Anesthesisten willen liet meer collega's Bleekaarde in Veluwse grond Veel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze r de kans maar geeft. Rabobank S Personalia Ipticiens verheugd over oorgestelde regeling Kuyper op VU-zegel jonflict in Zaanse ziekenhuizen Jfeer in De lokkenberg nwerkbaar' Haars bezoekt Verre Oosten Onrust over hogere erfpachtsommen Voor het eerst de lucht in reenpeace moet irgsom betalen »or actieschip Geld en goede raad. Proces-verbaal voor levering aan Pakistan nENSPAG 17 SEPTEMBER 19B0. BINNENLAND TROUW/KWARTET m een onzer verslaggevers iANDAM Binnen de Zaanse ziekenhuiscombinatie De Heel is een conflict ontstaan ssen het bestuur en de drie daar werkende anesthesisten over het aantrekken van een extra jsthesist. Volgens het ziekenhuisbestuur moet er op korte termijn een vierde bij komen, ulat de huidige bezetting te klein is. De Heel wordt gevormd door het Johannes- en lianaziekenhuis, die in 1974 een fusie aangingen en samen ruim vijfhonderd bedden tellen. ider druk van dr. L. Btenfait. in* cteur voor de volksgezondheid in jrd-Holland, besloot de directie beide ziekenhuizen tot het aan een van een extra man over te in. Directe aanleiding hiertoe was (lood van een zevenjarig jongetje een fout van een Engelse anesthe sist. Deze werkte net als andere anes thesie-.,uitzendkrachten" uit Enge land op parttime-basis voor het zie kenhuis, omdat de Nederlandse anes- thesisten het werk niet aankunnen. Volgens deze laataten is er deson danks niet voldoende werk voor een een onzer verslaggevers IEDA Het bestuur van De Klok- nberg heeft gisteren bevestigd, dat situatie in de hartkliniek de laat- weken volstrekt onhoudbaar en iterkbaar is geweest en dat zelfs teesd werd voor de voortgang van hartoperaties. Dit blijkt uit een nmuniqué, dat het bestuur heeft strekt en waarin de onlangs ge- lorste hartchirurg dr C. Bedder- nn de schuld krijgt van die slechte sr. Kier had bemiddelaar prof dr J. M. ep, die voorzitter is van het toe- ithoudend team, laten weten, dat Interne verhoudingen waren ver- terd sinds het vertrek van hartchi- i dr P. J. van der Schaar. Dit nu twel wat erg optimistisch geweest zijn, gelet op wat zich de afgelopen n dagen in en om De Klokkenberg left afgespeeld. t bestuur is overigens van mening, de recente publiciteit rond dr ddermann „uiterst tendentieus" „loutief" is. Ook de honderdjarige Vrije Uni versiteit te Amsterdam heeft bin nenkort een „eigen" postzegel. Wie er goed naar kijkt zal er het getal honderd In zien, waarvan de beide nullen een passende vulling hebben gekregen: een portret van de stichter van de Vrije Universi teit, Abraham Kuyper, en het „ze gel" van de universiteit. De post zegel is uitgevoerd in de kleuren geel, paars, groen en bruin. De zegel is ontworpen door Gielijn Escher uit Amsterdam. De direc teur-generaal van de PPT, drs Ph. Leenman, sal op 14 oktober de eerste zegels overhandigen aan het college van bestuur van de VU. Dat zal gebeuren tijdens de opening van de tentoonstelling „VU-campus en kunstwerken". vierde (vaste) man, omdat ze dan uren en Inkomen zouden moeten inle veren. ZIJ verzetten zich dan ook te gen deze uitbreiding en beroepen zich hierbij op de regels, die hun „vereni ging van anesthesiologie" geeft. Die komen erop neer, dat een anes thesist niet meer dan achttienhon derd gevallen per Jaar mag behande len. De Zaandamse anesthesisten vinden, dat ze daar maar een klein beetje bovenzitten en dat dat niet voldoende is om een vierde man vol ledig aan het werk te houden. Een beeld van het illegaal storten van bleekaarde bij het Veluwse Stroe. Uitspraak Resultaat hiervan is nu, dat het Ne derlands scheidsgerecht van het zie kenhuis hierover een uitspraak moet doen, die bindend is. Onlangs deed het medisch tuchtcollege de uit spraak, dat het eigenlijk onverant woord is, wanneer een anesthesist aan meer dart één operatietafel werkt, terwijl ook de inspectie pleit voor één anesthesist per tafel. Mocht er een officiële uitspraak van het Nederlands scheidsgerecht van het ziekenhuis komen, die dit alles bevestigt, dan wordt ln de zieken huiswereld gevreesd voor een tekort aan anesthesisten, dat voorlopig niet Is op te vullen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/BARNEVELD BIJ Stroe (Gemeente Bameveld) blijkt ln omvangrijke mate zogenaamde vloeibare vette bleek aarde, een afvalproduct van margartnefabrlkage, te zijn ge stort. De Gelderse gedeputeerde mr. J. Fokkens sprak gister middag van „een vorm van milieu-criminaliteit". Naar schat ting moet er ongeveer tweeduizend ton bleekaarde in de grond gestopt zijn. Fokkens verwacht, ook in juridische zin, „een flinke strijd". BIJ de storting van de bleekaarde in een Veluws bosgebied lijken liefst ze ven wetten en verordeningen aan de laars te zijn gelapt. Er zijn vier over treders bij betrokken. Proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen de pro ducent, de Handelsonderneming Technivet in Ermelo, de vervoerder B. Kamphorst in Ermelo, de eigenaar van de grond, D. de Koning, en zijn zoon, die het terrein mede in gebruik heeft. De vier partijen, die naar de mening van de provincie Gelderland, de ge meente Barneveld, de Gelderse in specteur volksgezondheid/milieuhy giëne, dr. H. H. Sol. en de Utrechtse officier van iustitie, mr. T. van Dijk, aansprakelijk gesteld zullen worden, moeten de situatie in oude staat her stellen. Ze zijn gesommeerd de bleek aarde vóór 1 november te verwijde ren. Slachtafval Is het dan niet gebeurd, dan zal de provincie Gelderland het op hun kosten laten doen. Het materiaal gaat dan naar een legale stortplaats. Een geval van bodemverontreiniging met bleekaarde heeft zich vorig Jaar ook in Apeldoorn voorgedaan. Deze was, althans voor een deel, van het zelfde bedrijf afkomstig. Beweerd wordt dat „Koning de smurrie wel wilde hebben ter verbetering van de arme Veluwse grond". Er is gisteren echter op gewezen dat het goedje, landbouwkundig geen enkele waarde heeft. De grond zal er integendeel, voor een hele tijd door verstoord wor den, hetgeen elders al gebleken is. waar na storting bijvoorbeeld mals niet wilde groeien. Uit monsters is gebleken dat de vetconcentraties vier, acht en veertien procent bedroe gen. In Stroe is behalve bleekaarde ook slachtafval in de bodem aange troffen. De stank is voor omwonen den ondragelijk. Een van de wetten waarmee men in conflict is gekomen, is de Boswet. Er is bos gekapt zonder vergunning van Staatsbosbeheer. Ook de Ontgron- dingenwet is overtreden. Om dat te omzeilen, werden aanvankelijk slechts wat kleine gaten gegraven, waar wettelijk niets tegen te doen is. Maar allengs ging men driester te werk, zodat er complete sleuven ont stonden. Ook is een aantal provincia le verordeningen in het geding, onder meer de verordening voor bodembe scherming en de verordening be- drijfsafvalstoffen. Vermoed wordt dat de kosten om de toestand zo veel mogelijk te herstellen zeker enige tonnen zullen bedragen. Bij strafver volging kunnen ook nog boeten wor den opgelegd, of eventueel gevange nisstraf. Gedeputeerde Fokkens, aan wie de vraag werd gesteld waarom het zolang heeft geduurd voordat men de koe bij de horens heeft ge pakt, zei gisteren de indruk te hebben dat justitie geneigd was wat voorzich tig op te treden omdat het in het algemeen om een nog jonge wetge ving gaat met nauwelijks jurispru dentie (de bodembeschermingsveror dening bijvoorbeeld is nog maar twee maanden oud), maar dat er nu dan ook „spijkers met koppen zullen wor den geslagen". l een onzer verslaggevers IN HAAG In tegenstelling tot de (oog-) artsen, die vorige ek forse kritiek lieten horen op het voorontwerp van een liclenswet, zijn de opticiens hiermee ingenomen. Dit blijkt een brief, die de Nederlandse unie van opticiens staatsse- taris Veder-Smit van volksgezondheid heeft gestuurd. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Haars van Justitie is vandaag voor een reis van twee weken naar het Verre Oosten vertrokken. Zij zal zich daar bezig houden met het vraagstuk van de opvang van Vietnamese boot vluchtelingen en die van drugsver slaafden. Bovendien wil zij kennis nemen van interlandelijke adoptie regelingen. De reis van mevrouw Haars gaat vla Singapore, Djakarta, Hongkong en Bangkok. In Singapore en Bangkok zal zij onder meer een bezoek brengen aan opvangkampen van Vietnamese bootvluchtelingen. Ook in Djakarta zal zij de opvang van bootvluchtelin gen bestuderen, maar daarnaast wil zij zich op de hoogte stellen van de plaatselijke gang van zaken bij het adopteren van kinderen uit de regio. Deze is in sommige gevallen nogal primitief geregeld wat kan lelden tot handel in kinderen. Staatssecretaris Haars In Hongkong en ln Bangkok zal me vrouw Haars bezoeken brengen aan centra voor de opvang van drugsver slaafden. Hongkong staat daarbij in de belangstelling vanwege de specia le anpak van drugsverslaafden. Van onze correspondent SCHIERMONNIKOOG Eigenaars van recreatiewoningen op het Wad deneiland Schiermonnikoog zijn ver ontrust over een mogelijke drastische verhoging van de erfpachtsom. Velen van hen zouden proberen de huizen van de hand te doen. Het gaat om recreatiewoningen die kort na de oorlog zijn gebouwd en waarvoor de eigenaar der grond, de Dienst Domeinen ongeveer honderd gulden per jaar erfpacht vroeg. Het contract gold voor zestig jaar, maar daarbij was bedongen dat de partijen na dertig jaar over tariefswijziging konden praten. Er worden nu prijzen genoemd van drieduizend gulden en meer. Dat zou betekenen dat de eigenaren hun bezit zes weken langer moeten verhuren om de schade in te halen. NA 93 jaar op dit ondermaanse voor het eerst de lucht in. Mevrouw Wuenning uit het Westduitse Vreden vloog giste ren via Parijs naar Houston in de Ver enigde Staten om haar dochter te be zoeken. De luchtdo- pelinge kreeg extra aandacht van een stewardess. brief is mede-ondertekend door de tometristen-verenlglng en de alge- Nederlandse vereniging voor tactspecialisten. drie organisaties spreken hun rderlng uit voor het feit, dat het sontwerp zo nauw aansluit bij de lige praktijk- en opleidlngssltua- Zlj zien daarin een erkenning van ontwikkelingen in hun beroep. Op manier zal er een wettelijke re- tag tot stand komen van de rech- en plichten inclusief een plicht onderzoek en verwijzen van beroepsbeoefenaren, aldus de het ontwerp wordt de status van opticien, de optometrist („oogop- ter") en de contactlensspecialist «geld, titel en beroep wettelijk be- lermd, terwijl er eveneens wettellj- regels komen voor opleiding en itrechtspraak. belangrijkste verandering ten op- ite van de bestaande toestand ls als het ontwerp wet wordt dat nmige handelingen, die nu niet als toefening van de geneeskunst" rden aangemerkt, voortaan wel »rtoe zullen worden gerekend. De organisaties hebben zich met de- wijziging akkoord verklaard. oogartsen hebben zich Juist ge- trd tegen de bevoegdheid van opti es een diagnose te stellen. Volgens artsen zijn alleen medici in staat te «tateren of bepaalde ziekten de taak zijn van slecht zien en kan te laat ontdekken van die ziekten ernstige gevolgen hebben. een onzer verslaggevers STERDAM/MADRID De aanse marine zal de „Rainbow jrtor". het actieschip van de inter- 'onale milieu-organisatie Green fee. pas vrijgeven na betaling van borgsom van tien miljoen pese- (ongeveer 285.00 gulden). Dit heb- de Spaanse autoriteiten in El Tol nu officieel meegedeeld. 'dertussen gaat, aldus Greenpeece, Spaanse walvaartindustrie door 1 het negeren van hun quotum or het afschieten van walvissen, "s dat is vastgesteld door de inter zonale walvisvaartcommissie op at jaarvergadering in juli van dit «r m het Engelse Brighton. '..Rainbow Warrior" werd op 18 u opgebracht door twee marine- Artuigen tachtig mijl uit de kust n Noordwest-Spanje en aan de ™hg gelegd. Op dat moment wa- bemanningsleden bezig met een weidloze actie tegen een Spaanse Alvisjager ADVERTENTIE Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt bijgeschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover ("Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant".) alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verkrijgbaar. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. Van onze parlement»redactie DEN HAAG De economische con troledienst heeft proces-verbaal op gemaakt tegen Van Doome's trans missie, het Tilburgse bedrijf dat ma teriaal leverde voor een kernenergie-, project in Pakistan. Ook tegen ir Hamstra Pik, directeur van het be drijf, is proces-verbaal opgemaakt. Op het bedrijf en de directeur rust de verdenbking het uitvoerbesluit stra tegische goederen overtreden te heb ben. Eerst nu is bekend geworden, dat de dienst in augustus van dit jaar tot verbaliseren is overgegaan. E>e leveranties aan Pakitan zijn daarmee onderwerp van het Justitieel onder zoek in de zaak-Khan, in de wande ling wel aangeduid als „atoomdief stal". Dr. Khan, een Pakistaanse metaal- deskundige, heeft hoogstwaarschijn lijk belangrijke gegevens over het ge zamenlijke ul tracentrif ugeproject van Nederland, West-Dultsland en Engeland naar zijn land doorges peeld. Dr. Khan heeft in Nederland werkzaamheden verricht ten behoeve van de ultracentrifugefabriek ln Al melo, en zou ook een bezoek hebben gebracht aan Van Doorne's transmis sie. Het bedrijf zelf vecht dit laatste aan. Niet de metaaldeskundige dr. Khan, maar een naamgenoot die ver bonden ls aan de Pakistaanse ambas sade ln Bonn, zou op bezoek zijn geweest. De Pakistaanse ambassade in Bonn was de opdrachtgever van de omstreden leveranties. Het ministerie van economische za ken is door de leveranties van het bedrijf nogal ln verlegenheid ge bracht Benoeming Dr. Paul Erik Krae- mer ls aan de Vrije Universiteit van Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar ln de leer van het andra gogisch handelen. De heer Kraemer was van 1952 tot 1965 verbonden aan het sociologisch instituut van de Ne derlands Hervormde Kerk. Daarna werkte hij een aantal jaren in Chica go in de Verenigde Staten. Sinds 1972 was dr. Kraemer directielid van het instituut voor normen en waarden in de samenleving. Hij is verder bekend door zijn bijdragen aan het maand blad „Wending" en doorzijn activitei ten op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking en de bestrijding van het racisme.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9