-)ok bouwbedrijf Wilma n financiële problemen Het Amro Obligatie Fonds. Drie redenen om nü uw ziektekosten bij de FBT0 te verzekeren 1. 2. Volvo houdt op met produktie onderdelen Rente staatssschuld stijgt onrustbarend FBTO Als u in eersteklas obligaties wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. in onrechte paniek na surséance Vandervliet-Wemink Bedrijvigheid in industrie in dalende lijn 'Inkopen goedkoper dan zelf maken' 'Stakers en directie U-vlees moeten weer gaan praten' Nederlandsche Bank verlaagt tarieven Menebawerknemers houden vast aan CAO-eisen Pais maant gemeenten Unifil-militairen uit Nederland beroofd Zeer lage premies Voortreffelijke dekking Met eigen risiko nóg lagere premies - EflDAG 20 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 23 onze redactie economie iTERDAM Behalve Vandervliet-Wemink verkeert ook het bouwbedrijf Wilma in tige financiële moeilijkheden. Beide ondernemingen kampen met onverkoopbare koop- ingen. Banken zouden een beslag gelegd hebben op Wilma-bezittingen ter waarde van 150 oen gulden. Vandervliet-Wemink heeft surséance van betaling aangevraagd. Een van de rijfsleiders heeft daarna naar verschillende bouwplaatsen opgebeld met de boodschap dat personeel naar huis kon gaan. 011 ur ouwbonden FNV en CNV raden rk| trknemers met klem aan maan teer gewoon op het werk terug te Bestuurder Van Vliet van de bonden FNV was geschrokken •Cl de paniek die de rond telefone- functionaris had veroorzaakt. iad de conclusie dat het perso- ..aar huis moest gaan kennelijk ikken omdat hij van de directie meedelen dat gisteren geen lonen zouden worden uitbe- Waarschijnlijk had de bank geen geld beschikbaar voor ge- Ook heeft een rol gespeeld dat e leveranciers geen bouwmate- meer leverden icjlviiet heeft de directie inmiddels agd de mededelingen van de jfsleider te herroepen. De direc- teft dat toegezegd. Zij heeft de 1a erders verzocht met de werkne- contact te zoeken opdat ze dag weer op het werk komen, aat om zes zeven bouwprojec- lar in totaal ongeveer 150 man i De FNV-bestuurder en ook illega Harlaar van de Hout- en bond CNV zeiden dat de tele- bij hen vrijdagmiddag rood- nd stond. ZIJ kunnen hun leden geruststellen. Het niet betaal- on komt er beslist. Het zal ver worden ofwel door de bewind wanneer de surséance is ver door de bedrijfsvereniging, (Ada*1 Fonds Bouwnijverheid. nemers die maandag niet terug- en nog geen nieuw werk heb- Jopen grote kans hun baan bij srvliet-Wemink te verliezen. Bo en lopen zij hun WW-uitkering De hele gang van zaken kan rook voor het bedrijf extra ver gevolgen hebben, meent Van Bouwvakkers plegen snel van t werkgever naar de andere te en je hebt kans dat velen vol- week al bij een ander werken, ig van de bouwprojecten lervliet-Wemink komt daar- gevaar. Met alle nadelige ge- voor de werkgelegenheid. tmmuniqué geeft de directie de terugval bij de verkoop ir eigen rekening gebouwde :torwoningen een groot ge- lan kasgeld heeft veroorzaakt, ten gevolge van de hoge rente- Financiering van de lopende irojecten werd daardoor niet mogelijk. •'^'frectie heeft de bankiers ver een boedelkrediet. Daar- eeflcan in ieder geval de eerste we- la verlening van de voorlopige surseance van betaling doorgegaan worden met de plannen om het be drijf financieel en economisch te her structureren. Een en ander in overleg met de bewindvoerder. Deze her structurering houdt onder meer in dat Vandervliet-Wemink zich terug trekt uit het voor eigen rekening bou wen van huizen, wat men al langer van plan was. „Dat het bedrijf veel activiteiten ont plooide in de bouw voor eigen reke ning, komt omdat voor aannemers alleen daar nog wat te verdienen was. Tot voor kort althans", zo zei be stuurder Harlaar van de Hout en bouwbond CNV. Veel aannemers heb ben zich op deze projectontwikkeling gestort. De directie zegt tenslotte dat hangen de het beraad over een herstructure ring niet valt te ontkomen aan een stagnatie bij de onderhanden bouw- projecten. Voortgang van de prod uk- Wilma tie bij de betonfabrieken wordt ook tijdens deze periode wel nagestreefd. Critici zetten een uitroepteken bij het woord „nastreven". De vraag is of grondstofleveranciers bij de onzekere financiële situatie wel willen leveren. dat zij hierover niet tijdig is Ingelicht, vreest dat de maatregelen die de di rectie heeft aangekondigd in de vorm van de overdracht van aandelen, de voorbode is van een grootscheepse reorganisatie bij het bouwbedrijf. Daarbij zullen vermoedelijk gedwon gen ontslagen vallen. In verband met het extra beslag dat kredietverleners leggen op het ver mogen van Wilma, heeft de Federatie Hout- en Bouwbonden FNV de vrees uitgesproken dat er sprake kan zijn van doelbewust geld onttrekken aan het bedrijf, door de eigenaren van de onderneming. De cijfers van Wilma staan niet ter beurs genoteerd, want het bedrijf is een besloten vennoot schap. De directie heeft, in tegenstel ling tot eerdere aankondigingen, niet het voornemen de structuur te veran deren in een NV. Meegedeeld is dat in 1980 geen winst zal worden gemaakt. nverkoopbare woningen: de belangrijkste oorzaak voor de financiële moeilijkheden bij Vandervliet Wemink en bouwbedrijf Wilma JU en <Cf:CHEN (AP) Otrag, een West-' bedrijf dat raketten fabriceert 2?frig jaar op last van president itu van zaïre zijn proefnemingen land moest staken, heeft be- emaakt dat het zijn raketten lan in de Libische woestijn zal De bond, die verbolgen is over het feit DEN HAAG (ANP) In augustus is de bedrijvigheid in de Nederlandse industrie afgenomen voor de maan den september tot en met november wordt een verdere, zij het lichte, da ling van de activiteit verwacht. Dit is één van de uitkomsten van het maandelijks conjunctuuronderzoek in de Nederlandse industrie, dat het Centraal bureau voor de statistiek uitvoert. De orderontvangst, zowel uit het buitenland als uit het eigen land, nam in de afgelopen maand af. Steeds meer ondernemingen noemen hun order-voorraad klein. Eind augustus noemde 26 procent van de ondernemingen de omvang van de voorraden te groot, 69 procent sprak van normaal en vijf procent van te klein. Eind juli waren deze percentages nog 20, 75 en vijf. De orderontvangst vertoonde, verge leken met juli, in augustus een ver schuiving van het oordeel normaal naar het oordeel klein. Het indexcij fer van de orderpositie, uitgedrukt in maanden werk, waarbij eind januari '78 op honderd is gesteld) bleeft on veranderd op 94. Eind augustus 78 en '79 lag dit nog op respectievelijk 102 en 100. Gisteravond is bovendien gebleken, dat de situatie bij het bouwbedrijf Wilma verontrustend is. De Federatie Bouw- en Houtbonden FNV hebben gisteravond een gesprek gehad met de directie van Wilma. De onderne mingsraden van Wilma zijn voor een spoedvergadering bijeengekomen in Utrecht. Wilma verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Kredietverleners heb ben een extra beslag van 150 miljoen gulden gelegd op het vermogen van de onderneming. Wilma weigerde de bonden antwoord te geven op de vraag hoe hoog de rentelast van het bedrijf nu is. Wilma heeft een soort reorganisatie aangekondigd, die zij zelf echter liever geen reorganisatie noemt: De aandelen van Wilma's Knoop en Glezen in Groningen wordt overgedragen aan Wilma de Waal in Utrecht. De aandelen van Wilma Til burg en Melchior Maastricht worden overgedragen an an Wilma Weert. Van onze correspondent HELMOND Volvo-Car Wil de bedrijfsvoering verbeteren, eerst wordt de topstructuur aangepast en daarna gaat Volvo de produktie reorganiseren. Directeur ir. H. van Bussel heeft dit gisteren meegedeeld. Ingrepen zijn volgens hem noodzake lijk om het voortbestaan van het be drijf veilig te stellen. Directeur van Bussel gaat er vanuit dat Volvo in de toekomst meer onderdelen zal gaan inkopen." „Inkopen is vaak goedko per dan zelf produceren. We maken nog allerlei onderdelen zelf terwijl we ons dat eigenlijk niet kunnen veroor loven. Het is veel te duur als een automobielbedrijf alle onderdelen zelf ontwikkelt en produceert." Directeur Van Bussel vindt dat daar om een optimaal gebruik moet wor- den gemaakt van de samenwerkings overeenkomst tussen Volvo en Re nault. Hoeveel werknemers er bij de reorganisatie betrokken zijn en om Prof. Douben: Goede restaurateurs nodig ADVERTENTIE Het Amro Obligatie Fonds is een veilige en gunstige manier van beleggen. U belegt in eersteklas obligaties en in onderhandse leningen van bijvoorbeeld de Nederlandse Staat en de Bank Nederlandse Gemeenten. U loopt dus weinig risico's en de uitkering is hoog. Het Amro Obligatie Fonds is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggen. VELDHOVEN (ANP) Uit gaande van de huidige situa tie zal in 1985 ongeveer de helft van de stijging van over heidsuitgaven nodig zijn om de rente van de staatsschul den te betalen. Dat Ls een onrustbarende ontwikke ling. Immers wat er van de stijging van de overheidsuitgaven overblijft, is beslist onvoldoende om het aantal werklozen terug te dringen van 300.000 naar 225.000. Dit zei de econoom prof. dr. N. Dou ben, onder meer lid van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid. in een commentaar op de Miljoenennota. Volgens hem heeft de dinsdag gepresenteerde miljoenenno ta één verdienste. „Het stuk maakt duidelijk hoe Nederland in de econo mische problemen is terecht geko men. Het ontbreekt dit kabinet ech ter aan politieke moed om er werke lijk iets aan te doen. Nederland heeft behoefte aan goede restaurateurs om de economie te ver beteren. We kunnen en mogen dat niet van dit kabinet verwachten, ove rigens ook niet van het vorige", aldus Douben. Geflatteerd De tekorten op de betalingsbalans zijn naar zijn mening geflatteerd. In werkelijkheid zijn ze groter meent prof. Douben. „Vanwege de stijgende uitgaven in de consumptieve sfeer staan we er beroerder voor dan de betalingsbalans aangeeft". Verhogen van de sociale premies is nauwelijks mogelijk, zo betoogde prof. Douben. Dat zou een te grote lastenverhoging voor het bedrijfsle ven betekenen. Een verlaging van de winstbelasting zal, zo verwacht hij, vrijwel geen effect hebben. „Een be drijf dat geen winst maakt zal van een dergelijke regeling immers nooit kunnen profiteren". Kritisch liet prof. Douben zich uit over de eventuele tijdelijke verho ging van de inkomstenbelasting om de zogenaamde KNIL-premie te kun nen betalen. „Tijdelijke verhogingen in de fiscale sfeer zijn de meest per manente, die ik me voor kan stellen. Van een onzer verslaggevers ALMELO De president van de Al melose rechbank heeft gisteravond tijdens een kort geding de betrokken partijen directie en stakers bij het conflict van U-vlees in Holten gevraagd in nader beraad te gaan. Doel van dit initiatief is om in een- rustiger sfeer tot een oplossing te komen. En dat terwijl een verhoging van de inkomstenbelasting in dezelfde Mil joenennota als onhaalbaar wordt be stempeld." welke bedrijfsonderdelen het gaat. wil directeur van Bussel niet zeggen. Wel bevestigt hij dat vooral niet di rect produktief personeel overbodig zal worden. Volvo wil de efficiency ook verbete ren door de topstructuur aan te pas sen. Er komt een driekoppige raad van bestuur met daaronder een twee de bestuurslaag van vakspecialisten. Volvo houdt daarmee vast aan plan nen die bij de industriebond FNV en de unie BLHP in het verkeerde keel gat zijn geschoten. Die bonden willen dat eerdere afspraken over een vijf koppige hoofddirectie worden nage komen, omdat ze bang zijn dat de posten sociale zaken en ontwikkeling in de nieuwe structuur onvoldoende aandacht krijgen. Ze hebben het7 overleg met Volvo begin juli opge schort en zijn ook gisteren demon stratief niet bij het overleg ver schenen. De industriebond CNV en de Neder landse Centrale voor hoger personeel staan wel positief tegenover de nieu we topstructuur. Bij Volvo Nederland werken 6000 mensen. Net als alle au tomobielbedrijven, kampt Volvo met afzetproblemen. Het bedrijf heeft na een produktieverlaging (van 93.000 tot 83.000 auto's) werktijdverkorting gekregen voor het grootste deel van produktiepersoneel. Rente in Verenigde Staten weer hoger Van onze redactie economie AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft vrij onverwacht haar rentetarieven met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto wordt 8,5 procent, de voorschotrente 9,5 procent en het promessedisconto 10 procent. Het promessedisconto is vooral belangrijk omdat de banken hun rente voor kortlopende kredie ten meestal daarop baseren. De Nederlandsche Bank geeft als ar gument voor de tariefsverlaging de gewijzigde verhoudingen in de inter nationale geldmarktrente. De West- duitse centrale bank verlaagde don derdag de Lombardrente (rente voor leningen door de centrale bank op onderpand van effecten) met een half procent. Het discontotarief ver anderde echter niet. Denemarken verlaagde zijn disconto donderdag van 13 naar 12 procent. Nederland moest toen wel volgen, zo menen sommige geldkringen. De gulden ligt namelijk toch al tegen de bovenkant van de slang. Met an dere woorden: binnen de beperkte koersschommelingen die zijn toege- staan binnen het Europese monetai- ROTTERDAM (ANP) De ongeveer re stelsel zit de gulden bijna tegen de zeshonderd werknemers uit de meel- bovengrens. Bij dreigende over- divisie van het Meneba-concem heb- schrijding van die grens zou de Ne- ben de Industriebond FNV terugges- derlandsche Bank guldens moeten tuurd naar de onderhandelingstafel gaan verkopen, met CAO-eisen. zoals die voor de zo mer al geformuleerd waren. Een te- De verlaging van de rentetarieven genaanbod van de directie is op twee met een half procent is de derde van ledenvergaderingen afgewezen. deze omvang in drie maanden. De vorige verlagingen vielen op 23 juni Volgens districtsbestuurder Piet en 21 juli. Opvallend is overigens dat Janssen van de Industriebond FNV in tegenstelling tot Europa de rehte m Rotterdam is de CAO van de meel- in de Verenigde Staten nog steeds divisie maadtgevend voor het hele stijgt. De Citibank en twee andere bednjf met zijn 5500 man personeel, grote banken verhoogden gisteren de De Meneba heeft meelfabrieken in prime rate, de rente voor krediet aan Rotterdam en Leiden De werkne- de beste klanten van 12 tot 12,5 pro- mers daar eisen: geleidelijke invoe- cent. ring van een 37-urige werkweek (nu 40 uur), vervroegdde uittreding (van 63 naar 62 jaar), toeslagen voor vuil werk en een loonsverhoging van een procent. De directie van Meneba wilde over deze eisen niet praten, zegt Janssen Volgens hem ligt vooral de 37-urige werkweek moeilijk, hoewel de CAO alleen voor 1981 en 1982 zou gelden en de werknemers van Meneba de 37- urige werkweek pas in gedachten hebben voor 1983. Van onze parlementsredactie DEN HAAG (ANP) Vier Nederland se Unifil-militairen zijn donderdag in het VN-gebied in Zuid-Libanon in een hinderlaag van de PLO getreden en van hun wapens beroofd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie gisteren bekendge maakt. DEN HAAG Minister Pais (onder wijs) heeft een aantal grote gemeen ten gemaand binnen twee weken op gave te doen van het aantal uren dat leerkrachten van openbare scholen op 19 juni hebben gestaakt. Doen zij dat niet, dan zij hij zelf de subsidie voor de loonkosten van deze leer krachten met een bepaald bedrag verminderen. Het gaat om gemeenten waar op 19 juni werkonderbrekingen en stakin gen zijn geweest. Ondanks een eerder verzoek van Pais hebben die gemeen ten dat niet aan het ministerie ge meld. Volgens het ministerie heeft een groot aantal schoolbesturen en andere gemeenten dat wel gedaan. 3. Vergelijkt u onze premies eens met wat u bij anderen betaalt. Dat scheelt u soms honderden guldens. De moeite waard dus. Premievoorbeelden Volwassenen p p volledig pakket 3e klasse 999 2e klasse 1447 Kinderen p.p. 16 tot 21 jaar 766 0 tot 16 jaar 302 Echtpaar - 2 kinderen tot 16 |aar 3e klasse verzekering volledig pakket normaal 2602 met eigen risiko van f 1000.- 1952 Ook de dekking kan elke vergelij king met glans doorstaan. Zo vergoedt de FBTO alle kosten van ziekenhuis, sanatorium, psychiatrische inrichting en specialistische hulp. Kosten van huisarts en apotheek worden voor 80% vergoed. U ziet: een bijzonder komplete verzekering met verrassend lage premies. En dan hebben we het nog niet eens gehad over de gunstige tandartskosten regeling voor kinderen, de ruime uit kering bij bevalling, fysische therapie etc. Kortom, redenen genoeg om de bon op te sturen. Of even te bellen: 05100-97911 (op werkdagen tot 's avonds tien uur en op zaterdag van half negen tot één uur) Met een eigen risiko van f 1.000,- bent u nóg voordeliger uit. (zie premie tabel). Ilk wil graag meer informatie over de FBTO ziektekostenverzekenng ID de FBTO levensverzekering de FBTO verzekering I (S.v p aankruisen wat u wenst) Naam: I Beroep I Adres 'n Kwestie van gezond verstand I Stuur deze bon in een envelop zonder pos» zegel naar FBTO verzekeringen J^ntwoordnummer 10.8900 XD LeeuwarderrJ FBTO inspekties: ALKMAAR te'. 072 MY182 AMERSFOORT tel 03.1 723>n2 AMSTELVEEN tel ojn 472*>02 APHIXXJRN r.i> v.H»f Apeldoorn) of,5 339459 DRACHTEN te! of»120 1344', f NsCHF.DE tel of»3 7t« 234. FRANi KKR tel o5!7o 22. f» GRONINGEN v HAARLEM tel 023 <44332. DEN HELDER t.-l ('2230 13f>2'» LF.l l'WARDEN tel 0r»100 53023. SON tel 04'*>0 1312 WINsCHODN i WIN SUM (Or tel 05951 lb72 WOEVF.OA t.-l 05trlO topt MEST tel "51V, 2025 ZWOl. Et te! 05200 41(Ww,

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23