)uisenberg: bouw nel stimuleren 9*4 92 101 9 9 10 10!. 8V 834 9 9 9*4 9\ 934 OPEC zonder akkoord uiteen 9 9Ï 10 De Batavier Textiel in Winterswijk sluit Mees &Hope annonceert de verhoogde rentetarieven voor spaardeposito's en kasbiljetten. or einde aan onzekerheid over renteaftrek tl van igroep brtgezet jner twist vervoer d per schip Sectorbeleid industrie vindt bij CDA weerklank Bank Mees hope nv Hypotheekrente per 16 sept. Geen subsidie voor fabriek Philip Morris PERDAG 18 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 RS 15 H 17 onze redactie economie UWARDEN Hoezeer men ook overtuigd kan zijn van de rechtvaardigheid (uit menspolitieke overwegingen) van afschaffing of beperking van de aftrekmogelijkheid van theekrente, de gevolgen daarvan op de bouw dienen te worden afgewogen tegen de wens juw te stimuleren, dit zowel ter leniging van de woningbouw als voor de werkgelegenheid, alans zou daarbij, in de huidige situatie, moeten doorslaan naar stimulering van de bouw. dr. W. F. Duisenberg, plaats voorzitter van de hoofd- van de Centrale Rabobank, de algemene vergadering van ninklijke Nederlandse Zuivel- Politieke partijen, aldus Dui- zouden moeten overwegen lunt uitdrukkelijk uit te spre- ïoezeer hen dat ook uit ande- lofde aan het hart zou gaan pandering te willen brengen in cale regime op dit stuk. rder er een einde komt aan de rheid. die nu al meer dan een urt, 10e beter, merkt hij op jerg legde de nadruk op het de discussie over het al of niet lar zijn van hypotheekrente belasting een zeer negatieve heeft op de geneigdheid grote roor de aankoop van een wo- aanvaarden. Het hanteren aaide hoge grenzen (300.000 K)) doet hieraan weinig af perspectief kle vast, dat het totaalbeeld begroting laat zien hoe som met Nederlandse economie BSteld en zei, dat een perspec- r betere tijden ontbreekt. In- op de vraag, of er aan de ende conomie iets te doen is, hij het „een hele schrale dat het stagnerende beeld van onomie in de hele wereld is te trekkracht van de wereld- chter niet groot is." aldus Dui- ,4s er des te meer aanleiding ten en handelen toe te spit- beschlxbare kennis en durf op n waar wij een voordeel heb- opzichte van anderen." Hij lit verband op de agro-dand- tótrie. die hij een „blinde „Zelfs de nota van de lijke Raad voor het fleid vergeet deze natio- itindustrie. die een van - Een klein gedeelte van ;atie van Stokgroep i (assurantie en onroerend al door het personeel op eigen Ford en voortgezet. Dit bete rt de werkgelegenheid voor 25 n totaal 160 medewerkers van jlrijf behouden blijft, ren die worden voortgezet tigd in Venlo. Breda, Ber- >om, Rotterdam. Almere en De laatste drie kantoren gezet onder leiding van directeur P. Krijns, die •kend maakte dat de on togen over voortzetting i activiteiten met de fi fe en opdrachtgevers vrijwel is met de Kokgroep Neder- eenstemming bereikt over name van driekwart van het en de in beheer zijnde wo rn Stok Beleggingen en Be- betekent dat nog eens 14 aan het werk kunnen blijven. riteiten van Bouwbank Stok moederbedrijf Stokgroep Ne- zullen geleidelijk worden op- In mei van dit jaar werden Ög medewerkers van Stok ont- wegens reorganisaties. troes contra VVD j parlementsredactie AG Met de steun van de de staatssecretaris van fe waterstaat in conflict ge it de regeringspartijen WD De VVD-bewindsvrouwe is plan de vrachtverdeling van grind tussen schippers en (opdrachtgevers) vrijwillig I te laten regelen. Zij geeft er Jur aan, de vrachtverdeling iuari 1981 via de schippers- te laten lopen. CDA zijn het daarmee niet wensen, zo bleek uit een arover gisteren in de Tweede oat een onderlinge overeen- ■ssen verladers en schippers, voorjaar tot stand gekomen, jaar de kans krijgt zijn nut fn, alvorens over te gaan tot '^gelingen. Met name de Jjebben daarvoor gepleit, sihe echter meent, dat een e regeling waaraan overeen- 1 tussen schippers en verla kten voldoen, nu eindelijk «Mort worden ingevoerd, i k^6Stie 31 Vi^ ^aar de 'a behandeling is en eigenlijk aari 1980 had moeten worden L. etai schippersbonden ziet "W >n de vrijwillig tot stand overeenkomst tussen op- ,vers er> schippers en pleit lJ°9r een wettelijke rege lt cue niet tot stand komen, san deze bonden met acties. 31 »n januari 1979 zijn ge- De Nederlandse industrie, aldus Dui senberg, zal in de komende jaren in niet uitbundige markten zijn plek moeten bevestigen, resp. veroveren. De overheid zal de kaders moeten scheppen, waardoor aan dit streven op zijn minst niets in de weg wordt gelegd en zo mogelijk een actieve ondersteuning wordt gegeven. Hoe het niet moet „De exportkredietverzekering," zei hij, „heeft een negatief resultaat op geleverd. Nu wordt overwogen de pre mies te verhogen om zo de tekorten weg te werken. Dat is echter een voorbeeld van hoe het niét moet. Soms maakt de hoogte van de kre dietverzekeringspremies namelijk net het verschil uit tussen het niet of wel binnenhalen van een export order." Met betrekking tot het binnenland waar de rek eruit lijkt te zijn merk te Duisenberg op dat,, hoewel gegeven de produktlevooruitzichten voor onze economie een matiging van de inko mensaanspraken onontkoombaar is, hij toch vraagtekens zette bij plei dooien voor een nóg verdergaande druk op de inkomensontwikkeling. Perspectief voor de binnenlandse be drijvigheid zal immers moeten ko men van een op peil blijven en zo mogelijke groei van de afzetmogelijk heden. „Gezien de bestedingsverhoudingen zijn dit vooral uitvoer en particulier verbruik. Het verder terugdringen van het laatste, via verdergaande in komensmatiging. zal de kansen op herstel van onze economie kunnen frustreren." Ondeugdelijk Gegeven het ontbreken van groei in het nationale inkomen is verdere las tenstijging een ondeugdelijk middel om inkomensachteruitgang door her verdeling tegen te gaan. of ruimte te bieden voor de directe overheidsbe stedingen, zodat alleen een vergro ting van het financieringstekort van de overheid resteert. Ook daar is ech ter de rek uit. „De rentelast op de begroting ruim 8'/j miljard in 1981, meer dan 10 mil jard een jaar later en de herfinan- cieringsproblematieken dreigen een molensteen om de nek van de over- heidshuishouding te worden. De staatslening van vorige week", aldus Duisenberg. „belast de begroting van de komende jaren met bijna 100 mil joen gulden per jaar. De aanspraken van de overheid op de kapitaalmarkt en op monetaire financiering zijn zó groot, dat het bedrijfsleven hier we zenlijk dreigt te worden wegge drukt." Het overheidstekort heeft een verhogende werking op de rente stand. En een één procent hogere rente heeft, volgens de Miljoenenno ta, een lastenstijging van 1 miljard gulden voor het bedrijfsleven tot ge volg. Om deze reden plaatste Duisen berg een vraagteken bij de lastenver lichting voor het bedrijfsleven van 1,3 miljard gulden. „Onthullend" noemde Duisenberg de uitspraak in de Miljoenennota over de motivering van de kredietrestric tie in 1980: het tekort op de betalings- W. F. Duisenberg balans en de „verwachte monetaire financiering van de overheid" Hier staat met andere woorden „het be drijfsleven moet inbinden om de overheid de monetaire ruimte te ge ven". zei hij. Dit alles betekent, aldus Duisenberg, dat in de financieringsruimte -geen rek zit, noch voor de overheid zelf. noch ook via de overheid voor het particuliere verbruik. Eerder dienen we daarom zijns inziens een andere kant op te denken: komt er eens wat ruimte, bij voorbeeld dank zij Spie renburg (extra aardgasopbrengst, red.) dan zou te overwegen zijn die integraal aan het financieringstekort ten goede te laten komen, daarmede financieringslucht gevend aan het be drijfsleven tegen een minder hoge prijs. De heer Duisenberg besloot zijn rede met op te merken, dat „het dal waar in onze economie zit lijkt te moeten worden uitgezeten. We weten echter niet waar het einde is en richting aanwijzers ontbreken." Hij wees erop, dat tijdens de huidige kabinet speriode al twee kostbare jaren verlo ren zijn gegaan en sprak de vrees uit dat, gezien het tijdstip van de Kamer verkiezingen in mei 1981 en in het licht van enige ervaring met de duur van kabinetsformaties, ook begroting en beleid voor 1982 nog sterk in het teken van afwachten en onzekerheid zullen staan. „Dit is niet in het belang van onze economie. Wij zouden ons moeten beraden hoe we dit kunnen voorkomen." Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Lub bers, ziet wel iets in een „Regerings commissie voor de Industrie". Dit idee, uit de koker van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) kreeg gisteren bijval van de CDA-voorman. Volgens de WRR is het van het grootste belang, dat een regeringscommissie nog onder het huidige kabinet aan het werk kan gaan. Naar de mening van de WRR moeten onafhankelijke deskundigen zich be lasten met de uitvoering van een be leid, gericht op versterking van ver schillen bedrijfstakken (sector-struc- tuurbeleid). Regering en parlement zouden dat beleid „in grote lijnen" moeten uitstippelen Om de uitvoe ring vervolgens over te laten aan „ter zake deskundigen", aldus prof. A. van der Zwan, geestelijk vader van het WRR-idee. Van der Zwan hield de Kamercom missie voor economische zaken giste ren voor, dat haast geboden is. „De afbrokkeling van de industrie in ons land gaat nog steeds door. We moeten de situatie voorkomen, dat er geen .weg terug" meer is. We kunnen ons niet veroorloven, dat pas een volgend kabinet met het WRR-rapport .plaats en toekomst van de Nederlandse in dustrie' aan de slag gaat", aldus Van der Zwan. Het rapport heeft een gun stig onthaal gekregen bij werkgevers (die de „herwaardering" van de in dustrie toejuichten) en vakbeweging (die vooral te spreken was over het pleidooi voor meer gerichte over heidssteun aan het bedrijfsleven). Bij de WRR leeft enige angst, dat het rapport binnen het regeringsappa raat op weerstand zal stuiten. „Er worden nogal wat bevoegdheden aan.' dat apparaat onttrokken", stelde ook het D'66-Kamerlid Engwirda gisteren vast. Van der Hek (PvdA) vroeg zich af of werkgevers en vakbeweging niet te „buiten spel" komen te staan, als onafhankelijke deskundigen een sleutelrol gaan vervullen in het sec- torstructuurbeleid ADVERTENTIE (met ingang van 18 september 1980) Deze verhoogde rentepercentages gelden voor nieuwe stortingen. Termijn- Termijn- Termijn- Termijn- spaardeposito spaardeposito spaardeposito spaardeposito 2 jaar vast 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast Deze verhoogde rentepercentages gelden voor nieuwe aankopen. Kasbiljet Kasbiljet Kasbiljet Kasbiljet aan toonder aan toonder aan toonder aan toonder looptijd 1 jaar looptijd 2 jaar looptijd 5 jaar looptijd 8 jaar Deze verhoogde rentepercentages gelden voor nieuwe aankopen Klim-kasbiljet Klim-kasbiljet Klim-kasbiljet aan toonder aan toonder aan toonder na 2 jaar na 3 jaar na 4 jaar Klim-kasbiljet aan toonder na 5 jaar Deze verhoogde rentepercentages gelden voor nieuwe aankopen. Groei-kasbiljet Groei-kasbiljet Groei-kasbiljet Groei-kasbiljet aan toonder aan toonder aan toonder aan toonder bij verzilvering bij verzilvering bij verzilvering bij verzilvering na 2 jaar na 3 jaar na 4 jaar na 5 jaar Groei-kasbiljet Groei-kasbiljet aan toonder aan toonder bij verzilvering bij verzilvering na 6 jaar na 7 jaar Alblasserdam/Amsterdam/Arnhem/Delft/Dordrecht/Eindhoven 's-Gravenhage /Groningen Haarlem Haren Heerlen Rotterdam /Schiedam Usquert/Utrecht/Vlaardingen/Zaltbommel/Zeist ongewijzigd Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov (procenten) Rentepercentages met I zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk Annuïteitenhypothe ABN ten 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.0 11.67 11.67 11.0 11.25 11.67 11 95 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 15 11.0 11.0 11.51 11.51 11.25 11.25 11.77 11.77 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.4 12.32 11.4 12.32 Centrumbank 5 jaar 1 10.75 11.17 10.75 11.17 NMB 1/3 jaar 5 Jaar 1 1 11.0 10.9 11.71 11.82 11.0 11.25 11.71 11 99 Postgiro/RPS 5 jaar 1 10.8 11 38 10.8 11.38 Rabobank (advlesrente) variabel 1.25 10.75 11.47 10.75 11.47 Rabo Hyp bank 5 jaar 1.5 11.3 12.12 11.3 12.12 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.0 11.44 11.0 11.44 Westland/U trecht standaard 5/10 jaar 2 11.1 12.2 11.3 12.43 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.4 10.81 10.4 10.81 Ennia 10 jaar - 10.4 10.81 10.4 1081 NVL 5/10 jaar - 10.4 10.81 10.4 10.81 De vorige week door diverse banken ingezette renteverhogingen zijn deze week door nagenoeg alle andere instellingen eveneens doorge voerd. De verhogingen variëren van 0,2 tot zelfs 0.8 procent. De laagste basisrente ligt thans op 10,5 procent. Gevreesd moet worden dat de onrust voorlopig nog zal aanduren. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort.) WENEN (AP, AFP, Reuter) De extra OPEC-bijeenkomst in Wenen, georganiseerd om een lange termijnstrategie over prijzen te ontwerpen, is mislukt. De ministers van oliezaken, financiën en buitenlandse zaken van de dertien OPEC-landen zijn zonder akkoord uiteengegaan. Dat betekent: geen onmid dellijke verandering van de olieprijs en geen beperking van de produktie door Saoedi-Arabië. De bewindslieden zijn er alles aan gelegen om nog voor de volgende officiële OPEC-top (begin november in Bagdad) tot overeenstemming te komen want enkele ministers deel den na afloop mee dat men op 14 oktober „ergens in Europa" weer bij elkaar wil komen. Vermoedelijk wordt dat Londen of Genève. Het plan van Saoedi-Arabië om de olieprijs elke drie maanden aan te passen aan het inflatiepercentage in de westerse industrielanden, is ge struikeld op de tegenstand van de drie „haviken" in het oliegezelschap: Iran. Libié en Algerije. Deze landen wilden een sterkere prijsverhoging. Zij eisten ook dat Saoedi-Arabië zijn dagelijkse olieproduktie zou terug brengen van 9,5 tot 8,5 miljoen vaten (van 159 liter) per dag om op die manier het huidige overschot op de wereldoliemarkt te lijf te gaan. Door dit overschot hebben de olieprijzen op het ogenblik eerder de neiging te dalen dan te stijgen. De Saoedi's heb ben in Wenen echter aanneming van het lange termijnplan als voorwaarde gesteld voor hun produktiebeperking en aan die voorwaarde wilden de ha viken niet voldoen. Overschot De vertegenwoordigers van Iran en Libië wilden op de conferentie de volgorde omdraaien. Zij wilden eerst een bestrijding van het olie-overschot en pas daarna praten over de lange termijnstrategie. Volgens de Libische minister van oliezaken is de kwestie van het overschot datgene wat de OPEC het meest verdeeld houdt en niet het lange termijnplan. Niettemin willen Libië en ook andere OPEC- leden dat Saoedi-Arabië ook zijn prijs van 28 dollar per vat optrekt naar 32 dollar op welk peil de meeste anderen zitten. Libië en Nigeria vragen echter voor hun betere kwaliteit 37 dollar. Een aantal lidstaten vindt deze kwa liteitspremie veel te hoog. De conferentie in Wenen is mislukt ondanks het feit, dat de deelnemers hun bijeenkomst met één dag hadden verlengd. Dat het gesprek op niets uitliep, had behalve economische, ook politieke redenen. Iran en Libië beschuldigen er vooral Saoedi-Arabië van de belangen te dienen van het westerse bedrijfsleven. Ook de huidi ge spanningen tussen Iran en Irak speelden een rol. De Iraanse minister Moinfar liet zich in Wenen ontvallen dat het onder de huidige omstandig- heden onmogelijk was dat het Iran op de OPEC-top in Bagdad (waar staats- en regeringshoofden aanwezig zijn» te verschijnen. Overigens zullen vertegenwoordigers van de OPEC-staten op 6 oktober in Quito (Equador) bijeenkomen om over het speciale OPEC-fonds voor ontwikkelingslanden verder te praten. WINTERSWIJK (ANP) De Koninklijke Textielfabrieken De Batavier in Winterswijk gaat dicht. De circa 240 medewer kers moeten worden ontslagen. Deze week zal de rechtbank waarschijnlijk al het faillissement uitspreken. Dit blijkt uit een gisteren door de raad van commissarissen en de directie uitgegeven verklaring. LUXEMBURG - Het Amerikaanse tabakconcern Philip Morris krijgt de finitief geen steun van de Nederland se overheid voor de bouw van een fabriek in Bergen op Zoom. Het con cern had een verzoek ingediend voor een investeringssubsidie van ruim zes miljoen gulden bij de overheid, die de subsidie echter niet wilde uitkeren. Philip Morris was het met die beslis sing niet eens en stapte naar het hof van justitie Het hof van justitie van de Europese Gemeenschappen heeft zich gisteren echter eveneens uitgesproken tegen het verlenen van de subsidie De Eu ropese commissie, het dagelijks be stuur van de EG. was van mening dat de subsidie in strijd is met de bepalin gen omtrent vrije mededinging in het EG-verdrag. Het bedrijf produceert gordijnstoffen en tapijt. Een van de belangrijkste ooreaken voor de ondergang van het bedrijf is. dat de laatste maanden veel textiel op de markt is gedumpt, tegen spotprijzen. Die partijen waren afkomstig van andere, onlangs geslo ten textielbedrijven, aldus de Bata vier-leiding, die er bij alle bedrijfs sluitingen van de laatste tijd juist op had gerekend zich een betere positie te kunnen verwerven. In het jongste jaarverslag sprak de directie nog de hoop uit, dat dit jaar en de komende jaren weer een be scheiden winst kon worden gemaakt. De verwachte orders zijn echter uit gebleven en overheid en banken heb ben voortzetting van de kredietverle ning geweigerd. Het Winterswijkse bedrijf heeft het de laatste paar jaar erg moeilijk gehad. In 1978 werd een verlies van drie miljoen gulden gele den. Er is fors gereorganiseerd bij het bedrijf, waardoor het personeelsbe stand al werd teruggebracht van cir ca 500 tot 240 medewerkers. De Bata vier ontving de laatste paar jaar eni ge miljoenen guldens aan overheids steun. Het bedrijf hoopt bepaalde de len van haar produktiepakket over te kunnen doen aan andere, liefst Ne derlandse bedrijven. Personeel en vakbonden zijn op de hoogte ge bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17