Nier Dé artijraad VVD tikt ais op de vingers 'Kind dupe van doemdenken' Liberalen zijn tevreden mensen Gouden handdruk wekt beroering 24tAn27september Nederlanders, Hou meer van je Thuis Roerig weekeinde in renovatiewijk Almelo BELONING! Nederlanders, kom deze week naar uw woninginrichter porting salaris onderwijsgevenden Uw meubelzaak adviseert u graag Voorzitter Unie 'School en evangelie' lindert Leerling d°sttrekker RPF ARP in Almelo tegen fusie Eindhovense vrouw doodgestoken lAANDAG 22 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3- ADVEATENTIL pan een onzer verslaggevers [OTTERDAM Op het Rot- erdams stadhuis is beroering uitstaan naar aanleiding van iet vertrek van een topamb- enaar van de afdeling volks- misvesting en ruimtelijke or- [ening. De ambtenaar, ir. D. t Krol (56) behoudt zijn sala- is tot zijn pensioen, hetgeen leerkomt op een gouden anddruk van één miljoen lilden. owel de WD-fractie als die van D'66 i de Rotterdamse gemeenteraad eeft er bij het College van B en W op ii yigedrongen volledige openheid Rotterdamse topambtenaar krijgt één miljoen van zaken te geven over de affaire- Krol. Volgens een woordvoerder van het stadhuis komen B en W waar schijnlijk morgen met een verklaring. Bodem nancieel opzicht tot aan mijn pensi oen volledig wordt gegarandeerd." De heer Krol heeft de zaak zelf in de openbaarheid gebracht. In de uitno diging voor zijn afscheidsreceptie op 26 september schrijft hij: „Op uit drukkelijk verzoek van het program- college van Rotterdam heb ik inge stemd met een non-activiteitsrege- ling, waarbij zonder tegenprestatie mijn ambtelijke rechtspositie in fi- Volgens de fractie van D'66 staat de affaire-Krol niet op zichzelf. In een interview met een plaatselijke krant zegt het D'66-raadslid Ries Jansen dat er jaarlijks op die manier een tiental topambtenaren op die manier het veld moeten ruimen van het colle ge van B en W van Rotterdam. Jaar lijks zou dat enkele miljoenen gul dens aan gemeenschapsgeld beteke nen. D'66 vindt dat deze zaak tot op de bodem uitgezocht moet worden, hetgeen B en W tevens alle gelegen heid biedt zich eventueel te rehabili teren. aldus D'66. Het college moet ook een overzicht geven van soortge lijke gevallen die zich de afgelopen Jaren hebben voorgedaan, vindt D'66. De WD vraagt zich af in hoeverre de ambtenaren in Rotterdam nog onaf hankelijk kunnen werken en voldoen de ruimte hebben om ongekleurde beleidsadviezen te kunnen geven. zonder in aanvaring te komen met het geheel uit PvdA'ers bestaande college van B en W. Volgens de WD wordt het tijd dat het college een onafhankelijk onderzoek laat uitvoe ren naar de vraag of de ambtenaar in de ruimste zin in de beleving van zijn beroepsethiek wordt bedreigd Ruggesteun Ook de Nederlandse bond van ge meenteambtenaren, waarbij de heer Krol aangesloten is, heeft inmiddels gereageerd. In een brief verklaart de bond dat „de betrokkene (de heer Krol-red.) meent dat de Ambtenaren wet geen of althans nauwelijks rug gesteun biedt aan ambtenaren die in zaken van plichtsbetrachting en ambtsethiek rechtsbescherming be hoeven". in onze parlementsredactie IfERSFOORT Minister Pais (onderwijs) is door de partijraad van zijn partij, de WD, t roelig op zijn vingers getikt voor zijn plan om een deel van de bezuinigingen op zijn ,j partement, 250 miljoen, te verhalen op de salarissen van de onderwijsgevenden. ide opzet krachtig. Hoewel de WD-mi- nlsters maandenlang de stelling heb ben verdedigd dat een loonmaatregel onvermijdelijk is, noemde hij het nu „normaal" dat het kabinet niet met een „dictaat" is gekomen, maar het daarentegen voorstellen heeft ge daan waaro ver te praten valt. Het is hypocriet deze keuze voor te stellen als een alles aan de sociale partners overlaten. partijraad wa voorts ontevreden de bijdragen die troonrede en miljoenennota leveren om de benar- iK positie van het bedrijfsleven wat verlichten. Men vroeg zich af of het binet wellicht geen forsere maatre en had moeten treffen. In ieder zou niet mogen worden getornd de toezegging dat de extra aard- sbaten, 1,3 miljard gulden ten goe- 3nz zullen komen aan een verbetering de positie van de onderne- «en. meest ontstemd waren de libera- in over het plan van hun partijge- Dt minister Pais. Een speciale com- die zich eerder die dag met dit •nderdeel had beziggehouden, s het plan van de minister princi- el van de hand. Onderwijs is een tmene voorziening, zei de heer Ei- •pi huizen en daarom dienen <e las- in principe ook door de gehele olking te worden gedragen. De lariteit met het onderwijs geldt iedereen en niet uitsluitend voor erwijsgevenden. 1 discussie over dit onderwerp liep toog op. dat de afgevaardigde Van •i Heuvel een motie indiende, waar- j deze bezuiniging werd afgewezen. tr wilde het bestuur echter niet omdat op deze manier de bezui- wel eens tussen wal en schip innen vallen. Uiteindelijk vond 'lkaar in de uitspraak dat het in geval op deze manier niet mag. Zowel Rietkerk als de partijraad lie ten er geen twijfel over bestaan dat bij een uitblijven van een centraal akkoord een korting op de vakantie uitkering met twee of wellicht zelfs meer procenten veruit de voorkeur heeft De fractievoorzitter maakte ook duidelijk dat niet te tornen valt aan de toezegging, dat de extra aard gasbaten geheel ten goede dienen te komen aan het bedrijfsleven. De liberale leiders maakten zich ten slotte vrolijk om het verschijnsel van de „nieuwe nederigheid". „Den Uyl ligt al bijna op zijn knieën voor het CDA en de heren Lubbers, Steen kamp en Bukman neigen, ondanks het feit dat zij slechts tweede keus zijn, minzaam terug. Op enige af stand volgt de altijd zo nederige Ter- louw die overigens, als het dan hele maal zou moeten, best premier zou willen worden. Ik zou willen zeggen: de heren doen maar". Aldus Riet kerk. Wiegel kon niet nalaten eraan toe te voegen dat het nelgen van het CDA onmogelijk anders kan met een nieuwe voorzitter die Buk man heet. Voor de 35e keer is zaterdag een herdenking en een stille gang langs dodencel 601 in het vroegere Oranjehotel in Scheveningen gehou den. Ruim driehonderd7 mensen, onder wie prinses Juliana, woon den de plechtigheid bij. Op de foto prinses Juliana en de voorzitter van de Stichting Oranjehotel, de heer J. L. Bosch. Van een onzer verslaggevers ALMELO De Mobiele Eenheid is het algelopen weekeinde in het geweer gekomen in de Almelose renovatiewijk De Kerkelanden, waar grote groepen jongelui in de nachtelijke uren leegstaande woningen binnendrongen, daaruit hout sloopten en dat op straat in brand staken. Ook langs de weg staande auto's werden in het vuur geschoven. door Bert de Jong in erplicht ctievoorzitter Rietkerk deed de )or gestie aan de hand de partiële licht uit de begroting te schrap- Die leerplicht werkt toch niet, hij. Het is daarom beter meer :ht te besteden aan het tech- beroepsonderwijs We slaan twee vliegen in één klap. aldus de tievoorzitter. Minister Wiegel nenlandse zaken) was echter nog zover. Wel zegde hij toe de kwes- het gezamenlijk ambtenareno- te bespreken met als inzet de rissen van onderwijsgevenden fcguit op afstand te koppelen" :n partijraad toonde zich bezorgd r de ingediende begroting. Politie- consequenties werden hieraan niet verbonden. De raad kon vinden in de benadering van tievoorzitter Rietkerk, die de re- ngsstukken als gevolg van de ans gepresenteerde opzet van de oting onvermijdelijk" noemde, thans gepresenteerde opzet is de van het kabinet om eerst in alle met de sociale partners (vak- ig en werkgeversorganisaties) rleggen. UTRECHT Het kind wordt de dupe van het doemdenken, dat steeds meer toeslaat. Op voeders. pedagogen en kin derboekenschrijvers presen teren een visie die alleen maar een noodlotsstemming op roept. Ook de media en de tijdschriften met opvoedkun dige waarde als Okkie, Jippo en Taptoe doen mee en laten de volwassenen zien als een schenner, vervuiler, aantas ten rover en moordenaar. Titus M. Gilhuis, voorzitter van de Unie „School en evangelie" liet zater dag in Utrecht tijdens een werkverga dering van zijn organisatie deze waar schuwing horen. Van dat doemden ken (Gilhuis omschreef het als „je met elkaar naar de verdoemenis pra ten") weten ze aan de uiterst rechter zijde van het protestantisme ook. Bij de opening van de streekschool in Goes werd door de „feestredenaar" gezegd dat de leerkrachten de kinde ren hun totale doodstaat hebben voor te houden. Dan pas kan de Here God als regen neerdalen op het nagras (dat zijn de kinderen). In het gezelschap van de doemden kers signaleert Gilhuis ook Jan Blok ker. die in zijn kinderboek „Het kale- koppenhuis" het kind er grondig on- derdoorhaalt. Kinderen worden door volwassenen vele malen minderwaardig naar bene den gepraat. Gilhuis: „We beschou wen het kind nog maar al te vaak als lijdend voorwerp dat gediscrimineerd mag worden." We zien de kinderen vaak als object en niet als subject en zijn gewoon tegen ze tekeer te gaan." Tegenover dat doemdenken staat het kind zelf dat open en onbevangen op de toekomst afgaat. Het kind begint het leven met een fundamenteel ver trouwen dat de wereld goed en vrien delijk is, dat hij van het leven veel, ja alles mag verwachten pen), waaraan later in deze krant nog een bespreking wordt gewijd, werden ook de nieuwe nummers van School schrift, het orgaan van de Unie en „Bulletin", het tijdschrift voor docu mentatie, uitgereikt. Boek en perio dieken zijn te bestellen op het bureau van de Unie. Herengracht 366. 1016 CH Amsterdam act: ADVERTENTIE minister Wiegel verdedigde deze ia'ti p g[ TEN (ANP) Meindert Leerling n is zaterdag door afgevaar en van ruim 130 bij de Reforma che politieke federatie (RPF) iloten verenigingen gekozen Ijsttrekker van deze partij bij de verkiezingen in 1981. ig. lid van de Gereformeerde is werkzaam bij de Evangeli- omroep als regisseur van onder het programma „Van U wil ik ?n". Sinds drie jaar is hij lid van- federatiebestuur van de RPF ling zei te verwachten met twee 1 in de Tweede Kamer te komen. kreeg de RPF 50.000 stem hij verwacht nu het dubbele Met een Groenf. Betaalcheque en pk Groene Betaalpas Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Thema's Deze inleiding van drs. Gilhuis sloot aan bij de inhoud van het nieuwe cahier „Samenspel" dat op deze werkvergadering werd gepresen teerd. Drs. Maarten van Krimpen, een van de auteurs van het boek, legde uit dat in de bijbelse vorming het uitgangspunt moet worden ge zocht in de leef- en belevingswereld van het kind. Dat betekent dat naar thema's gezocht moet worden en niet meer de methode wordt gevolgd de bijbelse stof als vervolgverhalen te presenteren. De toepassing op het leven van de leerling zelf is altijd moeilijk geweest. Geloof en leven blijken in de praktijk vaak weinig met elkaar te maken te hebben.' zei drs. Van Krimpen. Het godsdienston derwijs is daar de oorzaak van De tweede auteur van het cahier. Bert Jansen, pleitte ervoor bij de godsdienstige vorming niet te begin nen bij de bijbelverhalen maar met onderwerpen uit het dagelijkse leven van het kind. De vorm van totaliteits onderwijs, godsdienstonderwijs met spel en expressie, kan worden geko zen. Door het volgen van deze metho de wordt het bijbelverhaal weer dich ter bij het kind gehaald en zal het verhaal ook beter overkomen Van de werkvergadering van de Unie. waarvoor weer veel belangstelling be stond zo'n honderdvijftig belang stellenden moesten teleurgesteld worden wordt steeds een lectuur- feest. gemaakt. Behalve het cahier „Samenspel" (uitgave Kok. Kam- Wim ter Burg zorgde voor de begelei ding van de samenzang en gaf een demonstratie van de mogeijkheden van het gebruik van slaginstrumen- j ten in het onderwijs en toverde uit WSD6nStok deze instrumenten een ongekende wereld van klanken De politie heeft tot nu toe twaalf personen aangehouden. Een duidelij ke verklaring voor de rellen is er niet. In de buurt heerst wel enig onbeha gen over het feit dat de renovatie nogal wordt vertraagd door het niet beschikbaar komen van rijksgeld. maar er wordt niet aangenomen dat dit tot de ongeregeldheden heeft ge leid De justitie heeft gisteravond laten weten bij het eisen van straffen tegen de gangmakers van de rellen uit te gaan van onvoorwaardelijke straffen. De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Almelo, mr. R. A Gonsalves, wees erop dat het eerder om een gevangenisstraf van maan den dan van weken zal gaan. De rel len zijn om de rellen geschopt en van een sociale achtergrond is geen spra ke. Wij moeten duidelijk maken dat de samenleving zulk gedrag verwerpt en het merendeel van de bewoners van de wijk moet het gevoel krijgen dat ze wordt beschermd, aldus mr Gonsalves. Unie-collecte Mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooij, secretaresse van de raad van advies buitenland, beval warm de nieuwe Unie-collecte aan. De opbrengst van deze inzameling is bestemd voor het christelijk onderwijs in binnen- en buitenland. Dertig procent van de opbrengst gaat naar Nederland, twin tig procent naar Europa, twintig pro cent naar Azië, vijftie procent naar Afrika, en vijftien procent naar La tijns-Amerika. Het geld wordt steeds besteed via projecten waarvan er in het laatste projectenboek 115 worden genoemd. Mevrouw Ridderbos vroeg de collecte niet onder bezuinigingen te laten val len. Ze schetste hoe nodig het geld is. ..Steeds moet je je afvragen .Hebben we wel genoeg gedaan?' De nieuwe collecte heeft trouwens al een aanzet van 690.000 gulden. De vorige Unie- collecte bracht ongeveer 3.375.000 gulden op. De straatterreur", waarvan de poli tie spreekt, begon vrijdagavond. Rond middernacht was de situatie zo gespannen dat burgemeester mr. F. J. H Schneiders en de officier van justi tie werden gewaarschuwd. Een uur later werd een dertigtal leden van de Mobiele Eenheid in gezet. Het kwam enkele keren tot een tref fen tussen de Mobiele Eenheid en de jongelui, waarbij van de wapenstok gebruik werd gemaakt. De rust keer de zaterdagmorgen tegen zes uur weer terug. Ook in de nacht van zaterdag op zondag heerste er weer grote onrust in De Kerkelanden. Er waren minder relschoppers, maar er was aanzienlijk meer publiek op de been. Ook nu werden in hoofdzaak vernielingen aangericht aan de dichtgespijkerde, nog te renoveren woningen en werden brandjes gesticht. De Mobiele Een heid was hoofdzakelijk aanwezig om brandweerlieden, mensen van de rei- ADVERTENTIE Voor degene die inlichtingen kan verstrekken over een op donderdag 4 september j.l. op de Amstetdijk te Amsterdam geplaatste bom. Strikte geheimhouding verzekerd. Tel. 020-5592542. Het is zondagavond opnieuw onruf: tig in de Almelose wijk Kerkelan den. Hier en daar zijn straattegelsren troittoirtegels uit de grond gehaald. Ook is er een brandje gestookt. Er zijn veel toeschouwers op de been. „Men wacht kennelijk tot er iets'ge* beurt", zegt een woordvoerder van de politie. niging en ander gemeentepersoneei te beschermen. Problemen De gemeentesecretaris van Almelo, mr. H. van Aalderen, wees erop dat De Kerkelanden een buurt is met grote huisvestingsproblemen De renovatie verliep aanvankelijk vlot ter dan tegenwoordig, nu het rijk minder geld ter beschikking stelt. Bo" vendien is De Kerkelanden een wijk met relatief veel buitenlanders. voor: al Turken. De heer Van Aalderen ge looft echter niet dat de oorzaak van de rellen rechtstreeks in de problema tiek van de wijk is gelegen. Zijn ge dachte is dat het mooie weer. waar door veel mensen naar buiten zijn gegaan, een grote rol heeft gespeeld bij de onverwachte straatterreur ALMELO (ANP) De afdeling Alme lo van de ARP heeft zich uitgespro ken tegen het samengaan van deze partij met de CHU en de KVP in het CDA. De antirevolutionairen in Al melo vinden dat het zowel plaatselijk als landelijk ontbreekt aan eenheid in beleid. Zij zullen hun standpunt inbrengen op de vergadering van de partijraad, zaterdag in Amsterdam EINDHOVEN (ANP) - In Eindhoven is zaterdagavond laat de 24-jarige mevr. M Visser-Van Loon uit Eindhoven bij een vechtpartij dood gestoken. Haar 45-jarige vader en haar 27-jarige zwager werden zwaar gewond. De politie heeft twee ver dachten, R.H. (20) en J.F. (23) uit Eindhoven, aangehouden. De vecht partij begon toen de verdachten zich lastig gedroegen in een café aan de Wattstraat. De politie heeft de indruk dat mevr. Visser, moeder van kinderen, niet daadwerkelijk bij i vechtpartij betrokken is geweest s| sin W, 977 1 door Willem Breedveld AMERSFOORT Liberalen zijn tevreden mensen. Een treffender bewijs voor deze stelling heeft de partijraad van de WD zaterdag in Amersfoort nauwelijks kunnen leveren. Voor zover er al gevoelens van onlust bestonden over een begroting, die zo ongeveer het toppunt van liberale ellende behelst, namelijk een verder teruglopen van de winsten van hetbedrijfsleven tot bijna nul, was er aan het eind van de bijeenkomst slechts tomeloos enthousiasme voor de bijna herkozen WD-leider Wiegel. Het regeringsbeleid noemde hij zonder aarzelen moedig en de vele critici van dit beleid betichtte hij van een al te grote somberheid, ja zelfs van hypocrisie Eigenlijk beheersten de libe rale overheden slechts enkele minuten het beeld van de ver gadering. Een drietal afge vaardigden gewaagde van hun spijt over het ontbreken van „een krachtige liberale impuls". Een van hen noemde daarvoor ook een oorzaak: „De begroting staat vol van woorden als inleveren, maar als er een ding duidelijk is. dan is het wel dat de WD in het gevecht met het CDA meer dan genoeg ingeleverd heeft. Daar moet nu een einde aan komen. We laten ons niet langer ringeloren door Lub bers. Vier jaar geleden was de WD een oppositiepartij, en toen bereikten we niets omdat we oppositiepartij waren Maar het blijkt dat we als regeringspartij ook al niets in de melk te brokkelen hebben. Het is duidelijk: de WD had samen met minister Andries sen af moeten haken." Maar zoveel was wel duidelijk dat de WD er op dit moment geen enkele behoefte aan had de regeringsverantwoordelijk heid op het spel te zetten. Fractievoorzitter Rietkerk kon er weliswaar niet onderuit dat de uitkomst in velerlei op zicht slecht was. Maar, zo hield hij zijn gehoor voor, on der het kabinet-Den Uyl zijn de collectieve uitgaven wel met honderd procent .geste gen. Dit puin zou zeker ge ruimd zijn ware het niet dat de economische groei de afge lopen jaren bar is tegengeval len, en ja, tegen die achter grond kon hij ..niet ontkennen dat het bij de thans gepresen teerde opzet van de begroting onvermijdelijk is geweest op deze manier de eindjes aan elkaar te knopen" Voor een ander deel zocht de partijraad zijn kracht in schijnmanoeuvres. Zo deden de liberalen ineens vreselijk onaardig over hun partijge noot minister Pais van onder wijs. die een deel van de bezui nigingen, namelijk 250 mil joen gulden, rechtstreeks wil verhalen op de salarissen van de onderwijsgevenden De partijraad wees dit plan prin cipieel van de hand. Onder wijs is een algemeen belang en als er daarom bezuinigd moet worden op dit departe ment, dient iedereen daaraan mee te betalen Alsof Pais dat ook met wist. toen hij bewust en voortijdig de onderwijsgevenden tegen zich in het harnas jaagde Maar wat Pais toen waar schijnlijk ook al wist. was dat dit plan afgewezen zou wor den. Aldus verplicht hij nu anderen aan te geven wat er dan wel dient te gebeuren. En zodoende bood Rietkerk als mogelijke oplossing aan de partiële leerplicht dan maar te schrappen en voegde de partijraad er nog aan toe alle nieuwe projecten in het on derwijs maar te schrappen. Forse taal ook werd er gespro ken over de besteding van het extra aargasgeld Waar Troonrede en Miljoenennota al duidelijk hadden gemaakt dat de opbrengsten aange wend zouden worden om de positie van de ondernemingen te verbeteren, liep de partij raad te hoop tegen de theore tische mogelijkheid van mi nister Albeda om die gelden rechtstreeks te gebruiken voor arbeidsplaatsenovereen komsten. Als Albeda daaraan gaat tornen is voor ons de maat vol. sprak Rietkerk en zo sprak ook Wiegel. En zo konden de liberalen zich weer eensgezind en enthousi ast achter hun leider Wiegel scharen, die naar van te voren bekend was gemaakt, door maar liefst 596 van de zeshon derd afdelingen als nummer één op de lijst was gezet. Met enige terechte trots kon hij vaststellen, dat er tussen het kabinet en de fractie, tussen Rietkerk en Wiegel, geen en kel verschil van opvatting be staat. En zo anderen mochten suggereren, dat er tussen hen beiden wel enige ruimte be staat. dan zouden ze van een koude kermis thuiskomen En zo is het ook. want zelfs in moeilijke tijden zijn liberalen tevreden mensen Alleen staat hen wel een moeilijke verkie zingscampagne te wachten De moeilijkste, zo kon Wiegel niet nalaten er veiligheidshal ve aan toe te voegen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3