Relschoppen om de rel Tekening van een lezer ouw Tot 18 jaar meer rechten met bewijs gezond gebit meneer de premier, ik zeg nee Commentaar Burgemeester Almelo over onlusten in renovatiewijk: kernenergie ten strijde de kerk spreekt (1) de kerk spreekt (2) Ageren bezetten arbeidsbureau Man onder trein ftAG 23 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ALMELO Als er vrijdagavond onweer was geweest, dan zou er in de Almelose wijk De Kerkelanden niets zijn gebeurd. Deze opmerking maakte Rob Zeegers, opbouwwerker in de Almelose renovatiewijk, waarin het afgelopen weekeinde de mobiele eenheid werd ingezet tegen jeugdige relschoppers. Maar het onweerde vrijdagavond niet, Integendeel. Het was een zoele zomeravond. De mensen zaten op een stoepje, vaak met een krat bier naast zich. Er werd stevig gedronken. Ineens was er een vuurtje, aangesto ken door enkele benevelde Heden. Weldra vlamde het op verschillende plaatsen. Het werkte als het geluld van de tam-tam dat zich zich verme nigvuldigt in de rimboe. Activiteit aan het politiefront deed de rest. El ders in de stad vingen jongens de berichten met hun „scanners" op. Plotseling was de buurt vol met kna pen, „die best iets wilden". „Een beetje een Amsterdam-effect", zei burgemeester mr. F. J. H. Schnei ders van Almelo gisteren. Vrijwel iedereen is het erover eens, dat de rellen van vrijdagavond, zater dagavond en zondagavond, die zich gedeeltelijk 's nachts afspeelden, niets of hoegenaamd niets te maken hadden met de problemen in De Ker kelanden. Dat de moeilijkheden in deze buurt groot zijn, ook daarover bestaat nauwelijks verschil van me ning. De moeilijkheid ligt bij de reno vatie van deze verpauperde wijk, die op het moment erg traag verloopt. Bovendien komt er een probleem bij: in De Kerkelanden wonen erg veel Turken. De Almelose politie heeft het over „straatterreur zonder meer". Voorna melijk jongens van vijftien tot twin tig jaar (maar ook werden onder de daders mannen gesignaleerd van der tig tot vijfendertig jaar) drongen een aantal leegstaande, dichtgespijkerde, op renovatie wachtende huizen bin nen. Zij sloopten er kozijnen, deuren en andere hout uit en maakten daar een vuur van op straat. Ook enkele oude auto's werden in het vuur ge schoven. Toen de brandweerlieden aan kwamen, werden zij getracteerd op een regen van stenen. Om de brandweerlieden te beschermen, zo luidt de officiële lezing, werden twin tig leden van de mobiele eenheid van de rijkspolitie te hulp geroepen uit Almelo, Hengelo en Enschede. Er werden charges uitgevoerd en stoks lagen uitgedeeld. Elf Jongens werden gearresteerd. Er vallen meer arresta ties te verwachten. De hoofdofficier van Justitie, mr. R. A. Gonsalves, stelde hoge, onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen in het vooruitzicht ('eerder maanden dan weken'). Bezuiniging De meeste woningen in De Kerkelan den zijn in handen van de Woning stichting Almelo „Beter Wonen". Zij beschikt over een complex van acht honderd huizen, waarvan er enkele honderden zullen worden opgeknapt. De eerste fase van de renovatie Is achter de rug, maar de verwezenlij king laat op zich wachten. „Den Haag" heeft de geldkraan dichtge draaid in het kader van de bezuini gingen. Het bestuurslid R. K. van Itallie van de woningstichting neemt men dat het ministerie van volkshuls- vesting niet kwalijk. Allerwege moet men passen op de plaats maken. Hebben de bezuinigingen nooit tot moeilijkheden met de bewoners in De Kerkelanden geleid? „Moeilijkheden zijn er altijd met renovatie," zegt de heer Van Itallie. „Ten eerste omdat renoveren te lang duurt en omdat de huren omhoog gaan. Maar alle plan nen worden met de betrokkenen be sproken. De renovatie gaat pas door, als er ongeveer vijfenzestig procent vóór is. Wie tegen is, kan naar elders verhuizen. Het gaat bij dit soort za ken om gigantische bedragen. Zo n zestigduizend gulden per woning is niet eens aan de hoge kant; het draait ook wel eens uit op zeventigduizend gulden." Dubbele huur Velen in De Kerkelanden moeten na de renovatie, het dubbele aan huur opbrengen. Bijvoorbeeld in plaats van 140 gulden zo'n 280 gulden per maand. Daar staat dan enige huur subsidie (dertig k veertig gulden) te genover, maar dat betekent weinig Bij de onlusten tijdens het afgelopen weekeinde in de Almelose wijk De Kerkelanden werden onder andere auto's in brand gestoken. voor mensen met zeer lage Inkomens. Veel bewoners vinden dat niet pret tig, evenals de rompslomp tijdens de renovatie, die te lang aanhoudt. Met name de wijkcommissie die de bewo ners vertegewnoordlgt, zit dat niet lekker. Zij heeft gevochten om de plannen erdoor te krijgen. Van acties is echter nooit iets gebleken. Op bouwwerker Zeegers ziet geen ver band tussen deze ontwikkelingen en de rellen van het afgelopen week einde. De bewoners willen nauwelijks pra ten over wat zich heeft afgespeeld. En als zij er al iets van zeggen dan wensen zij hun namen niet te noe men. Broeit er dan toch iets onder huids of zijn de mensen bang voor elkaar? De heer Zeegers: „De mensen zijn niet bang maar het ligt wèl erg gevoelig." Het is duidelijk dat veruit de meerderheid van de bevolking af- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. stand neemt van de rellen. Sommigen zijn zelfs met zich „knokploegjes" noemende jongeren uit andere Alme lose wijken in gevecht geweest. De knapen bedienden zich van allerhan de slagwapens. Andere bewoners hebben enig begrip voor de onregel matigheden. Echter alleen in die zin, dat een wijk, die er zo bij ligt, wel haast vandalisme moet uitlokken. Recht op rust Burgemeester Schneiders staat op het standpunt dat de bevolking recht op rust heeft. Daarom moest de mo biele eenheid volgens hem worden ingeschakeld. Het was relschoppen om de rel „Vrijdagavond waren er veel jongeren bij betrokken, zater dagavond al minder en zondagavond was het nog een zielig probeersel. Het aantal toeschouwers was aanzienlijk groter, zegt de burgemeester. Het is volgens Schneiders moeilijk te bewij zen, dat de huisvestingsproblematiek niet de achtergrond van de onrust vormt. Wel is het veelzeggend, dat er zoveel jongeren uit andere wijken kwamen opdagen. Al enkele weken geleden stuurde de Almelose gemeen teraad een telegram naar Den Haag met het dringende verzoek om enkele renovatieprojecten vrij te geven. In het telegram werd de nadruk ge legd op de grote werkloosheid in Al melo. Die is op het moment ongeveer acht procent. Verder wonen er veel Turken in Almelo. Na Rotterdam heeft Almelo relatief de meeste bui tenlandse werknemers van Neder land. Om de aanwezigheid van bui tenlanders in verband te brengen met de rellen zou volgens burgemeester Schneiders een „oneigenlijke koppe ling" zijn. De gearresteerde Jongelui hebben te gen de politie gezegd, dat de renova tie niet losstaat van de rellen. Ook zouden zij het er niet mee eens zijn, dat de gemeente weigert het grof vuil uit deze wijk op te halen. Anderen noemen dit „verzinsels achteraf". Zij wijzen erop, dat de knapen van elders kwamen. Het enige streven van de relschoppers zou sensatie zijn. 'Kiezen en delen'-plan ziekenfondsen: ZEIST (ANP) De Vereniging van Nederlandse ziekenfond sen heeft gisteren een discussienota gepubliceerd over een nieuwe structuur voor de tandheelkundige voorzieningen voor ziekenfondsverzekerden, „Kiezen en delen" De nota ontvouwt een uitvoerig plan voor de tandheelkundige verzor ging (met een sterk accent op de preventie) van de jeugd van nul tot achttien jaar. De vereniging meent, dat die voorrang moet krijgen. Of dat op de langere duur (veel) meer gaat kosten, hangt onder meer af van het effect van voorlichting, begelei ding en dergelijke. Omdat de totale kosten niet boven die van een onge wijzigd beleid mogen uitstijgen, zul len volwassen verzekerden al naar gelang de financiële ruimte en de zorg die ze zelf aan hun gebit besteden, meer of minder voor hun behandeling moeten gaan bijbetalen. De vereniging wil het saneringsbe wijs vervangen door een gezond-ge bit-bewijs. Het bezit daarvan geeft tot achttien Jaar gratis recht op alle noodzakelijke (ook dure) verstrekkin gen en bij volwassenen kan het de hoogte van de bijbetalingen beïnvloe den. Wie niet op tijd naar de tandarts gaat en wie zelf onvoldoende aan mondhygiëne doet, raakt het kwijt, en krijgt het pas na een (zelf betaal de) sanering weer terug. Belangrijkste uitgangspunt van het plan is het in elkaar passen van de schooltandverzorging en de verzor ging door de huistandarts. Die moet leiden tot een gelijkwaardige behan deling van dezelfde kwaliteit en ook tot eenzelfde financiering. Huistand artsen die mee willen doen, zullen een contract moeten afsluiten met een regionaal bestuursorgaan jeugdtand- verzorging, waarin alle belangheb benden zijn vertegenwoordigd en dat de lijnen uitstippelt voor het functio neren van de jeugdtandverzorging. Zo zou het kunnen vaststellen dat de jeugddiensten vooral het preventieve werk voor hun rekening nemen en de huistandartsen de behandelingen. Omdat de Zuidamerikaanse struis een familielid van de kalkoen al bijna is uitgestor ven, aijn xe in Sea World, in de Amerikaanse staat Florida, met een kleine fokkerij begonnen in de hoop de complete verdwij ning van de soort een slag vóór te blijven. Dexe vogel lijkt tweekoppig, maar zo bijzonder is de struis nu ook weer niet: de koppen horen toe aan verschil lende vogels en dat nest links is in werkelijkheid het lijf bij de kop rechts. „Goed, uranium dan," zei Tom Poes schouderophalend. „Het is allemaal hetzelfde; dat goedje is even erg als een vuurspuwende draak, lijkt me." „Bah!" hernam de geleerde. „De wetenschap kan een kostelijk gebruik maken van deze ertsen. Wij kunnen de krachten temmen en ze gebrui ken voor de vooruitgang!" Het lijkt wel of de schrijver Maar ten Toonder de aankomende „maatschappelijke discussie" over kernenergie in gedachten had toen hij deze passage in een van zijn vermaarde Bommelver- halen schreef. Die maatschappe lijke discussie (Van Aardenne heeft het oorspronkelijke bij voegsel „brede" reeds geschrapt) kan best nog wel eens interessant worden. Althans voor journalis ten. Zij moeten Immers het ver loop daarvan aan het publiek voorschotelen en krijgen onge twijfeld te maken met (belangrij ke) voorstanders van de kerne nergie. Juist die belangrijke voor standers hebben nu niet zo'n ho ge pet op van journalisten, als het over kernenergie gaat. Een duidelijk voorbeeld is prof. Kis tenmaker, de „vader" van de ul tracentrifuge. die het uranium voor de kerncentrale verrijkt. Hij is van mening dat „de voorlich ting aan het publiek uitermate slecht is. Dat komt doordat de journalisten vandaag de dag schrijven over zaken waar ze niets van af weten en uitsluitend ruimte hebben voor hun eigen vooroordelen, terwijl ze niet weergeven wat er werkelijk ge beurt. Ergens kan je ze dat ook niet kwalijk nemen, want ze we ten niet beter." Aldus Kis te- maker. En wat als journalisten nu wel eens gaan kijken hoe het er met de kernenergie toegaat? Hierop geeft de heer Koopman, voorlich ter van de kerncentrale van Bors- sele, antwoord: „Eind 1976 be zocht een groep doorgewinterde journalisten de kerncentrale. Voor zij het reactorgebouw betra den, moesten zij opeens allemaal een plas plegen. Ik schakelde alle wc-capabiliteit in, dus ook de da mestoiletten. Een van de journa listieke eminenties (overal ge weest: Vietnam. Oeganda. Liba non. enz.) vroeg: „Zeg, waarom moet ik de dames-wc in? Is dat soms omdat na onze excursie niet meer zichtbaar is of ik een mannetje of een vrouwtje ben?" Ik dacht dat het een grap was. en het was ook een soort galgenhu mor. maar de man kneep hem werkelijk." Aldus de heer Koopman Verschil Vraag in de NCRV- gids: weet u het verschil tussen 27 ME-ers en 27 MC-ers? „Meneer de Premier In het kader van de door u voorgestelde brede maatschappelijke discus sie draag ik mijn steentje bij. Tegen kernenergie zeg ik nee." Wie het op jonge vrouwen ge richte weekblad Viva leest, kan met het nummer van 26 sep tember flink aan de slag. Die kan een make-up ontwerpen en er iets mee winnen, een gedicht over de liefde maken en er zelf mee in een boekje terecht komen, of een briefkaart aan de minister-presi dent sturen. Dat laatste heeft weinig met het liefdesgedicht te maken, want het is de bedoeling om duidelijk „nee" tegen de pre mier te zeggen. Dat staat al op een voorgedrukte briefkaart de complete tekst is hierboven al geciteerd die aan het omslag van het nummer is vastgeniet. Keus te over dus. maar wie ach ter de leus „je bent Jong en je wilt wat. maar geen kernenergie" staat, kiest natuurlijk de brief kaart. Het blad begeleidt zijn geweldlo ze actie tegen kernenergie met een bijlage waarin actievoerders aan het woord komen, en met een gesprek met het D'66-Kamerlid Ineke Lambers. Dat het niet zo gek is dat een vrouwenblad zich met zo'n onderwerp bezighoudt, maken leden van de actiegroep „Vrouwen tegen kernenergie" duidelijk: „Het wordt tijd dat vrouwen zich met kernenergie gaan bemoeien. En ze willen het ook. Ze zijn alleen bang dat ze dan met cijfers en feiten om de oren geslagen worden en durven dan niet meer. Dat is onzir Iedereen heeft het recht, eerlijk ongerust te zijn." De actievoer ders willen bereiken dat vrouwen een breed front gaan vormen te gen de kernenergie. „We zijn ten slotte de helft van de bevolking en dan ook nog dat gedeelte, dat het meest gevoelig is voor stra lingseffecten en de kinderen krijgt." Intussen zijn er in het land al vijf van deze vrouwen groepen aan de slag. Nog wat opmerkingen uit de bij lage: „Ik ben bang, en daar heb ik alle reden voor. Waar in Ne derland ook een kerncentrale wordt geplaatst, de gevolgen voor ons allemaal zijn verschrik kelijk" (huisarts J Wijnen uit Emmeloord, die daadwerkelijk de kant koos van de actievoer ders tegen een kerncentrale in de Noordoostpolder). „Nog elk jaar gaat de overheid gewoon door met 60 procent van het geld dat beschikbaar is voor energie-on derzoek, te besteden aan kerne nergie. Dat kan zo niet door gaan". (Ruud van de Colk, Mi lieudefensie). „Op dit moment is er geen acuut energietekort. De lamp gaat mor gen echt niet uit. Wie dat zegt vertelt sprookjes", zegt mevrouw Lambers in Viva. „Waarom er nu dan zo'n haast achter kernener gie wordt gezet? Dan krijg je dat verhaal van de olie. We zijn af hankelijk van de olieproduceren de landen en die kunnen ons dus chanteren. Daarom zouden we snel over moeten gaan op meer kernenergie. Nou, in Nederland wordt ook geen uranium gevon den. Dat komt uit Canada, Au stralië of en dat is nog iets heel anders uit Namibië via Zuid- Afrika. Is het zo fijn om van die landen afhankelijk te zijn? Af hankelijkheid hou je dus ook met uranium." Uit een door Viva aangehaalde Tros-enquête blijkt onder meer. dat 63 procent van de vrouwen in Nederland vierkant tegen kerne nergie is. Als dat percentage voor de lezeressen van het blad onge veer gelijk ligt, ziet de heer Van Agt vele tienduizenden vrouwen per briefkaart „nee" tegen hem zeggen. En dat zijn dan allemaal vrouwen die zich niet met cijfers om de oren laten slaan om vervol gens beschaamd hun mond te houden, want ze zullen de ko mende weken nader worden voorgelicht. Dat heeft hun lijf blad ze tenminste nu al zwart op wit beloofd. In Het Wiel, maandkrant voor woonwagenbewoners, roept me vrouw J. Wolters van het cen trum in Noordscheschut Hooge- veen haar mede-woonwagenbe woners op de koppen bij elkaar te steken in de strijd tegen de dis criminatie. Ze ziet daar zelfs een duidelijke overeenkomst in met de apartheid in Zuld-Afrika, want „wij hebben onze eigen school, wij hebben onze eigen kantine. Kan het nog erger? Wij hebben ons eigen voetbalveld, net als de negers in Zuid-Afrika (Soweto), die hebben hun eigen taxi, hun eigen bus, hun eigen hutje, maar wel op een behoorlij ke afstand van de blanken, net als wij." ook voor een buitenstaander dijk, dat de Duitse bonds- er Schmidt (gezien diens po- s leider van de in een verkie- rijd verwikkelde socialist!- partij) zo boos gereageerd op de kanselboodschap van ams-katholieke bisschoppen n land. Maar afgezien van partij-politieke overwegingen Schmidt heeft zo zeer het aan zijn zijde, dat het juist n zo jammer is dat hij zo subtiel op de hem belagende "lippen heeft teruggehakt. choppen klagen in hun brief e hoogte van de Duitse ;huld, één van de belangrijk- or de oppositionele CDU- oalitie naar voren gebrachte snten tegen de regerende DP-coalitie. „Bij mijn weten r noch in het Oude, noch in euwe Testament iets over chuld," zei Schmidt, daar- gererende dat de kerk dus punt haar mond diende te Schmidt maakt hier dezelf de fout, die merkwaardig genoeg allerlei rechtse stromingen binnen de kerk verbindt met menig agnos tische en sceptische buitenstander: het fundamentalisme dat alleen maar aan het al of niet aanwezig zijn van letterlijke en pasklare tek sten (naar de behoefte van het ogenblik) genoeg heeft om conclu sies te trekken. Natuurlijk spreekt de bijbel niet over staatsschuld, net zomin als het mogelijk is om uit de Bijbel bij voorbeeld een christelijke reken methode te ontwikkelen. Maar zoals de kerk terecht steeds haar zegje over onderwijs en opvoeding wil doen (en doet), even zo goed kan en mag de kerk zich uitspreken over een zo nuchter vraagstuk als dat van de staatsschuld. We zouden het nog sterker willen zeggen: de kerk hóórt daar een mening over te hebben. En wee de politicus, die meent dat de kerk bij dit spreken buiten haar boekje is gegaan. ders is of de kwestie van de luid als een onderwerp lerkt kan worden, waar de ppen zich primair over uit spreken. Ook de kerk zelf te bedenken, dat er in haar over maatschappelijke vra- iets zou moeten blijken als rarchie van waarden. Als de 1 d gesteld wordt, dan lijkt er voor het kerkelijk spre- ïlllangrijker onderwerpen zijn hoogte van de staatsschuld, de losse pols voor de West- njbisschoppen even een lijstje J larden op te stellen: de ver st gspolitiek tussen de twee ge- delen van Duitsland, de van de Bondsrepubliek strijd tegen de onderontwik- en de honger in de wereld, de wedloop over de hele wereld, Kzenlijking van de eisen van echtigheid tegenover zwakke m en de vreemdelingen in de leving (en vooral die vreem- zijn in Duitsland een ha- en actueel onderwerp). hter zou je dan ook nog de van de staatsschuld als on- p kunnen noemen. Dat punt el degelijk terzake, want met fer hangt samen de vraag of die voor hun levensonder- rdvan spaarcenten afhankelijk log el op een fatsoenlijke in hun levensonderhoud voorzien. Daarom hoort ïliunt zeker thuis in het rijtje te iken waarover de kerk zich rl ogen uitspreken. echter dat de huidige coalitie P iciaal-democraten en libera- de vier als eerste door ons genoemde waarden hoger scoort dan de christen-democratische op positie blijkens haar uitlatingen. Een groep protestanten onder aan voering van de oud-burgemeester van West-Berlijn ds. Heinz Albertz heeft zich daar onlangs over uitge sproken. Deze werkgroep stelt zich teweer tegen de kritiek, die de chris ten-democraten uitten op „de knie val in Warschau" van oud-kanselier Willy Brandt. Op het punt van de ontwikkelings samenwerking vond de werkgroep van Albertz het nodig de regering- Schmidt te kritiseren, omdat deze er nog steeds niet in geslaagd is de ontwikkelingshulp te brengen op het internationaal als noodzakelijk vastgestelde peil van 0,7 procent van het nationaal inkomen. Daar entegen loofden Albert c.s. bonds kanselier Schmidt om diens pogin gen een gesprek tussen oost en west op de rails te zetten over beperking van de kernraketten op de middel lange afstand. Binnenlandse gerechtigheid is nog een punt apart. Het bevorderen van de gerechtigheid is in een moderne industrie-staat nauwelijks meer ver enigbaar met een liberale politiek, die de zaken maar op hun beloop laat. Dat de rooms-katholieke bis schoppen uitgerekend op dit punt de kritiek van CDU-CSU-kandi- daat Strauss bijna letterlijk overne men, wekt de indruk dat het punt van de gerechtigheid tegenover minderheden en minder bedeelden hun weinig zwaar weegt. De bis schoppen blijven op dit punt ver onder de maat. ze soc.-econ. redactie n KAR Ongeveer dertig jon- I lebben gisteren korte tijd het elijke arbeidsbureau in Alk- lezet gehouden. Doel van de was te protesteren tegen de j, tomen kabinetsplannen om hf idlonen te verlagen. die gesteund werd door de jongerenbeweging KWJ, elven beëindigd. De op kwam tot stand na bemidde- de Alkmaarse politiecom- tussen de actievoerders en ctie van het arbeidsbureau. jijde dreigende verlaging van het i-jeugdloon wilden de bezet ters met hun actie ook protesteren tegen de kabinetsplannen om werklo ze schoolverlaters gedurende het eer ste half jaar geen uitkering meer te geven en tegen het feit dat de wedde voor dienstplichtigen, gekoppeld aan het jeugdloon, eveneens verlaagd dreigt te worden. VAR88EVELD (ANP) Bij een bot sing tussen een trein en een personen auto op een onbewaakte overweg in Varsseveld is gisteren de 70-jarige au tomobilist G. W. Gussenklo uit Vars- seveld om het leven gekomen. door Jac. Lelsz

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5