Plan spoorwegbeveiliging ia ongeluk niet herzien omoza, bloedzuiger van Nicaragua Broodprijs moet vijf cent omhoog NA V O-kernbesluit Duitsers soepeler met ritvergunningen ividend Vertrouw op (8 4) altijd! Comité Belastingdruk dreigt met acties een voorrang voor ATB op traject otterdam-Hoek van Holland Kinderspycholoog Piaget overleden Meneba dieper in rode cijfers aanpak' PvdA Nieuwe CAO voor bankwezen nog niet in zicht Meevaller voor vrachtverkeer ioNOEBDAG <8 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND FINANCIEN EN ECONOMIE H 15 S 13 een onzer verslaggevers jTTERDAM Treinongelukken, zells een ramp zoals in 1976 bij Schiedam waarbij rentwintig doden vielen te betreuren, hebben geen invloed op de keuze ln welke volgorde t Nederlandse r ->rwegnet voorzien wordt van het automatisch trelnbelnvloedlngssysteem rB) ATB-systeem wordt met voor- aangelegd op die baanvakken geautomatiseerd worden. Bij het vangen van de oude armseinen r nieuwe lichtseinen moeten veel elsleuven worden gegraven. Om- ook voor de aanleg van het ATB- teem het nodige graafwerk moet den verricht, combineren de Ne- andse Spoorwegen uit oogpunt kostenbesparing automatisering een baanvak altijd met de aanleg een automatisch treinbelnvloe- jsysteem. ens een woordvoerder van de irwegen „zou Je inderdaad kun- overwegen een bepaald baanvak, irop in betrekkelijk korte tijd i ernstige ongelukken gebeuren n dan denk ik aan het traject terdam-Hoek van Holland rang te geven. Maar in feite is dat lurlijk onzinnig. Voor hetzelfde gebeurt er dan een zwaar onge- van pagina 1 |een derde punt in de brief van de ers draait om de versterking iet eigen kapitaal. Zij streven ^de oprichting van „nader te om- particuliere participatie- appijen". Dat zijn instellin- Idie er hun werk van maken aan- ipakketten te nemen in over het meen middelgrote of kleinere Dotschappen. Het kopen van de- euw uit te geven aandelen door rticipatiemaatschappijen zou in eeën van de ministers voor vijf- ocent gegarandeerd moeten zijn de Staat. Dividenden die deze chappijen geven moeten tot nd gulden van belasting zijn rteld. aal willen Van der Stee en Van nne een lastenverlichting van miljard voor het bedrijfsleven brengen. Daartoe heeft nu liljard een bestemming gekre- et bedrag dat uit de extra aard- ten komt. ividendvrijstellingen van 500 Ben algemeen en duizend gulden dividenden uit participatievrij- igen vergen uit die 1,3 miljard lUjoen gulden. Een voorgestelde ging van de WIR-basispremie Investeringen in machines en dschap kost 425 miljoen gulden. luk op het traject dat daardoor later aan de beurt komt. We hebben een planningslljst en daar houden we asm vast." Volgens de spoorwegen spelen daar bij ook nog andere dingen een rol. „We zijn afhnakelijk van de ontwerp en tekencapaciteit en van de levering van bepaalde onderdelen; er moet voldoende geld zijn en het mateleel moet tijdig afgestemd kunnen wor den op het ATB-systeem. Op grond van al deze punten hebben we een planning gemaakt en daarvan kun nen we niet plotseling afwijken", al dus de zegsman van de NS. Bij de Nederlandse Spoorwegen werd in 1958 schoorvoetend begonnen met het invoeren van het automatisch trelnbelnvloedlngssysteem. Dit sys teem corrigeert eventuele fouten van de machinist: wanneer bij voorbeeld een stopsein wordt genegeerd, wordt de trein automatisch tot stilstond ge bracht. Toen in januari 1960 Nederland opge schrikt werd door de grootste trein ramp uit de geschiedenis van de Ne derlandse Spoorwegen in Harmeien, was dat het sein voor de NS om daadwerkelijk over te gaan tot invoe ring van het ATB-systeem. Het Ne derlandse spoorwegnet telt in totaal 2880 kilometer. In 1960 besloten de spoorwegen in eerste instantie de geëlektrificeerde baanvakken voor het reizigersverkeer te voorzien van het nieuwe beveiligingssysteem. Van de achttienhonderd kilometer spoor baan die daarvoor in aanmerking kwamen zijn tot nu toe twaalfhon derd kilometer voorzien van het ATB-systeem. In 1985 moeten de res terende zeshonderd kilomter klaar zijn. Daarna komen waarschijnlijk nog een aantal dieselbaanvakken aan de beurt. Ongelukkig Dat treinongelukken geen invloed hebben op de volgorde bij de aanleg van het ATB-systeem is een zaak waarmee men zeker sinds het onge luk van afgelopen maandag in Vlaar- dingen ln de gemeenten op het traject Rotterdam-Hoek van Holland nogal ongelukkig is. De spoorwegon gevallenraad kwam na de fatale treinramp van 1976 in Schiedam met de aanbeveling dit traject op zo kort mogelijke termijn van ATB-bevelli- ging te voorzien. Burgemeester W. Kieboom vanVlaardingen, oud- spoorwegman en lid van de spoor weg-ongevallenraad, concludeerde deze week naar aanleiding van het treinongeluk in zijn gemeente enigs zins gelaten dat het begrip „op zo'n kort mogelijke termijn" rekbaar is. Pas in 1984 komt het traject Rotter dam-Hoek van Holland aan de beurt voor de aanleg van het ATB-systeem. Dat is vastgelegd op de planningslljst van de NS en daarvan wordt niet afgeweken. Ook niet nu er in vier Jaar twee ernstige ongevallen zijn gebeurd op dit traject. „Daar kunnen we niet aan beginnen", herhaalt de woordvoerder van de spoorwegen. „Maar inderdaad had den deze ongelukken mogelijk voor komen kunnen worden als er een ATB-systeem was geweest." GENêVE (AP. AFP) De Zwitserse psycholoog-filosoof Jean Piaget is dinsdag op 84-Jarige leeftijd in Genè- ve overleden. Piaget wordt be schouwd als de vader van de moderne kinder-psychologie. Zijn invloed op dit terrein wordt wel vergeleken met de invloed die Freud heeft gehad op de psychologie als geheel. Merkwaar digerwijs heeft Piaget nooit een uni versitaire graad in de psychologie be haald. Van huis uit was hij bioloog. Dit vak combineerde hij met een gro te belangstelling voor epistemologie en logica, waardoor hij bij de psycho logie terecht kwam. Piaget kreeg meer dan dertig eredoctoraten en schreef meer dan veertig boeken, on der andere over de taal en het denken van het kind. Zeker als je moet afrijden. Vervólg van pagina 1 Van der Klaauw sprak de hoop uit dat de besprekingen de hele modernisering uiteindelijk niet nodig zullen maken. Of dat, gezien de al gestationeerde tweehonderd Russische SS 20 raket ten, waarop de modernisering een antwoord is. zal lukken, moet worden afgewacht. Minister De Geus (defensie) zei dat die nieuwe NAVO-raketten ln Europa op zichzelf los staan van de nieuwe doctrine van de Amerikaanse presi dent Carter voor de inzet van de grote in de Verenigde Staten gestationeer de kernwapens. In de Tweede Kamer bestaat grote ongerustheid over die doctrine. Volgens minister De Geus is daar echter helemaal geen reden toe. „Het gaat niet om een nieuwe strate gie, maar om een verdere invulling van de bestaande strategie van het aangepaste antwoord," zei hij. In een notitie aan de Kamer wijst hij er op dat de Russiche atoomraketten steeds trefzekerder worden. Hierdoor onstaat de mogelijkheid de Sowjet Unie met een beperkte aanval militai re doelen in de Verenigde Staten uit schakelt. Volgens de nieuwe Ameri kaanse doctrine moet Amerika nu ook de mogelijkheid ontwikkelen om een beperkte aanval op Russische militaire doelen uit te voeren. Het zou immers „moeilijk zijn aan te nemen, dat de amerikaanse president werke lijk bereid zou zijn om in geval van zo'n beperkte aanval het totaal van d Amerikaanse kernmacht ln te zet ten," aldus de notitie. Spookbeeld Bedenkingen hebben de meeste frac ties ln de Tweede Kamer wel degelijk. Algemeen werd gewezen op het ge vaar dat door een beperkte kemaan- val mogelijk te maken, zo'n aanval ook wel eens eerder overwogen zou kunnen worden. Oud-minister Van der Stoel zei voorts: „Het hele kli maat in de Verenigde Staten duidt op een opvoering van de kernbewape ning, het spookbeeld doemt op van een verdergaande nucleaire wapenra ce, die ook de pogingen tot wapenbe heersing zal doen mislukken, en dit beleid wordt door de Nederlandse re gering nog verdedigd ook," aldus Van der Stoel. Voorts werd er vanuit de Kamer ge wezen op het risico dat zo'n beperkte nucleaire oorlog wel eens eerder in Europa dan tussen de supermachten direct zou kunnen worden uitgevoch ten. Minister De Geus sprak dit niet tegen. Wel herhaalde hij enkele ma len dat de kemwapenstrategie van de NAVO op afschrikking blijft gericht. De Kamer zal eind Januari een open bare hoorzitting organiseren over de verhouding tussen Europa en de Ver enigde Stoten, waarbij deze kemwa penstrategie opnieuw asm de orde komt. rek na resten twee posten die be ing hebben op een extra belas- ftrek. Vennootschappen of par- iere ondernemers mogen van winst eerst ruim twee procent ken voor deze gedwongen belast via de vennootschaps- of nstenbelasting. Deze wins taf- bestaat al, wordt alleen hoger, ost het Rijk 535 miljoen gulden. jven mogen nog een winstaftrek i, voor het belastbaar be- [overblijft: de voorraadaftrek. twee procent van de waarde voorraad mag op de winst iting in mindering worden it Kosten voor het Rijk: 230 •en op de effectenbeurs zijn [enomen met de dividendaf- 1 hadden ze op meer gehoopt, 'telaar rekende uit dat je door k genomen 5.000 d 6.000 gulden leien belastingvrij kunt be- i als ze een normaal dividend „Wijs met de Wadden" heet het boek dat gisteren in het Pantomimetheater Rob van Reyn werd gepresenteerd. Het bevat een mengeling van verhalen in informatieve gegevens over de Wadden en is bestemd voor kinderen van 10 tot 14 jaar. Aan deze uitgave hebben 69 medewerkers een bijdrage geleverd. Het is rijk geïllustreerd met foto's en tekeningen. Op de foto Mies Bouhuys (rechts) die verhalen schreef en eindredactrice Noortje van Leeuwen-Seelt (links). Het boek kost 34,50. BUITENLAND Wlm Jansen leb weer moed en energie genoeg om te vechten. Ik zal ïkeren en Nicaragua heroveren". Theatrale taal van een itor in ballingschap, de dag voor zijn dood gepubliceerd en Duits weekblad. Anastasio Somoza, de man die het JBdentsschap erfde en zelfs het bloed van zijn onderdanen Handelde, regeerde het Midden-Amerikaanse land twaalf ■lang met ijzeren hand. tosio Somoza Debayle had vele tttige eigenschappen. Eén er- üjn tomeloze hebzucht, is hem idelijk fataal geworden. De be- *8 van Nicaragua joeg hem in orig jaar letterlijk het land uit, 'hij zelfs het grootste deel van ke bovenlaag van de bevolking zich in het harnas had gejaagd, rts en voormalig aanhanger van za zei kort na de omwenteling karagua: „Hij wilde alles voor fclf hebben, zelfs de bedrijven Ijn vrienden wist hij te gronde te Alleen daarom heeft hij uit- hjk ook onze steun verloren". ®a was een Latijns-Amerikaans van het klassieke soort. Zich !rPend als kruisvaarder tegen Mnmunisme vormde hij een uit- nd getraind leger, de Nationale dat hij geheel ter beschikking 1 voor deze strijd. Daarbij be- "*de hij elke vorm van kritiek vanuit de bevolking als een uiting van het naderende communistische gevaar. Invloedssfeer De organisatie van het leger was So moza wel toevertrouwd. Hij had een gedegen militaire opleiding genoten in de Verenigde Stoten. Dit land trok zich in 1936 uit Nicaragua terug en schoof toen vader Somoza als presi dent naar voren. De opdracht die de Verenigde Staten hem meegaven was duidelijk: hou je land in onze in vloedssfeer. Een van de bekendste wapenfeiten van vader Somoza was dan ook de moord op de (inmiddels tot volksheld verheven) vrijheids strijder Augusto Sandino, ln de jaren lange pogingen het verzet tegen de Amerikaanse invloeden de kop in te drukken. Toen Somoza I in 1956 bij een aanslag werd vermoord, had zijn familie al zoveel rijkdom en macht verzameld, dat ze het presidentschap wel konden missen. Tien jaar later voelde zijn toen 33 Jaar oude zoon zich oud ge noeg om de macht in het land aan zich te trekken en deed dat dan ook. Als president stond Anastasio Somoza onder zijn vrienden bekend als een uiterst beminnelijk man, hof felijk tegenover vrouwen en goed lachs tegenover invloedrijke mannen, die verstand had van zakendoen en monopolievorming. Hij had op een gegeven moment de hele tabaks- en suikerindustrie van het land ln han den en beheerste de vleesindustrie van het grasland en de daarop gra zende runderen tot en met het markt stalletje waarin de eetbare ingewan den aan de steeds turner wordende bevolking werden verkocht. Zelfs de Mercedessen waarin hij en de ministers zich verplaatsten werden door hem zelf geïmporteerd. Bloed Toch was dit alles nog niet genoeg. Hij boorde een andere grondstof aan: bloed. Via het bedrijf Plasmaferesis, waarin de president een meerder heidsaandeel had, kocht hij voor wei nig geld het bloed van zijn onderda nen en verhandelde dat aan de farma ceutische industrie in de Verenigde Staten. Protesten tegen deze handel deed hij af met de opmerking dat hij niemand dwong bloed af te staan. Met zo'n hoge werkloosheid en zoveel armoede kun je echter nauwelijks van een vrije keus spreken, als het afstaan van een paar liter bloed bete kent dat Je in ieder geval de komende paar dagen wat te eten hebt. Deze weerzinwekkende handel schoot echter ook Pedro Joaquin Chamorro in het verkeerde keelgat En als uitgever van het grote, door verscheidene welvarende families ge steunde dagblad La Prensa had hij de mogelijkheid de bloedzuigerij open- lijk aan te klagen. Hij onthulde in zijn krant dat er geen enkel toezicht meer was op het afnemen van bloed en dat sommige Nicaraguanen bijna weke lijks terugkwamen, tot ze leeggezo gen uiteindelijk in het ziekenhuis aan de andere kant van de bloedstroom kwamen te liggen. Chamorro moest zijn publlkaties met de dood bekopen. Aanhangers van Somoza schoten hem op 10 januari 1978 op straat neer. Het betekende echter ook gelijk het begin van het einde voor Somoza. De moord op Chamorro bracht het al lang sluime rende verzet onder de bevolking tot leven. Grote stakingen en een groei ende steun onder de bevolking voor het gewapende vereet van de zich sandinisten noemende guerrillastrij ders brachten Somoza aan het wan kelen. Hij gaf de Nationale Garde opdracht harder terug te slaan, nadat Van onze redactie economie SNEEK De bakkers willen op korte termijn een verhoging van de minimumprijs per brood van vijf cent. Een dergelijke prijsverhoging wordt noodzakelijk geacht. Het verzoek hier toe is onlangs bij de overheid ingediend. Dezer dagen zal daarover een gesprek plaatsvinden tussen de staatssecretaris van economische zaken en de Nederlandse Bakkerijstichting. Jaar ln de nucleaire planning groep van de NAVO deze nieuwe doctrine officieel werd aangekondigd, heeft Nederland dan ook geen reden gezien daar wat tegen in te brengen. „We hadden geen bedenkingen," aldus mi nister De Geus. Het bakkerijconcem Meneba acht het noodzakelijk, dat de broodprijzen Integraal en op tijd aan de kostenstij ging worden aangepast. Dat scheelt dit bedrijf aan inkomsten tussen de twee en drie miljoen gulden netto op jaarbasis. Volgens voorzitter mr F. Martin van de raad van bestuur van Meneba zijn de prijsverhogingen voor brood tot dusverre te laag geweest en boven dien te laat Ingegaan. Dat ls één van de redenen, naast de sterke stijging van de rentelast, voor het verlies van Meneba. Dit verlies bedroeg in de eerste weken van 1980 2,9 miljoen gulden tegen bijna 1 miljoen gulden in de overeenkomstige periode van 1979. Een andere reden voor het ver lies is de zeer hoge rentevoet. Sanering Minister De Geus zei met nadruk dat \Ton A nrt HnilHt over deze zaken al jaren lang binnen T **11 UUUUl de NAVO is gepraat. Toen dit voor- yj|j| 'bOükigC Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Premier Van Agt .geeft de voorkeur aan de vorm van oppositie die de PvdA voert tegen het kabinet, boven de manier waarop D'66 dat doet. In een interview met Elseviers Magazine zegt Van Agt: „Ik prefereer de bonkige aanpak van de PvdA boven de fluwelen handschoen van D'66." De premier verwijt de Democraten dat deze veelal beschouwingen hou den zonder harde politieke conclu sies. Over de wijze van oppositie voe ren van de PvdA zegt hij, dat de socialisten weliswaar nogal eens van standpunt wisselen, „maar ze zijn ln elk geval tégen en daar heb je hou vast aan". Volgens Van Agt is D'66 onduidelijk. „Welke kleren heeft de keizer aan? Bij gelegenheid kwalificeren zij zich zelf als progressieve groepering. Maar tegelijk etiketteren zij zichzelf als een liberale stroming". Verder doet D'66 naar de mening van Van Agt nog steeds geen duidelijke uitspraak over de kernpunten van het te voeren be leid. Hij denkt dat klare inzichten daarover ontbreken. De „luwte" tussen het kabinet en de PvdA-oppositie levert volgens Van Agt D'66 wel wat op. „Ik denk ook dat een eventuele toeloop van kiezers naar die partij meer een blijk is van geen raad te weten met de drie groot ste partijen dan van hartgrondig ver trouwen in de vierde", aldus premier Van Agt. Het ingezette en al gedeeltelijk vol tooide saneringsproces zal in het tweede halfjaar met kracht worden voortgezet. Onder het gebruikelijke voorbehoud zal dit tot een geleidelij ke verbetering van de resultaten lei den, aldus Meneba. Door de sanering werd ln het eerste halfjaar het aantal medewerkers met 218 verminderd tot 5296 mensen in vaste dienst. De verdere reorganisa tie en afslanking zal zonder al te veel gedwongen ontslagen te denken valt aan enkele tientallen mensen kunnen verlopen. Omdat de sanering tijd kost is voor het tweede halfjaar maar weinig ver betering te verwachten. Mogelijk zal zich dit op zijn vroegst in 1981 mani festeren. FOKKER heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst behaald van 4,8 miljoen gulden, even veel als in het hele afgelopen jaar. De omzet bedroeg 462,6 miljoen gulden en het bedrijfsresultaat kwam op 7,8 miljoen. Het personeelsbestand groeide in de eerste zes maanden met ongeveer 500 medewerkers, tot een totaal van 8.442. NUVERDAL-TEN KATE verloor het eerste halfjaar 5,9 miljoen gulden In dezelfde periode vorig jaar werd een winst van 1,5 miljoen geboekt. De omzet steeg met 9.5 miljoen tot 239,5 miljoen gulden. Het personeelsbe stand daalde met ruim vijftig mede werkers tot 3077. Herstructurerings maatregelen zullen pas in 1981 posi tief resultaat vertonen. De directie wijt de verliezen aan de neergaande textlelconjunctuur en een verdere toeneming van importen. Van onze soc.-econ. redactie AMSTERDAM De onderhandelin gen voor een nieuwe CAO voor het bankwezen zijn ook gisteren op niets uitgelopen. De werkgevers weigeren in te gaan op de eis van de diensten- bonden'CNV en FNV om te komen tot arbeidstijdverkortende maatregelen. De bonden willen verlaging van de leeftijd voor vervroegde uittreding en een verkorting van de werkweek. „Wij eisen arbeidstijdverkorting, om dat alleen op die manier de loonmaat regel kan worden omgezet in meer werkgelegenheid. Maar wanneer wij hierom vragen dan geven de werkge vers, uit een bedrijfstak die het zou kunnen bekostigen, niet thuis", aldus onderhandelaar Van der Stel van de dienstenbond CNV. Onderhandelaar Hofstee van de dien stenbonden FNV merkte op: „Met de Miljoenennota in de hand, en de loon maatregel in de achterzak hebben de werkgevers niet zo'n haast om te ko men tot een nieuwe bank-CAO". DEN HAAG (ANP) De ANWB vindt dat de overheid snel een rege ling moet maken die het toestaat dat fietsers en bromfietsers rechtsaf slaan als het stoplicht op rood staat. Dit zegt de bond in een artikel in het blad „Verkeerskunde". RIJSWIJK (ANP) Het Nederlandse wegvervoer kan in noodgevallen meer ritvergunningen krijgen van de Bondsre publiek. De Westduitse minister van verkeer heeft dat aan staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) verze kerd. Het rantsoen vergunningen is op haar verzoek al op verschillende onderdelen aangepast. De staatssecretaris vertelde dat in Rijswijk, waar zij de officiéle opening verrichtte van het nieuwe kantoorge bouw van de Stichting Nederland- sche Internationale Wegvervoerorga- nisatie (NIWO). Nederland en West-Duitsland hebben hun wegvervoer gebonden aan een vergunningenstelsel, dat loopt van 1 oktober tot 30 september. Nederland komt bijna ieder jaar te kort, mede omdat West-Duitsland een belangrijk doorvoerland is voor de Nederlandse vrachtrijders. Bijna leder jaar moet Nederland een beroep op de Duitsers doen om meer vergunningen. Bij de hoeveelheid vergunningen op Frankrijk is de toestand nog nijpen der, zei mevrouw Smit. In oktober zal zij een gesprek hebben met haar Franse collega. Zij wees erop dat de onderhandelingen over contingenten met West-Duitsland moeilijk zijn, omdat Nederland nu eenmaal de vra gende partij is. Maar zij noemde het eenvoudig te gek dat na 22 jaar EG nog steeds over onvoldoende interna tionale wegvervoerscapaciteit moet worden gesproken. Groeikansen Voorzitter D. Hooykaas van de NIWO zag voor het internationale wegver voer nog interessante groeikansen. Die zijn er onder meer door een ver schuiving naar het vervoer van goe deren naar produkten van hoogwaar diger kwaliteit. Ook landen buiten de EG bieden nog veel mogelijkheden. Hooykaas noemde ook enkele toene mende belemmeringen voor het Ne derlandse internationale wegtrans port. Volgens hem zal een ontoerei kende infrastructuur (wegen en der gelijke) beperkingen opleggen. Mi lieu-eisen zullen leiden tot toenemen de kosten en zo een bedreiging voor de Nederlandse concurrentiepositie vormen. Volgens de NlWO-voorzitter zijn de kosten in Nederland de hoogste in Europa. Ze worden in toenemende mate beïnvloed door de Nederlandse en buitenlandse overheden. „Dat wij desondanks nog zo'n belangrijke bij drage aan de Nederlandse welvaart leveren, moet worden toegeschreven aan de kwaliteit van onze diensten en aan de kleine marges, waarmee wij werken." aldus Hooykaas. Hooykaas vertelde verder dat het wegvervoer veel harder gegroeid is dan de economie in haar totaliteit. Nam het bruto nationaal produkt in de jaren 1967-1978 met 55 procent toe en de industriële produktie met 58 procent, het wegvervoer van. naar en via Nederland steeg 190 procent in tonnen. Het Nederlandse wegvervoer zet momenteel twee miljard gulden per jaar om. Een miljard daarvan wordt in het buitenland verdiend en vormt dus een bijdrage tot onze beta lingsbalans. de verschillende stromingen onder de sandinisten zich hadden verenigd tot één front. Verbitterd Somoza smeekte de Verenigde Sto ten, die hij beschouwde als zijn mees ter, om militaire steun. De weigering van president Carter om in de laatste fase van de strijd bij te springen wijzigde zijn mening over dit land drastisch. In zijn ballingschap in Pa raguay sprak hij zeer verbitterd over Carter en de politiek van de Verenig de Staten. Dit land, dat zijn familie aan de macht had gebracht, wilde hem nu niet eens als vluchteling meer opnemen. De sjah van Midden-Ame- rika vond uiteindelijk zijn toevlucht bij generaal Stroessner van Para guay, nu de laatste der klassieke La tijns-Amerikaanse dictators. UTRECHT (ANP) Het Comité Vermindering Belastingdruk heeft „met afschuw" gereageerd op het feit dat de regering in ruil voor extra loonmatiging af zal zien van verdere belastingverho gingen. Het comité vindt dat chantage. Om de economie ge zond te maken moet in de eerste plaats de overheid zelf matigen. De overheid wentelt de lasten nu af op de burger via hogere sociale premies, meer belasting, hogere btw en aardgasprijzen en andere maatregelen. Daar voelt het comi té niets voor. „Dat is mooi weer spelen met andermans geld". Wat het comité betreft kan er be ter 1,2 miljard gulden op ontwik kelingshulp worden bezuinigd en moet het overheidspersoneel wor den uitgedund Als er geen stokje voor de „chantage" van de over heid wordt gestoken dreigt het comité zelf met acties die het co mité zelf overigens ook als „chan tage" kenschetst. Het comité denkt het volk dan aan te gaan zetten tot burgerlijke ongehoor zaamheid door bijvoorbeeld de formulieren voor de inkomstenbe lasting massaal blanco terug te sturen. Het comité dat streeft naar belastingvermindering en „verspilling" van belastinggeld wil tegengaan, telt volgens een van de bestuursleden ongeveer 4.500 sympathisanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15