Eten met een vegetarische dominee t Rome weet geen raad met mondigheid 15.000 Hugenoten onder kastanje-en eikebomen Jozua en de Zeevolken JA CNV- SHEAFFER Trouw VANDAAG VOORBIJGANC Wilmink bij NP project-secretari Nieuwe boel DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei Van de week heb ik in de stad maaltijd gehouden met een dominee. Hij is hervormd, hetgeen tot daaraan toe is. doch teyens vegetariër. Vandaar dat ik opperde, een kaasschotel te nemen. Dit leek me een goed voorstel, hoewel„Mag je eigenlijk wel kaas eten?", vroeg ik bezorgd, want tenslotte komt kaas ook van een dier. Het mócht en witte wijn mocht ook en zo werd het toch nog recht gezellig. Toen we mild en wel gevoed weer op het trottoir stonden, hij gereed om naar 't station te wandelen en ik bezig met mijn fiets van het slot te doen. werden we aangesproken door een paar toeristen, die ons de weg naar „the red lights district" vroegen. „Ga jij maar", zei de dominee, „jij bent aan tijd gebonden, ik handel dit wel af." Ik sprong terstond op mijn fiets en aldus kan ik niet meedelen, of de predikant de vreemdelingen zorgvuldig verteld heeft, waar zij het beruchte stadsdeel met de rode lampjes konden vinden, of dat hij hen er op gewezen heeft dat er nog Ander Licht is. Ik moest inderdaad op een vastgesteld uur thuis zijn, ik zou namelijk met mijn vrouw naar het Concertgebouw, waar die avond het Amsterdams Philharmonisch Orkest optrad. Voor het Concertgebouworkest zijn we niet deftig genoeg, we gaan vaak naar het Amsterdams Philharmonisch Orkest met zijn aantrekkelijke programma's en zijn plezierig, onsnobistisch publiek Nadat de tonen van het openingsstuk verklonken waren, wilde ik uit mijn zak het programma pakken om te kijken hoe de precieze naam was van de solist, die het vioolconcert van Sibelius zou spelen. Ik haalde echter een rijkelijk van hebreeuwse lettertekens vooralen vouwblad tevoorschijnHoe kwam ik daar nu aan? Opeens wist ik het: dit folder was me door mijn vegetarische dominee ter hand gesteld met het verzoek, er In de krant aandacht aan te schenken. Goedhartig als ik ben, ga ik thans daartoe over. Het betreft een in Utrecht te houden cursus voor theologen en de mededelingen daaromtrent worden in de folder voorafgegaan door een soort beginselverklaring. Deze luidt t> >-■■■■■;-) rrs"z ■:z Vr '1:1 r.v? j.-?) n ?rs 1:;j r:*j Tn z-.z uti jas yria ;;>i ë;5) Vit WK3 pr7 :«ri A f :rr» Vj A ;-;r S-t -p Vs; yps?» v: ♦vjp c C'ySJ Wij vervolgen nu onze lectuur van het vouwblad: „Ook wie theologie beoefent, bevindt zich in het veld van de geschiedenis. Voor wie is deze geschiedenis niet verwarrend en chaotisch? Geleerd door profeten en apostelen willen we proberen te ontdekken, wat daarin de wil en de weg van de God van Israël is. Dat dit niet kan zonder betrokken te zijn in de socialistische beweging, staat voor ons als organisatoren vast. Wij willen met deze cursus vooral predikanten, priesters, theologische studenten en andere marginalen bemoedigen en helpen om de spanning tussen theologie en socialisme vruchtbaar te maken." Het woord „marginalen" kan hier vertaald worden met: randfiguren. Ik neem aan dat de opstellers van de verklaring dit ironisch bedoelen, want ik heb nog nimmer een godgeleerde, al dan niet in aanbouw, ontmoet die enige neiging vertoonde, zich als een randverschijnsel te beschouwen. Dt zal 't dan ook niet in mijn hoofd halen, de organisatoren van de cursus, de hervormde predikanten G. A. de Groot, W. de Leeuw en W. van der Spek en vicaris Th. J. Haitjema als zodanig aan te duiden. Laat staan de gévers van de cursus. „Na ons het vorig seizoen bezig te hebben gehouden met „'Israël in de theologie', wordt ditzelfde thema uitgebreid en toegespitst in de komende cursus: 'De koning van Israël'. Dit thema zal aan de orde komen met betrekking tot de bijbelse theologie (ds. K. H. Kroon), de dogmatiek (waarschijnlijk dr. G. H. ter Schegget) en de exegese (pastor Th. J. M. Naastepad)." Theologen die de cursus willen meemaken, kunnen alle nodige inlichtingen plus de folder krijgen bij de reeds genoemde heer Th. J. Haitjema, Kostverlorenstraat 109 a in Zandvoort. Ik wil nog wel vertellen dat de cursus gegeven wordt in gebouw „Cunera" aan de Nieuwe Gracht te Utrecht, dat de data 2 oktober, 6 november. 4 december, 8 januari, 5 februari, 5 maart, 2 april en 7 mei zijn en dat men er telkens een ochtend mee kwijt is (van half tien tot omstreeks twaalf uur). Ik laat hierbij een fragment van het omslag van de folder zien. Als het niet op zijn kop staat, is dat mooi meegenomen. Zo wel, dat gelieve de lezer te bedenken, dat onze kracht in zwakheid wordt volbracht. De algemene bisschoppensynode die eind deze maand in Rome begint en die zal gaan over de „taken van het christelijk gezin in de wereld van vandaag" ontmoet al bij voorbaat een kritische oppositie op brede basis. Niet alleen komen er van veel kanten negatieve commentaren op het werkdocument voor de synode, er komt in Rome zelfs een schaduw-synode die wil goed maken wat in de echte synode zou ontbreken aan openheid en werkelijkheidszin. Het onderwerp is actueel genoeg: abortus, bevolkingspolitiek, de rechten van het kind en van de ouders, de staat en het gezin, allemaal thema's die niet alleen in de synode maar ook ver buiten de rk kerk de gemoede ren beroeren. Het „lijdend" voorwerp is echter de laatste jaren veel mondiger en zelfbewuster gewor den. Waar het gaat over seksualiteit, huwe lijk enzovoorts worden eigen ervaringen, wijsheid en ethisch besef vaak van meer waarde geacht dim gestolde, wereldvreemde, kerkelijke voorschriften, ook al beroepen die zich erop rechtstreeks aan de goddelijke scheppingsorde te zijn ontleend Als vroeger de normen niet werden gehaald, was er een besef van tekortschieten en schuld, nu stellen velen voor zichzelf andere normen en achten die beter en menswaardi ger dan de oude officiële voorschriften De kritiek op de voorbereidende synodestuk ken is dat men dit nieuwe normbesef in Rome niet wil of kan zien en er in ieder geval geen goed woord voor over heeft De normen van het kerkelijk leergezag blijven onverander lijk. niet ter discussie, te praten valt slechts over de mate waarin het tekortschietend kerkvolk hard of mild moet worden aange pakt. Wat Nederland betreft is onder meer van de katholieke vrouwenbeweging uit het werkdo cument in een rapport afgekraakt. De opstel- sters hebben het al besproken met de bis schoppen die de synode zullen meemaken (Willebrands en Ernst). Woordvoerster van deze vrouwen ls mevrouw Wies Stael-Merkx uit Utrecht die daar een „katholiek bureau" leidt voor voorlichting betreffende seksuali teit en relatievorming. Mevrouw Stael zegt dat de kerkleiding ver is afgegroeid van de mensen en weinig idee heeft over hoe een gezin eigenlijk in elkaar zit. De leiding van de kerk leeft in een begrippen wereld van „het" gezin is zus en zo. Je mag echter de stelling wagen dat „het" gezin niet bestaal: er bestaan alleen maar mensen die in allerlei schakeringen met elkaar samenle ven en iets voor elkaar en anderen betekenen, bij voorbeeld in een gezinsvorm Bovendien is het gezin altijd op zijn eigen opheffing uit; de mondig- en zelfstandigwording van de kinderen is cok de ontbinding van het gezin. Daar vanuit gaan lijkt mevrouw Stael reëler dan allerlei hooggestemde idealen van „het" BISSCHOPPENSYNODE IN ROME door Pieter van der Ven gezin-als-huiskerk of als kerk-in-het-klein. Volgens mevrouw Stael wordt het de hoogste tijd dat er een einde komt aan allerlei uit spraken en voorschriften hoe mensen moeten leven. Zo'n synode zou juist integendeel de mondigheid moeten stimuleren, de mensen aanmoedigen om zelf verantwoordelijkheid voor hun leven te durven nemen. Maar uit de synodestukken blijkt dat men in Rome er nog bij lange na niet aan toe is om zich bij zo'n verantwoordelijkheid echt iets positiefs voor te stellen Hotel Mevrouw Stael is ook betrokken bij de inter nationale groep die van 3 tot 10 oktober in Rome de schaduw-synode leidt In een hotel zal in een open sfeer deze alternatieve bijeen komst plaatsvinden; naar men hoopt zullen ook de echte synodedeelnemers daar af en toe hun licht komen opsteken. Niet alleen „leken", gewone vrouwen en man nen. laten een duidelijk geluid horen. In Nederland hebben ook de zogenoemde „offi- ciaals" een stuk opgesteld. Zij zijn in de rk kerk ambtshalve bezig met het kerkelijk hu welijksrecht en komen bij gevolg zeer veel in aanraking met echtscheidingsgevallen. In een brochure pleiten ook zij voor een kerk waarin „kritische mondigheid positief wordt gewaardeerd". Ook zij signaleren de onmacht van een rk leer die niet meer functioneert en geen richting meer geeft. Volgens hen zou de synode niet zozeer een ideaalbeeld van huwe lijk en gezin moeten voorhouden, de kerk „zou misschien nog veel meer moeten laten zien dat zij dicht staat bij de mensen" die juist in dit patroon niet passen of daarin zijn vastgelopen. De synodevaders mogen zich tussen vele vu ren voelen: de leken die nog maar weinig vertrouwen hebben in „herderlijke woorden" over hun intieme relaties; de pastores die al lang met de kerkelijke leer geen kant meer op kunnen en zich met lege handen voelen staan; de paus anderzijds die geen twijfel wil laten; de bisschoppen zelf die zich niet de mond willen laten snoeren omdat ze „als celibataire oude mannen" niets over huwelijk en ouderschap zouden kunnen zeggen. En dan nog de vraag of de synode niet iets zou moeten zeggen waar ook buiten de Romana van opgekeken wordt. Wies Steal-Merkx Mevrouw Stael is over de komende synode niet erg optimistisch. Zij heeft wel bij de twee Nederlandse bisschoppen een grote bereid heid getroffen om te luisteren. Dat is al wat Maar de synode zal toch vooral getoetst wor den op de woorden die zij spreekt. Of ook vermijdt. Dit is de tweede voorbeschouwing over de bisschoppensynode; de eerste verscheen in de krant van 11 september en was gewijd aan het „werkdocument". door dr J. C. van Dongen Wat was de zin ervan, dat ook tfeer dit jaar op die zondag in september vele duizenden 'naar schatting vijftiendui zend protestanten in de Ce- waarin opgenomen: Da Rotter dammer, met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hooldredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 0000 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 2300 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand f 16.98 Per kwartaal 50.95 Per hall jaar 101.90 Per jaar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnemenienop- drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vri|dag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797 Opgave mmi-adverleniies tel 020-5626262 of schrittelijk aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan onze Amsterdam se adressen vennen samenkwamen? Het was in Mas Soubeyran, de hofstede tussen Mialet en An- duze, waar onder de kastanje- en eikebomen de „Rassem- blement du Désert" (de verga dering in de woestijn) werd gehouden. Dit jaar was het drie eeuwen geleden, dat Pierre Laporte, Rolland ge naamd. op deze boerderij werd gebo ren. de verzetsstrijder tegen de veer tigduizend dragonders van Lodewljk XIV na de herroeping van het Edict van Nantes Aangevuurd door calvi nistische lekepredikers, visionairen en profetessen hield hij. samen met Abraham Mazel en Jean Cavalier, van 1702 af de strijd enkele jaren vol. Zij die hun geloof trouw bleven, vluchtte „de woestijn" in en in grot ten en kloven kwam de kerk van de woestijn, „l'église du désert". samen. Pas de Franse revolutie gaf echte vrijheid van godsdienst. Honderden predikanten en verzetslieden werden gemarteld en terechtgesteld of kwa men ln de galeien. Marie Durand die tientallen jaren in de Tour de Con stance in Aigues Mortes, verbleef, was nimmer bereid te herroepen. Ze grifte in de muur „résister" volhou den een woord dat er nóg staat. Maar heeft het zin met de herdenking daarvan altijd maar dóór te gaan? Jaren geleden zei een predikant tegen mij: „Er is genoeg stof opgerakeld. Laten we de problemen van onze ker- ken-in-verval aanpakken!" Toch ging ik er wéér heen, met al die duizenden uit deze bakermat van de gereformeerde kerken in Frankrijk en met velen uit Zwitserland en Duitsland. Daar herinnert alles aan de strijd van de Camisards: veel in Amsterdam ge drukte boeken en bijbels uit die tijd, veel documenten, folterwerktuigen. een oude schuilplaats. Waarom wil zij erheen? „Ik heb twee voorouders, van beide kanten van mijn familie, geval len in de oorlog van de Camisards." Ze is diep ontroerd als ze de naam van een van hen ontdekt op de lijst van 2600 galeislaven. Wie met vakantie naar Zuid-Frank rijk gaat. moet niet nalaten dit mu seum te bezoeken. Zowel dólr als bij de jaarlijkse samenkomst word je ge ïntrigeerd door de vraag: hoe was dit mogelijk? Wat heeft het ons vandaag nog te zeggen? Calvijn was hogelijk verbaasd toen hij hoorde, dat om streeks 1540 de reformatie in de Ce- vennen vlam vatte bij boeren en am bachtslieden in de dorpen. Meestal zijn de boeren de laatsten die over- (Jflick gaan bij een godsdienstige vernieu wing. ingevlucht en lóter in vereet geko men? Ongetwijfeld hebben vrijheids drang en een economisch motief, de verplichting om aan de kerk tienden af te dragen, een rol gespeeld. Stellig heeft óók een rol gespeeld de ongehoorde onderdrukking vanwege het kerkelijk instituut. In naam daar van waren eeuwen tevoren al walden zen en albigenzen massaal uitge moord. Zijn de Cevenolse protestan ten hun nazaten? Waren ze de bergen Maar wat na de herroeping van het Edict van Nantes gebeurde, heeft stellig een heel sterk godsdienstig motief. Zoals een van de sprekers van 7 september het uitdrukte: „Deze oor log was uniek als boerenopstand waarvan de motieven niet econo misch of politiek waren, maar religi eus." De opheffing van de godsdienst- ADVERTENTIE ELKE SHEAFFER SCHRIJFT ZO GOED ALS HIJ ERUIT ZIET. SHEAFFER EATON Informatie: 070-S36JIM door dr. K. A. D. Smelik Hagepreek De ondertitel, die de Nederlandse vertaling van N. K. Sandars, The Sea Peoples, Warriors of the ancient Mediterranen, heeft gekregen: Egypte en Voor-Azië bedreigd 1250-1150 v. Chr., klinkt nogal alarmerend. Door de toevoeging 1250-1150 v. Chr. wordt de lezer wel weer wat gerustgesteld: wie de Zeevolken ook waren, hun bedreiging van Egypte en Voor-Azië ligt in een ver verleden. Wat een merkwaardig geval! Eigen lijk ben je pas kerk onder de open hemel, met doop, hagepreek en avondmaal met zeer vele bijeen! Voor de mensen hier is veelal de kerkgang in eigen stad of dorp een surrogaat. Daarom kan je gerust je „temple", meestal niet veel meer dan kale mu ren en ongeverfde banken, verwaar lozen Hier is het échte, zoals het begon en zoals het weer was in vervolgingstijd. Daar staan onder de bomen vele ta fels met brood en avondmaalsbekers gereed Het zijn nog de échte tinnen bekers, die in drie stukken uiteenge- schroefd kunnen worden en in je zak kunnen verdwijnen als de vijand komt Daar staat de hagepreekstoel van 1702. in stukken uitneembaar Daar laat je bij voorkeur Je kind dopen. Daar alléén komen de domi nees in toga plechtig aanschrijden: in de kerk van Lasalle, waar ik afgelo pen zondag voorging, kom je gewoon in je vakantiepakje op de preekstoel. Museum Wat is de zin ervan hier in Mas Sou beyran te komen? Een oude dame vraagt of zij nog even het Musée du Désert na sluitingstijd mag ingaan. Het optreden van deze groep volkeren uit het Egeïsche gebied (door de Eyptenaren de Zeevolken genoemd) is historisch gezien echter van grote betekenis gebleken. Door hun Invasie langs de kust van Voor-Azië in de richting van Egypte hebben zij het machtsevenwicht, dat in dit gebied was ontstaan, grondig verstoord. Door het wegvallen van de bestaande machten kwam er ruimte voor nieuwe groepen Daar profiteerden de Zeevolken in de eerste plaats zelf van: zo vestigden de Filistijnen zich in het zuidwesten van het land Kana&n. Maar daarnaast zagen ook andere volkeren nu kans eigen staatjes te vormen, waaronder ook de Israëlistische stammen. Jozua Juist dit laatste aspect maakt het optreden van de Verwarrend Zeevolken zo interessant voor wie belangstelling heeft voor het oude Israël. Het relaas in het boek Jozua, waarin gesproken wordt over een verovering van Kana&n onder de éénhoofdige leiding van Jozua. berust op een latere reconstructie van de gebeurtenissen en wordt door de meeste oudtestamentici niet voor historisch gehouden. Om na te gaan, hoe het volk Israël dan wel in Kanafln ontstaan is, blijkt een moeilijke zaak. waarbij wat wij weten over de Zeevolken een belangrijk historisch hou vast kan zijn. gebieden en culturen), op hun merites te kunnen beoor delen. Naar mijn mening is de Engelse archeologe N. K. Sandars er desondanks volledig in geslaagd aan een groter publiek een verantwoorde reconstructie van de gang van zaken te geven, die ook voor vakgenoten interessant zal zijn. Zij geeft een heldere analyse van de situatie in Oost-Europa, Voor-Azië en Egypte in de perio de voorafgaande aan de invasie en zij tekent de diep gaande veranderingen die de Zeevolken in al deze gebie den op gang hebben gebracht. Hier en daar zou wellicht een grotere terughoudendheid in de speculatieve gedeel ten van het boek beter zijn geweest, maar dat neemt niet weg, dat men grote waardering voor het werk van San dars moet hebben. Maar ook de reconstructie van de geschiedenis der Zee volken is geen eenvoudige zaak: men moet ingevoerd zijn op verschillende terreinen van wetenschappelijk onder zoek om de uiteenlopende gegevens die er zijn (archeolo gisch materiaal en teksten afkomstig uit verschuilende In de Nederlandse editie heeft de tekst weinig onder de vertaling geleden en is het rijke illustratiemateriaal vrijwel geheel gehandhaafd. Gemist heb ik een voor woord voor de Nederlandse uitgave, waarin de personalia van de auteur en de betekenis van haar werk kort zouden zijn aangeduid. Het kan voor een lezer, vertrouwd met de Bijbel, verwarrend zijn, dat niet altijd de thans gangbare speUing van eigennamen is gevolgd, al kan ik mij voor stellen, dat niet iedereen zich bij het onwetenschappelijk karakter van de spelUng, die door de Bijbelgenootschap pen is vastgesteld, kan neerleggen. N. K. Sandars: De Zeevolken; Egypte en Voor-Asië bedreigd 1250-1150 v. Chr. Uitg. Fibula-Van Dishoeck, Haarlem; 213 blz„ 38,50; rijk geïllustreerd. dat ipreekt me aan Ik word CNV-lid Stuur mij nadere informatie Straat: Postcode Beroep: SAMEN OP DE GOEDE WEG Christelijk Nationaal Vakverbond vrijheid kwam overal aan als een aardschok. Met één pennestreek gaf Lodewijk XIV een lanssteek in het hart van de Cevenolse boeren. Zo gezien heeft het jaarlijkse geden ken met een grote schare in naam van een kleine godsdienstige minderheid zin. Ongehoord groot zijn de proble men van de kerkelijke gemeenten, die velen van hun leden, en dus ook vaak hun predikanten, verliezen. In de Cevennen blijven de jongeren niet op de voorvaderlijke boerderij, maar komen elders in Frankrijk terecht, waar men protestanten aUeen van horen zeggen kent. Uitzaaien Zo zaaien de twee procent zich uit de vaak dorre grond in heel Frankrijk. Maar het was goed te worden herin nerd aan het woord van André Mal- raux: „Het Franse protestantisme heeft, en zal ook weer, en in de toe komst in ons land een belangrijke rol spelen. Want een minderheid die be ter gemotiveerd is dan de meerder heid blijft altijd van belang. Er be staat geen voorbeeld van het tegen deel, tenzij deze minderheid verraad aan zichzelf pleegt." Dan zal echter een eind dienen te komen aan het gebrek aan echt oecu menische gezindheid in veel gemeen ten van hervormde, lutherse, evange lische, baptistische en andere signa tuur. Het gevaar voor de Franse pro testanten bestaat niet meer uit de koninklijke dragonders, maar uit on verschilligheid en afval. Dr J. C. van Dongen is hervormd emeritus-predikant (oud-staflid van de generale diakonale raad) te Utrecht. HIJ EN ZIJ DAS TOCH GELIJK? Voor u en voor ons van het CNV na tuurlijk wel. Maar toch zijn er verschil len, is er onderscheid in toepassing van de wetten, bij scholing en vorming, torouwensecretariaat CNV werkt 'om die verschillen weg te werken. Daar kunnen we best een helpende hand bij gebruiken. Juist, die van u. Word lid van het CNV. Doen. Vandaag nog. Chantage Men behoeft z'n ogen niet te alu| voor de vaak onmenselijke rol dj Amerikaanse politiek en econoa allerlei delen van de wereld heeft gespeeld om tegelijk in alle duidelijkheid te signaleren hoedj wereldmacht nu op zijn beurt wc gechanteerd. In de civiele omgai behoort chantage tot een van de meest verwerpelijke middelen oi zin te krijgen, c.q. geld te verwen Bekend is in de literatuur van dt kleine misdaad de man of vrouk de ander bespiedt om uit diens - misstap duiten te slaan. Een verachtelijke praktijk. Watzichi steeds, nu bijna een jaar lang, inl afspeelt draagt alle kenmerken» dit soort lafheid. Men neemt een aantal mensen gevangen, van wie ongetwijfeld de meesten geen en) schuld hebben aan de gang vanz en houdt ze dan gevangen om daarmee bepaalde doeleinden tc bereiken. Het beeld ls ons vertrq geworden. Intussen schijnen da officiële bedrijvers van chants vergeten welke indruk dit uiteindelijk moet maken op hett volk. Wanneer particulieren de* dingen doen raken ze daarmee li criminele sfeer. Maar is dat a met overheden? En wat moet het gevolg dan wel zijn van officieel crimineel gedrag? Het mag een wonder heten dat in bepaalde del van de wereld volgens deze gedachten niet veel meer criminaliteit heerst. Of is die criminaliteit zo versluierd en geaccepteerd dat er geen gewagi van gemaakt wordt? Officiële criminaliteit kan ook de verloi van een hele maatschappij totgt hebben. En dan valt nieta meerocl Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Kamperland J. ge kand. te RoodeschooL Aangenomen: naar Reeuwijk Laar te Meteren en Est; naar 1 dam A. Jonkers te Ens-Krai (NOP). Bedankt: voor Urk C Beze Scheveningen. GEREF. KERKEN Kand. H. A. Speelman te heeft nog géén beroep (verb. ber.). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Rijswijk (Z-H) Lemele-Lemelerveld P. M. kand. te Kampen; te Winschot Dronkers kand. te Hengelo. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt: voor Franeker H. R» Zwolle. UTRECHT Het hoofdbestU de Nederlandse protestante (NPB) heeft met ingang van 1 oi Barend W. Wilmink benoemd ti ject-secretaris. Hij volgt On Haan op, die al geruime tij< ziekteverlof is. Handtekeningen tegen kanselbrief Van een onzer verslaggevers HEERLEN Studenten aan geschool voor theologie en pai in Heerlen hebben een handle genactie op touw gezet om tei teren tegen de brief die de schoppen van West-Duitslsa dag van de kansels willen lata lezen. Deze voortijdig uitgeleid roept in nauwelijks verholen digen op om te stemmen CDU/CSU en daarmee voor als bondskanselier. Volgens de studenten loopt spanning in Europa „groot gei eep koude-oorlogsdenker als Josef Strauss in West-Duitsls de macht komt". Zij noemen begrijpelijk dat juist kerkell ders het Duitse volk oproepe» gebed en stemgedrag een pol! steunen die dat nastreeft. K' Een vreemdeling in ons dichter bij verhalen over de van God, door Nico Bouhuyst u rel Deurloo. Uitg. Ten Have. 1 93 blz. 9,90. Uitgewerkte IKO J zendingen. De macht van het gebed het als bron van genezing, door 1 MacNutt. Uitg. Novapres, (N.H.). 208 blz. - 19,90. lol Parabels meerstemmig. UiH ra Patmos, Antwerpen, heeft een v: exegeten dezelfde gelijkenis! b; boze wijngaardeniers) laten uit liji volgens verschillende gangbi te thoden: structurele, historiac rj sche, psychoanalytische en po en lezing. De schrijvers gaan ook- n(j hun eigen en eikaars leesml [j in. Het boekje veronderstelt lm lezer een tamelijk uitgebreide van vreemde woorden en sche begrippen. 176 blz. - ƒ3'

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2