Stickeractie tegen 'verkeerd' voedsel Toyota Corolla. Test'm.Enuweet het zeker 't Aardige van die Strippenkaart: Ook boekje van Milieudefensie Assistent arts maakt te lange werkweken TOYOTA Overeenstemming over nieuwe CAO bij Smit verwacht 'Contracten over kerncentrales nog niet behandelen' Fondsbestuur wil hogere WW-premie Groep PPR leden wil alternatief voor het CDA Uitslag onderzoek Dit blijkt uit de gisteren gepubliceer de resultaten van een enquête, die is gehouden door de Landelijke vereni ging van artsen in dienstverband (LAD) en de Landelijke vereniging van assistent-geneeskundigen (LVAG). De vooraitter van de LAD, J W. H. Garvelink, noemde de werkbe lasting gisteren „ontoelaatbaar." Als de assistenten na het behalen van hun artsdiploma ongeveer drie jaar aan hun opleiding bezig zijn, verdie nen ze per maand zo'n 3800 gulden bruto. Per uur is dat minder dan modaal. LAD en LVAG vinden het dan ook niet vreemd dat zestig pro- Van één onzer verslaggevers ROTTERDAM De vervoersbonden FNV verwachten dinsdag tot over eenstemming te komen met de direc tie van Smit Internationale over een nieuwe CAO voor de vijfhonderd ha venslepers in Rotterdam. De bonden baseren dit op de resultaten van het CAO-overleg van gisteravond. „De'directie van Smit heeft bij ons de verwachting gewekt", aldus een zegs man van de vervoersbonden, „ko mende dinsdag met een uitgewerkt voorstel te komen waarin de kwestie van de garantielonen goed geregeld is. De slepers waren tot toe nooit zeker van hun beloning, maar dat zal nu goed worden geregeld." Gisteravond stemde de directie van Smit al in met verlaging van de leef- cent van assistenten absoluut niets voelt voor „inleveren" terwille van meer arbeidsplaatsen. Daarbij wordt erop gewezen dat er aan de werktij den niets wordt gedaan en dat cao bepalingen en andere regelingen in zake compensatie van overwerk niet of onjuist worden nageleefd. Dat laatste is volgens de ondervraag den in bijna zestig procent van de ziekenhuizen het geval. De assisten ten durven er, individueel, niet al te hard over te klagen, uit vrees dat de verhouding met de specialist die hen opleidt erdoor wordt vertroebeld. tijd voor vervroegde uittreding met één jaar, herstructurering van de lo nen en uitbreiding van de vakantie met één dag. Eerder werd al overeen stemming bereikt over het afsluiten van een tweejarig contract en hand having van het bestaande systeem van prijscompensatie. De diredtie van Smit heeft gisteren niet meer gepraat over de werkgele- genheidsgarantie. Eerder eiste Smit namelijk dat dit artikel uit de ar beidsplaatsenovereenkomst ge schrapt zou worden. Voor de bonden was dit onverteerbaar, omdat dit Smit de mogelijkheid zal geven tij dens de looptijd van de cao tot mas saontslagen over te gaan. „Smit heeft hier niet meer over gepraat en we beschouwen deze kwetie dan ook als afgedaan", aldus de zegsman van de vervoersbonden. Volgende week vrij dag zullen de resultaten van het CAO-overleg worden voorgelegd aan de leden van de bonden bij het sleep bedrijf. VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 door Hans Schmit Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt de tijd nog niet rijp om de geruchtmakende contracten tussen de twee Nederlandse kerncentrales en zogeheten opwerkingsfabrieken in het buitenland in behandeling te ne men. Eerst zal minister Van Aarden- ne (economische zaken) de Kamer commissie voor kernenergie nadere informatie moeten geven over de in houd van de grotendeels geheime contracten. Op 15 oktober wil de Kamercommis sie nog eens met de minister praten. Deze meent, dat de Kamer voldoende informatie heeft om een oordeel te vellen over de contracten. Keurt de Kamer deze stukken goed, dan kun nen „Dodewaard" en „Borssele" ook in de komende jaren hun bestraalde splijtstofelementen (verbruikte brandstof) naar het buitenland stu ren. Als de Kamer geen goedkeuring hecht aan die contracten, moeten de beide kerncentrales echter „zo spoe dig mogelijk" gesloten worden, aldus minister Van Aardenne. Een belangrijk element in de twee contracten is. dat in de loop van deze eeuw radioactief materiaal door de buitenlandse fabrieken terug ge stuurd kan worden naar ons land. Van onze soc.-ec. redactie DEN HAAG De WW-premie moet komend jaar omhoog van 0,9 procent naar minstens 1,67 procent van de loonsom. Als het rijk niet bereid is het financiële risico van een extra tegenvallende werkloosheid in 1981 over te nemen van het werkloosheids fonds, zou de WW-premie tenminste twee procent moeten worden. Deze conclusie heeft het bestuur van het werkloosheidsfonds gisteren ge trokken in zijn vergadering over de onverwacht gestegen werkloosheid die dit jaar de reserves van het fonds heeft aangetast. Het fonds in de WW- premies en helpt de WW-uitkeringen uitvoeren. Het fondsbestuur moet binnenkort een advies over de hoogte van de WW-premie uitbrengen aan staatssecretaris De Graaf (sociale za ken). Die moet dan begin november 'beslissen. Het standpunt dat het fondsbestuur gisteren innam, is nog voorlopig. De FNV-vertegenwoordiger in het be stuur kan pas 14 oktober met een definitief standpunt komen. Wel noemde hij gisteren een hogere WW- premie dan 1,67 procent in 1981 niet aanvaardbaar vanwege de koop kracht van de werknemers. DEN HAAO (ANP) - Een den van de PPR is van oordeel hun partij moet gaan praten groep als „Niet bij brood gevormd wordt door tel CDA-leden. Daarbij moet de PPR. als dat kunnen leiden tot een goed al tief voor het CDA. een discussie samenwerking en mogelijk zelfs samengaan in een nieuwe partij vij gerechtigheid en vrede, niet uttl weg gaan. De PPR-Ieden die deze opvatting ri toegedaan hebben dezer dagen manifest „Radlkaal in de reaütif ondertekend en zijn van plan tijd het najaarscongres van de PPR ej motie in te dienen waarin hun v gens zijn neergelegd. Tot de PPR-leden die het i hebben ondertekend behoort hetf' dikale Eerste-Kaxnerlid Van Wat^ schoot, aldus de ondertekenaars q het manifest. UTRECHT (ANP) De werkbelasting van assistent-genees kundigen in opleiding tot specialist is nog steeds buitenspo rig. Hoewel daarover al Jaren wordt geklaagd, maken de assistenten nog werkweken van meer dan zeventig uur (inclu sief wacht- en nachtdiensten). Daarvan wordt maar tien procent besteed aan de opleiding en negentig procent aan de „direkte" patiëntenzorg. 0 kunt al ryden in een komplete Corolla 1.3 Economie vjl f 12.995,- Wat mag tegenwoordig 'n ruime middenklasse auto kosten? Iedere autofabrikant heeft hierover zo z'n eigen gedachtenToyota biedt u 'n zeer kompleet uitgeruste Toyota Corolla 1.3 2-deurs Economie voor de sympathieke prijs van f12.995,-. Voor dat bedrag biedt Toyota u een ruime komfortabele wagen, die bovendien zuinig en betrouwbaar is. Wat heet kompleet? De Corolla Economie heeft in standaarduitvoering: slaapstoelen, 3-punts rolgordels, ruitewissers met 2 snelheden, 'n elektrische ruitesproeier, uitstelbare achterzijruiten, rembekrachtiging, achteruitrjjlampen, 'n knipperlichtinstallatie, 'n aatjjager met 3 snelheden en elektrische achtemiitverwarming. De onlangs geheel vernieuwde carrosserie is strak, elegant en chic. En past helemaal in de smaak van de jaren tachtig. De krachtige 1.3-motor levert een vermogen van 44,13 kW/60pK en neemt genoegen met normale benzine. Het benzineverbruik bij 90 km/u konstant is 1 op 15,6 bj) 120 km/u konstant 1 op 11,8 en in stadsverkeerlopll,8.(VolgensECE-norm.) 9 Wie zich door z'n auto niet de kaas van het brood wil laten eten. doet er dus goed aan om een nieuwe Corolla aan te schaffen Vandaagdedag. Maar ook vanwege het langdurig probleemloos autorijden in de toekomst. Corolla Liftback. Wie 'n sportief gelijnde auto zoekt, maar bovendien vier volwassenen royaal de ruimte wil geven, houdt er wat Toyota betreft geen onvervulbare wensen op na Voor u is daar de wondermooie Toyota Corolla liftback. Met 1.3-motor, of met 1.6-motor van 55,lkW/75 pk of de nóg sterkere SE versie van 63,2kW/86pk, Prijzen v.a. f15.795,-. (1.3 Liftback DX.) DEN HAAG Winkeliers kunnen binnenkort ongenode klanten verwachten die een aantal in de rekken uitgestalde eetwaren van een sticker zullen voorzien. Met die stickers willen zij hun winkelende medeburgers er op attent maken dat het uitgestalde produkt is voorzien van een dure, milieu-onvriendelijke verpakking, dat bij de bereiding van het produkt (te) veel energie is gebruikt, of dat met het kopen van het produkt een bijdrage wordt geleverd aan de uitbuiting van de derde wereld. Het boekje Mond open, ogen dicht werd niet door minister Ginjaar in ontvangst genomen, maar door de chef-kok van het restaurant van de Tweede Kamer, de heer P. M. Blokpoel. Ook krijgt hij een vuilnisvat met allerlei produkten die in de ogen van Milieudefensie niet door de beugel kunnen. s..ifc.a5g3 2 Jaar Garantie. Ongeacht het aantal kilometer* jj De Toyota Corolla is er als 2- en 4-deure Sedan. Liftback. Coupe. Stationwagon, Automatic en met LPG -gasinstaUatie. Louwman Sr Paroui, Veursestraatweg 280,2265 a Uüdsctiendam. Tel.: 070-209383. Prijzen incl. BTW, af depot. Wijzigingen m prijs en uitvoering voortehouden. BEILEN Hoogeveen's Autobedrijf, De Zuidmalen 4,Tel. 05930-4633 G0RINCHEM Automobielbedrijf Schouten B.V., Schelluinsestraat 8. Tei01830-32889 NOORDELOOS Automobielbedrijf Schouten B.V., Botersloot 17,Tel. 01838-1304 R0TTERDAM-IJSSELM0NDE Autom bedr Notebopm B.V.Burg.v Slijpelaan 3, VerlStadionweg.Tel 010-323644/827311 ROTTERDAM Dunantgarage BV Rochussenstraat 223,Tel 010-760166 ROTTERDAM Goosen's Autobedr.. Kortekade 63-69,Tel 010-131642 ROTTERDAM Goosen's Autobedr Nieuwe Binnenweg 311,Tel. 010-766833 RIJNSBURG Garage Dijksman B V Oegstgeesterweg 17-23, Tel. 01718-20500/20941 SMILDE Hoogeveen's Autobedr., Kanaalweg 96-98, Tel. 05927-2597 URK Autom bedr P Bakker BV., 't Rif l.Tel 05277-1583/1506 Aan deze „kritische etikettering", zoals de actie wordt genoemd, zullen een zeventigtal landelijke en plaatse lijke actiegroepen deelnemen. De ac tievoerders brengen hun bezoek aan supermarkten en kruidenierswinkels in het kader van een gisteren door de Vereniging Milieudefensie gestarte landelijke voedselactie. Onder het motto „Mond open. ogen dicht" wil Milieudefensie de komende maanden de strijd aanbinden tegen de enorme energieverspliing in de voedselpro- duktie door bewerkingen als invrie zen. de milieu-onvriendelijke verpak kingen. de misleidende reclame voor voedsel, en de uitbuiting van de derds wereld. De voorgenomen plakactie van Mili eudefensie is minister Ginjaar (volks gezondheid en milieuhygiëne) in het verkeerde keelgat geschoten. Aan vankelijk zou hij gisteren aanwezig zijn bij het begin van de voedselactie. maar hij liet per telegram weten zich te distantiëren van „bepaalde onwet tige elementen" die in de actie drei gen te sluipen, zoals de aangekondig de stickeractie. Ginjaar vindt het jammer dat de actie door zo'n onder deel wordt ontsierd, terwijl hij (zoals hij in het telegram schrijft) een derge-. iijke actie in het algemeen positief- beoordeelt. Informatie De voedselactie wil vooral informatie verschaffen over de vele onduidelijk heden rond ons voedsel, dat (in de rijke landen althans) in meer dan voldoende mate aanwezig is, maar dat toch aanleiding is voor zorg en vragen. Worden we vergiftigd door kleur- en smaakstoffen en conserve ringsmiddelen? Helpen we de derde wereld door hun grondstoffen te ko pen of juist niet? Wat zit er in de dikmakende luxe-artikelen en wat moet je aan met, als reactie daarop, al die „halva"-produkten? Is het eten van (grote hoeveelheden) vlees niet misdadig gezien de grote verspilling van ander voedsel (voor één kilo vlees is globaal acht kilo graan nodig)? Milieudefensie geeft op deze en vele andere vragen antwoord in het boek je „Mond open, ogen dicht", dat giste ren niet, zoals de bedoeling was, door minister Ginjaar in ontvangst werd genomen. De in het algemeen positie ve beoordeling van deze actie door de minister zal echter zeker ook dit boekje betreffen, waarin Milieudefen sie de benodigde informatie op helde re wijze aandraagt. Het schetst de ontwikkeling van de voedselverwer king vanaf het begin tot aan de huidi ge situatie: een grote wereldboerderij die produceert voor een supermarkt waarvan de meeste filialen in het rijke westen staan. Kwaliteit Milieudefensie streeft naar voedsel van goede kwaliteit, dat op verant woorde wijze wordt geproduceerd en dat wordt geconsumeerd door bewus te mensen die hun menu niet laten samenstellen door de voedselindus trie, maar die zich laten leiden door hun gezond verstand. Milieudefensie beseft dat het een illusie is de verspil ling, de aantasting van het milieu en de uitbuiting van de derde wereld in korte tijd een halt toe te roepen. Toch is er wel direct iets te doen en Milieu defensie geeft de consument een aan tal tips. Enkele daarvan: kies zoveel mogelijk .onbewerkte produkten (bruin brood, verse groenten); let op of de ingre diënten de prijs rechtvaardigen; kant-en-klaar-produkten zijn ener gieverspillers; wegwerpverpakkingen zijn duurder, verspillen grondstoffen en vergroten het afvalprobleem; eet zoveel mogelijk groenten uit het sei zoen en uit de streek, dan hoef je geen kassen te verwarmen, niet in te vrie zen en zijn er geen lange transporten nodig; eet zo min mogelijk vlees: de produktie daarvan is een verspilling van voedsel. TROUW/KWARTET ADVERTENTIE 'ti Ommet je naar ih mmnzchik schalt nu minstens 2V cml per humt. Anders gezegd: de Nationale Strippenkaart is in de voorverkoop voordeliger. Daarmee willen we de verkoop op het voertuig beperken. Hoe minder kaartjes er in bus en tram verkocht worden, hoe sneller het bij de haltes verloopt. Dus als u een 15-strippcnkaart koopt bij de sigarenzaak, op het station of het postkantoor, dan bent u zo'n 12 cent per strip goedkoper uit. Wat niet wil zeggen, dat de strippenkaarten die wél in bus en tram verkocht worden (de 6- en 10-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. Een 6-strippenkaart, die f 2,85 kost, is aJtijd nog voordeliger dan de prijs die u eerst betaalde voor drie enkeltjes van één zone. Met de Strippenkaart kom je overal. Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag. NATIONALE STR/PPENJ KAART Mi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8