«"NV achter staking >ij Scheldebedrijven linisterie redt eerdienst op erschelling Prikactie politiemensen ontmoet begrip 'Gouden handdruk' voor Udink niet onwettig Bouwfraude van tonnen De zomer is nog niet voorbij, orting jeugdlonen ist rijk geld' 8 maanden 466 egalen gepakt erkeersongeluk In Rijnmond-gebied Als dit merk op uw polyether matras staat dan hebt u een béste. Politie gaat meer samenwerken Zand en grind niet via beurs Hoog tijd voor gesprek over beleid bij kraakacties 'Inzet van politie bij U-vlees was ongewenst' Enzypharm denkt aan opzet in besmettingszaak Goudzwaard: moed nodig om ineens fors te matigen ISDAG 23 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (i onze sociaal-economische redactie [SSINGEN Het hoofdbestuur van de industriebond FNV jft zich gisteren definitief volledig achter de staking bij de scheldebedrijven in Zeeland geschaard. De industrie- id CNV, die weliswaar sympathiek tegenover de actie it, beraadt zich nog over eventuele steun aan de stakers. de volledige solidariteit van de striebond FNV te bewijzen jkt voorzitter Arie Oroenevelt laag de stakers bij de KoninkliJ- [aatschappij De Schelde toe. De 1 steunt de staking maar zal niet akingskassen openen. Dit, aldus .districtsbestuurder Bijvank, at het openen van de kassen de van de stakers, het doorbetalen de stakingsdagen door het be- zou doorkruisen, groot deel van de produktiewer- bij de Koninklijke Maatschappij chelde in Vlissingen, bij de repa- wert Scheldepoort in Vlissingen- en bij Schelde Bouw in Middel zijn ook gisteren niet aan het gegaan. De produktie in de drie ljven ligt nagenoeg stil nu tussen de 1500 en 2000 mensen hebben beslo ten de staking welke vorige week uitbrak, door te zetten. Stakingslei der H. Sepers riep de stakers gisteren massaal op de actie te blijven steu nen. Ook riep hij de beambten op, de actie te steunen. Vier eisen De stakers hebben vier eisen bij de directie gedeponeerd. Een van de vier eisen: opening van de onmiddellijke onderhandelingen tussen de bonden en directie is inmiddels Ingewilligd Over de drie overige eisen: aantasting van de functie-indeling van het Schelde-personeel, verhoging van de jeugdlonen en doorbetaling van de gestaakte dagen zal vandaag verder worden onderhandeld. De situatie onder de werknemers van Rijn-Schelde-Verolme, RDM en Wil- ton-Feyenoord is eveneens gespan nen. „De situatie staat op scherp, maar nog nergens is het werk neerge legd, maar mijn indruk is dat dat niet lang op zich laat wachten", aldus FNV-dlstrictsbestuurder Berkhout. De problemen bij de RSV-bedrljven in het Rijnmondgebied zijn volgens Berkhout dezelfde als die in Vlissin gen. Ook in Rotterdam zou er sprake zijn van functieverhogingen die door de directie onregelmatig worden uit gedeeld. Werknemers van De Schelde in Vlissingen op weg naar de kantine. ADVERTENTIE een onzer verslaggevers I HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat zal kwart miljoen gulden bijdragen aan de kosten van de dienst tussen Harllngen en de Waddeneilanden Terschel- en Vlieland. Daardoor hoeft de winterdlenstregeling met jwone veerboten niet te worden ingekrompen; wel zal het lal sneldiensten in vergelijking met vorig Jaar Iets worden trkt. Minister Albeda antwoordt Verbrugh (GPV): eind vorig jaar lijdt rederij jen, die de diensten onder- t, verlies. Dat heeft al geleid tot opheffen van de dienst tussen tad en Terschelling en het ver in van de snelle dienst (met de leek tussen Harllngen en illing) met één vaart per week. iterie van verkeer en water- toonde zich eerder bereid een je te leveren, maar stelde die ikelijk van de bijdrage van de incie Friesland en de gemeenten chelling en Vlieland. De twee ge iten echter verklaarden geen te hebben en de provincie nam standpunt in dat het openbaar oer een zaak van het rijk is. tECHT (ANP) De korting op de dlonen die het kabinet voor 1981 et vooruitzicht heeft gesteld als rage in de bezuinigingen, kost de heid volgens de werkende jonge- irganisatie NW-JC alleen maar •Jongerencontact heeft berekend de verlaging van de minimum- dlonen met gemiddeld vijftien cent de schatkist niets aan bezui- Ingen oplevert, maar daarentegen (verheid een strop van zo'n 140 oen gulden gaat opleveren. Dege- die de winst opstrijken van de ing zijn de werkgevers, zo consta- i de FNV-jongerenorganisatie, stelt dat de verlaging van het dloon de werkgevers ruim 550 oen oplevert. berekening van het NW-JC is i gebaseerd dat lagere lonen ook ider belasting voor het rijk en 'der premies voor de sociale fond- betekenen. Dat kost deze instan- zo'n 225 miljoen per jaar, terwijl tegen over 115 miljoen gulden taan besparingen (dertig miljoen de koppeling met de uitkeringen 5 miljoen door de koppeling met redde van de soldaten). werkgevers hoeven door de voor- elde korting zo'n 450 miljoen gul- minder aan loon uit te betalen en honderd miljoen minder af te en aan de sociale fondsen. De tiniginsmaatregelen komen zo houwd gewoon neer op indirecte üdiëring van het bedrijfsleven koste van de laagste lonen die in crland worden verdiend, en dat is volstrekt onaanvaardbare gang zaken, aldus het NW-JC. N HAAG (ANP) Van 1 novem- vorig jaar tot 1 juli van dit jaar in ons land 466 illegale buiten ge werknemers aangehouden, ««secretaris Haars (van justitie) 't de Tweede Kamer in ant- op vragen van het PvdA-Ka- «a Roethof meegedeeld, dat de pkkenen uit ons land zijn verwij- l. ■ZE-RIJEN (ANP) De 25-jarige Zwart is in de nacht van zondag maandag in zijn woonplaats Rijen k een verkeersongeluk om het le- ?ekomen. Hij reed met zijn auto ^n rechte weg tegen een boom. Door de bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat kan de komende winter voor de gewone veer boten dezelfde dienstregeling worden gehandhaafd als vorige winter. Het aantal vaarten met de Koegelwieck zal echter worden teruggebracht van 21 per week tot achttien teneinde de exploitatiekosten te beperken. De nieuwe regeling geldt alleen voor de komende winter; aan een oplossing op langere termijn wordt nog ge werkt. ROTTERDAM (ANP) In het Rijnmond-gebied is een grote omkoopaffaire aan het licht gekomen, waarbij aannemers steekpenningen hebben betaald aan medewerkers van grote bedrijven om zodoende opdrachten in de wacht te slepen. De aannemers werden op hun beurt omgekocht door koppelbazen, die op die manier probeerden hun personeel aan het werk te krijgen. Een recherche-fraudeteam heeft gisteren vier medewerkers van grote bedrij ven in het Europoort-Botlekgebied aangehouden. Zij hebben voor honderd duizenden guldens steekpenningen aangenomen. Bovendien worden zij ervan verdacht valse belastingaangiften te hebben gedaan. BIJ het uitgebreide onderzoek zijn ook de economische controledienst en de Fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst betrokken. Bij de vier arrestanten is maandag huiszoeking gedaan. De Rotterdamse politie verwacht dat het onderzoek nog enkele weken in beslag zal nemen. De arrestanten zijn de 43-jarige A. H. J. S., de 53-jarige J. A. S., de 51-jarige C. A. S. en de 51-jarige C. 8. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De „gouden hand druk" voor de afgetreden Ogem- topman Udink is niet in strijd ge weest met de loonmaatregel. Mi nister Albeda van sociale zaken antwoordt dit op kamervragen van Verbrugh (GPV). Albeda vindt wel dat het bedrag niet klopt met het principe dat de sterkste schouders in de huidige omstandigheden de zwaarste las ten moeten dragen. Minister Albeda wil in verband met de persoonlijke levenssfeer geen bijzonderheden geven over Udinks gouden handdruk. In de berichtgeving is steeds sprake ge weest van een uitkering van tus sen anderhalf en twee miljoen gul den. Albeda deelt mee dt de hoog te van de uitkering is afgeleid van het salaris dat Udink zou hebben gekregen als hij tot zijn zestigste jaar de pensioenleeftijd bij de Ogem-top was aangebleven. De uitkering valt niet onder de loonmaatregel omdat deze, aldus Albeda, noch als loon noch als arbeidsvoorwaarde in ruime zin kan worden opgevat. Het kamer lid had de minister ook gevraagd naar zijn verdere mening over de gouden handdruk. Hierop ant woordde Albeda dat hij de hoogte der uitkering „zeker in de huidige omstandigheden buitengewoon gunstig" vindt. Er is „onvol doende rekenschap van gegeven" dat de noodzaak van loonmati ging juist ook in zaken als gouden handdrukken zijn weerslag had moeten vinden. ADVERTENTIE ZWOLLE (ANP) De elf korpsen gemeentepolitie en de rijkspolitie in Overijssel gaan nauwer samenwer ken. Dat zal bijvoorbeeld gebeuren op het gebied van voorlichting over het voorkomen van diefstallen, maar de samenwerking moet ook leiden tot een betere bereikbaarheid van de po litie. Er wordt gestreefd naar een ge zamenlijke aanpak van de surveillan ce door de gemeente- en rijkspolitie. De plannen zijn gisteren in Zwolle aangekondigd bij de installatie van twee commissies die de nieuwe werk wijze van de politie gaan stimuleren en begeleiden. Overijssel is een van de eerste provincies die zulke com missies heeft ingesteld. De ministe ries van justitie en binnenlandse za ken wijzen extra personeel toe voor taken die met regionale activiteiten te maken hebben. In de speciale commissies hebben de commissaris van de koningin en ver tegenwoordigers van justitie, ge meenten en politie zitting Minister Gardeniers-Berendsen (CRM) en staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hebben gisteren in Geldrop een experimenteel alarmeringssysteem voor bejaarden in werking gesteld. Met dit systeem kan verpleegkundige hulp worden opgeroepen door mensen die deze plotseling nodig hebben. Het systeem in Geldrop, dat mogelijk is gemaakt door een subsidie van de gemeente, is aangesloten op het bejaarden- en verzorgingstehuis Akert, van waaruit een eventuele hulpverlening wordt geregeld. Minister Gardeniers zei bij de start van het experiment in Geldrop dat voorlopig niet te denken valt aan een subsidie voor dag- en nachtbewakingsposten ten behoeve van alarmeringsstystemen voor bejaarden. Over het gehele land zou dat te grote kosten met zich meebrengen. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft haar plannen opgeschort om zand en grind via de schippers- beurzen te laten vervoeren. Zij heeft besloten een alternatief plan van de producenten van zand en grind gedu rende een jaar een kans te geven, zoals haar in een motie van CDA en haar eigen partij, WD, is gevraagd. Staatssecretaris Smit-Kroes zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat zij faciliteiten zal bieden voor het alternatieve plan. Zij wil echter geen controle uitoefenen op de gang van zaken of deelnemen in de regeling. Sinds 1934 wordt zand en grind ver voerd buiten het systeem om van de zogenaamde evenredige vrachtverde ling. De schippersbonden ONS en ASV zijn daar tegen. Staatssecretaris Smit-Kroes wilde het zand en grind over de schippersbeurs laten gaan, net als alle andere vracht. In het alternatieve plan van de producenten wordt het zand en grind gevaren met vaste schippers, die langlopende con tracten hebben. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Het is de hoogste tijd dat met vertegenwoordigers van het Amsterdamse politiepersoneel overleg wordt gepleegd over het beleid dat met betrekking tot kraakacties wordt gevoerd. De burgemeester van Amster dam, de hoofdcommissaris van politie en de drie politiebonden waren het gisteren roerend met elkaar eens: gebrek aan inzicht in dat beleid heeft zaterdag aanleiding gegeven tot de prikactie van de politie rondom de kraakpanden „Groote Keyser" in Amsterdam. Alom was sprake van „be grip" voor de motieven van de politie-ambtenaren die beslo ten in hun hele district terug houdend op te treden, toen zij de instructie hadden gekre gen tolerantie te betrachten bij een manifestatie in de buurt van de kraakpanden. Burgemeester W. Polak, die van een „tamelijk impulsieve actie" sprak, meende dat de communicatie binnen het po- litie-apparaat te wensen over laat. Hoofdcommissaris J. Valken onderschreef die op vatting. Sinds hij een paar maanden geleden werd be noemd, is hij druk doende dat probleem op te lossen. Veel politiemannen die geen deel uitmaken van de toplei ding zouden er wel eens niet van op de hoogte kunnen zijn dat Polak zich op het stand punt stelt dat de „Groote Keyser" op dit moment niet kan worden ontruimd. Polak zette gisteren nog eens uiteen dat hij weigert politie-assis- tentie bij een ontruiming te verlenen, zolang de koper van de panden de voorwaarde stelt dat de gemeente op draait voor de eventuele scha de die daarbij ontstaat. Volgens de Amsterdamse bur gemeester heeft ontruiming bovendien pas zin, als de al begonnen vorderingsprocedu re tot een goed einde is ge bracht en er nieuwe bestem ming voor de panden is gevon den. Zonder die nieuwe be stemming, aldus Polak, zou den de panden meteen weer worden gekraakt Onbehagen Het bestuur van de Neder landse politiebond (NPB) leg de gisteren sterk de nadruk op de „gevoelens van onbeha gen" bij de Amsterdamse poli tie-ambtenaren, waarover ook in de verklaring van de dienst commissie van de politie in Amsterdam wordt gesproken. Anders dan de dienstcommis sie wilde het bestuur zich niet van de actie distantiëren. Voorzitter Leen van der Lin den zei dat de politie niet kan en mag uitmaken hoe het ge meentebestuur dient te han delen. Maar hij voegde daar aan toe: „We hebben er begrip voor dat deze mensen onder deze omstandigheden in deze stad de actie ondernomen hebben." Hij karakteriseerde de prikactie, waarvan hij een herhaling niet zou toejuichen, als „een signaal, niet meer dan dat". Van der Linden noemde de actie een „erg zwaar middel", omdat werd gehandeld in strijd met het uitgangspunt dat de politie haar taak uitoe fent „in ondergeschiktheid aan het bevoegd gezag". Die omschrijving uit de politiewet is en wordt elke politie-ambte- naar met de paplepel inge goten. Het begrip van de NPB-voor- zltter stoelt op de overweging dat eerdere signalen die de poltie heeft uitgezonden, geen effect hebben gehad. „Op 19 maart hebben de bonden ai een brief gestuurd over de 'Groote Keyser'. maar daarop is niet gereageerd. Nu is deze uitlaatklep gevonden. De poli tiemensen ergeren zich al maanden aan wat er in Am sterdam gebeurt. Als ze een bekeuring uitdelen, krijgen ze te horen: Moet je mij hebben? Ga eens optreden in de bin nenstad." Knikkers Met Polak en Valken is het NPB-bestuur van mening dat het aan communicatie bij de politie schort. „Het gat tussen korpsleiding en uitvoerenden is levensgroot, zo wordt ge zegd. De man of vrouw die het werk moet opknappen wordt niet of onvoldoende ingelicht over de motieven die aan het politiewerk ten grondslag lig gen, vindt de bond. „De dien ders," zegt bestuurder Ben Franke, „worden gebruikt als knikkers in een flipperauto- maat". De voorzitter van de Alge meen christelijke poiitiefede- ratie, Herman Teeuwen, on derschrijft de conclusie waar toe de dienstcommissie van de Amsterdamse politie is ge komen. Ook hij wijst erop dat vanuit de politie herhaalde lijk te kennen is gegeven dat er onbehagen bestaat over de onduidelijkheid waardoor- naar veler oordeel het beleid inzake krakers wordt geken merkt. Teeuwen hoopt dat het over leg met de hoofdcommissaris en de burgemeester dat in het vooruitzicht is gesteld, resul taten zal afwerpen. „Gevreesd moet worden dat anders een herhaling van zo'n prikactie niet te voorkomen is." Kamerleden: Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - De PvdA-Kamerleden Roethof en Van der Doef vinden dat de burgemeester van Holten niet de politie had mogen inzetten om op het terrein van het bedrijf U-vlees een blokkade van stakende arbeiders te doorbreken. Polltiegeweld moet bij- sociale conflicten pas worden ingezet als er delicten worden gepleegd of als de openbare orde wordt geschonden. Volgens de PvdA-Kamerleden was dat In Holten niet aan de orde. De Kamerleden hebben de ministers van Justitie, binnenlandse zaken en sociale zaken schriftelijk gevraagd of zij het met hun mening eens zijn. De burgemeester had, aldus de Kamerle den, de bedrijfsleiding er op kunnen wijzen dat de rechter had kunnen vragen de blokkade onrechtmatig te verklaren. Door het Ingrijpen van de burgemeester zou nu bovendien het conflict nog zijn verhard, menen de Kamerleden. De slachters, wier contract is opge zegd, hebben gistermiddag besloten af te zien van verdere harde acties van het bedrijf tegen de weigering een minimum-garantieloon te geven. Directeur Udema heeft gisteren zijn aanbod herhaald dat de slachters op een enkele uitzondering na in vaste dienst kunnen komen. Dat werd weer van de hand gewezen, maar een woordvoerder van de voedingsbond FNV houdt rekening met de moge lijkheid dat er toch mensen zullen zijn die van gedachten veranderen. UTRECHT (ANP) - Enzypharm CV in Soest heeft de politie ingeschakeld bij een onderzoek naar de manier waarop in juni ampullen vasolastine zijn besmet met de lactobacil. Pa- tie nten die dit middel gebruikten kregen koorts en voelden zich ziek. Enzypharm staakte de produktie op 26 juni en heeft die pas begin deze maand weer kunnen hervatten. Een onderzoek bij Enzypharm zelf en onderzoeken door drie externe labo ratoria hebben volgens de directie secretaris G. Beyen duidelijk ge maakt dat de bacil onmogelijk door een fout in de interne produktiegang in de ampullen terecht kan zijn geko men. Bij Enzypharm is men er van overtuigd dat er opzet in het spel is en de gedachten gaan daarbij uit naar enkele (ex)werknemers. Deze worden nu door de recherche verhoord. Beyen schat de materi ie en immate- rie le schade die Enzypharm door de besmettingsaffaire heeft opgelopen op ongeveer een half miljoen gulden. Vasolastine is al lang in het nieuws. Eerst vanwege een jarenlange en uit eindelijk tot in de hoogste instantie verloren strijd om erkenning door het college ter beoordeling van genees middelen. Daarna door een tengevol ge daarvan aangekondigde verkoop verbod en tenslotte door het besluit van staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid); via een speciale algemene maatregel van bestuur (die er nog steeds niet is) om voor vasolas tine een uitzondering te maken. Zij nam dit besluit eind vorig jaar op aandrang van veel patiënten, die me nen dat zij baat hebben bij dit middel (tegen allerlei ouderdomskwalen), waarvan „officieel" is vastgesteld dat het geen geneeskrachtige maar ook geen schadelijke werking heeft UTRECHT (ANP) „We moeten ook als vakbeweging de moed hebben om in één keer een sprong te doen, om in één keer de inkomens fors te mati gen". Dit schrijft prof. dr. B. Goud zwaard, mede-opsteller van het oude CDA-verkiezingsprogram „Niet bij brood alleen" in het CNV-blad De Gids. Goudzwaard ziet weinig heil in een overheid als een „trendsetter" bij de loonvorming. De overheid een mati ging te kunnen laten afdwingen noemt Goudzwaard een rampzalige gedachte. „De overheid zal de verant woordelijkheid aan het particuliere bedrijfsleven moeten laten. Het is niet waar dat via de overheidsorgani saties meer matiging zal worden be reikt," aldus Goudzwaard. Het voort bestaan van een verantwoordelijke vakbeweging is daarbij volgens Goudzwaard in het geding. De chris telijke werknemersorganisaties NCBO en CNV hebben naar zijn me ning een duidelijke gidsfunctie. „Zij kunnen een doorbraak in de opstel ling van de Nederlandse vakbewe ging in haar geheel bewerkstelligen." Jammer, Henk, Elly zegt nu tegen me dat ze op het ogenblik niet huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3