89.- vrijdag^ zaterdagvoordeel LAATSTE WEEK VERKOOP LOTEN 30.-Voordeel m Gemeente Katwijk Aanpak illegaal storten in Utrecht voldoet niet Nota Stichtse Milieufederatie: Grens Utrecht schoof mee met de Rijn Onderwijsbegroting maakt failliet beleid zichtbaar 'Alleen betrouwbaar personeel mag in oorlogstijd vliegen' 'Kapitein Stelling wordt niet volledig ingezet' Leeuw op stap In vijf jaar dertig doden op politiebureau Helmplicht ook bij nieuw type brommer nodig CNV-voorzitter uit kritiek op open brief 'Ereburgerschap van Van Agt vernietigen' Boerderij in de as Russische soldaj loopt over naarf' Vani6"on- Toiletkast Gerda Plooirok Speel mee met Kojak 1 oktober Veronica televisie DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET UTRECHT (ANP) De nu zes jaar bestaande verorde ning natuur en landschap van d? provincie Utrecht blijkt in dé praktijk niet goed te func tioneren Het aantal illegale stortplaatsen en opslagplaat sen voor autowrakken is nog steeds erg groot, en de contro le op illegale activiteiten en de aanpak ervan is weinig doelmatig. Dit blijkt uit'de resultaten van een onderzoek naar de omvang van de milieu-aantastingen in de provincie UTRECHT (ANP) Op een paar honderd meter van het Vreeburg het hart van Utrecht zijn archeologen ge stuit op stadsresten uit de elfde tot de zestiende eeuw Op de plaats waar straks 140 wonin gen zullen verrijzen zijn restan ten gevonden van een ruim twee meter dikke muur uit de vijftiende eeuw, een bastion uit de zestiende en schamele res ten van een boerderij uit de dertiende eeuw. Een complete verrassing was de vondst van fundamenten van een vermoe delijk vrij groot stenen huis uit de elfde eeuw. Op grond van de vondsten kan de stadsarcheoloog T J. Hoek stra afleiden dat Utrecht in de twaalfde eeuw in het noorden werd begrensd door een zijtak van de Rijn. De bedding is in een eeuw tijd vdermoedelijk door de grote weatertoevoer naar het noorden geschoven en Utrechts stadsgrenzen schoven mee. Hoekstra: „We dachten dat de stadsgrenzen gefixeerd zijn in 1122 toen Utrecht stadsrechten kreeg. Maar nu weten we dat de grens in de twaalfde, dertiende eeuw naar het noorden is opge schoven" De stadsarchivaris mag met zijn mannen nog een maand of twee. drie doorspitten maar dan gaat het zand weer over het verleden en ruimen de mid deleeuwen het veld voor de wo ningnood van vandaag. Christelijke bond: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De laatste begroting van de bewindslieden van onderwijs markeert het faillissement van het gevoerde beleid. Een falend wergele- genheidsbeleid. een onmachtig on derwijsbeleid. Dat zegt de voorzitter van de protestants-christen onder wijsvakorganisatie (PCO), Han Gun- neman. in een eerste reactie op de onderwijsbegroting. Gunneman constateert, in navolging van de algemene en katholieke on derwijsbonden. dat Pais zijn verant woordelijkheid voor de werkgelegen heid in het onderwijs wegschuift. Hij bagatelliseert daarmee zijn verant woordelijkheid als werkgever, aldus de PCO-voorzitter, bovendien redu ceert hij het werkgelegenheidspro bleem vergaand tot een aanbodpro bleem Volgens Gunneman worden de plan nen die de minister in zijn begroting aankondigt, ondergesneeuwd „door een grote hoeveelheid woorden die kennelijk enige volume aan de begro ting moeten geven". Positief vindt hij de aangekondigde verlaging van de groepsgrootte bij het individueel technisch onderwijs en een uitbreiding van de onderwijs- stimulering tot in het voortgezet on derwijs. Op het gebied van het voortgezet onderwijs verwijt hij de bewindslie den een gebrek aan visie Gunneman zegt te hopen dat er over het voortge zet onderwijs goede afspraken wor den gemaakt in de komende kabi netsformatie Dan kan er op basis van duidelijke politieke keuzen een toekomstbeleid worden ontwikkeld, meent hij. Utrecht en de naleving van de veror dening. Het initiatief tot dit onder zoek is in 1976 genomen door de pro gressieve fractie in de Utrechtse sta ten. De door biologie-studenten ver zamelde gegevens zijn bewerkt door drs. F. J. A. Krilse van de Stichting Stichtse Milieufederatie. Zijn nota wordt volgende week officieel aange boden aan milieugedeputeerde dr. B. Hofman. Van 1975 af hebben mede werkers van de provinciale milieukar- tering ongeveer 450 illegale stort- en opslagplaatsen aangemeld. In dezelf de periode zijn ongeveer honderd aanvragen om ontheffing van de ver ordening verhandeld. De onderzoe kers zijn in april van dit jaar gaan kijken bij 35 stortplaatsen die in 1978 en 1979 als illegaal waren aangemeld. Van de 35 bleken er 27 nog net zo bij te liggen of zelfs te zijn uitgebreid en/ of nog in gebruik Zeven stortplaat sen waren afgedekt soms heel slecht en er was er maar één opge ruimd. Gelegaliseerd Het illegale storten gebeurt op grote schaal, en er wordt niet erg doelmatig tegen opgetreden, aldus de nota. Als er iets gebeurt wordt de illegale acti viteit vaak gelegaliseerd met een ont heffing van de verordening en „inge pakt in voorwaarden". „Een dergelijke toepassing van de verordening betekent, dat de be scherming van natuur en landschap via deze verordening niet functio neert". aldus de nota. Krüse stelt ook vast. dat aanvragen om sloten te mo gen dempen met bouw- en sloopafval en ander grof afval, bijna altijd wor den gehonoreerd met een ontheffing van de verordening. Het argument is dan, dat in het agrarisch gebied de bedrijfsvoering niet mag worden be lemmerd. DEN HAAG (ANP) Alleen perso neel dat door de overheid betrouw baar geacht en dat een individueel noodoperaties contract heeft onder tekend. mag in oorlogstijd vluchten uitvoeren in opdracht van de staat. Dat staat in een ontwerp-contrct, dat het rijk heeft gezonden aan de bur gerluchtvaartmaatschappijen KLM. Martmair en Transavia over de inzet baarheid van vliegtuigen in „ernstige, buitengewone omstandigheden van internationale, politieke aard." In die ontwerp-overeenkomst „lucht vervoer in een crisistoestand" is op genomen, dat de staat het recht heeft op het uitsluitend gebruik van vlieg tuigen. zodra het rijk de wens daartoe aan de burgerluchtvaartmaatschap pijen kenbaar maakt. De toestellen zullen met inbegrip van de organisa tie en de hulpmiddelen waarover de luchtvaartmaatschappijen beschik ken moeten worden aangeboden. Volgens het ontwerp-contract vallen het uitvoeren van de vluchten en het onderhoud van de vliegtuigen onder de verantwoordelijkheid van de maatschappijen. Die blijven ook zelf standig belast met de bedrijfsleiding en met de operationele uitvoering en ondersteuning. De maatschappijen moeten naar beste vermogen zorg dragen voor de medewerking van hun personeel. DEN HAAG (ANP) De nieuwe mi nister van defensie De Geus heeft kapitein Stelling beleidsmedewer ker op het departement laten we ten. dat zijn inzetbaarheid is beperkt Volgens de bewindsman is de opvat ting van de landmacht-officier, die zich onlangs in negatieve zin uitliet over het gebruik van kernwapens, onverenigbaar met een optimale taakuitoefening van de krijgsmacht. Op de mogelijke gevolgen van de beperking van zijn inzetbaarheid is kapitein Stelling gewezen, aldus heeft de minister meegedeeld in ant woord op vragen van het GPV-Ka- merlid Van Dis Minister De Geus zette uiteen, dat van een militair, als van ieder lid van een werkverband, verwacht wordt dat hij zijn plichten loyaal vervult. Volgens de minister staan de uitlatin gen van kapitein Stelling daarmee op gespannen voet. Naar vorm en in houd zijn die opmerkingen echter „niet ontoelaatbaar" Ook zegt de mi nister de uitlatingen niet te beschou wen als aanzetten tot dienstweige ring. ALBLASSERDAM (ANP) Een leeuw van het circus „Bas- sie en Adriaan" is gisteren uit zijn wagen op een terrein in Alblasserdam, waar het circus zijn tenten heeft opgeslagen, ontsnapt. De dompteur wist het dier na korte tijd zelf weer in zijn kooi te drijven. Volgens een woordvoerder van de rijks politie had een van de oppas sers de toegang tot de wagen niet goed afgesloten en is het slot tijdens het vervoer openge sprongen. De leeuw heeft tijdens zijn kor te ontsnapping lichte verwon dingen toegebracht aan de be nen van een paard. Een dieren arts heeft enkele hechtingen aangebracht. Her dier zal geen nadelige gevolgen aan de beten overhouden DEN HAAG (ANP) In de afgelopen vijf jaar hebben zich dertig sterfge vallen op een politiebureau voorge daan. De ministers De Ruiter (justi tie) en Wiegel (binnenlandse zaken) hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. In acht gevallen was er sprake van zelfmoord en in zes geval len was overmatig drankgebruik de oorzaak van de dood in de cel. De rest had diverse oorzaken. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Invoering van een nieuw soort lichte bromfiets met min der gebruiksbeperkingen, zou lelden tot een toename van de onveiligheid in het verkeer. Dit concludeert de stichting Wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid in een advies aan de Rijksdienst voor het wegver keer. Invoering van het nieuwe type was voorgesteld door het bedrijfsleven. Gebruik van een valhelm zou niet verplicht zijn en de minimumleeftijd voor gebruikers zou vijftien Jaar moe ten worden. Het idee werd dit voor- Jaar ter sprake gebracht op een ver- keersveiligheidscongres dat door de stichting en de ANWB was georgani seerd. De eerste reacties van de deelnemers waren toen al negatief. De stichting heeft nu gerapporteerd dat techni sche wijzigingen aan de huidige bromfiets weinig of geen gevolgen zullen hebben voor de verkeersveilig heid. Maar het verkeer wordt wél on veiliger indien bij het gebruik daar van de huidige beperkingen niet meer gelden. Zelfs als een deel van de vijf tienjarige berijders vrijwillig een helm zou dragen, becijfert de stich ting voor deze groep zestig tot zeven tig extra dodelijke verkeersslachtof fers, en 1100 1300 extra zieken huisopnamen. Van onze sociaal- economische redactie HAARLEM CNV-voorzitter Harm van der Meulen betreurt het dat vice- voorzitter Wim Spit van de FNV in een open brief zijn teleurstelling uit sprak over de keuze van de Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV) om zich aan te sluiten bij het CNV. De CNV-voorzitter zei dit gisteren op een jubileumbijeenkomst van de Katho lieke Bond voor Kosters in Haarlem. „Met deze brief brengt Spit de discus sie weer op het vlak van de tegenstel lingen en gaat hij voorbij aan de diepere beweegredenen, die katholie ken hebben om lid te worden van een CNV-bond of van het CNV", aldus voorzitter Van der Meulen. In zijn brief zegt Spit dat de KOV en het CNV veronderstellen dat het christendom tot een eenduidige maatschappijvisie leidt. „Dat heeft het CNV en de KOV nooit naar zich toegetrokken. Als Spit veronderstelt dat het model waarvoor hij heeft ge kozen die eensluidende maatschap pijvisie wel garandeert, dan heeft hij het ook moeilijk. De Jongste ontwik kelingen binnen zijn eigen organisa tie moeten hem in dat opzicht veel leren", aldus de CNV-voorzitter. De opmerking van Spit als zou een geloofs- of levensovertuiging geen zuiver organisatiecriterium voor een maatschappelijk organisatie kunnen zijn wees Van der Meulen van de hand. „In een periode als deze is Juist de levensbeschouwing van onschat bare en onmisbare betekenis. Men sen. CNV-leden, mogen en moeten een beroep op elkaar doen. Ze mogen elkaar aanspreken op bijbelse nor men en waarden. Van onze correspondent GELDROP Het ex-PvdA- raadslid Smedema heeft het raadsbesluit van het Noordbra bantse Geldrop om minister president Van Agt te benoe men tot ereburger van deze ge meente bij de Kroon voor ver nietiging voorgedragen. Vol gens Smedema is het besluit in strijd met het algemeen belang en in strijd met de wet. Het raadsbesluit zou de schijn wekken dat de premier Gel drop een voorkeursbehande ling geeft boven andere ge meenten. Strijdig met de wet zou het besluit volgens het raadslid zijn omdat bij de be noeming van Van Agt hoofde lijk is gestemd terwijl dat vol gens de gemeentelijke verorde ning schriftelijk had moeten gebeuren. £1 HAAKSBERGEN (ANP) Aan de Goorseweg in Haaksbergen is gister morgen rond vijf uur een monumen tale boerderij door brand verwoest. De bewoners, onder wie vijf kinderen, konden zich in veiligheid stellen. De Inventaris van de boerderij kon niet worden gered. De schade loopt in de vele tonnen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. KABOEL (Reuter. AP) sche soldaat, die dienst dc ghanistan, heeft zich vervci Amerikaanse ambassade uf en daar om politiek asiel Dit heeft het Amerikaanse van buitenlandse zaken meej dat eraan toevoegde dat regel voorbereiding zijn die in I stemming zijn met de wensen 1 soldaat. Inmiddels heeft de ambassadeur in Washington, nin, zich op het ministerie vi om over de situatie te prat Amerikaanse regering verleen gel geen asiel buiten de VS iemands leven gevaar loopt, komende moeilijkheid is fiJde moet trachten de Rus uit A T tan te krijgen. Hij mag vooi m de Amerikaanse ambassade) In de Afghaanse hoofdstad) zijn tal van opstandelingen] fe teerd zo hebben Westerse dip u meegedeeld. De opstandelinj den de afgelopen tijd de a binnen gekomen. Deze beric! pj; men in zekere zin overeen 1 Ev aankondiging van de Afghai u>: toritelten dat zij enkele tk Amerikaanse. Iraanse, <j( Egyptische en Pakistaanse) nc hebben gearresteerd. Verdeti u over de arrestaties werden a i, ven. Onder de nieuwe am zouden zich. volgens vrijgej ijl den van de Khalq-vleugel vi gerende partij in Afghanistai doxe islamieten en leden van Chinese Sama-partlj bevind r zich verzetten tegen de Russi n< terventie in Afghanistan. Ooit, recentelijk twee Franse Jou; ta gearresteerd zijn. Bere-warm winterjack met veel zakken. Geheel gevoerd Windvangers in de mouwen Afritsbare kapuchon met bontvoering Polyester/katoen Groen, beige mt 48-56 van 119,— voor Alleen deze week Grote Marktstraat 34. Den Haag - Rozemarijn 19-23, Leidschendam - Haarlemmerstraat 115-117, Leiden 3e Inschrijving gegadigden kavels grond voor de bouw van eigen woningen. Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat ge durende de maand oktober 1980 inschrijving mogelijk is voor een kavel grond voor de bouw van een eigen woning. Deze inschrijving is algemeen en niet gericht op een specifiek bouwplan. Inschrijving voor de bouwlokaties "Schutterswei" en "Pierson- straat" en het Centrumplan is echter niet mogelijk, aangezien de adspirant gegadigden daarvoor reeds bekend zijn, dan wel een aparte inschrijving is/wordt opengesteld. De inschrijving staat open voor: 1. ingezetenen van Katwijk die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt; 2. economisch aan Katwijk gebondenen van 18 jaar en ouder, die tenminste 2 jaar werkzaam zijn bij een in deze gemeente gevestigd bedrijf en die niet woonachtig zijn in een gemeen te. die hemelsbreed gemeten vanaf het raadhuis in Katwijk, binnen een straal van 10 km is gelegen te weten: Wassenaar, Voorschoten, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Valkenburg (ZH), Rijnsburg, Warmond, Voorhout, Sassen- heim, Noordwijk en Noordwijkerhout inclusief de buurt schappen. Van de inschrijving zijn uitgesloten: ingezetenen en economisch gebondenen, jonger dan 18 jaar; economisch gebondenden, die nog geen twee jaar werk zaam zijn bij een in Katwijk gevestigd bedrijf; economisch gebondenen, wonend in de hiervoor onder 2. genoemde gemeenten; eerste eigenaar/bewoner van premie-koopwoningen, geduren de de eerste vijf jaren na gereedkoming daarvan; zij die niet als eerste eigenaar-bewoner met medèwerking/ toestemming van de gemeente een premie-woning hebben gekocht, waarop een verkoopregulerend beding rust, en wel gedurende een termijn van vijf jaren na de eigendomsover dracht. Inschrijfformulieren kunnen ingaande 1 oktober as. dagelijks van 9 tot 12 uur ter gemeentesecretarie. Zeeweg 127 (bodekamer, ingang Zeeweg) worden afgehaald, of worden op verzoek toe gezonden. Formulieren die later worden ingeleverd dan 1 november 1980 kunnen niet in behandeling worden genomen. Zij die van één van de vorige inschrijvingsmogelijkheden (in november 1979 en april 1980) hebben gebruik gemaakt behoe ven zich niet opnieuw te melden, tenzij zich in de gezins- of woonomstandigheden of anderszins wijzigingen hebben voorgedaan, die van belang zijn voor de beoordeling van de aanvraag. In die gevallen dienen de wijzigingen vóór 1 november 1980 schriftelijk te worden doorgegeven. Degenen die een bevredigende oplossing voor hun huisvestings probleem hebben gevonden en geen belang meer hebben bij de eerdergedane inschrijving, worden verzocht dit schriftelijk kenbaar te maken. Burgemeester en Wethouders van Katwijk, de secretaris. de burgemeester G.Verheule,lo.s. C.A. Bos. SANITAIR ONDERDELEN en koperen pijp en fittingen Zeer scherpe pnizen Gloeibiokken en glasstrips voor alle merken gashaarden De Nie KORT RAPENBURG 5-7-9 LEIDEN. TEL. 071-130098. 4 kamer eengezinswoning In NoordoostpoMer omgeving Emmeloord. Rullen voor beneden woning Den Haag llatat omgeving Zuiderpark. Moerwijk of Morganstond Br o.nr.v dit blad Agend DEGEMEENTER De gemeenteraad vergadert op maai tember om 19 00 uur m de raadz» Groenmarkt over de volgende punten woningbouw in Houtwi|k voorschriften ter bestrijding van hi zaakt door geparkeerde vrachtwagens' toegankelijk maken voor gehandi het perceel Javastraat 26 modernisering van de entree van Willemstraat 40a beschikbaarstelling aanvullend kre< restauratie van de molen ,.De Kori Margaretha van Hennbergweg 4 (besi nument) uitvoering van civieltechnische het eerste herindelingsplan Schippersl uitvoering van civieltechnische bouwplan Molenwijk-noord aanpassing van het sportpark aan denhoutseweg herinrichting van het Koningsplein handhaving van percelen in urgent van de Rivierenbuurt subsidiëring van de Stichting Miliei bouw van 225 woningwetwoningen Waldeck door de Prot. Chr Woningl ging „De Goede Woning' verlenging duur erfpachtsrecht van legen aan de Enkhuizensestraat en de straat aankoop van de percelen Witte de 26/28. 166/168 en 16/16a. Hemsterhi 84. Parallelweg 119/120 alsmede de ai ten van Miereveltstraat 44 II en 46 en Breedstraat 104/106/108. Bakkei Schajjenlaan 22 t/m 34 (even nummi ontwerp-begrotmg 1981 van s-Gravenhage beschikbaarstelling krediet t.b.v hei telijk verpleeghuis „Huize Kranenburg instandhouding Koningin Emmasch naamsverandering kleuterschool Gl 43 Wanneeru overeen of meer agenóaf wilt weten, kunt u de tekst van de sti worden behandeld inzien in het Ge Informatiecentrum aan de Groenmarkt op maandag van 11 00 uur tot 17 00 dinsdag tot en met vrijdag van 09 00 tol en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 stukken zi/n bovendien tegen betaling Ut kosten verkrijgbaar op het Stadhuis, ter De Monchyplein 14, bide aidehnJ Zaken, kamer 2023. telefoon 62411' anfl 2198 1 bit ree en i|ni Spreekrecht Voor de agendapunten woningbouw wi/k en handhaving van percelen in gebied II van de Rivierenbuurt is nof heid tot inspreken gedurende een aanvang van de vergadering U kunt zich daarvoor tot uiterli/k dn de aanvang van de vergadering opi voorzitter van de gemeenteraad Bl De Monchyplein 14. telefoon 624 2044. onder vermelding van uw naam het onderwerp De spreektijd is maximaal 5 minuten fl dn C( Burj 241! Vendor mini-panty s Ancona 20 Denier gevormd 11 Mode kleuren w.o paars, brique. marine en raf. Maten 36 t/m 44 Herenshirt 65/35% Polyester/ katoen Fijn streep- dessin in blue. grijs en beige Maten 36 t/m 43 voor AViT antistatisch materiaal verstelbaar interieur 3 deuren met spiegels (vochtbestendig) verlichting. 2x 40 Watt aansluitingen voor electrische appara tuur. Van CQ. voor Uchtdimmers In- en opbouwmo- dellen Energiebe sparend. 600 Watt. Van 43r3U voor 36.95 300 Watt. voo/&" 16.95 India-kussens Formaat 40x40 cm Handgeweven met franje In uni beige of streepdessin Van 48r50"ww» voor D." Van 100% polyester, geheel gevoerd Met plooien rondom In o a. grijs, bordeaux-rood en beige Van4»0r voor VROOM^DREESMANK ook geldig op de plaatselijke koopavond

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8