Berlin Alexanderplatz tv-film van anti-held Opera Lulu verdrinkt in te veel aan tekst Vreemde invloeden van een verknipte moeder Groot vakmanschap van Fassbinder Nieuwe boeken Protheater speelt Mutaties En dan nog Helemaal Dick Holthaus! ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET Joss Flühr als de verknipte moeder en Die van Duin als oude vrouw in Mutaties bij het Protheater foto Ben vod Duin door Riet Diemer HILVERSUM Het moest er eens van komen: de verfilming door Rainer Werner Fassbinder van Döblins Berlin Alexan derplatz. Regelmatig duikt in de film van de cineast de figuur Frans op en in Faustrecht der Freiheit zelfs Franz Biberkopf. Hij is de persoon waar alles om draait in Berlin Alexander platz. Op Fassbinder heeft deze Frans, die door psychiaterschrijver Döblin met medelijden en menselijkheid werd gecreëerd, een onuitwisbare indruk gemaakt. Hij zegt in zijn puberteit voor het eerst met hem in aanraking te zijn gekomen en Franz heeft hem Speciaal vandaag Nieuw: Ada Kok en Her man Emmink zijn uit het gie chelpaneel van de Wie-kent kwis gestoten. Gerrie Knete- mann en Adèle Bloemendaal zijn de nieuwe pretleveran- ciers. Ned. 1/20.25 Brandpunt handelt over een poging de samenleing an ders te laten aankijken tegen prostituees, over het einde van de KVP en over een week bis schoppensynode in Rome. Ned. 2/22.00 Nieuw: Sport op zaterdag, een NOS-programma in KRO- tijd. Presentator is Aad van den Heuvel. NED. 2/22.35 Hang 'em high heet van avond Hangt ihn höher. Clint Eastwoods overstap van de spaghetti-western naar het hardere Amerikaanse cowboy- geweld. Did. 1/22.55 Tasten in het duister. De TROS kijkt maandelijks in de toekomst. Wie werkt er nog in het jaar 2000 en hoeveel leden zal de TROS dan hebben. Een programma van Dorith Wit te. Hilv. 2/10.00 geleerd wat meer vrede te hebben met zijn bestaan en vooral zijn homo fiele geaardheid. Niet dat de hoofdfi guur zo zou zijn, maar de psychologi sche beschrijving en alles wat hij er zelf omheen denkt, hebben Fassbin der houvast gegeven. Speciaal morgen Beieren één juichkreet? De Duitse verkiezingen via: Ned. 2 (20.05 en 22.55), Did. 1 (vanaf 20.20), Did. 2 (19.15 en 23.10), Did. 3 (21.45) en op de radio Hilv. 1 (19.30 en 21.02). Nieuw;Himalaya. Roelof Kiers in compagnie op poli- tiek-culturele expeditie met vergezichten. Ned. 2/20.25 Willem Duys presenteert voor de 750ste keer zijn „Mu ziek mozaïek". Nos sincères fé- licitations. Hilv. 3/10.00 Zestien uur lang doen NOS en BRT samen een muziek we gens 150 jaar Belgische onaf hankelijkheid. Een program ma dat te horen is op Hilver sum 4 (8.00-17.00), op enige ka belnetten (tussen 17.00 en 20.00) en op Hilversum (20.00- 24.00) Nieuw: Het trans-galac tisch liftershandboek. Dat klinkt als science-fiction, dat is het dan ook. Maar er zitten dubbele bodems in en persifla ges op verschijnselen in de sa menleving. Met gebruik, he laas, van de ARP-synthesizer, de harmonizer en de vocoder voor de geluidsvorming. Hilv. 3/23.40 „Het belangrijkste was wel dat ik inzag en vervolgens toegaf, dat deze roman, een kunstwerk, mede de loop van zijn leven Jiad bepaald," schrijft "Fassbinder in een autobiografisch ar tikel in Die Zelt. Tijdsbeeld Berlin Alexanderplatz geeft een idea le schildering van de tijd (1929), voor de oorlog in een buurt van proleta riërs. Een buurt van sappelende ar beiders, meer zonder dan met werk, armoede, de kleine misdaad en grau we woonkazernes. Een buurt waar intensief en emotioneel werd geleefd en de benarde situaties moeten lel den tot explosies. Een van de bewoners is de gewezen vrachtrijder Franz Biberkopf, die ontslagen wordt uit de gevangenis waar hij drie jaar heeft gezeten we gens moord op zijn vrouw. Als hij vrij komt neemt hij zich voor oppassend te zijn en fatsoenlijk te leven, zoals nette mensen doen. Hij blijkt echter steeds weer een anti held. Neergezet door de acteur Gün ter Lamprecht in uitstekend, bijna bovenmenselijk spel, is hij een wat schlemielerige man, wat simpel en goedgelovig, maar ook emotioneel en soms sadistisch. Hij is allerminst voor het geluk gebo ren. (Fassbinder laat Freuds theorie- over aanleg en milieu een woordje meespreken, ook al schijnt Döblin zich daar zelf nooit over uitgelaten te hebben.) Hoewel Franz' nieuwe vrien din Poolse Lina hem terzijde staat mislukken zijn goede voornemens no gal eens. Apolitiek Hij kan moeilijk aan de slag komen en apolitiek en kritiekloos gaat hij de nationaal-socialistische krant de Völ- kische Beobachter verkopen. Naïef als hij is zoekt hij de verkeerde vrien den. Na verloop van tijd gaat Franz samenwerken met Reinhold, een klei ne gangster. Lexicon der natuurgeneeskunde, vs dr E. Meyer-Camberg. Uitg. De Drk boek. Amsterdam. 324 blz. 75.-. Kunt u ze nogde Schoonhoven! ren, geschreven door C. van Holte: Ultg. Europese Bibliotheek, Zaltbofl mei. 76 foto's met een pagina b< schrijving. Prijs: 32,50. De verdwijning van Arendsoog, va* P. Nowee. Uitg. Malmberg, Da Bosch 152 blz. 10,95 In de steden-serie van uitg. Time/Ltt te Amsterdam is nu verschenei Praag, met tekst van G. Moorhoul en foto's van K. van den Berg. 200 V- 41 50 De bekentenis van kleine Jantji poëzie van B Patten. Op de pagfo naast het Engelse gedicht staat vertaling van C. Buddingh Uitl Kwadraat. Vianen. 49 blz - 21.50. Toen de morgen kwam is een jeugl boek van P. Prins. Eerder verschen» als feuilleton in het Nederlands Dal blad. Uitg. De Vuurbaak 13.50 I In de groene ruimte, Ter gelegenhrf van 75 jaar natuurbehoud organise» de het Natuurfotografengilde ef tentoonstelling. Foto's van deze te' toonstelling zijn nu gebundeld. F van Zalinge schreef er de tekst bi' Uitg Elsevier, Amsterdam. 192 bl2 29.50 door André Rutten Voor informatie en verkoopadressen: Bendien/Smits De Nederlandse Modemakers 05490-12345 door Franz Straatman 8CHEVENINGEN Toen de Oostenrijkse componist Alban Berg op 23 december 1935 stierf, was hij nog volop bezig het derde (laatste) bedrijf van zijn opera Lulu te voltooien. Op 24 februari 1979, 44 Jaar later, verzorgde de Parijse opera, onder muzikale leiding van Pierre Boulez. de wereldpremière van de complete Lulu, waarvan de Nederlandse Opera Stichting deze maand een serie voorstellingen geeft. In de titelrol de geweldige knap zingende en acterende Teresa Stratas, dezelfde die ook in de historische première ln Parijs stond Voor Stratas is de Nederlandse pro- duktie een soort terug naar huis, want zij zong de titelrol ook in 1978, toen de Nederlandse Opera Stichting de nog incomplete Lulu uitbracht. Dat betekende voor Stratas een eer ste kennismaking met deze buitenge woon zware rol. Het produktieteam, regieuze Rhoda Levine. dirigent Hans Vonk en decor- en kostuumontwerper Robert Israel, wist in 1978 al dat bij de reprise de complete Lulu zou worden uitge voerd. Het decorontwerp werd daar op afgestemd, zodat nu een naadloze voorstelling tot stand is gekomen. Weigering De geschiedenis van Lulu als opera- partituur is zeker zo bewogen als het leven van de heldin uit het drama, met dien verstande dat het met de partituur uiteindelijk wel tot een ge lukkig einde kwam. Onmiddellijk na Bergs dood zochten de weduwe Hele- ne Berg en de uitgever naar collega componisten uit Bergs vriendenkring om de zaak af te maken, want de première zou plaatsvinden eind 1936 in Zürich. Niemand durfde die uitda ging aan. De eerstgevraagde, Arnold Schönberg, Bergs leermeester, wei gerde met een mengeling van argu menten: geen tijd, want hij moest lesgeven om brood op de plank te krijgen; geen zin vanwege door hem Alban Berg geconstateerde anti-Joodse uitlatin gen in het derde bedrijf. De première in Zürich ging echter toch door: twee bedrijven afgesloten met een fragment uit de zgn. Lulu- suite, een bundeling stukken uit de opera, bestemd voor de concertzaal, door Berg nog wel voltooid. Deze noodoplossing werd praktJk in het na-oorlogse opera-leven. Met projec tie, stil spel en muziek uit de bak werd de toeschouwer de verschrikke lijke afgang van Lulu ln beknopte vorm verteld. Mevrouw Berg werd steeds afkeriger van voltooiing om inhoudelijke redenen. ZIJ liet ln 1969 zelfs testamentair vastleggen: „Het derde bedrijf mag door niemand wor den Ingezien." In 1976 overleed zij. Ideaal Ook al bezat zij het origineel van Bergs bouwtekening van de derde acte, de kennis ervan reikte toch ver der, want de uitgever beschikte over een foto-kopie. In 1962 was de Oos tenrijkse componist en dirigent Frie- drich Cerha begonnen met het bestu deren van de kopie, van allerlei ander materiaal met aanwijzingen van Berg en van een piano-uittreksel. Cerha bleek de Ideale man voor dit werk, want hij kende de muziek van de Nieuwe Weense school (Schönberg, Webern, Berg) door en door. Tot en met 1974 was hij bezig met Instru menten oftewel Invullen van het no tenbeeld voor de afzonderlijke Instru menten; van de 1326 maten had Berg er overigens al 390 klaar. In een gede- tallléerde beschrijving van zijn werk wijze. komt Cerha tot de conclusie dat er van de 64 minuten die het derde bedrijf duurt, acht minuten op de tast moesten worden ingevuld. En de weduwe Berg? Een kring van ingewijden wist van Cerha's voltooi- ingsarbeid, maar hield die voor haar geheim om haar niet onnodig pijn te doen. Haar testamentaire beschik king was Juridisch niet sterk genoeg om opvoering tegen te houden. Men heeft piëteitvol gewacht tot na haar overlijden. Alban Berg stelde het libretto voor Lulu zelf samen. Daar begon hij al mee ln 1928. Hij koos twee, in elkaar doorlopende toneelstukken van de Zwitsers-Duitse schrijver Frank We- deklnd (1864-1918), Erdgelst en Die Büchse der Pandora. Vooral het laat ste stuk had hem, sinds hij een opvoe ring ervan zag ln 1905, bezigge houden. Jan Blinkhof als Aiwa Schön, bekent zijn geheime liefde voor Lulu, Schrappen Teresa Stratas, die onaangedaan toeziet. De componist erkende weliswaar de noodzaak om vier/vijfde van de to neeltekst te schrappen om een goed operalibretto over te houden, maar kon toch niet loskomen van Wede- klnds tekst. Het operaboek bevat zui ver de toneeltekst waaruit niet meer dan éénkwart ls weggelaten, het meeste uit Erdgelst. Ondanks vele gesproken en snel gezongen passages (de dialogen verlopen flitsend als in spreektheater) duurt Lulu 3'/. uur. zo dat de bezoeker met twee pauzes meegerekend, vier uur ln het theater vertoeft. De voorstellingen beginnen dan ook om 7 uur, een uur vroeger dan normaal. Lulu ls het verhaal over een vrouw die meer als (lust)obJect, als bezit wordt gebruikt door mannen van allerlei slag dan liefdevol behandeld als mens. Haar afkomst ls onduidelijk. Gevonden ln de goot; krantenmag naat Dr Schön biedt haar om ondui delijke redenen kans op toekomst ln het theater als danseres. Maar haar oprechte wederliefde voor hem wijst hij af. Lulu wordt weggetrapt als een straathond die tevreden moet zijn met een warm plekje bij de voordeur. Smaakvol Rhoda Levine en Robert Israel plaat sen dit drama ln een realistisch to neelbeeld uit grootmoeders tijd. Om het verleden te accentueren kozen zij voor de kleur van oude foto's (er zitten 28 tinten bruin in de decors en kostuums) en plaatsten tussen de ta ferelen diaprojecties, niet alleen op de plek waar Berg filmbeelden wil (helft tweede bedrijf). Het ziet er alle maal buitengewoon smaakvol uit; zelfs de laatste scène ln een Londens sous terrain waar Lulu als hoer haar ondergang tegemoet gaat, oogt niet verschrikkelijk. Mooi, maar o zo saai op den duur, want de regie slaagt er niet ln om de figuren spannend tegenover elkaar te •zetten. Daardoor waaien de ellenlan ge dialogen, ln gezongen vorm slecht te verstaan, nutteloos de zaal ln. Schitterende dramatische momenten waarin Lulu haar wil oplegt aan dr Schön (briefscène en de scène vlak voor de fatale pistoolschoten) vallen gewoon weg. Dan blijkt genadeloos het zwakke punt in Lulu: een te veel aan tekst. Jammer, want met Teresa Stratas. Julian Patrick (Schön). Andrew Foldi (de bedelaar Schigolch, waarschijn lijk Lulu's vader) en Jan Blinkhof (verrassend goed als Schöns zoon Ai wa) staat er toch een bezetting die muzikaal van wanten weet onder lei ding van Hans Vonk. HIJ heeft veel gevoel voor Bergs zeer boelende, veel aandacht vragende muziek, worte lend in Mahler, vol kleur, prachtig ln de tekening van de psychologie der hoofdpersonen, beeldend door de ve le dansvormen. Vonk zou die kwali teiten nog meer kunnen uitbuiten met het voortreffelijk spelende Radio Filharmonisch Orkest. Voorstellingen op 7 oktober in Rot terdam, 11 oktober in Utrecht en 14, 17, 20, 23, 26 en 28 oktober in Am sterdam. AMSTERDAM De Amerikaanse schrijver Paul Zindel, die tien jaar scheikunde-leraar is geweest, werd tot het schrijven van een toneelstuk, dat het Protheater nu onder de titel „Mutaties" speelt, geïnspireerd door de ontmoeting met een meisje, dat met bestraalde goudsbloemzaadjes geëxperimenteerd had. Dat meisje komt ook in zijn stuk voor: zij wint met haar experiment een jonge-onderaoekers-wedstrijd. Bij een beetje straling groeien de goudsbloemen als kool, bij veel straling verpieteren ze. De vriendschap wordt ten slotte noodlottig, als Reinhold hem uit zijn auto smijt, waardoor Franz een arm moet missen. Later vermoordt Rein hold ook nog Franz' vriendin Mieze. Stof genoeg voor een stuiversroman, vindt Fassbinder zelf ook. Wat Dö blins roman ondanks alles tot een literair werk maakt is de manier waarop het is geschreven. De stijl is bijzonder, want de lezer wordt deelge noot van een mengeling van fanta- sièen en gedachtenflitsen die door het hoofd van Franz Biberkopf tollen Het zijn bijbelverhalen, gebeurtenis sen uit de klassieke oudheid, krante berichten. Het is dan ook een knap geschreven boek Vormgeving en stijl van het boek moet je in de film node missen. Wat er in het hoofd van de ex-gevangene omgaat als de gevangenisdeur achter hem dichtklapt en als de stad met al zijn straten, mensen en geluiden hem overvalt en wat hij daarbij denkt als hij al tot echt denken komt, daar komt de kijker niet achter. De filmer kan het alleen suggereren. Er is Fassbinder alles aan gelegen geweest dit voor hem zo bijzondere boek zo goed mogelijk te verwerken Dat is ook aan het resultaat te zien. De veertien delen in opdracht van de Westduitse tv-organisatie WDR, in samenwerking met Bavaria gemaakt, hebben dertien miljoen Mark gekost. Impressionistisch Fassbinder heeft zich afgaande op de eerste twee delen ingezet met alle hem ter beschikking staande middelen en vakmanschap en dat is niet gering. Impressionistisch wordt een sfeer geschapen waaruit je ge woon ruikt dat een man als Franz Biberkopf eigenlijk geen kansen heeft om eenmaal geboren voor een dubbeltje een kwartje te worden Maar naast impressionisme ook af schuwelijk realisme. Zonder enige re serve wordt een bijna-verkrachtings- scène gefilmd, maar ook de scène waarop Franz zijn vrouw vermoordt. Fassbinder is tot het uiterste gegaan. Het hoeft dan ook geen verbazing te wekken dat Günter Lamprecht, die zijn rol heel serieus heeft opgevat, na een jaar aan deze mammoetproduk- tie te hebben gewerkt in een sanatori um bij moest komen. De VPRO zendt met ingang van mor genavond (21.20 uur; Ned. 2) de serie Berlin Alexanderplatz uit. Evenals voorgaande jaren kunnen beeldende kunstenaars die de schil derkunst beroepsmatig beoefenen en die op 1 januari 1980 de leeftijd van 30 jaar nog niet hebben bereikt, mede dingen naar een koninklijke subsidie, groot 5000 gulden Ook kunstenaars tussen de 30 en 35 jaar die niet eerder een koninklijke subsidie hebben ont vangen kunnen meedoen. Inlichtin gen vanaf 1 oktober bij het secretari aat van de Koninklijke Subsidie, me vrouw C. Troman p/a Stedelijk Mu seum. Hoogstraat 112, 3111 HL Schie dam. tel. 010-269076 De ontwikkelingen van het pop pentheater in Nederland komt uitge breid aan de orde in de tentoonstel ling „Poppenscènes", die voorlopig in het Nederlands Theater instituut, He rengracht 166-168 te Amsterdam is te zien. De expositie „Vijf eeuwen toneel en decor" ln De Muzeval te Emmen gaat op 3 oktober open. In maquettes en teksten geeft Gerard Bonneke een beeld van de veranderingen die het toneeldecor sinds de vijftiende eeuw heeft ondergaan ADVERTENTIE Uiteindelijk krijg Je die bloemen in hun drie mutaties ook aanschouwe lijk te zien: zij zijn het beeld voor wat er met de mensen in het stuk gebeurt. Het meisje, dat die prijs wint, heeft een zusje, dat totaal anders ls dan zij, en samen hebben zij een moeder, die op de belde zusjes werkt als gamma- stralen op goudsbloemen. Een we reldvreemde, verknipte moeder die van haar huishouden een enorme puinhoop heeft gemaakt, in vreemde droom wereldjes leeft, het mooie dochtertje tot gekwordens toe ver went, het lelijke eendje aan haar wit te konijn en haar goudsbloemzaadjes overlaat, maar ook als assepoester gebruikt en van school houdt. Dat kind, uitstekend gespeeld door Fran ces Sanders, gaat helemaal in haar vreemde liefhebberij op, is immuun voor wat er om haar heen gebeurt. Het andere meisje, op de goede ma nier nerveus, uitdagend en uiterst ge voelig gespeeld door Marlies Heuer, zie Je aan die moeder kapot gaan. Joss Flühr speelt die rol op een ver- bluffend-vllnderachtige manier, slon zig ln haar uiterlijk, met een merk waardige sierlijkheid in haar bewe gingen nerveus op de vlucht voor de om haar heen woekerende alledaagse rommelige werkelijkheid, waaraan zij, opeens elegant gekleed, enkele ogenblikken lijkt te ontsnappen, maar waar zij door haar mooie doch ter verrüjnig naar wat teruggeslagen. Op de voorgrond Franz Biberkopf, de centrale figuur in de tv-serie „Berlin Alexanderplatz", gespeeld door de acteur Günter Lam precht. Een vreemd stuk eigenlijk, dat ook blijkens zijn oorspronkelijke titel „The effect of gamma-rays on man- in-the-moon marigolds" wat aanleunt tegen het absurdisme, zoals Arthur L. Kopit in zijn „O pa, arme pa, jij hangt ln de kast van ma en het huilen staat me na", dat tien jaar ouder is. Het blijkt ook een beetje uit de aanwezig heid van een oude vrouw plastisch fraai uitgebeeld door Die van Duin die bijna niet meer kan bewegen, helemaal niets zegt. alleen mimisch kleine tekenen van leven geeft. De regie van Apostolos Panagopoulos treft goed het allegorische karakter van het stuk door een gevoelige men geling van fantasie en werkelijkheid. Eigenlijk krijg je een beter zicht op de eigenaardigheden van het niet steeds boeiende stuk dan bij de voor stelling, die Theater er in 1972 onder de titel „Prijsuitreiking" van gaf met o.a. Henny Orri en Josée Ruiter, waarvan ik me meen te herinneren dat het „dramatischer" was aangezet Hier werkt de heel rustige gewoon heid van het ene meisje tegen de licht en vluchtig gehouden geëxalteerdhe den van moeder en zusje verhelde rend. Tot en met 11 oktober, behalve xon- dag en maandag in Bellevue. Gaat u maar na... Het ontwerp en de stofkeuze, die dit kostuum zo n uitgesproken eigen karakter verlenen. De voorbeeldige afwerking en vooral die onovertroffen Beterkleder-pasvorm, waar alleen de Nederlandse Mode makers het patent op lijken te hebben. Konklusie: helemaal Dick Holthaus! In de betere mannen modezaak merkt u dat ook de prijs van een Beterkleder aantrekkelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4