actloze Strauss loopt zichzelf in de weg Schoonmaak bodem in Krimpen moet wachten Je kijkt om je heen. Maar zie je wel alles? Energiemanifestatie tegen de kerncentrale i Steun uit biechtstoel 4 IsStol Te veel gifmeldingen bij instanties 'Vrouw drie dagen vastgehouden „Nataur"zien-inzien-ontzien is het nieuwe Boek van de Maand. Milieudefensie wil positieve aanpak in Dodewaard s Burgemeester vreest 'Waterloo' in Dodewaard Zelf muziek opnemen komt meer in zwang Uitkering voor minimuminkomens moet er komen Nederlandse deel in walvishandel wordt beperkt DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET P 13 RHS11 ■S— foor J den Boef „Wij zijn vóór Franz Josef Strauss omdat hij de vrees bij de ouderen wegneemt, de jongeren hoop geeft en bij alle burgers de moed om te leven versterkt". Onder dit motto maakt de jctiegroep „Democraten voor Strauss" reclame voor „de beste man die na 5 oktober bondskanselier moet worden". ders tijdens de verkiezingscampagne volop gebruik hadden gemaakt in po gingen om Kohl te vernederen, niet de zo vurig begeerde meerderheid in de Bondsdag kreeg. Dit jaar is het dan ook de vraag of de weerzin die Strauss bij zeer velen oproept, sterk genoeg is om de christen-democraten opnieuw van de absolute meerder heid af te houden. iet is zeer de vraag of de meerder heid van de Westduitse keizers hem hij de Bondsdagverkiezingen van ko mende zondag dat plezier zal doen. Want zonder de absolute meerder heid (van 249 van de 496 zetels in de Hondsdag) kan Strauss geen kanse ier worden. De sociaal-democraten lebben nog altijd de liberale FDP ichter de hand. als zij zelf geen meer derheid behalen. Bij de christen-de mocraten ligt dat sinds 1969 anders: die zijn op zichzelf aangewezen. De mogelijkheid dat de christen-de- nocraten op eigen kracht aan de nacht komen, was in 1976 nog wel Iegelijk aanwezig. Helmut Kohl, 'oorzitter van de CDU, kwam toen ils kanseliers-kandidaat slechts 100 000 stemmen te kort om het kan- eüerschap van Helmut Schmidt over e nemen. Kohl bereikte deze hoge score, ondanks het feit dat zijn poïi- ieke tegenstanders hem afschilder den als de loopjongen van de Beierse JSU-'voorzitter Strauss Uit dit laatste zou men kunnen aflei- ding dat de Duitsers die in 1976 op 1CDÜ en CSU hebben gestemd, dit hebben gedaan ondanks de weten schap dat Strauss wel eens een domi nerende rol kon gaan spelen in een tegering onder leiding van Kohl. Men pad blijkbaar voldoende vertrouwen in de kanseliers-kandidaat en nam fetrauss op de koop toe. Een andere ■Uitleg kan zijn dat veel Duitsers in 1976 Kohl steunden om in Bonn een Wisseling van de macht te bewerken, pit neemt echter niet weg dat Kohl in 1976 door het onbeheerste optreden van Strauss, waarvan zijn tegenstan- Persoonlijk duel De persoonlijke strijd tussen Strauss en Schmidt, waarin de verkiezings campagne bij gebrek aan goede argu menten is ontaard, kan van beslissen de betekenis zijn voor de uitslag van de stembusstrijd. Als dat zo is. moet Strauss het afleggen tegen Schmidt die ondanks zijn irriterende manier tjes het vertrouwen van de meerder heid van de Duitsers heeft. Met name de miljoenen jongeren die voor het eerst meedoen, kunnen zijn positie versterken Strauss heeft dan ook alleen een kans tegenover sociaal-democraten en li beralen. als niet het persoonlijke ge vecht tussen kanselier en kandidaat maar het vertrouwen dat de kiezers hebben in de partijen die zij vertegen woordigen de doorslag geeft. Wat dit laatste betreft: het is een publiek geheim dat Willy Brandt en Schmidt hun kanselierschap (respectievelijk in 1972 en 1976) slechts konden ver lengen door het vertrouwen dat zij persoonlijk genoten. Ook dit jaar moet de SPD het van Schmidt hebben, omdat interne te genstellingen de werfkracht van de partij zelf hebben aangetast. Dit is in BONN (AFP) Elf van de twaalf priesters bij wie een verslaggever van het Westduitse weekblad Stern te biecht is gegaan, hebben hem aangeraden zondag op Franz Josef Strauss en de christen-democraten te stemmen. evenzeer wordt bedreigd als in de tijd van de christenvervolging in het oude Rome of tijdens het be wind van Hitier". De verslaggever had zijn biecht vaders allen verbonden aan bekende abdijen of kathedralen te verstaan gegeven dat hij zijn twijfels had over de persoon van Strauss. Op één uitzondering na 'kreeg hij daarop steeds te horen dat een goed katholiek nu een maal niet kan stemmen op Schmidts SPD, „de partij van de abortus en van de duivel". Een jezuïet in München hield hem voor dat het onmogelijk is „de bondsregering te steunen die voorstandster is van de moord op kinderen in de buik van de moe der". Een kanunnik in de kathe draal van Essen vertrouwde de biechteling toe dat „het land mannen als Strauss nodig heeft in een tijd van verval". En een biechtvader in de beroemde kar dinaal van Bamberg meende zelfs dat „de kerk vandaag de dag Alleen een priester in Frankfurt weigerde een stemadvies te ge ven. „De biechtstoel is niet de plaats om verkiezingspropagan da te bedrijven. U moet zelf kie zen uit de leuzen van beide par tijen." Stern noemt in het verhaal, dat vandaag verschijnt, alle biecht vaders bij de naam. Toen de Duit se bisschoppen vorige week werd verweten dat zij met hun herder lijk schrijven partij kozen voor Strauss en zijn partij, verklaarde kardinaal Höffner dat de katho lieke kerk absoluut onpartijdig zou blijven ten aanzien van poli tieke overtuigingen en alleen mo rele principes zou belichten. zo sterke mate het geval dat men de SPD ondanks krachtig verzet aan de linkerzijde tot „kanseliers-par tij" heeft verheven. Het is dan ook geen wonder dat Strauss in de laatste fase van de verkiezingscampagne steeds op dit thema heeft gehamerd om Schmidt te kunnen afschilderen tegen de achtergrond van een naar links afglijdende partij. Averechts Aanvankelijk heeft de SPD hem on gewild een handje geholpen, door niet tijdig duidelijk afstand te nemen van de rellenschoppers, die verkie zingsbijeenkomsten van Strauss ver stoorden en de kandidaat uitspraken ontlokten die hij niet zou hebben gedaan, als hij zijn zelfbeheersing had behouden. Het welgevallen, waarmee men in leidende SPD-krin- gen de ontsporingen van Strauss re gistreerde, bleek een averechtse uit werking te hebben. Opiniepeilingen die aanvankelijk een gemakkelijke overwinning voor Schmidt voorspelden en zelfs een ab solute meerderheid voor de SPD re gistreerden. gaven na verloop van tijd een ander beeld te zien: een gerin ge voorsprong van Strauss op Schmidt. De kanselier, die zich tot dan toe buiten de directe verkiezings strijd had gehouden, zag zich genood zaakt om zijn persoonlijke gewicht in de schaal te werpen. Het prestige van de kanselier was op dat ogenblik aangetast door de op elkaar volgende afgelastingen van de reis van de Poolse partijchef Edward Gierek naar West-Duitsland en die van Schmidt zelf naar de DDR. Strauss probeerde daar politieke munt uit te slaan en tactloos als hij is, slingerde hij Schmidt verwijten naar het hoofd die kant noch wal raakten. Hoe men ook denkt over zijn reis naar Moskou, een „koerier van Breznjew" kan men Schmidt niet noemen. Strauss deed dat met het grootste gemak en zijn met de losse hand uitgestrooide beschuldigingen leid den er toe, dat men ook in de SPD met grof geschut ging werken. Het niet al te fraaie verleden van Strauss werd opnieuw breed uitgemeten, per soonlijke beledigingen vlogen over en weer, ondanks vermaningen van een door alle partijen aanvaarde onpar tijdige arbitrage-commissie. Het hek was van de dam. Blunders Blunders maakte Strauss toen hij naar aanleiding van reacties op de herderlijke brief van de Westduitse rooms-katholieke bisschoppen de re gering van Schmidt er van beschul digde. van plan te zijn om na de verkiezingen een eind te maken aan het innen van kerkelijke bijdragen door de belastingdienst, en vervol gens toen hij de schuld voor de door een rechtse extremist gepleegde aan slag in München in de schoenen van de liberale minister Gerhard Baum probeerde te schuiven. Strauss lijkt zich te gedragen als een kat in het nauw die daardoor rare sprongen kan maken. Hij gelooft ken nelijk ook zelf niet meer dat hij als Franz Josef Strauss op verkiezingstoernee kanseliers-kandidaat de christen-de mocraten weer aan de macht kan brengen. Dat zal echter pas zondagavond defi nitief blijken, want theoretisch blijft alles mogelijk. Als de kiezers afgaan op het gedrag van Strauss, is de kan didaat kansloos. Mochten zij na elf jaar een verandering in Bonn wensen en geloof hechten aan de slogan van de actiegroep „Democraten voor Strauss", dan kan het zondagavond toch nog spannend worden. Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DE LEK De verontreinigde grond die is aangetroffen in de nieuwbouwwijk i Neptunushof in de gemeente Krimpen aan de Lek, zal pas volgende maand worden afgegraven. De instanties die zich bezighouden met bodemverontreiniging, zijn overbezet Joor de vele gifmeldingen in het land. •1 Soals we gisteren al In een deel van j jnze edities meldden, staat nu vast 'jfdat de bodemverontreiniging in de Heptunushof. waar ruim tachtig wo ningen staan, ernstiger is dan de ge- i meen te Krimpen tot nu toe heeft aangenomen. Grondwatermonsters -■ hebben uitgewezen dat zich in ieder ■geval op één plaats zeer hoge concen- tralies van stoffen uit de verfindus- rie (tolueen, xyleen en verbindingen jvan benzeen) in de bodem bevinden Snuffelonderzoek Via een snuffelonderzoek zijn tot nu toe zes ..verdachte" plaatsen opge spoord in de wijk, waar een olie-, teer- en terpentine-achtige lucht bleek te hangen. Twee plaatsen bleken niet te zijn verontreinigd Op de plek waaf" een terpentine-achtige lucht hing, bleek de bodem zwaar verontreinigd te zijn. Op de drie resterende plaatsen zullen binnenkort ook grondwatermonsters worden genomen Bovendien zullen de resultaten van het onderzoek dat een bewoner van de wijk op eigen» houtje heeft laten uitvoeren door een laboratorium, nader worden bekeken door deskundigen. Krimpen aan de Lek ligt op vijf kilo meter van Lekkerkerk De gemeente ging deze zomer op onderzoek uit, nadat er geruchten de ronde deden dat ook de bodem in de wijk Neptu nushof verontreinigd zou zijn. Deze wijk werd in 1970 gratis bouwrijp gemaakt met bouw- en sloopafval door de Rotterdamse firma De Klok. Bij een eerste onderzoek werden gro te hoeveelheden metaal in de bodem aangetroffen. Bergambacht •DEN HAAG IANPI - Een 21-jarige vrouw uit Den Haag blijkt door twee mannen drie dagen gevangen te zijn tgehouden De twee verdachten zijn Idinsdag door de politie aangehouden. De vrouw werd vorige week donder dag de woning van een der verdach ten binnengesleurd en zag in de nacht van zaterdag op zondag kans te ont snappen. De bewoner van het huis is de 24- i Jarige ex-vriend van de vrouw, die het niet kon verkroppen dat zij een half jaar geleden hun verhouding had be ëindigd. De man dreigde de vrouw neer te zullen steken als ze zou probe ren te ontsnappen en hij beloofde haar vrij te laten wanneer zij hem weer in liefde zou aanvaarden. Donderdagmorgen in alle vroegte werd de vrouw door het tweetal aan haar haar in een auto getrokken, toen zij over straat liep. De mannen brach ten haar daarna naar de woning van haar ex-vriend. Nog deze maand zal een vuilstort met onder meer geringe concentraties van de zware metalen chroom, zink, lood, nikkel en cadmium in een waterwin gebied in het Zuidhollandse Bergam bacht worden opgeruimd. De vuil stort werd ontdekt bij het in kaart brengen van de illegale vuilstort plaatsen in Zuid-Holland. Van de 250 clandestiene stortplaatsen was die in Bergambacht er één van de categorie „hier moeten we toch wel direct naar kijken." aldus een woordvoerder van de provincie. Volgens de provincie bestaat er geen gevaar dat het drinkwater wordt be smet. ADVERTENTIE Een fraai landschap. Een vlinder in alle kleuren van de regenboog. Een moeder egel die mei 'n trits kleintjes over een bospad trip pelt. Zo zien we de natuur. Als een reeks mooie plaatjes. We kijken naar de buitenkant j Maar er zit nog zoveel achter. Hele verhalen en geschiedenissen. Kleine ver anderingen en grote rampen. gedaanteverwisseling Overal in dit 176 pagina's dikke boek groeien en bloeien de foto's en aquarellen. Het nieuwe Boek van de Maand. Bepaald niet zomaar een boek. De bosmuis eet eert appel, de steenuil eet de bosmuis. Leven is eten gegeten worden. En als je daar wat meer van weet kijk je opeens met heel andere ogen. Dan krijgt zelfs het kleinste onkruidje een heel andere waarde. Die verhelderende blik achter de schermen krijgt u in het nieuwe Boek van de Maand. Geschreven door Bert Garthoff. Een man die als geen ander boeiend kan venellen over alles wat groeit en bloeit. Maar de natuur Iaat zich uiteraard niet alleen in woorden vangen. Tot en met 4oktober f2250. Daarna fio,- duurder. De aanbieding is geldig t/m 4 oktober. Echter zolang de vootTaad strekt. Bert de Jong 41 •de DODEWAARD In het centrum van het dorp Dodewaard staat op een hoge mast van 11 tot *1 oktober een grote windmolen, die een tent, eveneens in het plantsoen geplaatst, van ilectriciteit vooraiet. In deze tent worden voor oud en jong allerlei activiteiten georganiseerd, net als doel de bevolking van Dodewaard ervan te overtuigen, dat de kerncentrale, die ze voor de deur heeft staan, werkelijk overbodig is. Hier blijft het niet bij. Het gemeente- jbestuur van Dodewaard krijgt een door het Centrum van Energiebespa ring in Rotterdam opgesteld pro gramma aangeboden. Hierin wordt nagegaan hoe in deze kerncentrale- gemeente niet alleen door particulie ren, maar ook door de bedrijven en de overheid veel energie kan worden be spaard. Voor deze activiteiten tekent de Vere niging Milieudefensie. Zondag 19 ok tober wordt de grote demonstratie gehouden voor sluiting van de kern centrale Met het oog op deze demon stratie heeft Milieudefensie juist Do dewaard uitgekozen voor een inten sieve voorlichting over de energiebe sparing. De vereniging wil vooral dui delijk maken welke positieve kanten de actie tegen de kerncentrale heeft Buiten het dorp staat aan de Waal de kerncentrale, waarvan men de ge vaarlijke afvalstoffen steeds moeilij ker kwijt kan. De centrale is een symbool geworden van de verbeten strijd tegen de kernenergie. De wind molen in het dorp, die zaterdag 11 oktober door de loco-burgemeester op gang wordt gebracht, moet ook een symbool worden. Theo Richel van Milieudefensie zegt het simpel: „Dodewaard kan het centrum wor den van alternatieve energie. We pro beren hier alles om te draaien". Spanning Symbool Deugdelijke plannen van het Cen trum voor Energiebesparing verdwij nen in de la van autoriteiten Dat zal in Dodewaard niet gebeuren Milieudefensie maakte gisteren haar plannen in Dodewaard bekend in een enigszins gespannen sfeer. Huis aan huis was door een verzekeringsmaat schappij. die in de toestand brood zag. een folder verspreid, waarin werd voorgelicht, dat schade als gevolg van relletjes alleen wordt gedekt door een molestverzekering. De kerncen trale is veranderd in een vesting, die met. moderne hulpmiddelen wordt verdedigd. Ook heeft de verdedi gingsstrategie middeleeuwse aspec ten: de brug over de gracht rondom de centrale kan worden opgehaald Verder willen de verhalen, dat ie mand, die tracht de centrale te nade ren, in een valkuil of een klem terecht kan komen. Het ziet er naar uit, dat de actievoer ders het niet op een confrontatie met geweld willen laten aankomen. Wel zullen de toegangen worden geblok keerd. Maar dat kan ook op een af stand van de centrale gebeuren. Zondag vergadert de Communicatie groep „Dodewaard gaat dicht" over de demonstratie op zondag 19 okto ber en wordt beslist over het. model van de actie. De Vereniging Milieude fensie staat pal achter de eis, dat de kerncentrale dicht moet. Gehoopt wordt evenwel, dat er die zondag door bepaalde groepen, die aan de demon stratie meedoen, geen domme dingen worden gedaan. Want dan wordt er veel verknoeid. Geen geweld dus. Het blokkeren van de toegangswegen ziet Milieudefensie niet als een gewelds- actie. Of de bevolking van Dode waard unaniem enthousiast zal rea geren op het vredelievende initiatief van Milieudefensie en de gratis aan geboden besparingsadviezen is niet zeker. Gisteravond werd in de raad een hartig woordje gesproken over alles wat de gemeente weer boven het hoofd hangt. Feest Het energiefeest begint zaterdag 11 oktober met het starten van de wind molen. Zondag 12 oktober en zondag 19 oktober, de dag van de demonstra tie. is de tent in het dorp dicht. Woensdag 15 oktober wordt met het oog op de demonstratie een discussie gehouden over de grenzen van de democratie en de burgerlijke onge hoorzaamheid. Verder is het de be doeling de maandag na de grote de monstratie het doel en het verloop ervan met de bevolking van Dode waard te bespreken. De daarop vol gende dinsdag is bestemd voor de verspeiding van de E-krant, een po pulaire samenvatting van het bespa ringsplan, dat de gemeente aangebo den kreeg ttot slot wordt de windmo len gedemonteerd en de tent op het- plantsoen neergehaald In afwach ting of de keer in Dodewaard inder daad zal komen en de kerncentrale- vestiging ook wordt geslecht. DODEWAARD (ANP) Tussen de overheid en de actiegroepen, die de kerncentrale in Dodewaard op zondag 19 oktober willen blokkeren, is een patstelling ontstaan. Waarnemend burgemeester van Dodewaard, de heer J. Bergh zei dit gisteravond tijdens de eerste door hem voorgezeten gemeenteraadsvergadering. Bergh sprak de afgelopen weken met actievoerders en met bewindslie den in Den Haag. Hij deed gisteravond een dringend beroep op de tegenstanders van kernenergie om hun acties uit te voeren, „met de middelen, die een rechtsstaat ons biedt". Een bezetting of blokkade van de centrale behoren niet tot die middelen, aldus Bergh. Zetten de actievoerders de door hen aangekondigde acties rond de centrale toch door, dan vreest Bergh, dat én de discussie over kernenergie én „onze democratie in Dodewaard een Waterloo zullen vinden". AMSTERDAM (ANP) Er is in Nederland vorig jaar bijna twee maal zoveel muziek thuis op cassettes en geluidsbanden opgenomen als in 1976. Dit is de belangrijkste uitkomst van een onderzoek dat de Stichting economisch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam heeft ingesteld. In 1976 werd 25 miljoen uur gecopieerd, in 1979 was dat op gelopen tot 47 miljoen uur. Uit gedrukt in platen komt dat voor 1979 neer op 70 miljoen langspeelplaten waarvan 59 miljoen auteursrechtenplichtig repertoire bevatten. De belangrijkste muziekbron- nen waarvan wordt gecopieerd zijn grammofoonplaten (eigen of van anderen geleend) en de radio. Popmuziek is het favo riete genre. Het onderzoek is evenals in 1976 in opdracht van Buma/ Stemra en de Nederlandse ver eniging van producenten en importeurs van beeld- en ge luidsdragers uitgevoerd. De muziekauteurs komen door dit thuis copiëren een bedrag van ongeveer 59 miljoen gulden te kort, terwijl de schade die de platenproducenten en de ar tiesten hierdoor hebben gele den tenminste even groot zou zijn, zo blijkt uit het rapport. De directeur van de auteurs rechtenorganisatie Stemra, drs G P. Willemsen, sprak gisteren •bij de presentatie van het rap port „De Thuiskopie", zijn gro te bezorgdheid uit over het pri vé copiëren van muziek, zonder dat daar een vergoeding voor auteurs, muzikanten en produ centen tegenover staat. Hij meende dat het invoeren van een heffing op apparatuur en onbespeelde band de beste op lossing van het probleem was. UTRECHT (ANP) - De Nederlandse vakbeweging is ontstemd over de me dedeling van minister Albeda (sociale zaken) dat hij geen kans ziet om via een eenmalige uitkering de koop kracht van gezinnen met een mini mumloon op peil te houden. Volgens CNV-hoofdbestuurder Gerrit Terp stra is het nu de verantwoordelijk heid van het parlement ervoor te zor gen dat de uitkering er toch komt. Het CNV zal dit punt niet ter sprake brengen in het gesprek met regering en werkgevers dat morgen in de Stichting van de Arbeid plaats vindt. De FNV zal het besluit van minister Albeda wel ter sprake brengen in de Stichting. Een FN V-woord voerder stelde dat de Tweede Kamer gehou den is aan de motie die voor de zo mervakantie is aangenomen Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering bereidt maatregelen voor om het Nederland se aandeel in de walvishandel zoveel mogelijk te beperken. Ook op Euro pees niveau wordt aan dit soort bepa lingen gewerkt. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft dit geantwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. In zijn vragen had deze erop gewezen dat de handel in walvisprodukten in Neder land niet in overeenstemming is met het regeringsstandpunt, dat door de bewindslieden is verdedigd in het in ternationale „whaling comitee". na melijk dat de walvis bescherming verdient De staatssecretaris wijst erop dat door de invoering van vangstquote ringen al heel wat minder walvissen worden bedreigd dan voorheen. Niet temin is de regering van mening dat aan walvishandel in Nederland hele maal een eind moet worden gemaakt. Dat wordt op het ogenblik al bij wet geregeld door een artikel in de wet bedreigde diersoorten, waarin een verbod geldt voor de verwerking van en handel in desnoods delen van walvssen. Nog dit jaar zal het parle ment zich buigen over deze wet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11