Simonis niet blij met 'vakbond' van pastores Kerk uitgedaagd mee te vechten met buitenlanders Zuid-Afrika biedt hulp aan Boliviaanse junta Trouw VERWACHTINGEN KERK IN DE WERELD INTERKERKELIJK COMITÉ TWEEZIJDIGE ONTWAPENING (Het I.C.T.O.) Armeense kerkelijke delegatie vraagt om steun Zwingli wil leerstoel Paus kapittelt benedictijnen Ogorodnikow tot elf jaar veroordeeld Kerkelijk werk voor vrede in DDR Congres over kernontwapenir DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE Van onze kerkredactie AMSTERDAM Ook in Rot terdam is nu een vereniging voor pastoraal werkenden in de roomskatholieke kerk op gericht. De bisdommen Utrecht, Haarlem en Gronin gen hadden zoiets al eerder en in het zuiden van het land wordt eraan gewerkt. De vereniging ln Rotterdam heeft als doelstelling: de belangenbehartiging en de bevordering van solidariteit tussen de priesters en de pastorale werkers en werksters. Het bestuur heeft de opdracht meegekregen om ervoor te zorgen dat de vereniging zich „katholiek" mag noemen. Een vereniging, ln de Juridische zin van "het woord, mag pas „katholiek" he- 4 ten onder zekere voorwaarden, kort gezegd als de bisschop de statuten heeft goedgekeurd. De bisschop van Rotterdam, dr. A. Simonis, heeft zich bereid getoond om met de initiatiefnemers te praten, maar heeft ook duidelijk gemaakt dat hij nogal gemengde gevoelens heeft. Hij vindt het jammer dat hij enigingen. Zoals toen al uiteengezet komt het probleem erop neer, dat de bisschoppen niet met hun priesters in een verhouding willen staan als werk gever-werknemers. Als priesters dus lid zijn van zo'n vereniging van pasto raal werkenden, dan zal deze vol gens de bisschoppen in loyale ver bondenheid met het kerkelijk gezag dienen te staan Loyaal nooit bij de plannen betrokken is geweest en er vooraf maar zijdeling van heeft gehoord. Maar er zou al maanden geleden door de toenmalige vereniging-in-oprichtlng met de bis schop zijn gesproken over de plannen. Twee weken geleden hebben de rk bisschoppen vergaderd over deze ver- De pastorale werkers en werksters willen zich echter niet bij voorbaat ln hun rechten laten beperken en willen Iets als een vrij vakbondsmodel. Veel priesters willen vooral samen met de pastorale werkers en werksters Iets doen: hun „loyale verbondenheid" krijgt immers in gewone doen meer gestalte ln het werken met deze colle ga's die geen priesters zijn, dan met de bisschop verweg. De bijzondere synode van de Neder landse bisschoppen in Januari heeft sterk het verschil benadrukt tussen priesters en pastoraal werkzame le ken. Een toenemende solidarisering van deze groepen lijkt hiervan het averechtse resultaat. WIJ vragen de STEUN van allen die zich met de volgende standpunten Kunnen verenigen: 1. Een atheïstisch systeem, zoals het Marxisme, is voor ons onder ALLE omstandigheden verwerpelijk. De overheid dient de vrijheid van godsdienst te waarborgen. 2. Wij zullen ons te allen tijde blijven inzetten om te pleiten voor vrede; maar niet ten koste van de Bijbelse gerechtigheid, die verloren zal gaan onder systemen die geen vrijheid van godsdienst toestaan. 3. Wij maken ons ernstig bezorgd over de enorme uitbreiding van de Sowjetstrijdkrachten (zowel conventioneel als op chemisch en nucleair terrein) en de daaruit voortvloeiende bewapeningsspiraal. 4. Het I.C.T.O. protesteert tegen elke verzwakking van de westerse defensie zolang er nog geen definitieve afspraken zijn gemaakt over wederzijdse ontwapening. Want zonder dergelijke afspraken betekent verzwakking van defensie een vergroting van de oorlogskansen en dus een bedreiging van de vrijheid en de mogelijkheid van nieuw onrecht. 5. Wij zullen er zowel bij de NAVO als het Warschau Pact op blijven aandringen haast te maken met de besprekingen over de terugdringing van de kernwapenrol. Landelijk Secretariaat: Beukenlaan 2, 1861 EH Bergen N.H. Postgiro 1053648 UTRECHT (PNHK) Een belangrij ke delegatie van Armeense kerkelijke leiders uit West-Duitsland en ver schillende landen uit het midden- Oosten bezoekt deze week in Neder land de Armeense gemeenschap in Almelo en Amsterdam. Daarnaast zal de delegatie ook besprekingen voeren met leden van de raad van kerken, de Stichting Oecumenische Hulp en an dere hulporganisaties. De Armeense delegatie vraagt de Ne derlandse kerken een tweesporig be leid te voeren. In de eerste plaats roept de delegatie op om op alle mo gelijke wijzen bij te dragen tot de ontspanning in Libanon en andere landen ln het Midden-Oosten, waar de Armeense kerk in verleden en he den vaak de zondebok ls geworden van de strijd van supermachten en hun vazallen. In de tweede plaats vraagt de delega tie de Nederlandse kerken elkaar broederlijk bij te staan in de zorg voor heb, die gegronde redenen heb ben voor hun leven te vrezen en hier asiel te zoeken. In 1915 zijn ongeveer een miljoen mensen om het leven gebracht en nog eens een miljoen de Syrische woestijn ingejaagd. Een rest vond een toe vlucht bij Arabische woestijnbe doeïenen. Ondanks felle protesten van Turkse zijde heeft de.holocaust commissie" van de de Verenigde Na ties de Armeense holocaust weer on der de aandacht van de wereldopinie gebracht. Historici menen dat het trauma van de Armeense holocaust de bron is van zeer veel vijandighe den tussen moslims en christenen in Turkije. door Haro Hielkema De actie voor de rechten van de buitenlanders in ons land is een voorbeeld van „oeku- mene-in-wordlng", zei Jan Niessen zaterdag op de stu diedag van het Landelijk Ac tiecomité Wet Arbeid Buiten landse Werknemers in Utrecht. Niessen is actie-se cretaris van het landelijk co mité, dat zich inzet om bui tenlanders, die het slachtoffer zijn geworden van de zogehe ten „1-november-wet" en van het vreemdelingenbeleid in het algemeen, een menswaar dig bestaan te garanderen. De actie ia er een van Nederlandera. Marokkanen en Turken, van christe nen en moslims en nlet-godsdlenstige mensen. Zij vechten tégen onrecht en vóór een rechtvaardige zaak, name lijk de ongedeelde, hele wereld (olku- mené), zei Niessen. Het deelnemen aan de strijd voor een rechtvaardige behandeling van „vreemdelingen bin nen onze poorten" zag hij als een uitdaging voor het traditionele en wat in de versukkeling rakende dia- konaat. De actie doet zo blijkt uit de ervaring van het afgelopen jaar een beroep op de vindingrijkheid van degenen die zich geraakt voelen. Daarbij blijkt dat er veel meer „ille gaal" kan gebeuren dan wel gedacht wordt, aldus Niessen. Het steunen van de strijd van de buitenlanders houdt volgens Niessen ook een doorbreking van het charita tieve aspect, dat sommigen er toe drijft om mee te doen, in. Het ls geen kwestie van „zorgen voor de buiten landers, maar strijden met de buiten landers." Het is geen actie vóór bui tenlanders maar mét en vooral v4n de buitenlanders. „Nederlanders kun nen zich verbinden met de strijd, maar het kan nooit een strijd onder verantwoordelijkheid van Nederlan ders zijn. Niet ons bestaan staat op het spel, maar het rechtvaardige be staan van de buitenlanders." Gereformeerden De Gereformeerde Stichting voor Kerk en Samenleving in Noord-Hol land zit duidelijk op de lijn van Nies sen in de discussie, die gevoerd wordt over de eigen verantwoordelijkheid of de aansluiting met de strijd van de buitenlanders. Het volledige septem- berblad van de stichting, „Samen leven in Noord-Holland" is gevuld met knipsels en artikelen over de situatie van de (illegale) buitenlandse werknemers. Het thema-nummer is in de eerste plaats bedoeld ter wille van de buitenlanders zelf, „want zij hebben er recht op dat hun verhaal en hun emotie bekend kan worden." In de tweede plaats is het van belang voor de hulpverleners en in het bij zonder de kerkelijke gemeentes, die buitenlanders ruimte en onderdak hebben gegeven. Het gaat niet over de vraag of de kerk wel of niet een vrijplaats is, maar of kerkelijke gemeentes een vrijplaats willen vormen, solidair willen zijn. Of de mensen in de gemeentes willen voorleven dat het hen niet gaat om groepsbelangen of eigen zaakje, en of zij ruimte willen scheppen om de kwestie van rechtvaardigheid en dienst en dus van eerlijkheid en schuld aan de orde te stellen. Het is een actueel strijdpunt binnen de kring van kerkelijke hulpverle ners, dat ook al voor afvallers in de actie heeft gezorgd. In Amsterdam bij voorbeeld hebben mensen, die bij de eerste opvang van illegale buiten landers betrokken zijn geweest en toen een asielplaats hebben geboden, afgehaakt: hun „eigen verantwoorde lijkheid" stond een verdergaande deelname aan de actie in de weg. De particuliere synode Noord-Hol- land/oost van de gereformeerde ker ken heeft alle kerkeraden en gemeen tes in haar gebied het contactblad „Samen-leven" toegestuurd met de toevoeging dat zij veel respect en waardering heeft voor de „daadwer kelijke solidariteit" met de buiten landers, die door de kerkeraden en gemeenteleden is getoond: ..Onge twijfeld is ook binnen uw gemeente de discussie over het probleem van de illegale arbeid op gang" „Samen-leven in Noord-Holland" is een uitgave van de Gereformeerde Stichting voor Kerk en Samenleving in Noord-Holland, Wüstelaan 80, Santpoort (023-378546). Bij het Landelijk Aetiekomité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers, Bemuurde Weerd W. Z. 4 te Utrecht (030-328776) verscheen deze maand de brochure „Tussen uitwijzing en aanpassing" over achtergronden van de trekarbeid en de gevolgen van en de strijd tegen de 1-november-wet" (postgiro: 442.4456). ADVERTENTIE Van een medewerker LA PAZ Wie dezer dagen op de luchthaven van de Boli viaanse hoofdstad aankomt, kan aan de vliegtuigtrap soms een ambulance aantref- waarin opgenomen: Oe Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen ên bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haafl tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel. 070-460445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel. 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16,98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag,. Op zondag van 18-20 uur telet. 020- 5622797 Opgave mmi-advertenties tel. 020-5626262 ol schriftelijk aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam- ten. Op zichzelf niet abnor maal, want op dit hoogst gele gen internationale vliegveld ter wereld (4100 meter) krij gen nogal wat mensen soms zuurstofproblemen. Maar daarom staat de ambulance er nu niet. Sedert de laatste staatsgreep (18 Juli) ls de am bulance het instrument om gezochte personen snel af te voeren .Zo verging het ook de methodisten predikant dr. Mortimer Arias, toen hij zes weken geleden in zijn vader land terugkeerde. Nog steeds wordt hij gevangen gehouden op het minis terie van binnenlandse zaken. Bezoe kers kunnen één 8 twee minuten toe gang tot hem krijgen. Ondanks vele, langdurige verhoren is Zijn toestand redelijk. Hij zit in een cel van drie bij drie meter, samen met vier anderen. Inmiddels vrijgelaten gevangenen toonden zich vol lof over de pastorale zorg die hij in de gevangenis uitoe fent. Als medewerker bij de wereld raad van kerken wordt hij beschul digd van samenwerking met het in ternationaal communisme, want vol gens het regime is de wereldraad daar een belichaming van. Met Arias zit ook de r. k. priester Julio Tumiri gevangen. De gezond heid van deze 60-jarige Boliviaan is een stuk minder. Tumiri voorzitter van de commissie voor de mensen rechten: een vergrijp. Willekeur De rooms-katholieke bisschoppen hebben in een publieke verklaring krachtig stelling genomen tegen de willekeur van het regime van gene raal Meza. Behalve Arias en Tumiri houdt het bewind volgens eigen zeg gen nu nog driehonderd mensen vast. Het aantal verdwenen mensen be draagt echter een veelvoud daarvan en allerwege is grote onzekerheid over hun lot. Volgens het oecume nisch comité voor hulp aan gevange nen en hun families is de situatie erg zorgwekkend. Het bewustwordings- werk aan de basis, waar zowel de katholieke als de methodistenkerk mee bezig was, ligt lam. Alle leiders zijn opgepakt of uit voorzorg onder gronds gegaan. Vele toonden zich ver heugd over de solidariteitsbetuigin gen vanuit het buitenland. De metho distenkerk ging zelfs zover dat tele grammen werden vermenigvuldigd en van de kansels voorgelezen. Onge twijfeld kan de internationale be langstelling tegengaan dat mensen geruisloos verdwijnen. De mijngebie- UDEnEC. van dr Frank Barnaby I ]750 Nu in de boekwinkel. I If* den zijn overigens voor buitenlanders nog ontoegankelijk. Niemand durft een schatting te maken van het aan tal slachtoffers dat daar gevallen ls. Kennelijk heeft het regime het daar nog steeds erg moeilijk. Zuid-Afrika Steun voor de huidige machthebbers komt nu vanuit Zuid-Afrika. De am bassadeur is met een opvallend aan bod van economische hulp gekomen. Enige jaren geleden gingen er al ster ke geruchten dat blanken uit zuide lijk Afrika zich wellicht als boeren in Bolivia zouden gaan vestigen als het in hun land te gevaarlijk werd. Inmiddels is er ook een vluchtelin genprobleem. Veel mensen zijn naar het buurland Peru gevlucht. Tiental len mensen zitten ln de Mexicaanse en Venezolaanse ambassades. De af gezette president, mevrouw Gueiler, heeft haar heil gezocht in de pauselijk ke nuntiatuur. Het huidige regime staat gelukkig al tamelijk geïsoleerd; een bewind dat slechts steunt op de vuurkracht van machinepistolen ver dient dan ook geen erkenning. ODOORN (ANP) De Zwingli-bond heeft de universiteit van Amsterdam gevraagd om de vestiging van een bijzondere leerstoel in de theologi sche faculteit. Dat heeft voorzitter ds. A. J. Roodzant meegedeeld op een conferentie van de Zwingli-bond in O doom. De te benoemen docent zal geschiedenis en beginselen van het vrijzinnig christendom moeten do ceren. De Zwingli-bond is in staat deze leer stoel te bekostigen. Volgens de bond is de vestiging van zo'n leerstoel noodzakelijk omdat de huidige bezet ting van de theologische faculteiten in Nederland niet in de gelegenheid is voldoende aandacht te geven aan het vrijzinnig christendom. Amsterdam is gekozen, omdat daar ook de doops gezinde broederschap en de evange- lisch-lutherse kerk hun predikant sopleiding hebben. MONTE. CA3SINO (AP) Bij gele genheid van de vijftienhonderdste geboortedag van sint Benedictus heeft de paus een bezoek gebracht aan de beroemde benedictijnerabdij van Monte Casslno, tussen Rome en Napels. De paus hield een toespraak voor de daar verzamelde abten, ab dissen en andere oversten van bene dictijnen, trappisten, cisterciënzers en hun zusterordes. Hij waarschuwde hen tegen „onnodige vernieuwingen", „overdreven pluralisme" en „tenden sen tot verwereldlijking". Zij zouden zich daarentegen moeten toeleggen op gebed, studie en handenarbeid. De abten moesten voor de hun toever trouwde monniken „als vaders zijn in een vaderloze wereld". ZURICH (EPD) - De leider van het godsdienstige jeugdseminarium in Moskou, de 29-jarige Aleksandr Ogo rodnikow is in Kalinin wegens propa ganda en ophitsing tegen de Sowj et- Unie tot zes jaar werkkamp en vijf jaar verbanning veroordeeld. Ogo rodnikow werd reeds eerder wegens parasitisme veroordeeld. Hij vestigde in 1974 in Moskou het eerste semina rium, een soort studieclub voor ge loofsvragen. Later kwamen zulke clubs ook in andere grote steden in het westen van de Sowjet-Unie. door Aldert Schipper Opvallend in internationale kerkelij ke bijeenkomsten is de laatste jaren het gedrag van de afgevaardigden uit de DDR bepaald wel te noemen. Zij onderscheiden zich door een grote onafhankelijkheid, niet alleen van de Westduitsers (daarvoor ligt de verkla ring voor de hand) maar ook van hun mede-Oosteuropeanen Dat afwijkende gedrag uit zich her haaldelijk op het punt van vredesvra- gen. Zo is er nu binnen de Praagse Christelijke Vredesbeweging (de CFK) een hevige controverse, omdat de Oostduitsers het vertikken de Russische inval in Afghanistan voor zoete koek te slikken. Deze contro verse is voor de CFK des te vervelen der, omdat volgende maand een grote internationale bijeenkomst in het Oostduitse Eisenach wordt gehou den, waar de Oostduitsers naar te verwachten is wel weer dwars zullen liggen. Het verwarrende is daarbij dat de kerk in de DDR bij haar dissidente houding niet stuit op correcties van de zijde van de Oostduise .taatsorga nen, hoewel die er gewoonlijk als de kippen bij zijn om op te roepen de rijen te sluiten. De conferentie van Evangelische kerkleidingen speelt reeds enkele ja ren in de DDR een rol, die heel dicht komt bij de dwarse houding die de raad van kerken in Nederland soms aanneemt, wanneer de regering haar boekje te buiten gaat en wat al te makkelijk minderheden in de knel laat komen of zonder nadenken haar partijtje meespeelt in de bewapening. De DDR beroemt zich er op dat zij bij uitstek het vredelievende Duitsland is. Er zijn wel enkele argumenten om daarop af te dingen, maar gezegd moet worden dat de Bondsrepubliek jaren eerder bezig was met zich te herbewapenen dan de DDR. De kerk neemt de staat op het punt van de vredespolitiek ernstig, hetgeen ais ge volg heeft dat zij de staat, als het zo uitkomt, haar kritiek niet spaart. In 1975 begon de bond van evangeli sche kerken in de DDR in alle ge meentes te werken aan vredesopvoe- ding. In cursussen en tijdens gemeen te-avonden werd uitdrukkelijk ge pleit voor geweldloze oplossing van conflicten en werd kritisch gesproken over de militaristische trekjes die het socialisme soms vertoont Het sche matische denken in categorieën van vriend en vijand met de daarbij op tredende vertekening van hoe de vij and in werkelijkheid is, wezen de ge meentes af. si, ontving korte tijd na de verklaring een gemengd Oost-Westduitse dele gatie uit de kerken om zich te infor meren over het kerkelijk vredeswerk. Twee jaar geleden ontstond ineens het plan om in de DDR, net als in andere socialistische landen reeds lang gebruikelijk is, op de scholen voor voortgezet onderwijs aan 14- en 15-jarige kinderen „defensielessen" te geven. Vermoedelijk werd de lei ding van de DDR daartoe gedwongen door de Sowjets. Er kwam een groot scheeps verzet van de zijde van de protestanten op de been en op 14 juni 1978 werden in de meeste kerken boodschappen voorgelezen, waarin uiteengezet werd dat de kerk niets ziet in defensielessen, omdat die de bereidheid tot vrede eerder ondermij nen dan versterken. Het werd de ker ken niet onmogelijk gemaakt de boodschap voor te lezen, maar een ..staking" van drukkerspersoneel ver hinderde daarna dat de brief ook bui ten de kerk bekend werd. Kennelijk vond de staat dat de kerk hier iets te ver ging. Intussen gaf de kerkleiding een „oriënteringshulp" af die de ge meenteleden moest helpen bij hun verdere gedachtenvorming over de kwestie. Vorig jaar gaven de Westduitse Evan gelische Kerk en de Kerkenbond in de DDR een gezamenlijke verklaring uit, waarin de Oostduitsers zich me de-schuldig stellen aan het Hitier- regime, ieta dat in de DDR tot dan toe een taboe was. Niettemin moet de regering van de DDR deze Oost-West- samenweridng verwelkomen, want de Oostduitse staatssecretaris voor ker kelijke aangelegenheden, Klaus Gy- TROONREDE EN BRANDSPUIT De troonrede begon dit jaari aanduiding van de oorzaak v economische recessie. „In het voorbije jaar heeft opnieuwt t van prijsstijgingen voor olie ic andere energiedragers de wei a| overspoeld". Doordat de rep s' deze „kwaje pier" zo aan het van de zwarte litanie zette, a aannemen dat dit één van de 15j belangrijkste oorzaken, zo niie' oorzaak van de ongunstige 'E ontwikkeling is. Dat laat zich denken. Des te meer bevreenj dat het stuk van de prinsjesd verder niet op terugkomt. We er niets meer over. De brede maatschappelijke discussie opstellen van nieuwe kern-ce wordt zelfs niet meer vermeld evenmin als de nog niet zo lai geleden door de minister-pre verkondigde noodzaak van d nieuwe kern-centrales. In e bericht terzijde in ons blad, waarschijnlijk weggelopen ui miljoenen-nota, wordt gemel regering enkele maatregelen oog heeft om het energieverbi verminderen. Maar er is toch nog zoiets als „het kwaad bij wortel aanpakken". Velen m zullen pijnlijk gemist hebben zelfs de wenselijkheid van hc gang brengen van alternatie? methoden (bijvoorbeeld zonn windenergie) niet uitgesproki werd. Merkwaardig, je consta daar ligt het allemaal aan en vervolgens laat je dat zo, oraji alleen bezig te houden met hel indammen van de schade. De blijft lopen terwijl men drift! dweilen aanschaft. Dit zou n denkbaar kunnen zijn wanne oorzaak van de schade op den geacht werd vanzelf te kunna verdwijnen. Dit laatste is echt het geval. Het tegendeel is wi Waar blijven dan de werkelijk geëigende plannen? Rome lui brand staan, maar toch moetl man die een nieuw en effectiei soort brandspuit bezig is uitte vinden, wel aan de gang bliji naar het vermaarde woord v Chesterton. VOORBUGANC Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Veenwouden J. houwer te Nieuwleusen; te I (ZH) H. J. van Druten te Bus Bedankt: voor Terneuzen J. 1 ter te Scheveningen; voor W veen (toez) J. Maasland te Bal GEREF. KERKEN Beroepen: te Baflo A. J. Schaft, kand. te Drachten. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen: te Giessendam-N dinxveld B. van Zuijlekom te te Almkerk-Breda J. J. D: kand. te Hengelo. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Bussum J. broek te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Arnhem B. Rein Hardinxveld-Glessendam; te !em J. S. van der Net te Utre Bedankt: voor Rotterdam-2 Koster te Barneveld; voor I ven J. van Vliet te Aagtekert Middelburg-Zuid en voor Trie dermalsen J. Mol te Rijssen. Ds M. G. Ton „Dordtse leerredenen" is de gevonden) titel van een liber rum (vriendeboek) dat ds M. 0 aangeboden bij zijn zilveren ju als Dordts gereformeerd pre Het is een bundel opstellen ge over een veelheid van ondei (zowel de openbaring van Jfl als pastorale geneeskunde aan de orde), geschreven do uiteenlopende vriendenkring e digeerd door de scriba van de se gereformeerde kerkeraai! vrouw C. J. Diemer-van der E ds Tons collega's dr H. E Fab der Meulen en J. Wilschut, 1 medewerkers van „Dordtse le nen" (dat gesierd is met een ge portret van de jubilaris) behori toor J Oosterwijk, de chiruri van den Hout en de econoon Vlieg. Belangstellenden kunn boek van 105 pagina's (groot W voor 14.75 krijgen bij Foris Pi tions, postbus 509, Dordrecht Boekje De Europa-Commissie, waarin de Stichtig Oecumenische Hulp en de diakonaten van de hervormde en ge reformeerde kerken samenwerken, hebben zojuist een boekje uitgege ven, waarin de Oost-Europa-kenner mevrouw dr. J. ter Vrugt-Lentz het hele verhaal over de Oostduitse kerk uit de doeken doet. Het is in deze Vredesweek in onze kerken interes sante lectuur. Men kan het met me vrouw Ter Vrugt eens zijn dat het werk van de kerken in de DDR hoop vol is. Haar opmerking dat het in onze kerken navolging verdient is ten dele Juist. Op het punt van vredesop- voeding hebben de Nederlandse ker ken wel wat in te halen, maar gezien de discussie over de kernwapens is men hier op sommige punten iets verder. Wie het allemaal nog eens wil nale zen, kan de brochure van mevrouw Ter Vrugt bestellen bij het ADB, Burg. de Beaufortweg 18, 3833 AG Leusden, bij de GDR, Maliesingel 26, 3508 SE Utrecht of bij de SOH, Com. Houtmanstraat 17, 3572 LT Utrecht. De prijs bedraagt 2,50. Godsdienstwetenscl aan Vrije Universiti Uit de aankondiging (Trouw, tember) van het zojuist verse tijdschrift „Religieuze bewegir Nederland" kan men conclude: het Instituut voor Godsdienst schap aan de Vrije Universi! Amsterdam een kleine afdelü zijn. Dat is niet juist. Men 1« weten dat aan het instituut acï sonen verbonden zijn. Van onze kerkredactie DRIEBERGEN Onder woordelijkheid van een gehd christelijke groeperingen wor mend weekeinde op Wouds een internationaal congres o« maire ontwapening gehouden.' programma staan een rede vroegere Navo-bevelhebber gf Pasti uit Rome en een oven door prof. J. Smolik uit Praag

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2