irbeidsplaatsenplan llbeda wekt verbazing Dedoktersrekening nóóit zelf betalen. Middenschool dreigt te verschralen 'Gekibbel treft bejaarde patiënt' akbond op bres voor lortzetting weekblad FNV steunt stakers bij 'De Schelde' Studentenbeweging op sterven na dood erkgevers: extra aardgasbaten al verdeeld niet Nog Noorden Dode bij botsing in Coentunnel Lijk opgedregd Vereniging wil méér dan parlement onder druk zetten 'Steun in de rug voor experimenten' ÉRDAG 20 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET onze sociaal-economische redactie (i HAAG De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben zeer verbaasd gereageerd op voornemen van minister Albeda van sociale zaken om met werkgevers en vakbeweging te n praten over de manier waarop de 1,3 miljard aan extra aardgasbaten kan worden wachten. ruikt voor arbeidsplaatsenplannen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Asva, eens de voortrekker van de landelijke studentenbewe ging, lijkt op sterven na dood Voor het eerst sinds de oprichting in 1945 zijn er on voldoende kandidaten om een volwaardig bestuur te formeren Slechts om aan de statutaire bepa lingen te voldoen zijn een voorzitter en penningmeester benoemd, maar daarvan mag men weinig ver- ne Vakbondskrant" van de FNV ninister Albeda weten dat hij van vi gevers en vakbeweging graag stellen zou zien voor de bevorde- van de werkgelegenheid met dit Voor de financiering wil hij be- i over de extra 1,3 miljard die door de herziening van de 1 rtcontracten van het aardgas kunnen beschikken over de gel die zouden vrijkomen door de igtLuiige loonmatiging. w erbolgen werkgeversorganisaties n er op dat Albeda praat over waarover hij niet meer kan be- In de Miljoenennota staat len gebruikt voor een lastenver van het bedrijfsleven. Minister Van der Stee (financiën) en Van Aardenne (economische zaken) hebben bovendien afgelopen woens dag een brief naar de Tweede Kamer gestuurd, waarin zij aangeven hoe met dit geld de financiëringsproble- matiek van het bedrijfsleven kan „Aangenomen mag worden dat een versterking van de economische structuur en dat is toch de opzet van deze lastenverlichting de werk gelegenheid ten goede zal komen. Als Albeda nu plotsklaps toch wil gaan praten over een andere bestemming De neergang van de Asva wordt deze week uitvoerig beschreven in het universitaire weekblad Folia Ci- vitatis. Daarbij wordt ook een beeld geschetst van de situatie elders in het land De conclusie van het ver haal is dat de studentenbeweging op zijn laatste benen loopt Al voor de vakantie besloot de stu dentenraad van de Vrije Universi teit bestuur en beleidsraad op te doeken. Daar werd het werk overge nomen door kleinere groepen die per faculteit zijn georganiseerd. In Nijmegen ging eerder al de USN ter ziele. Niet in alle universiteitssteden is de malaise zo groot. De meest opval lende uitzondering was in het afge lopen jaar de Wageningse Studen ten Organisatie, die met een lang durige bezetting tegen de plannen van minister Pais even het voor touw leek te nemen. Toch is het totaalbeeld van de orga nisaties die samen het Landelijk Overleg Grondraden vormen weinig rooskleurig Typerend is dat er zo weinig wordt ondernomen tegen de bezuinigingen en hervormingen die minister Pais bezig is door te voe ren. Kennelijk slaagt het LOG er op dit moment niet in de achterban warm te krijgen voor grote demon straties. De geringe actiebereidheid bij stu denten kan moeilijk verklaard wor den uit instemming met het rege ringsbeleid. Minister Pais heeft zijn best gedaan om de studentenbewe ging op alle mogelijke manieren te prikkelen. Maar terwijl de onderwij zers en leraren zich opmaken om op 1 oktober met tienduizenden in Den Haag te protesteren, is het op het universitaire front windstil. Zelfs de jarenlange stencilregen op redactio nele bureaus van dagbladen is op gedroogd. Belinfante De enige conclusie die mogelijk lijkt is dat de huidige generatie stu denten weinig meer voelt voor ellen lange discussies over studie verkor ting en -hervorming. Men houdt zich bezig met problemen die dich ter bij huis liggen (de eigen studie, de kraakbeweging, het feminisme). Een op zichzelf weinig zeggend be richtje in hetzelfde Folia Civitatis krijgt tegen deze achtergrond weer kleur: prof. mr. A. D. Belinfante, ooit de grote tegenstander van de studenten die in 1969 het Maagden huis bezetten, keert terug aan de Universiteit van Amsterdam. Welis waar als tijdelijk hoogleraar, maar toch worden verlicht. De bewindslieden van dat geld dan worden wij daar wel noemen onder andere een verhoging schichtig van", aldus een woordvoer- van de investeringspremies, belas- der van het NCW tingvermindering voor aandelenbezit en verruiming van de mogelijkheden V»jn A <rt voor banken om aandelen in bezit te 1 au nemen De werkgevers vrezen dat de minister die nu overigens in Brazilië ver- de extra aardgasbaten zullen blijft probeert onder de toezeggin gen uit komen. de Miljoenennota uit te ADVERTENTIE Boven de ziekenfondsgrens? J^Bon voor Het Noorden betaalt direct en snel alle reke ningen aan uw huisarts, apotheek, ziekenhuis, enz. Het enige wat u betaalt is een premie en die is relatief uiterst laag omdat Het Noorden geen winst maakt. Géén zorgen dus voor de Kode/plaats ziektekosten van morgen. meer informatie. Naam I j Straat I Telefoon Onderlinge Ziektekostenver zeker i ng Maatschappii l Hoomsediep I In open, ongefrankeerde J enveloppe zenden aan Het Noorden, antwoordnummer 1039, Hoomsediep 131,9727 GH Groningen. Tel. 050-262858. een onzer verslaggevers J5TERDAM Volgens de redactie van het met opheffing eigde weekblad NieuwsNet bestaat er een vrij grote kans de uitgave minder snel zal worden gestaakt dan de everij VNU wil. De journalistenvakbond NVJ zou over doende drukmiddelen" beschikken om het blad in ieder tl dit jaar te laten voortbestaan. lelegatie van de vakbond, onder g van bestuurslid Wim Klinken- en een afvaardiging van de re- i treden maandag in overleg de directie van Nieuwsmedia, de dochteronderneming die «Net uitgeeft. De vakbond de redactie gisteren laten weten nder meer op grond van bepalin- ii het redactiestatuut en de wet ondernemingsraden de VNU tot voorlopige voortzetting van de verpacht zou kunnen fns de voorzitter van de redactie- Gerard Driehuis, die gisteren ,een tamelijk kansrijk gevecht" zou in de komende maanden etoond kunnen worden dat de waarvan sinds een paar weken ie is, zich voortzet. Op grond van zou de directie tot het in- kunnen worden gebracht dat te vaardig besloten is NieuwsNet 'op te heffen. Over het besluit om de uitgave van het blad te staken, hebben de Twee de-Kamerleden Van der Doef (PvdA), Weijers (CDA) en Engwirda (D'66) gis teren vragen gesteld aan de minister van sociale zaken. Onder meer willen zij weten of de VNU vorig jaar bij de verschijning van NieuwsNet de toe zegging heeft gedaan dat het blad minstens vijf jaar op de markt zou blijven. Geruchten Volgens de directeur van Nieuwsme dia, N. G. Schrama, is vanzo'n belofte nooit sprake geweest, maar hebben daarover slechts hardnekkige ge ruchten de ronde gedaan. Driehuis zei gisteren dat een dergelijke garan tie wel tijdens sollicitatiegesprekken met de redacteuren is gegeven, maar nooit schriftelijk is vastgelegd. ADVERTENTIE 0 Zend mij gratis hat kleurrijke en extra dikke septembernummer van BijEEN Naam: Adres Woonpl.: ^sturen naar BijEEN. Antwoordnr =750 VB DEURNE. zonder Hand in hand met vrijheidsstrijders, alternatieve aktievoerders en andere linkse bouwers aan een betere wereld, tref je steeds meer christenen aan. Solidair met armen en verdrukte minderheden. Ze willen het evangelie op een nieuwe manier waarmaken. Daarover schrijft BijEEN. Het hele septembernummer gaat over solidariteit. Het maandblad BijEEN is een geïllustreerd magazine, elke maand 48 pagina's met veel foto's (ook in kleur). Deze maand extra dik en kleurrijk vanwege ons 12'/2-jarig bestaan. Lees over SOLIDARITEIT met werkloze jonge mensen in oude Amsterdamse buurten met ontslagen Philips- vrouwen in Zuid-Limburg én met haar uitgebuite kollega's in Zuid-Korea met illegale Marokkanen met vrijheidsstrijders op de Filipijnen met boertjes in Brazilië, enz. enz. In BijEEN ontmoet je mensen, uit de hele wereld. En niet alleen lijdende en onderdrukte mensen. Ook, of juist, de armen kunnen goed feest vieren. Daarom in BijEEN een kleurig beeldverhaal: De Versierde Mens. Op zijn wekelijkse persconferentie gisteravond nam premier Van Agt de gerezen onduidelijkheid niet volledig weg. Van Agt begon met er op te wijzen dat Albeda niet letterlijk stond geciteerd in de vakbondskrant waar er gesproken werd over aanwen ding van gasbaten voor arbeidsplaat senplannen. De premier had er geen boodschap aan dat Albeda's woord voerder gisteren had gezegd dat „de minister goed is weergegeven" in het FNV-blad. Voorts wees de premier er op dat „het regeringsbeleid vastligt in Miljoenennota en de brief van Al beda aan de Stichting van de Arbeid" (werkgevers, werknemers) en in die stukken is de 1,3 miljard al precies verdeeld. „Dat zijn de regeringsstuk ken, en geen ander", aldus de pre mier. Even later echter sprak Van Agt over de aangegeven verdeling van de 1,3 miljard gulden als „het voorstel van het kabinet voor de verdeling," en zei verder. „De sociale partners (vakbe weging, werkgevers), zullen in het overleg een kabinet aantreffen dat vergaand bereid is mee te gaan in constructieve voorstellen van velerlei aard. Centraal is echter, dat de gasba ten ten goede komen aan het bedrijfs leven voor structurele bevordering van werkgelegenheid, en niet voor het indicenteel kweken van werkgele genheid die geen basis heeft in de economie. Het moet gaan om blijven de versteviging, en niet werkgelegen heid die na een paar jaar weer zou .vervliegen." In het gesprek met de Vakbonds krant zegt minister Albeda dat hij de voorkeur geeft aan een gezamenlijke aanpak van vakbeweging, werkge vers en regering van een werkgele genheidsbeleid. Volgens hem is dat de enige mogelijkheid om het wan trouwen onder werknemers, dat loon matiging geen werk oplevert, weg te nemen. Daarom heeft hij ook afge- hynzichnsS 'gemaakt'voor oveïS' Symposium op Vrije Universiteit over veroudering en geneeskunde Mocht het overleg met vakbeweging en werkgevers geen uitzicht bieden op een eerlijker lastenverdeling nu wordt er zowel van de laagste als van de hoogste inkomensgroepen een koopkrachtoffer van 1,5 procent ge vraagd dan denkt de minister aan een wettelijk opgelegde aftopping van de prijscompensatie. De reactie van Albeda op de harde kritiek van de FNV op het kabinets beleid: „De FNV doet net of er nog geld is. Wel kritiek, maar geen funda mentele alternatieven voor de con statering dat loonmatiging ons zou helpen om de concurrentiepositie van Nederland te herstellen en minder te bezuinigen op de overheidsuitgaven." De vrachtwagen en twee personenauto's die bij het ongeluk betrokken waren. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Eén dode en twee zwaargewonden zijn gistermiddag ge vallen bij een ernstig verkeersonge luk in de Coentunnel Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen van de linker- naar de rechter-rijstrook ging en daarbij een naast hem rijden de personenauto niet opmerkte. De Na het ongeluk, dat omstreeks drie uur gebeurde, ontstonden in de om geving van de Coentunnel kilome ters-lange files. Het verkeer van en naar de tunnel was een uur of drie volledig gestremd. De politie onder vond veel last van nieuwsgierigen. „Het zag er zwart van de mensen", aldus een woordvoerder. VUSSINGEN De industriebond FNV gaat de stakende werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde steunen Er is besloten om tegen de gewoonte in de stakings kassen nog niet open te stellen. Daar mee zou een van de eisen van de stakers doorbetaling van de ge staakte dagen worden doorkruist. De staking heeft zich gisteren verder uitgebreid. Ook het honderd man tel lende personeel van Schelde-bouw in Middelburg heeft het werk neerge legd. Schelde-bouw houdt zich bezig met de fabricage van aluminiumpro- dukten en is onderdeel van het RSV- concem. Bij de reparatiewerf Schelde-Poort in Vlissingen-oost driehonderd man personeel wordt sinds donderdag niet meer gewerkt. De produktie in Vlissingen ligt al sinds dinsdag plat. Volgens Herbert Se pers, de stakings leider. ziet het er naar uit dat de acties ook volgende week doorgaan en worden uitgebreid als niet in het weekeinde een oplossing wordt ge vonden. Inzet van de staking is een herstruc turering van de lonen en doorbetaling van de gestaakte dagen. Belangrijk ste grief van de stakers zijn de ver personenauto botste bij een poging schillen in beloning bij de verschillen de vrachtwagen te ontwijken, op een de Rijn-Schelde-Verolme-concerns. andere personenauto die in tegenge- De directie heeft zich inmiddels be stelde richting reed. In de laatste auto vielen de dode en een van de zwaargewonden. De ge wonden werden overgebracht naar het Amsterdamse Wilhelmina Gast huis. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse rivierpolitie heeft gistermor gen in de Maas bij Vlaardingen het lichaam opgedregd van de 30-jarige Kaapverdiaanse matroos Neves. De man was vorige week zaterdag bij slecht weer te water geraakt van het motortankschip „Tavo 2" en vervol gens verdronken. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het gekib bel over het al of niet invoeren* van een medisch specialisme geriatrie (geneeskunde van de ouderen) heeft de invoering van onderwijs op dit terrein in de medische opleiding belem merd. Met deze toegespitse stelling maakte prof. dr. C. F Hollander nogal wat discussie los op het symposium over veroudering en geneeskunde dat de medische faculteit van de Vrije Uni versiteit gisteren hield bij haar der tigste verjaardag. Bejaarden „consu meren" een onevenredig groot deel van de gezondheidszorg omdat, zoals de voorbereidingscommissie het for muleerde, hun belastbaarheid voor tal van invloeden afneemt met het klimmen der jaren. Een aangepaste medische benadering voor de bejaar- neutraal, de patiënt is om meer dan een reden noodzakelijk. De patiënt heeft veelal ECTStC lljll verschillende kwalen en/of kwaaltjes tegelijk en de klassieke medische rechttoe-rechta an benadering die el ke afwijking behandelt kan daardoor leiden tot bizarre toestanden: er is een eigensoortig afwegingsmechanis me nodig. reid verklaard om door een externe accountant te laten vaststellen of er inderdaad sprake is van verschillen in functie-indeling bij de verschillen de concernonderdelen. Indien uit dit onderzoek duidelijke verschillen naar voren komen, dan zal dit worden ge corrigeerd. Stakingsleider Sepers zei gisteravond dat hij het voorstel „onzinnig" vond en dat hij niet begreep dat de directie met deze voorstellen naar buiten durfde te komen. Volgens hem zijn deze voorstellen bedoeld om tweed racht onder de stakers te zaaien, maar hij denkt dat dat niet lukt. Bovendien, staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) wees daar ook op in haar openingstoespraak, betekent een opname in ziekenhuis of verpleeghuis voor de bejaarde pa tiënt met zijn of haar verlaagde aan passingsvermogen een extra zware ingreep. Dat kan op zich al leiden tot nieuwe moeilijkheden, zeker wanneer behandeling en verpleging niet op de bijzondere risico's zijn gespitst. De strijdvraag of die behandeling moet worden toevertrouwd aan een apart soort specialist, is „in volle discus sie", noteerde de staatssecretaris Prof. Hollander, directeur van het In stituut voor experimentele gerontolo gie van TNO, legde zijn accent duide lijk aan de andere kant van de ge zondheidszorg. Tachtig tot negentig procent van de geriatrische proble men valt onder de eerste lijn, betoog de hij, op het niveau van de huisarts. De geriatrie moet dus vanuit alle spe cialismen in de basisopleiding van alle artsen worden ingebracht. .Al leen toekomstige verloskundige spe cialisten en jeugdartsen zouden het als ballast kunnen ervaren." Over de geringe aandacht voor de bejaarde patiënt in de medische op leiding werd overigens in 1967 al ad vies aan de Gezondheidsraad ge vraagd door de toenmalige staatsse cretaris van sociale zaken en volksge zondheid. Het positieve advies dateert van 1971. 'Voor tien knikkers en twee stukjes kauwgum gaat ze tweemaal voor mij in bad door Piet Hagen LELYSTAD De middenschool verkeert in een impasse en om die te doorbreken wordt vandaag in Utrecht de „Middenschoolvereniging" opge richt. De vereniging, die nu al meer dan zeshonderd leden telt, zal ijveren voor invoering van de middenschool als enige schoolsoort voor alle kinderen van 12 tot 15/16 jaar. De zwaarste tegenslag die de voorstanders van de midden school in de afgelopen jaren te verwerken kregen, was het op treden van de liberale minis ter Pais. Het mag dan waar zijn dat Pais het aantal expe rimenten uitbreidde (volgend jaar doen veertien scholen mee), je kunt niet zeggen dat de huidige minister een vriend is van de middenschool. Hij gedoogt haar slechts als curio siteit in zijn tuin, waar „dui zend bloemen bloeien". Maar de middenschool heeft niet alleen met politieke te genwind te kampen. Er was sprake van een algehele kli maatswisseling. Het optimis me van de onderwijsvernieu wers van 1970 maakte plaats voor de somberheid van de realisten van 1980. Financieel zijn de vooruitzichten even min rooskleurig. In een tijd van bezuiniging zou de mid denschool nog de beste kans maken, als aangetoond kon worden dat zij goedkoper was dan het bestaande stelsel. He- laas moet het tegendeel ge vreesd worden. Je kunt je petje afnemen voor de leraren van de experimen- teerscholen die onder deze barre omstandigheden de moed erin houden. Velen van hen steken meer dan vijftig uur per week in dit avontuur en het is geen wonder dat zij zo langzamerhand wel eens willen weten waartoe al hun inspanningen dienen Sinds het Kamerdebat van af gelopen maandag is dat he laas minder duidelijk dan ooit. Nadat mevrouw Ginjaar- Maas (WD) verklaard had dat onderwijsvernieuwing niet „over de lijken" (vroeger heette dat nog „ruggen") van de leraren mocht gaan. ver dwenen ook de laatste snip pers van het ontwikkelings plan van minister Pais en staatssecretaris De Jong in de parlementaire prullemand. Het idee van een tweejarige b rugperiode die gekoppeld zou zijn aan de bestaande schooltypen, is daarmee voor lopig van de baan. Het wach ten is nu op een nieuwe rege ring die het voortgezet onder wijs weer een perspectief kan bieden voor de jaren tachtig. Suggesties De middenschoolvereniging heeft daar wel suggesties voor Zij knoopt aan bij het laatste advies van de commis sie-middenschool en bij het ontwerp-ver kiezin gsprogram - ma van de PvdA. waarin wordt aanbevolen de midden school een wettelijk status te geven naast de bestaande schooltypen. Dat zou een eer ste stap zijn. Volgens Ed Schüssler. secretaris van de vereniging, is zoiets echter nog niet voldoende Zo spoe dig mogelijk moet het parle ment uitspreken, dat de mid denschool uiteindelijk alle an dere schooltypen in de eerste jaren van het voortgezet on derwijs zal vervangen. Anders blijven we in de mist varen, zegt hij. Het gevaar van de huidige on zekerheid is dat de midden school verschraalt tot een soort scholengemeenschap voor mavo en lager beroeps onderwijs. Een smalle mid denschool. zou je kunnen zeg gen. Kinderen die voorbe stemd zijn voor havo-vwo worden dan bij voorbaat „af geroomd" door andere scho len. De ontwikkeling tekent zich de laatste tijd al af in plaatsen waar de midden school concurrentie onder vindt van het traditionele on derwijs. Schüssler vindt dat verschijn sel wel verklaarbaar Op de middenschool in Lelystad, waar hij zelf werkt, merkt hij dat ouders onder invloed van de economische terruggang steeds meer op zeker spelen Als dan niet duidelijk is wat de middenschool precies waard is. kiezen zij eieren voor hun geld. Een van de voor naamste doelstellingen van de middenschool (kinderen van uiteenlopende begaafdhe den en sociale milieus nog en kele jaren bij elkaar houden) is daarmee ondergraven. Niet lang wachten Schüssler meent daarom dat het parlement niet lang meer mag wachten met het uitstip pelen van de koers. Als je ex perimenten op hun beloop laat. is er geen sprake meer van een faire kans. De keus waarvoor de midden schoolvereniging het parle ment zal stellen is verre van eenvoudig, dat begrijpt Schüssler heel goed. Je kunt de uitkomsten van het be staande systeem en van de middenschool niet zonder meer met elkaar vergelijken. De middenschool beoogt an der onderwijs met andere doe len. Het vormingsaanbod is breder, er wordt meer nadruk gelegd op de samenwerking tussen leerlingen, er is meer projectonderwijs, de verschei denheid van leerlingen binnen de klas wordt bevorderd in plaats van gemeden, het on derwijs is minder prestatiege richt, minder selectief. Maar ook een middenschool kan niet alles tegelijk en dus zal zij in bepaalde opzichten minder ver komen dan tradi tionele scholen. Misschien is het eindniveau Engels na drie jaar iets lager dan na drie jaar mavo, maar daar staat dan tegenover dat alle leerlingen, ook die van het lager beroeps onderwijs. een paar jaar Frans gehad hebben. Het wis kundeonderwijs is iets prakti scher en dus zal een leerling van de middenschool in de vierde van de havo op z'n te nen moeten lopen. Maar daar staat tegenover dat hij wel een stukje techniek heeft ge had In veel gevallen zal de middenschool het voortgezet onderwijs met een jaar verlen gen. Maar daarbij moet be dacht worden dat in het huidi-' ge systeem veel leerlingen een jaar doubleren en een groot percentage verlaat de school zonder diploma. De middenschoolvereniging zal het parlement straks dui delijk voor een keus plaatsen. Maar dat is niet het enige doel. Zij wil ook een steun in de rug zijn voor de experimen- teerscholen. Zij wil een betere communicatie tot stand bren gen tussen de scholen onder ling En door het verstrekken van informatie naar buiten wil zij bij grote groepen ou ders en leraren begrip en sym pathie wekken voor het ideaal van de middenschool (Het adres van de nieuwe ver eniging is: postbus 505. 8200 AM Lelystad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3