waardere straffen Ischoppers geëist De ex-kabouterkoning over 's lands economie alarisplan Pais ellicht zonder ter leg in Kamer Onrust bij FNV-leden in havens over crisis Vliegtuig bedreigt spoorwegbedrijven Ex-puinruimer Wiegel wil regeren niwi Kernenergie het virus van de atoomoorlog V VD-fractie beraamde val kabinet ronnis politierechter te licht bevonden NS-topman: Comfort in trein opvoeren Verkeersongeluk ituari weekblad UIT DE WEEKBLADEN rder: HPERDAG 18 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 een onzer verslaggevers gTERDAM Het openbaar ministerie in Amsterdam heeft gisteren laten blijken dat het «vreden is over de straffen die zijn opgelegd aan degenen die betrokken waren bij de rellen e hoofdstad tijdens de inhuldiging van koningin Beatrix op 30 april. sns de behandeling van negen n in hoger beroep werd het ge shof in Amsterdam gevraagd de ichten aanzienlijk strenger te dan de politierechter heeft an. it-generaal mr. A. N. A. M. 5 Jitta eiste onvoorwaardelij- nisstraffen, variërend van zes maanden. In enkele geval- iste hij een nog zwaardere straf officier van justitie. Hij zei nder zwaar te tillen aan de itschappelijke ernst" van de de- i, die hij zo groot vond dat hij rekening wilde houden met per- verzachtende omstandig- msterdamse politierechter me- mr. G. G. van Erp Taalman üeuwenkamp heeft in mei. in ogenoemde snelrechtprocedure. zestien verdachten veroor deeld tot gevangenisstraffen die uit eenliepen van twintig dagen voor waardelijk (plus een boete) tot vier maanden, waarvan twee voorwaarde lijk. In alle gevallen, (op drie na, waarin zij de verdachten vrijsprak), achtte zij slechts openlijke geweld pleging, subsidiair ten laste gelegd, bewezen. Het openbaar ministerie had in een aantal gevallen poging tot zware mishandeling van politieman nen bewezen, geacht. Een van de raadslieden, mr. H. J. van der Veen, sprak er gisteren zijn afkeuring over uit dat de twee officieren van justitie die veel lagere straffen zagen opge legd dan zij gewenst hadden, via een beroep op het hof gelijk proberen te krijgen. Hij vond het onjuist dat de officieren in beroep zijn gegaan, om dat zij juist voorstanders warén van een snelle berechting: De nadelige gevolgen daarvan voor het openbaar ministerie, vond hij, móeten dan ook maar worden geaccepteerd. onze parlementsredactle HAAG Het ziet er naar uit dat minister Pais (onder zonder overleg met de ambtenarencentrales zijn salaris- tregel voor het onderwijs aan de Tweede Kamer zal leggen. Anders dan de politierechter, achtte de advocaat-generaal in verschillen de gevallen poging tot zware mishan deling wel bewezen. Overigens was de delictsomschrijving niet van invloed op de strafmaat die werd voorgesteld. Bij de eisen gold als uitgangspunt dat tegen degenen die het op materieel gemunt hadden'gehad. drie maanden werd geëist, en tegen degenen die politiemannen hadden bedreigd, vier maanden. In drie gevallen week de advocaat- generaal van die stelregel af, omdat het daarin naar zijn mening ging om verdachten die op rellen uit waren geweest. Dat gold zijns inziens voor onder anderen een 27-jarige Engels man, die tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, is veroordeeld. Sinds de man zijn straf heeft uitgeze ten, woont hij weer in Engeland. Te gen hem werd gisteren bij verstek zes maanden onvoorwaardelijk geëist. De verdedigers wezen het hof er giste ren op dat het erop lijkt dat hun cliënten mede moeten boeten voor de rellen die na 30 april in Amsterdam zijn losgebarsten, maar die een ander karakter hadden dan de ongeregeld heden tijdens de inhuldiging. Daar naast voerden zij aan dat het open baar ministerie kennelijk naar „zon debokken" heeft gezocht, mede gelet op de „willekeur" waarmee verdach ten, na afloop van de ergste ongere geldheden, gearresteerd zouden zijn. Het hof doet in alle gevallen op 1 oktober uitspraak. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er moet zo snel mogelijk duidelijkheid komen over de crisis die is ontstaan binnen de bedrijfs groep havens van de Ver- voersbonden FNV. Een groep verontruste leden van de ver- voersbonden in de Rotter damse haven heeft hier giste ren op aangedrongen bij het bondsbestuur. Er moet een algemene ledenvergade ring komen waar volledige opening van zaken wordt gegeven, menen de verontrusten, van wie de kern bestaat uit ondernemingsraadsleden van het Rotterdamse havenbedrijf Multl Ter minals. Volgens hen is het bestuur van de vervoersbonden van plan om de Rotterdamse bestuurders Nico Sannes, Ger Ros en Kees Marges aan te wijzen als degenen die schuldig Opening van zaken gevraagd zijn aan de problemen binnen de be drijfsgroep. Dinsdag heeft het bondsbestuur aan gekondigd dat het bestuurdersteam van de bedrijfsgroep havens moet worden gewijzigd. Volgens de veront rusten moeten Ros. Sannes en Mar ges weg omdat we weigeren de leden in de havens te manipuleren zoals het bondsbestuur dat wil. Naar de me ning van de groep verontrusten zijn echter niet deze bestuurders schuldig aan de interne crisis maar is het bondsbestuur hoofdschuldige. Volgens een woordvoerder van de vervoersbonden is het verwijt van de verontrusten „ietwat voorbarig". Problemen „Dat het bestuursteam van de be drijfsgroep havens op de helling moet is een aanbeveling, die begin novem ber eerst nog onderschreven moet worden door de federatieraad. Zolang dat niet gebeurd is, staat er nog niets vast. Misschien vindt de federatie- raad wel dat er helemaal geen ver schuivingen moeten komen in het bestuurskorps". Dat er sprake is van problemen bin nen de bedrijfsgroep havens is overi gens een duidelijke zaak. Inmiddels heeft voorzitter Jan van Eldik al aan gekondigd zijn functie te zullen neer leggen in verband met de problemen, terwijl vice-voorzitter Van den Broek ook zal worden vervangen. Nico San nes, die meermalen heeft verklaard het FNV-arbeidsvoorwaardenbeleid voor de havens af te keuren, heeft zich in Rotterdam al uit de frontlijn teruggetrokken en fungeert nu als secretaris van de bedrijfsgroep ha vens Dat het bestuursteam in de haven op de helling moet. is volgens het bonds bestuur een duidelijke zaak. Omdat de eenheid ontbreekt binnen de be drijfsgroep havens spreekt het vak- bondsbeleid niet aan bij de leden in de havens. Mede daardoor kon het vorig jaar tot wilde stakingen komen, meent het bondsbestuur DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Spoorwegen willen het comfort In de Internationale treinen opvoeren, en de reistijden waar mogelijk verkorten. De Spoorwegen vinden dit noodza kelijk, om het hoofd te kunnen bieden aan de toenemende concurrentie die zij ondervinden van het vliegtuig op korte internationale vluchten. Dit heelt president directeur van de Nederlandse Spoorwegen, drs. L. F. Ploeger gisteren meegedeeld tijdens een internationaal congres van Euro pese Spoorwegmaatschappijen in Den Haag. Het congres, dat een volle week duurt, is gisteren begonnen. Vijfen twintig internationale spoorweg maatschappijen proberen daar geza menlijk hun spoorboekje voor 1981/ '82 in elkaar te zetten. De maatschap pijen hebben geconstateerd, dat vooral op de kortere afstanden bin nen Europa het vliegtuig, bij zaken reizen, een geduchte concurrent is. Vanuit Amsterdam kan de zakenman vliegen naar een reeks steden in West-Duitsland, Frankrijk, België en Engeland. Reistijd en comfort zijn daarbij grote voordelen. De kosten spelen bij zakenreizen geen doorslag gevende rol. De deelnemers aan het congres zijn het erover eens, dat de trein tegen over het vliegtuig met zijn sfeer van luxe en snelheid, en de auto met zijn bewegingsvrijheid, kwalitatief aan trekkelijker moet worden gemaakt. Internationaal moeten comfortabele, geluidsarme rijtuigen worden ingezet met boordradio en andere moderne snufjes. Dit jaar hebben de NS een proef genomen met treinen, die 160 kilome ter per uur rijden inplaats van de huidige maximale 140 kilometer. Be keken wordt, wat internationaal de consequenties zijn van sneller rijden. In ieder geval zijn kortere reistijden, directe verbindingen en hogere fre quenties van groot belang, betoogde Ploeger Bovendien zou de informatie aan de reizigers kunnen worden ver beterd. Het gesleep met koffers moet het publiek zoveel mogelijk worden bespaard en ook de tarievenstructuur moet op de helling. De tarieven vor men het belangrijkste en tevens taai ste punt op de agenda van de confe rentie. Hoe de Nederlandse Spoorwegen al deze voornemens concreet ten uit voer zullen brengen, is nog niet be kend. Vast staat, dat het aandeel van de Spoorwegen in het internationale reisverkeer de laatste dertig jaar flink is gekelderd. Tussen 1950 en 1980 verdubbelde het aantal internatio naal reizende mensen in de trein, maar het vliegtuig wist in dezelfde periode dertig keer zoveel mensen van en naar Nederland te vervoeren. De NS-directeur denkt echter dat de spoorwegen wel goed garen kunnen spinnen bij de teruglopende wel vaart. De toerist lijkt het in deze tijden wat dichter bij huis te zoeken. LEENDE (ANP) - De 22-jarige G. J. M. Raassens uit het Brabantse Leen de is in de nacht van dinsdag op woensdag door een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. ADVERTENTIE vandaag verstuurde brief aan ntrales schrijft de minister dat '.overleg met hen over de maat- foor de begrotingsbehandeling Kamer wil afronden. Eerder seek besloten de ambtenaren- echter het overleg met Pais iorten. Zij zijn het fundamen ts met zijn plan om volgend van de ambtenarenslarissen, n gulden uit de onderwijs- te halen. Un brief aan de centrales blijkt (bewindsman de salarismaatre- ADVERTENTIE vellering o n de inkomens, zoals ngekondigd in de ut faenennota, kan volkomen ■^uitwerken. Dat kan een I becijferen", zegt notabene A man die de gegevens r indroeg waarop het Jinetsbeleid is gebaseerd, ecteur Van den Beid van het ntraal Planbureau. Kan de nister dan niet rekenen? Ton jnen over macht en onmacht ^het Planbureau. gel op 1 januari van volgend jaar wil laten ingaan. De maatregel geldt be halve voor het onderwijzend perso neel ook voor medewerkers in de sec tor van de onderwij sverzoring (schoolbegeleidingsdiensten), het vormingswerk en academische insti tuten. De kortingen lopen, zoals bekend, op naarmate het salaris hoger wordt. Zo zal iemand die 2410 per maand ver dient, er zestien gulden op achteruit gaan en een onderwijzer met een sala ris van 3610 gulden zal 64 gulden moéten inleveren. Inmiddels hebben de directeuren bij het beroepsonderwijs aangekondigd dat zij behalve het rechtspositionele overleg ook het onderwijskundig overleg met Pais zullen opschorten als hij voet bij stuk houdt. Zij hebben aangekondigd dat ze wel het normale werk zullen blijven doen, maar geen tijd meer zullen besteden aan werk groepen, examencommissies, studie commissies en andere organen die zich met onderwijskundige zaken be zien met o zighouden Wat moest de VVD inleveren om aan de macht te blijven? Te veel vond de fractie die liever het kabinet had opgeblazen om daarna met een "ongeschonden" programma de verkiezingen in te gaan. Wiegel won. Liever regeren met concessies dan toekijken vanaf de oppositiebank. Heere Heeresma is terug. En hij laat het merken. Over uitgevers collega-schrijvers en het onderwijs: "Laten ze de tyfus krijgen". BRIEVEN Voor de zoveelste keer meent NieuwsNet Wiegel met een stoot onder de gordel te moeten aanvallen. Gelukkig dat zoveel mensen in het land verstandiger zijn dan deze linkse redactie* Opmerker Puinruimen? Wiegel? Die krijgt z'n eigen erf in het noorden niet eens schoon. En dan dat lekken over die nepbegroting. Die man is zo lek als de mand waardoor hij is gevallen. Gelukkig dat NieuwsNet er niet intuint. Toeschouwer BA valt tussen twee stoelen" 'Goudzwaard in nieuwe tj naar AR-model? Dood recept: internationaal Hjres over euthanasie en moord Vredesonderwijs: odzaak of illusie? 'Ik Xjueer mijn katholieke - endeninterview met William - e^Mogg, hoofdredacteur 'The Times Muziek: de luwe neopostlaatromantiek Philip Glass voor oefabonnement I de Tijd voor 7Vi gulden TR-38 r Postzegel zenden aan de hoofdnummer 6. 0 PA Amsterdam ontvangst acceptgiro ter- (dag en nacht, ook toeral te koop: f3,- door Co Weigraven In het voetspoor van de dag bladen, die zo'n beetje una niem over de inhoud van troonrede en Miljoenennota Zijn heen gevallen, zijn ook de weekbladen zeer kritisch in hun commentaar op de plan nen van het kabinet. De mees te weekbladen vragen zich trouwens af, of er wel plannen zijn ontvouwd. Over de troon rede maken zich vooral Her vormd Nederland, de Haagse Post en de Groene Amster dammer boos. Het eerste weekblad verwijt het kabi net, dat het in de koningin een me dium gevonden meende te hebben om het Nederlandse volk van de ernst van de economische situatie te door dringen. Ongepast en niet terzake, zo meent Hervormd Nederland, de Groene Amsterdammer vindt het commentaar op de vorige troonrede („een uiterst schlemielige troonrede") ook dit jaar van toepassing. „Wordt het geen tijd om dat gedoe met die troonrede af te schaffen?" H. J. A. Hofland zegt in de Haagse Post: „Strikt naar de regels van beleefd heid is het niet helemaal in orde om de nieiiwe koningin met zo'n slap stukje proza naar de Ridderéaal te laten komen". Bijna elk weekblad heeft een eigen invalshoek gekozen om, naast de over het algemeen vernietigende commen taren, aandacht te besteden aan troonrede en Miljoenennota. Else- viers Magazine vermeldt met enige trots, dat het een „exclusief' inter view heeft gehad met premier Van Agt. Dat exclusieve slaat dan op het feit, zoals Elseviers Magazine meldt, dat dit het eerste grote interview met de minister-president sinds jaren is. Wij kunnen daar aan toevoegen, dat het laatste grote interview met Van Agt door Trouw werd afgenomen, vlak nadat hij premier was geworden. Van Agt onthulde toen met enige vrijmoedigheid, dat de vreugde die hij ervoer, toen hij tot lijsttrekker van het CDA werd aangewezen, de zelfde was als de vreugde bij de aan wijzing, op vijfjarige leeftijd, tot ka bouterkoning van een groepje, dat een sprookje zou opvoeren. Of dat voor de premier aanleiding is geweest geen interview meer aan de schrijven de pers toe te staan, dat blijft gissen. Wat de inmiddels tot minister-presi dent opgeklommen kabouterkoning over D'66 in Elseviers Magazine zegt kunt u elders in deze krant lezen. Interessant zijn nu zijn opmerkingen over de economische situatie van ons land. Die is veel ernstiger dan velen inzien, zegt hij. "Aan de andere kant gaat Van Agt sterk op de relativeren de toon. „De kleine discussies hier, de problemen die we hier denken te zien, zijn non-vraagstukken, zijn non-exis tent, futiel en zelfs ridicuul in het licht van wat er in de mondiale ver houdingen op het ogenblik aan de gang is. De wereld haalt de tweede helft van de volgende eeuw niet dan bij een grondige hervorming van het mondiale sociaal-economische stel sel". Kleine suggestie: laten we vol gend jaar de beelden van de troonre de aanbieden aan alle televisie-Sta tions in de wereld. Mokkend NieuwsNet bekijkt de problemen rondom de troonrede en Miljoenen nota vanuit de WD-hoek. Eind au gustus wilde de fractie van deze par tij in de Tweede Kamer het kabinet laten vallen. Reden: de door het kabi net vastgestelde begroting (een „niet- keus") zou weinig kiezers aanspre ken. De WD-ministers weigerden echter het bijltje er bij neer té gooien. Als de fractie haar zin zou doorzetten zou dat leiden tot een vertrouwens breuk met de beoogde lijsttrekker Wiegel, ook niet aantrekkelijk met de verkiezingen in het vooruitzicht. De fractie trok het dreigement dan ook in en aanvaardde mokkend de begro ting. Vrij Nederland beschrijft de kritiek van de Raad van State op de voorbe reiding en strekking van de ontwerp- rijksbegroting voor 1981. De stukken arriveerden óf veel te laat bij het hoogste adviesorgaan van de rege ring èf ze kwamen helemaal niet aan. Over de inhoud schrijven de staatsra den: „Zo is het niet duidelijk in hoe verre de beoogde maatregelen het werkloosheidscijfer terugdringen." Den Uyl, gevraagd naar zijn ervarin gen tijdens zijn premierschap: „Ik geloof zonder overdrijving te kunnen zeggen, dat dergelijke kritiek mij niet onder ogen is gekomen." De Tijd zag in de Miljoenennota aan leiding het reilen en zeilen van het Centraal Planbureau onder de loep te nemen. Dit planbureau levert de re gering de prognoses, waarop het be leid kan worden uitgezet. De direc teur van het planbureau, prof. drs. C. A. Van den Beid, verweert zich in dit artikel tegen de vele kritiek, die van de kant van vakbond en bekende economen op het instituut bestaat. Dat hij politieke uitspraken zou doen vindt hij een onterechte beschuldi ging: „Als Ik vind dat de zaken een verkeerde draai nemen, acht ik het mijn plicht dit te signaleren. Het is vervolgens aan de regering om te zeggen: Nee, we doen het toch maar anders." Heel veel aandacht aan de Miljoenen nota besteedt Elseviers Weekblad. Een commentaar, een column, veel analyses („Vorig jaar werd het beleid afgeschaft, dit jaar de begroting") en een uitvoerig interview met minister Albeda. Het gesprek draait vooral om de vraag, wat hij gaat doen, als het niet tot een vrijwillige inkomensmati ging zou komen. „Ik ben in eerste instantie bezig met het vermijden van een loonmaatregel." De al afge sloten CAO's vindt de minister van sociale zaken gematigd, maar hij wil nog wel gaan praten of daar niet iets van af kan. „Maar als het zo blijft dan komt er van mij geen loonmaat regel." De derde dinsdag in september ver dringt het overige nieuws een beetje. Twee weekbladen beschrijven, hoe een politicus soms vaart op zijn advi seurs. In de Haagse Post is dat de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap: De ge vaarlijke denkers achter Reagan. Godfrey Hodgson van de New States man signaleert één sleutelbegrip: nostalgie. „Hunkeren naar de tijden waarin de wereld aan Amerika toebe hoorde en Amerika toebehoorde aan de welgestelde middenklasse, blanke, Angelsaksische, protestantse gene raals en advocaten en grote zaken lieden." Vrij Nederland is op zoek gegaan naar „de mannen achter Terlouw" en vooral naar de breinen achter het sociaal-economisch plan van D'66. Na lang zoeken stuit VN op vier man. die ook worden geïnterviewd. Enkele antwoorden: „Het is een beetje kof- fiedikkijkerij, dit gerotzooi met cij fers", „Zoveel weten we er niet van", „Onze inkomensparagraaf is weinig- zeggen". Eén adviseur geeft de ver slaggevers van VN een college in in novatie, een stokpaardje van D'66. Vrij Nederland gaat daarna zelf op onderzoek uit en concludeert dat de feiten het werkgelegenheidsbeleid van D'66 geen stevige fundering bie den. En om Reagan en D'66 weer aan elkaar te koppelen de volgende op merking van het D'66 Kamerlid Brinkhorst: „Als Reagan president wordt ben lk de meest geharnaste tegenstander van kernwapenmoder nisering". trouwens dit van: „Wat het Poolse leger van ons niet mag, doet het Turkse leger heel verstandig". Verder zijn er zeer gevarieerde onder werpen in de weekbladen te lezen, al komen een paar thema's In meerdere bladen voor, zoals de nieuwe strate gie van de PvdA, de speciale zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe ontwikkelingsstrategie en het fenomeen Strauss in de Westduitse politiek. Heel uniek is het omslagver haal van de Haagse Post. handelend over het Luv' imperium, oftewel het geheim van de „meidenpop". Een luchtig onderwerp tussen de kommer en kwel, maar toch ook hier blijkt het niet botertje tot de boom te zijn. ADVERTENTIE Staatsgreep ADVERTENTIE Is jodendom een religie, een volk, een cultuur? Of alles te zamen. Nieuws en beschou wingen daarover in het Keizersgracht 117 -1015 CJ AMSTERDAM Neem een abonnement ad ƒ28,10 per kwartaal of 103,per jaar. Brieven portvrij in open envelop: Antwoordnummer 7050, 1000 RA Amsterdam of tel. (020) 235584 of 237763. Losse nrs. 2,30. Op Hervormd Nederland en De Nieu we Linie na besteden alle weekbladen aandacht aan de staatsgreep in Tur kije, zij het, dat De Tijd het afdoet met een commentaar van hoofdre dacteur Arie Kuiper, die de Turkse generaals de gunst van de twijfel gunt. De Haagse Post signaleert pa rallelle belangen tussen de militairen en de afgezette premier Demirel, El seviers Weekblad meldt, dat de staatsgreep mocht van president Car ter, Elseviers Magazine vindt de coup onvermijdeijk en Nieuwsnet is van mening, dat er wel vijfduizend redenen waren voor een staatsgreep. Ook Vrij Nederland vindt de staats greep nauwelijks een verrassing, maar vindt de manier waarop deze machtswisseling in het westen is be groet bedenkelijk. .Terzijde" vindt er Deze week in Hervormd Nederland: Frank Barnaby (Slpri): 'Vreedzaam atoom' en 'militair atoom' gaan hand in hand/Laurens Hogebrink: Voortbestaan van non-prolifera tieverdrag staat op het spel. Interview met architect Wijdeveld (95): 'Ik zal dood gaan, maar niet sterven'/Jos Frenken en de seksualiteit: 'Schuldgevoel is vervan gen dcor faalangst /De psychologie van de religie: Onderzoek naar religieuze ervaring/lkon-serie over gereformeerden: De strijd tus sen principes en haalbaarheid/Burgemeester Bergh van Dode- waard: Regering moet gebaar maken naar actievoerders/Een niets zeggende Vara-brochure over de omroep/VN-zitting in New York: Derde Wereld blijft eensgezind/Verlangen en angst: De Droomko ningin van Maarten 't Hart/Getob en ironie: Moeder en zoon van Gerard Reve. En: Troonrede als (nood)kreet/Stelling en Stemerdink. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weel al voldoende van HN. Ik abonneer mc 36.50 per half jaar 2 Naam Adres Code/plaats - Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag tin open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111. Overal in de losse verkoop 1,85

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9