Centrum Prinsegracht 39 over een week weer open Moeilijkheden met 'Hollands Spoor' Kinderspeelplaats stinkt naar olie Bouw hypermoderne bioscoop in Leiden gaat niet door HOOOOGSTE RENTE KORT Vier stafleden geschorst Hoogbouw achter Haags station Reorganisatie Gemeente neemt grondmonsters Cameradirectie: gemeente dwarsboomt plannen BIJ DE nutsspaarbankS :DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET APELDOORN (ANP) De 26-jarige I. M. Stapelkamp uit Haarlem en de 25-jarige K. M. Betje uit Westzaan zijn maandagavond door een auto botsing in Apeldoorn om het leven gekomen. CONCERT Het Rotterdamse Philharmonisch Orkest onder leiding van David Zinman geeft vrijdag avond een concert in de Stadsgehoor zaal in Leiden. De violist Wolfgang Schneiderham verleent solistische medewerking. Het orkest speelt wer ken van Bach, Mozart en Tsjaikov- sky. Aanvang: 20.15 uur. CARILLON De stadsklokkenis- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het opvangcentrum voor verslaafden aan drugs aan de Prinsegracht 39 in Den Haag gaat volgende week vrijdag weer open. Er worden twee nieuwe portiers aangesteld en men overweegt de invoering van een pasjessysteem. Vier leden van (e staf zijn geschorst. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tussen de directie van de PTT en het sta van Den Haag is een pittig meningsverschil ontstaan ov afmetingen van een postverwerkingsgebouw dat de PT gaan bouwen achter het station Hollands Spoor. Dit staat in een verklaring die het bestuur van de Stichting Opvang en Hulpverlening Drugverslaafden (SOHD) gisteravond heeft uitgegeven na een bestuursvergadering, waarbij ook drie leden van de staf van het centrum aanwezig waren. Het op vangcentrum sloot vorige week vrij dag zijn deur na een reeks conflicten binnen de leiding. Volgens de verklaring zal de beheers baarheid van de Prinsegracht 39 be ter worden, nu de portiersfunctie zal worden vervuld door twee (nieuw aangenomen) portiers inplaats van voorheen vier hulpverleners c.q. por tiers. die voorlopig op non-actief zijn gesteld. Zij zouden duidelijk niet goed hebben gefunctioneerd. Kan voor hen geen passende werkzaam heid worden gevonden, dan worden zij ontslagen. In verband met het beperkte aantal stafleden dat kan worden ingezet, zullen de openingstij den worden bekort en zal het cen trum minder dagen open zijn. Daar wordt de komende week overleg over gevoerd, evenals over het eventueel invoeren van een pasjesregeling. De functie van directeur Penning, een figuur met wie de staf niet hele maal goed overweg kan, zal niet ver anderen Hij zal zich vooralsnog uit sluitend blijven bezig houden met de voorbereiding van het nieuwe cen trum op het adres Prinsegracht 41. Vóór 1 maart van het volgend jaar wordt bekeken of het dienstverband van Perming wordt verlengd. Op korte termijn gaan bestuur, staf en directeur praten over een door de heren Alblas en Wagemans opgesteld rapport, waarin reorganisatie van zo wel staf als van bestuur wordt voor gesteld. Vooruitlopend op dit overleg houdt bestuurslid Ramlal zich bezig met een tijdelijke begeleiding van de dagelijkse gang van zaken in het cen trum, zo mogelijk geholpen door één of twee aan te trekken deskundigen. In afwachting van de besluiten naar aanleiding van het rapport hebben alle leden van het bestuur hun func tie ter beschikking gesteld. Zij blij ven aan tot er een nieuw bestuur gekozen is. Het bestuurslid Verzijden heeft de vergadering van gisteravond niet meegemaakt, doordat hij dins dag zijn functie heeft neergelegd. Bestuursvoorzitter Van Andel gaf in een toelichting te kennen, dat de drie stafleden, die waren uitgenodigd bij de bestuursvergadering van gister avond, achter de nu genomen beslui ten staan. Hij zei zeker te zijn dat de niet aanwezige stafleden zich even eens in de plannen kunnen vinden. De drie aanwezige stafleden onthiel den zich gisteravond wat dit betreft van ieder commentaar. De komende week plegen bestuur en staf overleg met de Haagse gemeen tepolitie om al gemaakte afspraken over politie-optreden met betrekking tot het opvangcentrum te „precise ren". Een verscherpt politie-optreden heeft de stEif onder meer aanleiding gegeven tot sluiting van het centrum over te gaan. Het bestuur heeft zich onthouden van enig oordeel over de politie. De kinderspeelplaats aan de Stille Veerkade. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Personeel van gemeentewerken in Den Haag heelt gisterochtend opnieuw monsters genomen van de grond van een kinderspeelplaats aan de Stille Veerkade, teneinde te onderzoeken of er een ontoelaatbare hoeveelheid olie in zit. Omwonenden hebben herhaaldelijk gewezen op de olielucht en ook van de zijde van gemeenteraadsleden is aangedrongen op een onderzoek. Het graslandje, met een paar schom mels en een wip, ligt tussen de huizen op de Stille Veerkade in. De open plek was jaren in gebruik als parkeer plaats. De aandrang van de buurt er een grote groenvoorziening van te maken kon door de gemeente niet worden gehonoreerd (er zou geen geld geweest zijn), wel werd een klein ge deelte als kinderspeelplaats inge richt. Bij de aanleg van de speelplaats kwam er een penetrante oliegeur vrij. De dienst stadsontwikkeling op het stadhuis meent dat het nieuwe post- gebouw vanaf de vooraijde van het station niet te zien mag zijn. De PTT heeft echter zoveel ruimte nodig om een nieuw expeditie knooppunt naast het bestaande postverwerkingsge bouw op te zetten, dat een bouwwerk •van veertig meter hoogte nodig is. Een dergelijk hoog gebouw zou een flink stuk uittorenen boven het mo numentale station. Na overleg be sloot de PTT zo'n acht meter lager te bouwen. Maar dat is volgens de amb tenaren nog altijd te hoog om te kunnen voldoen aan de stedebouw- kundige voorwaarden die zijn opge steld voor het bouwplan. Een meerderheid in het college van burgemeester en wethouders wil de PTT nu echter gelijk geven. Alleen de wethouders Hardon (stadsontwikke ling) en Roebroek (o.a. wijkzaken) verzetten zich tegen het plan. Ook buurtbewoners die bij het overleg werden betrokken zijn tegen. De PTT heeft gesteld dat er 250 tot 300 ar beidsplaatsen op de tocht staan wan neer het plan niet kan worden uitge voerd. Met name voor de dreiging van het verlies aan arbeidsplaatsen is de meerderheid veui het college overstag gegaan. De dienst stadsontwikkeling heeft echter twijfels over dit argu ment van de PTT. Een voorstel van de ambtenaren om het nieuwe ge bouw iets op te schuiven PTT afgewezen omdat dat t zou worden en het „aangebod rein achter het station boven smal zou zijn. Het nieuwe postgebouw vormt deel van het plan Hollands Poo is een in 1978 gepresenteerd id overbouwing, met o.a. kanto winkels, van het stationsei ment. De raad ging in princ koord met het door de N.S ges plan maar wilde graag een bouwkundige uitwerking zien. Inmiddels blijkt het oorji lijke idee voor Hollands Pooi dig gewijzigd te zijn. Een j rage. waarvan de raad de u wilde zien aan de achter het gelegen Waldorpstraat, zou d ten aan het Stationsplein krijgen. De Nederlandse Spoc voelen, net zo min als de Hl voor het een trambaan via he gelegen perron te laten lopen geschoven met een gepland gangerstunnel tussen het I plein en de Waldorpstraat. D moeizame onderhandelingen Hollands Poort zijn de voorbt gen spaak gelopen voor hetl mingsplan Stationsplein en ving dat nu enkele maande pas in het eerste of tweede k van 1981 aan de gemeenten discussie kan worden aangek te Hellen van der Weel speelt middag tussen 12 en 13 uur van Gheyn, Groneman, Hï Durand op het carillon van de Toren. Vanmiddag speelt zij 12.30 en 13.30 uur op de klok) de Scheveningse Oude Kerk De Artoteek kan hier natuurli opheldering over verschaffen, Gevraagd naar dit hiaat in de tentoonstelling, antwoordt de juffrouw aan de andere kanti lijn dat heer Morèl die over <k zaken gaat, ziek is. Maar niett kan er een poging in het werk worden gesteld om het bij am aan de weet te komen. Onhan houdt ze de hand op de hoorn, nog een zachte stem hoorbaar „Het gaat om dat werk van v4 Laar, dat die directeur met ar muur wilde hebben. Iemand* Trouw. Kunnen we dat zegge Wat de andere werknemer vfflP Artoteek daarover zegt ontgi „Bent u daar?", vraagt de mei „Nee, daar weten we niets van u later in de week nog even, dl meneer Morèl er wel weer zijn Naakt Theo van Laar heeft zelf nog* een copie van de tekening, di nodige duidelijkheid schept een prent van een mannequiï redelijk fors formaat. De voorgestelde dame is bijna gri ontkleed en ligt achterover i> krakend gesteven lakens. Dei kledingstukken die haar in dl toestand vermoeien zijn twee zachtrose kousen. Dit textiell het aanknopingspunt te zijn* de tentoonstelling: we hebbe* hier over „een model voor steunkousen." Ook van Laar blijkt op de hooi van het feit dat een directeur Bronovo het werk niet aan de wilde hebben. De betreffende functionaris zou ds. Nortierzi meldt ons de secretaresse var vierkoppige directie. „Hebtu gemist?" vraagt de directeur, hem aan de lijn krijgen „Ja, temeer omdat een medd aan de wand zegt dat het er 0 zou moeten hangen. Nortier: „Nou. ik weet er niet' af. De heer Morèl heeft de zaal opgehangen. Wij hebben daar verder niets mee te maken gd Het zal wel een technische achtergrond hebben Dat er n I1 genoeg plaats is of zo. Maaru eens op de afdeling gyneacoli kunnen kijken." Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bouw van een hypermodern bioscoopcomplex op de plaats van het Cameratheater in Leiden gaat voorlopig niet door. De bioscoopdirectie geeft als officiële reden voor dit besluit op dat voor de nieuwbouw te weinig ruimte overblijft in de reconstructieplannen, die de gemeente voor het stads deel rond het theater heeft ontworpen. De stedebouwkundige plannen voor de omgeving van de Sint Jorissteeg worden over ongeveer anderhalve week bekendgemaakt, maar er is nu al iets van uitgelekt De gemeente zou met het idee spelen het wegenbe loop over de Sint Jorissteeg te verleg gen en daarvoor zou een stuk van de grond, waarop Camera staat, nodig zijn. Met de reconstructie wordt de straat een verkeersdoorbraak uit de jaren zestig volgens een stede- bouwkundige van de gemeente een stuk aantrekkelijker. Voor de nieuwbouw van Camera wil de gemeente aan Scala-theater BV, de beheerder van de bioscoop, grond aanbieden pal naast de oude behui zing. Deze locatie is volgens de ont werper van de nieuwbouw, architect Barkema, echter te klein. „We willen ruimte hebben voor drie zalen met in totaal 400 stoelen en die kan de ge meente ons niet aanbieden", aldus de architect. ADVERTENTIE K>% Voor spaardeposito's en groei- spaarbewijzen met een looptijd van 5 jaar. Minimum inleg f 1.000,-. aldus de woordvoerder. Het stadhuis veronderstelt dat het besluit van de bioscoopdirectie heel andere achter gronden heeft. Het bioscoopcomplex zou naast de drie zalen ook woningen en eventueel een hotel gaan bevatten. Bovendien wilde Scala in het nieuwe gebouw een foto- en filmgalerie en een cincecafé onderbrengen. In de nieuwe bioscoop zouden publiekstrekkers, oude suc cessen en kwaliteitsfilms worden ge draaid. Verbaasd Een woordvoerder van de gemeente toonde zich gisteren zeer verbaasd over het besluit van Scala de nieuw- bouwplannen voorlopig in de ijskast te zetten. Volgens de zegsman verke ren de reconstructieplannen voor het oude stadsdeel rond Camera in een zeer prematuur stadium. „Het ge tuigt niet van een goed ondernemers schap dat Scala zich nu al terugtrekt. De inspraak,waaraan ook de bio scoopdirectie kan meedoen, kan nog van alles aan de gemeentelijke plan nen veranderen en daarna moet de gemeenteraad er nog over beslissen". Haagse Nacht Wat was nu precies het verschil tussen een „gewone" roerige gemeenteraadsvergadering in Den Haag en de heksenketel maandagavond en -nacht, toen er gedebatteerd werd over de affaire Scheveningen-badplaats? Waarom kreeg je als toehorend journalist juist die nacht een vreemde laffe smaak in je mond? De spanningen waren toch al een paar keer eerder hoog opgelopen daar bij die gemeentebestuurders. En dat het debat maar liefst een uur of acht duurde, daar kon het ook niet aan liggen. Voor belangrijke zaken mogen ze best de tijd nemen. Vanwaar dan toch die laffe smaak? Een oude rot op de raadstribune, al vele jaren thuis in het wereldje van de Haagse gemeentepolitiek weet daar wel antwoord op. Volgens hem zat het verschil vooral in het feit dat het college nog nimmer slecht onderbouwde betogen zo onhandig heeft vepakt. Er wordt wel vaker „gedraaid" daar achter de tafel bij burgemeester Schols Maar gewoonlijk wordt dat draaien alleen opgemerkt of aangevoeld door toehoorders die, meestal beroepsmatig, thuis zijn in de gemeentelijke keuken. Maar dit maai kon iedereen het horen. AI was je bij wijze van spreken per ongeluk de raadszaal binnen gelopen omdat je op zoek was naar een bioscoop, dan kon je nog begrijpen dat de woordvoerders van het college en met name burgemeester Schols zich totaal geen raad wisten met de onwillige fracties. Vandaar dat gelach op de publieke tribune, zegt de ouwe rot. Ja, dat klopte, er werd gedurende deze.Haagse Nacht" veelvuldig homerisch gelachen door het hevig geïnteresseerd publiek. Die jongens hadden tijden niet zo'n leuk cabaretprogramma gezien „Dat gelach, op zo'n moment kun Je als raadslid wel door de vloer van de zaal zakken", zei PvdA-er mevrouw Burgers maandag al in de wandelgangen En het WD- raadslid mevrouw Sicman, die nota bene haar 25-jarig jubileum als gemeentebestuurder vierde, zei na De buurtbewoners wisten direct hoe dat kwam. Ongeveer een jaar geleden zijn in opdracht van de gemeente enkele ondergrondse olietanks met stookolie van de parkeerplaats ver wijderd. De werklieden zouden een groot deel van de inhoud ervan in de bodem hebben laten wegstromen. Een vorige maand gehouden onder zoek van de gemeente blijkt geen verontrustende uitslag te hebben ge had. Tijdens een bijeenkomst van het buurtoverleg met de gemeente ver klaarde een ambtenaar althans dat er inderdaad olie in de grond is geloosd, maar dat een afgraving niet noodza kelijk was. Blijkbaar heeft de gemeente toch een nader onderzoek noodzakelijk geacht en volgens een ooggetuige verklaarde een opzichter gisteren dat er „meer olie dan zand" naar boven kwam De opzichter zou gevaren voor het leef milieu (aantasting van het grondwa ter) niet uitgesloten achten. Volgens de gemeente is de uitslag van het nieuwe bodemonderzoek binnen veertien dagen te verwachten. Het nog ongeschonden aanzicht van Hollands Spoor. Bijdragen: Teun Lagas en Bram Pols afspraak wordt echt niet geschonden." Bovendien beklemtoonde de wethouder dat het akkoord Clingendael echt snel de deur uit moest omdat Den Haag anders de restauratie-subsidie zou verspelen. Met slaapwallen onder de ogen zagen de raadsleden toe hoe het tweetal daarop toch nog wat aanvullende vragen wilde stellen. Er bleken bij voorbeeld geen kaarten te zijn om deze uitspraken van de wethouder te controleren CDA-er Lampe liet luidkeels blijken nu wel genoeg te hebben van de kritische houding van het tweetal. Wethouder Vink redde de zaak een beetje door voor te stellen de parkeerkwestie nog een keer apart aan de orde te stellen en zijn immer sussende lijfspreuk weer eens uit te spreken: „We komen er samen echt wel uit". De raad wilde naar huis en het voorstel werd haastig in stemming gebracht. Verduyn Lunel vluchtte vóór de stemming de zaal uit: „Aan zo'n besluitvorming doe ik niet mee". Ton Velden stemde nijdig tegen. „Dit is te gek, moet ik na afloop van deze avond Nyqvist soms op zijn blauwe ogen geloven?" TL. Naakt Wie de polikliniek van het ziekenhuis Bronovo bezoekt wordt op de gang wachtend op behandeling aangenaam geconfronteerd met morderne kunst. Onder het motto „de kunst moet naar de mensen toe", heeft de gemeentelijke commissie voor beeldende kunsten zich ingespannen om een nieuwtje tot stand te brengen. „De werkende mens" heette de opdracht van de commissie aan de Haagse kunstenaars. Wie zin had kon een werkje inleveren. De opbrengst was bedroevend van aantal en niveau, zo stelde de commissie vast. Maar van wat er aangekfechtzou moeten worden, stond een tekening van Theo van Laar bovenaan in het rijtje, zo blijkt uit de verslagen. Welaan, de oogst is betaald en doorgegeven aan de Artoteek, die al het werk als één tentoonstelling verhuurt aan elke instelling of persoon, die daar belangstelling voor heeft. Dat is dus de achtergrond van de moderne kunst, die de patiënt nu in alle rust kan aanschouwen in de gang van de polikliniek van Bronovo. Het wachten duurt daar in de regel wel even, zodat men de gelegenheid krijgt de zaak kritisch te verwerken. En wat valt dan op? Het werkje van Theo van Laar. waar de commissie verhoudingsgewijs zo lovend over was, hangt er niet. Dat terwijl zijn naam op een begeleidend schrijven aan de wand wel wordt genoemd. afloop: „Ik hep in al die tijd niet zo'n beschamende vertoning meegemaakt". Haagse Nacht Na afloop van het slopende Scheveningen-debat, de klok wees tegen vieren, de meeste raadsleden hadden de jassen al geeuwend aangetrokken, moest wethouder Nyqvist nog snel even een definitief akkoord binnen halen om het te restaureren Huize Clingendaal te mogen verhuren aan het ministerie van buitenlandse zaken. Dat leek snel gepiept, maar twee raadsleden, de PvdA-er Ten Velden en PPR- man Verduyn Lunel. hadden toch nog wat op hun lever. In de huurovereenkomst stond namelijk te lezen dat er parkeerplaatsen voor de gebruiker van Clingendael beschikbaar zouden komen. En was er niet in oktober 1978, na een vinnig debat met de toenmalige wethouder mevrouw Klomp, afgesproken dat dèt nu net niet de bedoeling was? Park Clingendael moet autovrij blijven, meende toen de meerderheid van de raad. „Nyqvist staat ons in dit nachtelijk uur voor de gek te houden", concludeerden beide raadsleden. „Vertrouw mij nu maar", riep de wethoudersnel uit, „die parkeerplaatsen liggen buiten het park, op grond van het ministerie van volkshuisvesting. De oude Huize Clingendael

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6