'ntzie koopkracht aagste inkomens 'Vorming van ketelsteen voorkomen' Werkloosheidsfonds financieel verzwakt )ringend beroep FNV op parlement CNV stelt directie van De Schelde ultimatum binnenland 0251025645*1 övino M Gat van een half miljard iWinister tegen staatsbedrijven voor meer werk r olltie arresteert nodiS >s d<" reserve al dan niet Utrechtse vrouw Als dit merk op uw polyether matras staat dan hebt u een béste. Delftse onderzoekers willen aangroei zo goedkoop mogelijk verhinderen Bezuinigingen Melk en melkprodukt duurder Rita )AG 30 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET 3 A id i onze sociaal-economische redactie ERTOGENBOSCH De FNV heeft een dringend beroep gedaan op het parlement om at ninste de koopkracht van de laagste inkomens in stand te houden. De vraag wat er moet loeuren met de inkomens van de doorsnee werknemer 33.500 gulden is nog open. tweede dringende oproep heeft >kking op de werkgelegenheid. .JpNV vindt dat het parlement er noet toezien dat er in 1981 drie ard gulden inclusief de extra risch geworden, maar zijn goede vriend Piet Middelman mag zich daarom niet in het verdomhoekje la ten drukken, aldus Dutman. Hij waarschuwde ook dat het kabinet groepen werknemers en uitkeringsge rechtigden tegen elkaar uitspeelt en probeert een wig te drijven in de onderlinge solidariteit. „Kijk naar de FNV-voorzitter Kok op het vakbondscongres in Den Bosch: dringend beroep op het parlement. ta igasbaten moet worden be- De voorzitter van de industriebond nieuwe aanslagen op de positie van u d aan een grootscheeps produk- FNV. Arie Groenevelt stemde in met gedeeltelijk arbeidsongeschikten, het en werkgelegenheidsprogramma, het FN V-uitgangspunt dat in 1981 ten korten op inkomens van bejaarden, plannen van de regering om de minste de koopkracht van de mensen het ongelijk behandelen van ambte- a aardgasbaten als lastenverlich- met minimuminkomens moet wor- naren en onderwijzers, de verslechte- aan het bedrijfsleven te geven, den gehandhaafd. Maar hij kon niet ring van de werkende, gehuwde ia jacht de vraag wat er met dat erg enthousiast zijn over de FNV- vrouw." *Tenschapsgeld gebeurt, mogen voorstellen om via een combinatie •ns de federatie niet doorgaan van belastingmaatregelen en door Kok herhaalde dat de FNV alleen bijvoorbeeld optrekking van de pre- zaken wil doen met het kabinet als FNV liet er gisteren op een con- miegrenzen van de volksverzekerin- het parlement de regeringsplannen in Den Bosch geen twijfel over gen tot een betere lastenverdeling te drastisch wijzigt. aan dat het de kabinetsplannen komen. Op die manier wordt wel de e chrappen ten koste van mensen koopkracht van de laagstbetaalden Wat er nu op tafel ligt noemde hij een lich het moeilijkst kunnen verwe- zo veel mogelijk gewaarborgd, maar ..wanprestatie" van het kabinet. volstrekt afwijst, maar ook de de economische problemen worden er 1c felle aanvallen op het kabinet volgens hem niet meer opgelost. jaden niet verhullen dat de FNV- Daarvoor is een versterking van de -j-v j j A den het onderling niet eens zijn economische structuur nodig Voor rJOnu ClrGlgT St&Kinff OVGÏ* tG TlGlTlGn r de manier waarop in 1981 de dat doel moet volgens hem de extra n ingen van hun leden het best kun- aardgasbate worden verdedigd. Wel was men wend er unaniem over eens dat de werk eenheid voor volgend jaar weer ■s hoogste voorrang moet hebben. a^ciuiciu ADVERTENTIE planning brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I ook worden aange- 1 de sociale minima niet mogen '8 den aangetast staat voor de hele uy vast. maar over de vraag of het ;nd jaar mogelijk zal zijn de „.kracht van de modale werkne- (33.500 gulden) te handhaven, ll( teerde men nog in onzekerheid. at lindelijk liet alleen voorzitter Pfe Schelling van de Voedingsbon- Kok riep de bondsvoorzitters op tot het bewaren van de eeheid. De econo mische onzekerheden kunnen vol gens hem leiden tot een krampachtig verdedigen van verworven posities. Koste wat het kost moet worden voorkomen dat het groepsegoïsme aanwakkert. „De FNV. aldus Kok moet op de verdeel- en heerspolitiek van de werkgevers en het kabinet een Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De financiële positie van het werkloosheids fonds. dat de WW-uitkeringen doet, is „ernstig verzwakt". De onverwacht snel stijgende werkloosheid slaat dit jaar een gat van bijna een half miljard gulden in de reserves van het fonds, ..een historisch ongekende en niet beoogde vermogensinte- ring." Een flinke verhoging van de WW-premie ligt nu in het verschiet. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Minister Van Aar denne 'economische zaken) vindt de opvatting dat de staat ondernemin gen moet stichten om nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen onjuist Het behoort tot de taak van de over heid infrastructurele voorzieningen te treffen en te zorgen voor goede verbindingen. De overheid dient dan echter terug te treden en particuliere ondernemers hun gang te laten gaan. aldus de minister. Van Aardenne stelde gisteren in een toespraak ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het zeehavencom plex van Dordrecht de ontwikkeling daarvan ten voorbeeld Het haven complex is lang een zorgenkind ge weest en is in feite in het laatste kwart van zijn bestaan pas goed gaan lopen. Het gemeentebestuur van Dor drecht stelde eind 1967 het havenbe drijf ter beschikking aan een particu lier overslagbedrijf. Meteen daarna ging het beter met het bedrijf. De verwachtingen zijn heel goed. vooral met het oog op de ontwikkelingen in de scheepvaart, waarin kleinere sche pen weer een groter aandeel lijken te krijgen, de groei van het industriege bied Moerdijk en het in 1985 gereed komen van de Main-Donauverbin- ding waarvan de haven van Dor drecht eveneens zal profiteren. Van onze sociaal-economi sche redactie VLISSINGEN De indu striebond CNV in Zeeland heeft van de directie van de tember op tafel legde tijdens de on derhandelingen vertoonde grote overeenkomst met dat van het CNV. Maar dit pakket ging de stakers niet ver genoeg, aldus Bil. Deze willen de volledige buit binnenhalen en dat is i scneinng van ae voeamgsoon- ""SIZXV:Mootc^hannü Da in het kader van de loonmaatregel met zoveel woorden blijken dat ^^'^XtóreA gewoon niet haalbaar, vindt hij. oopkracht tot modaal ook in 1981 le angetast moet blijven en geheim jouwbonden. de vervoersbond. en rafische bonden maakten er ener- geen geheim van dat zij er wei- voor voelen hun leden opnieuw loonmatiging te bewegen. Maar eizijds zeiden ze niet uitdrukke- E dat ze volgend jaar koste wat het aan koopkrachthandhaving wil dijven vasthouden. ;t r Schelling is dat een harde voor- >1 -de. Eventueel zal de voedings- d op eigen houtje de CAO-onder- idelingen van volgend jaar in V-voorzitter Wim Kok zei dat er heel wat water naar de zee zal •ten vloeien vóór het koopkracht- Ie :id van de FNV voor volgend jaar nd is. De bereidheid om over dat hangijzer binnen de FNV con- ictief te praten is volgens hem wezig. Hij wees er ook met nadruk 0faat het arbeidsvoorwaardenbeleid pas in een later stadium, na Ipleging van de leden, wordt vast- eld. Het congres in Den Bosch in de eerste plaats gewijd aan de efuien die het kabinet in de Miljoe- nota heeft ontvouwd. Van die inen lieten de bonden geen spaan had in zijn inleiding gezegd dat uidelijke grenzen zijn aan de ma il raarin inkomensherverdeling mo- a jk is en dat de FNV ook de koop- i cht van de middeninkomens van ot 50 mille in het oog moet hou- Een aanzienlijk deel van de achterban valt in die inkomens- ïgorie. de bres andere vakbondsbestuurders len op het congres voor de mid- •inkomens op de bres. Voorzitter Dutman van de ambtenarenbon- Abva/Kabo sei dat hij handha- van de koopkracht tot modaal noods wil loslaten als voor de rea- lng van die eis de middeninko- is een groot deel van hun koop- cht zouden moeten inleveren. Bij middeninkomens is het ook al n vetpot. „Jan Modaal is histo- Schelde (KMS) in Vlissingen geëist binnen 24 uur te laten weten of ze bereid is de onder handelingen tussen bonden en directie op zeer korte ter mijn te hervatten. Vrijdag raakten de onderhandelingen volledig in een impasse. Wanneer het antwoord van de direc tie negatief uitvalt, dan zal dit ver gaande gevolgen hebben. Volgens CNV-districtsbestuurder R. Bil zou het dan zelfs zo ver kunnen komen, dat het CNV de staking overneemt. „We zullen ons echter niet de wet voor laten schrijven door een sta kingscomité." liet Bil in een reactie weten. De ochtendploeg (150 man) van de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij-machinefabriek in Rotterdam heeft gisteren voor korte tijd het werk neergelegd. Of het bij meer be drijven van Rijn-Schelde-Verolme tot acties zal komen, kon FNV-districts bestuurder H Berkhout gisteren niet zeggen. De kaderleden in het district Rotterdam zullen zich daar donder dag over uitspreken. Bij de RDM spelen volgens Berkhout dezelfde problemen als bij De Schelde in Vlis singen. Het produktiepersoneel is van plan deze week dagelijks het werk twee uur te onderbreken. De voorzitster van het Europese parlement, Simone Veil, is giste ren op Schiphol aangekomen voor een officieel bezoek aan Ne derland op uitnodiging van het parlement. Zij blijft hier tot morgen. Tijdens een gesprek dat zij gisteren met de minister en de staatssecretaris van buiten landse zaken voerde, sprak zij haar ongenoegen uit over het mi- UitfiranfTSDUnt nimale contact tussen het EG- parlement en de raad van minis ters. Met het oog daarop bepleit te zij één vaste zetel voor de EG- activiteiten. Daarmee, vond ze, zou ook een eind komen aan het vermoeiende en kostbare gepen- Het voortslepen van de staking bij de KMS levert niet alleen economische maar ook grote sociale schade op. aldus het CNV. De problemen hebben een plaatselijk karakter, die door de directie en niet door de RSV-toplei- ding moet worden opgelost. Het CNV verwijt de directie ook ge brek aan openheid naar buiten. De directie had zelf meer aan de werkne mers bij de Schelde moeten vertellen in hoeverre ze mee kon gaan met de eisen die via de bonden gesteld zijn. Dan zou er wellicht meer begrip zijn geweest bij de mensen voor de nu ontstane situatie. De tweeduizend stakers bij de Schel de, de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-oost en Schelde bouw in Middelburg hebben gistermorgen tij dens een vergadering bijna unaniem hun vertrouwen in de FNV-onderhan- delingsdelegatie uitgesproken. Het nieuwe uitgangspunt is: streven naar een rechtvaardige beloningsverhou ding ten opzichte van de andere RSV- bedrijven. Tijdens de bijeenkomst van de stakers gisteren werd besloten de staking voort te zetten. Dit blijkt uit een nota van het secre tariaat van het werkloosheidsfonds. De nota dient ter voorbereiding van het advies van het fondsbestuur over de premiehoogte in 1981. Dat advies zal over enkele weken worden uitge bracht. Begin november beslissen de staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Veder (volksgezondheid), nadat ook andere fondsen hun advie zen hebben uitgebracht, over de hele rij premies voor 1981 Helft De kale WW-premie is op dit moment 0.9 procent van het bruto loon. voor de helft ingehouden op het loon van de werknemers en voor de andere helft aangevuld door de werkgever. Om in 1981 de verhoogde last van de uitkeringen te dekken, zou de premie omhoog moeten naar 1,67 procent. Dan wordt echter nog niets gedaan aan herstel van de reserve, en die zal aan het eind van dit jaar zijn geslon ken tot minder dan 700 miljoen gul den Zonder premieverhoging zal het fonds komend jaar volstrekt niet in staat zijn nieuwe tegenvallers op te vangen, waarschuwt het secretariaat. Er zijn verschillende berekeningen n gemaakt over de premiehoogte die uitgesmeerd over maximaal vier jaar. vprrlarhfp moord on weer op p^1 te breneen In deze bere- VCI UatllIC IIIUUI U UJJ keningen varieert de WW-premie tus sen 1.48 en 2.5 procent. De tegenvaller bij het WW-fonds komt doordat een jaar geleden de premie was verlaagd van 1.1 naar 0.9 procent. Dat gebeurde op basis van de raming van het Centraal Planbu reau dat in 1980 de werkloosheid ge middeld 210.000 zal bedragen. Thans wordt uitgegaan van een gemiddelde werkloosheid van 240.000 in 1980. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft een 17-jarige jongen ge arresteerd die verdacht wordt van de moord op de 79-jarige mevrouw E. Koning. De bejaarde vrouw werd op zaterdagavond 20 september met sla gen op het hoofd en trappen op de borstkas om het leven gebracht in een bejaardenflat aan de Utrechtse Eisenhowerlaan. De Utrechtse politie kwam de jongen op het spoor, nadat een van de be woonsters van de bejaardenflat een signalement had doorgegeven. De da der bleek, drie kwartier voordat het levenloze lichaam van mevrouw Ko ning werd gevonden, bij de vrouw te hebben aangebeld ADVERTENTIE. del van parlementariërs en amb tenaren tussen Straatsburg en Brussel. In de brief aan de directie van de KMS in Vlissingen doet het CNV een beroep op de directie om de onder handelingen te hervatten met als uit gangspunt de CNV-brief van 19 sep tember. Volgens Bil is een groot deel van de eisen uit deze brief door de directie bespreekbaar gebleken. Het eisenpakket dat de FNV op 24 sep- idei 0 -ink ADVERTENTIE Van onze redacteur wetenschappen DELFT In een bakje net niet helemaal schoon water volgen studenten en stafleden van de technische hogeschool Delft dagenlang hoe een gipskristal van krap een millimeter onder gecontroleerde omstandigheden aangroeit tot krap twee millimeter. Op gezette tijden klikt het speciale fototoestel dat via een microscoop het proces volgt. Zij proberen die aangroei zo goedkoop mogelijk te verhinderen en het economisch belang daarvan laat zich interna- Open dag tionaal gemakkelijk in honderden miljoenen guldens beschrijven. opbrengst van 140 liter zoet water per kilo olie op die ma nier constant blijven, we moe ten een produktie van 180 liter kunnen bereiken. Esmil be proeft het proces op Texel op technische schaal AUG FÓRSTER BECHNER J4rtW.- 1 0.995.— YAMAHA 13.425.- IN STAAT VAN NIEl PETROF I AJVff» ZIMMERMANN I AM HEAGELE |SJMXfc- BLUTHNER 12AW.- ED SEILER |j£tS> Ongeveer alles wat je met wa ter doet. leidt tot aankorsting, zegt projectleidster ir. Gerda van Rosmalen. Je hoeft het maar op te warmen: ketel steen vormt zich in elke pan in de keuken. Dat is nog wel te overzien, maar het gebeurt in elke industrie die water op warmt Ze heeft een afschrik wekkende verzameling pijpen die met slecht oplosbare zou ten uit het water dat er door heen stroomde bijna dichtge groeid zijn. Niet alleen wordt daardoor de transportfunctie van zo'n pijp belemmerd. Als het ook nog de bedoeling was om de in houd te verhitten, is zelfs een bescheiden laagje ketelsteen al een geduchte extra belem mering die de efficiency van een installatie aantast. Ir. Aad Veenman heeft daar ronde cij fers over. Als je een ontzil- tingsinstallatie bouwt die uit zeewater een drinkbaar pro- dukt destilleert, levert die 140 liter water per kilo verstookte olie. Na een tijdje is dat nog maar 120 liter, en als je geen maatregelen neemt, is het na verloop van tijd niets meer De praktijk is dat bijvoor beeld de ontziltingsinstallatie die 's zomers de dorst van de toeristen op Texel lest. een paar keer per jaar een week stilligt om door specialisten inwendig schoongemaakt te worden. Dat kost per keer der tig- tot veertigduizend gulden. Kleinigheid Het Delftse onderzoek naar voorkoming van kristalgroei in industriële processen ver loopt langs twee wegen. Ir. Van Rosmalen is vooral bezig met chemische toevoegingen aan water die de kristalgroei remmen door zich specifiek te hechten aan het beperkte aantal plaatsen waar een kris tal verder zou kunnen groeien. Dat effect zit men door die microscoop in dat bakje water te volgen. Het gaat daarbij om schijnbare kleinigheden. Een gipskristal groeit in de lengte harder dan in de breedte en dus zoekt men stoffen die spe cifiek die lengtegroei verhin deren door zich alleen op on regelmatigheden van dót kris- talvlak te hechten. Dat is geen zucht naar academische per fectie maar een kwestie van betaalbaarheid. Het gaat in industriële installaties om tonnen en tonnen water en daar voegt men liefst zo wei nig mogelijk remstoffen aan toe. Ir. Veenman rondt een promo tie-onderzoek af naar mecha nisch voorkomen van aankor sting. een idee dat in Delft werd aangdragen door zijn huidige werkgever Esmil. de milieutechnische dochter van Hoogovens Kristalgroei blijkt gehinderd te worden door in het stromende water door een pijp glaspareltjes te laten ronddwarrelen Dit ver betert bovendien de warmte overdracht aan het water Veenman: niet alleen moet die 4 Het Delftse onderzoek naar het voorkomen van ketelsteen en aanverwante verschijnse len (ex-medewerker ir. Leo Blomen is nu in het acade misch ziekenhuis Leiden in de weer met nierstenen) is een van de honderd onderwerpen die de TH op zaterdag 11 okto ber wil tonen aan wie maar belangstelling heeft. En de technische hogeschool is één van de 83 „openstellers" die dan de derde „open dag van de chemie" verzorgen. Behal ve onderwijsinstellingen zijn dat overheidslaboratoria en bedrijven. Nadere inlichtin gen verstrekken de organise rende verenigingen. de Koninklijke Nederlandse che mische vereniging (070- 469406) en de Vereniging van de Nederlandse chemische in dustrie (070-469422) Aan de Delftse opstelling voor het meten van kris talgroei is een jaar hard gewerkt. Voorts raamt het planbureau thans voor 1981 een gemiddelde werkloos heid van 280.000. DEN HAAG (ANP) De melk bij de gespecialiseerde melkdetailhandel kan deze week twee cent per liter duurder worden. De zuivelindustrie heeft namelijk met ingang van maan dag 29 september de inkoopprijs voor de detailhandel met twee cent ver hoogd. Dit geldt behalve voor con- sumptiemelk ook voor vla. yoghurt en andere melkprodukten. Het mini sterie van economische zaken heeft de verhoging al goedgekeurd. Vervolg van pagina 1 Voor de radio zei Albeda gisteren dat het gasgeld niet gebruikt zal kunnen worden voor een arbeidsplaatsen- plan. en evenmin voor verbetering van koopkracht of „andere leuke din gen voor de mensen". De besteding van het geld moet leiden tot verster king van de economische structuur, aldus Albeda. Het WD-Kamerlid De Korte waar schuwde gisteren op een partijbijeen komst in Loosdrecht. dat de beste ding van het gasgeld „voor de WD een hard punt is". Daarbij gaat het niet alleen om de 1.3 miljard gulden nu. maar ook om de 700 miljoen die daar in 1982 als extra opbrengst van aardgas weer bovenop zal komen. De VVD verlangt „aanwending voor structurele maatregelen voor het noodlijdende bedrijfsleven" De Korte vindt het voorts „verontrus tend" dat bedrijven gemiddeld ruim twee jaar moeten wachten op uitbe taling van toegekende WIR-premies. Intussen moeten die bedragen tegen hoge rente worden gefinancierd. Vol gens de WD'er gaat daardoor het effect van de WIR voor een kwart verloren. Ook de terugbetaling van te veel vooraf geheven vennootschaps belasting „gebeurt momenteel veel te traag," aldus De Korte. De suggestie van FNV-voorzitter Kok om de be drijven bij het investeren te helpen met rentesubsidie, noemde de WD'er „onzalig" vanwege de finan ciële openheid vgn de Nederlandse economie. Zendamateur wil vervolging zenders de Groote Keyser AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse technicus A Oort (40) heeft gisteren bij de procureur-generaal in de hoofdstad een klacht inge diend over het niet-vervolgen van degenen die de illegale zen der in de „Groote Keyser" be dienen. Volgens de klager be schikken de bewoners van de kraakpanden over vijf zenders, waaronder drie mobilofoonin stallaties. Oort wil dat de verantwoorde lijke bewindslieden tegen de il legale zenders optreden, omdat „de kleine illegale zenderpiraat wel, en volkomen terecht, aan vervolging bloot staat, maar niet de bedieners van de illega le zenders in de Groote Key ser." Volgens hem zetten de krakers via hun zendappara tuur aan tot anarchie en geweldpleging en maken zij zich ook schuldig aan opruiing Bovendien, aldus Oort in zijn schriftelijke klacht, geven de krakers tijdens politie-acties aan het publiek de opdrachten door die via de politiefrequen- ties aan de manschappen op straat worden gegeven Ook zouden de uitzendingen de ca lamiteitsfrequenties van de BB en het Rode Kruis storen, als mede het noodkanalensysteem van de burgerluchtvaart in Ne derland. Oort schrijft dat hij zelf radio zendamateur is. Volgens hem is het de zendamateurs in Neder land een doorn in het oog dat hier de rechtsgelijkheid met voeten wordt getreden „Ik heb mijn huiswerk erg vlug ge maakt. Sorry als er wat veel foutjes zijn gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3