Sellers, meesterlijk Alan Bates schittert in onevenwichtige balletfilm 4Mb .willi1 Zicht op Duitse filmwerkelijkheid De ware zin van de geschiedenis i Being there Nijinsky Die Patriotin Par Pts!tro ,Ha Jïloittagne' Restaurant PASCHA Extra: Franse vismaand. „Les Olivlers" Gala-diner d.d. 7 november m.m.v. Albert West en Benny Neyman Chinees Indisch Restaurant „Yau Yat Chun" „JOEGOSLAVIË' ,NUSA INDAH' Bar - Grill ,DE BOERDERIJ' Tel. 070-23 30 01 Sam v. Hensbergen 1fii VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTFT H 17 i rt hij ook het vermogemtot diep navran- is tuinieren. Daar weet hij alles van. een dodelijke ziekte. door D. Ouwendijk De naam van de onlangs overleden peter Sellers wordt het gemakke lijkst in verband gebracht met de stuntelende inspecteur uit de „Pink panther"-films. Toch had hij meer in zijn mars dan een in veel uiterlijk vertoon verpakte grapjasserij la de Funès. Zij het dat Sellers in zijn grap pigheden de voorkeur gaf aan een strakker fysionomiek dan we van de Funès gewend zijn (tot in „L'avare"). De reden is wellicht te vinden in het verschil van nationaliteit. Het Britse flegma blijft ook in de grapjasserij van de „PP"-films onmiskenbaar aanwezig. Peter Sellers was in eerste instantie een komisch acteur. Als zodanig had hij ook het vermogemtot diep navran te expressies. Het verdiepte zijn ko mische kracht, omdat een acteur, die humor of vermakelijkheid in mense lijke situaties of gedragingen goed wil typeren, ook heel goed besef moet hebben van het relativerend verdrie tige. Dit laatste komt voortreffelijk tot uitdrukking in Sellers' op één na laatste film, „Being there". Het gaat in deze film om een man een door en door bescheiden mens die alleen, door er te zijn een nieuwe wending aan verschillende levens geeft. In de film is Sellers een ongeveer veertigjarige man, Chance geheten, die zijn hele leven bij iemand in huis heeft gewoond, iemand die „de oude man" werd genoemd. Chance heeft lezen noch schrijven of rekenen ge leerd. het enige dat hij heeft gedaan is tuinieren. Daar weet hij alles van. Of liever gezegd, van andere dingen -dan tuinieren weet hij niets. Als „de oude man" sterft komt Chan ce, met zijn totale onbevangenheid, op straat te staan. Het verontrust hem niet. Zijn kostje is hem altijd gebracht, het zal hem dus, volgens de eenvoud van zijn verstand, ook ver der aan niets ontbreken. Het toeval helpt hem als hij door een auto wordt aangereden. Het is een lichte aanrij ding, maar hij wordt toch, om schan daal te vermijden, door de bestuur ster van de limousine, de schatrijke Eve Rand, mee naar huis genomen. Hij zegt Chance te heten en „gardi- ner" te zijn. Het wordt uitgelegd alsof hij Chauncy Gardiner zou heten. De man van Eve Rand is een bejaarde miljardair, president van een enorm commercieel rijk, maar lijdend aan een dodelijke ziekte. De eenvoud waarmee Chauncy op al zijn redenaties reageert, speciaal met Het levensverhaal van de ooit ver maarde Russische danser Nijinsky, zoals dat door Herbert Ross is ge filmd. wordt voor een groot deel be heerst door de niet minder vermaarde impresario van de „Russische ballet ten" uit de tijd van de laatste eeuw wisseling, Serge Diaghilev. Strikt historisch genomen kloppen niet alle onderdelen van het filmver haal. Maar karakterologisch geno men is via de acteur Alan Bates, een zo authentieke vertolking van de mens Diaghilev tot stand gekomen. (dat de afwijkingen van de historische werkelijkheid nauwelijks van belang genoemd kunnen worden. Bij voorbeeld: volgens het filmver haal zou de tragische geestelijke in zinking van Nijinsky een rechtstreeks gevolg zijn geweest van zijn breuk met Diaghilev, na zijn huwelijk met de Hongaarse Romola de Pulsky. Ook zou de artistieke samenwerking tussen de twee toen definitief tot een einde zijn gekomen. Dat is niet juist. Na de breuk, op initiatief van Diaghi- ilev, is er toch wederom een periode geweest van samenwerking. Maar gezien de karakterologie van I Diaghilev zowel als van Nijinsky blijft het mogelijk om die hernieuwde samenwerking louter te zien als een gril en haar dramatisch te negeren, zodat de tragische geestesafwijking van Nijinsky toch beschouwd kan worden als een direct uitvloeisel van de door Diaghilev veroorzaakte breuk. Maar, zoals ai gezegd, dat is één kant van de zaak. die voor de aardering van de film als zodanig iet of ternauwernood meetelt. ;en film heeft, als dramatische ver beelding een eigen waarheidsgehalte. De vraag is of het aanvaardbaar is. En dat is hier zeker het geval Krachtige interpretatie Aan de film is als titel de naam toege kend van de danser Nijinsky, maarzij had met meer recht de naam kunnen dragen van Diaghilev. Hij is, mede dank zij de krachtige interpretatie door Alan Bates, de figuur die de toon aangeeft. Van alles en iedereen. Hij was drieëntwintig jaar oud, toen hij in een brief aan zijn moeder schreef: „Ik ben een charlatan, dat in de eer ste plaats, maar ik ben het op een [briljante manier; in de tweede plaats ben ik een groot charmeur; in de J m Alan Bates als Diaghilev in de film Nijinsky derde plaats ben ik voor niemand bang; in de vierde plaats ben ik ie mand die heel goed logisch kan den ken en ken ik nauwelijks scrupules; in de laatste plaats geloof ik,niet, dat ik over een werkelijk talent beschik. Niettemin geloof ik dat ik mijn ware bestemming gevonden heb optre den als een mecenas. Ik beschik over alles wat daarvoor nódig is. behalve geld maar dat zal er Waarachtig wel komen." Uit deze woorden spreekt een bijna verbluffend arrogante zelfverzekerd heid en als zodanig figureert Diaghi- lev/Bates ook in de film. In het ver haal treedt Diaghilev op als homo seksueel. maar hij schijnt het te zijn uit keuze, niet uit geneigdheid. Daar om is hij niet vatbaar voor verdriet, maar vooral voor een beledigd gevoel van krenking. Dat werkt volledig door in zijn relatie tot Nijinsky. Overgevoelig Deze is in de film eerder een overge voelige, kwetsbare jongen dan een geniaal danser. Hij wordt wel als zo danig uitgebeeld, maar meer omdat Diaghilev hem bestuurt dan op grond van eigen talent. Wat hij als danser in Een van de belangrijke dingen die Alexander Kluge met zijn film „Die Patriotin" duidelijk heeft willen ma ken is, dat geschiedenis, ondanks al het glorieuze dat erom heen wordt geweven, in wezen niet met het leven te maken heeft maar met de dood. Het is een conclusie van de geschie denislerares Gabi Teichert (ook in „Deutschland im Herbst"), die het liefst zich zelf wil blijven, trouw aan eigen uit haar kennis van de geschie denis getrokken inzichten, daarom ongevoelig voor politieke leuzen en slogans. Dat brengt met zich mee. zoals Kluge dat zegt. dat Gabi Teichert met alles en iedereen overhoop ligt: „met de leider van de vakgroep van geschie denisleraren; met de rector van haar school; met de hoofdinspecteur van onderwijs, omdat zij geen onrecht vaardige bejegening slikt. De enige met wie zij niet overhoop ligt is de minister van onderwijs Die kent haar niet. Daarvoor heeft hij het te druk." Zoals al gezegd, gaat Kluge's film uit van de these, dat geschiedenis eerder oen historie is van de dood dan van het leven. Dat is ook de opvatting van het „sprekende element" in de film de knie van een bij Stalingrad ge sneuvelde korporaal (die men ook alj schoolknaap met fanatieke stem in de film te zien krijgt), korporaal Wie- land, het enige dat van de korporaal de „over" is. Ik, zo zegt de knie, „wil het een en ander recht zetten, daarom snel ik door de wereld en spreek ik tegelijk voor de hele korporaal Wie- land. want niemand is, zodra hij sterft, gewoon maar dood °ok de dood in de geschiedenis is met zo maar: hij is de realiteit van het afsterven van levende verwachtin-. Ken, van illusies, van denkbeelden. Uit die restanten van leven worden diverse „levende" hedens en toekom sten opgebouwd. Het is een gedach- *ngang, die door Kluge is omgezet in heeldscherven die gezamenlijk het mozaïek maken van Duitse geschie denis, door Gabi Teichert uit de dode saJ, gen van het verleden potscher ven, beenderen, boeken etc. opge graven. Nu en dan is het beeld van de zoekende Teichert omgeven door „de nevels van het verleden". De begeleidende stem van „de knie" geeft een deprimerend effect aan het onderzoek van Teichert. Deprime rend, omdat de commentaren zo waar zijn. De knie wordt stram in het le vende heden, zij marcheert van het leven naar de dood. Niets kan haar tegenhouden, tenzij een nieuwe be zinning op de zin van het verleden, zoals dat ten onrechte is vastgelegd in de vakkundige verheerlijking van de vernietigende oorlogsdaad: pseu- do patriottisme. Gravend in de grond en alchemis tisch werkend in haar kelder (dit zijn symbolen van de wezenlijke arbeid Vanaf 2 tot en met zondóg 19 oktober wordt een aantal Duitse films ver toond, dat zoals door de organisa toren als bedoeling wordt aangege ven een „afspiegeling (moet zijn) van de werkelijkheid van de film in de Bondsrepubliek Duitsland". Het is een wat omvangrijke doelstelling, waarop kritiek mogelijk is. Er zijn namelijk heel veel visies op „de werk- lijkheid van de film in Duitsland" mogelijk. Het projekt is een onderne ming van Het Amsterdams Filmhuis, het Goethe Institut. De Melkweg en het Shaffy theater Behalve in de theaters De Melkweg en Shaffy zijn de films ook te zien in Akhnaton en Oktopus, alle te Amsterdam. Het pakket films bestaat uit een aan tal van twaalf, met o m „Wir Wunder- kinder" (dat langzamerhand als het ware een verplicht nummer schijnt te zijn geworden), „Berliner Ballade", ..Der Untertan" (nog steeds een ijzer- sterke film). „Der starke Fefdinand". termen die aan het tuinieren zijn ont leend, neemt Rand bijzonder voor hem in. Onwetendheid wordt uitge legd als wijsheid door de èen, door traptheid door de ander, verraderlijk heid door weer anderen: kortom, Chauncy Gardiner wordt het gesprek van de dag. Het meesterlijke in Sellers creatie schuilt in de mengeling van onzeker heid en kinderlijkheid, die hij in Chauncy Gardiner gestalte heeft ge geven. Hij houdt dat consequent vol tot het moment toe, dat Chauncy in dé diepte van de beelden verdwijnt. Het gezicht van Sellers weerspiegelt zowel de leegheid van de onwetend heid als de diepzinnigheid van be dachtzaam verborgen wijsheid. Je kimt niet zeggen, dat Chauny een groot kind is, hij is leeftijdloos. Hij lijkt een boodschapper uit een andere wereld te zijn, maar hij is in feite niet meer dan iemand die met beide voe ten in zijn tuin staat. Het wonder schuilt hierin, dat hij zijn tuin lief heeft. Daardoor wordt hij, binnen het waanwijze milieu van commercie en politiek een aandoenlijke parabel. A'dam, Calypso 1 - Rotterdam, Ca lypso 1 - Den Haag, Asta en Studio 2000, verder nog in 5 steden, a.I. de film presteert, presteert hij eerder als verwend kind dan als een echt scheppend kunstenaar. Daardoor ontstond ook, voor de filmmakers, de mogelijkheid om de figuur in te spin nen in het weefsel van een sentimen teel romantisch liefdesverhaal. Dat verhaal is tweeledig. Ten eerste is er de relatie tussen de mooie jongen Nijlnskl (meer mooie jongen dan dan ser) en Diaghilev; ten tweede is er de relatie tussen Romola de Pulsky en de lieve jongen Nijinski, die door de bruut Diaghilev geestelijk geknecht wordt. Als in de film Diaghilev/Bates niet zo volstrekt dominerend aanwezig zou zijn geweest zou er niet veel meer zijn overgebleven dan een, soms fraai aangeklede, balletfilm. zoals er der tien in een dozijn gaan. Het is alleen jammer, dat Diaghilev in zijn relaties niet evenwaardige figuren tegenover zich heeft gehad, zodat de hele dra matiek van hem alleen is uitgegaan. Dit maakt dat, ondanks de prestatie van Bates, de totale dramatiek van de film wat magertjes is uitgevallen. Amsterdam, Alhambra 1, 16 jr. van de (een) geschiedenislerares) haalt Gabi Teichert gebruiksvoor werpen naar boven, die in beelden gekoppeld worden aan beelden van uit dezelfde tijd afkomstige „strij ders". Van hen is alleen de knie over, herinnering zonder waarde. Het ge bruiksvoorwerp (symbool van leven) heeft blijvende waarde. Op deze manier bezien krijgt de film een betekenis, die boven haar schijn baar verbrokkelde „geschiedenis-in houd" uit gaat. Zij markeert de ware zin van de geschiedenis als afwijzing van de dood oorlog) en overtuigde bejahung van het levende zijn. DO. Amsterdam, Kriterion, 16 jaar „Lina Braake" (met de onvergetelijke Lina Carstens) etc. De films zijn samengebracht onder het teken „satire, ironie, humor". Met humor in Duitse films is het, zoals bekend, heel matig gesteld. Humor, alleen ter wille van een vrijblijvende, luchtige relativering van mensen en toestanden komt in Duitse films niet of nauwelijks voor. Het luchtige wordt in het gros van de gevallen verzwaard tot grove klucht, de grol. Verscherping van de humor tot ironie of harde satire ligt de Duitse filmer beter: dat is in het geboden pakket films duidelijk waar te nemen, al moet ik erkennen dat „Lina Braake" toch wel een film is, die tussen humor en ironie in ligt. In elk geval zal men zich bij de films van het aangeboden projekt goed amuséren en zal de iro nie over Duitse samenlevingsvormen en „normen" bepaalde verhelderin gen over het leven in ons nabuurland opleveren. D.O. DEZE WEEK SPECIAAL: Kalfstong in champign. roomsaus/ geb. aard., verse groente a <a en mix-saladeJ lu9 B.v. als nagerecht: peren-warme rum- saus. Ook voor Uw receptie vanaf 19,50 p.p. all in. Diners boven 10 personen interessante kortingen. Bezoekt ook eens onze hoger gelegen bar. Kom langs of reserveer. Tel. 070- 66.22.83 Almeloplein 44-begin Meppelweg. Komt U ook eens darten? 2 Dartbanen. Mauritskade 95 Den Haag Op veler verzoek nu ook 's maandags geopend. Welkom iedere avond artiest Phone; 070-654949. Er bestaat geen oprechter Liefde dan Liefde voor lekker eten. Sfeervol specialiteiten-restaurant met een eigentijdse Franse keuken. Steenvoordelaan J7 - 1e etage In de Bogaard Rijswijk Tel. 070-933595 Keuken open tijdens lunch en diner. Zat.-zon. uitsluitend diner. Maandag ge sloten. Couvertprijs 80,- p.p. Restaurant geopend v.a. 19.00 uur. Aanvang diner 20.00 uur Reserveer tijdig om teleurstelling te voorkomen. Tel. 070- 933595. Prop. F. W. v. Oorschot. ook voor vegetarische schotels Tevens gelegenheid voor gezelschappen van 10-30 personen van 13.30-15.00 uur en (van 20.30-23 uur per persoon 15, Reservering gewenst. Dag. geopend v. 16 t/m 20.30 u. ('s maandags gesloten) Laan van Middenburg 1, Voorburg. Tel. 070-866338 Heeft u ook zo lokker gegeten In Joegoslavië? Haal uw vakantieherinneringen op in het BALKAN-RESTAURANT fwsc" ieó°9" i 606*13 Levende muziek In de weekends NOORDEINDE 138A, DEN HAAG Lunchuren 's avonds zaterdags zondags Indonesisch restaurant Geopend maandag t/m vrijdag tijdens Windvrij zonneterras eveneens aanwezig Voor reserveringen, telefoon 644326 Adres Schoolstraat 2, hoek Groenmarkt van 12.00 tot 15.00 uur van 17.00 tot 22.00 uur van 12.00 tot 22.00 uur van 16.00 tot 22 uur Klaverweide 80 Winkelcentrum Essesteyn, Voorburg Exclusieve Grillspecialiteiten Ook vis-specialités Gelegenheid voor a la carte, diners en recepties, voldoende parkeer gelegenheid. Iedere dag geopend van 16.00-1.00 uur 's-Maandags gesloten. Beleefd aanbev.: Dhr. en rneyr. Molier Telefoon 070-201060 Eindeloos dineren in het hartje van Leiden tussen Haarlemmerstraat en Oude Vest. k' I Y/s* xfe?: Mangerie "de Koekop* Lange Mare 60. Leiden. Tel: 141937. Keuken geopend: maandag-zaterdag v.a, 18.00-24.00 uur. zondag v.a. 17.00-24.00 uur woensdag gesloten. KIJKDUIN Deltaplein 510-511 Spécialités de la Mer Een g/ieep iUX onze ip. Sole Atlantic, zeetongtilets gebakken en geser- X OQ CA veerd met geb. aard. ravigottesaus en salade 1 Gebakken mosselen, volledig garni 21,50 Gepoch. tong-scharfilets wijnsaus m garnalen,Jf AC CA volledig garniLV91IU Maandelijks wisselende specialiteiten buiten de kaart. RESTAURANT Ben ©uöe SPECIALITEITEN UIT DE PAN EN VAN DE GRILL BARBECUE - FONDUE SFEERVOLLE GELEGENHEID VOOR AL UW PARTY'S ZEESTRAAT 7 NOORDWIJKERHOUT - TELEFOON 02523-2653 Keuken geopend van 17.00-23.00 uur 's Maandags gesloten HHI

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17