Over het verschil tussen leer en leven Chr. gereformeerden mogen gezangen zingen In memoriam W. A. Wiersinga Uit brieven van lezers Personalia Nounou, wèl een verschil die kopieën nü. Komt omdat we sinds vorige week een nieuwe hebben. EenVeenman Trouw Uitbreiding zending van chr. geref. kerken Bijbelgenootschappen bezig met analfabeten VANDAAG VOORBUGANGER Graham heeft zijn centrum Kerken Oss willen energie besparen Nieuwe boeken DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 KERK TROUW/KWARTET ROME Er is dringend behoefte aan een breed beraad over de éne kerk en de vele culturen. Als het aan de aartsbisschop van Tananarive (Madagascar) ligt moet de r.k. kerk maar eens een synode wijden speciaal aan dit onderwerp. De bisschop pensynode over het gezin geeft daar al een voorproefje van. Vooral de Afrikaanse bisschoppen leggen de nadruk op de situatie in dit werelddeel met zijn zeer eigen tradities, maar ook met veel nieuwe problemen. Vanuit Soedan werd gewezen op de grote kloof tussen de gewone kerke lijke huwelijkssluiting en de stamge- bruiken die eigenlijk veel intenser worden beleefd. De zegen van de sta- moudsten is, méér dan de zegen van de priester, belangrijk voor de stabili teit van de verbintenis. Volgens bis schop Iteka uit Tanzania is „verant woord ouderschap" niet alleen een kwestie van voortplanting en verme nigvuldiging van leven, maar ook van verbetering daarvan. Hij en andere bisschoppen uit de der de wereld staan stil bij het punt van de geboorteregeling. Volgens Iteka wil de derde wereld niet de stort plaats of proeftuin zijn van de wester se farmaceutische industrie, evenmin willen ze de van staatswege afge dwongen geboortebeperking aan vaarden. maar wel willen ze verder praten dan de grenzen van „Huma- nae Vitae". In die zin spraken ook bisschoppen uit India en Indonesië. Het gevoelige punt van de contracep tie is ook naar voren geschoven door westerse prelaten en heeft al tot de eerste rel geleid. Aartsbisschop Quinn van San Francisco zette het probleem onverbloemd uiteen: het verschil tussen leer en praktijk, een praktijk waarvoor men zich niet meer schuldig voelt, integendeel. De prak tijk wordt beoefend en verdedigd door zeer verstandige en kerkelijk ook zeer toegewijde mensen. Voor de RK Kerk schept dit volgens Quinn nieuwe en grote theologische en pas torale problemen, waar de synode zich mee bezig moet houden. In beleefde bewoordingen knoopte Quinn er nog de suggestie aan vast dat de paus, nu hij zo vaak op de televisie kómt, zijn toespraken de vrucht zou moeten laten zijn van een dialoog met velen. Bovendien zou de taal leesbaar en begrijpelijk moeten zijn. De voorman van de rechterflank van de curie, kardinaal Fellci, reageerde, nauwelijks verholen, door te zeggen BISSCHOPPENSYNODE g IN ROME door Pieter van der Ven dat over „Humanae vitae" niet hoef de te worden gepraat want de leer stond vast. Men moest niet zoveel waarde hechten aan de statistieken, aldus Felicl. Quinn, geschrokken van de reacties op zijn speech en van huis uit bepaald geen vooroploper, liet als nog weten dat hij echt niks tegen „Humanae vitae" heeft. echtscheiding Veel interventies halen het probleem van de echtscheiding naar voren: Ca nada, Scandinavië, Engeland. Ook zij wijzen op de afstand tussen leer en praktijk en pleiten ervoor dat de r.k. kerk zich de praktijk aantrekt. Ook hier is sprake van cultuurverschillen, het hoort eenvoudig meer bij de noor delijke en angelsaksische cultuur om die afstand tussen theorie en feite lijkheid, ideaal en realiteit niet te dulden. In Rome heeft men daar vre de mee. Het ideaal moet hoog en onaangetast blijven: de beer is pas los als je daaraan gaat sleutelen. Verschillen in cultuur zijn prachtig. En menigeen kan daar vrijuit over praten als het gaat over lang geleden of ver weg. De deelnemers aan de synode moeten zich inleven in andere culturen: dat is al moeilijk genoeg. Maar daarbij moeten sommigen ont dekken dat hun eigen opvattingen wellicht prima zijn, nobel, humaan, doortrokken van een christelijke geest, maar bovenal bepaald door culturele en maatschappelijke facto ren. Dat te doorzien gaat soms de menselijke kracht te boven. Bisschop Ernst Op de bisschoppensynode hebben gisteren twee van de in totaal drie aanwezige Nederlanders het woord gevoerd: bisschop Ernst van Breda, als vertegenwoordiger van de Neder landse bisschoppen, en dr. Falco Thuis, de prior-generaal van de Car- Kardinaal Felici mellten, een van de tien religieuze oversten die de synode meemaken. Bisschop Ernst heeft evenals anderen voor hem gesproken over de geboor teregeling. Ook hij wees op de groei ende afstand tussen het geloof zoals het beleefd wordt en de kerkelijke uitspraken. Ernst maakte een verge lijking met de sociale leer van de rooms-katholieke kerk: laat de kerk iets zeggen over de beginselen, maar de invulling moet gebeuren afhanke lijk van tija, omstandigheid en eigen verantwoordelijkheid. De kerk moet terughoudendheid be trachten ten aanzien van concrete toepassingen. „Bij een dergelijke be nadering zou de kerk trouw blijven aan de waarde die zij altijd heeft voorgestaan, maar zij zou de chris ten-gehuwden niet ontmoedigen door haar leer maar Juist bemoedigen en uitnodigen om in christelijke verant woordelijkheid een leven in huwelijk en gezin in de richting van een evan gelie te ontplooien", aldus Ernst. Niet welgevallig Vermoedelijk waren enkele van de opmerkingen van bisschop Ernst het secretariaat niet welgevallig, want de officiële samenvatting was van alle pit ontdaan. Pater Thuis wil grotere aandacht voor gebed en spiritualiteit in de ge zinnen. De kerk zou volgens hem vooral de waarden moeten aanprijzen van het gebed in bijbelse geest. Tot nu toe heeft ongeveer de helft van de tweehonderd „synodevaders" het woord gevoerd in deze ronde van algemene beschouwingen. ik ben te diep gegaan een vreemd verlaten-zijn omgeeft mij als het duister! van een ontij-nacht ik zie nu niets meer het doet er niet toe of ik m'n ogen sluit alles is leeg en God-verlate ik ben te diep gegaan of nog niet diep genoeg moet zwijgen en blindheid mij bevangen eer dat het groot ontmoeten komt het warme licht een getroost verschijnen van zijn aangezicht? Van onze kerkredactie AMERSFOORT De christelijke gereformeerden kunnen in hun kerkdiensten gezangen gaan zingen. Hun generale synode sprak gisteren uit dat de Heilige Schrift het zingen van deze liederen niet verbiedt en dat daarom voor het gebruik in de eredienst een aantal Schriftuurlij ke liederen kan worden aanvaard mits daarbij aan een aantal bepalingen wordt voldaan ADVERTENTIE Het was gisteren alleen nog maar een principe-uitspraak. De nadere uitwer king moet komen op de volgende synode in 1983. De synode bond deze principe-uitspraak aan vier voor waarden. De betrokken liederen moe ten door de synode worden vastge steld. In de kerkorde moet worden vastgelegd dat de plaats van deze liederen in de eredienst onderge schikt moet zijn aan die van de psal-( men en andere berijmde Schriftge deelten. Het aantal zal dat van de psalmen en andere berijmde Schrift gedeelten in ieder geval niet mogen overtreffen. En: deze liederen zullen in de vorm van een eigen liedbundel de kerken worden aangeboden. Meedenken De gang van zaken zal nu als volgt zijn: het deputatenrapport dat de be spreking in de synode voorbereidde zal in handzame vorm de kerken in gaan, opdat zoveel mogelijk kerkle den kunnen meedenken en meewer ken. De volgende synode zal dan wat genoemd wordt „een definitieve be slissing ten aanzien van het gebruik" nemen en daarbij letten op de reac ties uit de kerken, de realiseerbaar heid van de vier genoemde voorwaar den en de eenheid van de kerken. Dat laatste is een belangrijk punt, Omdat het alleen nog maar een prin cipe-uitspraak is die gisteren gedaan werd, kunnen de gemeenten die dat willen strikt formeel in ieder geval tot 1982 nog geen gezangen aanheffen. Maar de teneur van de discussie was wel dat de praktijk die in sommige gemeenten al jarenlang geldt niets meer in de weg zal worden gelegd. Veel tijd waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 tele* 13006 Rekemngnr 23 0012 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel. 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel. 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-469445 (redactie) tel. 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar f 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adresoen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797. Opgave mini-advertenties tel 020-5626262 of schriftelijk aan Mini-Adv. afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend 3Chrifteli|k aan onze Amsterdam se adressen Prof. dr. W. van 't Spijker. aangezien ook gisteren in de synode weer bleek dat deze zaak in de chris telijke gereformeerde kerken heel ge voelig ligt. Vandaar dat deputaten in hun rapport reeds de restrictie had den ingebouwd, dat wanneer deze zaak tot kerkscheuring dreigt te lei den, dit een reden kan zijn om er niet mee door te gaan. De synode besteedde gisteren nog veel tijd aan deze zaak. De commissie van rapport was in twee gelijke delen uiteengevallen die beide nu al een definitieve beslissing wilden: óf defi nitief invoeren óf definitief besluiten van gezangen af te zien. Maar op aandringen van onder andere prof. dr. W. van 't Spijker en prof. dr. W. H. Velema, besloot de synode toch terug te keren naar de langere weg van de oorspronkelijke deputatenvoorstel- 4en, nadat de voorzitter van deputa ten, ds. W. Steenbergen had bena drukt dat deze voorstellen ook een definitief ja beoogden, alleen in fasen. De beslissing werd genomen met 33 tegen 19 stemmen. In de principe- uitspraak is ook nog nadrukkelijk vastgesteld „dat in het licht van de uitspraken van de kerk naar eis van de Schrift zeer grote voorzichtigheid betracht dient te worden." Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De christelijke gereformeerden gaan hun zendingswerk in Afrika uitbreiden. De synode keurde gisteren de keuze goed van een nieuw zendingsterrein in „het thuisland" Kwa-Ndebele. Het is de bedoeling dat dominee M. Rebel te Oroblersdal, Zuid-Afrika, wordt beroepen. Hij was al eerder missionair predikant van de christelijke gereformeerde kerken. Even als in Vendaland zullen de christelijke gereformeerden in Kwa-Ndebele arbeiden in samenwerking met de gereformeerde kerk in Zuidelijk Afrika, de zogenaamde Dopperkerk. Volgende week gaat een delegatie naar Zuid-Afrika om een en ander nader uit te werken. Daarnaast zijn de christelijke gereformeerden al meer dan vijftig jaar actief in Torotjaland (Soelawezie), Indonesië, en het zoeken gaat door naar nog meer werk waarbij de aandacht vooral uitgaat naar Latijns-Amerika. WHEATON (EPD) In Wheaton in de staat Illinois is een centrum geo pend dat naar de evangelist Billy Graham Is genoemd. Het centrum heeft bijna vijftien miljoen gulden gekost en moet het centrum worden van waaruit de gedachten van Gra ham in het vervolg over de wereld verspreid zullen worden, ook wanneer de wereldbekende evangelist er niet meer zal zijn. Graham wordt in no vember 62 jaar. Hij heeft de suggestie verworpen dat hij in Wheaton zijn eigen monument heeft gebouwd. Het gebouw telt vijf verdiepingen met op de eerste verdieping een ere- hal met beeldhouwwerken van grote christelijke persoonlijkheden, onder wie Franclscus van Assisi en Maarten Luther. In een evangelisatie-museum bevinden zich de geluidsbanden van Grahams 'kruistochten' in de VS en in talrijke andere landen. In het cen trum zijn verder leslokalen, waar evangelisatie-medewerkers onder richt kunnen ontvangen. Alvorens de lesprogramma's kunnen aanvangen moet eerst een startkapitaal van der tig miljoen gulden bijeen worden ge bracht. ADVERTENTIE OSS (PNHK) Hervormd en gerefor meerd Oss trachten op korte termijn te komen tot de oprichting van een commissie voor alternatieve energie- voorzieningn. Die commissie zal plan nen moeten bedenken om de energie kosten van de kerkgebouwen te be sparen. Die kosten zullen dit jaar rond 13.000 gulden bedragen. Initiatiefnemer is de hervormde pre dikant J. R. Kok. Hij vindt, dat de kerken het voorbeeld moeten geven bij het besparen van energie. Het is volgens hem het onderzoek waard, om te zoeken naar alternatieve ener gievoorziening voor de kerkgebou wen, zoals zonne-energle of windener gie Er zijn onder de hervormden en gereformeerden in Oss vele techni sche mensen, die volgens ds. Kok zeker mee willen werken aan zo'n project. Bovendien zou het een voor trekkersfunctie kunnen hebben in de hele burgerlijke gemeenschap van Oss. NED. HERV. KERK Beroepen: te Zevenhuizen IZ|. (Toez.) J. Enderlé te Oostwold; Bedankt: voor Blauwkapel-Groen kan en voor Ede P. Molenaar Groot- Ammers. NED. HERV. KERKyGER KERKEN Beroepen: te Muiderberg (herv/gt kerkengemeenschap) kand. A. Tel)| man. aldaar, die dit beroep heeft a genomen, (part-time). GEREF. KERKEN Beroepen: te Grimsbergen A. Vd hoen te Augustinusga. Aangenomen: naar Krabbendijke B A. Speelman, kand. te Amstelveci die bedankte voor Andel, Oostwold Scharendijke, Westerhaar en Zuia chem-Gameren. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Enschede-Zuid/West J. Poutsma te Arum en Franel Sexbienim; te Ulrum (in comb, nr Houwerzijl) P. M. de Wit, kand. i Kampen, te Bergentheim J. M. Qott hart te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Almelo A. Hoogerlaj te Krabbendijke VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: voor UtrechtrC. en vtp UtrechtrN. J A. Hamers te Woi veer. rtj' ke n 'S Van een medewerker CHIANG MAI, Thailand De assem blee van de wereldbond van bijbelge nootschappen, die in Chiang Mai (Thailand) is begonnen, wil zich be zighouden met de vraag hoe de 856 miljoen analfabeten in de wereld be reikt kunnen worden met de bijbel. Voor het gedrukte woord zal een an der medium gezocht moeten worden. Voorts is de kwestie van de samen werking met rooms-katholieken (er zijn zeven r.k. waarnemers op de as semblee) en oosters-orthodoxen van belang. Sinds een paus in de vorige eeuw de bijbelgenootschappen „een pest" noemde, verkrijgen deze vooral steun uit de protestantse kerken. De laatste jaren leveren zij echter steeds meer bijbels aan katholieken, vooral in Afrika en in Latijns-Amerika. De bij belgenootschappen helpen ook ort hodoxe kerken in Oost-Europa aan gratis papier voor honderdduizenden bijbels en Nieuwe Testamenten. De wereldbond zal de komende tien jaar meer dan honderd bijbels moe ten publiceren in talen, waarin de bijbel nog nopit vertaald is. In nog meer talen zal voor het eerst het Nieuwe Testament moeten ver schijnen. De Nederlandse afvaardiging in Chi ang Mai bestaat uit de voorzitter en de algemeen secretaris van het Ne derlands bijbelgenootschap, dr. A. Kruyswijk en dr. A. de Kuiper. Een kwestie van kijken over kristelijke religie, maatschappij en ideologie. Werkmap van de Horstink| in Amersfoort samengesteld door Katholiek Serviceinstituut voor Levensvorming in Arnhem. 152 blz„ 14,90 bestelnr. 30.001 Deze map geeft drie projecten over de verhouding religie-maatschappij over religieus ervaren, over zakelijk analyseren van wat er aan religie op de markt is en over het politiek lezen van het nieuwe testament. De samenstellers hebben er bewust voor gekozen om de „zachte" en individuele kant van de religie buiten beschouwing te laten en vooral te kijken naar religie in haar verhouding tot de „heersende, burgerlijke ideologie". door prof. dr. J. Verkuyl In Hilversum is op de leeftijd van 83 jaar overleden ds. W. A. Wiersinga, de man die gedurende vele jaren met grote werk kracht leiding heeft gegeven aan het evangelisatiewerk vanuit de gereformeerde kerken en die door zijn persoonlijkheid en arbeid onvergetelijk zal blijven voor allen die hem hebben gekend. Hij behoorde tot die gereformeerde theologen, die zowel vruchtgebrui kers waren van de klassieke gerefor meerde theologie als vön de ethische theologie. En die in de NCSV uit de begintijd een oefenplaats vonden voor diepe bijbels-theologische oriën tatie en intense aandacht voor de wereld waarin wij leven en voor oecu menisch contact. Wisselwerking Men spreekt tegenwoordig vaak over de noodzaak van de wisselwerking van praktijk en diepere bezinning. Die wisselwerking was typerend voor ds. Wiersinga. Hij oefende de praktijk van een maatschappelijk betrokken evangelisatie in Wormer, Weesp, Loosduinen, Naarden-Bussum in de jaren vóór de oorlog en in de oorlog. Hij was nauw betrokken bij de wor steling met de werkloosheid in de grote crisis en bij jeugdwerk onder kerkelijke en buitenkerkelijke jon geren. Na de oorlog werd hij op basis van die ervaring benoemd tot directeur van het Evangelisatiecentrum in Baarn (1946), dat nu functioneert in Leus den, terwijl hij tevens betrokken was in de opzet van de opleiding van jeugdarbeiders in De Nijenburgh, Baam. In 1962 legde hij die arbeid neer wegens emeritaat, maar hij was tot 1977 nog betrokken in evangelisa tiewerk in Hilversum als hulppre diker. Gij zult mijn getuigen zijn, evan gelische ontmoetingsdag met Jb. Klein Haneveld, Wim Griffioen, Mar- tien Plomp, Kees Terpstra. Roeland Klein Haneveld e.a., zaterdag 11 ok tober 10-16 uur. hervormde kerk. Ou dewater. Inf. tel. 03486-1889. Publikaties In zijn vele publikaties kan men de combinatie van praktijk en theorie vinden. Wij noemen enkele van die publikaties, die het meest illustratief zijn. In de oorlogstijd schreef hij „Weidt mijn schapen" en „Waak over mijn huis", waarvan in 1945 de vierde druk verscheen. Zijn boeken „Bekering als evangelisatieprobleem" en „Omgang met de bijbel" getuigen van de cen trale vragen, waarmee hij altijd bezig Nadat hij reeds in 1939 aan het be kende" „handboek voor gereformeer de evangelisatie" dat onder redactie van prof. dr. F.W. Grosheide ver scheen, een belangrijke bijdrage gele verd had, schreef hij ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Verband van gereformeerde evangeli satie-commissies samen met zijn vriend dr, G. Brillenburg Wurth een nieuw handboek: „Het evangelie in een ontkerstende wereld" (1952). Studies Boeiend zijn ook zijn studies over pioniersfiguren uit de evangelisatie, waarvan het meest bekend werden zijn publikaties over ds. Lucas Lin- denboom en over dr. Willem van den Berg. Als men bedenkt, dat Wiersinga nooit primair studeerkamer-geleerde wilde zijn, maar vóór alles evangelisa tiewerker en kadervormer, kan men slechts met verbazing constateren, dat het blijkbaar mogelijk is, zo in tens, zo diep en zo vruchtbaar prak tijk en theorie te verbinden. Diepe vroomheid Als men vraagt, hoe het komt, dat van Bill Wiersinga evenals van zijn broer Henny zulk een gezegende in vloed uitging, dan hangt dat samen met een diep gewortelde bijbelse vroomheid, die juist omdat zij bijbels was doortrokken was van een sterk besef van verantwoordelijkheid voor de wereld. En voorts dat zijn onvoor stelbare werkkracht ontsprong aan de diepe dankbaarheid voor wat God voor ons deed en doet in Jezus Chris tus en daarom nooit ontaardde in Ds. W.A. Wiersinga, zoals velen hem uit de na-oorlogse periode herinneren. arbeidsfanatisme. Wij zullen de geze gende tegenwoordigheid van deze van blijdschap vervulde man missen. Hans de Boer Hans de Boer zei aan het slot van zijn laatste redevoering. „Er zijn er die niet meegaan. Die in de hele operatie onvoldoende vertrouwen hebben. Toen ik nó de zo diep insnijdende grondslagdiscussie in aug./sept. 1975 werd voorgesteld als kandidaat-par tijvoorzitter waren er nogal wat voor standers van het CDA die niet wisten of ze mij wel hun vertrouwen konden geven. Iemand met zoveel twijfels over het CDA. Ik ben er zeker van dat zij die nu niet meegaan mij dat ver trouwen voluit gaven. Ik heb mijn voorzitterschap aanvaard vanuit de opdracht, met z'n allen naar een zo herkenbaar mogelijk CDA. Ik meen op hen die mij politiek hebben ge steund een laatste krachtig beroep te mogen doen om dat 'samen' waar te maken. Wij hebben elkaar in het CDA nodig als brood." Onmiddellijk heb ik tegen Hans de Boer gezegd en ik had het wel in de zaal willen uitschreeu wen, dat juist hij het recht niet heeft om dat laatste beroep te doen. Hij kan nu wel zeggen dat hij zijn voorzit terschap heeft „aanvaard vanuit de opdracht, met z'n allen naar een zo herkenbaar mogelijk CDA", maar als hij dat in de herfst van 1975 zó gefor muleerd had dan hadden degenen die nu niet meegaan hem toen hun ver trouwen in het geheel niet gegeven. Dit is namelijk precies waarvoor wij bang waren en stelden vertrouwen in Hans de Boer als voorzitter en Wim Aantjes als fractievoorzitter omdat zij duidelijk clausuleerden en in het congres en de partijraad lieten vast- ADVERTENTIE leggen, onder welke voorwaarden bereid waren verder te gaan op weg naar het ene CDA. Vooral Hi de Boer, met zijn steile en si karakter, leek bij uitstek een placl anker voor een beginselvast en duii lijk begrensd beleid, ter zake. werd echter grenzeloos beginsellt Toen wij met Hans de Boer het ophel fen van de Evangelischs Solidariteitspartij bespraken, bracht De Boer wel naar voren dat de aarv drang in de ARP voor het onvoot' waardelijk optrekken naar één CDAj sterk was, maar niet dat hij daal willoos telkens de bakens voor zou verzetten. Nu dat vijf jaar lang wé het geval is gebleken (ik zegde danj ook mijn kortstondige lidmaatschap van de ARP reeds eind 1976 op) is het ongelooflijk dat De Boer aan deze feiten heeft durven herinneren en dit beroep heeft durven doen. Amsterdam Johan W. E. Riemens De Anti's Dr. D. Dolman schetst zaterdag j.l. ij- het kort de AR-politiek naar aanle» ding van een boekbespreking, ei zegt: Hun bemoeidrang was hui kracht. Dit is naar ik meen een verte kende leus. Het moet zijn: In huri beginselvastheid lag hun kracht] hierdoor hebben, onze mensen, zich voor hun taak ingezet, om overeen* komstig ons Calvinistisch volkskaj rakter voor kerk, staat en maatschaw pij, in leven en werken het volk t£ dienen, ,,'tls om Gods heiige ordH •nantiën, dit weer vast te stëllew 't volk ten baat. Het is om die orde] nlngen van de Here, waar Woord ei Schepping van getuigt. In het volk zd helder te graveren, tot veer dat voll voor God zich buigt" Dit was df kracht van het bezielend élan van df AR-politiek, wat geschiedde met vele gebreken en tekortkomingen, daar om kwamen zij op voor hun overtulj ging, en als het nodig was zich in he« parlement te laten vertegenwoordij gen en te regeren, alzo Groen van Prinsterer. Kuijper, Colijn, Schoutep enz. Kampen Vos Azi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2