Rabobank O Ziekenhuis in Leiden maakt fouten openbaar Een afschrift waar uw boekhouder wat aan heeft. Commissarissen bij Unikap keuren eigen beleid goed Geen krediet voor Vliet-Wernink 'Discriminatie homo's buiten het strafrecht' Geld en goede raad. Serieuze behandeling klacht van patiënt Onderhandelingen over haven-CAO Illegale slangen op Schiphol in beslag genomen Lood gevonden in Krimpen aan de Lek Kabinet doet te'weinig voor werkende vrouwen NieuwsNet zal nu definitief niet meer verschijnen Bouwconcern vraagt faillissement aan 'Gedeputeerde reizigers Christoffel hoeven niet te betalen' WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 BINNENLAND EN ECONOMIE TROUW/KWARTET Anita Andringa (23) uit Heemskerk met het diploma scheepswerk- tuigkundige, dat haar gisteren in Amsterdam werd uitgereikt. Zij is het eerste Nederlandse meisje dat zo'n document in haar bezit Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister De Ruiter (justitie) vindt het „minder gewenst" om discriminatie van homofielen strafbaar te stel len via het wetboek van strafrecht. Het desbetreffende artikel in het strafrecht verbiedt nu alleen het maken van onder scheid wegens ras bij de uitoefening van beroep of bedrijf. Maar de bewindsman voelt er wenig voor om dat artikel ook op andere vormen van discriminatie van toepassing te laten zijn, zoals het maken van onderscheid wegens seksuele ge aardheid. Hij antwoordt dit op schriftelijke vra- Overigens wil de bewindsman een gen van de Kamerleden Hermans en onafhankelijk orgaan in het leven Jacobse (WD). Dezen hadden De roepen dat klachten over dlscrimina- Ruiter gewezen op uitlatingen van tie wegens sekse gaat behandelen, een directeur van een grote verzeke- Daarbij zal hij bekijken of het werk- ringsmaatschappij, die had gezegd terrein van dat orgaan moet worden dat horecagelegenheden met overwe- uitgebreid tot discriminatie wegens gend homofiele bezoekers brandge- seksuele geaardheid. De Ruiter vaarlijker zijn dan gelegenheden die meent dat hiermee ongewenste dis overwegend door heterofielen worden criminatie in de particuliere sfeer kan bezocht. Zij vroegen de minister of worden tegengegaan, hier geen sprake is van strafbare dis- De WD-homowerkgroep heeft giste- criminatie. ren met verontwaardiging kennisge- Zoais gezegd meent De Ruiter van nomen van het standpunt van de niet. Binnenkort zal hij duidelijk ma- bewindsman. Volstaan met de op- ken waarom voorzichtigheid geboden richting van een onafhankelijk or is met het toepassen van strafrechte- gaan heeft volgens de werkgroep lljke sancties op discriminerende geen zin, omdat het zich niet kan handelingen in de particuliere sfeer, beroepen op wettelijke bepalingen. LEIDEN (ANP) Het Academisch ziekenhuis ln Leiden maakt niet langer een geheim van gemaakte fouten. Als eerste ziekenhuis in Nederland heeft het het aantal fouten, ongevallen en goed afgelopen vergissingen bij de behandeling van patiënten in de openbaarheid gebracht. Een speciale commissie van het zie kenhuis kreeg vorig jaar honderd za ken voorgelegd. Vijftien maal bleek, dat er een ernstige fout was gemaakt en zes van die gevallen legde de zie kenhuisleiding voor aan de inspec teur voor de volksgezondheid en/of de officier van justitie. Volgens prof. A. Th. Schweizer, voorzitter van de com- missie en ook medisch directeur van het ziekenhuis, houdt dat in dat er in het. ziekenhuis over het algemeen zeer zorgvuldig wordt gewerkt. ..Ik kan dat niet staven aan de hand van cijfers van andere Nederlandse ziekenhuizen, omdat die niet open baar worden gemaakt. Ik kan die cijfers alleen maar plaatsen tegen over het aantal mensen dat jaarlijks bij ons wordt behandeld." In het Leidse ziekenhuis worden per jaar 22.000 patiënten verpleegd, terwijl er ook nog eens een kwart miljoen men sen een poliklinische behandeling on dergaat. Het aantal verrichtingen ligt volgens prof. Schweizer ruim over de milloen. Volgens prof. Schweizer hadden de vijftien ernstige fouten niet allemaal ernstige gevolgen voor de patiënten. In een klein aantal gevallen waren de gevolgen „zeer ernstig." Van de klachten die werden voorgelegd aan de officier van justitie leidden er „een paar" tot strafvervolging. Zes keer is door patiënten of familie een schade claim ingediend. Die zijn allemaal door de verzekeringsmaatschappij van het ziekenhuis geaccepteerd. Ook zijn enkele schorsingen voorge komen. De commissie, die overigens al vijf jaar functioneert, krijgt van twee kanten informatie. Patiënten hebben het recht te klagen over door het ziekenhuis geboden voorzieningen of geleverde diensten. Medewerkers die nen er melding van te maken als naar hun overtuiging iets niet goed ver loopt. Volgens prof. Schweizer is bij het werk van de commissie zowel patiënt als ziekenhuis gebaat. De patiënt (of z'n familie) kan erop rekenen, dat er serieus werk van zijn klacht wordt gemaakt. Op de mogelijkheid om te klagen wordt duidelijk gewezen, van de behandeling van de klacht wordt de klager op de hoogte gehouden. „Belangrijk," vindt prof. Schweizer. ..want het is onzin, dat je als medi sche instelling je fouten zou willen verbeteren." Herhaling Van fouten kan bovendien geleerd worden. Ook daarbij speelt de com missie een belangrijke rol. Bij de af doening van de klacht wordt terdege bekeken hoe herhaling in de toe komst kan worden voorkomen, „hoe de kwaliteit van het ziekenhuis kan worden verbeterd". Om die reden hebben medewerkers van het zieken huis er volgens prof. Schweizer ook geen moeite mee om fouten te melden. Prof. Schweizer is er echter wel van overtuigd, dat de commissie van een Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De onderhandelin gen over een nieuwe haven-CAO wor den vandaag hervat. De havenwerk gevers hebben de uitnodiging van de Vervoersbonden FNV geaccepteerd, ook al hebben de bonden geëist, dat er gepraat wordt over de vijftien oor spronkelijke voorstellen. Het CAO- •overleg werd begin augustus afgebro- 'ken. nadat de werkgevers duidelijk •hadden gemaakt, niet te willen in- ^gaan op de vier belangrijkste eisen van de vervoersbonden. Die eisen zijn: verlaging van de VUT-leeftijd. arbeidstijdverkorting. t herstructurering van de lonen. twee procent initiële loonstijging. In een eerdere onderhandelingsronde was al wel overeenstemming bereikt 'over handhaving van het in de ha- -vens geldende systeem van prijscom pensatie en over de looptijd van de CAO (twee Jaar). Dat er nu toch weer wordt gepraat, heeft te maken met een uitspraak van de leden van de vervoersbonden in de havens, die weliswaar het laat ste CAO-aanbod van de werkgevers als volstrekt onvoldoende van de hand hebben gewezen, maar hun bond naar de onderhandelingstafel hebben teruggestuurd. SCHIPHOL (ANP) Op 8chiphol zijn twee zendingen reuzenwaterslan gen in beslag genomen. Zij waren door een dierenhandelaar uit Oud- Gastel (N-Br) illegaal uit Paraguay ingevoerd. Het gaat om 31 slangen, die voorlopig zijn ondergebracht bij de dierentuinen Artis en Blljdorp. onbekend aantal zaken onkundig wordt gehouden. „Maar dat is beslist niet uit opzet, meer een kwestie van anders beoordelen. Maar het totaal aantal fouten, ongevallen en vergis singen kan beslist niet vier of vijf keer hoger zijn. Dat weiger ik te ge loven." Van de honderd gevallen die de com missie te beoordelen kreeg in 1979, werden er 54 voorgelegd door patiën ten. Van die klachten werd een derde gegrond bevonden, een derde onge grond en een derde van de klachten moest leiden tot de slotconclusie „twijfelachtig", omdat een complete reconstructie niet meer mogelijk bleek. Van een onzer verslaggevers KRIMPEN AAN DE LEK Een on derzoek naar de bodemgesteldheid in de onmiddellijke omgeving van de Neptunushof (60 woningen) in Krim pen aan de Lek heeft een verhoogde loodconcentratle aan het licht ge bracht. Ook is verontreiniging van het grondwater door terpentine ge constateerd. Binnenkort zullen meer grondwatermonsters worden geno men, waarbij het ondereoek zich op zes verdachte plaatsen zal toespitsen. Zodra verontreinigde grond is geloka liseerd zal tot afgraven worden beslo ten. Tot een proefafgraving wordt in elk geval overgegaan om, zoals een zegsman uit Krimpen het gister avond samenvatte, ongerustheid on der de bevolking weg te nemen. Het grondwateronderzoek door het Rijksinstituut van het Drinkwater wezen is in Krimpen aan de Lek op drie verschillende plaatsen uitge voerd. Op twee plekken bleek een geringe olie- en teerlucht te hangen, op één plaats was sprake van een verontrustende terpentinelucht. De ze plaats, gelegen in een achtertuin van een van de bewoners, zal naar alle waarschijnlijkheid afgegraven moeten worden. De gemeente heeft inmiddels tot ver der onderzoek met name van het grondwater besloten. Ook de resulta ten van een privé-onderzoek dat een laboratoriun in opdracht van een be woner van de Neptunushof heeft in gesteld zijn voorlopig bekend. Daar- Bij is sprake van een verhoogde lood concentratle die aangetroffen is op vier meter diepte. De concentratie die gemeten is. is 40 mg per kilo. volgens milieudeskundigen te hoog voor boe renland maar te laag om van zware verontreiniging te spreken. Van onze redactie economie AMSTERDAM Een van de meest ondoorgrondelijke jaar vergaderingen die een bedrijf over het boekjaar 1979 heeft georganiseerd, en stellig ook de laatste over dat jaar, greep gisteren plaats in de Industriële Club op de Dam in Amster dam. De aandeelhouders van de rijwielfabriek Unikap hadden zich daar opgemaakt om zoveel mogelijk aan de weet te komen van de schimmige gebeurtenissen die zich het afgelo pen Jaar bij Unikap hebben voorgedaan. De raad van commissarissen van het bedrijf zetelden aan de andere kant van de tafel, met een tegengesteld doel, dat de raad volledig bereikte. Niet in de laatste plaats dankzij de inspanningen van voorzitter W. Smit van de raad van commissarissen, die de aandeelhouders op opmerkelijke botte wijze het bos in wist te sturen. Unikap kwam de laatste maanden herhaaldelijk in het nieuws nadat was gebleken dat de toenmalige di recteur. drs. W. J. Suur betrokken was geweest bij een „conflict of inte rest" (belangenverwerving). Unikap zou als gevolg daarvan financiële schade hebben geleden. Op 6 maart van dit Jaar wees een extern onder zoek uit, dat van belangenverwerving inderdaad sprake was geweest. Com missarissen van het bedrijf koester den dit vermoeden naar hun eigen zeggen al „geruime tijd" vóór januari van dit jaar. Naar aanleiding van de uitslag van het ondeizoek legde Suur in maart van dit Jaar zijn werkzaamheden neer. Met hem werd een „dadingsove- reenkomst" gesloten. Dat heeft Voor Suur het gevolg dat hij zich persoon lijk garant stelt voor een bedrag van bijna acht ton, dat Unikap nog van een bepaald bedrijf heeft te vorderen. Verwarring Verwarring ontstond tijdens de jaar vergadering, toen de heer Suur, in zijn status van aandeelhouder aan wezig, in een korte toespraak ver klaarde dat Unikap hem décharge voor het door hem gevoerde beleid had verleend. De raad van commissa rissen stelde even later voor, nadat Suur het veld had geruimd, de vorige directie géén décharge voor het door hen gevoerde beleid bij de rijwielfa briek te verlenen. Dit gebeurde dan ook niet. Verbazing maakte zich echter mees ter van de aandeelhouders in de zaal, toen voorzitter Smit van de raad van commissarissen vervolgens voorstel de, de commissarissen wèl décharge te verlenen, voor de manier waarop zij hun taak toezicht houden hebben uitgevoerd. Duidelijk was, dat de aandeelhouders geen goedkeu ring wilden hechten aan een zaak, waarin zij niet het minste inzicht hadden. De Nederlandse Vereniging voor Be scherming van Effectenhandel, stel de daarop voor het al of geen déchar ge te verlenen aan de raad van com missarissen in stemming te brengen. De commissarissen kondigden daar om aan, dat tot schriftelijke stem ming zou worden overgegaan, op ba sis van het aantal aandelen dat elke aandeelhouder in zijn bezit had. Dat was een minder geslaagd voorstel, niet in de laatste plaat-s omdat het de stemming geheel overoodig maakte. De aandeelhouders achter de tafel beschikten namelijk over aanzienlijk meer aandelen dan die aan gene zijde van de tafel. Hierdoor kon het gebeuren, dat de commissarissen het door henzelf ge voerde beleid konden goedkeuren, nota bene met een meerderheid van 10.429 stemmen. Na afloop van de vergadering werd de aandeelhouders nog een drankje aan geboden, waarvoor echter maar wei nig animo bestond. Unikap boekte in het eeerste halfjaar weer een winst van 168 duizend gul den voor belasting. In de overeen komstige periode van 1979 was dat nog een verlies van bijna 600 duizend gulden. De omzet steeg de eerste zes maanden van 32 naar 41 miljoen gul den. Het bedrijf heeft bijna 400 men sen in dienst. Tijdens de vergadering- werden commissarissen mr. W. O. Koenigs en M. Vilmer herkozen. Bo vendien werden drie directeuren be noemd, te weten: de heren B. C. Duim, W. A. van Soest en G. van der Ven. DEN HAAG (ANP) De positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is er sinds het kabinet Van Agt aan de regering is, niet beter op geworden. Wel is er voor het eerst een staatsse cretaris voor emancipatiezaken, maar zij is nog niet met een beleids plan voor de dag gekomen. Dit staat in het onlangs verschenen jaarver slag van de Stichting ombudsvrouw. Het verslag gaat over de jaren '78 en '79. Het doel van de Stichting is wer kende vrouwen waar nodig te advise ren en de specifieke problemen waar zij op de arbeidsmarkt mee te maken krijgen, door te lichten. AMSTERDAM (ANP) - Het week blad NieuwsNet is definitief ter ziele. Vandaag verschijnt het laatste 85e nummer van het blad. Dit liet een woordvoerder van de redactie gister avond weten. De redactie zal geen gebruik maken van de mogelijkheid na te gaan of een andere uitgever het blad van uitge verij Nieuwsmedia BV, een VNU- dochter, wil overnemen. Daar was maandag nog sprake van en de direc tie van Nieuwsmedia ging akkoord met de verschijning van nog vier nummers. In die periode zouden de mogelijkheden tot overname beke ken worden. De redactie zou de direc tie hierover mogen adviseren. Van dat recht zal de redactie geen gebruik maken, aldus de woordvoer der. Vandaag zal de redactie uiteen zetten waarom ze overstag is gegaan. Bij Vandervliet-Wernink werken 580 mensen, die misschien niet allemaal op straat komen te staan. Momenteel worden onderhandelingen gevoerd over de verkoop van twee of drie van de meest levensvatbare dochteron dernemingen van het bouwbedrijf, waaronder waarschijnlijk de betonfa- briek Wernink in Leiden. De bewind voerder wil nog niet zeggen in welk stadium de onderhandelingen zich bevinden. Dat er mogelijk een koper voor het hele bouwbedrijf komt opdagen, acht de woordvoerder nagenoeg uitgeslo ten, omdat naar zijn zeggen het be drijf veel te veel zwakke plekken ver toont. Zoals bekend kwam het bedrijf in moeilijkheden, omdat het woningen voor eigen rekening bouwde, waar van de verkoop stagneerde. Boven dien drukten de rentelasten zwaar op het resultaat van de onderneming. Met staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en met het ministe rie van economische zaken werd de afgelopen week overlegd over een boedelkrediet van vijftien miljoen gulden, dat het bedrijf nodig had om te kunnen voortbestaan. Brokx werd bij de onderhandelingen ingeschakeld, omdat Vandervliet- Wernink een belangrijk aandeel heeft in de sociale woningbouw. Het bedrijf had 800 woningen in deze sector in aanbouw in het westen van het land. Daarnaast had het een vervolgop dracht voor de bouw van nog eens 1000 woningen. Het faillissement heeft niet alleen nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid bij Vander- vliet zelf. Het bouwconcern maakte gebruik van ongeveer tachtig onder aannemers, die elk ook weer perso neel in dienst hebben. Tot directe ontslagen hoeft dit niet te leiden, want deze aannemers werken ook voor andere bouwbedrijven. Gezien de huidige situatie op de bouwmarkt, moet het achterwege blijven van indi recte ontslagen echter worden uitge sloten. Het bedrijf had een orderpor tefeuille ter waarde van 300 miljoen gulden. ROTTERDAM (ANP) Toeristen die een reis bij Christoffel reizen in Rotterdam hadden geboekt, maar de ze door het faillissement van de reis organisatie niet kunnen maken, be hoeven deze reizen niet te betalen. Dit heeft Slavenburg's Bank, de bank waarmee Christoffel zaken deed, gis teren bekendgemaakt. De bank kwam tot deze uitspraak na berichten als zouden de bij Christof fel reizen geboekte reizen toch aan de curator moeten worden betaald. „Dit is vanzelfsprekend niet het geval", aldus de bank. Tussen de betrokken partijen is een regeling in de maak om tot een juiste onderlinge verdeling van de ontvan gen betalingen te komen, aldus de bank. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het bouwbedrijf Vandervliet-Wernink, heeft de rechtbank voorgesteld het voorlopige uitstel van betaling om te zetten in een faillissement. De bewindvoerder van het bedrijf, A. Warners, heeft dit gisteren meegedeeld. Een faillissement voor de dochterondernemingen is onont koombaar. Een rekeningafschrift van de bank, met een heleboel posten erop, kan knap lastig zijn. Want als de boekhouding de gewoonte heeft om bijvoorbeeld een betalingsbewijs aan de faktuur te nieten, dan moeten ze dat rekeningafschrift in stroken gaan knippen. Hebt u een rekening bij de Rabobank, dan kunt u in overleg uw rekeningafschriften en de bijlagen precies krijgen zoals u ze hebben wilt. Bijvoorbeeld een specificatie- formulier per betaling. Zodat uw boekhouder er goed mee uit de voeten kan. En het wellicht nog gemakkelijker krijgt ook. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Er is een brochure over geschreven, ("Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening- courant".) die bij alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis ver krijgbaar is. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9