Labourpartij wil uit EG Oorlog kan lang duren Geen oorlog temt drang tot islamisering van Iran Koerden mengen zich in strijd Leider socialisten in Italië stapt op Vrije Poolse bonden zetten staking door PLO-lid verwijderd U ranium verrijking valt Z-Afrika tegen Zimbabwe heeft weer spoorweg Enige voortgang bij veiligheidsgesprek DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S -7 LONDEN (AFP, AP, DPA, Reuter) De Britse Labourpartij heeft met grote meerderheid besloten dat Oroot-Brittannië zich moet terugtrekken uit de Europese Gemeenschap. Een eventuele nieuwe Labourregering is niet gebonden aan de uitspraak van het partijcongres, maar wel heeft deze de kloof tussen de linker en rechtervleugel verder vergroot. was. Het land sprak zich In 1975 tij dens een volksstemming uit vóór handhaving van het lidmaatschap. Het referendum was uitgeschreven door de socialistische premier Harold Wilson. „Links" behaalde gisteren nog een tweede overwinning, namelijk het op stellen van een nieuwe procedure voor het kiezen van de partijleider en premier. Tot nu toe werd die aange wezen door de parlementsleden van de Britse partij van de arbeid, maar nu zal dat gebeuren door een brede 'Vprlrrnrhtfntr' vertegenwoordiging uit de partij. ci iyi«tinuiig „anti-marketer" De huidige Labourlelder, James Cal- laghan, is fel tegen het opzeggen van het Britse lidmaatschap van de EG. Hij heeft dat gemeen met de huidige Conservatieve premier Margaret Thatcher, tegen wie Callaghan overi gens verder fel van leer is getrokken tijdens het partijcongres in Black pool. Groot-Brittannlë werd lid van de EG op 1 januari 1973, toen de Conserva tief Edward Heath regeringsleider JOHANNESBURG (AP) Zuid-Afri ka's met geheimhouding omringde fabriek voor verrijking van uranium is een technische en financiële tegen valler. Dat leidt de Johannesburg Star af uit de eerste officieel gepubli ceerde gegevens over de capaciteit. Het bedrijf zal binnen vijf Jaar een produktiecapacltelt van vijftig ton per Jaar bereiken, aldus de directie. Dat is volgens de krant genoeg voor Zuid-Afrika's eerste kerncentrale, die over ruim twee Jaar in gebruik moet worden genomen. Maar het is niet voldoende om ook de tweede kern centrale van brandstof te voorzien. Daarvoor blijft het land aangewezen op de internationale markt, waar de belangrijkste leverancier. Amerika, weigert zaken te doen met landen die het verdrag tegen spreiding van kern wapens niet hebben ondertekend zoals Zuid-Afrika Volgens een nucleaire deskundige van de universiteit van Witwaters- rand. Friedel Seilschop, zou het Zuid- afrikaanse verrijkingsproces, een va riant op het in Europa ontwikkelde centrifuge-procédé, in theorie ook ge bruikt kunnen worden om hoogver rijkt uranium te maken, de grondstof voor kernwapens. Maar dat zou „heel langzaam gaan en enorm veel kosten in geld. tijd en mankracht" SALISBURY (Reuter) De spoor lijnverbinding tussen Zimbabwe en de Mozambikaanse havenstad Mapu to. die sinds maart 1976 buiten ge bruik was. wordt weer benut. De spoorlijn was de belangrijkste ex port- en tmportroute voor Zimbabwe totdat de president Sanora Machel van Mozambique in 1976 de grens met het toenmalige Rhodeslë sloot. De spoorlijn is tijdens de guerilla- oorlog van de afgelopen jaren zwaar beschadigd en zal dan ook maar voor een deel gebruikt kunnen worden. Verwacht wordt dat er in de eerste aanleg dagelijks 3.000 ton goederen kunnen worden vervoerd. Dat is ver beneden de capaciteit die op 9.000 ton wordt geschat. Gehoopt wordt dat de reparaties over drie tot vier maanden geklaard zijn en dat dan de spoorlijn weer optimaal gebruik zal kunnen worden. Zimbabwe heeft ver der een spoorverbinding vanuit Um- tali naar Beria in Mozambique voor het vervoer van ongeveer 650 ton goe deren per dag De „anti-marketer" Peter Shore noemde het EG-lldmaatschap tijdens het Labourcongres „verkrachting van het parlement", maar erkende dat uittreden niet gemakkelijk zal zijn. Zijn medestander Clive Jenkins verklaarde dat als diegenen die ver antwoordelijk zijn voor het Britse EG-lidmaatschap directeur zouden zijn van een groot bedrijf ontslagen zouden worden wegens „wanbeheer". Een van Labours felste „anti-Europe anen" is het parlementslid Tony Benn, die zich er bijzonder voor had ingespannen dat de bevoegdheid in zake het opstellen van het beleid moet worden ontnomen aan de frac tie in het Lagerhuis. De parlementsle den. aldus Benn, trokken zich veelal niets aan van het partijbeleld „omdat zij zich aan de verantwoordelijkheid daarvoor konden onttrekken". Waar op voorzitter Callaghan opstond en luid riep: „da's gelogen." De vroegere minister van buitenland se zaken David Owen waarschuwde voor de gevolgen die opzegging van het lidmaatschap zal hebben voor de Britse handel, en riep op tot een nieu we volksraadpleging. In op het partij congres aangenomen motie wordt aangedrongen op verbreking van de banden, zónder een referendum De linkervleugel meent dat Groot-Brit- tannlé veel te veel aan de Europese Gemeenschap moet betalen, en er te weinig voor terug ziet. De resolutie tegen de EO werd aange nomen met 5.042.000 stemmen bij volmacht voor en 2.097.000 tegen. De stemmen worden geteld in miljoenen, omdat de machtige vakbonden kun nen stemmen al naar gelang het aan tal van hun leden. De uitvoering zal sterk afhangen van de persoon van de nieuwe partijleider. De kans is groot dat door het veranderen van de pro cedure deze een radicaler standpunt in zal nemen dan de huidige voorman Callaghan. Deze vocht hard om te voorkomen dat in de toekomst niet alleen de parlementsleden mogen stemmen over de nieuwe eerste man van de Labourpartij. maar verloor. Callaghan zal naar verwachting bin nen enkele maanden aftreden, en zo wel ter linker als ter rechterzijde van de Labourpartij lopen kandidaten zich warm om hem op te volgen. Een overwinning voor Callaghan was de beslissing van het congres de verantwoordelijkheid voor het ver-, kiezingsprogramma te laten bij parle- mentsfractie en partijbestuur samen, en niet alleen bij het parlementsbe- stuur, zoals links wil. Na vastlopen offensief Irak BAGDAD (Reuter. AP) Nu het bliksemoffensief van Irak tegen Iran lijkt te zijn vastgelo pen, is de kans vergroot op een langdurige oorlog zonder duidelijke overwinnaar Dat kan er toe leiden dat het buitenland meer invloed op het verloop van het conflict kan uitoefenen. Tien dagen nadat de Iraakse strijd krachten de grens over stormden, hebben ze hm drie belangrijkste doe len nog niet bereikt. De olieraffinade rijen in Abadan, de havenstad Khor- ramshar en de provinciehoofdstad Ahwaz zijn nog steeds in Iraanse han den. Een lange serie luchtaanvallen op Iraanse militaire vliegvelden heeft de luchtmacht van Iran niet uit kun nen schakelen. Iran blijkt onver wacht veel weerstand te bieden en kan zich zelfs af en toe een tegenaan val veroorloven. Volgens diplomaten in Bagdad was het duidelijk dat Irak had gerekend op een snelle, beslissende overwin ning, waarna de grensconflicten met Iran definitief konden worden bijge legd. Hiermee zou Irak de belangrijk ste natie in het Golfgebied zijn ge worden en president Saddam Hoes sein meer aanzien hebben gekregen in de Arabische wereld. Maar het falen van deze opzet kan wel eens volledig tegengesteld wer ken. Een langdurige oorlog en de be zetting van andermans grondgebied zal Saddam Hoessein niet erg popu lair maken onder de leden van de beweging van niet-gebonden landen, aldus deze diplomaten. Anders staten aan de Golf zouden bovendien in toe nemende mate ongerust worden over de voortdurende oorlog, die hun ei gen belangen ernstig in gevaar kan brengen. Formule Veel zal afhangen van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, die kunnen weigeren respectievelijk Irak en Iran legeronderdelen te leveren. In dat ge val maakt Irak de meeste kans op een overwinning, omdat Iran al de ko mende winter zonder brandstof zou komen te zitten. De voormalige Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan. verklaar de gisteren dat Iran de oorlog onmo gelijk kan winnen zonder hulp van de Verenigde Staten- Hij zei ,dat Iran voor de keuze staat: buigen voor de Verenigde Staten ofbarsten in de oorlog met Irak. Volgens Dayan zoekt Iran nu naar eeri „formule" om de contacten met de VS te herstellen, zonder dat ayatollah Khomeini zijn gezicht verliest, in ruil voor vervan gingsonderdëlen en Amerikaanse technici. De anti-Amerikaanse op merkingen die de Iraanse autoritei ten ook gisteren weer maakten dui den er echter niet op dat dit op korte termijn zal geschieden. De negatieve reactie van Iran op het Iraakse aan bod van een bestand doet vermoeden dat de militaire bevelhebbers in Te heran een langdurige oorlog niet schuwen. LONDEN (AP, Reuter) Koerden in Irak zijn begonnen aan een nieuw offensief in een poging autonomie van de regering in Bagdad af te dwingen. De Koerden maken gebruik van de verminderde sterkte van het Iraakse leger in hun gebied vanwege de oorlog met Iran Het offensief werd gisteren in Londen bekend gemaakt door een woordvoer der van de Koerdische Democrati sche Partij, Azad Shwan. Hij zei dat de Koerden sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak tien dagen geleden twee Iraakse legerheli- kopters hebben neergehaald en bij Fataal gevechten 28 soldaten hebben ge- 1 flUW' dood. „De leiding van de partij heeft de peshmerga (guerrilla-eenheid) be- volen een offensief te beginnen tegen het Iraakse leger," aldus Shwan. ten aan het front in de oorlog met Iran. Om hoeveel manschappen het ging, kon hij niet zeggen, „er wordt nog steeds zwaar gecontroleerd en ook gevochten. Wij voeren het aantal aanvallen op de Iraki's op." Iraakse soldaten bereiden hun voedsel, terwijl een van hen bij de deur de wacht houdt. De woordvoerder zei dat de bevolking van de stad Irbll, de hoofdstad van het Iraakse deel van Koerdlstan, op het punt stond ln opstand te komen. De stad is de afgelopen anderhalve week verscheidene malen aangeval len door Iraanse vliegtuigen. Hij zei bewijzen te hebben dat Irak een aan tal legereenheden uit de opstandige streek heeft weggehaald om te vech- Volgens de Iraakse ambassade in Londen was het noorden van het land (waar de Koerden wonen) vrij rustig. „De zogeheten subversieve activitei ten ln sommige gebieden zijn nauwe lijks meer dan individuele acties, die het noemen niet eens waard zijn," aldus een woordvoerder. Waarnemers wijzer er op dat een opstand van de twee miljoen Koerden tegen Irak de positie van dit land in de oorlog met Iran op fatale wijze kan verzwakken. Sommige Koerdische leiders hebben eerder deze week echter steun be tuigd aan de Baath-regering van pre sident Saddam Hoessein, zodat het verzet niet algemeen zal zijn. Sinds Irak in 1975 de controle kreeg over dit deel van Koerdlstan is er slechts op zeer beperkte schaal spra ke geweest van gewapend verzet te gen de centrale regering ln Bagdad. De Koerden willen autonomie en vol gens de Iraakse ambassade in Lon den zullen ze die te zijner tijd ook krijgen. De eerste verkiezingen ter voorbereiding van zelfbestuur zijn onlangs onder de Koerden gehouden, aldus de ambassade. Ook Iran heeft het na het vertrek van de sjah moeilijk gehad met opstandi ge Koerden, ongeveer vier miljoen in aantal. Tot nu toe zijn er echter geen aanwijzingen dat de Koerden aan de ze zijde van de grens gebruik zullen maken van de oorlog tussen de twee landen. WASHINGTON (AFP, Renter) - Een lid van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO is gisteren uit het hotel gezet waar de Jaar vergadering van IMF en Wereld bank wordt gehouden. De PLO is niet als waarnemer toegelaten tot de vergadering. De PLO-verte- genwoordiger stond een kwartier te bekvechten met IMF-functio- narissen en de politie, en werd vervolgens met zachte hand ver wijderd. Hatem Hussaini, de directeur van het PLO-voorllchtingsbureau in Washington, was van plan een persconferentie te geven ln het gebouw, maar een politic-officier vertelde hem meteen dat dat niet was toegestaan. De toelating van de PLO is een twistappel tijdens de Jaarverga dering, die nu is doorgeschoven naar de commissie voor procedu rezaken. In ieder geval zal het al dan niet toelaten van de PLO als waarnemer geen rol meer spelen. De Verenigde Staten en andere westerse industrielanden zijn fel tegen een PLO-waarnemerschap, omdat op die manier de politiek binnen Wereldbank en internatio naal geldfonds (IMF) zou worden gehaald. Hussaini beschuldigde de VS er later tijdens een gesprek met de pers buiten het gebouw van, de regels van het IMF te misbruiken om de PLO uit te sluiten. Ondertussen blijven de tegenstel lingen tussen industrie- en ont wikkelingslanden bestaan op de jaarvergadering. Sprekers uit La- tiJns-Amerika en Afrika vroegen gisteren soepeler steun van en meer zeggenschap in IMF en We reldbank. Woordvoerders van het Westen betoogden daarentegen dat het gevaarlijk is van het IMF, als „waakhond van het financiële stelsel", een „ontwikkelings bank" te maken. Ook kantten zij zich tegen een grotere invloed van de derde wereld in de Wereld bank. ROME (AFP. AP) Bettino Craxi, leider van de Italiaanse socialisten, heeft bij zijn partij zijn ontslag ingediend. Ver wacht wordt dat president Pertini vandaag de christen democraat Forlani aan zal wijzen als kabinetsformateur WARSCHAU (AP, AFP, Reu ter) Er dreigt een confron tatie tussen de regering en de onafhankelijke vakbonden, nu de laatste hebben aange kondigd dat de prikactie van een uur, morgen, gewoon doorgaat. Dit ondanks de toe zegging van de regering dat alle beloften die zijn gedaan zullen worden ingelost De Poolse vlce-premier Mleczys- law Jagielski heeft in de ha venstad Gdansk een gesprek gehad met de leider van de solidariteitsbeweging, die de vrije bonden overkoepelt, Lech Walesa. Dinsdagavond had een andere vice- premier. Kazimier Barcikowski, voor de televisie een felle aanval ge daan op de vrije bonden die volgens hem alle afspraken aan hun laars hebben gelapt. Deze houden vast aan de werkonderbreking, om de regering te dwingen vaart te zetten achter de beloofde loonsverhogingen en om toegang te krijgen tot de officiële Poolse media Een dergelijke af spraak maakte eind augustus een einde aan een reeks van stakingen aan de Poolse kust en in Silezië. ook vertegenwoordigers van de rege ring aanwezig waren", zei hij. Hij be nadrukte opnieuw de „leidersrol" van de vrije vakbeweging bij de arbei- Barcikowski zei dat niet de regering dersstrijd in Polen, en wees de verkla- maar de vrije vakbond nalatig is. Hij beschuldigde de vrije bonden ervan Polen in een chaos te willen storten. De bewering van de vice-premier dat de solidariteitsbeweging de regering niet, maar buitenlandse „propagan- dacentra" wel op de hoogte had ge steld van de prikactie, werd ontkend door een woordvoerder in Gdansk. „De staking is in het openbaar uitge roepen, tijdens een bijeenkomst waar ring van Barcikowski dat nog geen begin was gemaakt met de loonsver hogingen „wegens administratieve moeilijkheden" van de hand, maar hield het op onwil van de regering. De vlce-premier werd ervan beschuldigd dat hij „verwarring" wil zaaien in het land, onder meer omdat hij niet heeft gezegd dat het ging om een staking van één uur, maar de indruk wekte dat een staking op touw werd gezet. Craxi heeft ook de andere leden van het centrale comité van de socialisti sche partij gevraagd af te treden „om de stabiliteit te bewaren". Volgens waarnemers heeft hij dit besluit ge nomen uit teleurstelling over de val van de regering van christen-demo craten en socialisten, afgelopen zater dag. Craxi staat bekend als een ge matigd figuur binnen zijn partij en zijn vertrek kan de linkervleugel, die samen met de communisten in de regering wil. in de kaart spelen. President Pertini lijkt het echter eerst met de christen-democraten te willen proberen. Hij heeft Arnoldo Forlani, voorzitter van deze partij, verzocht zich vandaag ten paleize te melden. De verwachting is dat hij dan wordt aangewezen als kabinets formateur. De door communisten gesteunde vakbond in de Italiaanse auto-indus trie heeft gisteren gepost op de fa brieksterreinen van de autogigant Fi at. Het scherpe conflict over gedwon gen tijdelijk ontslag van 22.884 werknemers hij de grootste particu liere onderneming in Italië is daar mee voorlopig nog niet ten einde. De blokkade vond plaats in verschillen de Fiat-vestigingen, waar de produk- tie geheel stil, aldus een woordvoer der van het bedrijf. Met ingang van volgende week maan dag stuurt Fiat de arbeiders najèr huis voor een periode van drie maan den, in verband met de afnemende autoverkoop in het buitenland. Het bedrijf heeft daarnaast besloten 14.646 werknemers te ontslaan. Öle maatregel zal echter minstens tot het einde van het jaar worden uitgesteld in verband vmet de val van de Itali aanse regering. MADRID (AP Reuter) Na drie we ken leek er gisteren eindelijk enig schot te zitten in de voorbereidingen van de derde Europese veiligheids conferentie. in Madrid. Die moet toe kijken wat er terecht is gekomen van de afspraken die er over de Oost- Westverhouding zijn gemaakt tijdens het eerste veiligheidsgesprek. dat plaatsvond in Helsinki. Moskou en Washington zullen nu eerst samen overleg voeren, buiten de officiële voorbereidingen om. Volgens het westen wil het Oostblok een procedu re voor de veiligheidsconferentie die voorkomt dat er diepgaand kan wor den gepraat over mensenrechten en de Russische inval in Afghanistan Een dergelijk voorstel is ingediend door Tsjechoslowakije Nog geen veertien dagen na zijn benoeming heeft de Iraanse minister voor nationale leiding. Abbas Doezdoezani. zijn eigen ministerie geslo ten. Gisteren besloot hij tot deze maatregel over te gaan. omdat er een te weinig islamitische sfeer zou hangen. De tweehonderd ambtenaren van het ministerie reageerden woedend Op straat voor het gebouw schreeuwden ze: „Die Amerikaanse Doezdoezani moet eruit getrapt worden" De sluiting van het ministerie kwam. ook in Teheran, als een volslagen verrassing ,Je maakt een grapje", zei een medewerker van president Bani Sadr. toen hem het nieuws werd verteld. Ook het ministerie van bui tenlandse zaken, dat in het verleden in een competentiestrijd verwikkeld was met het ministerie van nationale leiding over de toelating var. buitenlandse journalisten, re ageerde geschokt. De sluiting van het ministerie lijkt nauw samen te hangen met de nog steeds voort durende machtstrijd tussen gematigde poli tieke leiders onder aanvoering van presi dent Bani Sadr en de radicaal-islamitische geestelijken, verenigd in de Islamitische Republikeinse Partij onder leiding van aya tollah Behesjti. Radicaal De algemene verwachting was dat de oorlog met. Irak de onderlinge strijd tussen de rivaliserende groepen wel op een laag pitje zou zetten Nu begint het er naar uit te zien dat het streven naar islamitische zuiverheid Zijn voorganger. Nasser Minachi. is in het verleden herhaaldelijk slachtoffer geweest van harde kritiek. Na beschuldigingen door studenten in de bezette Amerikaanse am bassade belandde hij zelfs voor vierentwin tig uur in de gevangenis, omdat hij ver dacht werd een Amerikaans agent te zijn zo ongeveer de ernstigste verdachtmaking die een Iraniër dezer dagen kan ten deel vallen. De sluiting van het ministerie moet aan dit soort beschuldigingen een definitief einde maken sterker is dan de ook niet geringe nationa listische sentimenten. Minister Doezdoeza ni zou van plan zijn het ministerie van nationale leiding om te dopen in het minis terie van islamitische leiding. Dp sluiting van het. ministerie is aldus be schouwd een nieuwe stap op weg naar een totale islamisering van de Iraanse samenle ving. Het ministerie draagt zorg voor de officiële nieuwsvoorziening en de propagan da (twee zaken die volledig in elkaar overlo pen) en heeft de zorg voor de buitenlandse journalisten. Binnen het ministerie was al enige tijd een strijd aan de gang tussen eén gematigde en een radicale vleugel en de sluiting lijkt deze strijd nu definitief in het voordepl van de radicale islamieten te hebben beslecht Mi nister Doezdoezani is de meest radicale figuur in het ook al niet. erg gematigde kabinet van premier Rajai. Vijf jaar voor het begin van de islamitische revolutie be landde hij in de gevangenis van de sjah op beschuldiging van het. beramen van een moordaanslag tegen de vorst. Permanent Iran wordt sedert het aan de macht komen van Khomeini geconfronteerd met een soort permanente islamitische revolutie. Het begon met de uitroeping van de islami tische republiek, die in maart vorig jaar bij referendum werd goedgekeurd. Eveneens via een referendum werd in december een islamitische grondwet goedgekeurd. In ja nuari van dit jaar werd Bani Sadr, tot. dan toe .minister van financiën en economische zaken, met grote meerderheid tot president gekozen Menigeen verwachtte op dat moment een stabilisering van de situatie in Iran en vrij lating van de Amerikaanse gijzelaars Wel dra bleek echter dat de positie van de president veel minder rooskleurig was. dan de verkiezingsuitslag deed vermoeden Voor de radicale moellahs ging Bani Sadr lang niet ver genoeg. Bij de parlementsver kiezingen van maart en mei slaagden de geestelijken erin een grote meerderheid te behalen in het parlement voor de Islamiti sche Republikeinse Partij. Daarmee profi teerden ze in feite nog van de politiek van de sjah, die alle politieke oppositiegroepe ringen had uitgeschakeld maar nooit de islamitische geestelijkheid had durven aan pakken. Als vertegenwoordigers van het enige nog georganiseerde verzet, dat gecon centreerd was in de moskeeën, bleken zij op grote steun van de bevolking te kunnen rekenen. De overige kandidaten voor het parlement, waren gewoonweg te onbekend om aan de bak te komen Wachters In de loop van dit jaar hebben de moellahs hun islamisering van de samenleving conse quent doorgevoerd. Radicale groeperingen als Fedayien en Modjaheddien werden aan de kant gezet of op de straat fel bestreden door de Pasdaran of revolutionaire wach ters. Het Nationale Front, de voornaamste niet-religieuze oppositiegroepering uit de tijd van de sjah. kwam er al helemaal niet meer aan te pas, terwijl de communistische Toedeh-partij nog enige tijd werd geduld omdat deze steeds nadrukkelijk haar trouw betuigde aan ayatollah Khomeini Chaotisch Totale islamisering van de Iraanse samenle ving blijft het doel van de geestelijkheid. De langdurige strijd tussen president en parle ment over de benoeming van een premier werd uiteindelijk ook beslist in het voordeel Premier Rajai van de radicalen. Premier Rajai. van huis uit wiskundige, had als minister van onder wijs naam gemaakt door de islamisering van scholen en universiteiten. Bani Sadr slaagde er enige tijd in nog radicalere kan didaten tegen te houden, maar R ,jai werd hem uiteindelijk toch opgedrongen door het parlement en door ayatollah Khomeini Wel hield hij daarna de benoeming van een aantal ministers tegen, maar het kabinet als geheel is toch een duidëlijke afspiege ling van radicale islamitische ideeën en idealen. De sjaria, dè regels van dé islamiti sche moraal, zullen uiteindelijk normatief moeten worden voor de gehele samenle.- ving Het gevolg van deze ontwikkeling is een tamelijk chaotische.situatie. Van effectief bestuur is geen sprake meer. Willekeur ken merkt besluiten van ministeries en uitspra ken van islamitische rechters. Enig vaste punt is de imam zelf. Op hem beroept iedereen zich. zonder dat overigens steed^ duidelijk is wat hij wil en wat, hij bedoelt) Grote vraag is hoe hang de bevolking deze ontwikkelingen zal accepteren. Voor de be groting van het lopend jaar is al meer geld uitgetrokken voor islamisering van de sa menleving en aanverwante religieuze zaken dan voor de oplossing'Van de immense sociaal-economische zaken dan voor de op lossing van de immense sociaal-eeonomi sche problematiek. Wanneer het moment aanbreekt waarop de beVolking dé materië - Ie verwaarlozing niet meer accepteert., valt niet .te. zeggen. Het incasseringsvermogen in het belang van het ideaal is tot dusver groot gebleken Een onzekere factor ik ook dé positie 'van de strijdkrachten. Wanneer het in het leger gaat ontbreken aan .materieel, zal'daar de vraag om effectieve maatregelen groter worden.. Dat.de steeds machtiger wordende moellahs aan deze eisen zullen kunnen vol doen. is nauwelijks aan te nemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7