Polen hekelt vrije bonden Billy Carter gaat vrijuit Contact tussen VS en Irak Callaghan wil eenheid Links en rechts nek aan nek naar Portugese stembus Christen-democraten: Italië moet zelfde kabinet terugkrijgen Wegens oproep tot staken Nigeria wil snel vrij Namibië Senaat: er zijn geen wetten overtreden 'Turkije werkt aan herstel democratie' 'Geen internationale vloot' Sandinisten willen geld Somoza terug Syrië vraagt VN schorsing Israël WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H S WARSCHAU (AP, AFP, Reuter) De Poolse vice-premier Kazimierz Barcikowski. heeft de onafhankelijke vakbonden er van beschuldigd alle gemaakte afspraken met voeten te treden. De bonden hebben voor vrijdag opgeroepen tot een werkonderbreking van een uur Voor de televisie zei Barcikowski gis teravond dat de arbeiders zich niets aantrekken van de overeenkomsten. Hij wreef de bonden ook aan dat zij hebben opgeroepen tot staking en dit aan ..buitenlandse propagandacen- tra*" hebben meegedeeld, zelfs zonder eerst de regering in kennis te stellen. De solidariteitsgroep van Lech Wale sa. die de vrije vakbonden overkoe pelt. had laten weten dat de stakin gen alleen zullen worden afgelast als regeringsvertegenwoordiger voor de televisie zou toezeggen dat de rege ring haar beloften zal inlossen. Zon der die voorwaarde met zoveel woor den te noemen verklaarde de vice- premier dat de regering bereid is de toezeggingen die zij heeft gedaan na te komen. Hij voegde er echter aan toe dat veel Polen zich afvragen of de vrije arbei ders werkelijk geïnteresseerd zijn in het opbouwen van de economie en het verbeteren van de levensomstan digheden van de bevolking. „Stakin gen worden altijd gevolgd door pro- duktie verlies en economische on rust.-' Door het toezeggen van loonsverho gingen en het toestaan van de vrije vakbonden wist de Poolse regering enkele weken geleden een golf van stakingen langs de Poolse kust en in Silezië te breken. Volgens de regeringskrant Trybuna Ludu hoeft er niet aan te worden getwijfeld dat de machthebbers in Warschau de gemaakte afspraken zullen nakomen. De krant wees ech ter nadrukkelijk op de belabberde Poolse economie en meent dat de arbeiders er beter aan doen de pro- duktie te vergroten in plaats van te staken. „De regering van een socialis tisch land waar de produktiemid- delen eigendom zijn van de hele ge meenschap kan niet een tas met lekkers openmaken als die niet eerst wordt gevuld met de vruchten van noeste arbeid." Behalve snelle effectuering van de toegezegde loonsverhogingen willen de vrije vakbonden ook toegang tot de media, die hen nu doodzwijgen of op een verwrongen manier berichten. Verder wil de solidariteitsbeweging van vrije arbeiders worden geregis treerd. maar de regering is daar tot nu toe niet op ingegaan. Ook de af zonderlijke bonden hebben nog geen formele erkenning gekregen, hoewel er aanvragen zijn ingediend. Ook in de Poolse onderwijswereld is het onrustig Vandaag beginnen e universiteiten weer. Er worden acties verwacht van studenten die meer in vloed willen op het onderwijspro gramma en het bestuur van de hoge scholen. Zij bepleiten de instelling van studentenraden. Het centraal comité van de Poolse communistische partij komt zater dag bijeen om de verdere koers uit te stippelen, zo is eisteravond via de radio gemeld. De vergadering van het 150 leden tellende comité is een aantal keren uitgesteld, wat er vol gens waarnemers op wijst dat er grote verschillen van mening bestaan over het te volgen beleid. Geruchten doen de ronde dat een extra partij congres bijeen zal worden geroepen LAGOS (AFP) De Nigeraanse pre sident Shehu Shagari heeft verklaard dat het dringend nodig is om alles in het werk te stellen opdat Namibië nog dit jaar onafhankelijk wordt. De leider van het olierijke Nigeria, de volkrijkste staat van zwart Afrika, kondigde in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos aan dat zijn land alles zal doen wat binnen de mogelijkheden ligt om te verwezenlijken dat Nami bië snel onafhankelijk wordt. Hij be nadrukte de materiële en morele steun die Nigeria aan de Namibische strijders geeft. Bondskanselier Schmidt en zijn tegenspeler bij de verkiezingen van zondag, de Beierse pre mier Strauss, zaten bij de ceremonie ter gele genheid van de begrafenis van de slachtoffers van de explosie in München slechts twee stoe len van elkaar af, maar blijven in hun beoorde ling van de aanslag mijlenver verwijderd. Strauss heeft opnieuw laten weten dat alles erop wijst dat de dader, de student Kohier, die zelf om het leven kwam, op eigen houtje heeft gehandeld. Volgens de regering in Bonn zijn er medeplichtigen. Kohier heeft banden onder houden met de neo-nazistische Hoffmann- groep, waarvan zes leden werden aangehouden die later weer zijn vrijgelaten. De regering van de deelstaat Beieren wijst alle beschuldigin gen van Schmidt, dat zij de Hoffmann-groep als ongevaarlijk beschouwde, overigens van de hand. De begrafenisceremonie werd gehouden in het oude stadhuis van München. De bierfees ten in de Zuidduitse stad waren een dag stilge legd ter nagedachtenis aan de twaalf dodelijke slachtoffers en de 215 gewonden. WASHINGTON (AFP. AP, UPI) In een rapport van de Amerikaanse Senaat wordt kritiek uitgeoefend op Billy Carter wegens zijn banden met Libië, krijgt ook zijn broer de president een veeg uit de pan, maar, aldus de kern van het verhaal: er zijn geen wetten overtreden. „In 's hemelsnaam, stop met bek vechten. Het publiek schreeuwt om eenheid", hield Callaghan zijn gehoor voor. De rede van Callaghan werd beschouwd als zijn politieke zwane- zang. Verwacht wordt dat hij in de herfst terugtreedt. De enige toespe ling die de ex-premier 68 nu zelf maakte was de opmerking dat het einde van zijn politieke leven nadert. Maar, voegde Callaghan er onmiddel lijk aan toe, „hecht geen betekenis aan deze opmerking. Wacht af wat de commentatoren er morgen van maken." Callaghan besteedde een groot deel van zijn rede aan kritiek op premier Thatcher, die hij wat betreft gelijk hebberigheid vergeleek met Neville Chamberlain. Chamberlain was de conservatieve leider die in 1938 het loze verdrag van München met Hitier ondertekende. Callaghan verwierp het idee voor een nieuwe centrumpartij in GrootrBrit- tannië, bestaande uit de liberale par tij en de rechtervleugel van Labour. „Een dood geboren kind", zei hij. Callaghan kreeg een langdurig ap plaus van alle aanwezigen. Ook van de leider van de linkervleugel, Antho ny Wedgwood-Benn, die zich sterk maakt voor de opvolging* van Cal laghan. In haar offensief tegen de linkervleu gel noemde Shirley Williams ook beschouwd als een mogelijke opvol ger van Callaghan de activiteiten van Benn en zijn linkse medestan ders „fanatiek en fascistisch". Zij deed een oproep aan alle „eerlijke militanten" hun stem te laten klin ken tegen wat zij de mogelijkheid van „fascisme van links" noemde. Me vrouw Williams zei dat er gevochten zal moeten worden voor de redding van de Britse partij van de arbeid. Ook William Rodgers en de vroegere minister van buitenlandse zaken Da- Anakara (AFP) Het parlementaire stelsel in Turkije moetzo snelmoge- lijk worden hersteld. Dat blijkt uit 'n prozramma voor economische en po litiek herstel, opgesteld door premier Bulent Ulusu en goedgekeurd door zijn regering. Het programma voor ziet bovendien in grondwetsherzie ning. wijziging in de volksvertegen woordiging en de rechtspraak. Het ambtenarenapparaat zal worden her vormd, maar dat zal niet tot ontsla gen leiden, aldus Ulusu. Ulusu zei dat het doel vtm de regering is de princi pes van Kemal Ataturk te bescher men tegen alle aanvallen. Het terro risme zal uit alle macht worden be streden. Dit jaar zijn 1700 mensen door politieke geweldpleging omge komen en de politieke moorden heb ben een harde slag toegebracht aan het toerisme, een grote bron van in komsten van het land. en tot econo mische onzekerheid en tekort in de produktie geleid. Dinsdag nog kwa men in Istanbul vijf mensen om het leven bij gevechten tussen politie en burgers. Van onze verslaggevers DEN HAAG De Amerikaanse minister van buitenlands zaken Edward Muskie heeft er bij zijn Iraakse ambtgenoo Sadoun Hamaddi op aangedrongen de oorlog met Iran t staken. Het was het eerste officiële contact tussen de twe landen sinds 1967. De Nederlandse minister van buitenlands zaken Van der Klaauw, gelooft niet dat de Verenigde State: van plan zijn gewapend in te grijpen in het conflict. BLACKPOOL (AFP, Reuter) De leider van de Britse Labourpartij, James Callaghan, heeft een dramatisch oproep gedaan op de partij de eenheid te bewaren. In zijn rede vroeg Callaghan de linker- en rechtervleugel van zijn partij op te houden met ruziën en eendrachtig ten strijde te trekken tegen de conservatieven van premier Margaret Thatcher. Muskie en Hamaddi hadden een on derhoud in het gebouw van de Vere nigde Naties in New York. Sinds de Arabisch-Israëlische oorlog in 1967 hebben Irak en de Verenigde Staten hun diplomatieke contacten verbro ken en is er op een dergelijk hoog niveau geen contact meer geweest tIrak vecht in de oorlog tegen Iran met Russische wapens. Na het onderhoud verklaarde Muskie dat men eikaars standpunten had aangehoord, maar dat „de tijd moet leren of het gesprek bijdraagt aan een snelle beëindiging van de vijandelijk heden". Diplomaten in Londen bevestigden dat de Amerikaanse president Carter het idee van een topconferentie over de toevoer van de olie voor het Wes ten voorlopig heeft laten varen. Te gen dit plan waren nogal wat beden kingen gerezen, omdat men vreesde dat Carter steun wilde vragen voor een eventueel gewapend ingrijpen. De Nederlandse minister Van der Klaauw gelooft niet dat Carter con crete plannen heeft voor de inzet va een internationale vloot, om de oli< voorziening via de Straat van Ho: moez veilig te stellen. Over de aanhoudende geruchten var. uit Washington zei de Nederlands bewindsman gisteren: „Presiden Carter heeft zich kennelijk gericht to een aantal landen (West-Duitslanc Frankrijk, Engeland en Japan, aldu. berichten uit de VS red.), maar e zijn geen concrete voorstellen gedaai voor een internationale vloot. Alles i. geconcentreerd op diplomatiek! stappen om het conflict beperkt t< houden, en zo mogelijk tot een wa penstilstand te komen." Van der Klaauw verzekerde de ka mercommissie voor buitenlandse za ken dat er vanuit ons land geen wa pens of andere „strategische goede ren" naar het strijdgebied vervoerd worden. Geruchten over een toene mend vrachtverkeer vanuit Neder land naar Irak bracht de bewindsman in verband met een niet-militaire ge beurtenis: een (overigens afgelaste) 'handelsbeurs in Bagdad. vid Owen vielen de linkervleugel aan. Vooral de voorstellen voor het opzeg gen van het lidmaatschap van de EG, opheffing van het Britse hogerhuis en nationalisering van bedrijven en ban ken moesten het ontgelden. Rodgers beschuldigde het door links overheer ste dagelijks bestuur ervan Labour naar zelfmoord te voeren. Links won gisteren nog een zetel, en heeft er nu achttien tegenover de gematigden elf. Shirley Williams, wier lidmaat schap van het dagelijks bestuur op de tocht stond, werd met gemak her kozen. ROME (Reuter, AFP) De Italiaanse christen-democraten willen opnieuw een regering vormen met de socialisten en de republikeinen. Maar ook de communisten zeggen een eventu ele regeringsverantwoordelijkheid niet uit de weg te zullen gaan. Een samengaan van christen-democraten met commu nisten lijkt echter uitgesloten. De commissie heeft vastgesteld dat het onderzoek dat het ministerie van justitie heeft ingesteld „zuiver en ge wetensvol" is verlopen. De Senaats commissie zet echter vraagtekens bij het gebruik van Billy Carter door het W.lte Huis als bemiddelaar om steun van Libië te krijgen voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Iran Het Witte Huis. aldus de verklaring, had zich ook moeten realiseren dat het, vergroten van de „belangrijk heid" van Billy Carter hemzelf in de verleiding zou kunnen brengen zijn rol als pleitbezorger van Libië finan cieel uit te buiten. Doordat Libië Bil ly Carter 440.000 gulden had betaald, was de broer van president Jimmy Carter in de macht van dat land. Ziin gedrag was strijdig met de be langen van de president en van de Verenigde Staten". In het rapport wordt de bewering van Billy Carter dat hij nooit heeft gepro beerd namens de Verenigde Staten het buitenlands beleid van de VS te beïnvloeden, niet aangevochten. Vol gens de commissie uit de Senaat wist de FBI, de Amerikaanse federale po litie, al in november dat Billy pro beerde een lening bij Libië te krijgen. In juli liet hij zich inschrijven als agent van het Noordafrikaanse land. Medewerkers van het Witte Huis wor den gekapitteld omdat zij de presi dent niet hadden gewaarschuwd dat zijn broer in 1978 naar Libië ging en Jimmy Carter omdat hij geen afstand had genomen van de tweede reis van Billy, in 1979 MANAGUA (DPA, AP, AFP) De sandinistische regering van Nicara gua probeert het gigantische vermo gen van de voormalige dictator Anas- tasio Somoza te verzamelen. De vorig jaar juni uit Nicaragua verdreven president werd twee weken geleden in Paraguay vermoord. Het sandinistische partijblad Barri- cada publiceerde maandag delen uit een testament, dat Somoza in 1977 had laten opstellen. Daaruit blijkt dat de voormalige alleenheerser in Nicaragua in het bezit was van vier grote kolenmaatschappijen in Co lombia. In de Amerikaanse steden Miami. Washington en New York lig gen talrijke flatgebouwen die het be zit zijn van de familie Somoza, die in Spanje ook nog meerderheidsbelan gen blijkt te hebben in een aantal grote hotels. Ook verscheidene trans portondernemingen in Midden-Ame rikaanse landen behoren de Somoza's toe. 'Het diplomatiek offensief van de Ni caraguaanse regering heeft al enig succes gehad. Het buurland Costa Rica heeft zich bereid verklaard alle vaartuigen van de familie Somoza en de opbrengsten uit de verkoop van grond die de familie in dit land bezit, over te dragen. De 53 ondernemingen die de dictator in zijn land zelf bezat, zijn inmiddels genationaliseerd Vlak voor zijn vertrek had hij echter wel kans gezien alle banktegoeden, die in de tientallen miljoenen guldens lie pen, naar het buitenland over te he velen. In verband met de pogingen het geld terug te krijgen heeft het ministerie van justitie in Nicaragua de Verenig de Staten gevraagd om uitlevering van de oudste zoon van de dictator en dertig van zijn medewerkers. Zij zou den zich in 1973 op onwettige manier honderd miljoen gulden overheids geld hebben toeggëigend. De Nicara guaanse minister van justitie heeft de kwestie onlangs in de Verenigde Sta ten besproken, maar zei bij zijn terug keer de kans niet erg groot te achten dat men op het verzoek ingaat. In het stadje Bleufields aan de oost kust van Nicaragua protesteerden maandag honderden bewoners om het vertrek te eisen van Cubaanse artsen, die na de revolutie van vorig jaar daar de gezondheidszorg pro beerde te organiseren. De geïsoleerde strook langs de oostkust is vrijwel buiten het geweld van de revolutie gebleven en de bewoners daar toon den zich ook na het vertrek van So moza nauwelijks geïnteresseerd in het sandinisme. De regering van het land heeft na de demonstratie afge zien van plannen om ook Cubaanse onderwijzers naar dit gebied te sturen. Partijsecretaris Piccoli van de chris ten-democraten verklaarde na een onderhoud met president Pertini dat hij het oude kabinet wil herstellen. Afgelopen zaterdag viel de veertigste Italiaanse regering van na de tweede wereldoorlog, nadat in een geheime stemming de economische plannen van de regering waren verworpen. Vlak daarvoor had het parlement nog zijn vertrouwen in de regering van premier Cossiga uitgesproken. Die re gering was een coalitie van christen democraten, socialisten en republi keinen. De socialisten stonden gisteren nogal wantrouwend tegenover de voorstel len van de christen-democraten voor een nieuwe coalitie. Zij eisten „poli tieke garanties" dat een zelfde bla mage als het afgelopen weekeinde niet meer zal voorkomen. Zij verden- ken christen-democraten ervan hun eigen regering ten val te hebben ge bracht om er persoonlijk beter van te worden. De communisten hebben de presi dent er van proberen te overtuigen dat een regering zonder hen in Italië niet mogelijk is. Als tweede partij van het land (ruim dertig procent van de stemmen) zullen de communisten geen enkele partij steunen waarin zij geen zitting hebben. De scheidende premier Cossiga heeft inmiddels la ten weten voor deze klus niet op nieuw beschikbaar te zijn. Als moge lijke premier wordt Piccoli genoemd. De demissionaire regering heeft laten weten dat de verregaande economi sche maatregelen, die eerder per de creet werden uitgevaardigd, nu ge heel vervallen zijn. Dat betekent on dermeer dat de benzineprijzen on danks de oorlog tussen Iran en Irak in Italië weer drastisch zullen dalen. Af gelopen zaterdag liet het parlement blijken niet te zijn gediend van de economische maatregelen, die de eco nomie van het land weer een beetje op peil hadden moeten brengen. NEW YORK (AP, UPI) De Syrische minister van buitenlandse zaken. Ab- doel Chaddam, heeft de Algemene Vergadering van de VN verzocht Is raël als lid te schorsen en dat land sancties op te leggen omdat het zich niets aantrekt van VN-resoluties. Hij zei dat het bondgenootschap tussen de VS, Egypte en Israël een belemme ring vormt voor vrede in het Midden- Oosten op basis van regeling van het Palestijnse probleem. Chaddam zei dat de VS erin geslaagd zijn de Veiligheidsraad te verlammen door misbruik van het recht van veto. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Kamal Hassan Ali, sprak onmiddellijk na Chaddam en zei dat Egypte de Palestijnse kwestie als „een Egyptisch. Afrikaans en Ara bisch probleem" beschouwt. De hui dige periode is volgens hem een voor bereidende fase van onderhandeling over definitieveregeling. Een resolu tie over het Palestijnse probleem moet naar zijn mening allereerst ge richt zijn op beëindiging van de be zetting van Arabische gebieden en herstel van de rechten van de Pale stijnen. door Jan Haikes Portugal gaat zondag naar de stembus om voor de tweede keer binnen een jaar een nieuw parlement te kiezen. Het belooft een uiterst spannen de race tussen links en rechts te worden. Niemand durft een voorspelling te doen van de uitslag. Voor het eerst sinds de anjerrevolutie is een conservatieve regering aan de macht geweest. twee groeperingen vertegenwoordigd: ter linker zijde van de PS de enkele jaren geleden uitgetreden socialisten onder lei ding van de voormalige minister van land bouw Lopes Cardoso, die zich verenigd heb ben in de UEDS en ter rechter zijde van de socialistische partij de ASDI, die wordt gevormd door uitgetreden dissidenten van premier Sa Carneiro's sociaal-democraten. Ook onafhankelijke figuren als president Eanes en ex-premier Lurdes Pintassilgo hebben de zijde van het front gekozen. In de verkiezingscampagne heeft het front tot dusver geen gek figuur geslagen, zodat Ma rio Soares bruisend van vertrouwen durft te wedden dat zijn front zelfs een absolute meerderheid zal behalen. De rechtse Democratische Alliantie van monarchisten (PPM), liberale Sociaal-De mocraten (PSD) en conservatieve christen- Democraten (CDS) zetten de verkiezings strijd opnieuw in het teken van de polarisa tie. Vorig jaar leverde hun dat een onver wachte meerderheid op. Links haalde wel een meerderheid met 50,7 procent van de stemmen, maar die stemmen gingen voor een deel verloren aan kleine splinterpartij en. Daardoor wist de Alliantie met 45,2 procent van de stemmen 128 van de 250 zetels in de wacht te slepen Tegenover de Democratische Alliantie staan socialisten en communisten, die nog steeds gescheiden optrekken. De commu nisten zijn als vanouds verenigd met de Democratische Volksbeweging (MDP) in de alliantie van de volkseenheid, gezamenlijk goed voor zo'n negentien procent van de stemmen. De socialisten behaalden vorig I jaar slechts 27 procent, maar hopen nu in de jas van het „republikeins en socialistisch front" hun veries goed te maken Wedden In dit republikeins en socialistisch front worden naast de socialistische partij (PS) De verkiezingen zijn zo verworden tot een strijd van de ene helft van het Portugese volk tegen het andere. De leiders van de rechtse alliantie hebben het zo gewild. In negen maanden tijd zijn aanhangers van de tegenpartij en ook „onbetrouwbare" onaf- hankelijken ontslagen, weggepest of op an dere manier uit de weg geruimd. Staats kranten, radio en televisie werden onder de invloed van de regering gebracht en protes ten daarentegen in het parlement werden door de meerderheid daar weggewuifd. Mikpunt Tussen de rechtse alliantie en het linkse front is een diepe scheidslijn getrokken De Portugezen wordt gevraagd te kiezen tus sen een socialistisch geïnspireerde demo cratie of „het westerse model, gebaseerd op de markteconomie zoals die in de Europese Gemeenschap bestaat." Die laatste om schrijving is van vice-premier Freitas do Amaral. De conservatieven willen de grond wet in die richting wijzigen, als zij er op 5 oktober in slagen hun meerderheid te be houden. Stakingen tegen het regeringsbeleid wer den dankbaar aangegrepen om de commu nistische vakbonden in diskrediet te bren gen. Sommige kranten speculeren al open lijk over een verbod van de PCP. Voor naamste mikpunt van de huidige polarisa tie zijn president Eanes en zijn adviescolle ge. de revolutionaire raad. Zowel de presi dent als de raad vertegenwoordigt het pro gressieve deel van de beweging van de strijdkrachten, die in 1974 het fascisme ter zijde schoof. De grondwet van 1976 geeft de revolutionai re raad een waakhondfunctie. Daarbij ging het echter om een overgangsfase tijdens welke het militaire gezag revolutionaire raad met de president als opperbevelhebber van de strijdkrachten aan het hoofd nog zelfstandig zou staan naast de via het parle ment gekozen regering. De verkiezingen van aanstaande zondag maken aan deze periode een einde. De grondwetgevende be voegdheid gaat dan geheel over naar het parlement. Zowel Eanes als de revolutionai re raad heeft herhaalde malen duidelijk gemaakt het militaire gezag geheel te willen onderwerpen aan het burgerlijk gezag. Toch beschuldigen de conservatieven de militairen ervan Portugal te willen blijven bevoogden. „Wij zullen een volledige demo cratie doorvoeren, die pas gerealiseerd zal zijn wanneer de revolutionaire raad is opge heven", is een centrale verkiezingsbelofte van premier Sa Carneiro. De Democrati sche Alliante heeft het helemaal niet op de bemoeüng van de militaire politici begre pen. Dat is niet zo verwonderlijk, want de revolutionaire raad heeft verscheidene „es sentiële" wetsvoorstellen van de alliantie in strijd met de grondwet verklaard. Daartoe behoorde onder meer een voorstel tot wijzi ging van de kieswet die de Democratische Alliantie met zelfs veertig procent al een absolute meerderheid in het parlement moest bezorgen. Referendum Toch is een absolute meerderheid in het parlement niet voldoende om de plannen van de Democratische Alliantie volledig te kunnen doorvoeren Voor het terugdraaien van de nationalisaties en de landhervor ming, het herformuleren van de vakbonds rechten en andere ingrijpende hervormin gen is een meerderheid van tweederde no dig. Sa Carneiro denkt dit probleem te kunnen oplossen door het uitschrijven van een referendum over de grondwet. Maar Eanes en de leden van de revolutionaire raad zijn er de mannen niet naar om een dergelijk onconstitutioneel referendum over hun kant te laten gaan. Een volledige overwinning voor de Demo cratische Alliantie zal dan ook pas zijn bereikt, wanneer zij er ook in slaagt de presidentsverkiezingen van december te winnen. Merkwaardig genoeg is ook de pre sidentskandidaat van de alliantie een gene raal. Soares Carneiro. Maar hij is er een van het oude stempel, die met de progressieve militairen rondom Eanes weinig gemeen heeft. Door op deze manier de generaals tegen elkaar uit te spelen, schept Sa Carneiro wel een gevaarlijke situatie. Vooralsnog twijfelt niemand aan Eanes' prestige binnen de strijdkrachten. Een poging tot een staats greep zit er nog wel niet in. Wel is het veelzeggend dat onder uiterst rechtse offi cieren erg boos wordt gedaan over de ver oordeling van de Turkse staatsgreep door de Portugese regering. „Portugal zou daar aan juist een voorbeeld hebben moeten nemen", aldus de neo-fascist Manuel Muri- as deze week voor de televisie. Zweedse Het. worden nog spannende dagen in Portu gal. Premier Sa Carneiro heeft het volste vertrouwen in de overwinning. Beschuldi gingen over bankfraude en geruchten over diens ongehuwd samenwonen met een Zweedse Sa Carneiro's vroegere echtge note weigert zich van hem te laten scheiden zullen zich slechts „als een boemerang" tegen de oppositie keren, aldus de oremier De regering heeft echter ook nog andere argumenten. Dank zij de gestegen waarde van de Portugese goudvoorraad is de beta lingsbalans weer gezond. De inflatie kon worden teruggedrongen en de prijsstijgin gen zijn uitgesteld tot na de verkiezingen. De belastingen werden verlaagd en de soci ale uitkeringen verhoogd. Als klap op de vuurpijl vinden de Portugese minimumlo ners deze maand een extraatje van twintig procent in hun loonzakje. Maar Mario Soa res zegt dat het Portugese volk liever voor vrijheid dan voor financieel gewin kiest, dat na de verkiezingen door de inflatie weer ongedaan zal worden gemaakt. De voormannen van het linkse front: Sousa Franco, Mario Soares en Lopes Cardoso (v.l.n.r.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7