«ederlandse vecht Berufsverbot' aan Friese cultuurprijs voor verzetsauteur Schippers gaan besluit Smit-Kroes dwarsbomen AA staakt niet jet 't onderwijs Toenadering CPN tot PSP en PPR Nog hoop voor tegenstanders militair terrein Smit-Kroes is voor weghalen zender in Groote Keyser FAMILIEBERICHTEN NDAG 29 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET PR 6 H 9 n een medewerker gST-BERLIJN Voor de vierde maal verschijnt morgen de derlandse pottenbakster Annette Schaefler-De Gooljer ur de rechter In West-Berlljn, in een poging het tegen haar gelegde „Berulsverbot" ongedaan te maken. vraagt de landelijke rechtbank r arbeidszaken de plaatselijke au- tetten te dwingen haar voor twin- uur in de week In dienst te nemen kunstpedagoge. zaak sleept nu al vijf Jaar. Het tuur van het district Relnicken- I vroeg in 1975 iemand die in het Ier van Jeugdwerk de kinderen in i wijk het pottenbakken en kielen kon brengen. Annette 8chaeffer- öooljer solliciteerde op deze n, waarna de afdeling personeels- hi van Relnlchendort bij de West- Ujne veiligheidsdienst een zogehe- „Regelanfrag" deed: een onder- t naar de politieke achtergronden een sollicitant Daaruit bleek dat nogal links georiënteerd was. sen geheim de Westdultse grondwet, waarin staat dat alleen Duitse burgers aanspraak kunnen maken op een functie ln over heidsdienst Tenminste, als ze vol doen aan de gebruikelijke normen voor politieke betrouwbaarheid. Nu was de inzet van de Juridische strijd niet meer het lidmaatschap van een communistische partij, maar de vraag of het recht van de Bondsrepu bliek voor het onder de vier bezet tingsmachten overeengekomen recht van West-Berlljn gaat. Ook in tweede Instantie kreeg Annette Schaeffer-De Gooljer van de rechter geen gelijk. Dat veranderde ln de volgende ronde voor het landelijke arbeidsgerechthof ln Kessel, dat de Westberlljnse rech ter in het ongelijk stelde met de uit spraak dat buitenlanders wel dege lijk recht hebben op een baan in overheidsdienst k tijdens het sollicitatiegesprek dat: Annette Schaeffer-De oljer maakte geen geheim van r politieke overtuiging en haar saatschap van de Socialistische iheldspartlj ln West-Berlljn, een ununlstische organisatie. Zij ►ht daarbij aan paragraaf 13 van Westberlljnse grondwet, die be- klt dat bij een aanstelling ln open- e dienst zaken als nationaliteit, gie of politieke overtuiging geen mogen spelen. aalf dagen later lag haar afwijzing ter in de brievenbus. De recht- Di ik reageerde vervolgens negatief 3E het beroep dat zij aantekende. DE d beriep zich op een paragraaf in IS Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Onafhankelijke Nederlandse Schippers- vakbond (ONS) en de Algemene Schippersvereniging (ASV) zullen hun „uiterste best" doen het besluit te doorkruisen van staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) om het vervoer van zand en grind niet via de schippersbeursen te laten verlopen. Vooralsnog zal dat echter niet leiden tot harde acties, zoals een blokkade van belangrijke waterwegen. IRDAM (ANP) Het alterna- ambtenaren actiecomité AAA niet mee aan de onderwljsde- itie woensdag ln Den Haag. AAA staat positief tegenover de men van minister Pais wat be- t de kortingen op salarissen, aldus woordvoerder gisteren. „Het ac- omité pleit al enkele jaren voor tiging en nivellering ten bate van werkgelegenheid. De bezuinigings- men voor onderwijs gaan ten bate de werkgelegenheid in plaats van koste van*,, zo stelt het AAA. Het kan en moet volgens het comité aanzet vormen tot een algemeen innensbeleid met een directe rela- tussen bezuiniging en behoud of uitbreiding van de werkgelegen- Tijdens een ledenvergadering van de beide schippers bonden, zaterdag in Amsterdam, werd het besluit van Smit-Kroes in alle toonaarden bekri tiseerd. De ruim driehonderd schip pers die de actievergadering bijwoon den ONS en ASV tellen ruim zeven tienhonderd leden gaven het be stuur opdracht zo snel mogelijk maatregelen voor te bereiden om het omstreden plan te torpederen. Volgens woordvoerder Jan de Vries hebben harde acties op dit moment geen zin, omdat het besluit van Smit- Kroes gesteund wordt door een meer derheid (CDA en WD) ln de Tweede Kamer. Het vervoer van zand en grind, zestig procent van het binnenlandse ver voer, wordt sinds 1934 vervoerd bui ten het systeem vat» Je evenredige vrachtverdeling om. Tot voor kort zaa het er naar uit dat per 1 januari 1981 ook dit vervoer vla de beunen zou worden verdeeld. Op het laatste moment kwamen de verladers, de handelaren en een deel van de schip pers echter met een alternatief plan, waarin het zand- en grindvervoer via onderlinge afspraken wordt afgewik keld. Onder druk van de CDA- en de WD-fractie koos Smit-Kroes vorige week voor dit plan. EO-jongerendag trok 12.000 bezoekers De zesde Jongerendag van de Evangelische Omroep, zaterdag in de Utrechtse Jaarbeurs gehou den, trok een recordaantal van twaalfduizend bezoekers. Het thema van diverse sprekers luid de: „Jezus zegt: Ik kom spoe dig". Daarnaast was er veel mu ziek, o.a. gebracht door een koor van Chinese christenen die in ons land werkzaam zijn in Chine se restaurants, en door de Ameri kaanse zanger/gitarist Don Francisco. Tot de sprekers behoorde de astronaut kolonel James B. Ir win, die in juli 1971 op de maan landde. „God, die op aarde wan delde, is belangrijker dan men sen die op de maan wandelen", zei de in een wit ruimtepak ge stoken Irwin (foto). Van onze verslaggevers AMSTERDAM Het partijbestuur van de CPN zal zich spoedig tot de PSP en de PPR wenden om tot verde re vorming van samenwerking te ko men, aldus een communiqué van de CPN. Men denkt aan een lijstverbin- ding tussen de drie partijen bij de komende Kamerverkiezingen. Bij zo'n systeem kunnen rests temmen de andere partijen ten goede komen. PPR-fractievoorzitter Ria Beckers is beslist geen voorstandster van een lijstverbinding met de CPN. Zij zei gisteren dat haar partij nu juist bezig is contacten te leggen met D'66 en PvdA. Volgens Ria Beckers moet de PPR Juist een brug blijven vormen tussen de PvdA en D'66 enerzijds en de CPN en de PSP anderzijds. 'Dag van Lauwersmeer" Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het actiecomité te gen aanleg van een militair oefenter rein ln het Lauwersmeer, dat zater dag een actie voerde onder het motto „Dag van het Lauwersmeer", heeft alle hoop nog niet laten varen. Het is nod onduidelijk of de bodem in het Lauwersmeer wel geschikt is voor zware voertuigen. Een CDA-motie in de Tweede Kamer heeft er onlangs toe geleid dat het ministerie van defensie nog niet aan de slag kon gaan, omdat eerst moet worden onderzocht in hoeverre drai nage van de grond nodig is. Dit on derzoek moet officieel per 1 oktober zijn afgerond. Het comité verwacht dat het onderzoek zal aantonen dat geschikt maken van de bodem zeer problematisch is omdat noodzakelij ke grondwaterverlaging nadelig zou blijken te zijn en bovendien te kost-, baar wordt In dat geval moet de Tweede Kamer er volgens het comité een stokje voor steken. Overigens vindt het comité tevens dat er een „belevingsonder zoek" moet komen in verband met de te verwachten luidruchtige schietoe feningen. Van onze kunstredactie LEEUWARDEN De tweejaarlijkse dr. Joost Halbertsema- prijs voor werk op het gebied van de Friese geschiedenis en heemkunde is door Gedeputeerde staten van Friesland toege kend aan Piter Wybenga uit Oenkerk voor zijn in drie delen verschenen werk Bezettingstijd in Friesland. Piter Wybenga, die in 1912 werd gebo ren. had ln de Jaren '40-'45 een leiden de rol in het verzet Na de oorlog werd hij chef-redacteur van het christelijk- natlonaal Fries Dagblad, een funcüe die hij in 1971 neerlegde. Voor de ARP was hij lid van de provinciale staten van Friesland. Voorts heeft hij een Friestalig boek over het verzet op zijn naam gebracht. De commissie die het college van gedeputeerde staten over de toeken ning van de prijs heeft geadviseerd, schrijft ln haar rapport over de waar dering die zij heeft voor het verrichte onderzoekwerk. Zo is een kroniekach tige beschrijving ontstaan, die vol gens Wybenga zelf niet de geschiede nis van het verzet in Friesland is. maar die wel zoveel geeft dat dit boek bij onderzoek en studie van het ver zet in Friesland en in Nederland niet kan gemist worden. Dr. L. de Jong heeft bij voorbeeld bij het schrijven van zijn grote studie over het Ko ninkrijk der Nederlanden ln Duitse bezettingstijd, verschillende keren het werk van Wybenga gebruikt Wybenga's werk, aldus de commissie, wordt beheerst door het nationaal gereformeerde standpunt. Omdat de gereformeerde (anti-revolutionaire) staats- en mensbeschouwing ln alle opzichten lijnrecht stond tegenover de nazi-opvattingen, was deze be schouwing een volkomen legitieme basis voor het verzet. Het is daardoor Piter Wybenga ook een belangrijke stroming binnen het verzet geworden. Wybenga heeft door zijn publikatie een bewijs van trouw aan zijn gevallen kameraden gegeven. De dr. Joost Halbertsmaprijs wordt op 9 oktober in Bolsward uitgereikt. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Staatssecretaris Smit-Kroes is er voorstander van dat 'de illegale radiozender de Vrije Key ser in Amsterdam uit het kraakpand de Groote Keyser wordt weggehaald. Maar zij kan hiertoe gaan stappen ondernemen, omdat het verwijderen van illegale zenders een kwestie van justitie en politie is. Burgemeester Polak zou daartoe het verzoek moe ten indienen, is haar mening. ZIJ zei dit zaterdag voor de radio. Verder gaf zij als haar mening dat mensen die in een kraakpand trekken geen recht hebben op een telefoon aansluiting. Het is volgens haar niet juist dat iemand die zonder recht in een huis trekt op dat adres een tele foon krijgt. Temeer daar er nog zulke lange wachtlijsten zijn van mensen die wel recht hebben op een aanslui ting en er nog geen hebben. Goed idee voor boni eerst kij ken bij de Bonikoning!! Enorme sortering korte en lange BONT MANTELS, nu nog lage prijzen'! Mei garantie Desgew zeer soe pele kredietservice. De Bontko- nmg. Hoogstraat 97, Rotterdam- C.. tel. 010-117117 Bij koop reis geld binnen geh. Ned. v. 2 pers. terug Koopavond tot 21 uur geo- BONTADVIESH Nu bont kopen! Bij La Reine ln oktober nog voor delige prijzen en zeer grote keuze. Schrift, garantie. Desgew. soepele kredietmogehjkheden De Bont- specialisten La Reine, Jonker Fransstraat 75 (vijfenzevenrig). Rotterdam-C., tel 010-110756. 2 pers. worden bij vergoed. Koopavond geo- s Maandags g Unieke BONT AANBIEDING!! Het Bontpatets gaat ook in oktober nog door met prijzen waarvan U zult zeggen: 20% a 25% beneden de normale waarde!! Voie garan tie, credietaervico mogelijk. Het Bontpaleis, Hoogstraat 153 (voet gangersgebied). Rotterdam-C, lel. 010-143337 Reisgeld v 2 pers. vanuit geh. Nederland bij koop terug. Koopavond tot 21 uur geo- kunnen van maandag tot en met vrijdag telefo nisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-562 6270. na 17 00 uur 562 2898 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20 00 uur 26-9-1080 is geboren onze dochter Lotje (Elise Lotte Judith) Judith en Willem van Asselt Groningen Heden nam de Heere tot Zich onze vader en opa Cornelis Hoogendoorn weduwnaar van Cornelia van Dijk op de leeftijd van 83 jaar Uddel: W. Hoogendoorn G. Hoogendoorn-van Someren Nieuwegein: G. van Steeg-Hoogendoorn M. van Steeg Nijkerk: J. Snapper G. Snapper-van de Veen en kleinkinderen Nijkerk, 27 september 1980 Verpleeghuis „Zilverschoon" Henri Dunantlaan 3. Correspondentie-adres: W Hoogendoorn, Sta verhul 17, Uddel 3888 MR Gelegenheid tot condoleren dinsdag 30 sep tember van 20.00-21.00 uur in het uitvaartcen trum, gelegen achter de Algemene Begraaf plaats te Nijkerk, Frieswijkstraat 56. De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 1 oktober a.s. om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Nijkerk, na een dienst van Woord en Gebed in bovengenoemd uitvaart centrum. Aanvang van deze dienst 11.15 uur. Heden overleed in Huize „Zilverschoon" te Nijkerk na een ernstige ziekte, onze geliefde Zwager en oom Cornelis Hoogendoorn weduwnaar van Cornelia van Dijk Hij werd 83 jaar. Psalm 103: 6 en 7 berijmd Harmeien: A. Hoogendoorn-Hoogendo'orn F. van Dijk C. van Dijk-Koetsier neven en nichten Harmeien, 27 september 1980 Wie in de schuilplaats des Allerhoog- sten is gezeten, zal overnachten in de schaduw des Almachtigen. Met grote verslagenheid geven wij u kennis dat het de Here heeft behaagd heden, geheel on verwacht, van ons tot Zich te nemen mijn geliefde man, onze zorgzame vader en groot vader Jan van de Beid echtgenoot van J. Verheul op de leeftijd van bijna 73 jaar. J. van de Beid-Verheul kinderen, kleinkinderen en verdere familie. 2182 SR Hillegom, 26 september 1980 Mesdaglaan 359. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op dinsdag 30 september a.s. des namiddags om 1.30 uur in de Hervormde Kerk te Hillegom, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de aula van de begraafplaats. Op vrijdagavond 26 september jl. werd onze oudste broer, zwager en oom Jan van de Beid wonende te Hillegom, Mesdaglaan 359™, zeer plotseling uit zijn gezin en familiekring wegge nomen. Hij was bijna 73 jaar oud. En zij zongen een nieuw lied Openb. 59 Hillegom: J. Aay-van de Beid 's-Gravenhage: H. Camping-van de Beid Delft: R. van de Beid L. van de Beld-de Koning Rijswijk (ZH): G. van de Beid M. A. E. van de Beld-Weijkman Tilburg: A. Ferzenaar-Doorduijn Neven en nichten Hiermede maken wij bekend, dat ook ons geschokt heeft, het geheel onverwachte overlij den te Haarlem-Noord van onze zuster en tante, mevrouw, de weduwe G. Wy land-Kamphuis Wassenaar: J. Th. M. Vonk-Kamphuis W. Vonk Klazienaveen-Noord G. Kamphuis A. Kamphuis-Kleine Neven en nichten 27 september 1980 .Mijn genade is u genoeg" God nam plotseling tot Zich, onze lieve man, vader en grootvader Cornelis Dekker zenuwarts Ede: op de leeftijd van 77 jaar D. J. Dekker-Fokkinga Rotterdam: A. Dekker Bergen op Zoom: W. Meijer-Dekker A. B. Meijer Michiel Onno Apeldoorn: H. Dekker W. G. Dekker-Belgraver Erica Kees Wim Hester Bussum: P. J. Dekker E. H. Dekker-Pluym Rozemarijn Ingeborg Ede, 27 september 1980 Laan 1933 5a De rouwdienst is bepaald op donderdag 2 oktober om 11.30 uur in de aula van de Alge mene Begraafplaats te Ede, waarna de begra fenis zal plaatsvinden. Aansluitend gelegen heid tot condoleren. Geen bloemen geen toespraken Liever geen bezoek Romeinen 8 38, 39 Uit het werk waar hij van hield, is plotseling van ons weggenomen, onze geliefde man, vader en opa Julle Kuipers oud 65 jaar. Hij wist zich een kind van God. Wij vragen voor ons Uw gebed. Niekerk, 26 september 1980. J. Kuipers-Hoeksema Chis en Ria Melissa, Jelwin en Michiel Maaike Henk en Alice Anneke en Willem Marten Jan Marian Condoleance-adres: Hoendiep W.Z. 36, 9805 TC Briltil Liever geen bezoek. De rouwdienst zal worden gehouden op woens dag 1 oktober a.s. om 13.30 uur in de Geref Kerk, Hoendiep O.Z. te Enumatil, waarin zal voorgaan Ds. Bouwkamp te Lekkerkerk. Daarna zal de begrafenis plaatsvinden op de begraafplaats te Zuidhorn. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis bij de Geref. Kerk te Enumatil. In Jezus ontslapen, mijn geliefde man, onze vader en grootvader Bartholomeus Cornet echtgenoot van S. J. Meester eerder gehuwd geweest met A. van Egmond in de ouderdom van 80 jaar. Metzij wij leven, hetzij wij sterven, wij zijn des HEREN" (Rom. 14:8) Haarlem: S. J. Cornet-Meester Aerdenhout: B. Cornet M. Cornet-Bakker Haarlem: P. Cornet H. S. Cornet-Roodenburg Uithoorn: J. Montagne J. C. Montagne-van der Meulen Baam: G. H. Homans P. H. Homans-van der Meulen Naarden: B. van der Meulen J. van der Meulen-Beetsma en kleinkinderen 2034 SN Haarlem, 27 september 1980 Laan van Berlijn 6 Gelegenheid tot afscheid nemen is er in de rouwkamer Parklaan 36 te Haarlem, dinsdag 30 september a.s. van 15.00-15.30 uur en van 20.00-20.30 uur. De dienst ter nagedachtenis zal D.V. worden gehouden woensdag 1 oktober a.s. om 12.30 uur in de Pelgrimkerk aan de Stephenson- straat, hoek Pijlslaan te Haarlem, waarna de begrafenis zal plaatshebben, vanuit de kerk, op de begraafplaats „Westerveld", te Driehuis- Velsen omstreeks 14.00 uur. Na de kerkdienst is er gelegenheid tot condole ren in de consistorie van de Pelgrimkerk en na afloop van de begrafenis in een der ontvangst zalen van de begraafplaats „Westerveld". Daarboven juicht een grote schaar van kinderen voor Gods troon. Plotseling is onze lieve Willem naar de Here Jezus gegaan. Hij was pas 7 jaar. Daan Verboon Bertie Verboon-Vreugdenhil Jos Daniël 3155 CE Maasland, 26 september 1980. Oostgaag 23 a De dienst van Woord en Gebed zal D.V. gehou den worden woensdag 1 oktober 1980 om 13.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Huis te Velde- laan te Maasland, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Maasland. Heden is plotseling van ons heengegaan onze geliefde broer, zwager en oom Pieter Rodenburg echtgenoot van Lena Olieman op de leeftijd van 60 jaar. Berkel (Z.H.): tijdel.: Kintore-Ontario: A. van Mannekes-Rodenburg P. van Mannekes Thamesford-Ontario: P. J. Rodenburg J. Rodenburg-Ramondt Pijnacker: E. Zeeuw-Rodenburg A. Zeeuw Embro-Ontario: A. Donker-Rodenburg L. Donker neven en nichten Kintore, 27 september 1980 Ontario-Canada. Corr.adres: Onderweg 8, 2641 NZ Pijnacker. Na een kortstondige ziekte nam onze Hemelse Vader tot Zich, onze blijmoedige broer, zwager en oom Gerrit Cornelis Jan Boon op de leeftijd van 60 jaar. Clasien Adriaan en Marjolijn Dio en Lenie Jan en Ans Cor en Annie Neven en nichten 27 september 1980 Kloosstraat 3 2712 EM Zoe term eer Geen bloemen. Gerrit is opgebaard in de rouwkamer van het ziekenhuis St. Antoniushove, Burg. Banning- laan 1 te Leidschendam. Bezoek van 4-5 uur. De dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden in de Pelgrimskerk, Stationsstraat te Zoetermeer, woensdag 1 oktober om 2 uur. waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Binnenweg omstreeks 3 uur. Na de bijzetting gelegenheid tot condoleren in Verenigingsgebouw ,,'t Centrum" aan de Frans Halsstraat. Voor de zeer vele bewijzen van meeleven gedurende de ziekte en na het overlijden van mijn innig geliefde vrouw en onze innig geliefde moeder en oma Wobbechien van Hoek-Kruger betuigen wij u onze hartelijke dank. Weest u verzekerd dat het ons "diep heeft ontroerd Daar het ons veel moeite kost u allen persoonlijk of schriftelijk te bedanken, zij het ons vergund het op deze wijze te doen. Mede namens kinderen en kleinkinderen: J. van Hoek. Esdoornlaan 86-2. September 1980. 9741 KE Groningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9