Toorden wordt concurrerend Reiswereld maakt pas op de plaats Sneeuwzeker rijden ^23 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET 15 Mes in programma's moeten worden uitgevochten. Het is zelïs mogelijk een arrangement te boeken, waarbij men per bus naar de bestemming rijdt en daar een auto huurt. MEER aandacht dan vorige jaren krijgt ditmaal ook de trein. Dit ondanks het feit. dat het comfort van dit transportmiddel op langere afstanden ver is achter gebleven bij dat van de bus (gesleep met koffers over onaangepaste perrons bijvoorbeeld en gebrek aan voldoende toilqfc- en wasruimten). Veel van die vakanties worden aangeboden per Hotelplan- en Berglandexpres met bar- en restauratierijtuig (en gepeperde consumptie prijzen). Maar daarnaast zijn er ook arrangementen per „gewone" trein. In tegenstelling tot sommige busreizen geldt hier echter, dat men met de reis ook gelijk voor de accommodatie boekt. Een paar krenten uit dat aanbod: de aantrekkelijk geprijsde Harz-expres- arrangementen (voor langlaufers en beginners) en de dagtrein naar Innsbruck (met mogelijkheden voor zeven- en tiendaagse vakanties in de buurt). AL met al een aanbod, dat duidelijk verschilt van dat van vorige winters. De reisorganisaties hebben zich moeten aanpassen vanwege de onzekere vooruitzichten, al zitten er nog steeds veel vertrouwde elementen in. De overwinteringsprogramma's met dit jaar weer langere arrangementen dan vorig jaren (de prijsstijgingen zijn doorgaans beperkt gebleven) bijvoorbeeld. Daarnaast ook het verre-reizen-pakket. Twee onderdelen, die de reisorganisaties nu niet zo'n geweldige omzet leveren, maar die wel als voordeel hebben, dat ze een vaste en zelfs groeiende klantenkring trekken, die minder conjunctuurgevoelig is dan de rest van de vakantievierders. De overwinteraars omdat ze meestal gepensioneerd zijn en kunnen rekenen op een waardevaste uitkering en verre reizigers omdat die doorgaans al lang besloten hebben te gaan en er meestal lang voor hebben gespaard. Een groep, die niet gemakkelijk plannen verandert. Veel moeilijker zeggen reis organisaties het te hebben met de „gemiddelde" toerist, de gTote bulk van wie de reisindustrie het uiteindelijk moet hebben. Die toont de laatste jaren een nogal grillig gedrag. De tijd van de run op de reisbureaus direct na het verschijnen van de programma's is voorbij. Met uitzondering van de kerstarrangementen liggen de boekingen op het ogenblik op ongeveer hetzelfde niveau als vorig Jaar. dat slecht begon. Het gros blijkt liever de kat uit de boom te kijken. Enerzijds vanwege de onzekere economische toestand, anderzijds omdat men wel heeft geleerd, dat wachten tot het laatste ogenblik nogal eens een voordeel oplevert. Als het seizoen slecht loopt, zit dat er ook dit jaar weer dik in. I JE toch al niet rooskleurig draaiende reisindustrie ziet die ontwikkeling met een zekere vrees tegemoet. De ondergang van Christoffel is een pijnlijke les geweest. En het is maar de vraag of zij de enige zal blijven. Al weken lang worden in de touroperatorwereld namen genoemd van bedrijven, die door het debacle van Christoffel op en onder de rode lijn zijn beland. Bedrijven, die soms zakelijk gebonden waren aan de Rotterdamse organisatie, zoals door het gezamenlijk inkopen van vliegtuigstoelen. Ook zij hebben een klap gekregen, die niet dan met grote inspanning te boven kan worden gekomen. Of dat lukt, hangt geheel af van de reislust van het publiek. Op het ogenblik lijkt die nogal gering. Net als het afgelopen seizoen. Zo moest het Nationaal Bureau voor Toerisme in mei van dit jaar constateren, dat het aantal Nederlanders, dat op het moment nog niet had besloten was verdubbeld, vergeleken met vorig Jaar (22 in Elaats van elf procent), at maakt het voor de reisorganisaties steeds moeilijker prognoses te maken en hun inkopen daarbij aan te passen. Aan de andere kant is er ook maar niet dftt voor nodig om de beweging in gang te zetten. De regen van dit seizoen heeft hét aangetoond evenals de Britse tv-serie „Wie betaalt de veerman": een grote reisorganisatie boekte dat seizoen meteen 300 procent meer Kreta-reizigers. en de reisorganisa- waar het gaat om rreizen richting dit seizoen erg iichtig, voor de lelijke bestemmin- s men aanmerkelijk er pessimistisch, aantal touropera- dat Scandinavië in rogramma heeft op men is zelfs groter ooit. En het is vooral wegen dat daarbij scoort. üeen 's zomers, maar ook ters blijkt dit stuk dak uropa onder Nederlandse tiegangers snel populair- worden. Noteerden zui- fr bestemming een stil- en zelfs teruggang, Noor- i is ook dit jaar weer in de bleven en schat het to mtal Nederlandse toeris- 1150.000, een nieuw re- Kn om nog een wintercij- geven het aantal over- n van Nederlanders hotels steeg tussen i en april met zeven pro- andinavië ook in de win- elk jaar hoger scoort en ilttionele Alpengebieden öend concurrentie aan bindt niet zozeer zijn oor- ui een noordelijk gericht HtninsUnct, want de bndse toerist is nu een- Per traditie meer op de like golflengte afge- fcen Srtjker is de invloed van Pen. Hadden Noorwegen rest van Scandinavië tot ®nige jaren het onver- bare imago duur te zijn 1 vanwege de afstand), de e tijd is daar in ieder ge bet winterseizoen duide- frandering in gekomen. In levallen is men dit jaar ïoedkoper uit dan met 'Pen-vakantie. stoot hiertoe heeft de Pvaart gegeven omdat Langlauf: het noorden biedt er alle mogelijkheden voor. die er belang bij heeft het hele jaar door hutten te kunnen blijven vullen. Het is ook uit die hoek, dat de meeste „speci ale arrangementen" komen. Zeg maar stunts. Elk jaar een ander lokkertje om toeristen de boot binnen te halen. Vorig jaar een langlauf- uitrusting tegen een mini-prijs, dit jaar een stel sneeuwkettin gen voor maar 25 gulden (er was eerst nog gedacht aan het gratis voor de duur van de reis verstrekken van spijkerban den. maar dat bleek organisa torisch niet haalbaar). Het gros van die arrangemen ten is gekoppeld aan de boot reis Amsterdam-Gothenburg en bestrijkt zowel Zweden als Noorwegen. Een breed scala van mogelijkheden. Een lang weekend met één overnachting in een hotel (de andere op de boot), zeven-, tien- en veertien daagse arrangementen in ho tels. Zweedse stuga's, Noorse hytter of jeugdherbergen: voor alle budgetten is er wat. Auto Bij verreweg de meeste van die aanbiedingen wordt ervan uit gegaan, dat de toerist zijn ei gen auto meeneemt. Boekt men alleen de overtocht en zoekt men verder zijn eigen weg. dan gaat die auto gratis mee als per vier inzittenden tegelijk wordt gereserveerd (zijn het er minder, dan kost het vervoer van die auto 170 gulden retour). Schrijft men in voor een „alles inbegrepen-ar rangement" (reis plus verblijf ter plaatse), dan is dat vervoer doorgaans gratis. Overigens: wie geen auto heeft of die niet wil meenemen, kan ook nog uit de voeten. De rede rij heeft daarvoor in Gothen burg bussen beschikbaar, die met enkele stops onderweg rechtstreeks naar Oslo en Stockholm rijden (prijs-indica- tie voor Oslo: een retour Am sterdam Oslo in een vier persoons binnenhut kost 259 gulden). Men zal dan echter wel voor eigen accomodatie ter plaatse moeten zorgen. Vertekend Vergeleken met de zomertarie- ven zijn de winterprijzen vrij laag, al moet daarbij worden aangetekend, dat die „vanaf- tarieven" nog wel eens een ver tekend beeld geven. Toegege ven: je kdn als volwassenene heen en weer naar Gothenburg voor 200 gulden (65-plussers en kinderen tot 16 jaar voor de helft), maar dan gaat het wel om een vierpersoons binnen hut zonder wastafel en toilet (die vindt men op de gang). Wie een tweepersoons hut wil. met alle sanitaire voorzienin gen, betaalt al direct 160 gul den meer. Voeg daarbij, dat deze tarieven kaal zijn (zonder maaltijden dus) en er ontstaat een ander beeld. Maar wie wei nig eisen aan comfort en priva cy stelt, kón voor een relatief aardig prijsje op reis. Niet alleen van Amsterdam uit; mogelijkheden om uit Kiel (Os lo), Travemünde (Gothenburg) en Frederikshaven (Gothen burg) te vertrekken zijn er ook. Maar hoewel deze veertarieven lager liggen, zullen bij een ver gelijking ook de benzinekosten en een eventuele overnachting onderweg moeten worden be trokken (Frederikshaven ligt 900 km van Amsterdam). Finland Scandinavië is wat de prijzen betreft concurrerend gewor den. En dat komt niet alléén door de reducties, die de scheepvaart in de winter biedt. Ook de accomodatieverschaf- fers blijken gebaat bij gematig de tarieven om leegstand te voorkomen. Dat heeft tot gevolg, dat men al voor iets meer dan 700 gul den een tiendaags arrange ment Vradal in het Noorse Te- lemark heeft (boot plus hotel met vol pension) en voor soort- gelijke prijzen ook in Zweden terecht kan. (Stukken goedko per kan het nog als men voor een stuga of hytte boekt). Wat dat betreft, zijn deze twee lan den een stuk voordeliger dan Finland, dat de laatste jaren eveneens aan de weg begint te timmeren. De grotere afstand speelt daarbij uiteraard een rol (per boot is het land alleen van uit Travemünde bereikbaar). Dat neemt overigens niet weg, dat ook hier gestunt wordt. Zo biedt een Nederlandse busspe cialist al vijfdaagse trips Hel sinki aan voor 395 gulden (per bus naar Travemünde en ver der per boot). Een aardige ken nismaking met noordse kou, want een groot deel van de reis wordt dwars door de ijsvelden van de Oostzee gevaren. Sfeer Wie Scandinavië wil proberen, moet er wel rekening meer hou den in een andere sfeer terecht te komen dan in meer traditio nele wintergebieden. Après-ski is er vrij sober, mede als gevolg van de hoge prijzen van de drankjes. Bovendien zijn de dagen in het begin van het jaar er een stuk korter. Echt dag is het er alleen maar tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags (al wordt dat soms opgevangen door pistes te ver lichten). Daar komt bij, dat de alpine skiër nogal wat beperkingen wordt opgelegd. Plaatsen, waar aan echte afdelingen kan wor den gedaan zijn dun gezaaid. Het gros van de bestemmingen biedt alleen mogelijkheden voor de langlaufer. Maar die zijn dan voor Europa ook on geëvenaard. met vele kilome ters lange loipen. Meer informatie bij: het Noors verkeersbureau in Amsterdam (tel. 20-222545), Leidsestraat 74; Zweeds verkeersbureau in Den Haag (tel. 070-638919/20). Laan Copes van Cattenburch 131 en het Fins verkeersbureau in Amsterdam (tel. 020-719876), Stadhouderskade 69. Daar be schikt men ook over de brochu res, die reisorganisaties en re derijen op de markt brengen door Sicco de Jong Wanneer wintersporters on derweg ingehaald worden door een auto, die er op een besneeuwd wegdek nog flink de vaart in heeft, dan zal dat doorgaans' een wagen op spij kertanden zijn. Die zijn in Nederland en Duitsland ge heel verboden. Het enige ant woord daarop is speciale winterhanden of modder- en sneeuwbanden kopen. Maar heeft dat sin? Veel hangt af van de mate, waarin men door sneeuw rijdt. Is dat alleen die enkele reis nair de Alpen of andere wintersportgebieden, dan kan men meest beter vol staan met sneeuwkettingen, die er immers ook te huur zijn. Maar met een winter zoals twee jaar geleden in Nederland zijn de M- S- banden. zoals de fabrikanten ze noemen, wel erg prak tisch. Door het blokprofiel bieden ze ruwweg de helft meer trekkracht in de sneeuw dan normale radiaal- banden. Toch kunnen ze niet tippen aan de „spikes." Deze spijkerkopjes in het loopvlak van de band zijn verboden, omdat de wegdek ken er ernstig door bescha digd blijken te worden. In het algemeen mag men er ook in het buitenland, waar ze voor bepaalde perioden nog wel toegestaan zijn, niet harder mee rijdén dan 90 km. per uur. Het heeft dus alleen zin voor landen als Oosten rijk en Zwitserland, waar de wegen 's winters vaker be sneeuwd of beijzeld zijn dan droog. Omdat in het begin van de jaren zeventig de meeste Eu ropese landen met restricties voor spijkerbanden kwamen en sommige landen zelfs het gebruik er van verboden, ontwikkelde de bandenin dustrie de M S-banden. Men had er hoge verwachtin gen van. Maar bet viel tegen. De consument koopt niet gauw een extra stel banden voor een en dezelfde auto. Daarna zijn ook nog allerlei pogingen in het werk gesteld [reiswereld maakt pas op de plaats. De groei ruit en er is vrijwel geen pnisatie, die het nd winterseizoen niet zorgen tegemoet ziet. öScle van Christoffel nog na. Dat zelfs een zo D vakantieland van de ,de andere dag van het kon verdwijnen heeft de lustriehard met de o_ ;onfronteerd. ftie mag dan evenals het ide auto tot de primaire behoeften van de lander worden gerekend, jdt wel een scherp oog op jen. En als er bezuinigd lorden, zal dat ook ren op de vakantie- ren it hij die vakantie lalzal laten schieten. Er ggeen aanwijzingen, dat jopen zomer minder landers over de grens zijn n. Maar hij legt zich wel iële beperkingen op bij ling van die paar weken Minder ver, goedkoper r(vooral de eigen auto), tin plaats vaneen lament of hotel. Dat anisaties een teruggang procent bij de door itoftoeslagen duur den vliegreizen hebben n noteren, is tekenend een is de vrees, dat die zich komend seizoen zal etten. Bij het inkopen is eein ieder geval ng gehouden: de mma'^zijn eerder ompen dan uitgebreid. ibere verwachtingen nop de voor de hand je veronderstelling, dat lekriem moet worden ld. dit in de eerste de tweede vakantie zal Een luxe, die blijkens van het CBS zich imeer Nederlanders in de jaren hebben weten te iven. Vorig jaar groeide intage zelfs naar 8,5: iders dus, die zowel trs als 's winters er op uit igaan. isindustrie leek dit •spectieven te openen, iimarkt van formaat statistieken lieten edroeg het aantal vakanties in 1966 nog ,4miljoen, vorig jaar !t opgelopen tot 1,9 «(waarvan ruim 70 ïtin het buitenland). a de ander verscheen met afzonderlijke win terbrochures. Niet. zoals voorheen, met uitsluitend sneeuwbestemmingen. Want ook in het gedragspatroon van de wintertoerist deden zich veranderingen voor. Meer en meer raakten ook de zonne- oorden favoriet: vorig jaar werd niet minder dan 42 procent van de 1,3 miljoen buitenlandse win tervakanties doorgebracht in gebieden met temperaturen ver bóven het vriespunt. Die ontwikkeling, die de reiswereld al deed juichen, dat er eigenlijk geen seizoenen meer waren, lijkt nu te stagneren. Sterker nog: er wordt rekening gehouden met een ferme terugval. De reisgidsen weerspiegelen die vrees: in veel gevallen is er nogal rigoreus het mes in gezet Bestemmingen, die niet voldoende rendabel bleken, werden er uit gehaald en nieuwe zijn maar spaarzaam opgenomen De meeste reisorganisaties hebben de nadruk gelegd op consolidatie en het uitbreiden van de accommodatie in een aantal goed lopende plaatsen. Wat daarbij opvalt, is het veel soberder aanbod van vliegvakanties. Bestemmingen, die vorig jaar nog door de lucht, per trein èn auto bereikbaar waren, zijn dat dit jaar soms alleen nog maar met eigen auto. BEVREEMDEND is dat niet, want juist de prijzen van de vlieg-arrangementen zijn door de brandstoftoeslagen nogal de pan uitgevlogen. (Stijgingen variërend van enkele procenten tot wel twintig procent. Vooral Italië is, wat dit soort reizen betreft, een uitschieter.) Grote winnaar, vergeleken met vorige jaren, is de bus. Vrijwel alle touroperators hebben die royaal in het programma opgenomen en daarmee een voordelig alternatief op de markt gebracht. Het gaat hier met name om de sneeuwbestemmingen, omdat die zonder al te grote vermoeienissen in een dag en een nacht over de weg bereikbaar zijn. De manieren waarop dat transport geregeld wordt, zijn verschillend. Vindingrijkheid kan de touroperators niet worden ontzegd. Er zijn arrangementen, waarbij de bus gedurende de hele reis bij het gezelschap blijft, zoals de langlaufbus van een van de touroperators (ligt er in de bestemming zelf geen sneeuw, dan wordt een bergrug verder gezocht). Voorts zgn. pendelbussen, die alleen brengen en halen (al dan niet met een overnachting onderweg). En nieuw verschijnsel bussen, die alleen als openbaar vervoer rijden. Dat wil zeggen, dat de klant niet gebonden is aan het door de touroperator geboden appartement of hotel. Een retourtje Oostenrijk is op deze manier al mogelijk voor 175 gulden. Of de reisorganisatie, die met dit laatste kale aanbod aan de markt komt, niet in strijd handelt met de ANVR- bepalingen zal overigens nog om kunststof sneeuwkettin gen te ontwikkelen. Maar ook dat had weinig effeet. De stalen sneeuwketting blijft hét hulpmiddel voor de win tersporter. En in de meeste wintersportgebieden wordt met borden langs de weg ook precies aangegeven, wan neer men die kettingen moet omleggen. Rijden er toch automobilis ten door, dan staan hun wa gens meestal op spijkerban den. Verkijk u daar niet op! Een xeer praktische raad is de sneeuwkettingen om te leggen binnen de bebouwde kom. Ga je een stadje of dorp uit, dan blijken se daarna weldra onontbeerlijk, maar dan sta je ook al gauw in snerpende koude met die dingen te werken en dat is niet prettig. Tips Nog een paar tips voor de winter. Behalve natuurlijk antivries in de radiateur (dat zit er meestal in) en in de ruitewiyservloeistof, moet u denken aan de winterstand voor het luchtfilter, een goe de accu en niet al te oude contactpunten. Verder heb ben we de volgende attribu ten om mee te nemen: Het verdient trouwens ook aanbeveling, voor wie het nog nooit gedaan heeft en de kettingen koopt, thuis even te oefenen. een paar goede handschoe nen en sneeuwschoenen (on derweg bij de hand), een plankje om de krik te ondersteunen, een oud kleedje om in de sneeuw te knielen en een an- tislipmatje voor als een wiel vastdraait, een schepje voor hetselfde euvel en ais de wagen ins neeuwt, een veger om de auto van sneeuw te ontdoen, een slotontdooier (die niet in het dashboardkastje moet achterblijven), een goede wielsleutel, die meestal tot,de vaste gereed schappen behoort. een set stat hulpkabels, en reservelampjes en zeke ringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17