Kamerlid mag contract voor opwerking zien 'Verschijnsel loyalisme voorkomen' Professor wil best tien procent minder Haagse wethouder Hardon treedt af Qmooh, omdoen. Goede gewoontes: Onvrede over nieuwe VAD-constructie kabinet PCmfODF Bij FNV én werkgevers Vierde crisis binnen een jaar Kapitein Stelling stapt naar rechter Boete per giro in Gelderland Congreslid VS in opspraak KVP-voorzitter Van Zeil op laatste partijraad: museum het prinsen hol Loonoverleg Metaal-CAO Kabinet wijst snel kandidaat aan EG-commissariaat BINNENLAND TROUW/KWARTET H 3 Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Temidden van het kabaal dat meer dan zestigduizend demonstran ten in Den Haag maakten is het misschien niet zo opge vallen. maar er zijn ook nog mensen die vinden dat het idee van Pais om wat salaris in te ruilen voor werk best redelijk is. Er zijn er zelfs die vinden dat Pais niet ver ge noeg ging. In plaats van een korting met maximaal twee procent had hij korting van maximaal tien procent moe ten voorstellen, zegt prof. dr. A. J F. Köbben bijvoor beeld. De demonstratie op het Malieveld was vooral bedoeld tegen de manier waarop minister Pais zijn bezuini gingsvoorstel had ingekleed. Met name de uitzonderingspositie van het onderwijzend personeel zette kwaad bloed Waarom moest Juist deze groep opdraaien voor de kos ten van een gemeenschapsvoorzie ning als het onderwijs? En waarom behandelde de regering het onder wijzend personeel anders dan ande re groepen ambtenaren? Politiek Den Haag is wel geschrok ken van deze recorddemonstratie en het Kamerlid Deetman van het GDA haastte zich dan ook om te verklaren, dat zijn fractie de bezui niging op de onderwijssalarlssen in deze vorm niet zou accepteren. Daarmee was voor Pais de hoop op een politieke meerderheid vervlo gen. Minister-president Van Agt reageerde realistisch: „Als dit plan niet haalbaar is^ullen we iets an ders moeten verzinnen". De conclusie van dit alles lijkt te zijn dat niemand in het onderwijs voelt voor vermindering van het sa laris ten behoeve van meer werkge legenheid. Die indruk is echter on juist. Om te beginnen hebben ook de onderwijsbonden die deze week in Den Haag te hoop liepen^ich in het verleden bereid getoond te pra ten over de relatie loon-werk. Welis waar hechten de bonden groot be lang aan een gelijke behandeling van alle ambtenaren, maar indien minister Pais serieus had gerea geerd op hun arbeidsplaatsenplan nen, was inkomensmatiging mis schien ook wel bespreekbaar ge weest. Stap terug Er zijn nog andere signalen, die duidelijk maken dat sommige on derwijsgevenden best een stap te rug willen doen om werkloze colle ga's aan werk te helpen. Vooral in het universitair onderwijs vinden velen de daar betaalde salarissen te hoog. Een teken aan de wand is dat er aan universiteiten weinig animo was om mee te gaan naar het Malie veld. Maar er is meer. Vorige week werd door landbouw kundig ingenieurs het zogenaamde „Wageningen-fonds" in het leven geroepen. Hoewel de brievenactie onder de zesduizend medewerkers en afgestudeerden van de Land bouwhogeschool nog moet begin nen, zijn de eerste paar duizend gulden al gestort De bedoeling van het fonds is werkloze landbouwkun dig ingenieurs tijdelijk aan werk te helpen. Het fonds moet gevuld wor den met bijdragen van ingenieurs die vinden dat zij meer dan genoeg verdienen. Een tweede signaal kwam van het Alternatief Ambtenaren Actiecomi té, dat al enkele Jaren ijvert voor vermindering van de hoge ambte narensalarissen. Vooral in het on derwijs heeft dit comité nogal wat sympathisanten. Het comité schreef in een open brief, dat het idee van minister Pais in ieder geval het overwegen waard was. Dat al leen de onderwijsgevenden werden aangeslagen, was niet zo erg; je moest toch ergens beginnen. Een groter nadeel vond het comité dat het plan van Pais niet ver genoeg ging. Hoger betaalden konden best meer inleveren. Stap verder In universitaire weekbladen die gis teren verschenen sloot de Leidse hoogleraar dr. A. J. F. Köbben zich daarbij aan. Hij ging zelfs een stap verder: een professor met een inko men van meer dan honderdduizend gulden kan best tien procet missen. Dt doet hem geen pijn (het betekent hoogstens dat Je die mooie zeilboot niet of nog niet koopt), en Je kunt zo heel wat mensen aan werk helpen. Kbben vindt dat niet alleen nodig om Jonge afgestudeerden een kans geven, maar ook om de universiteit te behoeden voor vergrijzing. Onze maatschappij heeft dat jonge talent gewoon nodig, redeneert hij. Prof. Köbben heeft dit voorstel in een brief gedeponeerd bij het colle ge van bestuur van de Leidse uni versiteit. Of dat veel zal uithalen is echter de vraag. Een soortgelijk ini tiatief van de Vrije Universiteit bloedde destijds dood, omdat het onmogelijk bleek de salarissen van één instelling te verlagen. Wel be sloten tien leden van een kleine vakgroep vrijwillig een tiende van hun salaris op te geven om één extra arbeidsplaats te scheppen. ADVERTENTIE. Elke week een bloemetje meebrengen. Dat is een goede gewoonte. Net als: meteen even de postcode vragen wanneer u iemands adres noteert. B ij een telefoon - gesprek bijvoorbeeld. Schrijf dan gelijk even die postcode in uw klapper. Dan hebt u voortaan het complete adres bij de hand. Mét de postcode erbij. m». jnaiK jm -<■»- wêu mm ptt post Van onze parlementsredactie DEN HAAG/MIDDELBURG Kamerleden mogen toch het I geruchtmakende contract Inzien, dat de exploitant van de kerncentrale te Borssele heelt gesloten met een zogeheten opwerkingsfabriek in Frankrijk. Dat wil nog niet zeggen dat het con- 'tract openbaar wordt: het document wordt op „strikt vertrouwelijke" ba sis ter Inzage gegeven. Deze regeling geldt ook voor de mllieucommlssle uit de Provinciale Staten van Zee land. die zich met kernenergie bezig houdt. De huidige geheimzinnigheid was gis teren voor een minderheid in de Zeeuwse Staten mede de reden om „nee" te zeggen tegen de bouw van een opslagruimte voor kernafval. Het contract met de Fransen kan ertoe leiden, dat „Borssele" in de loop van deze eeuw radio-actief materiaal te rug krijgt. p Terwijl gedeputeerde Don meedeel- lin" de. dat de meest betrokken Statenle den het contract mogen inzien, zond minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) gisteren een telex van hei Franse bedrijf Cogema naar de jke Kamercommissie voor kernenergie. De Daaruit blijkt dat Kamerleden, na 1de het tekenen van een verklaring, het contract mogen inzien, maar niets i te daarvan openbaar mogen maken. Het is hun zelfs verboden om aante- keningen te maken. Geïrriteerd Het PvdA-Kamerlid Zijlstra, geïrri teerd door de geheimzinnigheid ('be lediging van het parlement') reageer de gisteren: „Ik weet niet of het aan bod van Cogema voldoende Is. Ook het gemeentebestuur van Borsele, verantwoordelijk voor een goed ram penplan, heeft recht op inzage in het contract'. Van Aardenne rept in zijn mededelin gen aan de Kamercommissie met geen woord over een soortgelijk op- werklngscontract, dat tussen de ex ploitant van de kerncentrale te Dode- waard en een Engelse opwerkingsfa briek. Van Aardenne mikt erop. dat de Kamer belde contracten goed keurt. Zo niet. dan ziet hij zich ge noopt tot sluiting van de twee Neder landse kerncentrales. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet Van Agt heeft een nieuwe stap gezet om de alom bestreden vermogensaanwasdeling (VAD) van de grond te krijgen. De twee wetsontwerpen, waarin zo'n regeling was neergelegd, worden samengevoegd tot één wets ontwerp. De eerste reacties van werkgevers en vakbeweging wezen gisteren echter niet op de „bredere aanvaarding" van de VAD. waarop het kabinet hoopt. Vandaag is het Dierendag. Om aandacht te vragen voor het onrecht dat dieren vaak wordt aangedaan is Marion Bienes uit Zaandam gisterochtend op het Haagse Binnenhof een ludieke actie van 24 uur begonnen. Tot vanmorgen zal zij in deze kooi blijven zitten. De mededeling van het kabinet, dat de bestaande wetsontwerpen ineen worden geschoven, komt volgens de grootste werkgeversorganisatie VNO op het slechtst denkbare moment. Het VNO meent dat het „heropenen van de discussie over dit omstreden onderwerp een miskenning is van de benarde situatie, waarin veel bedrij ven verkeren, en van de inspanningen die zij zich getroost om te overleven". FNV-voorzltter Kok noemde de ge wijzigde kabinetsplannen in eerste reactie onvoldoende. De FNV blijft erbij dat de VAD van het kabinet Van Agt niet meer is dan een veredelde winstdelingsregeling. De bestaande wetsontwerpen voor zien ln een individuele VAD (werkne mers krijgen aanspraken op de zoge heten overwinst in eigen bedrijf) en een collectieve VAD (alle werkne mers, inclusief ambtenaren, kunnen aanspraak maken op de overwinsten van de ondernemingen in ons land). ..Om praktische redenen" heeft het door Teun La gas ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Luchtmachtkapitein Meindert Stel ling is bij het ambtenarengerecht ln beroep gegaan tegen de maatregelen die het ministerie van defensie tegen hem heeft genomen wegens zijn op stelling inzake kernwapens. Kapitein Stelling, die werkt op het ministerie van defensie, heeft onlangs op zijn staat van dienst de aantekening ge kregen dat hij niet overal inzetbaar is. Dit omdat hij zijn mening als mili tair te zullen weigeren mee te werken aan een inzet van kernwapens ln het recente verleden bij diverse gelegen heden in het openbaar heeft verkon digd. Meindert Stelling is van mening dat minister De Geus Inbreuk heeft gemaakt op de vrijheid van menings uiting en de godsdienstvrijheid. Volgens de minister staan de uitlatin- gen en het standpunt van Meindert Stelling op gespannen voet met 'een loyale vervulling van zijn plichten als I militair'. Daardoor is Stellings Inzet- baarheid beperkt", aldus minister de Geus. ADVERTENTIE DEN HAAG De Haagse PvdA-wethouder Michiel Har don heeft gisteren zijn porte feuille ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing neerge legd. Het gemeentebestuur van Den Haag mag zich zo langzamerhand record houder ln het veroorzaken van wet houderscrisissen noemen. Hardon is de vierde wethouder die binnen een jaar uit het zevenkoppige college van b. en w. stapt. Nog geen week geleden liet burge meester Schols in het plaatselijke CDA-krèntJe weten dat het ondanks de hooglopende ruzies in de raadszaal over de bouw in Schevenlngen-bad- plaats best goed ging met de wethou- dersploeg. Schols moet toen zelf ook hebben geweten dat hij te optimis tisch was. Al enkele weken was duidelijk dat Hardon het niet lang meer op zijn stoel zou kunnen uithouden. In een raadsdebat begin september over de manier waarop projectontwikkelaar Bredero vrij spel heeft gekregen bij het grootscheepse nieuwbouwproject in Scheveningen-badplaats kreeg hij moties van wantrouwen aan de broek van VVD en PPR. Maar het is in feite de PvdA-fractle zelf geweest die Hardon in de bad plaats-affaire heeft afgebroken. De PvdA zelf bracht de afgelopen maan den met de regelmaat van de klok gegevens naar bulten over de gebrek kige manier waarop het college de projectontwikkelaar aan de leiband heeft gehouden. 'Geen excuus' Hardon zei gisteren dat de post ruim- Ex-wethouder Hardon telijke ordening en stadsvernieuwing in een grote stad te zwaar is voor één man. „De wil dat echter niet als een Van een onzer verslaggevers ARNHEM/DEN HAAG Begin volgend jaar (waarschijnlijk met ingang van 1 Januari) begint in Gelderland een proef met het be talen van bekeuringen per giro. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft daar toestemming voor gégeven. Slaagt de proef, dan zal het systeem over enige tijd voor heel Nederland worden Inge voerd. Het langs girale weg voldoen van bekeuringen geldt alleen door die gevallen waarin, zoals' dat heet, door de politie de overtreders „niet zijn staande gehouden". Au tomobilisten bijvoorbeeld die fout hebben geparkeerd en die dan achter de ruitewisser een briefje vinden, waarmee ze worden uitge nodigd naar het politiebureau te komen. Soms is dat niet eenvou dig: in een vreemde stad moet daar wel eens naar worden ge zocht Verder ls het lang niet altijd zo dat men voldoende geld bij zich heeft Ook vinden sommigen het vervelend om zich aan het loket te vervoegen waarachter ze mee smuilende politieambtenaren ver moeden. Bij het scheppen van de mogelijk heid om thuis de bekeuring met het Invullen van een girobiljet te vereffenen, speelt ook mee dat dit de politie veel administratieve rompslomp zal besparen. excuus achteraf aanvoeren", voegde hij daar aan toe. De PvdA-fractie wil nu nieuwe colle ge-onderhandelingen, waarbij zou moeten worden gepraat over uitbrei ding van het college, dat bestaat uit drie PvdA'ers, twee CDA'ers en twee WD'ers. De drie wethouders die Hardon het afgelopen Jaar zijn voorgegaan in het neerleggen van de portefeuilles wa ren een WD'er op verkeerszaken en openbare werken en twee CDA'ers die economische zaken en welzijnsza ken beheerden. Ook bij het vertrek van een van de CDA'ers, in februari, werd gezinspeeld op uitbreiding van het college. Binnen de PvdA-fractle zijn drie mo gelijke opvolgers voor Hardon. Maar er is bij de kandidaten niet veel ani mo om de zware post ruimtelijke or dening en stadsvernieuwing in onge wijzigde opzet te aanvaarden. WASHINGTON (DPA) Een dag nadat het Amerikaanse huls van af gevaardigden zijn lid Michael Myers uitstootte omdat deze steekpennin gen aangenomen heeft tot een bedrag van 100.000 gulden, ls opnieuw een lid van het Amerikaanse congres in op- srpaak gekomen. Tegen de 43-Jarige Robert Bauman uit Maryland, die deel uitmaakt van de democratische fractie in het Huis, is een onderzoek begonnen wegens een poging tot het verleiden van een minderjarige. Van onze parlementsredactie 'S-HERTOGENBOSCH De voorzitter van de KVP, Piet van Zeil, heeft de laatste partijraadsvergadering van zijn partij aangegrepen voor een dringend beroep op het CDA en het verschijnsel van „het loyalisme" in de toekomst te voorkomen. vrijdag 10t/m woensdag 29 octdber 1980 van 10.00-17.00 uur Zdnd. 13.00-17 00 uur bdvendien di - en dd avond van 19.00-22.00 uur Vastgesteld moet worden, al dus de heer Van Zeil, dat het loyalisme niet goed heeft kun nen functioneren. Los van het feit. dat het voor de loyalisten, maar ook voor de overige le den van de CDA-fractie ln de Tweede Kamer veel proble men en veel teleurstellingen heeft gezorgd, staat vast dat de fractie als gevolg daarvan niet altijd even doelmatig heeft kunnen functioneren. Bovendien wijst de ervaring in veel contacten met leden en kiezers uit, dat zeer velen het niet konden, respectievelijk wilden begrijpen, alsmede dat zeer velen in onze achterban pijn is gedaan door de wijze waarop het loyalisme heeft moeten functioneren. „Het is niet de bedoeling om een terugroepingsrecht in het leven te roepen. Het recht van elke volksvertegenwoordiger om zonder last of ruggespraak te beslissen mag niet worden aangetast, aldus de heer Van ZeU. Zintuig CDA-voorzitter Piet Steen kamp onderstreepte de wat hij noemde typische katholie ke inbreng van de KVP in het CDA, namelijk die van de aandacht voor het algemeen belang. Katholieke politiek heeft altijd een bijzonder zin tuig gehad voor het algemeen belang, niet in het minst om dat de leer van de kerk eeu wenlang van die filosofie doordrenkt is geweest, aldus Steenkamp Die Inbreng schatte hij van groot belang omdat we „overal bemerken dat er een terugval ls op de eigen groep en het eigen be lang. Het liberalisme op groepsniveau keert terug en dat in zijn ergste vorm," aldus Steenkamp. Op de partijraad stelde Piet van Zeil ook met veel genoe gen vast, dat de PvdA is te ruggekeerd van haar dwaling in 1977. Dwaling „Deze partij tendeert in de richting van een terug keer naar normale politieke verhoudingen om naar nor maal overleg over de moge lijkheden van formatie van een kabinet. Dat neemt niet weg dat men er nog niet hele maal is", zo meende de partij voorzitter. Hij constateerde een verschil in denken tussen kabinet de beide onderdelen aaneen gesmeed. Beslissing Vervolg van pagina 1 Maar als nu energie eruit moet. waarom dan straks niet ook de huren, de milieu heffingen? In feite gaat deze discus sie over al of niet handhaven van de prijscompensatie. En die vormt een van de weinige instrumenten voor de mensen om zich nog wat te verdedi gen tegen aantasting van koop kracht. Afbreken daarvan leidt tot een vertrouwensbreuk. De werkge vers hebben met het opnieuw openen van de Jacht op de prijscompensatie een zware knauw toegebracht aan het sociaal-psychologisch klimaat Ik ben na het overleg van vandaag dan ook somberder geworden." Over de andere werkgeverseis, 2,7 miljard extra bezuinigingen, heeft de kabinetsdelegatie naast Albeda waren ook Van Aardenne (economi sche zaken) en zijn staatssecretaris Hazekamp aanwezig, Van der Stee is in het buitenland zich gisteren niet uitgelaten. Het CNV-ldee om iedereen een pro cent loon te laten inleveren voor een nationaal werkgelegenheidsfonds, is gisteren niet uitvoerig in het loono verleg aan de orde geweest Albeda heeft er enkele vriendelijke woorden aan gewijd, aldus CNV-voorzitter Van der Meulen. „Ik had een Iets inniger omhelzing door Albeda verwacht" Kok stelde zich achter de grondge dachte in het CNV-idee, maar zag veel vragen bij de uitwerking. ,Jk ben benieuwd hoe het CNV dit idee gaat uitwerken. Misschien zouden we daarover nog eens onderling verder kunnen praten met het CNV," aldus de FNV-voorzitter. Als zijn persoon lijke mening gaf hij dat „de tijd nu, meer dan ln de laatste tien jaar, rijp lijkt om weer eens heel serieus te denken over investeringsloon, waar bij de werknemers ook aanspraken hebben op wat met hun loondeel wordt geïnvesteerd." Deze beslissing heeft echter ook poli tieke betekenis, gezien het verre ver zet van de WD-regeringspartij te gen een collectieve VAD. In de nieu we situatie moet het de WD moeilij ker vallen de voorstellen te verwer pen, omdat dan de gehele VAD zou wofden getroffen. Het kabinet verde digt het vasthouden aan een collec tieve VAD: „profiteren alleen werkne mers in bedrijven met een flinke winst van de VAD, dan kunnen colle ga-werknemers in andere bedrijven dat als een vorm van loonsverhoging opvatten. Dat leidt tot nieuwe loonei sen, waarschuwt het kabinet. In het jaar dat de VAD wordt inge voerd (op zijn vroegst 1981) zal de totale opbrengst ruim 300 miljoen gulden bedragen. Eerdere ramingen kwamen enkele tientallen miljoenen guldens lager uit. Werknemers hebben recht op een deel daarvan in de vorm van aande len of soortgelijke waardepapieren. Uitbetalen in contanten is slechts mogelijk als de ondernemingsraad (bij het individuele deel van de VAD) of het bestuur van het VAD-fonds (collectieve deel) daarmee in stemt. Vervolg van pagina 1 Bekeken kan dan worden of via een bemiddelings commissie uit het conflict gekomen kan worden. Er zullen twee stuurgroepen met werkgevers en werknemers in het le ven worden geroepen, een die de ver betering van de arbeldsproduktivi- telt. het absentisme, arbeidstijdver korting. verbetering van de arbeids marktsituatie en de invoering van cafetariasystemen zal bestuderen. De tweede studiegroep zal zich gaan be zighouden met de invoering van deel tijdbanen en zal de nadelige sociale effecten van de ploegendiensten be studeren. Bonden en werkgeversor ganisaties zullen nu het bereikte ak koord aan hun leden voorleggen. De onderhandelingen hebben in totaal negen maanden in beslag genomen. „De bevalling was zwaar", aldus me taalwerkgeversvoorzitter Ter Hart Het kabinet wil voor half oktober een beslissing nemen over een kandidaat voor een EG-commissariaat in Brus sel. Premier Van Agt wilde gisteren op zijn persconferentie niet zeggen wie daarvoor als Nederlandse kandi daat in aanmerking komt..Het is nog volstrekt onzeker welke posten in Brussel vrijkomen", zei de premier. Wel nam hij <uidelijk afstand van de berichten dat hij een rancune tegen zijn ex-minister van financiën An- driessen zou hebben, waardoor An- driessen niet in aanmerking zou ko men voor een commissariaat. de partij voorzitter en de frac tievoorzitter. Het fractielid Dien Comelis- sen sprak er haar teleurstel ling over uit, dat het kabinet onduidelijk is geweest over de rente-aftrek voor hypotheken. Uitstel zou wellicht afstel kunnen betekenen. En mede gezien ln het licht van de zeer zorglijke situatie in onze wo ningbouw moet er alles wor den gedaan om elke negatieve Invloed daarop weg te nemen. In de komende algemene be schouwingen zal de fractie op deze kwestie terugkomen, ver zekerde zij haar gehoor. „Hebt u er wel eens van gehoord dat in badkamers veel ongelukken ge-' beuren?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3