Economen uitgepraat •scheid voorzitter van iternaten schippersjeugd Hoe Nationale-Nederlanden het ensioenbeleid voor uw medewerkers in het uitenland kan stroomlijnen. Politie pakt 32 leden Onkruit het Wilhelmina ithuis vrijwel n hartoperaties s gewonden na ttingbotsingen Debat over miljoenennota: politiek hapert Ook voor werknemers van uw buitenlandse vestigingen, of het nu Nederlanders zijn of niet, is een passende pensioenvoorziening een arbeidsvoorwaarde van eminent belang. Tot zover is alles duidelijk. Maar de haken en ogen die er voor u aan vastzitten, zijn vrijwel niet te tellen. Want het ene buitenland is het andere niet. Argentinië heeft andere sociale voorzieningen dan Koeweit. De Belgische fiscus koestert andere denkbeelden dan de Engelse. Zijn de premie-offertes zoals u bedoelde? Hoe moet het met overplaatsingen? En zo voort, en zo verder. Daarom heeft Nationale-Nederlanden met vooraanstaande internationale verzekeraars een samenwerkingsovereenkomst gesloten, die het mogelijk maakt een wereldwijd verzekerings programma te bieden voor uw buitenlandse vestigingen. We onderhouden en coördineren contacten met verzekeraars, makelaars en actuariële adviseurs in talrijke landen. Adviseren u, in samenwerking met hen, over offertes, contracten, pensioenreglementen. En als uw buitenlandse vestigingen samen minstens 100 werknemers hebben, kunt u bovendien gebruik maken van het Multinational Insurance Arrangement (MIA). Dat biedt u, als moederbedrijf, verschillende voordelen zonder dat daardoor de condities voor de locale contracten beïnvloed worden. Zodoende kunt u komen tot een pensioenbeleid dat niet alleen efficiënt is, maar ook economisch verantwoord. Veel meer informatie heeft u te bieden Bureau International Service, Schiekade 830 in Rotterdam. Telefoon 010 - 67 92 66. Daar ligt ook een brochure, speciaal bestemd voor internationaal werkende ondernemingen. Gereed om u op aanvraag te worden toegezonden. Nationale-Nederlanden RDAG 27 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 9 jan Roelfs TERDAM De 78-jarige oud-binnenvaartdeskundige elis (Kees) H. W. Smit heeft te lang veel gedaan voor het iperskind. Bij aanvankelijk gebrek aan een opvolger is lertig jaar als voorzitter van de nu negen Hervormde naten voor schippersjeugd op de brug gebleven. rende die periode is het zeer verzorgt en begeleidt een derde deel eiden werk zorg voor kinde- van het aantal schipperskinderen, vier ouders varen, in de vorm dat via verblijf in een internaat de en tijdelijke tweede tehuis (wal- gelegenheid heeft nnnnHprhmirpn aten) uitgegroeid tot dienst- n tijdelijke tweede tehuis (wal- iten) uitgegroeid tot dienst- ling op moderne schaal: zeven laten met een gezamenlijke be- g van 1060 jongens en meisjes, ociaal-maatschappelijk en ook ogisch .bedrijf", dat jaarlijks 13 miljoen gulden omzet, over «krachten beschikt en het om- ijkste intemaatswerk op dit ter- ertegenwoordigt. De stichting en onzer verslaggevers ERDAM Wegens het grote aan verpleegkundigen op de iive care-afdeling zijn de hart- tles in het Wilhelmina Gasthuis ed als stil komen te liggen. Op ioment worden er alleen nog operaties gedaan, hetgeen tot g heeft gehad dat sinds 1 sep- er er slechts drie patiënten zijn reerd. deling intensive care is inmid- ;eheel gesloten, omdat men mo tel op deze afdeling nog over zes cialiseerde verpleegkundigen ikt De minimale bezetting minstens uit twaalf te bestaan, daar men in het ziekenhuis wel intensive care-verpleegkundi- in gebruiken wordt geprobeerd ntal uit te breiden tot achttien voorlichter Willem Goutier is druk bezig nieuwe verpleegkun- te werven en wordt verwacht, i november de hartchirurgie op volle sterkte zal opereren, toe heeft men een achterstand open van zo'n twee maanden, normaal per week er tien ope- worden gedaan. ■kort aan verpleegkundigen is, voorlichter GouUer, ontstaan en meer dan (normaal) natuur- •rloop. Verpleegkundigen hiel- rmee op of zochten een andere Een rol daarbij heeft ook ge- dat door de krappe bezetting laatste maanden roofbouw is gd op het personeel, wat ook :eft bijgedragen tot een goede eer. uiniging treft -deo advocaten IN (ANP) Het ministerie van ie heeft onlangs besloten tot een bezuinigingsmaatregelen die streekse gevolgen zullen hebben de pro-deo rechtshulp. De ene regel houdt in dat de toevoe- vergoeding voor de pro-deo ad- it in januari niet zal worden ver- V'ia de andere maatregel wil nimsterie een intensiever ge gaan maken van de mogelijk- rechtshulpzoekenden een eigen age in de kosten te laten betalen, leek gisteren uit de rede van de van de Nederlandse orde van eaten, mr H. L. J. Roelvink, tij de jaarvergadering in Assen. Roelvink worden de pro-deo laten door deze maatregel zwaar fen omdat zij vergeleken bij sgerichte praktijk-houdende a's toch al onderaan de inko- ladder zitten. Bovendien heb- leze advocaten-te maken met nde kosten vanwege de inflatie, door hun inkomen uit de pro-deo ijk io guldens uitgedrukt zelfs alen. rede ging de deken in op de itgeving over het misbruiken iverheidsgelden binnen het toe- ngssysteem, verhalen dat de eo-praktijk voor sommige advo- een goudmijn zou zijn noemde lience-fiction. ..Concrete klach- lebben de orde nog nooit be- aldus Roelvink. Het feit dat de n van door de overheid gefinan- rechtsbijstand de afgelopen ja- anzienlijk zijn gestegen, heeft de deken te maken met de toegenomen vraag naar rechts- nd. maakte mr Roelvink bekend algemene raad van de orde het ii]k wil maken dat professioneel nde juristen in dienst van non- organisaties zoals vakbonden ireaus voor rechtshulp, tot de tunnen toetreden. De bestaande heeft de vorming van een balie tot gevolg, wat kan lei- de door de orde sterk afgewe- Aeiding tussen sociale en com- tèle rechtshulp. SEN (ANP) Door kettingbot- m op de rijksweg 6 bij de Velser- zijn gisterenochtend zes men- odanig gewond geraakt dat zij in liekenhuis moesten worden opge- en. Ruim twintig auto's werden of meer ernstig beschadigd De Dgen deden zich voor de de wes- rijbaan van de A-6 tussen de *1 en het Rottepolderplein op de ochtend deed zich op de ^ijke rijbaan van de A-9, tussen fisertunnel en Alkmaar, nog een Jgbotsing voor. Hierbij was sprake van materiële schade, er vormde zich wel een file van üen kilometer. gelegenheid heeft ononderbroken dagscholen te bezoeken. „Het onderwijs voor schipperskinde ren leed sinds 1969 de datum van invoering van leerplicht voor schip perskinderen een ongeordend be staan. De totstandkoming van die lang verbeide leerplicht, met de later gevolgde rijkssubsidieregelingen heeft het intemaatswerk een gezond draagvlak verleend en ook zijn rechtszekerheid belangrijk bevor derd", aldus de vitale Amsterdammer Smit, die bij zijn afscheid deze wens uit: „Het zou erg goed zijn wanneer de groepsgrootte thans achttien kin deren zou kunnen worden terugge bracht tot veertien". Tegen het einde van de laatste we reldoorlog ontmoette Kees Smit in de Oude Kerk van Amsterdam Gerben de Jong, een weerbarstige stoere Fries, die toen al een staat van dienst achter de rug had als pionier op het terrein van het kwetsbare onderwijs aan schipperskinderen. Voor Jonge ren, die met hun ouders meevoeren op de binnenvaart, was regelmatig walonderwijs een in de regel uitzicht loze zaak. Smit, evenals Gerben ker kelijk meelevend, had toen al een half leven in de binnenvaart doorge bracht, voornamelijk in het Alkmaar- se vrachtbedrijf Westfriesland, dat hij internationaal had uitgebouwd. Dit tweetal bracht in 1947 de Stich ting hervormde internaten voor schippersjeugd van de grond. De Jong was toen directeur van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart en hamerde op de totstandkoming van internaten. De hervormde kerk gaf door middel van leningen de aanzet tot een beloftevolle aanloop. Begon nen werd in een school aan de Van Hallstraat in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt, een primitief in ternaat, dat enige jaren geleden door nieuwbouw in Amsterdam-Geuzen veld is vervangen. Internaten op een voudige schepen voor de wal volgden in havenplaatsen. Ontwikkelingen, waaraan de naam van wijlen Gerben de Jong onverbrekelijk is verbonden. „Hij was voor de duivel niet bang, geen deur bleef voor hem gesloten. Gerben ging naar ir. F. Q. den Hollan der, destijds directeur van de Neder landse Spoorwegen. Hij vroeg hem om afgedankte logiesschepen voor lijnwerkers als intemaatsschip in te richten. Hij kreeg ze." Deze Gerben droeg de eretitel van „Vader van het schippersonderwijs". Kees Smit, zijn „leerling" mag aan spraak maken op die van „Vader van de hervormde schippersintematen". door Johan van Workum DEN HAAG De economen zijn uitgepraat. Niet omdat zij het niet meer zouden weten, maar omdat toch niet naar en wordt geluisterd. Discussies tussen economen gaan steeds minder over de vraag wélt er zou moeten gebeuren, en steeds meer over de vraag hoe je bereikt dat er gebeurt wat zou moeten gebeuren. De economische problemen waarmee de burger via de publiciteit wordt „doodgegooid", zijn eigenlijk aller minst economisch maar in wezen be stuurlijk. Het is niet de Nederlandse economie die hapert, maar de politie ke besluitvorming in Nederland. Het thema voor de discussie was dan ook „Van gelijk hebben naar gelijk krijgen Inleiders sociale zekerheid moeten aangeven. Een van Nieuwenburgs conclusies was dan ook dat de minsiter zelf de sturing van de sociale zekerheid ter hand moet nemen, en niet moet pro beren die te delegeren aan een opge tuigde Sociale Verzekeringsraad Relaties Omdat genoemde Gerben goede rela ties onderhield met het hof kregen de H. W. Smit oude en later nieuwe internaten na men van leden van het koninklijk huis. Ze zijn gevestigd in: Amster dam, Rotterdam (twee), Zwolle (twee), Groningen en Terneuzen Ie der internaat heeft een oudercommis sie. In Rotterdam is met medewer king van de gemeente een proefne ming gaande om jongeren boven de achttien jaar aan zelfstandige huis vesting te helpen, met begeleiding van uit de internaten. Kees Smit: „Ik ga te laat weg. Jaren lang is er gezocht naar een opvolger, mensen die vrije tijd willen steken in sociaal-maatschappelijk werk zijn schaars. In onze kring is men ver heugd een nieuwe voorzitter te heb ben gevonden in de persoon van de heer Martinus Holl, oud algemeen hoofdinspecteur van het buitenge woon onderwijs, onder meer van de schippersscholen. Er waren drie inleiders, prof. Van den Doel. prof. Vermaat en prof. Nieuwen- De conclusie werd allengs duidelijk burg. De laatste beperkte zich tot de Democratische dwanQ uit de discussiemiddag die het Insti- gebrekkige besluitvorming in de sec- uit de discussiemiddag die het Insti tuut voor onderzoek van overheid suitgaven gisteren had belegd over de miljoenennota. Het was het vijfde jaar dat het instiuut zo'n middag organiseerde. De „zaal" bestond uit economen of economisch geïnteres seerden werkzaam op ministeries, universiteiten of organisaties van be drijfsleven en vakbeweging. In eerdere Jaren ging de discussie over uiteenlopende, vaak nogal tech nische onderwerpen. De deelnemers bestreden elkaar met analyses en vooral met cijfers. Gisteren echter kwam je in de inleidingen nauwelijks cijfers tegen. Het leek wel of er in de zaal onafgesproken eensgezindheid hing over wat er zou moeten gebeu ren. De uitgaven van sociale zeker heid en overheid zijn te hard ge groeid, de inkomens moeten gema tigd, het financieringstekort van de overheid moet omlaag. er is niet eens meer over gesproken gisteren. tor van de sociale verzekeringen. Hij deed een aantal suggesties voor reor ganisatie. Maar hij waarschuwde voor de gedachte dat de explosie in de sociale uitgaven zou kunnen wor den tegengegaan met reorganisatie van de uitvoering van de sociale wet ten en met andere beheersinstrumen ten. Niet een reorganisatie, maar het parlement zal die explosie moeten keren Nieuwenburg: „De parlemen tariërs zijn als autoverkopers die na laten periodiek een tienduizend-kilo- meterbeurt uit te voeren. Vanzelf dat dan het mechaniek een keer vast loopt." Nu wil staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) de Sociale Verzekerings raad optuigen tot een centraal or gaan voor sturing en beheersing van de sociale sector Maar dat zal niet werken, voorspelde Nieuwenburg. „De wetgever" (regering en parle ment) zal eerst de doeleinden van de K Jn het buitenland zijn vele zaken anders geregeld dan wij hier gewend zijn.M (F.G.A. Koek, Bureau International Service, Daarmee zitten we meteen in het hart van de discussie: moet de staat zelf meer invloed nemen op het economi sche leven? Natuurlijk ontbrak Hans van den Doel niet. Hij pleitte wede rom voor geleide inkomenspolitiek door de overheid. ,,Er is ontzettend veel veranderd in de laatste twintig jaar. Dat maakt de mensen angstig. Vandaar de hang naar sociale zeker heid De mensen willen niet dat daar op wordt bezuinigd. Ze willen daar ook best voor betalen, als ze daartoe maar worden gedwongen. Een nieuw kabinet zal (met loonmatiging en be zuinigingen en economische sane ring. red.) geen effect bereiken als er niet een verandering wordt aange bracht in het systeem van de politie ke besluitvorming. Ik pleit niet voor centralisatie. Heel wat beslissingen kunnen worden gedecentraliseerd. Over spijkers en potloden moeten de beslissingen uit Den Haag komen, maar de centrale zaken blijven liggen." Van den Doel kreeg onverwacht bij val van prof. Stevers, maar slechts tot op zekere hoogte. „Als ik tracht te voorspellen hoe het waarschijnlijk zal gaan, dan zeg ik ook: geleide loon politiek. en ook centrale arbeids marktpolitiek en investeringspoli tiek. Via de chaos zullen we tot cen tralisatie komen. Maar met dit ver schil: ik voorspel het, maar Van den Doel wil het." Stevers zelf waar schuwt al jaren tegen de sluipende centralisatie en bureaucratisering met Kafka-achtige uitwerkingen. Hij verafschuwt deze ontwikkeling. Sociale opstand Prof Vermaat pleitte voor „een tus senweg tussen sociale opstand (belas tingontduiking. sociale fraude, zwar te geldcircuit) en politiek dictaat (verstatelijking, de „democratische dwang" van Van den Doel)". Ver maat, ARP'er (vandaag voor het laatst), ziet niets in de liberalistische formule „terug naar de markt." waar bij de overheid allerlei dirigerende maatregelen intrekt. „Dat is geen goed antwoord op de groepsvorming in de maatschappij, en de sociale inslag is te zwak." Over de socialistische weg. met als uiterste variant de democratische dwang van Van den Doel, zei Ver maat: „Ik ben bang dat onze parle mentaire democratische orde die ver antwoordelijkheid niet aan kan." De derde weg. vooral onder christen-de mocraten aangehangen, is die van „de gereconstrueerde overlegecono mie, waarbij door koppeling tussen rechten en plichten een deel van de bestaande vrijblijvendheid kan wor den geneutraliseerd." De mensen moeten kunnen meebes lissen en meedelen in overwinsten en tegenslagen. Door versterking van het profijtbeginsel moet de financiële band tussen actie en kosten worden versterkt. En individuen moet wor den verboden zich te onttrekken aan groepsbeslissingen waaraan ze zelf via hun groep hebben meegewerkt. „In dit verband dient de organisatie plicht ernstig te worden overwogen," aldus Vermaat. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De politie heeft in Amsterdam en Nijmegen gisteren in totaal 32 leden van de anti-militaristi sche actiegroep Onkruit gearres teerd. In Amsterdam werden 28 On- kruit-leden aangehouden wegens be zetting van de afdeling militaire za ken van de burgerlijke stand Vier mensen werden aangehouden nadat zij de Waalbrug hadden beklommen om spandoeken op te hangen De Nijmeegse actie ging gepaard met een knokpartij. Een kwartier nadat de Amsterdamse afdeling militaire zaken werd bezet, maakte de politie een eind aan de actie. De bezetting verliep zonder ge weid Toen de bezetters binnendron gen gelastten zij het personeel naar een andere ruimte te gaan. De glazen loketten werden witgekalkt en bespo ten met leuzen. De actie was een protest tegen de arrestatie van veer tien zogenoemde totaalweigeraars, mensen die ook vervangende dienst plicht weigeren. Deze veertien men sen werden bij eerdere Onkruit-ac- ties, onder meer bij de Rijks Verdedi gingsorganisatie in Den Haag, opge pakt. De totaalweigeraars zouden in de gevangenis slecht worden benan- deld. Ze zijn sinds vorige week in hongerstaking. De actievoerders lie ten zich zonder verzet inrekenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9