Apeldoorn gaat afvalolie verzamelen Amnesty en bonden in bctie voor gevangenen 'Steunmaatregelen voor woningbouw onvoldoende' Werfstaking gaat door DA en VVD achten 25 uiljoen genoeg voor andhaven koopkracht Êtra in bodem Lekkerkerk [NV-voorzitter laakt mensenrechtenbeleid van kabinet Een busreis wetenschappelijk onderzocht Kamer ontevreden over plannen Brokx Vandaag gesprek bonden en directie De Schelde Lozing door automoblisten gevaarlijk voor milieu Donderdag is september 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET >nzer verslaggevers KERK - Bij de af gravin m Lekkerkerk-West zijn in de jdd 011 voor het eerst sporen van het Ie Bsmiddel tetra gevonden. Analy- nebben uitgewezen dat het om fe. ongevaarlijke concentraties (0 jj De resten werden aangetroffen de grond, die eind augustus is e&raven. het wekelijkse rapport blijkt dat 9 tot en met 15 september 11 to zijn opgegraven. Bijna de helft de vaten was leeg, zestig waren feitelijk vol en drie helemaal vol. totaal zijn sinds het begin van de ill ttvingsoperatie. op 4 augustus. vaten uit de boden van de gifwijk aald. in de vaten werden voorna- resten van benzeen, tolueen en to aangetroffen. merendeel van de opgegraven i ^8 v*er zes meter onder de iei maar er werden ook vaten op halve meter diepte gevonden n een vijfde gedeelte van de wijk inmiddels helemaal schoonge- 5 41 APELDOORN Het legioen automobilisten dat zeil de olie ververst, is er de laatste jaren, als gevolg van de gestegen kosten, bepaald niet kleiner op geworden. Met elkaar zorgen ze voor een immense plas afgewerkte motorolie, die het milieu ernstig vervuilt. Apeldoorn, waar naar schatting achtdui zend automobilisten zelf de olie verversen, gaat daar met ingang van vandaag wat aan doen. Ge meente, zuiveringsschap Veluwe, autohandel en brandweer beginnen samen een grote inleverings actie voor afgewerkte motorolie. Shell heeft destijds een onder zoek laten doen naar de hoe veelheid olie die in Nederland wordt geloosd. Aan de hand daarvan heeft men in Apel doorn een indruk kunnen krij gen van wat er alleen al in deze gemeenten in bodem, rio lering en oppervlaktewater te recht moet komen. Daarvan zijn de cijferaars geweldig ge schrokken: berekend is dat in Apeldoorn jaarlijks 170 mil joen liter drinkwater aan be derf wordt prijsgegeven als gevolg van deze olieplaag Apeldoorn telt rond 140.000 inwoners. Het aantal auto's zit in de buurt van 40.000. Van de automoblisten ververst twintig procent de olie zelf. dus 8000. Daarvan vangt 60 procent de olie niet op. maar laat deze zo maar weglopen In totaal ongeveer 17 000 liter, waarvan elke liter voldoende is om 10.000 liter water aan te tasten. Wat anders uitge drukt: genoeg om een vieze drijflaag op het water te vor men ter grootte van 6800 voet balvelden. Eerder heeft Shell actie on dernomen tegen dit steeds groter wordende euvel. In een zestal gemeenten werd bij wij ze van proef gelegenheid gege ven de olie na gebruik in te leveren. Dat kon echter alleen bij benzinestations. waar Shell-produkten worden ver kocht Van deze actie is wei nig terechtgekomen Vandaar dat men in Apel doorn besloten heeft de zaak in veel breder kader aan te pakken. Liefst 44 automobiel bedrijven van allerlei snit doen eraan mee. en bovendien nog enkele ook olie verkopen de winkelbedrijven. Ook in de vele tot de gemeente Apel doorn behorende dorpen wor den meegedaan. In principe duurt de actie een maand. Doe-het-zelvers (ver wacht wordt dat hun aantal nog verder zal toenemen), kunnen daar gedurende de ac tie, maar ook daarna, hun af gewerkte olie afgeven. Er zijn geen kosten aan verbonden De garages en winkelbedrij ven voeren de olie af naar be drijven. die er nieuwe produk- ten van maken, ondermeer smeermiddelen Particulieren kunnen ook bij de gemeentereiniging of bij een zevental wijkposten van deze dienst terecht. Wie op zaterdagmorgen en juist dan gaan veel autorijders aan hun wagen sleutelen zijn olie kwijt wil. kan zich naar de brandweerkazerne begeven Om aan de weet te komen of de actie succes heeft, zal het zuiveringsschap Veluwe me tingen verrichten in de riool waterzuiveringsinstallatie te Apeldoorn. Om het publiek te wijzen op het grote belang van de actie hebben voorlichters van ge meente en het zuiverings schap Veluwe een publici teitscampagne op touw gezet Ook daaraan verlenen benzi nestations en andere bedrij ven medewerking. Wie de ko mende weken motorolie koopt, vindt aan de bus een label met de waarschuwing dat gebruikte motorolie ons water verknoeit. De koper wordt aangespoord de motor olie niet in het riool, de sloot of de grond te laten lopen, maar die bij één van de wijk posten of een garage te bren gen Ook delen de bedrijven stickers uit aan automobilis ten. Op ruime schaal worden verder affiches verspreid. Wa gens van gemeentewerken en van gemeentereiniging zullen voorts affiches meevoeren die het publiek eveneens wijzen op de gevolgen voor ons mi- lieu van een overigens ook nog illegale handelwijze Als de actie slaagt, wil het zuive ringsschap Veluwe proberen met andere gemeenten in zijn werkgebied ook zo'n actie te voeren Volgens CNV-districtsbestuurder Bil had een goed sociaal beleid van de directie van De Schelde deze actie kunnen voorkomen ..Wanneer deze staking nog lang duurt zal dit ramp zalige gevolgen voor De Schelde heb ben". aldus Bil. ..Ik buitenspelen? Als enig kind kun je zoiets rustig vergeten x an onze Haagse redactie J )EN HAAG De Nederlandse afdeling van Amnesty International is gisteren met steun van NV en CNV een nationale campagne begonnen om onrechtmatig gedetineerde vakbondsle- it jn in verschillende landen vrij te krijgen. De actie wordt gevoerd onder het motto Vakbondsleden vrij" en moet volgens Amnesty worden gezien als een hoogtepunt in de itacten tussen haar en de twee vakcentrales. campagne zal zich uitbreiden over vijfhonderd plaatselijke afdelin- j van Amnesty en ook zoveel mo- ilijk over de plaatselijke en regiona- afdelingen van de verschillende vakbonden die bij FNV en CNV zijn de eigen regering om bepaalde men- aangesloten. De acties kunnen varië- senrechtenkwesties internationale ren van het plaatselijk opzetten van aandacht te geven. Voor dat doel projecten (scholing en informatie) tot [heeft Amnesty samen met beide vak bij voorbeeld het druk uitoefenen op centrales gisteren een brochure uitge- bracht'waarin achtergrondinformatie wordt gegeven over .mensenrechten en vakbeweging." CNV-vpofzitter Harm van der Meulen oefende gisteren bij de presentatie van de brochure kritiek uit op het mensenrechtenbeleid van het kabi net-Van Agt. Hij kritiseerde met na me minister Van der Klaauw (buiten- lanse zaken), die er volgens de CNV- voorzitter moeilijk van te overtuigen is dat hij iets óp het gebied van de mensenrechten moet doen. „De mi nister trekt dé zin van een regerings actie op dit gebied duidelijk in twij fel." zei hij. Amnesty International presen teerde gisteren een rapport over de schending van mensenrech ten van vakbondsbestuurders in het buitenland. Op de foto Am- nesty-voorzitter A. B. Eikenaar, Wim Kok (FNV) en Harm van der Meulen (CNV). Ook FNV-voorzitter Wim Kok laakte gisteren het optreden van het huidige kabinet op het gebied van de mensen rechten. ..Er is een duidelijke tegen stelling." zei hij. „tussen wat men verbaal wenst en in het feitelijke be leid toepast." Volgens Kok geldt dat ook voor de multinationale onderne mingen. waarvan de leiding niet of nauwelijks is te beïnvloeden. „Het gaat bij deze ondernemingen om de knikkers en nergens anders om." zei hij. De voorzitter van Amnesty in Neder land, Ab Eikenaar, wees op het be lang van de contacten tussen Amnes ty en de vakbeweging. „De methoden die Amnesty hanteert om haar doel te bereiken zijn vaak beperkter dan die van de vakbeweging." [an onze sociaal-economische redactie IN HAAG De regeringspartijen CDA en WD zijn tevre- met de 25 miljoen gulden die minister Albeda (sociale inl maximaal ter beschikking wil stellen voor handhaving Delegatie koopkracht voor dit jaar voor gezinnen met een mini- im inkomen. Het ruimere tegenvoorstel van PvdA, D'66 en PR kost dit jaar 75 miljoen gulden en daarna bijna driehon- üd miljoen per jaar. Dit voorstel maakt echter geen kans. 'jB&eede Kamer hield gisteren een ^■debatje over Albeda's brief dat 25 miljoen gulden be- Biikbaar heeft, en dat hij nog steeds liet weet hoe de door het CDA ver- agde uitkering ineens moet worden gevoerd. De minister laat dit nog )ken. Volgende week is hierover ïg met de Kamercommissie or sociale zaken. CDA wil de 25 miljoen besteden or aan gezinnen met minimumin- men dat zijn er vijf a zeshon- dduizend dit najaar een uitke- ineens te geven van vijftig gul- Alleenstaanden vallen dan be- )jfat buiten de boot. Ook veel bejaar- fzouden niet de uitkering krijgen, j dat de meesten van hen naast de lSpW nog enig inkomen ontvangen dus geen minimum inkomen Meest kwetsbaar )m WD wil alleen gezinnen met, kin- tijdpen en minimum inkomen een uit ing geven. Met 25 miljoen is dan 1 uitkering van ruim honderdze- ig gulden mogelijk, want het at om rond honderdveertigduizend tinnen De WD beschouwt deze aep gezinnen als de meest kwetsba- Met ruim honderdzeventig gul- i zou hun koopkracht voor dit jaar i veiliggesteld, terwijl met de A-uitkering van vijftig gulden een grotere groep die koop- ia4eht nog met 0,4 procent zou terug- de bal terug met erop te wijzen dat de WD voor honderdvijftig miljoen gul den verlichtingen heeft voorgesteld in de vermogensbelasting „niet dus de laagste inkomens als in ons voor stel. maar de rijkeren" zonder dat de WD heeft aangegeven hoe dit betaald moet worden. Van der Meulen wees er op dat er binnenkort een grote Nederlandse handelsdelegatie, onder leiding van staatssecretaris Beyen (exportbevor dering) naar Colombia vertrekt. Vol gens de CNV-voorzitter worden daar sinds kort op grote schaal de mensen rechten geschonden Hoewel dat bij handelsdelegaties niet gebruikelijk is. deed Van der Meulen een beroep op Beyen om de Colombiaanse auto riteiten te confronteren met de infor matie die het CNV hierover heeft. Wapenindustrie Wim Kok bevestigde dat nog eens door te wijzen op de mogelijkheden van werknemers in de wapenindus trie. Zij zouden in het licht van de mensenrechten doeltreffend kun nen optreden om wapenleveranties aan omstreden landen te boycotten, suggereerde hij. Kok maakte echter het voorbehoud dat het vooral de werknemers zelf zijn die daarover moeten beslissen. „Ik pas ervoor om hier dappere uitspraken te doen." zei hij De campagne van Amnesty richt zich overigens op de vrijlating van veertig vakbondsleden in vijftien verschil lende landen. Die landen zijn Argen tinië, Bolivia, China. Colombia, Gui nee. Guatemala, Jordanië. Maleisië. Pakistan. Uruguay, de Sowjet-Unie en Zuid-Afrika. De actie duurt tot 10 december, de dag waarop 32 jaar ge leden de universele verklaring van de rechten van de mens werd aangeno men door een grote meerderheid van de Verenigde Naties. litievoorstel houdt in dat de minimumlonen en laagste soci- uitkeringen tussentijds op 1 okto- met een procent worden ver- |d Ook dan daalt de koopkracht vc deze groep dit jaar nog met ruim half procent, maar volgend jaar de verhoging doorwerken iorte (WD) vond dat de PvdA, de sombere Miljoenennota van sdag. benzine in plaats van blus ter gooit op een brandend huis met een voorstel te komen dat eefa driehonderd miljoen gulden Maar Kombrink (PvdA) speelde Terwijl de Amerikaanse filmacteur Lee Marvin toekijkt, geeft minister de Geus van defensie zijn vrouw een handkus. De minister kreeg gisteren van Marvin het boek „The Big Red One", waarin de acteur de hoofdrol speelt. De film, geregisseerd door Sam Fuller, gaat vandaag in Nederland in première. door Haro Hielkema AMSTERDAM Mensen hebben net zo'n onbewust richtingsgevoel als duiven, een soort zesde zintuig dat het mogelijk maakt de koers aan de hand van het aard- magnetisch veld te bepalen Geen mens hoeft op een ver kenningstocht te verdwalen Hij moet eenvoudig zijn richtingsgevoel en op zijn bekendheid met zijn eigen omgeving vertrouwen. Tot deze uitspraken komt de Engel se zoöloog dr Robin Baker aan het einde van zijn boek „De Grote Trek", dat gisteren in de Amster damse dierentuin Artis werd gepre senteerd. Baker, die de trek van planten, insekten, vogels, amfibiën en reptielen beschrijft, betrekt ook de trekgewoontes van de mens in het als „wetenschappelijk verant woord" aangekondigde boekwerk. De tochten van de jager, de herders, de nomaden, de ontdekkingsreizi gers en de moderne forenzen zijn volkomen vergelijkbaar met/de vo geltrek of met de trek van de zoog dieren waarmee de mens zijn be staan deelt, aldus Baker. De laatste anderhalve pagina van het loek („De mens als navigator") is door Baker en uitgever Rostrum BV in Haarlem aangestipt als een „verbluffende theorie" over het magnetisch gerichte oriëntatiever mogen. „opgebouwd op historische fundamenten, die in de huidige in dustriële samenleving nog zichtr baar zijn". Het bewijs voor de theo rie haalt Baker uit een proef met mensen die als duiven naar een on bekende plek worden gebracht geblinddoekt en in een gesloten bus. De meeste proefpersonen we ten al vóór ze uitstappen in welke richting hun huis ligt. Ze zijn er zelf hoogst verbaasd over en spreken over een „gok", die goed is uitgeval len. Bij een andere oriëntatieproef kreeg de helft van het gezelschap een staafmagneet op het achter hoofd en de andere helft een na- maakmagneet. Alleen de tweede groep had nog een goed richtingsge voel. aldus Baker. De proefperso nen met een echte magneet waren de kluts kwijt. Het kan dus zijn. schrijft de Engels man. dat het onbewuste richtings gevoel van mensen op het aardmag-' netisch veld reageert. „Duiven heb) ben in de kop een zintuigje met» magnetiet. een magnetische ijzer-) verbinding die zich naar de lijnen, van het aardmagnetisch veld richt Men neemt aan dat de vogels met) dit. zintuigje hun koers aan de hand' van het aardmagnetisch veld kun-) nen bepalen." aldus het weten schappelijk verantwoorde boek) Naarmate de mens verdere reizen, de ruimte in wil maken, is er een) verfijning van het navigatiesysteem! nodig. Maar de enkeling moet blij-' ven vertrouwen op systemen, die hij) met de vogels en andere dieren ge meen heeft. Op zijn eigen magneet-) je dus. Paling Het is jammer dat de auteur en de. uitgever bij de presentatie van het; boek zoveel aandacht opeisen voor! de „verbluffende theorie" „De gro te trek", dat 59.50 kost en dat) onder redactie van Mid as Dekkers- van een Nederlandse editie is voor-' zien. is zeker zo boeiend in de be schrijvingen van de „raadselachtige reizen van de natuur" de tocht van achtduizend kilometer, die zangvo gels ondernemen, de zwemreizen van de paling, de recordvluchten van de Noordse stern, de bewegin gen van plantenzaden en -sporen of de trek van vleermuizen, reptielen en zoogdieren Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer is unaniem van mening, dat de steunmaatregelen van staatssecretaris Brokx voor de woningbouw onvoldoende zijn. SGP-Kamerlid Van Rossum. toch zelden in een oppositierol, verwoordde het gevoelen van de Kamer aldus „De bezwerin gen van de staatssecretaris komen te laat, zijn te weining gericht en onvoldoende Brokx heeft in mei al een belangrijke verschuiving aangebracht tussen het aantal huurwoningen en de stagne rende koopsector. Om de vraag naar koopwoningen aan te jagen, werden extra premies op het kopen van een woning in het vooruitzicht gesteld. Onlangs liet Brokx in een brief aan de Kamer weten, de premies nogmaals te zullen verhogen en dat de maatre gelen van mei „in belangrijke mate aan de verwachtingen hebben vol daan." De Tweede Kamer bestreed dat giste ren unaniem. CDA en PvdA willen via een noodplan bereiken, dat er extra inspanningen worden gedaan om ten minste de sociale woningbouw te red den. De VVD wil daar niets van weten en vraagt de regering om alle be schikbare extra geld te besteden voor nog meer premies aan kopers, ten einde de koopsector te redden. PvdA-Kamerlid Van Dam diende na mens de oppositie een motie in. waar in de regering wordt gevraagd om in overleg met gemeenten een noodplan op te stellen, teneinde het wegvallen van koopwoningen te compenseren met zoveel mogelijk huurwoningen CDA-Kamerlid Dijkman,wil dat er 2.500 extra huurwoningen door wo ningbouwverenigingen worden ge bouwd en duizend éxtra goedkope premie-koopwoningen. Hij diende een motie in om het al bijgestelde programma voor 1980 in die zin gewij zigd te krijgen. Die woningen moeten het wegvallen van de huurwoningen die door beleggers zouden moeten worden gebouwd (vijfduizend stuks) compenseren. Broloc' optimisme over de bereidheid van de grote beleggers om woningen te bouwen, werd door Dijkman niet serieus genomen. Het CDA-Kamer lid: „Wat moeten we nou toch geloven van de steeds opduikende verhalen, dat de pensioenfondsen gaan beleg gen in de woningbouw. Naar ons oor deel lukt dat niet." Hij pleitte voor een beleggingsplicht voor de pensi oenfondsen in de woningbouw „Het is ronduit bedroevend, zelfs bescha mend. dat gelden van werkenden, niet in de sociale sfeer worden be legd". aldus Dijkman. Over de inge diende moties wordt vandaag ge stemd. CDA-Kamerlid Dijkman sprak in het debat ook over een noodplan, tenein de minimaal honderdduizend wonin gen te bouwen. Zoals het zich nu laat aanzien, wordt in 1980 nauwelijks de tachtigduizend gehaaid Dijkman „Waarom zouden we niet alles op alles zetten om die sectoren aan te jagen, waarin het goed loopt. Waar om zouden we niet vanaf heden drie duizend woningenwetplannen per maand honoreren." Dat aantal is ove rigens niet hoger dan het in het wo- ningbouwprogramma genoemde. Het is niet zeker dat het CDA 'de oppositiemotie steunt, omdat Dijk man nadrukkelijk over aantallen spreekt en Van Dam in zijn noodplan alle mogelijke woningbouwplannen in de woningwetsector gehonoreerd wil zien Broxx noemde zich „geen groot voorstander van een nood plan". Hel PvdA-Kamerlid Van Dam diende ook een door de rest van de oppositie gesteunde motie in. waarin wordt ge vraagd om gemeenten te helpen, die door het wegvallen van de duurdere woningbouw in problemen korpen met hun grond-exploïtatie. Van Dam: „Als dat probleem niet wordt opge lost. dan zakt in 1981 ook de sociaJe woningbouw in elkaar en dan is- de ramp compleet." Deze motie werd door Brokx voorbarig geacht. De werknemers in de kantine van De Schelde in Vlissingen. Van onze soc.-econ. redactie VUSSINGEN Ook gisteren zijn de vijftienhonderd tot tweeduizend produktie-werk- nemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde niet aan het werk gegaan. Vanmiddag zullen naar alle waarschijnlijkheid d^directie en vakbonden het gesprek over de loononderhandelin gen hervatten. Tot dan gaan in ieder geval de acties door. aldus een woordvoerder van de stakers. De werfarbeiders gingen dinsdag in staking uit protest tegen achterblij vende betalingen ten opzichte van collega's bij andere RSV-bedrijven De Schelde is onderdeel van het Rijn- Schelde-Verolme concern en bouwt voornamelijk marineschepen De stakers eisen van de directie dat alle werknemers in de produktiesfeer in een hogere loongroep worden ge plaatst en zij eisen optrekking van de jeugdlonen. De industriebonden CNV en FNV staan sympathiek tegenover de staking, zij staan achter de eisen van de stakers, maar juridisch gezien steunen zij de actie niet. Dat bete kent dat de vakbonds-stakingskas- sen niet opengaan. Voor de stakers is dit laatste geen probleem omdat zij van mening zijn dat de stakingsda gen door het bedrijf moeten worden uitbetaald

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3