Krr Dividend voor deel vrij van belasting Uraniumuitvoer weer twistpunt Straf Hesuwkado Druk op België om eze krant VA'V 0-kernbesluit tog niet te tekenen Westen vraagt Kim te sparen autobedrijf y item IfroCTRsr moza m araguay rmoord Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Droog en zon HET WEER- „Vakbondsleden moeten vrij" Brood mogelijk duurder Banken mogen meer aandelen in bedrijven Europa Cup volgens verwachting Bende van vier voor rechter Melk en suiker worden duurder Bagdad zegt grensverdrag met Iran op Trouw Soms een tikje overgevoelig ""Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees ecu krant met overtuiging; TrOUW met rouw H 38STE JAARGANG NR 11047 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 Droog weer met wolkenvelden, maar ook at en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer achttien graden. Wind uit zuid tot zuidwest, in hel binnenland krachtig, aan de kust af en toe hard Morgen en overmorgen Perioden met zon en vooral later een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks negentien graden Zonop:07l9 onder 1943 Maan op-17.03 onder 00 50 Prinses Manjkestraat 5/hoek Prinses Beatnx- laan, Den Haag, tel. 070-83.94.53. LOSSE NUMMERS 65 CENT PAGINA 2: Hugenoten herdenken eeuwen oude strijd PAGINA 3: PAGINA 4: Twee ton voor Gewestelijk Orkest PAGINA 7: Pers in Portugal ligt aan banden. in onze parlementsredactie !N HAAG Minister Van de Klaauw (buitenlandse zaken) cndt zijn invloed aan om de Belgische regering net als de derlandse pas in december 1981 te laten beslissen over al of invoering van nieuwe NAVO-kernwapens. Nederland at daarmee duidelijk In tegen de pogingen van vooral de renigde Staten en West-Duitsland om België na het aan- ikelijke uitstel nu snel het NAVO-akkoord van december 19 over de invoering van 572 nieuwe atoomraketten te laten Intekenen. aandringen van de CDA-fractie- lauw gïstlrerwn Nog geen internationale opslagregels d in de Tweede Kamer: „Het is uur lijk van belang om België op elfde lijn te krijgen als wij. Ik l daarover regelmatig contact mijn Belgische collega." Op de nerking van oud-PvdA minister n der Stoel dat de grote NAVO- den zware tegengestelde druk uit- len op België, zei Van der uw: „Ik geef dus zware druk te- Het Belgische kabinet beraadt morgen weer over de kernwa- Nederlandse regering hoopt dat ien nu en 1981 de onderhandelin- tussen de Verenigde Staten en de Unie over beperking van de atoomwapens in Europa tot iltaten zullen leiden. „Het is een t belangrijk en hoopgevend teken deze besprekingen (met een ont- [ig van de Amerikaanse en Rus ministers van buitenlandse za- ikie en Oromiko op 25 sep- ir in New York) nu van start aldus Van der Klaauw. Hij le niet dat er daarbij nog heel lemen te wachten staan. PAGINA 9 Uit de weekbladen Zwaardere straffen geëist tegen relschoppers PAGINA 15'- PAGINA ECONOMIE: De Batavier Textiel moet dicht Van onze redactie economie DEN HAAG Als de ministers Van der Stee en Van Aardenne hun zin krijgen, behoeven mensen die aandelen hebben, voortaan geen belasting te betalen over de eerste 500 gulden dividend die zij ontvangen. De ministers hebben dit plan bekendgemaakt in een brief aan de Tweede Kamer. De dividendvrijstelling is onderdeel van het voornemen van de bewinds- rolg op pagina 15 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De uitvoer van verrijkt uranium vanuit Ne derland naar Brazilië, een kwestie die het kabinet Van Agt in ernstige moeilijkheden heeft gebracht, wordt op nieuw een belangrijk politiek vraagstuk. De eerste leveran ties gaan volgend jaar ge woon door, maar een interna tionale regeling voor de op slag van het gevaarlijke plu tonium blijft uit. De Tweede Kamer heeft de totstandko ming van zo'n regeling recht streeks gekoppeld aan het ge ruchtmakende contract met de Brazilianen. Minister Van der Klaauw kon de Tweede Kamercommissie voor bui tenlandse zaken gisteren geen spoe dige totstandkoming van het zogehe ten internationale plutonium opsla gregime voorspiegelen. Zo*n regime komt er op neer dat plutonium geschikt voor het maken van kernwa pens in internationale opslagplaat sen bewaard wordt, onder streng toe zicht van de Internationale organisa tie voor atoomenergie (IAEA) te We nen. Volgens minister Van der duren, voordat een opslag-regeling toegepast wordt. De landen, die vorige maand het ver drag tegen de verspreiding van kern wapens (non-proliferatieverdrag) be spraken, delen het Nederlandse ver langen naar een „spoedige regeling". Het initiatief van ons land kreeg aller instemming, zo kon de bewindsman meedelen als vrijwel enig positief re sultaat van de overigens mislukte, conferentie. Deskundigen, die het nederlandse initiatief gaan uitwerken, zullen mo gelijk voor 1983 resultaten bereiken. Maar het leek de minister waarschijn lijker. dat in dat jaar een daadwerke lijk opslagregiem voorhanden is. De Tweede Kamer heeft zich sterk verzet tegen leveranties van verrijkt uranium aan Brazilië, zolang er geen internationaal plutonium opslagrege ling is gegroffen. Dankzij het materi aal uit de ultra-centrifugefabriek te Almelo kunnen de Brazilianen name lijk over plutonium beschikken en daarmee ook over de mogelijkheid om kernwapens te maken ICION (AP. Reuter, AFP) De uiige dictator van Nicaragua tasio Somoza is gisteren in de [uyaanse hoofdstad Asuncion - Baat doodgeschoten. Somoza Klaauw kan het nog wel enkele Jaren nilPAn tfAnerinf don onelnn MAnllnw rorige maand asiel gekregen in [uay. De aanslag is waarschijn- itgevoerd door een groepje Ar- |nen of Uruguayanen. Somoza volgens het radiostation van Cion in zijn auto met twee lijf ten op weg naar een conditie- nm toen de wagen werd klemge- L Volgens de politie is toen van- in vrachtwagen en een huis met inegeweren het vuur geopend fct drietal. Eerst werden de lijf ten uitgeschakeld die het eerste n hadden overleefd. Daarna sn de aanvallers met een bom de van Somoza op. Volgens de au- Iten is de ex-dictator door zeker Igels getroffen. et bekend worden van de moord leider van Paraguay dictator Stroessner onmiddellijk naar iats van de aanslag gereden. Hij meteen de grenzen laten sluiten e daders te kunnen aanhouden, politie stelt dat zij lid zijn van 'internationale groep van terro- Khe huurlingen". Het huis, van 18omoza onder vuur werd ge- werd bewoond door een groep atijnen. Deze zouden na de aan- de straat zijn opgerend, daar een _hebben aangehouden en ermee ioor zijn gegaan. Volgens de eige- van de gestolen wagen spraken Bannen met een Argentijns of uayaans accent. winst, doordat het Braziliaanse uit- breidingsprogramma voor kernener gie (voor vreedzaam gebruik) ernstige vertraging heeft opgelopen. Die ver traging vergroot meenden zij immers de kans, dat er een plutonium opslagregiem is voordat het eerste schip met een „Almelose" lading koers zet naar Brazilië. Ultracentrifuge Nederland NV, de Ne derlandse deelnemer in „Almelo", is echter nog steeds van plan volgend jaar al de eerste leveranties te doen: „We voeren het contract uit, de afge sproken datum (in 1981) geldt nog steeds", aldus een woordvoerder. De vertragingen, die in Brazilië ontstaan zijn, betekenen slechts dat de latere leveranties opschuiven. De Kamer zal daarom toch volgend jaar al overeenkomstig haar eigen wens moeten oordelen of er „uit- zicht" bestaat op een plutonium ops lagregiem Ongeveer vijftig leden van de VVDM demonstreerden gisteren in uniform op het Binnenhof in Den Haag tegen de aangekondigde weddeverlaging. De demonstratie ging gepaard met het hijsen van de noodvlag en het roepen van „Van Lent, een krent". Doodstraf voor Zuidkoreaanse oppositieleider SEOEL, WASHINGTON (Reuter, AFP, AP) In tal van westerse landen is afkeu rend gereageerd op de ter dood veroordeling van de Zuidkoreaanse oppostionele leider Kim Dae Jung. De meeste regeringen kondigden aan dat ze erbij het bewind in Seoel op aan zouden dringen de doodstraf niet ten uitvoer te brengen. Tijdwinst Kamerleden hadden gehoopt op tijd- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Edmund Muskie, heeft de leiders in Seoel n een persoonlijke boodschap op de hoogste gesteld van zijn „ernstige ongerustheid" over het „extreem zware vortnis". Muskie, die het proces tegen Kim op de voet gevolgd had, heeft de Zuidkoreaanse regering al eerder gezegd dat de Zuid- koreaans-Amerikaanse betrekkingen direct samenhangen met het lot van de dissidente leider. Maar Ameri kaanse woordvoerders wilden daar gisteren niet nader op ingaan en zei den dat de situatie niet overtrokken moest worden omdat de zaak tegen Kim nog niet helemaal afgelopen was. Ook in Japan zei men „zeer bezorgd" te zijn en premier Zenko Suzuki zei dat die bezorgheid over een paar da gen aan de Zuidkoreaanse regering zou worden meegedeeld. Maar de Ja panse regering wilde zich ook niet mengen in de interne aangelegenhe den van Zuid-Korea. De Japanse op positionele socialistische partij pro testeerde krachtig en eiste de terug roeping van de Japanse ambassadeur uit Seoel en opschorting van de eco nomische samenwerking Kim kreeg van een vijf man tellend militair gerechtshof gisteren de dood straf wegens samenzwering tegen de staat en het beramen van een op stand. Met hem werden 23 volgelin gen veroordeeld tot gevangenisstraf fen van twee tot twintig jaar. Kim, en advertentie beschouwing over Somoza op pagina 15 huldgevoel de tandarts 'k geneer me toch zo voor ®an, hé. Van onze sportredactie AMSTERDAM Alle Neder landse clubs die deelnemen aan de diverse toernooien om Europa Cups hebben uitzicht behouden op een plaats in de tweede ronde. Gezien de kwaliteit van de tegen standers mag dat geen verrassing heten. In feite bestond de meeste twijfel nog over het (vrijwel) de buterende FC Utrecht, maar bij en tegen Arges Pitesti bleef die ploeg voorlopig overeind: 0-0. In het toernooi van de landskam pioenen rekende Ajax in Albania af met Dinamo Tirana: 0-2. Frank Arnescn was de man die in de slotfase tekende voor de treffers. Voor het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars won Feyenoord, geflatteerd maar alles telt, bij lives Tampere met 1-3. In het UEFA Cup toernooi was er behalve het gelijke spel van FC Utrecht, slechts winst. FC Utrecht Ben Rietveld wordt door Kallo en Ignat van Arges Pitesti vastgezet. PSV versloeg Wolverhampton Wanderers met 3-1. FC Twente kwam zonder hoogstaand voetbal tot een ruime overwinning op IFK Göteborg: 5-1. Tenslotte was er AZ'67 dat eens moest uithalen tegen de amateurs van Red Boys Differdange. Het resultaat viel tegen. Verder dan 6-0 kwamen de Alkmaarders niet. ook zijn volgelingen hebben steeds gezegd dat zij slechts de democratise ring van Zuid-Korea langs vreedzame weg nastreefden. Volgens Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor het lot van politieke gevan genen, is het proces in Seoel niet eerlijk geweest. De verdachten kre gen een door de regering aangewezen verdediging en zij mochten geen ge tuigen oproepen Bovendien was Kim dikwijls met martelingen bedreigd en herriepen de meeste van de andere verdachten tijdens het proces eerder opgestelde verklaringen die hen met martelingen en bedreigingen waren afgedwongen. .Het vonnis moet binnen tien dagen worden bekrachtigd, daarna kunnen Kim en de andere verdachten binnen zeven dagen beroep aantekenen, waarna nog appel openstaat bij het opperste gerechtshof Uiteindelijk kan president Sjoen Doo Hwan de veroordeelden gratie verlenen. Een achtergrondartikel staat op pagina 7 PEKING (AP) De Chinese „bende van vier" moet morgen in een beslo ten zitting voor het hooggerechtshof verschijnen, hebben westerse diplo matieke kringen in Peking meege deeld. Een onderminister van justitie heeft de aanvangsdatum van het lang verwachte proces meegedeeld aan een Luxemburgse parlementsdelega- tie die in China op bezoek is. LEEUWARDEN/BREDA (ANP) - Melk en suiker worden met ingang van 1 oktober duurder. De minimum prijs voor een liter volle melk wordt dan 1.07 gulden. De minimumprijs is nu 1.04 gulden. Een kilogram witte kristalsuiker wordt twee cent duur der; van 1,83 naar 1.85 gulden. De zogenoemde industriesuiker wordt niet duurder. Het productschap voor zuivel is niet tevreden met de verhoging tot 1,07 gulden voor een liter melk. Volgens het produktschap zou de minimum prijs van volle melk tot 1,08 gulden moeten worden verhoogd om in de pas te komen met de verhogingen van de fabrieksprijs van de zuivelin dustrie. De prijsverhoging van suiker is een gevolg van een doorberekening van de door de Europese Commissie «da gelijks bestuur van de EGi vastge stelde interventieprijs. lieden om 1,3 miljard gulden uit de extra aardgasbaten te bestemmen voor verlichting van financierings problemen in het bedrijfsleven Vrijstelling van inkomstenbelasting over een deel van het dividend moet het bezit van aandelen aantrekkelij ker maken. Bedrijven kunnen dan gemakkelijker nieuwe aandelen uit geven om op die manier hun eigen kapitaal te versterken. Dat is nodig omdat het eigen kapitaal van onder nemingen de laatste jaren klein is geworden in verhouding tot de schul den. Ooorzaak is de kleine winst waardoor bedrijven die willen inves teren, geld moeten lenen. De versterking van het eigen kapitaal is de achtergrond van een maatregel van de ministers die eveneens in de brief genoemd wordt. Banken krijgen aanzienlijk meer mogelijkheden aan delen te bezitten in ondernemingen. Tot nu toe mochten zij zonder toe stemming van de Nederlandse Bank ten hoogste vijf procent van de aan delen in een bedrijf in handen heb ben. Een groter percentage mocht in theorie maar deze toestemming werd vrijwel nooit gegeven, dit om machts concentraties bij de banken te voor komen. Van Aardenne en Van der Stee heb ben besloten dat banken gemakkelij ker toestemming zullen krijgen voor een deelneming in een bedrijf. Ze mogen dan maximaal 49,9 procent 'van de aandelen in één onderneming bezitten op voorwaarde dat het be drag van de deelneming de 2.5 mil joen gulden niet teboven gaat. Bo vendien geldt de deelneming voor maximaal vijf jaar. al is de verlenging niet uitgesloten. In een commentaar zegt voorzitter W E. Scherpenhuijsen Rom van de Ne- derlandsche Bankiersvereniging dat de banken door het besluit bij kun nen dragen aan de oplossing van het probleem dat vooral het midden- en kleinbedrijf een tekort heeft aan ei gen kapitaal. De maximumperiode is gekozen omdat het niet de bedoeling is dat banken lange tijd bepaalde aandelenpakketten hebben. Het gaat erom bedrijven in een aanloopfase te helpen. Vervolg op pagina 15 BAGDAD (Reuter, AFP) Irak heeft het grensverdrag met het buurland Iran opgezegd. Het verdrag dateerde van 1975 en regelde een aantal grens kwesties alsmede stopzetting van de Iraanse steun aan de Iraakse Koer den. De opzegging van het verdrag is een nieuwe fase in de beperkte gren- soorlog die beide landen sedert enke le weken met elkaar voeren. Bagdad beweert inmiddels zo'n tweehonderd vierkante kilometer gebied op Iran te hebben heroverd. Toch zei de Iraakse president Saddam Hoessein dat zijn land geen kwade bedoelingen heeft tegen Iran. Irak herneemt slechts waarop het recht heeft. De Iraanse president Bani Sadr verklaarde ech ter te rekenen op verdere groot scheepse militaire acties van de wes telijke buur. maar dat is een poging tot zelfmoord, aldus de president, aangezien het Iraanse leger de Ira- kiërs in de pan zal hakken. Inmiddels heeft de Palestijnse leider Jasser Ara fat een persoonlijk afgezant naar Bagdad en Teheran gestuurd om de islamitische broedervolken uit elkaar te houden. De verklaring van president Bani Sadr, dat de Amerikaanse regering heeft ingestemd met de installatie van een onderzoekscommissie die zich moet bezig houden met de vroe gere relatie tussen Iran en de VS. is in Washington terughoudendend ont vangen. Bani Sadr zei de toestem ming via de Zwitserse ambassade in Teheran ontvangen te hebben. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat het allang bereid is te praten, maar wel na de vrijlating van de gijzelaars. Het zegt nog een concreet voorstel van de Iraanse president te hebben ontvangen. Dat ze daar nou niet eerder aan gedacht hebben: lijf straffen. Dat is het briljante idee dat de Britse voetbal bond de regering daar aanbeveelt tegen woelmakers voor en na de wedstrijden. Lijfstraffen, en een speciaal kamp. Sport verbroedert niet iedereen. Boetseerset (A) Authentiek Slavisch Boetseerklei met verf in 3 kleuren en kleedje (C) nant-adll.o XL'nrfil 7nnHpr OlPn met Iraai diermotiet. Als onder legger of voorde sier 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang - plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren penseeltje Wordt zonder oven ovenhard. Schroeved raaierset BI Grote, kleine en kruiskopschroexe- draaier in een Handgreepje met omslagmechaniek, voor extra gemak. 1 Vlaak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over I tuiging. Uil erkentelijkheid on hangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats Uw naam Uw adres _Giro Postcode en plaats _Tel Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomsikoning van 7.50 Kado naar keuze CD/V DB. CK. C3D.(aankruisen a.u.b.l IBon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven i I Voor bezorginformatie 020-91.3456

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1