Het adres waar u uw fiets koopten laat onderhouden, is minstens zo belangrijk als de fiets zélf. 'IMF legt basis voor .massale hulpoperatie' De veilige fietser brengt z'n karretje bij de BOVAG-vakman. OBOVAG CNV: investeren in Zuid-Afrika verbieden Via invoering nieuwe wet Lelystad wil spoed bij vestigingsbeleid ]van huisartsen Miljoenenbrand blijkt aangestoken 'Meer samenwerking IMF en Wereldbank' BOVAC. POSTBUS 411,2280 AK RUSWWC Een goede fiets moet zijn aange past aan uw lichaamsmaten. De BOVAG-vakman weet daar alles van, In tegenstel ling tot niet-gespecialiseerde bedrijven maakt hij uw fiets zorgvuldig rijklaar. Zo trekt hij bijvoorbeeld de spaken na, spant hij de ketting, zet hij zadel en stuur op hoogte. VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 _4 jdoor Nico Kussendrager IDEN HAAG Naar de mening van minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) is tijdens de jaarvergadering van IMF en Wereldbank in Washington „de basis gelegd voor een massale hulpoperatie". De bewindsman, die gisteren terugkeerde uit de Amerikaanse hoofd stad, constateert bij het internationale geldfonds „de bereidheid aanzienlijke bedragen te lenen aan ontwikkelingslanden om hun betalingsbalans weer in evenwicht te brengen". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er moet een nauwere samenwerking komen tussen bet in ternationale geldfonds (IMF) en de Wereldbank. De Wereldbank steunt dan het ontwikkelingsprogramma van een land (oliewinning, stuwdam men, wegen, ziekenhuizen, fabrie ken), terwijl het IMF zich bezighoudt met de algehele economische ontwik keling en het evenwicht tussen In komsten en uitgaven. Minister Van der Stee (financiën) be pleitte een dergelijke samenwerking tijdens de jaarvergadering la Wash ington. Directeur Jacques de Laroslère van het IMF wil 50 miljard gulden lenen aan ontwikkelingslanden, tegen soe pele voorwaarden. De rijke leden van het IMF zouden deels de rente voor hun rekening moeten nemen, zodat derde wereld landen niet nog verder in moeilijkheden komen. Nederland is bereid daaraan mee te betalen, hoewel het betreurt dat de rentesub- sidies vrijwillig worden gegeven, wat betesent dat de grote westerse lan den zich eraan kunnen onttrekken. (Het plan is nu aangekondigd, zal de Komende maanden verder worden uitgewerkt en komt opnieuw ter spra ke tijdens de vergadering van de ont- wikkelingscommissie van het IMF, [volgend jaar mei in Gabon. Het probleem is waar dat geld van daan zou moeten komen. Het meest voor de hand ligt de overschotten van de olielanden over te hevelen naar de rest van de derde wereld. Die verbin den daaraan echter de voorwaarde dat de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO als waarnemer wordt toe gelaten tot IMF en Wereldbank De westerse landen voelen daar niets Mocht het geld niet rechtstreeks van de olielanden komen, dan kan dat altijd nog via een omweg. Ook zij moeten hun inkomsten ergens kwijt, en brengen die niet zelden onder bij bij voorbeeld Zwitserse banken Op hun beurt zouden die het geld dan weer kunnen lenen aan het IMF. Tot nu toe leende het internationale geldfonds niet rechtstreeks op de ka- pitaalmarkt, maar kreeg het de in komsten van de ledenlanden. Het in vloedrijke interimcomité van de bank bestaande uit ministers van financiën uit de rijke landen heeft nu echter het groene licht gegeven te ^onderzoeken of ook geld kan worden opgenomen bij de particuliere ban ken. Die voelen er zelf steeds minder voor rechtstreeks te lenen aan de ontwikkelingslanden. De bankiers twijfelen of ze hun geld ooit terug zien. gezien de economische proble men van die landen Minister De Koning Het IMF geeft echter de voorkeur aan ledenkapitaal. „Net ais een boeren coöperatie," aldus minister De Ko ning. „Ledenkapitaal is goedkoop en zeker". Vertrouwen Naast medewerking van de olielan den is dan wel het vertrouwen van de overige ledenlanden nodig. Dat zou op de tocht kunnen komen te staan als de derde wereld een grotere in vloed krijgt binnen het geldfonds. zoals zij zelf wil. Veel geldschieters staan daar wantrouwend tegenover, wegens de kennelijke angst dat de schuldenaren (de ontwikkelingslan den) er met de kas van doorgaan. De derde wereld kan nu al. aldus minister De Koning, ieder besluit blokkeren als zij zou willen. Hij noemt het echter „politiek en psycho logisch" van groot belang, dat de derde wereld meer zeggenschap krijgt. „Het is uit de tijd dat invloed berust op kapitaalsinbreng". Be vreesd voor meer invloed is hij niet. „Ook de ontwikkelingslanden heb- Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV wil dat er in Nederland een wet komt die het bedrijfsleven verbiedt nog langer in Zuid-Afrika te investeren. In die wet moet het geheel of deels overnemen van Zuidafrikaanse bedrijven en het uitbreiden van eigen investe ringen strafbaar worden gesteld. Nederlandse investeringen i Zuid-Afrika zijn slechts aanvaardbaar als een bedrijf de rarte vakbonden als volwaardige sociale partner erkent en |de internationale arbeidsverdragen toepast in het bedrijfsbe- I leid in Zuid-Afrika. I Dit stelt het CNV in het actiepro- Jpamma dat de verbondsraad van de ïhristelijke vakcentrale heeft opge- Iteld over de toestand in Zuid-Afrika. iDok, zo stelt het CNV, moet Neder- Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De gemeente Lelystad is verbaasd en teleurgesteld dat de schorsing van de plaatselijke „veror dening vestiging hulpverleners in de eerstelijns-gezondheidszorg" met vijf ^maanden is verlengd. Dit is gebeurd bij koninklijk besluit van 24 septem ber en de schorsing geldt nu tot 1 maart volgend jaar. De verordening betreft het vestigen van onder meer huisartsen en apothekers in deze plaats, waarbij de gemeente meer be- ■■Jvoegdheden wil hebben tet college wijst erop. dat tijdens een olitieke bijeenkomst dit voorjaar taatssecretaris Veder-Smit van olksgezondheid heeft gezegd, dat de westie van de vestigingsverordening nog voor de zomervakantie zou wor- den afgewikkeld. Uit het verlengen pekt het de conclusie, dat de be windsvrouwe daarin blijkbaar niet "geslaagd is. Het gevolg is wel. aldus let gemeentebestuur, dat door deze 'erlenging Lelystad belemmerd kordt in haar regelende taak. staatssecretaris stelt voortdu- j®nd. dat een vestigingsbeleid nood- takelljk is, maar een landelijke rege- is er nog niet en een gemeentelij- verordening op dit gebied wordt ^gehouden, aldus het college. Het Jat erop, dat de argumenten voor schorsing niet deugdelijk zijn. mt de vrije keus van de patiënten is «et in het geding. .n wat de „vrije" vestiging van hulp- tferieners betreft wordt opgemerkt, «t die vestiging ook nu al in de praktijk niet vrij is door de bemoeie nis van de (plaatselijke afdelingen 'an de) Landelijke Huisartsenvereni- jmg Bovendien heeft Lelystad door •et ontbreken van een vestigingsve- Praening geen mogelijkheden om ingebonden" vestigingen in de des- jétreffende woonwijk tegen te gaan Jeze vestigingen, waarvan er ïnmid- leis één heeft plaatsgevonden kun- ■®n de opzet van nieuwe vormen van pondheidszorg ernstig schaden. land meer economische hulp gaan verlenen aan de landen die Zuid-Afri ka omringen, omdat deze landen an ders volledig afhankelijk blijven van Zuid-Afrika. De regering moet de controle op de naleving door Neder landse bedrijven van de gedragscode van de EG verscherpen. Het CNV vindt dat deze bedrijven in hun rapporten over de toepassing van de code te vaag blijven over de resultaten die worden bereikt. Er moet boven tafel komen wat er in elk bedrijf nu precies aan de hand is. aldus het CNV. De in juli beloofde visumplicht voor Zuidafrikanen die naar Nederland willen komen, moet snel worden ingevoerd, en mensen die in het bezit zijn van een Nederlands, paspoort en dienst nemen in het Zuidafrikaanse leger dienen hun Ne derlanderschap te verliezen, zo zegt het CNV in zijn actieprogramma. Nadruk Het. CNV legt er in de nota over Zuid- Afrika nog eens de nadruk op welke belangrijke rol met name Nederland se bedrijven kunnen spelen bij vreed zame veranderingen in Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse regering probeert het bedrijfsleven zo veel mogelijk te betrekken bij de uitvoering van het „neo-apartheidssysteem" dat zij voor ogen heeft: zwarten wel een aantal rechten en enige welvaart geven, maar zo beperkt dat de werkelijke macht en rijkdom onveranderd in handen van de blanken blijven. De Zuidafrikaanse economie staat wer kelijke apartheid niet meer toe, aldus het CNV. omdat in de huidige econo mie de zwarte werknemers van le vensbelang zijn. Wanneer het be drijfsleven kiest voor dit beleid van de Zuidafrikaanse regering helpt zij alleen de kloof tussen blank en zwart te vergroten. NIJMEGEN (ANP) De grote brand, die op 11 september het magazijn van Vissers-meubelen in Nijmegen ver woestte, blijkt aangestoken. De brandweer vond in een golfplaten- loods naast het magazijn een in pe troleum gedrenkte deken en oude kranten De brandstichter is spoor loos. De brand richtte voor in totaal tien miljoen gulden schade aan. Brand stichting om economische redenen wordt door de Nijmeegse politie na onderzoek uitgesloten. Het ongedaan maken van de tekorten van de ontwikkelingslanden is vol gens de minister voor een belangrijk deel een taak van de olielanden, die met overschotten zitten. De landen met betallngsbalanstekorten dienen echter ook zeil hun economie aan te passen, zo verklaarde de minister. Kritiek van de derde wereld ls dat het IMF, als het geld leent, veel te harde voorwaarden stelt aan die aanpassin gen, ten koste van arme bevolkings groepen. In Washington werd het idee geopperd de rente en de voorwaarden te koppelen. Hoe meer het ontwikke lingsland dat geld leent tegemoet komt aan de eisen van het IMF (bij voorbeeld wat betreft bezuiniging op de overheidsuitgaven), hoe lager de rente. Het wegwerken van de tekorten moet, aldus Van der Stee, over een lange periode worden gespreid. Een daling van het welvaartspeil dat soms zo laag is dat niet in de eerste levensbehoeften kan worden voor zien ls onduldbaar. Anderzijds kan een vergroting van de schuldenlast, zonder aanpassingen in derde wereld landen, de economische ontwikke ling verder in gevaar brengen. U vindt er alle onderdelen en accessoires die u maar bedenken kunt. Van verlichting tot band, van bel tot fietstas. "Een fiets kan je op zoveel adressen kopen. Maar ik vond het veiliger om naar een échte fietsenman te gaan. Zo kwam ik bij de BOVAG-fietsenman. Wat een vakman! Die haalt zó even een derailleur uit elkaar. Zulke dingen moet je mij niet vragen. En toen ik die fietstocht door Nederland ging maken, had ik natuurlijk m'n Nazorg-couponboekje bij me. Voor het geval dal O ja, m'n vriend is met zijn oude fiets naar de BOVAG-fietsenman gegaan, om 'm daar te laten opknappen. Je weet gewoon niet wat je ziet!" TROUW/KWARTET HS 13 ben belang bij een solide beheer van het wereldgeldstelsel". Juist omdat IMF. Wereldbank, de handelsorganisatie GATT en andere organen worden overheerst door het westen wil de derde wereld zoveel mogelijk beslissen binnen de Vere nigde Naties. Op dat principieel ver schil van inzicht liep vorige maand in New York een speciale zitting van de Verenigde Naties vast, die een acht maanden durende Noord-Zuiddla- loog volgend Jaar had moeten voorbe reiden. Elke nieuwe fiets wordt voorzien van een Nazorg-stickertje. U ontvangt verder het Nazorg-couponboekje, waarmee u in heel Nederland terecht kunt: de coupons worden door iedere BOVAG-fietsenman geaccepteerd. Bij de BOVAG- vakman kunt u uw nieuwe fiets verzekeren tegen diefstal en schade. Een veilig idee. Bij de BOVAG-vakman krijgt u een mooie garantie: 3 maanden op de uitgevoerde,betaalde reparaties. Dat geldt niet alleen voor een nieuw gekochte fiets, maar ook voor de fiets die u al had. Overigens, als u een nieuwe fiets koopt, kunt u uw oude fiets inruilen. De Amerikaanse president Jimmy Carter verklaarde zich tijdens de jaarvergadering van IMF en Wereld bank vierkant tegen het „onder con trole" van de Verenigde Naties bren gen van het geldfonds en de Wereld bank. Dat is volgens hem „niet nodig en niet wenselijk" teneinde de politiek bulten de twee instellingen te hou den. De Britse minister van finan cien, Sir Geoffrey Howe, liet zich gis teren in gelijke zin uit. Binnen de algemene vergadering van de Vere nigde Naties zal nu een aparte com missie worden opgericht, om te pro beren een nieuwe Noord-Zuiddialoog Minister Van der Stee en de president van De Nederlandsche Bank, Zijlstra applaudisseren voor een blijkbaar niet sl te vrolijke rede tijdens de jaarvergadering van Wereldbank en IMF en Washington. alsnog van de grend te krijgen. Deze zou mogelijt moeten worden voorafgegaan of jevolgd door een topconferentie var staatshoofden en regeringsleiders uL een beperkt aan tal landen. Het dmrgaan van de top is twijfelachtig, teiwijl over het tijd stip verschil van mening bestaat. Ne- derlang geeft, eveials de Verenigde Staten, de voorkeir aan een topcon ferentie tegen het dnde van de nieu we Noord-Zuiddiaiiog „om de zaak tot een goed einde te brengen." Resultaten van de marathononder handelingen kunnen dan tijdens de topconferentie bezegeld worden. Of ons land dan van de partij zal zijn, is de vraag. „De kans bestaat nog steeds dat we worden uitgenodigd," aldus minister De Koning. Het was zijn eerste bezoek aan een jaarvergadering van IMF en Wereld bank, gevolgd door enkele dagen bij de Algemene Vergadering van de VN Het verschil in sfeer is de minister opgevallen. „In New York heb je schijnbaar te maken met de politieke aspiraties van de "zachte sector'. In Washington met het zakelijke realis me van de 'harde sector' van bankiers en minister van financiën. Maar dat is slechts schijn. In de praktijk merk je hoe in New York de harde financiële en economische belangen de onder handelingen bepalen." De zaak met het BOVAG- schild heeft fietsen in vele soorten en vele prijsklassen in voorraad. Van super race- modellen tot de weer moderne zwarte oma-fiets. Ener zijn vaak goede gebruikte fietsen te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13