden alle reden om ontevreden te zijn. Het congres heeft bp tal van punten de roep van de linker vleugel gevolgd, zoals uittre ding uit de EO, de eenzijdige afschaf fing van kernwapens, het verbieden van het stationeren van Amerikaanse én andere atoomraketten op Brits grondgebied en de afschaffing van particuliere scholen. Het congres besloot het huidige sys teem voor de verkiezing van de leider van de partij af te schaffen. Volgens het oude systeem werd de partijleider gekozen door de Labourfractie in het Lagerhuis. Gewoonlijk behoort de meerderheid daarvan tot de gematig de vleugel van de partij. De aanhangers van de linker vleugel wilden aan deze situatie een einde maken en zij stelden voor een kiescol lege te vormen, waarin de vakbonden veertig procent van de zetels hebben, de plaatselijke partij afdelingen der tig procent en de fractie dertig pro cent. Het plan werd. met een krappe meerderheid, door het congres aange nomen, maar men kwam in een im passe toen er geen overeenstemming kon worden bereikt over de manier waarop de nieuwe kiesmethode moet worden uitgevoerd Het besloot toen maar de zaak te verschuiven naar een speciale bijeenkomst in januari. De huidige partijleider, James Callag han, van wie werd verwacht dat hij in november zijn functie zou neerleg gen. zal waarschijnlijk aanblijven tot de zaak van de verkiezing van zijn opvolger is geregeld. Jordanië is bereid Irak ook militair te steunen in de oorlog tegen Iran. In een vraaggesprek met het Franse tijdschrift Paris Match zei koning Hoessein van Jordanië: „Als dat no dig is zal Jordanië Irak ook militair steunen in zijn strijd tegen Iran. Als ik zou kunnen doen, zal ik geen mo ment wachten." De koning had al gelijk na het uitbreken van de oorlog laten weten achter Irak te staan, maar sprak zich uit tegen „buiten landse interventie" in de Perzische Golf. Volgens de Jordaanse vorst heeft Irak onbetwistbaar historische rech ten op het gebied langs de rivier Sjatt el Arab, dat het thans met geweld wil veroveren. „Het laatste akkoord van Bagdag met Iran van 1975 was een betreurenswaardig iets. En het werd alleen maar door Irak gerespecteerd. Door de verslechtering van de betrek kingen met de nieuwe Iraanse autori teiten had president Saddam Hoes sein geen andere keus meer dan aan vallen." aldus de Jordaanse koning. Westerse oliebedrijven probeerden gisteren bevestiging te krijgen van het nieuws dat Saoedi-Arabië en an dere Golfstaten bereid zouden zijn hun olie-export drastisch te verhogen om het tekort dat door de oorlog tussen Iran en Irak kan ontstaan op te vangen. Een dergelijke actie zou- een panieksituatie op de oliemarkt kunnen voorkomen. De oliebedrijven konden het bericht echter niet beves tigd krijgen. De ambasade van Saoe di-Arabië in Londen wilde geen reac tie geven op het bericht. In het verle den is het wel vaker voorgekomen dat dit land zonder voorafgaande kennis geving de olieproduktie plotseling drastisch verhoogde. Sinds het begin van de oorlog is de olie met vier dollar gestegen tot 37 dollar per vat op de vrije markt. Israël heeft gisteren fel ontkent iets te maken te hebben met het bombar dement op een kernreactor in Irak. Bijhet bombardement deze week werden slechts enkele bijgebouwen van de reactor licht beschadigd. Iran ontkende later het bombardement te hebben uitgevoerd en Franse kranten suggereerden dat Israël er meer van zou weten. Het Israëlishe leger noem de het bericht „nonsens" BONN Het leek wel alsof ze de televisiekijkers vast in de stemming wilden brengen voor de bokswedstrijd tussen Mohammed Ali en Larry Hol mes, die enige uren later zou worden uitgezonden. Zo hard waren de vier mededingers naar de macht in Duitsland donderdagavond op de televi sie aan het doen wat ze de hele campagne al hadden ge daan: met modder gooien en vuilspulten. En geen van hen kwam uit het televi siedebat als winnaar naar voren. Niet de arrogant koele Helmut Schmidt, niet de verrassend terughoudende Franz Josef Strauss en zeker niet Hel mut Kohl, die de aanval van de oppo sitie op Schmidt leidde. Het enige dat na 180 minuten frontale confrontatie duidelijk werd was dat Hans Dietrich Oenscher er onbeschadigd vanaf kwam. Zijn vastberaden, ontwijken de optreden hield de sloophamers van Strauss en Kohl uit zijn buurt en stelde hem zelf in staat een beetje ruimte te scheppen tussen zijn Vrije Democratische partij en Helmut Schmidt. Oenscher won op punten, donderdag avond, iets wat eigenlijk al het geval was sinds de verkiezingscampagne ontaardde In een kloppartij. Maar wat het tellen van de stemmen mor gen betreft ls de Westduitse verkie zingscampagne behoudens onvoor spelbare gebeurtenissen al geheel voorbij. Een campagne die je maar beter kunt vergeten als een eigenaar dig mengsel van zwarte humor en bijna schokkende grofheden. Met als uiteindelijk resultaat dat de spreek woordelijke man in de straat zich nu afvraagt of het die honderd miljoen marken wel waard was om er achter te komen dat de beste keuze de min ste van twee kwaden is. dat de minister van binnenlandse za ken Oerhart Baum persoonlijk ver antwoordelijk was voor het Duitse terrorisme van links en rechts door deel te nemen aan een openbaar debat met de voormalige advocaat van de Baader-Meinhofgroep Horst Mahler door J. J. Moskau Jong talent Beproefd De laatste opiniepeilingen en gelui den vanuit de partijen wijzen erop dat het minst kwade in de ogen van Het televisiedebat de stemmers de beproefde coalitie van Schmidt en Oenscher is. Kenners onder de sociaal-democraten ver wachten dat zij net iets meer dan 44 procent van de stemmen behalen en Oenscher acht procent. Dat is vol doende om Strauss met succes te bestrijden, hoewel de voorsprong kleiner is dan in augustus werd ver wacht. De verschuiving op het laatste mo ment in de richting van de Christen- Democratische Unie en haar Beierse zusterpartij CSU was meer het resul taat van een slechte campagne van^ de sociaal-democraten dan van we-' zenlijke politieke inbreng. Het verras sende in de campagne en zelfs de beste vrienden en partijleden van de SPD ontkennen dat niet was de glansloze stijl, die nooit boven het anti-8traussniveau leek uit te komen. Op het moment dat de campagnelei ders hadden besloten dat de voors en tegens van de kandidatuur van Strauss het centrale thema moesten worden, verdwenen de echte discus siepunten als nationale energiepoli- tlek, bijstelling van de economie, huisvesting en gezondheidszorg naar de achtergrond. Natuurlijk, de krachten rond dr. Strauss deden er ook weinig aan om deze strijd te ontkrachten. Ook zij beperkten zich in hun campagne tot laster en insinuaties: of Helmut Schmidt inderdaad een „Rentenbe- trüger" was of „Schuldenkanzler" of Gezien de omstandigheden was het niet verrassend dat; het jonge talent zich schuil hield. Aan de kant van de SPD bogen aankomende sterren als minister van defensie Hans Apel, mi nister van financiën Hans Mathöffer en minister van justitie Hans Jochen Vogel hun hoofd om de rotte tomaten te ontlopen die naar en door hun eigen partijleider werden geworpen. Aan de zijde van de CDU viel het nog meer op Waar was de burgemeester van Stuttgart Manfred Rommel, die wordt gezien als een kanshebber wan neer de partij de overgebleven pro blemen rond de kandidatuur van Strauss heeft afgehandeld? Ernst AJ- brecht van Nedersaksen leek een af wachtende houding aan te nemen, net als Kurt Biedenkopf, die vecht tegen het Imago van de verliezer, dat hij opliep na de verkiezingen in mei in de deelstaat Noordrijnland-Westfa- len. De veronderstelling dat de combina tie SPD/FDP de voorkeur zal hebben wordt versterkt door opiniepeilingen die voor morgen een hoge opkomst voorspellen: mogelijk zelfs weer ne gentig procent. Een onzekere factor vormen echter de twaalf procent stemmers die nog niet weten op wie ze zullen stemmen en óf ze wel gaan stemmen. In 1976 was dat percentage in dit stadium van de campagne maar acht. Dat de bittere en scherpe campagne de besluiteloosheid heeft gevoed lijdt geen twijfel. Een gisteren gepubli ceerd opinie-ondereoek gaf aan dat nog maar 45 procent van de kiezers zichzelf beschouwt als „geïnteres seerd In politiek". In 1976 was dat 51 procent. WARSCHAU (AFP, Reuter, UPI) Gistermiddag klokslag twaal! uur legden leden van vrije vakbonden door heel Polen het werk neer. De werkonderbreking was bedoeld om de regering te dwingen de akkoorden over meer loon na te komen, en toegang van de vrije bonden tot de media af te dwingen. Op dit laatste punt spitste zich nieuw overleg toe tussen de leider van de vrije bonden. Walesa, en vice-premier Jaglelski. Volgens zegslieden van de overkoepelende vrije vakbond Soli dariteit is de verhouding tussen de bonden en krant, radio en televisie zo langzamerhand nog belangrijker dan de loonsverhogingen. Toegang tot de BUENOS AIRES (AFP. Reuter) De {militaire junta van Argentinië heeft ex-legercommandant Roberto Viola benoemd tot de opvolger van presi dent Vldela. Viola zal In maart wor den beëdigd en blijft minstens drie jaar president Videla. die in 1976 aan de macht kwam na een staatsgreep tegen de weduwe van de populistische leider Peron. had al geruime tijd geleden te kennen gegeven af te willen treden De junta, die bestaat uit de bevelheb bers van de luchtmacht, marine en landmacht, beraadde zich vervolgens over zijn opvolging, maar stelde de aangekondigde bekendmaking her haalde malen uit. Er kwamen steeds meer aanwijzingen dat de militairen .'onderling verdeeld waren Generaal Viola staat In zijn omgeving bekend om zijn liberale overtuigin gen en stelt zich op ais „de man van !de politieke opening". Het is kenmer kend dat hij in de conservatiefste kringen wordt beschouwd als een populist" en dat daar zijn benoe ming tot president werd gevreesd •Volgens geruchten, die de afgelopen dagen circuleerd. zou de marine een andere kandidaat hebben voorgedra gen. generaal Leopoldo Galtieri, de huidige opperbevelhebber van het le ger De 56-jarige generaal, die dertig jaar in dienst van het leger is. is als lid van de junta zowel rechter als partij in de kwestie. Hij neemt bepaald geen blad voor de mond als het om politieke zaken gaat. Hij was de man die antwoordde op een vraag over de mogelijkheid van algemene verkie zingen in de toekomst. „De stembus sen worden bewaakt.en streng be waakt" media is van doorslaggevend belang voor verdere ontplooing van de bon den. Vice-premier Jagielski zou ech ter tijdens het gesprek geen enkele concessie hebben gedaan De tegenwerking van de overheid vond zijn weerslag in de zeer kritische opstelling van de Poolse pers. Kran ten openden gisteren met koppen als „Waarom deze staking?", en „Tegen wie is zij gericht?". Het weekblad Polltyka schreef dat de akkoorden tussen de bonden en de regering een nieuwe kans voor de bonden hadden geschapen, maar dat deze nu door de arbeiders zelf wordt stukgemaakt, als ze zich buiten de bestaande economi sche en politieke kaders plaatsen. De vrije bonden, aldus Polityka, kunnen kennelijk niet de verantwoordelijk heid dragen en verkeren in een - machtsroes. De hoofdredacteur van het blad. Ra- kowski, die jarenlang voor hervor mingen heeft gepleit, wijst op het gevaar dat alles wat nu is bereikt weer verloren gaat, als de boog te sterk wordt gespannen. In de korte tijd na het tot stand komen van de akkoorden is er naar zijn idee al veel veranderd In Gdansk, dat in augustus de haard was van de acties van de Poolse ar beiders, legden de arbeiders van de Leninwerf na het loeien van de sirene om twaalf uur prompt het werk neer. Trams en bussen stopten, de winkels sloten en ook havenwerkers en arbei ders op de olieraffinderij staakten een uur. In Warschau werden „speer puntacties" gevoerd in een beperkt aantal bedrijven. Verder was in de Poolse hoofdstad weinig van de sta king te merken. Bussen reden niet, CHICAGO (AP) Amerikaanse sol daten die in 1957 oefenden in een gebied waar zojuist een kernproef was genomen, kregen naderhand meer dan tweemaal zo vaak leukemie dan te verwachten was, aldus een studie van het Nationaal centrum voor zlektenbeheerslng. Van de 3224 betrokken militairen kregen er negen leukemie, bij een statistisch ver wacht aantal gevallen van 3,5. Als dit geen toeval is, aldus het arti kel in het tijdschrift van de Ameri kaanse medische vereniging, sugge reert het óf dat de mensen meer stra ling kregen dan eerder was aangeno men, óf dat kleine hoeveelheden stra ling meer kanker verooraaken dan werd geschat. maar trams weer wel. Van veel grote bedrijven wapperde ten teken van solidariteit de wit-rode Poolse vlag. Naar aanleiding van de staking is in Polen de discussie opgelaaid in hoe verre de regering de akkoorden van Gdansk en Sczcezin is nagekomen. Een regeringswoordvoerder heeft ver klaard dat een eigen blad van de vrije bonden zal worden toegestaan, maar dat zij eerst moeten worden geregis treerd. De bonden zeggen dat het hof in Warschau registratie tegenhoudt en bezwaar maakt tegen de statuten. Ook wordt van de vrije bonden geëist dat zij trouw betonen aan de partij. In Gdansk heeft de vrije vakbewe ging over medewerking van de rege ring niet te klagen, maar in de provin cie, aldus woordvoerders, belemme ren lokale overheden het werk van de nieuwe bonden. De Poolse regering heeft opnieuw ge wezen op de economische problemen, en op het feit dat zij niet meer kan verdelen dan er wordt geproduceerd. De arbeidsproduktiviteit ligt nog steeds lager dan voor het begin van de stakingen en, aldus de autoritei ten, er gaat te veel tijd verloren door discussies van de arbeiders. ADVERTENTIE Generaal Viola (rechts) met op de achtergrond de verdwijnende man, president Videla. LUIS LOPEZ, leider van de federatie van fabrieksarbei ders van La Paz. vluchtte na de staatsgreep naar de Boliviaanse nuntiatuur van het Vaticaan Zijn minderjarige zoon Fred wordt vanaf dat moment door de militairen in gijzeling gehouden in de hoop dat zijn vader het ambas sadegebouw „vrijwillig" zal veriaten. SOLIDARITEITSFONDS BOUVIA VOOR GEZINNEN VAN GEVLUCHTE, GEVANGEN EN VERDWENEN VAKBONDSMENSEN t.n.v. CLAT-Nederland, Nieuwe Gracht 47, 3512 LE Utrecht, 030-319675.' door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het plan van de Zuidafrikaanse regering voor een multi-raciale adviesraad van de president heeft een nieuw conflict tussen blank en zwart veroorzaakt. Maandag zal het parlement een vice-president kiezen een nieuwe functie in Zuid-Afrika die voorzitter van deze raad wordt. 6 Vervolg vso pagina 1 De Russische president Leonid Breznjew heeft Kania eerder laten weten dat de toestand in Polen „zo spoedig mogelijk" moet worden ge normaliseerd. Kania heeft in een tele gram zijn trouw aan de Sowjet-Unie betuigd De Sowjet-Unie heeft zich tot nu toe onthouden van een reactie op de werkonderbreking die gisteren in Po len plaatsvond Het Tsjechische nieuwsagentschap meldde echter dat bet, de „plicht" is van vakbonden in .socialistische landen zich opbouwend op te stellen, en zich te onthouden Van onredelijke looneisen. Met in stemming werd te partijkrant Rude Pravo aangehaald, die schreef dat bonden de regering in staat moeten stellen matregelen uit te voeren. Po len werd niet met name genoemd, maar het was duidelijk dat het com mentaar op dat land sloeg. De vrije vakbonden daar verwijten de rege ring dat zij toezeggingen voor hoger Joon en toegang tot de media niet nakomt. De Nationale Partij heeft Alwyn Schlebusch, de harde onverzoenlijke minister van justitie en binnenlandse zaken, aangewezen als de man die deze sleutelpost moet bezetten De regering Botha had het moeilijk bij het zoeken naar geschikte kandidaten voor deze zestig leden tellende multi-raciale raad. Leidende zwarten, dit keer ook degenen die al bereid waren tot samenwerking binnen het apart heidssysteem. hebben het plan categorisch verworpen. En ook de Progressieve Federale Partij (PFP), de „officiële" blanke oppositie partij. leent zich niet voor de raad Het grootste bezwaar is dat de raad de meer dan twintig miljoen zwarten niet vertegen woordigt. Bovendien hebben de vertegenwoor digers slechts een adviserende functie Nieuwe strategie De raad vormt een onderdeel van een nieuwe strategie van de regering, die gericht is op een alliantie tussen niet-zwarten om de belangen van de minderheden veilig te stellen tegenover de dreiging van de zwarte meerderheid Rege ringsaanhangers en zelfs zogeheten liberale waarnemers noemen de raad een historische doorbraak, omdat het wezenlijk afwijkt van het huidige volledige blanke parlementai re systeem. Voor het eerst sedert de instelling van dit systeem in 1909 wordt althans in theorie erkend dat Zuid-Afrika's grondwet telijke problemen op een multi-raciale basis moeten worden opgelost. Dat de namen van leden slechts beetje bij beetje bekend werden gemaakt duidt er op dat de regering Botha het moeilijk had „geschik te" en geloofwaardige kandidaten te vinden. Alleen de oud-leider van de Arbeiderspartij Sonny Leon en Kenneth Wlnchiu, een van de leiders van de Chinese gemeenschap van 10.000 personen, genieten enige bekendheid. Vrijwel alle voor de raad in aanmerking ko mende leiders hebben de uitnodiging afgesla gen ondanks de salarissen die veel hoger liggen dan die van parlementsleden. Het is duidelijk dat het bij de meeste gekozen leden gaat om politieke nullen zonder enige aanhang. Hun eigen gemeenschappen hebben hen al publie kelijk uitgemaakt voor „collaborateurs" die hun eigen zaak uitverkopen. Kinderachtig De leider van de Arbeiderspartij, ds Allan Hendrikse. noemde het „kinderachtig" dat de genen die wel een benoeming in de raad aan vaard hebben dat deden onder het motto dat zij dan van binnenuit kunnen vechten voor deelname aan het politieke proces van de zwarten. En Inkatha-leider Gatsha Buthelezi waarschuwde dat zij zullen worden gezien als medestanders, van de denkbeelden van de „verkrampte" minister Hennie Smit van ver bindingen, die onlangs beweerde dat zwarten een traag denkproces hebben en daarom geen zitting in de raad kunnen nemen. Buthelezi nodigde premier Botha uit om door middel van een referendum de zwarten te vragen wat zij van het regeringsplan vinden Hij is het met Hendrikse eens dat het parle ment de speciale zitting van maandag moet gebruiken voor een aanpassing van het plan zodat de hele Zuidafrikaanse bevolking in de raad wordt vertegenwoordigd „Zwarte Zuidafrikanen waren niet betrokken bij het opstellen van de plannen Als de pre mier zo zeker weet dat de meerderheid van de zwarte bevolking er achter staat, waarom houdt hij dan geen referendum," vraagt Buthe lezi zich af Ook binnen de blanke PFP is onenigheid ont staan over het regeringsplan. Hoewel de partij het plan verwerpt, hebben een paar leden toch ingestemd met een plaats in de raad. Zij heb ben nauwelijks politieke aanhang en worden uit de PFP gewerkt. Tot voor kort hebben de Engelstalige liberale kranten het standpunt van de PFP gesteund De voorzichtig-conservatieve Sunday Times en de liberalere Cape Times drongen aan op herziening van de houding van de PFP. Vol gens de kranten heeft premier Botha „zijn kaarten duidelijk op tafel gelegd" door er blijk van te geven dat hij fundamentele veranderin gen wil De PFP zou aan de raad moeten meewerken op voorwaarde dat de zwarten daar binnen een jaar ook in worden vertegen woordigd. Maar dat idee heeft de regering al herhaalde malen resoluut afgewezen Kans voor zwarten PFP-leider Van Zyl Slabbert heeft afwijzend gereageerd op het advies van de twee Engelsta lige kranten, die blijkbaar de aard van de machtsstrijd en het fundamentele denken van de regering niet doorbhebben. Hij zei bereid te zijn zitting in de raad te nemen als daar ook plaats is voor zwarte vertegenwoordigers, maar geen zin te hebben in een soort proefperi ode van twaalf maanden zonder zwarten „Het is onzin dat ik de regering een jaar de kans moet geven, nadat zij al 32 jaar aan de macht is geweest. Het wordt nu tijd dat ze de zwarte Zuidafrikanen een kans geven door hen in de raad te benoemen," Het is voor het eerst sinds 1909 dat een opposi tiepartij weigert zitting te nemen in een door de regering gevormd grondwettelijk orgaan. Het tekent de opvatting van een kleine min derheid van blanke liberalen en die van een grote zwarte meerderheid dat de presidentiële raad niet meer is dan grondwettelijke franje De regering probeert zo immers te voorkomen dat er onderhandeld moet worden met zwarte leiders die de overgrote meerderheid van de bevolking vertegenwoordigen en van wie ei een aantal gevangen zitten op Robbeneiland oi verbannen zijn naar het buitenland PARIJS (AFP, AP) De hoofdredacteur van het blad Afrique-Asie is uit Frankrijk uitgewezen. Simon Malley heeft zich volgens de officiële verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken niet terughoudend opgesteld. Mal ley, die van oorsprong Egypte naar is, maar een Amerikaans paspoort heeft, is naar de Ver enigde Staten vertrokken. In juni was Malley's werkvergun ning al ingetrokken en werd hem gevraagd vrijwillig het iand te verlaten. De hoofdredacteur van het blad kan met zijn aansporin gen buitenlandse staatshoof den te vermoorden, de Franse belangen schaden, aldus mi nister van binnenlandse zaken Christian Bonnet in het parle ment. Afrique-Asie, dat eens in de twee weken in een oplage van 100.000 exemplaren ver schijnt, werd tien jaar geleden opgericht en steunt „progres sieve en revolutionaire" lan den in de derde wereld, hoewel het zelf zegt zich ongebonden op te stellen. Ook worden re gelmatig felle aanvallen ge daan op het beleid van het Westen ten aanzien van de ont wikkelingslanden. Het heeft zich echter positief uitgelaten over bij voorbeeld de Russische inval in Afgha nistan, het Cubaanse optreden in Angola en Ethiopië, de gij zeling in Teheran en het verzet van de radicale Arabische lan den tegen de akkoorden tussen Egypte, Israël en de Verenigde Staten. De belangrijkste Franse kran ten hebben fel geprotesteerd tegen het besluit Malley uit te wijzen. Volgens Le Monde is er sterke druk uitgeoefend op Frankrijk door pro-westerse landen als Gabon, de Centraal Afrikaanse Republiek, Tune sië, Egypte, Zaire en Marokko om Malley uit te wijzen. An derzijds zouden Algerije, An gola en Libië hebben laten we ten dat een dergelijke beslis sing de betrekkingen met Frankrijk zou kunnen schaden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7