Utrecht nog niet klaar Zwak Feyenoord sterk genoeg Amstel Tijgers troeft Rimini a GEEN ZORGEN MEER VOOR AJAX Geen juichstemming bij Han Berger na 0-0 tegen Arges Engelse FA wil lijfstraffen tegen voetbalgeweld Angst voor lives Tampere blijkt ongegrond Goede start in Europa Cup honkbi Wereldspelen in Santa Clara Kansen voor ijshockeyjeugd Grote zege Leiden Aanval 'Soekhd slaagt maar ha Theo de Rooy dreef in Belgi DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET P 14 RS i door Johan Woldendorp PITESTI Op zichzelf is nul nul voor een uitspelende club best een aardig uitgangspunt om in de thuiswedstrijd de weg naar de tweede ronde te asfalteren. Binnen dat per spectief zal het eerste Europa Cup-avontuur van FC Utrecht niet van korte duur zijn. De voorzet op maat die de dubbelblanke eindstand bij Arges Pitesti is, moet in de thuiswedstrijd op 1 oktober doeltreffend worden afge rond. Men hoeft geen uitgesproken voet balkenner te zijn om te weten, dat een 0-0 score in een uitwedstrijd ook veel risico's insluit. Het is al herhaal delijk gebeurd, dat clubs zonder te verliezen uit het lucratieve bekertoer nooi werden gekegeld. Utrecht kan zich bijvoorbeeld geen doelpuntrijk gelijk spel permitteren, omdat in dat geval de treffers van de bezoekende vereniging dubbel tellen. Want ook al hield een verkrampt spelend Utrecht de Roemeense opponent opmerkelijk gemakkelijk op afstand, trainer Han Berger was één van de eersten om te beseffen, dat het decor van het optre den voor eigen publiek opgetrokken wordt door reeksen vraagtekens. „We zijn nog lang niet klaar", pro beerde Berger een al te uitbundige stemming de kop in te drukken." Wij moeten het spel maken in de weten schap, dat Arges een bijzonder coun- terploeg is. Het heeft mij geïmpo neerd, dat het elftal in de uitwed strijd tegen Universitatea Craiova uit vier kansen twee doelpunten haalde. We hebben daarnaast gevaar te duch ten van invaller Signireanu. Zijn snel heid (hij heeft ooit de honderd meter in 10,4 seconden gelopen - red.) kwam er nu niet zo uit, maar ik verwacht dat dat in Utrecht anders zal zijn." In haar eerste serieuze wedstrijd op internationaal niveau moest de oner varen FC Utrecht uitgerekend de meest geroutineerde kracht. Willem van Hanegem, aan de kant laten. De spelbepalende middenvelder onder vond al enkele dagen hinder van een opgezette knie. maar verkeerde tot kort voor de ontmoeting met Arges in de veronderstelling zijn ploeggenoten op as is van karakter van dienst te kunnen zijn. Die gedachte was op te veel optimisme gestoeld. De smaak maker had de verdediging in de eer ste twintig minuten moeten verster ken en daarna lijnen voor het aan- valsspel moeten uittekenen. Toen de belangrijke pion evenwel was wegge vallen. predikte trainer Han Berger minder vorzichtigheid. Invaller Willy Carbo kreeg een offensieve rol toebe deeld. Aan het spel van Utrecht in de eerste helft was het te merken, dat de grote strateeg ontbrak. Chaos was het wachtwoord in het stadion van Arges. Voor de thuisclub golden nauwelijks andere normen. De nogal verzwakt uit de transferperiode te voorschijn gekomen runner-up uit Roemenie stelde Utrecht met een even rommeli ge speel trant in de gelegenheid de plankenkoorts te overwinnen. Het pleit niet voor de Oosteuropeanen, dat de onwennigheid aan Utrechtse zijde niet eens met een gevaarlijk schot werd uitgebuit. Spelkwalitatief vertoefde het armoedige duel voort durend in het grensgebied van de zelfkant van het Europa Cup-voetbal. Utrecht kreeg in het eerste part zelf de beste kans om de score van haar maagdelijkheid te beroven. Carbo kreeg na een misser van Stamcu vrije doortocht naar de onzekere doelman Ariciu, maar zwenkte geheel onnodig te veel naar de zijkant van het veld. Op dit angsthazenbal vroeg boven dien scheidsrechter Fahnler prak tisch iedereen ten dans. De Oostenrij ker was even onberekenbaar als het- weer en volgde de wet en de logica eigenlijk alleen bij het uitdelen van gele kaarten aan Van der Lem (overi gens zelfs ook herhaaldelijk het mik punt van Roemeense overtredingen), Radu en Zamfir. Voor het overige blies de brave borst dapper op zijn fluit zodra de situatie onoverzichte lijk dreigde te worden. Na de hervatting injecteerde Arges het spel toch met meer Intelligentie VOETBAL In de 16-mtns Deense selectie voor de WK-voorronde wedstrijd tegen Joegos lavië (27 september) zijn de Feyenoorder Ivan Nielsen en de Ajacieden Frank Amesen. Sören Lerby. Hennlg Jensen en Steen Zlegler opge-1 nomen VOETBAL De Engelse eerste-drvisieclub Southampton heelt aanvaller Charlie George voor een week geachorst omdat hij afgelopen zaterdag een fotograaf die de bal wat pester.g traag terug naar het veld bracht een klap gaf De club begreep de reactie van de voetbalier wel. maar helemaal good sports was het toch ook weer niet WIELRENNEN In Alkmaar is Theo van Tol kampioen achter dernies geworden. Oaby Min- neboo werd tweede WIELRENNEN - Jan Raas won in Helden Pannlngen (criterium over 96 km) zijn 26ate wedstrijd van dit seizoen AUT08P0RT - De Fin Pentti Airikkala is ernstig gewond geraakt toen hij tijdens de Nieuwzeelandse autorally van de weg raakte en in een riviertje terecht kwam Een andere Fin. Timo Salonen won de rally, hij kwam heelhuids aan BOKSEN - Hllarto Zapata heeft ln Oifu (Japi zijn wereldtitel in het papiergewicht met succes verdedigd Uitdager Shigeo Nakajlma (Jap) ging ln de elfde ronde knock-out negen, tien en waar is m r kunstgebit Paardesport Op het Internationale concours hipptque in Calgary heelt Oroot-Brlttanme de landenwedstrijd gewonnen De Britse ploeg liep slechts acht strafpunten op. Nederland werd tweede met twaalf strafpunten. Door de derde overwinning ln een landenwedstrijd steeg Oroot-Brittannlë ln het klassement om de ..Pre sidents Cup" naar de tweede plaats achter Frankrijk TENNIS De tot Amerikaanse genaturaliseerde Tsjechische Martina NavratUova heeft in de eer ste ronde van het vrouwentoernooi van Las Vegas Betty Stöve slechts één game gegund. De vroege re Wlmbledon-kamploene won in vijfenveertig mi nuten met 6-1. 6-0 In Las Vegas bedraagt hei prijzengeld 200.000 dollar De belangrijkse uitslagen van de eerste ronde Kalhy Jordan (VSi-Kat* Latham (VS) 6-2. 6 2 Har.a Mandlikova (Tsji-Carolyn Stolle (VS> 6-0. 6 0. Virginia Ruzici (Roei Peanut Louie (VS) 6-0.6-3. Joanne Russell (VS)-Dlane Desfor 'VS> 6-3. 6-3; Wendy Tumbull (Aus)-Virginla Wade iGb>7-6. 6-3 Barbara Potter (V8i-Ro»emary Casals (V8i 6-2. 6 LONDEN De FA, de Engelse voetbalbond, heeft de regering gevraagd strengere maatrege len te nemen tegen het geweld dat voetbalfans rond de wed strijden ontketenen. Bert Milli- chip, voorzitter van de FA- tuchtcommissie, vroeg de rege ring om daarvoor weer lijfstraf fen in te voeren. Het verzoek komt nadat tijdens de eerste weken van het nieuwe seizoen weer grote ongeregeld heden plaatsvonden. In de afge lopen twee jaar zijn bij geweld dadigheden van Britse voetbal fanaten in totaal acht mensen om het leven gekomen. De FA zegt zelf alle maatrege len te nemen om het geweld tegen te gaan. Maar buiten de stadions houdt de macht van de voetbalbond op. Daar zou de overheid dan strenger moeten ingrijpen. Om voetbalfans met gewelddadige bedoelingen bui ten de stadions te houden zou voor opgepakte overtreders een speciaal strafkamp ingericht moeten worden. Gerard van der Lem (r) haalt de Roemeen Kallo onderuit. De Utrechtse-aanvaller kreeg hiervoor de gele kaart. De druk op het Utrechtse doel werd inderdaad groter maar juist onder die omstandigheden groeide doelman Van Breukelen naar een grote vorm en organiseerde Henk van der Vlag naar eer en geweten zijn vaak wanke lende verdediging. Arges, dat zondag vrijaf had gekregen om zich volledig op het UEFA Cup-gebeuren te kun nen concentreren, bleef echter ook in die fase een beperkte tegenstander. Dat werd het meest schrijnend in de laatste minuut gedemonstreerd. Ra- du presteerde het toen een straf schop. toegekend nadat hij door Van der Vlag ten val was gebracht, over het doel te schieten. Achteraf bleek dat gedeeltelijk een succesje van Ber ger en Van Breukelen te zijn geweest De laatste: „Ik wist van mijn trainer, dat Redu zijn strafschoppen altijd ln de linkerhoek schiet. Ik maakte daar om een schijnbeweging naar die kant, waardoor hij waarschijnlijk in paniek is geraakt." Arges Pitesti: Ariciu: Zamfir. Stamcu. Pana. Dul- pen. Wadea. Ignat. Kallo. Nica (Daluta). Radu. Molceanu (Signireanu) FC Utrecht: Van Breukelen: Du Cbatinier, Wild- bret. Van der Vlag. FUgth: Tervoort. De Kniyk, Carbo. Adelaar: Van der Lem. R>etveld (Van Staal. TAMPERE In een pover duel heeft Feyenoord in het Rasina-stadion van Tampere de eerste stap gezet naar de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De winst van 3-1 op de amateurs van lives Tampere, die op eigen terrein op een redelijk resultaat hadden gehoopt is al een garantie voor een plaats bij de clubs die op 22 oktober en 5 november verder spelen. Dan zal Feyenoord zich echter heel anders moeten manifesteren dan tegen lives. De traag opererende Rotterdammers moesten eerst een ach terstand wegwerken voordat Notten (strafschop), Van Dein- sen en enkele seconden voor tijd Troost voor de eindstand van 3-1 konden zorgen. Feyenoord heeft lives in zijn voorbe reiding bepaald niet onderschat maar het gemis van de geschorste Peturs- son en de geblesseerde Peters werd toch duidelijk gevoeld. Zij waren wel licht wel in staat geweest om eerder gaten te maken in de statische Finse defensie. Op het gladde, ongelijke veld bleef Vermeulen, die duidelijk angst had voor het harde, Finse in grijpen. onzichtbaar. Omdat Vaclav Jezek voor een viermans-middenveld had gekozen, speelde Feyenoord ln feite zonder aanvallers. „Ik had on langs gezien dat lives een sterk mid denrif heeft", verklaarde Feyenoords trainer later die beslissing waarvan Budding het slachtoffer werd. De angst van Jezek bleek achteraf volko men ongegrond. lives Tampere was een elftal goedwillende en hardwer kende amateurs, die zelfs voor een matig Feyenoord te zwak waren. Over veertien dagen kunnen de Rot terdammers zich voor eigen publiek revancheren voor het matige optre den in het zuid-westen van Finland. Feyenoord drong lives direct na het beginsignaal terug op eigen helft maar ervoer al snel dat de Finse uit vallen erg gevaarlijk waren. Na een dieptepass kwam Uimonen in de zes de minuut plotseling alleen voor Hie- le. De Fin schrok echter zo van de mogelijkheid dat hij de bal veel te hoog lobde. Balkestein kon de bal nog juist voor het lege doel wegtrap pen. Drie minuten later had Uimonen meer succes. Lindström bracht de bal hoog voor, Hiele kwam uit zijn doel maar kon de pass niet onderschep pen. Voor Uimonen was het karwei, dat hij met het hoofd afrondde, toen erg gemakkelijk: 1-0. De Finse amateurs, die voortdurend van plaats verwisselden op het zachte en gladde veld, werden wel steeds teruggedrongen op eigen helft maar hadden al gauw door dat van het langdurig combinerende en traag spelende Feyenoord weinig gevaar viel te duchten. Pas na 26 minuten kreeg doelman Sairanen het eerste schot op zijn doel. Vermeulen trof het zijnet. Balkestein had kort daarna evenmin succes met een kopbal, na een vooreet van de opgekomen Wijn stekers. De bal ging enkele meters naast het Finse doel. Acht minuten voor de rust kwam Feyenoord op gelijke hoogte. De Rot terdammers mochten de Russische scheidsrechter Stoepar voor die ge lijkmaker dankbaar zijn. Nadat Van Deinsen vanaf het middenveld Ver meulen had gelanceerd, sprintte Stanley Brard stuurt de bal rich ting vijandelijk doel. Troost met Vihtala het strafschopge bied binnen. Op het moment dat .de bal kwam, gingen Troost en Vihtala gelijktijdig onderuit. De Rus zat er voor Feyenoord een strafschop in. Notten maakte geen fout: 1-1. Feye noord nam daarna het spel volledig in handen maar de stevig ingrijpende Finnen konden de gelijke stand in de resterende zeven minuten vast houden. De pressie van Feyenoord werd lives, dat de inspanningen van voor de rust moest betalen, na de hervatting al snel te veel. Feyenoord kreeg meer ruimte en in de 52ste minuut speelde Notten op links Van Deinsen vrij. Met het linkerbeen plaatste de midden velder de bal precies aan de binnen- Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Landelijk was het vergelijkingsmai dit honkbalseizoen zoek. Maar met de eerste wedstrijd vi Europa Cup honkbal achter de rug krijgt de titel van/ Tijgers weer reliëf. De Amsterdammers behaalden na een 1-0 overwinning op de Italiaanse kampioen Rimlnl terwijl tijdens het reoente wereldkampioenschap ln Ja] afstand tussen het Nederlands en Italiaans honkbal dan ooit leek te zijn. PARIJS (AFP) In Santa Clara in Califomië (VS) worden volgend jaar voor het eerst de wereldspelen voor niet-Olympische sporten gehouden. Van 24 juli tot 2 augustus worden de wedstrijden gehouden waaraan voor lopig zo'n 1500 atleten uit 40 landen zullen deelnemen. Het plan om de niet-Olympische sporten naar een er kenning brengend groot festival te stuwen, bestond al enkele jaren, maar de concretisering heeft nu pas plaats kunnen vinden. De wereldspelen zijn niet bedoeld als concurrentie voor de Olympische Spelen, zo hebben de organisatoren al nadrukkelijk laten weten. In enke le disciplines is het zelfs mogelijk dat deelnemers uit Moskou ook op de Wereldspelen verschijnen. Zoals in het onderdeel boksen bij voorbeeld. De wereldspelen moeten om de twee jaar gaan plaats vinden. Volgend jaar in Santa Clara, in 1983 in Manilla of Seoel en in 1985 in Vancouver of in een Europese stad. kant van de verste paal: 1-2. De ge vaarlijke Uimonen bracht na een uur weer enige hoop bij de 6000 toeschou wers, toen hij na een misser van Hiele dicht bij het Rotterdamse doel kwam. De blonde Fin kwam echter een meter tekort om de bal in het net te glijden, waaima Balkestein voor opruiming kon zorgen. Feyenoords trainer Jezek braent in de 67ste minuut met Carlo de Leeuw een extra aanvaller in het veld, waar door Staïleu kon gaan douchen. De pressie van Feyenoord, die na de tweede treffer minder was geworden, nam weliswaar weer toe, maar de Rotterdammers misten eenvoudig het vernuft om meer bressen te slaan in de duidelijk vermoeide Finse de fensie. Op het slechte veld maakte de bal de vreemdste capriolen, waarvan Hves omdat het technisch duidelijk minder bagage had. de minste hinder ondervond. In de laatste tien minuten zetten de Finnen nog een keer aan. Hiele moest stompen bij een schot van Lindström en de kersverse international moest enkele malen ingrijpen bij Finse ac ties. Zes minuten voor het eindsig naal kon Hiele slechts redden door zich op de voeten van de doorgebro ken Vuorinen te werpen de Fin trapte onbeherst door om de gelijk maker te voorkomen. Enkele secon den voor het laatste fluitsignaal kwam Feyenoord toch nog op 3-1. Vermeulen die in de hele wedstrijd nauwelijks te zien was geweest, kon vanaf de middellijn doorgaan en be diende de meegelopen Troost op maat, waarna Sairanen vor de derde maal kansloos was. lives Tampere-Feyenoord 1-3 (1-1) 9: Uimonen 1-0. 37: Notten (strafschop) 1-1, 52: Van Deinsen 1- 2, 90: Troost 1-3. Scheidsrechter; Stoepar (SU). Toeschouwers: 6000 lives Tampere: Sairanen. Hurrl. Rasnnen. Heino nen. Vihtala. Pirinen. Vldgren. Kuulavalnen; Lindström. Uimonen, Vuorinen. Feyenoord Hiele: Wijnstekers. Nielsen, Balke stein. Brard; Stafleu (De Leeuw). Notten. Van Til. Van Deinsen; Troost. Vermeulen. Maar met het clubhonkbal is dat ken nelijk anders. Amstel Tijgers was gis» teren een brok onverzettelijkheid en dat imago gold met name voor wer per Jan Hijzelendoorn. De anders wel eens labiele Amsterdammer hield de gevreesde Italiaanse aanval uitste kend in bedwang. In een uitermate atractieve wedstrijd gooide Hijzelen- Van onze speciale verslaggever ARNHEM Een sterk verjongd na tionaal ijshockeyteam is een van de deelnemers aan een Nederlands/Duit se competitie die eind van deze maand van start gaat. Andere partici panten zijn Heerenveen Flyers, Am sterdam, Duisburg, Düsseldorf, en Essen. Dit gebeuren, dat zich voorna melijk op de dinsdagavonden zal gaan afspelen, wordt gesponsord door een hypotheekbank die een prij- zenpot van 100.000 gulden in het vooruitzicht heeft gesteld. Het is de bedoeling dat in de toekomst ook Zwitserse ploegen gaan deelnemen. Voor het Nederlandse team worden Jong Oranje-spelers gerecruteerd die hierdoor de mogelijkheid krijgen om zich op internationaal niveau te be kwamen. Het team zal tevens worden aangevuld met wat oudere interna tionals uit de selecties van Tilburg Trappers en GYS Groningen. Het is nog niet bekend wie de eer krijgt om het bondsteam te coachen. IJshoc- keybonddirecteur Dummy Smit denkt voorlopig aan een systeem waarin alle coaches van de eerste visie op toerbeurt zich een week mo gen ontfermen over de Oranje-equi pe. Hierdoor zal er rondom het natio nale team een soort duiventil worden geschapen Overigens vormt ook de invulling van de trainersvacature? voor het Neder landse team dat volgend jaar, deel neemt aan het WK in Zweden <A- groep), nog een levensgroot pro bleem. Amsterdam-voorzitter Sjoerd Teipstra stelde gisteren nog eens dui delijk dat Hans Westberg in geen geval meer beschikbaar is voor Oranje. Hij zal slechts in Zweden ingezet kun nen worden als adviseur. NIJB-prae- sus Fred Schweers heeft in deze kwestie al eens de namen van Dum my Smit en Utrecht-coach Bob Ja- stremski laten vallen. Het is een pu bliek geheim dat Jastremski niet ge liefd is bij sommige spelers van het nationale team. Zijn Groningen-ver- leden heeft daar alles mee te maken. De Canadees werd vorig jaar na pro blemen met de spelersgroep bij de noordelijke ijshockeyploeg op straat gezet. Rest zo kort voor de aanvang van het nieuwe seizoen volgende week is het zover nog Dummy Smit. Schweers: „Ik wil hem niet voor de leeuwen werpen Je kan dit seizoen als bondscoach alleen maar afgaan. We zijn in onderhandeling met een gevluchte Tsjech, die momenteel in West-Duitsland verblijft. Misschien kan hij volgend sei2oen als Dench- coach gaan fungeren. Westberg blijft beschikbaar als adviseur" Van onze basketbal-medewerker LEIDEN Leiden is ook in de vierde wedstrijd van de basketbal-competi tie ongeslagen gebleven. Tegen het Dordtse Rowic werd een even gemak kelijke als ruime overwinning van 102-67 behaald. Concurrent Den Bosch kwam tot een zege tegen Stars. De Haarlemmers gingen met 102-88 ten onder. Eredivisie mannen Tonega-Punch 84-71. Amstel- veen-Donar 86-90. Den Bosch-Stars 102-88. Lel- den-Rowic 102-67. Landlust-BOB 87-51 doorn liefst tien keer drie stond hij slechts zes honksla Evenveel honkslagen als ziji strever Colabello, die echter: vijf keer drie slag kwam Verdedigend was Hijzelendt man, hoewel daarbij dank digd was aan zijn derde h Harm Horeman, die het bin dicht hield. Aanvallend w Stassen de man. die op de ging. Een klap over de hela sportpark Sloten over 118 o verde in de vijfde innings punt op. Met die overwinning zetten i sterdammers dus de eerste iL het verkrijgen van de Euroj die in lang vervlogen tijdeni in Haarlem stond. De andi aanse deelnemer, Parma, d- ook. Maar wel onder andere i digheden. In Rotterdam om de Europa Cup wordt tot zondag in Rotterdam en Ami afgewerkt won Parma metJ de Zweedse figurant Leksai slechts zeven innings op d bleef. Homeruns van Callint keer) en Salvatore leverden et aandeel in die zege voor drieï toeschouwers. De tweede Ned se deelnemer, Neptunus, kt niet in actie. De Rotterdamn len vandaag tegen Leksand ei die wedstrijd ongetwijfeld ii omzetten. Amstel Tijgers 0-0-0-0-14 Rlmtr.i 0-0-0-0-04 Jan Hijzelendoorn 10-3-6-1. luigi Colabei Parma 3-3-004 Leksand 0-0-04 Robert Man (6 inn> 7-0-3-0. Car%Ou2M 0-1-0 Rune Leander 0-5-20-7 MORZINE De verwacht van Sergej Soekhoroetsjerü Sowjet-Unie, de beste ami renner ter wereld van de i twee jaar, op de leidersposil Columbiaan Alfonso Florez achtste etappe gekomen, leverde echter geenszins heti op dat „Soekho" voor ogenl zware bergetappe met start in Moraine, waarin twee cobwi eerste categorie waren opp sloeg de Olympische kampii Het gat met de verrassend sl stende Florez was na ruiml meter echter slechts 2 minui» seconden. Niemand had de van de vorige tw?e edities belangrijkste etappewedsü amateurs bij kunnen benen,i ruim twee minuten die Flora waren voor de Columbia! pig) niet verontrustend. Vod gin van de achtste rit had ruim zes minuten voors Soekhoroets jenko v Als excuus mocht voor de „staatsamateur" wellicht i de etappe niet lang genoeg f km) om het verschil van geheel te egaliseren. De waarop Florez, met in zijn landgenoot Jose Jimenez 2.44), de Franse Alpen-top dwong moet de Russische m pitanov kopzorgen hebben Voorlopig is de aanval vand Rusische ploeg op de mislukt. Achtste etappe 1. Sergej Soekhod (Sow) 109.5 km tn 3 uur 16 min 6 mc Flores (Col) op 2.10, 3 Jose Jimenez (0 4 Jirl Skoda (TsJ) op 3.25. 5 Jean-Pi (Fra) z.t.. 8. Antonio Coelho (Por) op Vargues (Por) op 3.29, 8. Joeri Kats} 4.16, 9. Ramazan Oalaletdlnov (Sowi Czeslaw Lang (Pol) z.t. Algemeen klassement 1. Alfonso FM uur 56 min 49 sec., 2. Jlrl Skoda (TsJI Sergej Soekhoroetsjenkov (Sow Katajirin (Sow) op 6.12, 5. Jose 7.31, 6. Joert Barinov (Sow) op 11 31. Galaletdinov (-Sow) op 12.21 8 Anl (Por) op 13,10. 9 Jean-Paul le BrislFn 10. Jullo Rubiano (Col) op 14 43 TIRANA Ajax kent een zorg minder, namelijk die over het bereiken van de tweede ronde van het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen. Het zou te gek zijn als na de 2-0 (0-0) van Tirana nog moeilijkheden op het pad van de Amsterdammers zouden komen. De moeilijke momenten die Ajax in de letterlijk en figuurlijk hete Albanese hoofdstad kende waren beperkt tot de eerste helft van het duel. Zij werden bovendien voor een belangrijk deel door de Amster dammers zelf veroorzaakt via een uiterst verdedigende speel wijze, die overigens gedeeltelijk uit nood werd geboren Voor de wedstrijd werd duidelijk dat de knieblessure van Piet Hamberg spelen absoluut onmogelijk maakte. Daarom viel trainer Beenhakker toch weer terug op Jensen om tenminste ook enige aanvalskracht te hebben plus nog wat steun voor Kieft, die in dit soort wedstrijden toch te licht bleek. Ajax had een wat moeilijke start in de eerste helft, maar het geschiedde allemaal duidelijk vol gens plan. De Amsterdammers lieten Dynamo uitrazen en hadden in de laatste twintig minuten de overwin ning die binnen bereik was. Arnesen scoorde twee keer. Het was een nutti ge en praktische zege, niet fraai maar dat was in Albanië ook geen nood zaak. Ajax wilde zich niet laten verrassen door het onbekende en stelde zich daarop in. Rust en vertraging gedu rende driekwart van de wedstrijd. Op en top behoudend in de eerste helft en pas daarna enige werkelijk offen sieve acties, die tenslotte de overwin ning brachten. In de eerste helft had Ajax nauwe lijks aanvallende macht. Kieft bleek te licht voor het werk tegen de stevig ingrijpende verdediging van Dyna mo, en net als Jensen werd hij geïso leerd door de verdedigende taktiek van Ajax. dat met vier man achterin speelde en Lerby bovendien daarbij nog posteerde als extra vrije verdedi ger. Zonder het vele loopwerk van Lerby op het middenveld kon Ajax niet jagen. Daardoor zette Dynamo, behoedzaak en traag schuivend, steeds weer aanvallen op die ook Ar nesen. Van Geel en Schoenaker dwongen tot veel verdedigend werk Het gevolg was een duel met twee zich langzaam verplaatsende ploe gen. Ajax omdat het zelf wilde, Dyna mo omdat het Vermoedelijk niet an ders kan. Alleen voorstopper Cocoli heeft een lange trap in de benen. In het eerste kwartier had Dynamo toch wat angst voor het terughoudende Ajax, maar vrij snel ontdekten de Albaniërs dat vrees voor alleen het abstracte begrip van een reputatie volstrekt overbodig was. Daarop schoven de middenvelders Marko en Bajaziti (twee internatio nals) geregeld in tussende drie echte aanvallers. Maar de offensieve kwan titeit hield geen gelijke tred met de kwaliteit. Echte spitsen namelijk hadden de Albaniërs niet. De kleine wondervoetballer Zeri kan het cen trum van een verdediging dol dribbe len, maar de dolkstoot om het werk af te maken, heeft niemand in handen, ook de zeer begaafde Zeri niet. Na een goede twintig minuten werke lijk leeg voetbal en een kopballetje van Kieft en een afzwaaiend af standsschot van Lerby dwong Dyna mo Ajax verder terug Dat leverde drie redelijke kansen op in het twee de kwart van de wedstrijd. Maar drie eigenlijk, omdat Lerby en Molenaar middelen in huis hadden om de lang zaam aanrollende golfjes op te van gen. Cipi miste de eerste nadat Schrijvers heel ver, ofschoon wat on oordeelkundig, was uitgelopen. Ba- ligjini kopte de tweede over en Zeri kwam bij de derde niet aan een echt schot toe. De vierde mogelijkheid, een stuiterbal, ingeleverd door op nieuw Zeri werd door Schrijvers be kwaam overmeesterd Na rust stuurde Ajax zijn middenvel ders wat verder naar voren en dat nam tegelijkertijd een stuk stoom van de ketel in de verdediging af. Door die verandering van tactiek toonde Ajax aan wat zijn ware moge lijkheden zijn. Dynamo kreeg geen tijd meer. De jacht op de bal leverde succes op, de achterhoede kon einde lijk echt rustig verdedigen en mee bouwen aan combinaties die het laat ste deel lucht uit de longen van de Albanese spelers persten Weliswaar volleerde Ballgjini vrij kort voor rust nog een keer in het zijnet, maar Ajax zette het duel steeds meer naar zijn hand. De Alba nese storm die gele kaarten had opge leverd voor Zwamborn en Schoena ker. na charges op Zeri. was uitge raasd De kwikzilverige spits telde het iaatste half uur door conditiege brek helemaal niet meer mee Dynamo was niet gevaarlijk meer Ajax bij vlagen wel. al was Kieft in het centrum volstrekt onmachtig Hij kreeg echter in het laatste kwart van de wedstrijd meer en meer rugge steun uit het middenveld door het oprukken van Schoenaker, Van Geel en Arnesen. Die druk werd Dynamo teveel, al kwam de openingstreffer min of meer bij toeval. Een verre ingooi van Jensen verraste de verde diging. Schoenaker kopte door en Ar nesen vuurde voluit, 1-0. De wedstrijd was in feite beslist. Die slag namelijk kon Dynamo, dat aan het eind van zijn krachten was, niet meer verwer ken. Ajax kon in het laatste kwartier doen wat het wilde, hield zijn verdedi ging steeds gemakkelijker dicht en maakte in de laatste minuut het kar wei af. Opnieuw door Arnesen die koppend een voorzet van Wiggeman- sen, ingevallen voor Kieft. afmaakte. Dynamo Tirana-Ajax 0-2 (0-0) 69 Arnesen 0-1. 89 Arnesen 0-2 Scheidsrechter Zlatanof (Griek) Toeschouwers 30 000 Dvnamo Tirana Luarasi. Dauu. Coco>. Cipi. Tar- •gae: Marko. Brecu. Bajaziti 'Kekai Pernaska (Co- bani). Zen Baligjini Ajax Schrijvers. Molenaar Zwamborn Ziegler Boeve; Schoenaker Lerby Arnesen Van Geel Kieft Wiggemansem Jensen MERELBEKE Theo de de profronde van Merelbek? gewonnen. De Nederlander sche wielerdienst legde de meter af in 3 uur en 50 mir de eindstreep had de 23-ji een voorsprong van tien sec* de Belg Hendrik Caethoven. de werd. Diens landgenoot Geest bezette de derde plaa seconden achterstand kwaB anderen Fons van Katwijk (1 van Dongen (20e) en Adri var lingen (30e) over de finishlij» In Retie zegevierde de I kampioen Jos Jacobs in eenp strijd over 125 kilometer ln! minuten. In de eindsprint Jacobs zijn landgenoot vaerts, die de tweede plaaW Lieven Klaassen en Henk ne ding eindigden met een min ue terstand als zeventiende en TAFELTENNIS De open Nedfi» eg pioenschappen ln Den Haag 0" hebben een tegenvallend <t«' Slechts tien landen komen mete»' n een mannenploeg China. Japan. M esc de Sowlet-Unie komen helemaal R WIELRENNEN - De proef»** Ss Midden-Zeeland is in waarde gefld sectie van de UCI. de intemauonj» heeft deze week besloten de rondt nationale wedstrijdkalender te toe was de Goldrace de enige Ni* k strijd die op de lijst prijkte De «J deze kalender hebben ..recht" op de besten uit een aantal land» renners niet wensen ln te schnf dergelijke koers, dan mogen zij niet een andere wedstrijd a*

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 18