PSV maakt werk niet af Lijdensweg voor BOB zonder einde Twente onnodig in problemen Wat heeft Shell in uw meterkast tezoeken? Schaatsbond mist nog coördinator Kijk in „Shell helpt" deel 18 en vergelijk. Zege Wolves onvoldoende om Eindhovenaren te stuiten Suriname boycot Zuid-Afrika wel Geen geld en bijna geen spelers Andersson deelt punt met Larsen Göteborg mist klasse om wanprestatie Enschedeërs echt af te straffen Kloosterboer voornaamste kandidaat J DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET PR 21 HS 23 door Matty Verkamman WOLVERHAMPTON PSV moet maar eens gaan oefenen op het benutten van kansen. Wat de Brabanders er gister avond tegen Wolverhampton Wanderers op dit vitale spelon- derdeel van bakten, grensde aan het ongelooflijke. In de tweede helft verschenen de PSV'ers niet minder d-.n zeven keer alleen voor keeper Bradshaw. Niet één keer leverde dat een doelpunt op. En zo werd het dus toch nog een zware avond voor de formatie van trainer Thijs Llbregts, want het zwak voetballende Wolves maakte direct na de hervatting via Eves zowaar een doelpunt: 1-0. Na die goal balanceerde PSV een tiental minuten op de rand van een 2- 0 achterstand. Die uitslag zou uit schakeling voor het UEFA-cuptoer- nooi hebben betekend. Die gedachte verlamde de Nederlandse ploeg ten zeerste. De paniek heerste volop en zeker niet allen bij de verdedigers. Postuma. Van Kraay. Koster en in valler Huh misten bij de break-outs het vertrouwen om koel raak te schieten. Die superzwakke afwerking vormde van PSV-ziJde de meest opvallende bijdrage aan de slechte wedstrijd. De Engelse fans konden zich nauwelijks of niet opwarmen aan het spel van hun favorieten. Weinig toeschouwers zullen dan ook hebben betreurd dat acht minuten voor rust het licht uit viel Het langdurige verblijf in het pikkedonker bracht tenminste nog enig vermaak. De activiteiten op het veld waren van een zeer pover gehal te De thuisclub zocht veelal zonder overleg de aanval. Het gevolg was een raar steriel spelletje, waarbij een meegenomen gelukje bij de Engelsen centraal stond. Het gerenoveerde Molineux-stadion was nauwelijks half vol gelopen voor deze cupwedstrijd. Wat dat betreft was er geen verschil met de eerste partij. Beide clubs hebben in hun nationale competities een valse start achter de rug en dat heeft zijn weer slag op de publieke belangstelling niet gemist. De Wolves verloren voor gisteravond zelfs zo'n vijf keer in suc cessie. Voor PSV kwam die depressie bij de Engelsen goed van pas, want tot dwingend voetbal zijn de Brabanders zelf ook nog niet toegekomen in dit seizoen. De taktlsche aanpak van trainer Libregts voorzag gisteravond in een viermans-middenveld, waarop Poortvliet zijn energie eindelijk weer eens kon slijten. Dat was nodig ook, want hij kreeg met de redelijk bal- vaardige Hibbitt, die in Eindhoven met een blessure aan de kant was gebleven In de aanval van P8V had de snelle Postuma de plaats overgenomen van Maybank. Officieel heette het dat Maybank met een knieblessure ver stek liet gaan, maar de persoon in kwestie meldde zelf dat het manke ment nauwelijks de moeite waard was Oelet op het zwakke spel van de Brit in de voorbije weken lag een come-back van Postuma sowieso voor de hand. Qua aanleg heeft hij aanzienlijk meer in huis dan de hou terige Maybank. die PSV een vermo gen kostte Naar verluid incasseerde Fulham niet minder dan acht ton poor hem. Waar het in Engelse stadions vooral In het begin van de wedstrijd nog wel eens wil spoken, ondervond PSV nau welijks problemen in de eerste helft. Buiten Hibbitt en de man van vier miljoen gulden, Andy Gray, had Wol ves opnieuw een heel legioen spelers dat een voorliefde voor de blinde bal demonstreerde. Veel gerèn en weinig verstand, dat was het kenmerk van deze Engelse laagvlieger. Het pleitte natuurlijk niet voor PSV dat er in de heenwedstrijd mede een strafschop presentje van de Oostduitse arbiter Klrschen aan te pas moest komen om de voordelige 3-1 stand op het bord te krijgen. Het toeval wil in het Engelse voetbal wel eens een grote rol spelen. Die factor had PSV in wezen nog het meest te vrezen, wanneer de ballen voor de goal werden geslingerd. Bij een van die situaties botsten Gray en Brandts met de hoofden tegen elkaar. Dokter Velzeboer moest Brandts met behulp van een aantal krammen in de kleedkamer op lappen. De weinig doortastende afwerking bij die kansen ook toen al speelde PSV direct na rust de nodige parten. Plotseling stak er een heuse storm voor het doel van Doesburg. En het gebruikelijke Britse toeval had daar inderdaad veel mee te maken. Een voorzet van Palmer, een zeer ondoor zichtige scrimmage en een raak tikje van Eves (1-0) vormde de inleiding van tien helse minuten. PSV had weinig kunnen zeggen wan neer scheidsrechter Wöhrer in die fa se een strafschop had uitgedeeld. Gray werd soms hardhandig van de bal gezet, en Van Kraay haakte de Schotse spits maar de Oostenrijkse arbiter legde de bal toen Juist buiten de lijn. De Britse ploeg had aan nog een doelpunt genoeg voor de volgen de ronde en vond dat idee al heel vroeg belachelijke risico's waard. De deur naar doelman Bradshaw werd wijd open gegooid. Het was heel zwak dat PSV die speel wijze niet onmiddellijk wist af te straffen. Van Kraay en Posthuma kwamen als eersten zo vrij als een PARAMARIBO In tegenstel ling tot Nederland verbindt Su riname wel consequenties aan het standpunt ten aanzien van de apartheidspolitiek van Zuid- Afrika. Gisteren maakte het Su rinaamse nieuwsagentschap SNA bekend, dat het Surinaam se bridgeteam tijdens de Olym piade die in Valkenburg wordt gehouden, niet mag spelen tegen Zuid-Afrika. De Surinaamse mi nister van Cultuur, Jeugd en Sport, Kamperveen, heeft dat verbod uitgevaardigd. Dat Suriname toch meedoet aan het toernooi, komt omdat men bij de inschrijving niet op de hoogte was van de deelneming van een ploeg uit Zuid-Afrika. Afgelopen dinsdag speelde Ne derland zonder mankeren tegen Zuid-Afrika. In hoeverre een weigering om tegen de Zuidafrikanen te spe len, consequenties heeft voor de Surinaamse bridgers, was giste ren nog niet duidelijk. door Steve Reed OUD-BEIJERLAND „Ik durfde niet op of om te kijken, ik heb mijn hoofd maar zo lang mogelijk tussen mijn schouders gehouden," zei BOB-coach Charis Sideris, nadat hij de sport hal in het kleine Zuidhollandse eilandstadje verlaten had. Sideris was vorig seizoen nog volop strijdend bezig, deze eredivisieclub in leven te houden, maar na twee jaar tegen iedere denkbare stroom inroeien gaf ook hij de strijd op en verdween naar een goede coachbaan in Dordrecht. En daarmede bleef Wim Benschop over als enige basketballer op niveau en tevens als man die voorstelde om ondanks alle problemen die heersten, toch in te schrijven voor de eredivisie van dit seizoen. Benschop zal het nu weten. De huidige topscorer van de hoogste afdeling van de Nederlandse basketbalbond is speler/coach/trai- ner/alles-kunner en is moeilijk te be reiken, omdat hij alle ondankbare klusjes binnen zijn club ook nog dient op te knappen. mr Andtr^orf hctjben leidt «nvjjM en lat K hun afgebroken partij uit de achtste ronde van het internationale schaak precies alles, dat BOB kan ophoes ten. Meer spelers zijn er niet, meer animo bestaat er ook niet meer. De t/wmnni <n TiiKnr» Hoiinrit,»* animo Desiaat er ook mei meer. vjk «„™0„'^deK JSKfiAmerikaan Roy McCuüoug verdween Willy van de Kerkhof (1) werkt weg, voordat de Britse aanvaller Eves gevaarlijk kan worden. vogeltje voor de keeper te staan. Zelfs in een drie tegen éé-situatie kregen zij de stuiter niet door de poort. Aan de kant werd Libregts zwaar op de proef gesteld. Hij greep in toen de onzicht bare Van der Kuylen helemaal geen nuttige bijdrage meer leverde. Huh werd zijn vervanger en die hield bij een vrije doorgang zijn zenuwen ook al niet bedwang. Zo kon het gebeuren dat PSV notabene met hangen en wurgen de strijd overleefde. Een schamel succes, al met al. Wolverhampton Wanderers-PSV 1-0 ((Ml) S3. Eves 1-0 Scheidsrechter: Wöhrer (Ooet). Toeschouwers: 20.716. Wolverhampton Wanderers: Bradshaw. Palmer, Paritin. Daniel, Hughes: Vlllazan. Hibbit.Carr; O ray. Richards. Eves PSV: Doesburg; Wildschut, Willy van de Kerkhof. 8tevens. Brandts: Van Kraay. Valke. Van der Kuylen, Poortvliet, Postuma. Koster een puntendeling. In de stand veran derde hierdoor niet veel Beide Scan- dinaviers hebben nu vier punten en delen met de Westduitser Robert Hübner de voorlaatste plaats. Alleen Kavalek staat lager. De Amerikaan is met 3*/a punt twaalfde en laatste. Stand 1 Karpow 7 punten, 2. Portisch 9'h. 3. Timman 6, 4 Spasski 5. Hort. Tal en Sosonko 5, 8 Ribll 4ljj. 9 Hübner, Larsen en Andersson 4. '2 Kavalek 3 VI MAULEON De Belg Ferdi van den Haute heeft de eerste etappe in de Ster der Beloften, van Pau naar Mau- leon, gewonnea Door zijn overwin-, ning werd hij de leider in het alge meen klassement en nam hij de witte trui over van de nederlander Gerrit Solleveld, die het kledingstuk na de overwinning van de Nederlandse amateurploeg in de proloog symbo lisch mocht dragen afgelopen zondag met achterlating van de boodschap, dat hij het hier verder wel geloofde en ook het her optreden van de beslist talentrijke Eric van Solm (na de ziekte van Pfeif fer te hebben opgelopen moest hij lange tijd rust houden om afelopen zaterdag weer voor het eerst te spe len) lijkt eenmalig te zijn geweest. De dagelijkse bromfietsrit vanuit Rotterdam om een training te volgen met vijf man is ook niet alles. Eén handvol spelers dus en dat is alles voor een club die nog geen drie jaar geleden vette tijden doormaakte met sponsor Vastgoed, maar na het ver trek van die enthousiaste geldgever diep in de put raakte. De oer-BOB mensen wensten niet op te geven en bleven constant in de slag om een sponsorttje) voor een eerste heren- door Richard Matthllasa OOTEBORG Dat het voor FC Twente geen omvangrijk probleem meer zou zijn om zich te plaatsen voor de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi stond vijftien dagen gele den al vrijwel vast. De 5-1 overwinning was dan weliswaar sterk aan de geflatteerde kant, wie echter met zo een riante uitgangspositie aan de return begint, moet wel heel vreemd staan schutteren om zich het uitzicht op de volgende ronde te laten ontnemen. De Twentenaren hebben ln het ülle- vi-stadion. waar in het verleden de Nederlandse schaatssport zulke op windende en prachtige tijden heeft gekend, niet zover laten komen. Maar daarmee is dan ook alles gezegd. Dat er geen overwinning Göteborg won met 2-0 voor de ploeg van de Jarige Hollink was weggelegd, was gezien het spelbeeld volkomen gerechtvaar digd. Even hebben de Zweden zelfs de illu sie gehad, dat zij voor een sensatione le ontwikkeling zouden zorgen, want het duel dat slechts door een kleine vierduizend toeschouwers werd bijge woond, was nog 43 seconden oud, toen Nielsson profiteerde van een af schuwelijk misverstand tussen Otto en Gritter Die snelle 1-0 voorsprong leidde tot een sfeer van grote onrust in de Twentse gelederen. Met name in de defensie groeide de nervositeit met de minuut. Het uitverdedigen van Zondervan Gritter, Jol en Dilling was uitermate slordig, waardoor de blauwwitten van Göteborg herhaal delijk in het Twentse strafschopge bied te vinden waren. Ook doelman André van Gerven maakte allesbehalve een betrouwba re indruk. Hij liet enkele malen onno dig de bal los en dat leidde weer tot chaotische taferelen, hoewel hij zich later enigszins zou herstellen. Hij mocht zes minuten voor rust van ge luk spreken, dat Glenn 8trömberg, verreweg de gevaarlijkste aanvaller, tot tweemaal toe de lat trof. Aan de actie van de Zweed was een noncha lante pass van Klla voorafgegaan. Tegenover de dadendrang van Göte borg heeft FC Twente weinig oosi- Sanchez Torres (r) achtervolgt door Thorstensson en Hysen. tiefs kunnen stellen. Het publiek moet wel een slechte indruk hebben gehad van de kwaliteit van het Ne derlandse voetbal. Doelman Olafs- son, die in het eerste treffen een zwakke indruk had gemaakt, onder vond nu meer last van de flarden regen die vrijwel het hele duel in het stadion neerdaalden, dan van Twent se schoten. Die waren zo zeldzaam alsof de mannen van Hollink de meest essentiële elementen van het voetbalspel vergeten waren. Alleen Klla wierp ln de tweede helft even de schroom van zich af, maar hij zag zijn inzet op Olafsson afstuiten, terwijl Thoresen, die evenals Rohde en San chez Torres nauwelijks enige invloed kon uitoefenen, het probeerde met een verdwaald schot. De Scandinavië» waren inmiddels op 2-0 gekomen, nadat een overtre ding van Dilling tegen Hysen een door Nielsson verzilverde strafschop had opgeleverd. Een fikse afstraffing voor de Twentse ploeg, die tot het einde meer tegen zichzelf vocht dan de tegenstander. Het was soms gê nant te zien, hoe simpel het balverlies was en hoe onzeker en weinig overtui gend het elftal zich manifesteerde. De Enschedeërs mogen zich in de handen wrijven dat de Zweden niet bij machte waren het ongecoördi neerde optreden van de Nederlanders in een hogere score tot uitdrukking te brengen. FC Twente mag verder blij zijn dat het in de eerste confrontatie het geluk aan zijn zijde heeft gehad. Drie weggevertjes van de Zweedse defensie zorgde toen voor een afgete kende overwinning, die achteraf een opwekkend uitgangspunt vormde voor de return. Maar het blijft een raadsel dat met een voorsprong van 5-1 door een Ne derlandse vertegenwoordiger zo'n he melschreiende wanprestatie wordt geleverd als gisteravond. De Russi sche scheidsrechter Butenko, die wei nig problemen ondervond, trok voor Kila een gele kaart uit zijn zak. Dat was een foutieve waarneming want het was de voor Sanchez Torres inge vallen Mentink die Strömberg ten val had gebracht. IFK GAteborr-FC Twente 2-6 (1-0) 1. Nilsson 1- 0. 68. Nilsson (2-0). Scheidsrechter. Butenko (Sow). Toeschouwers: 4000. Oeel: KUa (Twente) IFK GAteborf Olafssen; C. Carlsson. Hysen. Olausson, 8trömberg, Tort Holmgren, J Carlsson:' Tommy Holmgren. (8chlller, Wendt). Nilsson. Cor- nellusson. FC Twente: Van Oerven. Jol. Orltter. Dilling, Zondervan; Klla. Otto, Bos, Sanchez Torres (Men tink). Rohde, Thoresen. team te interesseren en op basis van hoop alleen al ging men verder. Nadat in eerste instantie de ploeg voor het seizoen 1980-1981 werd te ruggetrokken, begon men toch aan de lange reeks van wedstrijden, maar na zeven competitiewedstrijden zijn twee conclusies te trekken: a. voor de betrokken spelers moet je uitsluitend respect hebben en b. wedstrijden van BOB zijn een farce en bijna, neen heleméAl, eredivisie- onwaardig. Twee weken geleden werden de Beij- erlanders tot poeder vermalen, toen Don ar de vijf man over het veld joeg en pas bij 158-58 door de klok gestuit werd. Vandaar dat Siderius dinsdag avond laat stelde: „Ik heb het heèl bewust rustig aan de gedaan, je moet die jongens niet nog meer verne deren." Maar hoeveel coaches doen dat ver der nog of wordt BOB nu een speelbal van de andere clubs in de eredivisie? Kenmerkend is wel, dat het Neder landse basketbal-publiek geen geld meer over heeft voor een wedstrijd met BOB erin. In Groningen bij voor beeld kwamen maar vierhonderd mensen de hal binnen en nu de uitsla gen van BOB zo langzamerhand be kend zijn binnen basketbalminnend Nederland, wordt het steeds erger Want wie wil naar een heuse slacht partij kijken? Niemand dus. Vandaar dat het verstandig lijkt, dat de ande re eredivisieploegen, misschien wel onder leiding van topsport-liga-baas Jan Loorbach thans ingrijpt. In eer ste instantie was er, vlak voor het begin van de competitie, een andere ploeg te promoveren tot eredivisie- ploeg, maar die kans werd niet aange grepen. Helaas! Dan moet er ook nu opgetreden worden. Om BOB te hel pen en de eredivisie voor de rest van dit seizoen geloofwaardig te houden, moet er van de andere ploegen een initiatief komen om de arme broeder te helpen. Dat zal financieel moeten geschieden, zodat BOB zich in ieder geval twee buitenlanders kan bezor gen, zodat de wedstrijden weer wed strijden worden en misschien dient gestreefd te worden naar een vrije transfer voor één of meerdere sterke Nederlandse spelers; iets dat voorts zeer aanbevelenswaardig lijkt, omdat dan tenminste gesproken kan worden van een eredivisie van tien verenigin gen. Van competitievervalsing kan in dezen nooit gesproken worden, het is slechts broodnodige hulp aan een doodzieke patiënt, waar ieder week mee gesold wordt Het is te hopen, dat de belanghebben den elkaar snel vinden en dat de sterkeren nu de zwakken echt zullen helpen. Eredivisie mannen: Toneto-Amstelveen 92-102. Den Bosch-Punch 99-68, Leiden-Donar 92-70. Landlust-Stars 70-69. BOB-Rowic 76-102. ADVERTENTIE AMERSFOORT De macht in schaatsland zal deze winter meer dan ooit bij de trainers komen te liggen. Dat is enerzijds het gevolg van een doelgericht streven, anderzijds het resul taat van het zoveelste conflict binnen de KNSB. Ondanks de bemiddeling van een commissie van goede diensten is de landelijke technische commissie (LTC) niet bereid gevonden terug te komen op het besluit om al te treden. Als gevolg daarvan zullen Tjaard Kloosterboer, Jorrit Jorritsma en Henk Boer verantwoordelijk voor respectievelijk de all-rounders, de sprinters en de vrouwen het moeten doen zonder de techni sche ondersteuning die in het verleden overigens maar al te vaak als bemoeizucht werd ondervonden. Twee brutale vragen. Wat betaalt u aan gas en elektra? En hoeveel is dat van uw inko men? Grote kans dat u het nooit heeft uitgerekend. Nog grotere kans dat u flink schrikt als u het wel doet Aan de andere kant zou het u weinig opleveren als u aan het cijferen ging. U heeft namelijk geen enkel vergelijkingsmate riaal. U weet niet wat een nor maal bedrag aan gas en elektra is voor uw gezin, f 150,-, f 200,- of f 250,- per maand? Zodat u ook niet weet of uw verbruik nog te drukken is. „Shell helpt", deel 18 maakt een eind aan deze situatie. Daarin vindt u een groot aantal typen huizen met de daarbij behorende verbruikcijfers. Aan de hand hiervan kunt u vast stellen of u tot de opmakers of de oppotters, tot de krekels of de mieren behoort Het enige wat u daarvoor nodig heeft zijn uw verbruikcijfers van het afge lopen jaar. Dit „Shell helpf'-boekje zou het begin kunnen zijn van een lagere energienota. Lees het daarom 'ns door. Kwaad kan het nooit Nog geen boekje ontvangen Vraag er eren naar op een Shell verkooppunt. Het hoofdbestuur van de KNSB heeft die begeleidende taak voorlopig aan zich getrokken, daarbij geadviseerd door een coördindatiecommissie. Een dergelijke noodoplossing was onaf wendbaar aangezien de landelijke ad viesraad tot begin dit seizoen werd ontbonden en de juiste figuur voor de geprogrammeerde trainingscoördina tor functie nog niet is gevonden. Leen Pfrommer en Henk Lamberts hebben bedankt. Het bestuur heeft nu nog slechts drie maanden de tijd om iemand te vin den, voor wie de beschikbaar gestelde vijftig duizend gulden van CRM kan worden geclaimd. De meest in aan merking komende man is Tjaard Kloosterboer, die ten koste van Eg- bert van 't Oever is opgewaardeerd tot de verantwoordelijke leider van de all-rounders. Egbert van 't Oever zal hem daarbij als ijstrainer assiste ren. Met die opmerkelijke rolwisse ling worden de zaken teruggedraaid naar het begin van het seizoen 1977. Kloosterboer startte toen met dezelf de eindbevoegdheid, maar bleek die als volslagen nieuweling in het schaatswereldje op dat moment niet aan te kunnen. „Ik heb nu zoveel bijgeleerd, dat ik meen die taak aan te kunnen, hoewel ik mij ervan be wust ben heel wat fouten te zullen maken," aldus de Friese ClOS-leraar Voor de van de eindverantwoordelijk heid ontheven Egbert van 't Oever wordt het zijn laatste seizoen als bondstrainer. De KNSB hoopt nog dit jaar zijn opvolger te contracteren, KNSB-voorzitter Herman van Laer kon geen naam noemen omdat de persoon in kwestie nog niet is bena derd. Van 't Oever zelf was graag terugge gaan naar Jong Oranje, maar voor het komend seizoen is deze reservoir- training afgeschaft. De meest belo vende junioren zijn bij de seniorploe gen ondergebracht. Daarbij telt de vrouwenploeg onder leiding van de Jong Orange-gepromoveerde Henk Boer niet minder dan elf leden, onder wie als nieuweling de Inmiddels bijna 27 Jaar oude Ineke Kooyman. De sprinters zijn met zijn zevenen, de all-roundploeg telt negen rijders. Die uitbreiding heeft ertoe geleid dat de sponsor met een to taais te un van 650.000 gulden anderhalve ton meer op tafel gaat leggen dan oorspronke lijk de bedoeling was. Voor dat be drag, waarin de inflatiecorrectie nog niet is verwerkt, worden alle drie de vertegenwoordigende schaatsploe gen gesponsord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23