de kleine krant School raakt vol Uit brieven van lezers Trouw X L Ik hou van jou Het stomste r Zwartkijkers Zes weken cel voor zogenaamd< agent rijkspolith Zelfstandig en veilig wonen in het prachtig gelegen" appartementencomplex Park Boswijk, Doorn, DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS8- 23 september 1980 la nra De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Johanneke Leestemaker Hanneke Wijgh Aldert Schipper Gilles Stoop Van een onzer verslaggeefsters ALMELO Amer ls net terug van vktie ln Turije. Hij nam drie broertjes mee naar Holland. De school, waar de broertjes naar toe gaan, raakt voL Na een vakantie in Turkije nemen veel Turkse ouders 'nieuwe' kinderen mee naar Nederland om hier naar school te gaan. De Hofkampschool ln Almelo krijgt elk jaar ln de loop van september zo'n veertig nieu we leerlingen uit Turkije. Dit jaar komen er nog meer kin deren dan verwacht werd. Volgens een Juf van de Hof kampschool komen er veel kinderen uit Turkije omdat het op Turkse scholen het laatste jaar niet zo gezellig was. „Kinderen pestten el kaar omdat hun vader bij een andere politieke partij hoort of een ander geloof aanhangt. Op sommige middelbare scholen heerste echte ter reur." Helemaal zeker weet je nooit waarom er veel kinde ren van Turkije naar Neder land verhuizen. Als één vader al z'n kinderen over laat ko men, betekent dat misschien acht of tien nieuwe kinderen op school. Dat lijkt een hele boel. Maar een gezin in Tur kije bestaat meestal uit veel meer personen dan een Hol lands gezin. In de schakelklassen van de Hofkampschool horen gemid deld tien kinderen per klas te zitten. Nu zijn er klassen van zestien leerlingen. En ook al heeft de Hofkampschool een heel nieuw gebouw, toch is er geen plaats genoeg om alle kinderen te bergen. Volgens de wethouder van Onderwijs in Almelo komen er de vol gende drie jaren nog veel Turkse kinderen en moeders naar Almelo. 'Gezinshereeni- ging' noemen ze dat met een mooi woord. En of de politie ke onrust voor de staatsgreep in Turkije de ooizaak is van een grotere stroom Turkse migrantjes, dat durft hij niet te zeggen. VYAeA AHT,p 1AHIPA amawa CVBllt r#, Op de Prins Willem-Alexanderschool in Nijmegen zitten 35 Molukse kinderen. De meesten van hen spreken thuis Maleis. Dat is de taal die in Indonesië wordt gesproken. Het Moluks Maleis is wel weer anders dan de officiële taal van Indonesië, maar het lijkt wel op elkaar. Sinds kort krijgen de Molukse kinderen op de Willem-Alexan- derschool les in het Maleis. Net zoals Nederlandstalige kinde ren les in de Nederlandse taal krijgen. Maar daar blijft het niet bij. Ook de Nederlandse kinderen leren een beetje Maleis. Wel niet zoveel dat ze het vloeiend kunnen spreken, maar toch genoeg om iets te begrijpen van dat vreemde taaltje van hun klasgenoten. Genoeg ook om op een muur te kunnen schrij ven: ik hou van Jou. Ziekenhuis Het viel best mee In mei moest ik naar het ziekenhuis. De dokter wil de in mijn blaas kijken. Ik lag op een zaal met nog vijf andere meisjes, dat was leuk en niet eng. Het viel best mee. De narcose daar merk je niks van. De dag erna was ik alleen niet zo lekker. Elke morgen mocht mijn moeder mij komen wassen. En 's mid dags en 's avonds mochten ze mij bezoeken. Dat vond ik fijn. Maar naar huis gaan was nog fijner. Bertien Renting (9 jaar). Ik was wel bang Ik ben twaalf Jaar en heb al vier keer ln het zieken huis gelegen. De eerste keer was ik er voor mijn neus- en keelamandels. die er toen uit gehaald werden, daar heb ik nog een heel kleine herinne ring aan. Maar de tweede keer weet ik nog wel. Het was een breuk en ik was negen jaar. Ik was wel bang, wat logisch is, want het is natuurlijk wel iets heel anders en een gek idee. Je krijgt een spuitje en dan geven ze een sneet je in je buik, wat je gee neens voelt. En dan gaan ze iets in je lijf maken of er misschien wel een stuk je uithalen. Ik heb nog eens in het zie kenhuis gelegen voor een breuk, maar toen wist ik precies wat opereren ei genlijk is. Ik ben er nu ook niet meer bang voor. Toen ik voor een virus in het ziekenhuis lag (25 da gen) vond ik het vervelen der dan de derde keer, want het was zo'n vreem de virus dat de dokters niet wisten hoeveel dagen ik ln het ziekenhuis moest liggen. Maar al met al is het toch wel meegevallen. Ze legden goed uit wat er ging gebeuren en de zus ters waren ook heel erg aardig. En er was ook een speeljuffrouw die behalve zaterdag en zondag de he le week kwam en die dan allerlei spelletjes met Je deed of je knutselwerk gaf. Martin van Schelven (12 jaar). Geslaagd Wie nu in de eerste klas van de mavo of het lager be roepsonderwijs zit, kan er in 1984 al mee te maken krijgen. In dat jaar wil staatssecretaris De Jong een nieuw soort eindexa men invoeren. Een examen, waarbij je niet meer kunt zakken. De Jong stelt voor dat alle leerlingen die vanaf 1984 examen doen een getuig schrift krijgen waarop pre cies staat welke vakken ze gedaan hebben en op welk niveau. Want het is de be doeling dat je per vak ver schillende niveaus krijgt. Er zit wel een „maar" aan. Deze regering zit nog maar een dik half jaar in het za del. Dan komen er nieuwe verkiezingen en wat er daarna gebeurt, is nog niet te voorspellen. Er is dus een dikke kans dat de plan nen van de staatssecretaris niet op tijd rond zijn en dat in 1984 alles bij het oude blijft. Dan kun je toch nog zakken voor je examen. Mop Twee mannen knutselen aan hun auto. Komt er een kat langs lopen. Eén van de mannen pakt een blik ben zine en gooit dat over het arme beest leeg. De poes rent verschrikt weg, begint te strompelen en valt neer. „Is-ie-dood?" vraagt de ene man. „Nee, zijn benzine is op!" antwoordt de ander. Praten over vrede, dat ls langzamerhand praten over kernwapens. Deze week is de Vredesweek. In bijna alle plaatsen in ons land komen mensen bij elkaar om te pra ten over de vrede. Ze hebben het dan over geen kernwa pens, een beetje kernwapens of misschien een beetje meer kernwapens. Wat de functie van kernwa pens is, daarover wordt ook gediscussieerd. De één vindt kernwapens een middel in de vredesonderhandeling en de ander zegt dat kernwapens het meest afschuwelijke moordtuig is dat er bestaat. En dat we dat niet in Neder land moeten hebben. Wat er gebeurt als zo'n ding werke lijk gebruikt wordt, kan je je nauwelijks voorstellen. Je maakt er niet alleen je vijand mee kapot maar ook jezelf en het land wordt voor tiental len jaren onleefbaar. Maar daar gaat het niet om, zeggen sommigen, want ge bruiken. nee, dat doen we niet. Dat die dingen, ook als je ze niet gebruikt, gevaarlijk kun nen zijn, kon je gisteren in de krant lezen. In Amerika is I zo'n kernkop zelfs aan de 1 wandel gegaan. Door een on- i gelukje was er iets ontploft I en psietsss daar schoot een kernkop door de lucht. Lek- ker!Een dode en tweeën twintig gewonden. Oorlogs- I slachtoffers? Niks hoor, de kernwapens zaten keurig on- I der de grond opgeborgen. Ook op scholen wordt deze week over de vrede gepraat. Hopelijk gaat het dan niet alleen over wel of geen kern wapens maar ook over echte vrede die voor alle mensen in de wereld even veel goede dingen meebrengt. Want met vrede alleen ben je er niet. We moeten de goede dingen en de kwade dingen van de we reld eerst rechtvaardig verde len en dan vrede zien te krij gen. En kernwapens, daar heb je helemaal niets aan. Dat is wel het „stomste" dat er bestaat. I lO O 23 september 1980 Zwartkijkers zijn mensen die een tv heb ben, maar geen luister- en kijkgeld beta len. Als je gesnapt wordt moet Je een boete betalen, want wel kijken en niet betalen, dat is verboden. Maar je hebt ook nog andere zwartkijkers. Dat zijn mensen met een donkere bril en een sombere blik, zuurpruimen die nooit ergens een lichtpuntje zien. Je kent ze wel. Dan lig je net lekker op het strand ln de zon en dan beginnen ze over de vervuiling van het zeewater. Fiets je lekker op je racefiets tussen de koeien, beginnen ze over al die arme kippen in legbatterijen. Zit je tv te kijken (al of niet zwart-wit) bijvoorbeeld naar een leuk kin derprogramma, komt er weer een zeurpiet die over kernbommen gaat zanikken. Bah. Op een vergadering van het christelijk onderwijs heeft de voorzitter T. M. Gilhuis gewaarschuwd tegen al die sombere ver-, halen. Grote mensen moeten uitkijken dat ze kinderen niet de put in praten. Want kinderen zijn jong en willen leven. Die weten natuurlijk best dat er veel ellen de in de wereld is, maar ze zijn ook hoop vol. Ze willen er wat van maken en hebben geen boodschap aan al die treurigheid van volwassenen. De heer Gilhuis zei ook iets over kinder boeken. Zo'n boek als „Het kalekoppen- huis" van Jan Blokker is ook zo zwartgal lig. Het eindigt met „Want het leven, daar doe je niks aan." Nee, dan hoort meneer Gilhuis liever Karei Eykman, zelf ook kinderboekenschrijver. Die heeft gezegd: „Als een boek verkeerd afloopt, zegt ik: dat is geen goed boek, dat geeft kinderen geen hoop." Ook christenen moeten volgens Gilhuis uitkijken dat ze hun kinderen geen hel en verdoemenis aanpraten. Als er iemand hoop voor de toekomst moet hebben, dan zijn het wel de mensen die geloven in een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Inkomstenbeleid PvdA-fractieleider Den Uyl noemde het inkomensbeleid van deze rege ring ronduit verbijsterend en me vrouw Beckers (PPR) zegt dat van een rechtvaardig inkomensbeleid geen sprake is. Je vraagt je dan wel af „Hoe durven ze". Onder het kabinet- Den Uyl stegen wel de inkomens, maar daarmee ook de inkomensver schillen. Want een minimum-loner kreeg er toen plm. 250 bij en de twee keer modaal kreeg er ƒ2680 bij. Ik bedoel de minimum-loner is in die vier jaar wel 15 procent in koop kracht vooruitgegaan en de twee keer modaal plm. vier procent, maar ook bij een zogenaamde belasting-nivelle ring is het nettobedrag van de twee keer modaal veel hoger dan dat van de minimumloner. Daarom zou ik tot drs Den Uyl, die graag bijbelteksten gebruikt willen zeggen: Daarom zijt gij niet te verontschuldigen o mens, wie gij ook zijt. Want in dingen waar in gij een ander veroordeelt doet gij dezelfde dingen. (Romeinen 2 vers 1). Emmen J. Kalsbeek Passiespelen In Trouw van 15 september stond „Passiespelen krijgen weer greep op de massa". Als calvinist wil ik niet nalaten mijn afschuw daarover te kennen te geven. Dergelijk gedoe ge tuigt van weinig eerbied voor Hem, die alleen onze volkomen Zaligmaker is. Als men Christus en Zijn Werk de volle aandacht wil schenken, kan dat alleen in de weg die Calvijn ons aan wees in zijn uitspraak: „Christus komt uitsluitend tot ons in het ge waad van deHeilige Schrift." Of zoals het levensverhaal van Augustinus ons meedeelt: „Tole et lege" Neem en lees. En dat is wat anders dan kijken en zich vergapen. Éxloërmond J. Tipker Stelling (10) Ik kan heel ver met de heer Ego meegaan in zijn stelling over onder drukking en terreur en ik zie het echt niet zo dat bovengenoemde heer Ego en anderen bezield zijn van oorlog. Alleen zien deze heren verder dan hun neus lang is. Iedereen is niet gediend van de eenzijdige voorlich ting van het IKV. Ik zou u aanraden om maar eens het z.g. redelijk alter natief te nemen van het Icto (twee Zijdige ontwapening). hpr G. E. Kasteel Aardgas-belasting Van regeringszijde werd onlangs me degedeeld dat voor het begrotings jaar 1981 geen belastingverhoging was te verwachten. Prompt daarop volgde de mededeling dat de aardgas belasting met 9 cent zou worden ver hoogd tot 47 cent Extra-opbrengst 2'/iS miljard gulden. In 1972 kostte het aardgas 7 cent. Omgerekend be talen we dus nu ten opzichte van 1972 tien miljard aardgasbelasting. Dit al les gebeurt onder het motto van kop peling aan de olieprijs. Toen deze echter onlangs daalde en de benzine goedkoper werd daalde de aardgas belasting niet. Destijds hebben de olie-giganten, die bij de exploitatie van de gasbel waren betrokken hun belangen veilig gesteld en die koppe ling bedongen. Als het dus waar is dat onze overheid het aardgas niet goed koper mag verkopen aan haar eigen burgerij, zou deze enorme en onvoor ziene belastingopbrengst moeten re sulteren in verlaging van bijvoor beeld de inkomstenbelasting. En waarom is er geen progressie in de berekening van de aardgasbelasting? Ik denk aan minimum-loners en - AOW'ers! Van CDA-zijde werd pas een motie overwogen om de laagstbe taalden een uitkering te geven van 50 gulden ineens. Als verklezingskoekje is dergelijk zielepoterig gedoe beslist onder de maat. Tegelijkertijd betaalt het buitenland veel minder voor ons eigenste aardgas. Ontwikkelinghulp aan rijke landen? Tegen de politici die wij straks weer voor vier jaar kiezen zou ik willen zeggen: vergeet ons nu niet en ook straks als U weer „goed zit"! U bent toch niet als de Schenker, die door Jozef uit de droom werd geholpen? Zundert M. v.d. Valk Blauwdruk Bij het lezen van „Een blauwdruk voor de slag om Namibië" (Trouw 16- 9) van de hand van de vroegere gou verneur van de Kon. Mil. Academie ben ik van de ene verbazing in de andere gerold. Dat een man die ver antwoordelijk was voor de opleiding van onze legerstaf aanbeveelt tot a. Zuid-Afrika te dwingen tot een mobi lisatie van krachten, die de economie niet kan dragen (met als natuurlijk gevolg dat de situatie der gekleurde bevolking erop achteruit zal gaan); b ondermijning van het moreel der blanke bevolking (welk streven eer der van een terrorist te verwachten is dan van een man, die de meest ver antwoordelijke man was voor de op leiding van onze officieren^ Ik hoop oprecht dat het moreel der verant woordelijke lieden in Z.-Afrika door deze terroristische praat niet gebro ken zal worden. Wat natuurlijk niet uitsluit dat er een verantwoordelijke oplossing dient te worden gevonden voor de problemen van dat land, maar dan wel door henzelf en niet door ons, buitenstaanders, de beste stuurlui staan nog steeds aan de wal. Hillegersberg K. W. van der Willik Johannes de Heer Graag wilde ik iets zeggen over de bundel van Johannes de Heer. Als je door genade mag weten een kind van God te zijn mag je met andere broe ders en zusters zingen: „Welk een omkeer heeft God in mijn leven ge wrocht." (lied 671) Dan gaan ook an dere liederen tot je spreken en mag je met je hele hart met de woorden instemmen. Dan mag je ook blij zijn met de bundel van Johannes de Heer. Dan kim Je met mensen die je nog nooit gezien hebt „Eén in de naam van Jezus" zijn. (lied 838) Door Hem die alles voor ons volbracht heeft. Dan zing Je tot eer van Hem die ons geschapen heeft en door Wie wij mo gen leven! Botterdam J. Koster EPV of PvdA? In zijn reactie aan Jan Renes (voorait- ter van de EPV) via het stuk „een protestantse werkgemeenschap voor de PvdA?" geeft ds Spijkerboer te kennen niet veel van dat stuk van Jan Renes begrepen te hebben. Het totale afzien van de ondernemingsge wijze produktie, zoals Spijkerboer dat de EPV in de schoenen schuift, heeft Jan Renes niet geschreven en zeker ook niet bedoeld. Opvallend is het dat Spijkerboer speciaal op dit punt zo fel reageerde. Echt progres sieve politiek voeren is toch immers ook het inspelen op nieuwe ontwikke lingen, zo nodig gepaard gaande met het verlaten van de gebaande paden? Welnu, misschien wordt het wel eens hoog tijd dat we deze ondernemings gewijze produktie eens kritisch gaan doorlichten en dan vooral op de vele negatieve punten (vervuiling, over- produktie, werkloosheid, uitputting). Daarom zou een sterke accentverleg ging in de produktiesfeer van groot schalig naar kleinschalig, van kapi taalintensief naar arbeidsintensief, van verzonnen produkten naar nutti ge produkten, van vervuilend naar schoon, best eens kunnen zorgen voor een ander produktieapparaat. Een apparaat dat voor velen werk zou scheppen. De ondernemingsgewijze produktie inclusief de heffingen, de subsidies, de fiscale regelingen en de prijspolitiek hebben geleid tot de si tuatie waarin we nu leven. Me dunkt bepaald geen rooskleurige situatie. Daarom moet het roer om. Een homo gene inspiratiebron, kan nieuwe koer sen aangeven. Koersen die hopelijk navolging vinden. Binnen een hetero gene partij als de PvdA zal een derge lijk besluit over richtingverlegging veel moeilijker zijn voor veel leden. Daar er in deze partij vogels van allerlei pluimage zitten moet men bij de totstandkoming van het beleid al veel water bij de wijn doen en com promissen sluiten. Geen toetreding tot de PvdA dus, maar wel samenwer king en dat het allerliefst via een coalitie van PvdA, PPR, PSP, D'66 en EPV. Den Uyl mag daarvan best pre mier zijn. Graag zelfs! Groenekan Aad van der Meer Geweld op tv Het Leidse centrum voor onderwijs research (Licor) gaat onderzoeken in hoeverre de school kinderen kan beïnvloeden om zich te wapenen te gen gewelddadige films op de tv. Het zal ook nagaan in hoeverre het pro bleem via de ouders kan worden aan gepakt. Het onderzoek zal 16 maan den duren en er is 203.062 gulden subsidie voor uitgetrokken (Trouw 11 sept). Ik ben blij met dit onderzoek. Het dunkt mij zeer nodig te zijn. Maar het doet mij denken aan het bekende paard dat achter de wagen wordt gespannen. Zou het niet zinnig zijn, dat onze tv-omroepen in hun keuze van tv-films het gespeelde tv- geweld uitbannen en in de beelden van actualiteiten- en nieuwsprogram ma's zich meer beperkingen opleg gen? Met het oog op alle gespeelde geweld, dat de tv in ons gezin met kinderen van vijftien, dertien en tien jaar bracht, hebben wij welbewust bijna vier jaar geleden de tv afge schaft. Geen tv bevalt ons tot nu toe uitstekend. Er is tijd voor huiswerk; er wordt veel gelezen; familiespelle tjes worden weer gedaan, muziek ge maakt enz. enz. De radio is in ere herstel en deze houdt ons op de hoog te van heel veel dingen. De kranten worden gelezen en besproken. In de kerstvakanties wordt een tv gehuurd en in overleg met elkaar wordt er selectief gekeken. In de zomervakan ties wordt een zomerhuisje tv ge huurd. De kinderen weten dus heus wel wat een tv is, wat ze missen en wat ze niet missen. Geen tv in huis wordt door ons ervaren als een goede familie-aangelegenheid. We hopen het in ieder geval de schooljaren van onze jongens vol te houden. Daarom zijn mijn vragen: 1. Zou het Licor in haar onderzoek niet mee kunnen be trekken de ervaringen van gezinnen, waar géén tv is? 2. Wordt het geen tijd, dat we een aktie beginnen met als motto, in navolging van het IKV zolang de tv gespeeld geweld uitzendt, de tv de woonkamers uit, te beginnen bij ons zelf!" Apeldoorn. F. I. Verbaas Leuk begin (2) Wat jammer dat de spoorwegen be gonnen zijn met beknotting van de „vrije" reisdag voor 60+ 65+ dames en 65+ heren heren; dat is wel hele maal een klap voor alleenstaanden, die zoals ik, meestal door de week reizen, zodat de zaterdag voor de kin deren blijft. Op zaterdag mag de 65+'er wel vroeg op stap. Als je veel familie hebt, die allemaal ver weg wonen, heb je niets aan een dagretour vrij reizen, als je pas tegen énen op de plaats van bestemming bent. De ge zellige koffie is er dan niet en je bent zelfs te laat voor de warme maaltijd. Bovendien wil je vóór het donker is weer terug zijn in je woonplaats. Als ik 's morgens om half acht in een „niet roken" coupé stapte, had ik heel vaak de coupé alleen, zelfs tot Meppel toe; bijna altijd had ik de coupé tot Leeuwarden alleen, wanneer ik de half zeven trein nam. Trouwens, om recht te hebben op die „vrije" reisda gen. moet Je eerst als alleenstaande 63 per jaar betalen. Voor de overige dagen die je dan met de trein reist betaal Je ongeveer tweederde deel van de prijs van een retourkaartje. Amsterdam Zr. J. Pruiksma Kerklied (3) De mensen die menen, dat God alleen maar in de psalmen geloofd wordt, kennen de psalmen niet, omdat daar herhaaldelijk in wordt opgeroepen „Zingt de Heere een nieuw lied". En dat nieuwe lied heeft God gegeven in het oude en in het nieuwe testament en in vele gezangenbungels, voor en vooral na de pinksterdag, toen het met de schaduwendienst voorgoed was afgelopen. Psalm 150 begint met Halleluja en het eindigt daarmee. Tussen deze twee Halleluja's wordt er een hele muziekwinkel bijgehaald met tienmaal de oproep om God te loven met tot slot een oproep aan allen: Alles wat ademt heeft, love de Heer." De Heilige Geest en zijn mede arbeiders hebben er een hele boek winkel vol bundels bijgesleept om zondaars te redden. En daarom zingt zijn gemeente met vrije liederen en psalmen van strijd, verzoening, vre de, bevrijding, verlossing en verwach ting. begeleid door de Heilige Geest. En tegen de Heilige Geest is geen onkruid gewassen. Op Hem mogen wij ons vertrouwen stellen. Die (en niemand anders, ook geen psalmzin- .gende clans voor en na de pinkster dag niet) zorgde ervoor, dat de kerk midden in het dorp bleef, wat de mensen ook zeggen. Halleluja. Beverwijk J. K. de Haan Klap en Iran (2) Reagerend op een brief van een lezer in Trouw 17 september waarin ons een opsomming wordt gegeven van een reeks alarmerende feiten welke vrijwel zeker moeten leiden tot een internationaal ingrijpen in Iran moe ten wij aannemen dat God hierin vermag een rol te vervullen. Het ont staan van zowel wereldomspannende als regionale oorlogen laat ons door gaans een bepaald aspect zien: het onverwachte. Wanneer het publiek een oorlog verwacht komt deze niet en precies omgekeerd. Hoewel de ten- denzen zeer verontrustend zijn mo gen wij toch vertrouwen dat God Zijn invloed zal aanwenden zodat de din gen een loop krijgen overeenkomstig Zijn voornemen met de mensheid. Rotterdam L. G. Matthews. Eigen deeg Nederland? Wel nee! Volgens de krant worden er kapitalen vernield en de gemeenschap betaalt wel. Duizen den buitenlanders halen we hier naar toe om dat wij geen zin in bepaald werk hebben. Dus te lui zijn. Subsi dies worden opgedrongen! Het is overduidelijk dat er in Den Haag mensen nodig zijn met managers kwaliteiten en geen warhoofdige luchtfietsers. Met staken en het hou den van protest optochten bereiken we niets. Zoals het thans gaat zijn we allen maar „een koekje van eigen deeg" te bakken. Damwoude Bakker Kerklied (4) Als de psalmen de autoriteit van Gods Geest bezitten, dan zeker de liederen uit het liedboek, want daarin wordt gezongen van Jezus en Gods liefde in Jezus voor de mensen. Als leek zou je zeggen dat God daar meer achter staat zelfs dan achter wat be paalde psalmen bezingen. (Vijanden die in hun bloed wentelen, kinderen tegen de rotsen etc.). Hoe dierbaar ons de psalmen ook zijn, de liederen/ psalmen van de Nieuwtestamenti sche gemeente hebben heel wat meer en andere inhoud. De autoriteit van Gods liefde in Jezus! Johannes schreef al „En zij zongen een nieuw lied! Van Jezus en het Lam." Dat is dan geen psalm. Als leek vraag je je af: Waar tobben die theologen over? Waarom zingen zij niet gewoon mee met de gemeente van Christus die van Zijn verlossing voor ons zingt. Leken, laten wij ons niet de autoriteit van theologen laten opleggen. Tenzij zij ons aantonen dat zo'n liedboek van de duivel is. Zo, niet, dan zingen met z'n allen! Kun je nog zingen (van liefde Gods) zing dan mee! Nijkerk H. E. Olt voort MAASTRICHT (ANP) De bank in Maastricht heeft een 3 ge man uit Maastricht verooi tot een gevangenisstraf van t weken, waarvan zes voorwaard wegens oplichting. De man gaf zi het hele land bij voornamelijk ders van Chinese restaurants u ambtenaar van de rijkspolitie in bergen. Hij bestelde voor het een feestmaaltijd waaraan ong 150 mensen zouden deelnemen Om de kosten te dekken werd advertentie van de restauran ders in het „handboek voor de vi bruiker" een polltiepublikatie telde verdachte, op prijs gesteli vooruitbetaling moest voor die s tentie 584 gulden worden bet Verscheidene horecamensen tr in het verhaal van de verdachte op die manier zo'n 15.000 tot 2 giilden rijker werd. De officie justitie eiste veertien dagen gei zeven maanden gevangenis waarvan drie maanden voorwa lijk. HUIJBEROEN (ANP) In Hu gen is in de nacht van zonda maandag de 20-jarige Rudoll donk uit Ossendrecht met zijn verongelukt. Door onbekende zaak reed hij in een flauwe rechtdoor en botste tegen een t Een mede-inzittende werd zwaa wond. ADVERTENTIE De krant brengt ons dagelijks veel nieuws en zo te lezen alles even triest. Ik moet dan altijd even terug denken aan „de goede oude tijd." Als werk zoekende, 45 jaar geleden, was het een slechte tijd om werk te vinden en een paar centen te verdienen. Dank zij de vakbeweging is er veel verbete ring gebracht in werk, loon en werk omstandigheden. Het is echter Jam mer dat de vakbeweging nu vaak een gekleurde bril op heeft Maar „die goede oude tijd" zal wel niemand terug verlangen. Gaat het slecht in Aan u de keus in hoeverre u gebruik wilt maken van de vele faciliteiten, die het totale service arrangement de be woners van dit gerieflijke en gezellige wooncentrum biedt jn dit wooncentrum zijn enkele fraaie 1 en 2 persoons-appartementen te koop vanaf f 135.000,-. (Zeer gunstige financiermgsvoorwaarden.) Voor geheel vrijblijvende informatie kunt u zich wenden Vellinga Makelaardij B.V., Kampweg 2,3941HH Doom. Telefoon; 03430 - 2841.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10