erzet groeit tegen ilaatsing kruisraket Weer aanslag in Turkije Portugese pers wordt gebreideld lurven militairen Kim naar de galg te brengen? Moskou en Washington niet lief voor elkaar ■parlementsleden Berlijn zet Irakezen uit jlgisch kabinet beraadt zich morgen euwe kaping danks actie wind Havana Suriname mogen id niet verlaten Federatie vrije vakbonden Polen DERDAG 18 SEPTEMBER! 980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S [OSSEL, OSLO (Reuter, AP, ANP) Het Belgische kabinet gaat zich morgen beraden over eventuele plaatsing van kruisraketten op zijn grondgebied. Vooral onder de socialisten taal een toenemend verzet tegen die plaatsing. Het is dan ook bepaald nog niet zeker of het jlnet Martens er nu al uitkomt. Het ls niet ondenkbaar dat men een beslissing voorlopig ar een half Jaar vooruit schuift. Belgische rrinlsterscomité voor jnlandse zaken vergaderde giste- over de kwestie, maar kwam jn stap verder." De militaire spe- st van de Vlaamse socialisten, j Tobback, zei dat een snelle sslng Inzake de rakettenkwestie nodig is. Het regeerakkoord, dat «sis vormt van het coalitiekabi- van socialisten, liberalen en chris- democraten. voorziet in de moge- leld van uitstel van de beslissing eind volgend jaar, wanneer daar naar rekening wordt gehouden de internationale situatie. back wijst er voorts op, dat het jsche ministerie van defensie nog ds niet weet over de be trouw heid van de kruisraket. De Ame- anse publicist Andrew Cockburn ijft in een artikel van het Belgi- blad Humo, dat het technisch tem van dit wapen van geen en- nut is boven het landschap van rd-Europa. Het systeem werkt al- boven zacht glooiende land- ppen. waarop geen sneeuw ligt ls er geen sprake is van zware nvai. Bovendien moet het land voor de lancering van zo'n ra arst verkend worden door een [tuig dat op geringe hoogte een rkaart vervaardigt. In een reac- ip het artikel zegt Tobback dat MI (AP. Reuter) De medede- van de Cubaanse autoriteiten kapers zwaar zullen worden ge- of teruggestuurd naar de Vere- Btaten voor berechting heeft abaanse vluchtelingen er niet rhouden een toestel van de appij Delta te dwingen koers naar Havana. Het was de ïping binnen vijf weken, ïg 727 was gisteren met 111 i aan boord op weg van Atlan- Columbia in de staat Zuid- (u weet wel van het eredoc- ïn de twee Cubanen de stoe- sn stewardess met, een vloei- ïnnen te besprenkelen die len benzine was. Dat gebeur- lak voor de landing op de lucht- n van Columbia. In tegenstelling inds kort het gebruik is was aan van het toestel geen speciale feidsagent. merikaanse minister van buiten- e zaken Edmund Muskie heeft voldoening over uitgesproken Juba zelf ook maatregelen gaat in tegen de kapers. Minder is in de VS te spreken over de ing van Havana teleurgestelde telingen weer op te nemen. „Er n weg terug, de vlucht was een reis", aldus het partijblad het probleem van de raketten door zijn partij nooit technisch, maar mo reel is gesteld We gingen ervan uit dat het wapen deugdelijk was, aldus de socialist. Besluiteloos De voormalige minister van buiten landse zaken van België, de socialist Simonet, is scherp uitgevallen tegen de besluiteloze houding van het kabi net. In een toespraak tot de American and Common Market (Gemeenschap pelijke Markt) Club wees Simonet op de rakettenproduktie van de Sowj et- Unie. „Al diegenen die uit bereke ning, naïviteit of electoralisme (ver kiezingsoverwegingen) gekant zijn te gen de opstelling van nieuwe kernra ketten, nemen een onverantwoord ri sico voor de veiligheid van het land en de solidariteit van het Atlantische bondgenootschap", aldus de oud-mi nister. Binnen de socialistische partij in Noorwegen, die deel uitmaakt van de regering, ls een groeiend verzet te bespeuren tegen de opslag van Ame rikaanse wapentuig, dat in geval van oorlog tegen de Russen kan worden gebruikt. De regering van premier Odvar Nordli heeft zich tot dusver ingezet voor zo'n opslag, maar binnen de achterban begint het danig te rom melen. Het veizet komt zowel van groeperingen die voor als van groepe ringen die tegen het NAVO-lldmaat- schap zijn. Vanmorgen vroeg is op de Noorse kust een landing uitgevoerd door 16.000 militairen van het Atlan tisch bondgenootschap in het kader van de oefening Teamwork. Aan deze oefening wordt deelgenomen door en kele duizenden Amerikaanse en Noorse militairen. vanging van de Poseidon-raket op de Amerikaanse onderzeeërs door de Trident C-4 raket, die een grotere reikwijdte heeft. In zijn algemeen heid vindt het instituut dat men niet langer kan zeggen, dat de kwalitatie ve voorsprong van het Westen de kwantitatieve voorsprong van het Oosten compenseert. MOSKOU, MADRID (Reuter, AP) Moskou heeft gisteren weinig verzoenend gerea geerd op het westelijke voor stel om op 15 oktober bespre kingen te beginnen over de mlddellange-afstandsraket- ten. Eenzelfde opstelling van de landen van het Oostblok is waar te nemen op het voorbe reidend overleg voor de Euro pese Veiligheidsconferentie In Madrid. D- Russische televisie omschreef het aanbod van de NAVO om op 15 okto ber in Genève besprekingen te begin nen over beperking van de aantallen middellange-afstandsraketten in West- en Oost^Europa als een poging het westerse publiek te misleiden. In een toelichting op de westelijke uit nodiging wees de televisie erop dat ook de zogeheten „forward based sys tems" (Amerikaanse vliegtuigen in Europa die met kernraketten zijn uit gerust en Amerikaanse onderzeeërs met raketten die onder de NAVO vallen) bij het overleg moeten worden betrokken. Het voorstel voor een ge sprek heeft veel weg van een poging van de Amerikanen om de westelijke bondgenoten tevreden te stellen, al dus het Russische commentaar. „Het lijkt erop dat Washington, onder ster ke druk van zijn Westeuropese bondgenoten die zich de noodzaak van besprekingen realiseren, nu tracht de kluit te belazeren". Madrid Tijdens de voorbereidende bespre kingen in Madrid voor de daar op 11 november te beginnen Conferentie over Europese Veiligheid en Samen werking is het tot een eerste confron tatie gekomen tussen Oost en West. Een Spaans voorstel voor een agenda voor de besprekingen, dat gebaseerd was op de agenda van de toetsings conferentie in Belgrado twee Jaar te rug, is door de landen van het War schau Pact afgewezen. Dit gebeurde nadat eerst een aantal westerse en neutrale landen het voorstel hadden toegejuicht. Voorstellen kunnen ech- ter alleen bij unanimiteit worden Stcilin aangenomen. te besteden aan problemen van ont spanning en ontwapening. Ook zou den de Russen weinig meer voelen voor nog meer vervolgconferenties zoals in Belgrado is en in Madrid moet worden gehouden. Ze zouden zich bij het voorbereidend overleg dan ook niet willen binden aan een derde vervolgconferentie. Een woord voerder van de Amerikaanse delega tie noemde de opstelling van de Oost europeanen, die verwoord werd door de vertegenwoordiger van Tsjechos- lowakije, telerustellend. Het Spaanse voorstel werd ingediend nadat een eerder idee van Oostenrijk niet de instemming van de Sowjet- delegatie wist te verwerven. Het on overkomelijke punt voor de Russen is dat het Spaanse agenda-voorstel ruimschoots mogelijkheden biedt voor het bespreken van de situatie van de mensenrechten in de Sowjet- Unie en de Russische inval in Afgha nistan. De Russische delegatie gaf gisteren te verstaan, dat men er beter aan zou doen de volledige aandacht In het afgelopen jaar zijn in de Sow- jet-Unie maatregelen ter onderdruk king van afwijkende politieke opvat tingen genomen die de ergste waren sedert het Stalintijdperk. Dit zei het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren bij monde van Patricia Derian, hoofd van de afde ling mensenrechten van het ministe rie. Ze legde haar verklaring af voor een commissie van het Amerikaanse Congres. De hoorzitting vond plaats met het oog op de komende Europese Veiligheidsconferentie in Madrid. Voorsprong De Sowjet-Unie en haar bondgenoten hebben een grote voorsprong op het Westen zowel op het terrein van de strategische kernwapens als op het terrein van de conventionele bewape ning. Dit staat in het jaarlijks rapport van het in Londen gevestigde Insti tuut voor Strategische Studies. Pas als de NAVO in de jaren 1983 en 1984 overgaat tot de installatie van nieuwe langeafstandsraketten is er weer kijk op herstel van het evenwicht. De directeur van het Instituut, Chris- toph Bertram, wees erop dat de ge beurtenissen in Polen en in Turkije weinig veranderingen betekenen voor de verhouding tussen Oost en West. Het instituut doet een beroep op, de Verenigde Staten meer aandacht te besteden aan een strategische kern wapenmacht die in staat is een Sow- jet aanval te overleven, aangezien de Russen druk bezig zijn met de ont wikkeling van een kernmacht die op het land gelegen rakettenbases van de Amerikanen kan vernietigen. Het insituut schaart zich achter de bouw 'van de mobiele MX-raket en de ver- Het openbare leven in Turkije gaat weer zijn gewone gang. Hoewel het aantal militairen op straat beperkt gehouden wordt, staan op strategische punten nog tanks opgesteld. ANKARA (Reuter, AP) Enkele uren na een verklaring van een op Moskou georiënteerde extreem linkse politieke groepering in Turkije, dat men de vrijdag uitgevoerde militaire staatsgreep bloedig zou wreken, hebben twee gewapende mannen in Istanboel een moordaan slag uitgevoerd op een politieofficier. De militaire autoriteiten zoeken de daders van de aanslag, die nog voorts vluchtig zijn, in deze groepering, aan geduid met de afkorting DEV-SOL. Deze groepering heeft zich eerder ook verantwoordelijk gesteld voor de moord op oud-premier Erim. De aan slag kwam nadat militairen kantoren en woonhuizen van extreem-linkse politieke figuren hadden uitgekamd. De aanslag van gisteren was de twee de politieke moord sedert de militai- AMARIBO (SNA) Voormalige van het Surinaamse parlement in hun land niet uit. Dat staat in brief van luitenant R. Abrahams nagenoeg alle oud-parlementa- sns het Surinaams nieuwsagent- is het schrijven gedateerd: 8 raber. SNA maakt tevens be- dat leden van het parlement in lame meer mochten declareren verdienden. Iedere maand I een parlementslid 750,-. WEST-BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse autoriteiten hebben gisteren zonder vorm van proces twee Iraakse diplomaten op het vliegveld naar Frankfurt gezet, waar ze onder politiebegeleiding in een toestel naar Irak werden geplaatst. De twee Iraakse diplomaten zijn uitgewezen, omdat zij ervan werden verdacht een bomaanslag te hebben willen plegen op een conferentie van Koerdische studenten in West-Berlijn. De twee diplomaten waren werkzaam op de Iraakse ambassade in het oostelijk stadsdeel werden op 1 augustus in West-Berlijn gearresteerd. Op het moment van hun arrestatie hadden ze een koffer vol explosieven bij zich, waarmee een aanslag zou moeten worden gepleegd op een jeugdhotel waar tweehonderd Koerdische studenten verbleven. Op aandrang van de Westduitse regering hebben de Westberlijnse autoritei ten besloten het stelletje het land uit te zetten. Daarbij speelden zowel veiligheidsoverwegingen als het buitenlands beleid van de bondsrepubliek Kabiü6t een rol. Irak zou de Westduitsers hebben toegezegd dat in Oost-Berlijn gestationeerde diplomaten zich niet meer naar het westelijk stadsdeel zouden begeven. ren de macht overnamen van de rege ring Suleyman Demirel. Voor afgelo pen vrijdag vielen gemiddeld zestien slachtoffers per dag door politieke gewelddaden. De Turkse politie werd gisteren ge confronteerd met de gewelddadige dood van de in de gevangenis verblij vende leider van de groepering die zich „marxistisch-leninistische gewa pende propaganda-unie" noemt, Zeki Yumurtaci. Hij was door de politie naar een bepaalde plaats gebracht in verband met het onderzoek naar een vorige aanslag, toen medestanders van hem in een gevecht met de politie Yumurtaci wilden bevrijden. Die ac tie werd zijn dood. Ondanks het feit, dat de staat van beleg in geheel Turkije van kracht is, maakt het leger zich tot dusver niet schuldig aan grootscheeps machts vertoon. De militairke machthebbers geloven dat hun coup op niet veel verzet zal stuiten bij het overgrote deel van de bevolking en die eerste indruk lijkt voorlopig wel juist te zijn. Van onze correspondent LISSABON De hoofdredacteuren van de Portugese radio- en televisienieuwsdiensten hebben alle berichtgeving over de onlangs begonnen verkiezingscampagnes verboden. De jour nalisten spreken van censuur en hebben als tegenmaatregel besloten geen regeringsnieuws meer te geven. Volgende week zullen vrijwel alle Portugese journalisten twee dagen staken vanwege het vastlopen van de CAO-onderhandelingen. De militaire machthebbers zijn druk bezig met de samenstelling van een reering. De meest waarschijnlijke kandidaat voor het premierschap is prof. Turhan Feyzioglu, voorziktter van de uiterst kleine Republikeinse Vertrouwenspartij. Hij krijgt al poli tiebescherming. Overigens worden ook andere namen genoemd in het Turkse militaire en politieke circuit. In de regering zal in ieder geval wel Turgut Ozal zitting nemen, die,waar schijnlijk belast wordt met de econo mie van het land. De militaire autori teiten hebben toegezegd dat zij nog deze week de samenselling van een kabinet zullen bekend maken. Dat kabinet blijft overigens wel onder verantwoordelijkheid van het leger staan. De grote man van de staatsgreep, generaal Evren, heeft gisteren be kend gemaakt dat de militairen per sonen zonder vorm van proces kun nen oppakk en dertig dagen vasthou den. Bovendien hief hij het vrijdag ingestelde verbod op reizen van Tur ken naar het buitenland op. Het ver bod werd al eerder opgeheven voor in het buitenland studerende en voor gastarbeiders. Tot dusver hebben de Turkse maatregelen van de nieuwe machthebbers redelijk positief ont vangen. Met deze gebeurtenissen groeit het conflict tussen de journalisten en de door de regering benoemde hoofdre dacteuren naar een hoogtepunt. Het is zover gekomen dat de radionieuws dienst haar programma eerst aan de hoofdredacteur moet voorleggen voordat het mag worden uitgezon den. De uitzending van dinsdagnacht ging daardoor een kwartier te laat de lucht in. De hoofdredacteuren die allen tot het kamp van de regeringscoalitie beho ren, zeggen met deze maatregelen juist de objectiviteit te willen waar borgen. Het verbod op verkiezings- nieuws maakt haar uitzendingen ech ter tot een spreekbuis voor de rege ringspartijen van de Democratische Alliantie, omdat de regeringsactivi teiten wel moeten worden verslagen. Behalve de journalisten hebben ook de Revolutionarie Raad en de natio nale verkiezingscommissie die de supervisie over de verkiezingen heeft hun bezorgdheid uitgesproken over het eerlij ksheidsgehalte van de lopende campagne. Incidenten Sinds het begin van de verkiezings campagne afgelopen zaterdag heb ben zich reeds een groot aantal inci denten voor gedaan. In de Alentejo werden plakkers van de communisti sche APU beschoten door werkne mers van een grootgrondbezitter. Twee mannen moesten met schot wonden in een ziekenhuis worden op genomen. Knokpartijen tussen el kaar beconcurrerende plakploegen zijn schering en inslag. Dinsdagnacht trad een knokploeg van de Democratische Alliantie met knuppels en fietskettingen op tegen de partij van de radicaal-linkse ma joor Othelho de Carvalho, de groep FUP. De politie kwam tussen beide en vond toen in een auto van de FUP molotow-cocktails. Deze zelfgemaak te brandbommen zouden door de aanhangers van de Alliantie kort te voren in die auto zijn gelegd. Majoor Otelho zei, dat de knokploeg uit le den van de vereniging van ex-com mando's stond. Deze vereniging speelt een actieve rol in de ondersteu ning van de presidentskandidaat van de Democratische Alliantie, generaal Soares Carneiro. Overigens werd de FUP van majoor Othelho in meer dan de helft van de kiesdistricten verboden mee te din gen. Volgens de rechters zou de kan didatuur van de FUP te laat zijn ingeleverd. De rechters van andere districten waren echter het tegendeel van mening. „Het politieke klimaat van vandaag doet me denken aan de jaren dertig in Duitsland, voordat Hitier aan de macht kwam", zei Otel ho gisteren. Volgens Mario Soares, leider van de socialistische oppositie, begint Portugal op een „bananenre publiek" te lijken. GDANSK (Reuter. AP, DPA) De diverse onafhankelijke vakbondsco- mités in Polen hebben besloten een nationale confederatie van onafhan kelijke vakbonden te stichten. Dit besluit viel gisteren tijdens een bij eenkomst van ongeveer driehonderd leiders van onafhankelijke vakorga nisaties bij bijeen waren in de haven stad Gdansk. Lech Walesa, de leider van de nieuwe, vrije vakbonden, ver klaarde dat de vertegenwoordigers van de 35 aanwezige organisaties vol gende week de nieuwe bonden geza menlijk zullen laten registeren bij de districtsrechtbank in Warschau. De vakbondsvertegenwoordigers deden gisteren overigens wel een uitval naar de regering en de pers die de bonden in hun activiteiten zouden tegenwer ken. Walesa deelde gisteren eerder mee dat hij tegen de oprichting van een nationale overkoepelende organi satie was, maar de meerderheid van de aanwezigen ziet in een dergelijke organisatie juist een bescherming te gen de overheid. Walesa heeft giste ren ook laten weten dat hij binnen kort naar de paus gaat ook een Pool. KABOEL. WASHINGTON (AP. Reu ter) De Sowjet-Unie heeft de Ver enigde Staten gevraagd de Russische soldaat die asiel heeft gezocht in de Amerikaanse ambassade in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel, terug te sturen. De Russische soldaat die zich afgelopen maandag bij de ambassade meldde, heeft daar voorlopig onder dak gekregen. Het is echter niet ge bruikelijk dat via ambassades asiel wordt verleend door de Verenigde Staten, tenzij er sprake is van levens gevaar. Aangenomen wordt dat •Washington nu werkt aan een rege ling die tegemoet komt aan de wen sen van de soldaat. Johan ten Hove uidige machthebbers in Zuid-Korea zijn vast besloten voor eens en i af te rekenen met de man die de afgelopen twintig jaar het titaire systeem in het land te vuur en te zwaard heeft bestreden. >v i J&: -r iwn ander heeft oppositieleider Kim Jing de dictatuur van de vorig jaar oorde president Park Tsjoeng Hee uit- gd en de nieuwe, onlangs beëdigde ent Tsjoen Doo Hwan was er zeker at hem geen ander lot beschoren zou Hij reageerde snel. Al in mei van dit •iet hij Kim oppakken, half augustus 1 hij voor de krijgsraad op beschuldi- van hoogverraad, samenzwering en «g en gisteren werd hij dan ter dood frdeeld Waarmee Tsjoen zijn gevaar erivaal, de man die het waarschijnlijk "ge in de strijd om het presidentschap i hem zou kunnen opnemen, buiten fteeft gezet. bewees bij de presidentsverkiezingen |1 dat hij over een grote aanhang ukte door 45 procent van de stemmen «zamelen. Die verkiezingen werden gewonnen door Park Tsjoeng Hee. volgens de oppositie zou Kim als •innaar uit de bus zijn gekomen als het eerlijk zou zijn toegegaan. Waar lik dacht Park er net zo over, want in j"°er van hetzelfde jaar kondigde hij °dtoestand af en het jaar daarop joeg via een uiterst omstreden referendum nieuwe grondwet door, de beruchte "-constitutie, die hem dictatoriale "en verschafte. Kim verdween naar Japan van waaruit hij volgens de Zuidkoreaanse regering onder mijnende acties tegen het bewind in Seoel opzette. In 1973 werd hij door de Zuidkore aanse inlichtingendienst KCIA uit een ho tel in Tokio ontvoerd en in Seoel onder huisarrest gesteld. Op Japanse aandrang, want zijn ontvoering had daar een stevige politieke rel veroorzaakt, werd hij kort daarop toch weer vrijgelaten. In 1976 werd hij samen met de vroegere (democratisch gekozen) president Yoen Po Soen opgepakt nadat zij, met andere dissidenten in een kerk in de hoofdstad op het aftreden van Park en het herstel van de democratie in Zuid-Korea hadden aangedrongen. Zij wer den veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf, maar na twee jaar al weer vrijgelaten onder een algemene amnestie-regeling, uit gevaardigd door Park. Aan de macht van Park kwam onverwachts een eind toen hij in oktober vorig jaar door het hoofd van de inlichtingendienst werd doodgeschoten. Het gebeurde op een mo ment dat het verzet tegen de Yushin-grond- wet in brede lagen van het volk groeiende was. en de opvolgers van Park waren het er over eens dat de tijd rijp was voor een MSChtSOTGGD zekere democratisering van de Koreaanse samenleving. Opvolger en tussenpaus Choi Kyoe Hah beloofde herziening van de Twee Zuidkoreanen in de hoofdstad Seoel lezen in de krant dat de dissidenten leider Kim Dae Jung ter dood veroordeeld is. De Koreaanse kranten brachten het nieuws zonder commentaar. grondwet en tevens presidentsverkiezingen binnen twee jaar. Onmiddellijk traden kandidaten naar vo ren. Kim Young Sam, de leider van de oppositionele Nieuwe Democratische Par tij. Kim Jong Pil. de leider van de Park- getrouwe Democratische Republikeinse Partij en niet te vergeten Kim Dae Jung. Een deel van het leger en met name de chef van de militaire inlichtingendienst, gene raal Tsjoen Doo Hwan. dacht er anders over en vond dat politiek niet aan burgers kon worden overgelaten. Eigenlijk deed de ge neraal al in december vorig jaar zijn beslis sende greep naar de macht, toen hij een groot aantal generaals, onder wie generaal Tsjoeng Seung Hwa, de man die de beperk te staat van beleg moest handhaven, liet arresteren. Sindsdien slaagde de generaal erin zijn macht gestaag uit te breiden en de weg naar het presidentschap vrij te maken. Studentenrellen in Seoel, massale opstan den in Poessan en Kwangjoe om de beloof de democratisering af te dwingen, werden neergeslagen en gebruikt om de staat van beleg weer volledig van kracht te maken. Alle drie potentiële presidentskandidaten, de drie Kimmen, werden opgepakt: Kim Young Sam wegens zijn oproep aan de Verenigde Staten nu maar in te grijpen, Kim Jong Pil wegens corruptie en Kim Dae Jung wegens hoogverraad, samenzwering tegen de staat en het oproepen en uitlokken van de opstand in Kwang-joe. Hiermee lag voor generaal Tsjoen de weg naar het presidentsschap open. Eind augus tus werd hij door een nog door Park inge steld kiescollege benoemd en begin deze maand beëdigd als president. Hij beloofde verkiezingen voor volgend jaar, maar daar zijn zoveel voorwaarden aan verbonden dat het vrijwel zeker ls dat Tsjoen zal worden herkozen. Te meer daar hij nu de belang rijkste van zijn drie rivalen heeft uitgescha keld Want ook als het doodvonnis niet wordt voltrokken, dan zal de 54-jarige Kim ongetwijfeld een zo lange gevangenisstraf te wachten staan dat terugkeer in de Zuid koreaanse politieke arena niet meer moge lijk is. Zeker is dat het Zuidkoreaanse regime on der stevige druk van het buitenland zal komen te staan Kim niet op te hangen. Met name de Verenigde Staten en Japan, belangrijke handelspartners van Zuid-Ko rea, hebben meermalen laten weten niet erg gelukkig te zijn met de manier waarop Tsjoen „democratisering van de Zuidkore aanse samenleving" uitlegt. Maar de vraag is in hoeverre het huidige bewind daarvan onder de indruk raakt. Het bewind zit stevig in het zadel, de oppositie is aan banden gelegd, die dissidenten zitten vast en de pers is volstrekt gemuilkorfd. In de overtuiging dat interne rellen snel de kop kunnen worden ingedrukt en dat de internationale consternatie van korte duur zal zijn, kan het bewind kiezen voor een uitvoering van het doodvonnis en een totale vernietiging van Kim. Te meer daar de machthebbers er evenzeer van overtuigd zijn dat een levende Kim in de gevangenis een voortdurende bron van onrust zal zijn. Kerkelijke kringen hadden gistereen niet al te veel vertrouwen in de kansen voor Kim. „De militairen haten hem zo zeer dat niets ze zal weerhouden van het uitvoeren van het vonnis. Het leger geeft niets om de wereldopinie. Kims enige hoop is dat het geen Koreaanse traditie is je vijanden te executeren." Maar ook die traditie is al eens doorbroken. De acht politieke gevangenen, die op 9 april 1975. de dag dat een missie van Amnesty International Zuid-Korea ver liet, in Seoel werden opgehangen, hebben aan die traditie weinig gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7