Tussen de boze groten bloeit Genschers FDP 'Buitenlands kapitaal schraagt apartheid' Diesmal gehfs uitts Gaitze Für die Regierung Schmidt/Genscher, gegen Allein- herrschaft einer Partei, gegen StrauB. jÉRDAG 20 SEPTEMBER 1980 15 Franz Josef Strauss is een pyromaan die de democratie in brand steekt." Een verwijt van SPD-woordvoerder Knut Terjung aan het adres van de geachte politieke tegenstander. De CSU laat zich ook niet pnbetuigd: Schmidt is een agent van Moskou, wist CSU-fractieleider Friedrich Zimmermann zeker na het bezoek van de kanselier aan liBreznjew. En terwijl de twee groten vechtend over straat rollen en hun ruzies regelmatig voor een soort raad van wijzen uitvechten profileert de liberale FDP van Hans Dietrich Genscher zich als de lelieblanke derde weg. Het succes lijkt verzekerd. door J. J. Moskau iBUITENLAND" Hog twee weken te gaan en het is iet bekende verhaal. Onbemind, naar onmisbaar speelt West- Juitslands Vrije Democratische 'artij de rol die haar het beste -jiigt: die van opperste scheids rechter als de kiezers op 5 oktober "tun stem hebben uitgebracht. finister van buitenlandse zaken. Hans S Hetrich Genscher, ontspannen en joviaal O ils nimmer tevoren, is gereed de taart aan ie snijden waar de anderen dr Franz i Strauss en Helmut Schmidt de iënten voor leveren. Het is het be te recept: als de Duitsers de sociaal- raten van Helmut Schmidt geen lute meerderheid gunnen maar tezelf- id Franz Josef Strauss niet als hun tnde kanselier willen, zullen ze de iP hun tweede stem moeten geven. verkiezingen van 1980 zullen de Duitse ihiedenis ingaan als de verkiezingen de „Zweitstimme", de tweede keus iee elke kiezer mag aangeven aan van de overige partijen hij het t een hekel heeft. Zo kan een chris- lemocraat de plaatselijke kandidaat CDU of CSU voldoende vertrouwen hem zijn eerste stem te geven en >lgens dr. Strauss als kandidaat-kan- tUer afwijzen door FDP of SDP zijn weede stem te geven. bufet spreekt vanzelf dat secretaris-gene- Günter Verheugen van de FDP „tot e laatste seconde van de campagne" de lezers wil aanmoedigen hun stem ver- eeld uit te brengen. Woensdag onthulde ïks e FDP dan ook als nieuwe slagzin: „Fau- tregel '80 Zweitstimme FDP", de vuis- eircgel voor '80 tweede stem FDP Dankbaar ferheugen maakt er geen geheim van dat le FDP zich sterk voelt: „Het zal u niet rerbazen," zei hij deze week, „als ik u zeg onze campagne goed verloopt." Ge pen de rampspoed in mei. toen de Vrije lemocraten er niet in slaagden de vijf- rocents-drempel voor het parlement van deelstaat Noordrijnland-Westfalen te >n Jemen, mogen de liberalen de christende- ttocraten diep dankbaar zijn. dat ze itrauss als kopman kozen ar och profiteren de Vrije Democraten niet illeen van de latente en soms zelfs onom- widen afwijzing van dr. Strauss, maar ok van de verrassende moeilijkheden die ichmidt en zijn sociaal-democraten de itste tijd ondervinden bij hun strijd om kiezersgunst. De campagne van de kanselier, stevig gefundeerd op successen In het buiten lands beleid, is vastgelopen. De afgelas ting van het bezoek van de Poolse partij leider Edward Gierek aan Hamburg speel de daarbij een rol, en het kort daarop gevolgde uitstel van Schmidts reis naar de DDR eveneens. Maar belangrijker nog waren de christen democratische verwijten dat de over heidsschulden nu al meer dan tweehon derd miljard mark de waarde van de Deutschmark zo snel uithollen dat een monetaire hervorming onvermijdelijk kan worden Het opvallende in deze campagne is dat zij de Vrije Democraten vrijwel niet schaadt, aangezien zij niet verantwoorde lijk zijn voor zulke gevoelige posten als financiën, sociale zaken, hulsvesting, ge zondheidszorg, defensie of wetenschap en technologie, waar het meeste geld om gaat. „Kijk ons er niet op aan," zegt de FDP als de vermoorde onschuld, en sug gereert vervolgens dat als zij de socialisti sche spilzucht niet in de hand hield, de schulden nog hoger zouden zijn De enige „dure" post van de liberalen is landbouw, en dat stelt hen niet voor problemen om dat zij de verantwoordelijkheid voor hoge re subsidies voor de boeren altijd naar Brussel en de andere EG-ministers van landbouw kunnen afschuiven. Stijl: Voor een toenemend aantal kiezers wordt de Vrij Democratische Partij een aantrek kelijk alternatief voor de twee groten en Verheugen legt er dan ook de nadruk op dat zijn partij in de resterende tijd zowel de CDU/CSU als de SDP te lijf zal gaan. In dit stadium is het moeilijk het succes daarvan te meten, maar, zegt Verheugen, „onze stijl bezorgt ons veel sympathie." Zijn partij houdt zich verre van de „wed strijd in moddergooien tussen de twee grote partijen" en oogst daarvan de vruchten, een weelde die zij in vele jaren niet heeft geproefd. Veel protestanten uit de christen-democratische gelederen nei gen nu naar de FDP, net als, naar het schijnt, steeds meer kleine middenstan ders. Overal duiken opeens plaatselijke bewegingen op die de liberalen steunen. Schrijvers die vroeger openlijk de zijde van de SDP kozen, zoals Gun ter Grass. Heinrich Böll of Siegfried Lenz, verster ken nu de kleine, maar onbesmeurde keurtroepen van Herr Genscher. Mis schien zijn vele van deze door Verheugen aangehaalde successen niet veel meer dan eenvoudige propaganda. Maar het punt is en blijft dat aan de aanspraken van de FDP geloof wordt gehecht. Dit klemt temeer waar de twee grote par tijen nauwelijks van een visie op de toe komst getuigen. De sociaal-democraten, die in 1969 en 1972 naar de overwinning werden gestuwd op hun beloften voor drastische hervormingen en die In 1976 het goede bestuur van Helmut Schmidt hadden te bieden, kampen nu met de handicap dat de financiële lasten te zwaar zijn om beloften te kunnen doen. terwijl de christen-democraten nog los van de last die de onaantrekkelijke Strauss op hen heeft gelegd geen lokkertjes kun nen bieden als zij tegelijkertijd beloven een schuldenlast te zullen verminderen Onschuldig In deze campagne zonder visie noch van links, noch van rechts floreert de onschuldig ogende Vrije Democratische Partij. En dan geniet zij ook nog het voorrecht de zielige „underdog" te zijn die wordt bedreigd door de vijf-procents drempel. In deze samenhang is minister van buiten landse zaken, Hans Dietrich Genscher, de belichaming geworden van het belangrijk ste credo van de FDP: „Vrijheid". Vrijheid en liberalisme, het zijn twee begrippen die steeds meer tegen elkaar worden ingewis seld. In een tv-filmpje van amper zestig seconden gebruikt Genscher liefst zeven keer woorden als liberaal en vrijheid. „Wij zijn de partij van de burgerlijke vrijhe den," zegt hij. „Liberalen hebben gestre den voor de fundamentele rechten en de liberale rechten. Voor liberalen is de vrij heid van het individu de maatstaf voor alle politieke zaken." Deze volzin van vijftien seconden mist misschien een politieke inhoud of bood schap, maar draagt wel bij tot vereenzelvi ging van de vriendelijke, glimlachende en „tolerante" partijleider met ideeën over flexibiliteit in een modeme samenleving die steeds meer vastloopt op allerlei be perkingen. Heel knap wekt Genscher de illusie dat slechts zijn partij het individu kan behoe den voor de verstikkende omarming van de almaar toenemende bureaucratie, de steeds benauwder begrenzingen „We zouden een kruistocht moeten onder nemen tegen de gigantomanie." houdt hij een enthousiast gehoor in de stad Holminden in Nedersaksen voor. Wat dat in de praktijk moet betekenen, legt hij niet uit. De toekomst bestaat niet in zijn verkiezingscampagne, tenzij in de belofte dat hij „alles zal doen om een terugkeer van de koude oorlog te voorkomen." De partij heeft geleerd profijt te trekken van Genschers gemoedelijke, weinig ge compliceerde optreden. Liselotte Funcke, de doorgaans zeer terughoudende ex-vice- vooreltter van de Bondsdag, geeft de laat ste weken haar toehoorders wat die al vermoedden: hoe geruststellend Genscher overkomt, hoeveel vertrouwen hij uit straalt als hij zijn boodschap van de vrede uitdraagt in deze dagen waar de televisie elke avond bol staat van de crises. Terwijl de twee grote partijen zich verla gen tot „met modder werpen" (woorden van Verheugen), doet Genscher alsof zijn partij zo blank is als pas gevallen sneeuw. Een van zijn belangrijkste beloften: „Wij laten de twee grote partijen graag alleen verschijnen voor de Eerlijke Campagne Commissie". Die commissie behandelt on der leiding van de lutherse bisschop Kunst klachten over al te grove uitvallen over en weer Verheugen meent dat sociaal- en christen democraten zó verstrikt zijn geraakt in het valsspelen, dat het akkoord van alle partijen om de verkiezingscampagne mooi en eerlijk te houden een vdaje papier is geworden, zonder enige hoop op verbe tering. Vergeten is kennelijk dat de minister van economische zaken. Otto graaf Lambs- dorff, onlangs de Duitse arbeiders en de Deutsche Gewerkschaftsbund. de vakbe weging, diep krenkte met het verwijt dat ze niet bereid zijn degelijk en deugdelijk te werken Vergeten schijnen ook Lambs- dorffs nauw verholen aanmoedigingen aan de werkgevers en de staalindustrie om de wet op de medezeggenschap een stokpaard van Schmidts sociaal-democra ten te ondermijnen. Maar de opmerkelijk kleurloze SPD zal hem er niet lastig over vallen. Genscher en consorten weten dat de SPD zulke stoten onder de gordel wel slikken moet. Strijd bare socialisten in de rijen van Schmidt kunnen niets anders doen dan morren dat ze na 5 oktober de liberalen wel zullen krijgen. Genscher nu aanpakken zou al leen maar een reactie van de FDP uitlok ken in de trant van: „kijk-die-leijke-grote- roden-nu-eens-durven-tegen-een-klein- jongetje" Slim als ze zijn putten Genschers mannen er ook een genoegen in de kiezers voor te houden dat ..socialistische extremisten" de arme Helmut Schmidt in zijn eigen partij zouden fijnmalen als de liberalen hem in de coalitie-regering niet in be scherming nemen. Nee, Hans Dietrich Genscher is vastbeslo ten alles te zijn voor iedereen. Keer op keer leggen de media de nadruk op zijn ..vernünftige" redeneringen, op zijn rede lijkheid, en wijzen zij op zijn onverstoor baarheid en tolerantie. Het lijkt soms wel of Genscher de reïncarnatie is van de serene Willy Brandt uit de campagne van 1972 Het is inderdaad een uitgekiende campag ne en als Genscher in het schlemielenpak van Charlie Chaplin kan worden geperst zou dat helemaal mooi zijn uitgekomen. Af en toe slechts komt er wat zand in de machinerie. Bij voorbeeld als leden van de Vrije Democratische jongerenbeweging Jungdemokraten een zwakke ..peep show" organiseren in Bochum, waar een Franz Josef Strauss in wolvenpak achter een onschuldig blote maagd aan zit. Dan haasten Genscher en secretaris-generaal Verheugen zich om de weerbarstige junio ren te onderhouden over hun ongepaste bijdrage aan wat een waardige presenta tie moet zijn. Franje Omdat Genscher overal centraal staat, moeten de mindere acteurs genoegen ne men met heel bescheiden bijrollen, ook minister van economische zaken Lambs- dorff, ook minister van binnenlandse za ken Gerhard Baum. Lambsdorff: „Ik trek de mensen die zweven tussen FDP en CDU." En minister Baum neemt dan de kiezers voor zijn rekening die op zoek zijn naar ecologisch verantwoorde antwoor den op de problemen van vandaag. Maar het is allemaal franje, die de aan dacht niet mag afleiden van het vrcdes- aureool, waarmee de minister van buiten landse zaken zich heeft gesierd. Zo langza merhand begint dit de ongewoon passieve Helmut Schmidt toch in het verkeerde keelgat te schieten. Hij is er nu van over tuigd dat de partij goed moet oppassen dat die schattige FDP „niet te dik wordt op onze kosten" Nu de peilingen duiden op een wat slin kende steun voor de sociaal-democraten en een lichte groei bij de christen-demo craten, zou de kanselier heel goed kunnen besluiten de fluwelen handschoenen als nog uit te trekken. De laatste opiniepeilin gen voorspellen immers 45 procent voor de christen-democraten. 43 procent voor de sociaal-democraten en acht procent voor de liberalen. Buitenlandse investeringen, zo redeneren buitenlandse investeerders en de Zuidafrikaanse blanke liberalen, kun- nen gebruikt worden om de apartheid van binnen uit te veranderen. Zwart Zuid-Afrika is er minder van over tuigd. „Wij willen niet eten en tevreden zijn en tezelfdertijd goed gevoede slaven blijven," aldus Leonard Mosala. door Hennie Serfontein JOHANNESBURG Het omstreden bezoek 'an de Amerikaanse do minee Leon Sullivan ian Zuid-Afrika heeft onlangs weer de aan dacht gevestigd op het ifobleem van buiten landse investeringen in dit land. Sullivan de eerste zwarte in de raad "an bestuur van Gene- hl Motors is tegen- dander van terugtrek- Ing van de buitenland investeringen. Hij ft voor de Ameri- "nse bedrijven die in fid-Afrika opereren gsregels opgesteld die naar zijn mening een bruikbaar alterna tief bieden Zijn opvattingen vielen in goede aarde bij de blanke minderheid, zowel bij de Afri kaans sprekende overheid als bij de Engelstalige zakenwe reld Zij immers voeren al eni ge tijd een intensieve campag ne om buitenlandse investe ringen aan te moedigen De zwarte leiders zijn aanmer kelijk minder scheutig met hun commentaar, al was het veelzeggend dat velen van hen Sullivan niet wilden ontr moeten. Maar wie in Zuid- Afrika terugtrekking van bui tenlandse investeringen be pleit, riskeert dan ook gevan genisstraf op grond van de wet op het terrorisme Deze wet bepaalt dat hij die iets heeft ondernomen dat heeft geleid of had kunnen leiden tot de ondermijning van een industrie of onderneming, ge acht wordt dat met opzet te hebben gedaan teneinde de openbare orde te verstoren, tenzij hij kan aantonen derge lijke oogmerken niet te heb ben gehad. Dat dit in de praktijk ook gebeurt bewees het proces van 1977 tegen de Saso-stu- denten van de zwarte bewust zijnsbeweging, die er onder meer van werden beschuldigd te hebben opgeroepen tot te rugtrekking van investerin gen. En toen de invloedrijke bisschop Desmond Tutu eind vorig jaar in Denemarken voor een internationale kolen- boycot pleitte, werd hem en kele maanden later om die reden het paspoort afge nomen. Kritiek .zmrzrzrz Maar deze voorbeelden zijn kennelijk niet sterk genoeg om iedereen het zwijgen op te leggen; de afgelopen maan den wordt er van zwarte zijde juist openlijker kritiek gele verd op de buitenlandse in vesteringen. Zelfs chief Gats- ha Butelezi, de leider van de bantoestan Kwazulu, is alleen op zuiver praktische gronden vóór die investeringen. Het westen, redeneert hij, is zo schijnheilig dat sancties en „desinvesteringen" toch geen kans hebben. George Wauchope. een leider van de zwarte bewustzijnsbe weging Azapo, heeft zich in het openbaar tegen buiten landse investeringen uitge sproken. En Mary Ntseke, se cretaris van de zwarte Gealli eerde Arbeiders Unie, heeft een totale economische terug trekking bepleit als middel om de zwarten te steunen in hun strijd tegen de apartheid. Volgens haar zijn de meeste zwarte leiders vierkant tegen buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika, omdat die „de structuur van de apartheid ondersteunen". „Onze strijd," zei zij onlangs, „gaat niet om materiële verworvenheden. Wij willen niet eten en tevre den zijn en tezelfdertijd goed gevoede slaven blijven. Onze strijd gaat om de totale be vrijding. Het is een strijd om ons geboorterecht." Ook bisschop Tutu was in al zijn voorzichtigheid heel dui delijk toen hij opmerkte: „Vanwege de wetten in Zuid- Afrika kan ik slechts zeggen dat wij economische druk no dig hebben. De mensen kun nen dat uitleggen zoals ze wil len." En Leonard Mosala. lid van de commissie van tien uit Soweto, wond er ook geen doekjes om: „Wij hebben een uitgesproken mening over in vesteringen, maar dat is niet iets waar we gemakkelijk over kunnen praten." Pijn: De argumenten van de tegen partij dat met buitenlandse investeringen hervormingen kunnen worden afgedwongen en dat juist de zwarten de meeste pijn zouden lijden als het buitenlandse kapitaal wordt teruggetrokken, maken weinig indruk. Bisschop Tutu: „De mensen moeten ophou den met zeggen dat de zwar ten het eerste slachtoffer zul len zijn, want die lijden nu al." En Mosala wijst ook het argu ment van de hand dat de werkloosheid onder de zwar ten ongekende vormen zal aannemen: „Bij economische recessies in onze samenleving hebben de zwarten altijd de last van de werkloosheid ge dragen en zij zullen dat altijd doen tot er bepaalde funda mentele achterstellingen zijn weggenomen." De tegenstanders van investe ringen voeren voorts aan dat de buitenlandse investeerders Zuid-Afrika alleen maar op zoeken vanwege de goedkope arbeidskrachten, die volgens Amerikaanse financiële des kundigen het hoogst mogelij ke rendement opleveren. De enorme economische groei van de afgelopen jaren in Zuid-Afrika heeft de positie van de zwarten eerder ver slechterd dan verbeterd, me nen zij. Economische overvloed ging hand in hand met politieke onderdrukking. Wie de rege ring niet steunt in haar stre ven naar gescheiden ontwik keling wordt hard aangepakt Bisschop Tutu: „Als er niets zou zitten in terugtrekking van de buitenlandse investe ringen zou de overheid zich er niet zoveel zorgen over ma ken. Juist het feit dat ze zo bezorgd is bewijst dat desin vestering een goed middel is om vreedzame veranderingen af te dwingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15