Pais vestigt nieuw record Trouw 'Reële bijdrage bewoner sociale woningsector' eg-ers lijken niets op elkaar Commentaar 'erreur (1) 'erreur (2) Tienduizenden leerkrachten demonstreren tegen beleid minister Nationale woningraad: serpentine lach andersom niet overal IAG 30 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET pi de valreep /ondag stemt de >ndsrepublick heeft kanseliers- iHdidaat Fran/ Josef Strauss dan >c(i nog een pakkend onderwerp jvonden voor de laatste verkie- ngshijeenkomsten: de terreur. Bij m ordelievend volk moeten plei- joien voor een krachtig over- idsbeleid tegen extremisten er per ot van rekening in gaan als koek. dus brandde de Beierse premier s. Nee. hij wilde niet zeggen dat liberale minister van binnen- ndse /aken in Bonn. Gerhart. mm. ..direct verantwoordelijk" as voor de bloedige aanslag, aar daar moest dan wel een kantr kening bij worden gemaakt, want ld Baum niet ..de inlichtingen- ensten gedemoraliseerd en voort- irend de gevaren van het terroris- e gekleineerd9" Indirect verant- lelijk. moest een ieder consta- ren die niet geheel gevoelloos is oor zulke grove subtiliteiten "lei is een zo bespottelijke beschul- jging. dat een diep stilzwijgen mis- it e aanslag van vrijdag in München «ft niet alleen intern Duitse kan- n. Stonden de jaren zeventig in teken van de linkse stadsguerril- de jaren tachtig beloven tot usver een rechtse variant op de rreur te zien te geven. Het is een i iriant die in sommige opzichten og aanzienlijk gruwelijker is. tont waar links zorgvuldig zijn olitieke en economische doelwii- n opzocht en daaraan ook wel onschuldigen" opofferde mikt chts op terreur als doel in zich- :lf: uiterst rechts bloeit in een limaat van chaos, terreur en igst. (Om misverstand te voorko- len. terreur is terreur, zonder leer en even verfoeilijk als daaraan nkse dan wel rechtse waanideeën n grondslag liggen) iet zonder zorg signaleen de testduitse overheid van tijd tot jd een toenemende samenwerking ssen extreem-rechtse bewegingen verschillende delen van het wes^- i. tot in Canada en de Verenigde haten aan toe. Deze samenwerking naakt de strijd tegen de terreur ook pt een internationale zaak. leleidelijk aan groeit er een hechte- samenwerking tussen de politie- iparaten. maar dat is onvoldoen- Want zelden is een kwaal gene- !n door onderdrukking van de imptomen. Van het extremisme jn de aanslagen de tastbare uit- ïssen. het onzindelijke politieke nken echter de kern. olitici hebben dan ook de taak ch af te vragen of er een klimaat is itstaan waarin het fascisme weer in gaan woekeren, het fascisme et alle klassieke kenmerken als iti-semitisme. vreemdelingen- lat. opruiende schotschriften en illekeurige aanslagen die garant aan voor angst en paniek. De «nomische malaise kan daaraan iet geheel vreemd zijn: het biedt in der geval een eenvoudige moge- jkheid minderheden die geld kos- n of die afgunst kunnen wek en op grond van vermeende voor- ïchten te isoleren. Maar de 'einig inspirerende en al even on- sïnspireerde wijze waarop veel Yesteuropese landen worden be- uurd. speelt ook een rol. Hoe schien wel het meest op zijn plaats zou zijn Maar daarvoor is de zaak toch net te belangrijk Tot dusver is de stijl van de cam pagne bij onze oosterburen niet verheffend geweest. Strauss en Schmidt zijn elkaar te lijf gegaan met weinig ideologische argumen ten en des te meer persoonlijke verwijten, doorgaans in de sfeer van ..hij liegt". ..hij stinkt" of ..hij is gek." Na Strauss' felle uithaal moeten velen hebben gevreesd dat nu het hek van de dam zou zijn. Maar de tegenpartij reageerde op vallend terughoudend Vice-kanse- lier en minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher. lijsttrekker van de liberalen, be treurde het gisteren ..dat sommige partijen getracht hebben politieke munt te slaan uit deze afgrijselijke aanslag Ook de voorzitter van de sociaal-democratische partij Willy Brandt liet het bij een milde waar schuwing aan ..allen die deze on zinnige aanslag voor politieke doel einden willen gebruiken door Plet Hagen Als de voortekenen niet bedriegen zullen morgen meer dan vijftigduizend leerkrachten in Den Haag demonstreren tegen het beleid van minister Pais. Daarmee overtreft deze bewinds man het record dat in 1971 werd gevestigd door de huidige werkgevers-voorzitter Van Veen, die toen minister van onder wijs was. Die kreeg met zijn bezuinigingen niet meer dan ruim dertigduizend demonstranten op de been. moei. om maar een voorbeeld van ver ie halen, een lialiaanse regering een ..gezond" klimaat in een land creëren als zij er staal op kan maken binnen de kortste keren toch weer naar huis te worden gestuurd in verband met duistere machina ties in eigen of aanverwante gelede ren? Misschien kan het parlement van het verenigde Europa zichzelf gaan bewijzen door met visie dit probleem te lijf te gaan Nu is Strauss' verwijt ook wel heel eenvoudig te weerleggen. Daarvoor is het niet nodig terug te gaan naar een ver verleden toen de leus ..Duitsland is blind aan het rechter oog" opgang begon te maken of naar de tijd van de aanslag op de Israëlische sportlieden bij de Olym pische Spelen in München. Afdoen de is de opmerking die kanselier Schmidt gisteren maakte: toen de minister van binnenlandse zaken in Bonn bijna een jaar geleden de Wehrsportgruppe Hoffmann wilde verbieden, raadpleegde hij eerst zijn collega's van de deelstaten. De Beierse minister van binnenlandse zaken. Gerold Tandler. was niet voor een verbod van deze openlijk opererende neo-nazistische club. Tandler. partijgenoot van Strauss, zag toen in Hoffmann en zijn aan hangers ..geen reële bedreiging van de openbare orde gezien het geringe aantal militanten." Eén aanhanger van Hoffmann was echter gevaar lijk genoeg om van twaalf mensen het leven te eisen en 211 mensen te verwonden. Strauss mikt nu zorgvuldig met zijn kritiek, dat wel. Niet de belangrijk ste partij in de regeringscoalitie krijgt het verwijt de inlichtingen diensten te hebben gedemoraliseerd en de terreur te hebben gekleineerd, maar de kleinste en gematigdste Zou het iets te maken hebben met alle opiniepeilingen die eensgezind voortzetting van de links-liberale coalitie voorspellen? Alleen als de liberalen toch nog onder de drem pel van vijf procent worden gedrukt heeft Strauss nog een kans; de hoop om sociaal-democraten èn liberalen te verslaan, moet hij inmiddels heb ben laten varen Dat hij met zulke smakeloze middelen in deze opzet slaagt, lijkt ons uitgesloten Was het protest van 1971 voorname lijk gericht tegen bezuinigingen die rechtstreeks het onderwijs schaad den (minder lesuren in het voortgezet onderwijs, grotere groepen in het be roepsonderwijs. enzovoorts), nu is be halve de kwaliteit van het onderwijs ook de rechtspositie van de leer krachten in het geding. Vooral de aangekondigde bezuiniging op sala rissen van maximaal twee procent heeft de bereidheid tot actie tot onge kende hoogten opgestuwd. De een dracht van de onderwijsvakbonden is in jaren niet zo hecht geweest We moeten waarschijnlijk terug naar de jaren dertig om in het onderwijs een vergelijkbare golf van arbeidson rust te vinden. Hoewel de verschillen in welvaart tussen die dagen en onze tijd immens zijn, is er toch een aantal overeenkomsten. In beide gevallen is er sprake van een economische crisis. Toen en nu was er een drastische daling van het aantal geboorten met als gevolg een afbrokkelende werkge legenheid in het onderwijs. Het aan tal werkloze leerkrachten nadert nu de twintigduizend. In 1934 werd ge dicht: ..Zestienduizend onderwijzers Door de Staat gediplomeerd Maar door plompe klassedeler Van hun arbeidstaak geweerd." Dankbaar C. Wilkeshuis heeft in zijn boekje „Meester, welbedankt" de situatie van de jaren dertig getypeerd in be woordingen, die men zonder veel moeite op de gebeurtenissen van van daag kan toepassen. Hij schreef: ..Nu is het onderwijs voor bezuinigers altijd een dankbaar object. De kos tenbesparing is hier altijd belangrijk, de operatie zelf eenvoudig en doel treffend. Het verzet van de on derwijzers behoeft men niet te vre zen. het beperkt zich meestal tot de monstraties en krantengeschrijf. Het betreft hier een klasse ambtenaren die over weinig politieke machtsmid delen beschikt. Natuurlijk breekt er wel een storm van protest los. Een petitionnement wordt door 600.000 mensen ondertekend. Maar minister De Geer staat als een rots in de branding. Nou ja, hij neemt wel iets terug, maar de salarisverla ging gaat door." Wie voor „De Geer" de naam van Pais leest, zou denken de geschiedenis van het jaar 1980 te lezen, al zullen de demonstranten die vandaag op het Malieveld bijeenkomen natuurlijk hopen dat de afloop gunstiger is dan hier beschreven wordt. Historische vergelijkingen gaan ech ter altijd mank. zo ook deze. De hier door stippeltjes aangegeven wegla tingen uit het citaat van Wilkeshuis zijn een aanwijzing in die richting. Dat betreft allereerst de actiemidde len. Toen was het middel van staking de rechtgeaarde onderwijzer nog een gruwel. Nu hebben de meeste bonden (ook de KOV en de PCO) de staking officieel als strijdmiddel geaccep teerd. zij het dat de katholieke bond er nog slechts schoorvoetend en de protestantse bond nog geheel geen gebruik van wil maken. Maar er is wel een duidelijke escalatie te bespeuren en als Pais doorzet, is een meerdaag se staking niet uitgesloten Een reactie van het blad „De Bode" in de jaren dertig op de bezuinigingsplannen van minister De Geer: „Zo werd de meester geplukt". Dieper Belangrijker zijn echter de verschil len in de aard van de bezuinigingen. De bezuinigingen van vijftig jaar ge leden (die overigens tot 1940 doorgin gen) sneden aanzienlijk dieper in het vlees. De onderwijzersopleiding werd verkort, de salarissen van leerkrach ten gingen fors omlaag, de klassen werden vergroot (de klassedeler werd teruggebracht op 48). de scholen bouw werd tot een minimum beperkt, gehuwde onderwijzeressen werden ontslagen en werkloze leerkrachten werden tegen een schamele vergoe ding als „kwekeling met akte" tewerk gesteld In vergelijking met dat alles is het beleid van minister Pais nog mild te noemen. De liberale bewindsman heeft vermeden de werkgelegenheid, die toch al is teruggelopen door het dalend geboortencijfer. verder aan te tasten. In plaats daarvan bezuinigt hij 265 miljoen op de salarissen van leerkrachten. Daarnaast moet nog meer dan zeshonderd miljoen gulden worden „omgebogen" in andere sec toren. maar het effect daarvan is nu nog niet te overzien Nu kan de welvaart van 1980 wel een stootje hebben. Een leerkracht die per maand vierduizend gulden ver dient moet twee procent salaris inle veren: dat is tachtig gulden per maand Wie minder verdient, levert ook een lager percentage in. Bij een salaris van tweeduizend per maand wordt zelfs helemaal niet gekort. Als offer voor het behoud van werkgele genheid lijkt dat niet onredelijk Heel het volk De bonden denken daar uiteraard anders over en ook hun argumenten klinken goed. Waarom, zo vragen de bonden, moeten de onderwijsgeven den extra inleveren ten behoeve van een gemeenschapsvoorziening waar van heel het volk profiteert? Men laat toch ook niet beroepsmilitairen mee betalen aan de nieuwe kernwapens of brandweermannen aan een nieuwe spuitwagen9 Een tweede argument van de bonden is. dat zij niet kunnen accepteren dat hun salarissen worden los gekoppeld van de rest van de ambtenarensala rissen. Die koppeling is na de oorlog met moeite bevochten en is geba seerd op de gedachte dat de overheid mensen, die vergelijkbaar werk doen. gelijkelijk moet belonen, onverschil lig de plaats waar zij werken. Als dit principe nu wordt verlaten, welk recht kunnen leerkrachten dan in de toekomst nog laten gelden op een salariëring die in overeenstemming is met de zwaarte van hun werk en hun opleiding? Het is natuurlijk denk baar dat de regering de salarissen van de leerkrachten in vergelijking met die van het overige (semiloverheids- personeel te royaal vindt, maar dan moet zij met argumenten staven dat de verhouding scheef is En dat is bij deze noodgreep van Pais niet ge beurd Tegen die achtergrond voelen de on derwijsgevenden er bitter weinig voor zich driemaal te laten pakken, zoals dat in vakbondstermen heet. Eén keer via de algemene loonmaatregel, eenmaal via de kortingen op ambte naren-salarissen en eenmaal via de extra t^actatie van Pais Bij elkaar opgeteld kunnen deze kortingen voor mensen met een jaarinkomen van zestigduizend gulden of meer (eerste graadsleraren en hogen oplopen tot boven de vijfduizend gulden Doorwerken Nu is de bereidheid om in te leveren in de kring van onderwijsgevendeh allerminst afwezig. Ook nu nog kom je leerkrachten tegen die zeggen we hebben het toch goed. er kan toch best wat af. En bij al het rumoer moet men niet vergeten dat er tienduizen den zijn die morgen gewoon doorwer ken. omdat zij denken: wat minder salaris kan best. En als er dan werk gelegenheid door gered wordt, wat maak je je dan druk? Maar de bonden laten zich deze sol) dariteit niet. aanpraten. Hun stelling blijft dat als er bezuinigd moet wor den. alle loontrekkers gelijkelijk moeten inleveren. En in ieder geval moet al het overheidspersoneel ovër één kam worden geschoren In het uiterste geval zou een extra offer van onderwijsgevenden be spreekbaar zijn als daardoor extra werkgelegenheid kon worden gescha pen. Maar over meer werk rept minis ter Pais niet. Integendeel: het aan deel van onderwijs in de totale rijks begroting kalft steeds verder af (het zakte in tien jaar van 26 tot negentien procent) en het aantal werklozen Zal ver boven de twintigduizend stijgen Een verdubbeling van dit aantal is niet onmogelijk. Is de diepe kloof tussen een kwart miljoen leerkrachten en hun 'werkge ver' dan onoverbrugbaar? Ach. mis schien slaagt de Tweede Kamer er wel in om een compromis te vinden om de pil te vergulden. Maar of dat de bonden zal bevredigen, is de vraag Suggestie De enige echte oplossing is misschien wel de suggestie die minister Pais destijds heeft gedaan in zijn brief aan het kabinet: laat alle Nederlanders de top van hun vakantietoeslag inleve ren. Voor de mensen is dat het minst pijnlijk en zo'n ingreep geeft de be drijven èn de overheid even lucht Maar daar wilde het kabinet toen niet niet aan Waar is die suggestie gebleven, vröeg vorige week iemand op een vergade ring van de christelijke onderwijs bond De daarbij aanwezige vak bondsbestuurder stelde de tegen vraag of de bonden dan zelf voorstel len moesten doen om hun salaris- be verminderen Ik weet het niet. maar zelfs FNV-voorzitter Wim Kok liét zich dezer dagen iets over die vakan tietoeslag ontvallen. Zouden de schoolmeesters die som niet eens op het bord kunnen zetten als ze toch op het Binnenhof zijn? Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De verkiezingen werpen hun schaduw vooruit Van onze redactie economie ALMERE „De overheid dient op korte termijn te ko men met een sectorplan voor de volkshuisvesting. Het is noodzakelijk dat het woning- bouwprogramma wordt ver hoogd tot minimaal 125.000 woningen per jaar waarvan minstens de helft betaalbare huurwoningen. Het is boven dien noodzakelijk dat ook van bewoners een reële bij drage wordt verlangd." Dit heeft de verenigingsraad van de Nationale Woningraad dezer dagen gezegd ten aanzien van het te voeren volkshuisvestingsbeleid Woningraad is van mening dat de overheid meer aandacht moet besteden aan sociale woningbouw dan zij nu doet, omdat de woningnood zich concentreert bij de lagere inkomensgroepen. Dit zou onder meer mogelijk zijn door het aandeel van volkshuisvesting in de begroting flink op te voeren, en door de financiering van sociale woning bouw veilig te stellen. Dat laatste kan gebeuren door afspraken tussen over heid en pensioenfondsen, waarbij geld tegen voor staatsleningen ge bruikelijke condities aan woningcor poraties en gemeenten beschikbaar wordt gesteld. Bovendien, vindt de verenigingsraad van de woningraad, moet de woning verbetering krachtig worden aange pakt door het verbeteringsprogram ma voor woningwetwoningen uit'te breiden tot tenminste 36.000 per jaar Verder moet er naast een nieuwboi^w- programma ook een adaquaat krot- opruimingsprogramma komen Tenslotte zou het huuraanpassinfcs- schema zodanig moeten worden ge wijzigd, dat spoedig een einde komt aan de verschillen in huurprijzen die op grond van kwaliteitsvergelijkih- gen van woningen onterecht zijn .In het belang van de doorstroming moet de afschaffing van de huurgewèn- ningsbijdrage ongedaan worden ge maakt. Dat de negen EG-landen samen een soort gemeenschap proberen te vormen, betekent natuurlijk nog niet dat de mensen in die landen nu ook een beetje op el kaar moeten lijken. Hoogstens hun portemonnees, de inhoud wel te verstaan, maar voor de rest blijft een Engelsman een Engels man die liever trouwt dan wie ook in de EG. De Ieren zullen voorlopig nog wel de kampioenen op het gebied van de gezinsuit breiding blijven, de Belgen blij ven het jongst van allemaal trou wen en de Nederlanders blijven het oudst worden. Daar veran dert geen EG iets aan. We weten dat uit Euroforum, voorlichtingsblad van de EG. dat dit soort dingen op zijn beurt weer las uit de nieuwste cijfers van het eigen EG-statistiekbu- reau Eurostat. Het gaat om gebo ren worden, trouwen en dood gaan. Niet zo'n vrolijk onderwerp misschien, maar wel hoogst inte ressant. Want hoeveel mensen zijn er hier niet van overtuigd dat het met de echtscheidingen ner gens zo de spuigaten uitloopt als in Nederland? De cijfers wijzen anders uit: weliswaar stijgt het aantal echtscheidingen in alle ne gen landen, maar Denemarken, en Engeland lopen enthousiast* voorop. En worden hier echt zo vreselijk weinig kinderen gebo ren? Goed. het zijn er niet zoveel meer als in 1970; toen had Neder land na koploper Ierland het hoogste geboortecijfer: 18,3 op el ke duizend inwoners. Ierland staat wat dat betreft nog steeds bovenaan (21 per duizend inwo ners). maar daarna volgt nu Frankrijk (13,8) en dan komen Nederland en Italië samen met beide nog altijd 12,6. In Enge land. Denemarken. Luxemburg, Duitsland en België worden dus minder kinderen geboren dan in ons land. Nu blijkt uit dezelfde statistie ken. dat Nederlanders het langst leven van alle EG-ers: een vrouw wordt hier gemiddeld 78, voor de mannen ligt die leeftijd op 72 jaar. Lage geboortecijfers of niet, we hoeven dus niet zo gauw bang te zijn voor ontvolking van dit land. In Duitsland en Luxemburg moet de immigratie even niet meegerekend het inwonertal langzaam terug lopen; in die lan den sterven er meer mensen dan er geboren worden. Trouwen? In de jaren zestig voelden ze er in de meeste landen veel voor. maar dat is aardig afgezakt. In 1960 draafden de Duitsers het hardst naar de burgerlijke stand, tien jaar later de Nederlanders. Maar niets is hier blijvend: nu zijn het de Britten die nog de meeste waarde aan een officieel huwelijk hechten, maar ook daar wordt de animo, zoals in alle negen landen, minder. Het zijn nu weer de Duit sers die het liefst alleen blijven, of met z'n tweeën zonder boter briefje. op de voet gevolgd door de Denen. Maar één ding staat vast: wie nog op het stadhuis wil trouwen, doet dat op jeugdiger leeftijd dan in 1960. Een gezin opzetten wordt daarentegen wat langer uitgesteld dan in die tijd De Nederlandse moeders bijvoor beeld zijn de 25 jaar al gepas seerd als ze hun eerste kind krij gen en liggen daarmee iets boven de gemiddelde leeftijd in de hele EG. Alleen in Ierland en Italië worden de ouders jonger, dat wil zeggen, zijn de jongeren jonger als ze voor het eerst ouder wor den. En wat de „onechte" kinde ren betreft: in Denemarken wor den de meeste kinderen buite nechtelijk geboren, zoals dat heet: van elke duizend baby's 279. Nederlanders en Belgen be zetten de laagste plaats: daar worden nog steeds maar 31 van elke duizend kinderen buiten het officiële huwelijk geboren. Als eenmaal Griekenland. Portu gal en Spanje tot de Gemeen schap toegetreden zullen zijn. zullen de statistieken er snel heel anders gaan uitzien. Daar liggen de geboortecijfers nog uitzonder lijk hoog, in Griekenland en Por tugal wordt veel meer getrouwd dan in de negen EG-landen en de Portugezen. Spanjaarden en Grieken sterven eerder dan de gemiddelde EG-er. Wat waar schijnlijk zal blijven kloppen is het cijfer dat op het aantal man nen en vrouwen betrekking heeft: in alle negen staten zijn meer mannen dan vrouwen, en dat zal ook in de drie aspirant EG-lapden wel zo zijn. Na haar scheiding van een alco holist was Astrid weer alleen met haar zoontje Peter. Ook niet makkelijk, maar toch een op luchting na zoveel moeilijke ja ren. In de vakantie ontmoette ze Hans. Een mooie man. lang. met donker krullend haar. en wat voor haar het belangrijkste was: hij was zo aardig, zo attent, zo vol zorg voor haar. Dat" was ze niet meer gewend en ze vond het heer lijk. Toen ze besloten samen ver der te gaan leek er een nieuwe wereld voor haar open te gaan. Totdat ze merkte dat hij een op lichter was en haar bovendien langzaamaan dwong om in een groezelig sextheatertje even groezelige „voorstellingen" te ge ven. Omdat hij haar beurs sloeg als ze protesteerde, gaf ze uit angst toe. Na vijf jaar van zo mogelijk nog grotere ellende dan in haar eerste huwelijk bracht ze de moed op om weg te lopen. Ze was er achter gekomen dat Hans ook haar zoontje bedreigde en mishandelde, en dat had voor haar de doorslag gegeven. Het ontroerende, ware levensver haal van een nu 36-jarige vrouw is tevens een van de beste inter views in het eindelijk verschenen derde nummer van ..Serpentine." dat zich „opnieblad voor vrou wen" noemt. De redactie van het blad waarvan een jaar geleden het eerste nummer verscheen, schrijft dat dit derde nummer als eerste van een echte jaargang moet worden beschouwd: we mo gen het vierde dus binnen een redelijke tijd verwachten. In dit derde nummer veel over pornografie uiteraard door een vrouwelijke bril bekeken en minstens even veel over (protest acties. Wonderlijk genoeg lees je geen woord over wat er op de grote VN-vrouwenconferentie in Kopenhagen is besproken, de he le conferentie wordt niet eens ge noemd. Misschien was daar in dit 47 pagina's tellende nummer waar ook nog de rubriek „Mei- denwerk" en die van Anja Meu- lenbelt in moesten, plus erg veel over kappers, geen ruimte meer voor Achterstevoren op de fiets, een muziekstandaard op de bagage drager, de viool ter hand geno men en dan maar trappen en spelen. In dat kunstje is de zes tienjarige scholier Christian Patzig uit Meldorf in West- Duitsland intussen zo bedreven, dat bij in goed vier uur al 54 kilometer musicerend gefietst of fietsend gemusiceerd heeft. De geschiedenis vermeldt niet of Christian ook Bachs vioolsona tes achterstevoren speelt. Nou hebben we altijd gedacht dat er alle mogelijke moeite - wordt gedaan om de automobi list uit de auto en in het openbaar vervoer te krijgen. Blijkbaar is dat niet overal zo. In gesprekken die Michel Kok voor Zipitaja (krant van de School voor de Journalistiek) had over het open baar vervoer en zwartrijden, spreekt een voorlichter van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf Utrecht zichzelf tenminste be hoorlijk tegen Eerst zegt hij: „Onze doelstelling is om het openbaar vervoer zo toegankelijk mogelijk te maken." en even la ter: ..Sommigen betalen niet om dat ze vinden dat het openbaar vervoer gratis moet zijn. Maar de overheid moet nu al elk jaar 54 miljoen gulden bijleggen, alleen voor Utrecht. Voor heel Neder land is dat twee miljard, dus het is onmogelijk om het openbaar vervoer goedkoper te maken." En dan komt het „Bovendien moet ik niet denken aan de gevolgen Het aantal passagiers neemt dan waarschijnlijk toe en dat kunnen we niet aan Met de strenge win ter van vorig jaar zaten we al met onze handen in het haar toen het aantal passagiers toenam met ongeveer tien procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5