'Kabinet maakt matigen onmogelijk' ouw Leo Ester: 'Hiermee kan ik niet bij leden aankomen' gewoon werk, ongewone taal Commentaar zwanezang (1) i zwanezang (2) elfstedentocht geen koning raketmuis Pak de tram |nsd^ ;DAG 17 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET nhuÉendste toelichting op Ie en miljoenennota is on- feld afkomstig van premier zelf Wanhopig zoekend oplossing voor al ..het boze", het ..al te dwaze, stgerekend een semi-OPEC- het onze zo in de versukke- geraakt." bedacht hij dat het ekeerd zou kunnen worden. er iedereen genoegen zou nemen met zijn inkomensni- an pakweg 1975. lerdaad. van Van Agts ge- nspinsels kan de charme van ivoud niet worden ontzegd, wat lijkt er eenvoudiger dan Varen we toen soms zoveel iger of ongelukkiger dan nu? u het daarom bij gevolg zo n zijn wanneer we met z'n allen an nu. na al die jaren ook een stapje terug doen' lige juiste van de redenering i een stapje terug inderdaad akelijk is; waarschijnlijk zelfs en flinkere dan het kabinet i Maar voor het overige zijn lachtenspinsels net zo onzin- ils van een gescheiden echt- t verlangen weer net zo geluk- zijn als op de trouwdag. Een eer kan best zinnig zijn. het kan en mag nooit resulte- rugblik op drie jaar kabinets- maakt duidelijk dat het ant- op de zich thans aandienen- iblemen geen andere kon zijn en zwanezang. Kern van het tm is en was (want drie jaar n lagen, ook blijkens de toen ^de regeringsverklaring de :n er niet wezenlijk anders dat de collectieve- en indivi- aanspraken te groot waren, abmet meende toen het tij te [-! keren door met name de lieve aanspraken te verminde- x moest bezuinigd worden op rcrheidsuitgaven. zodat er e vrij zou komen voor het fsleven as of men het er nu mee aas of niet een oplossing, ook toen al in deze kolom otere individuele matiging «pleit, juist om de collectieve zoveel mogelijk veilig te stel- Deze sector immers staat borg het op peil houden van ons I van sociale zekerheid, het jn, de kwaliteit van de verzor- taat Bovendien staat deze garant voor een flink deel werkgelegenheid (onderwijs, vernieuwing e.d.) naar stelde het kabinet inko- ook toen op prijs, een echt beleid werd daarop ,'baseerd. Een meerjarige n voor de inkomens was im- realistisch noch gewenst". In zin was het een keuze voor l van de minste weerstand, een beroep doen op mati- icreidheid vergt nu eenmaal niijk méér energie en overtui- racht dan het voeren van een van aanpassing. cr voldoening moeten we vaststellen dat de oplossing :t kabinet ontoereikend is st Het bleek niet mogelijk de lieve sector terug te dringen. iu ingediende begroting laat »eer een groei van deze sector tn bijgevolg heeft het kabinet arren moede besloten de lensmatiging centraal te stel- aarmee het bankroet van Be- aangevend ren in een miskenning, een vlucht ook uit de werkelijkheid van van daag. Het is daarom triest te moeten vaststellen dat de gisteren gepresen teerde troonrede en miljoenennota in belangrijke mate door deze mis kenning worden gedragen. Ener zijds heeft de ministersploeg zich op voorbeeldige wijze beijverd om den volke kond te doen van de economische malaise die zich on verbiddelijker dan ooit aan het vol trekken is. De fantasie van het kabinet om aan al deze problemen het hoofd te bieden, reikt echter niet verder dan het ene armzalige woordje ..terug". De collectieve- en individuele aan spraken op de achteraf bitter tegen gevallen economische groei zijn te groot geweest en bijgevolg is een stapje terug de enige oplossing. Hoe juist deze conclusie ook moge zijn. het is zonder meer een zwakte bod van het kabinet, dat het die weg terug op geen enkele manier van een toekomstperspectief heeft voorzien. Daarmee is het een zwa nezang geworden van een kabinet, dat nog even de herinnering aan de dagen van weleer heeft willen opha len., maar dat overigens hardnekkig weigert een marsroute voor de toe komst aan te geven. De boodschap van troonrede en miljoe nennota pakt in het bijzonder hard uit voor de industriële werknemers. De be drijfswinsten lopen bijna terug tot nul en vooral zij zullen daarvan in klimmen de mate de wrange vruchten plukken in de vorm van inkrimping en sluitingen van bedrijven. Het kabinet wil met inko mensmatiging de zaak enigermate recht- breien. Hoe geloofwaardig is deze aan pak voor de industriële werknemers? We hebben deze vraag voorgelegd aan Leo Ester, voorzitter van de industrie bond CNV. Een bond die constructief overleg hoog in het vaandel voert. Een bond ook, die best bereid is tot inko mensmatiging. Ester voelt zich echter door het kabinet met de rug tegen de muur geplaatst. We willen wel matigen, maar het wordt ons onmogelijk gemaakt. zegt hij. Minister Albeda (sociale zaken), een geestverwant van Ester (ARP) en eens een gewaardeerd bestuurder van het CNV, is hem bar tegengevallen. Een bericht van de frontlinie van het mati- gingsbeleid. Een gretige opsomming van het naderend onheil is echter ontoerei kend om het vragen van inkomens- offers te rechtvaardigen. Voor niks gaat de zon op en in zekere zin dankt onze parlementaire democra tie aan deze wetenschap zijn ont staan. Engelse edellieden waren be reid offers te brengen aan de koning in ruil voor rechten en vrijheden en langzaam maar zeker ontstond hieruit het parlement als instituut. Zo is het op zijn minst billijk voor offers een perspectief voor de toe komst te verlangen, bij voorbeeld dat deze offers een bijdrage zullen leveren aan de oplossing van het werkloosheidsprobleem: de garan tie ook dat iedereen offers moet brengen in overeenstemming met zijn draagkracht. Dat perspectief is er niet en daarmee is de oproep van het kabinet, naar te vrezen valt, een slag in de lucht. Het „terug" van het kabinet is in laatste instantie een hardnekkig be leden geloof, dat uiteindelijk „de vrije krachten in de samenleving" het herstel wel zullen bieden, alsof niet juist „die vrije krachten'' ver antwoordelijk zijn voor de proble men waarin wij vandaag verkeren. Anders gezegd; het kabinet betoogt dat ons bestel geen fundamentele verandering behoeft. Het positieve van de huidige malai se is, dat zij de samenleving in volle omvang met de neus op de feiten drukt. Het ijzer is als het ware heet om gesmeed te worden. Het is ech ter een illusie te menen dat de kar met een eenvoudig stapje terug weer in het spoor kan worden ge bracht. Waar het kabinet verzuimd heeft het spoor aan te geven, staan het parlement en de sociale part ners voor de opgave een weg aan te wijzen. Met dit doorschuiven van de verantwoordelijkheid is het paard echter wel achter de wagen terecht gekomen. En met een zwa nezang in de oren is het dubbel zo moeilijk er de gang weer in te krijgen. Inderdaad, een triest perspectief door Willem Breedveld en Johan van Workum UTRECHT „Ik was beurte lings erg teleurgesteld en zeer boos, toen ik de begrotings stukken zat te lezen. Als je nou zó goed weet hoe 't moet, waarom dóé je het dan niet. Albeda houdt in de begroting best een goed verhaal over de crisis in de veizorgingsmaat- schappij. Maar we hebben geen filosoof nodig, maar een minister." Leo Ester is in een geladen stemming. Hij maakt er geen geheim van dat ook hij matiging van inkomens nood zakelijk vindt. „Er moet wat gebeu ren. Ook de mensen in het land zien dat best. Je moet wel onnozel zijn om dat niet te zien. Maar dan moet het kabinet initiatieven nemen, zodat een maatschappelijk draagvlak kan ontstaan. Het meest teleurstellende is dat nu niemand een perspectief wordt geboden. Dit beleid inspireert niet om samen iets op te zetten." „Het kabinet zegt: we zijn nog niet in staat een meerjarenbeleid voor de jaren tachtig op te zetten. Maar waar om zitten ze er dan? Wat hebben ze dan de afgelopen drie jaar zitten doen. uit hun neus eten soms? Neem het arbeidsaanbod in de jaren tach tig. (Het Centraal Planbureau voor spelt jaarlijks ruim 50.000 nieuwe werkzoekenden, vooral jongeren en gehuwde vrouwen.) Iedereen kan toch statistieken lezen, Van Agt toch ook. Het kabinet heeft de afgelopen jaren verzuimd de discussie te ope nen over de echte problemen van de jaren tachtig. Neem het arbeidsaan bod van vrouwen. Die worden nu ge straft doordat de gezinszorg wordt beperkt. Wat deed men aan stimule ring van deeltijdarbeid?" „Albeda weet precies hoe je goed inkomensbeleid moet voeren. Met zo veel mogelijk behoud van koop kracht voor de laagste inkomens, en matiging daarboven. Maar wat zien we als resultaat? De teruggang in 1981 is volledig tegengesteld aan alle verhalen dat ook de hogere inkomens zouden matigen. Ik word daar ver drietig van Dat zo'n goed verhaal (van Albeda) voert tot zo'n slecht resultaat." Door de pomp „Blijkens de teksten in de stukken wil een deel van het kabinet best anders, maar gaan ze voor de rest van het kabinet door de pomp. Als de WD erin geslaagd is het CDA eron der te krijgen (Ester spreekt nog steeds over de lastenverdeling, zon der zwaarste offers op sterke schou ders) dan heeft het CDA het slecht gedaan. Het is kennelijk slecht ker sen eten met de WD." „Met kunst- en vliegwerk heeft het kabinet een begroting gemaakt die niet af is. Omdat men het vanwege de WD niet eens kon worden over de gewenste inkomensverdeling, is dat punt maar doorgeschoven naar de sociale partners (vakbeweging, werk gevers). Wij mogen er nu voor zorgen dat de loonstijging wordt ingeperkt van acht tot zes procent en dat de gewenste verdeling van de offers wél tot stand komt." „Maar wij zijn daartoe niet in staat, al zouden we het willen. Aftopping van prijscompensatie voor hogere inko mens? De werkgevers en de Unie (Es ter doelt op de bond van hoger perso neel in de industrie. Unie BLHP) hou den dat tegen. En van de FNV hoeft het ook niet meer. Mijn bond was de enige die vorig jaar nog de aftopping in het wensenpakket voor de cao's had. Het staat dus nu al vast dat die betere verdeling van offers er niet (via het loonoverleg) zal uitkomen. Dat beroep, dat het kabinet op ons doet op dit punt, is zinloos. Het is eigenlijk een onfatsoenlijke vraag aan ons. Ze (het kabinet) hadden dat zelf moeten doen" Onverschilligheid dan leidt dat al tot meer dan acht procent loonstijging landelijk in 1981". „Misschien heeft het kabinet intern al besloten opnieuw een loonmaatre gel te treffen als de loonstijging over de acht procent dreigt te gaan. Als dat waar is, staat het nu al voor mij vast dat die loonmaatregel er zal ko men. Nou, dan zullen wij (de vakbe weging) het straks wel weer gedaan hebben. De troonrede zegt aan het slot wat over onverschilligheid. Ik vind die onverschilligheid meer lig gen aan de kant van het kabinet dan aan onze kant." „Het gaat ook niet alleen maar om loonmatiging. Dat verhaal van het kabinet, dat die twee procent minder loonstijging op den duur 25.000 ar beidsplaatsen scheelt, dat is een verouderde rekenmethodiek. Dat geldt in een tijd van economische groei. Heeft Albeda op de persconfe rentie gezegd dat in elk geval méér loonstijging wél ztil leiden tot meer werkloosheid? Nou, allemaal theorie uit het ongerijmde, koffledikkljkerij. Onze loonkosten blijven nu al een tijdje achter bij het .relevante buiten land' zoals Ter Hart (voorzitter me taalwerkgevers) dat zo mooi noemt. Maar de afbraak van werkgelegen heid in onze industrie gaat door." „Het gaat ook om kwaliteit van het management, inventiviteit in de on dernemingen, aanboren van nieuwe afzetmarkten. Door alleen over loon matiging te praten, verhul je dat het om méér gaat. O, ik accepteer best dat enige vermindering van koop kracht geboden is. en ook dat je niet langer bepaalde groepen (de lage in komens) helemaal daarvan kunt uit sluiten omdat je dan de inkomensver houdingen verstoort. En ook vanwe ge de koppelingen." (Zestig procent van de rijksuitgaven salarissen, sociale uitkeringen is gekoppeld aan de gemiddelde cao-loonstijging.) „De loonstijging beperken tot zes Onze ledefl procent in plaats van acht? Dat kun nen wij alleen als we de lage en moda le lonen nog harder aanpakken dan in het kabinetsbeleid nu al, en dat wei geren we Het kabinet schiet tekort in het aanpakken van de hogere inko mens. Wij staan daardoor met de rug tegen de muur. Als nu de haven-cao zou worden afgesloten overeenkom stig het aanbod van de werkgevers. Tekeningen, bi) voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon DERDE DINSDAG VAN SEPTEMBER I960 „De bereidheid tot matigen is vorig jaar al door onze leden bij een enquê te duidelijk uitgesproken. Maar ze stellen twee voorwaarden. Het moet duidelijk zichtbaar zijn dat iederéén matigt, en de mensen willen een rede lijke garantie dat de gelden gericht worden besteed, voor hen constateer baar Maar neem dan de aftopping." Leo Ester (Vorig jaar legde het kabinet bij wet aftopping van prijscompensatie voor hogere inkomens op.) „Wij vroegen de werkgevers de opbrengst te stoppen in het fonds voor vervroegde uittre ding van oudere werknemers, of een fonds voor steun aan bedrijven te maken. Zij weigerden. Zij denken ge woon: binnen is binnen." „Ik merk het op onze ledenvergade ringen. De mensen willen best mati gen, en ook correcties in de sociale verzekering. Passende arbeid, scher per optreden als te lichtvaardig wordt omgesprongen met uitkerin gen voor WW of WAO, meer verplich te scholing allemaal best bespreek baar. Maar laat de mensen er dan iets voor terugzien." 'Armoedig' (OM)BUtGeN OP BARSTEN „Laat de mensen meepraten in hun bedrijfstak. Maar bedrijfstakoverleg kan alleen als de regering daarvoor de wettelijke kaders schept. Ik stuit nu op de botte weigering van werkge vers om ons inzage te geven in hun gegevens. Maar intussen vragen ze ons wel medewerking om de concur rentiekracht van de bedrijven te ver beteren en het verzuim tegen te gaan. Waaom zouden werknemers niet mee kunnen praten over investeringsbe leid? Is het dan soms zo goed gegaan nu de ondernemers het alléén konden uitmaken? Er is een geweldig potenti eel aan geestelijke vermogens bij de mensen op de werkvloer. Vraag hun mening, maak daar gebruik van. Het is zeer armoedig wat het kabinet in de stukken zegt over meer medezeggen schap van werknemers. Er wordt geld in bedrijven gestoken, vaak op zeer vage wijze. Zo van: geef de onderne mers nu maar veel uit de WIR-pot (subsidies investeringen) dan komt het wel goed. Ja, dank je de drommel. De sprookjes van Andersen zijn voorbij." Niet geloofwaardig „Dit beleid is niet geloofwaardig Ik heb passages gelezen in de stukken dat je denkt: ze geloven zélf niet in wat ze schrijven. Als er nou een stel mensen zat (in het kabinet) die je inspiréren Dan was de bereidheid om er samen tegenaan te gaan er best Maar met dit verhaal (Ester wijst naar de begrotingsstukken voor hem) kan ik niet uit de voeten, dat kan ik niet verkopen bij mijn achter ban. Als je nou grotere offers vraagt, dan is het toch te meer geoorloofd dat de mensen meer inspraak vragen, dat ze zien wat ermee gebeurt? En dat de offers billijk worden verdeeld? Het oordeel over dit beleid is eigenlijk al gegeven met het inkomensplaatje" izonder zwaarste lasten op sterkste schouders). Nieuwe heffing Nu het kabinet het heeft laten afwe ten heeft Ester in arren moede met zijn medebestuurders van de In dustriebond CNV zelf een ideetje ont wikkeld. Hij wil er echter nog niet veel over zeggen. Hij lijkt bang dat hij ermee op zijn bek gaat Het kabi net heeft duizenden ambtenaren tot zijn beschikking. Ester slechts een handvol medewerkers. Hij wil „een zichtbare heffing, van hoog tot laag. met een zichtbare bestemming" Een soort solidariteitsheffing op alle lo nen. afhankelijk van de hoogte van het loon. Die heffing gaat in een fonds dat wordt gebruikt voor werkgelegen heid. zoals scholing, stimulering van innovatie in de industrie, steun aan bedrijven die tijdelijk moeilijk zitten. Vakbonden zouden samen met werk-' gevers en overheid over het fonds moeten beslissen. Na ruim een uur valt er voor het eerst een moment van stilte in het vraagge sprek. Hij kijkt ons aan, leeggepraat, beetje moedeloos. „Ik ben inderdaag bang dat er op deze manier niets van de matiging terecht komt. Albeda vindt een herl herleving nodig van de collectieve bereidheid van de jaren vijftig om problemen aan te pakken. Akkoord. Maar dan moet het eigen beleid van het kabinet uitnodigen tot medewer king, inspireren. Het moet eerst ge loofwaardig overkomen." Beschamend Volgend jaar zijn de Kamerverkiezin gen „Geen enkel kabinet zou ontko men aan impopulaire zaken. Ook een ander kabinet zou de zaken slechts marginaal anders kunnen aanpak ken. Maar het gaat erom dat je een collectief verantwoordelijkheidsbe sef opwekt Neem de kritiek van de Raad van State op het inkomens plaatje en dat een groter beroep op matiging had moeten worden ge daan. Eigenlijk voor het kabinet een beschamend verhaal. Zo iets als een accountant die weigert de financiële jaarstukken van een onderneming goed te keuren." .Deze hele begroting is een uitermate teleurstellende zaak. Het is niet ver antwoord dat dit beleid nog een jaar wordt gecontinueerd. Dit moet op belangrijke terreinen omgebogen* Ei genlijk vindt niemand het goed maar zegt iedereen: laat maar. bij gebrek aan beter Dit is heel slecht wat er nu gebeurt. De kwaliteit van de politiek staat op dit moment in ons land op een laag niveau." „Deze speciale problematiek is van zo'n complexe aard, dat niet in alle gevallen tot uitbesteden kan worden besloten zonder vooraf de nodige informatie te hebben verkregen." Waar zou dat op slaan? Op een veelomvattende hulpactie voor vluchtelingen? De opzet van een nieuwe woonwijk? De bouw van een super-olietanker? De inrich ting van een volautomatische fa briek voor verpakking van eiwit rijke brokjes voor kleine huis dieren? Zulke gewichtige taal kun je te genwoordig inderdaad verwach ten als het om zaken gaat als hierboven omschreven hoewel je je afvraagt waarom het eigen lijk zo moet, waarom het niet een beetje gewoon kan, in klare, dui delijke woorden die onze taal óók kent Maar „deze speciale proble matiek" slaat niet eens op een van dergelijke grote ondernemin gen Het gaat simpelweg over het schoonhouden van ziekenhuizen, verpleeginrichtingen en andere instellingen voor gezondheids zorg. Het schoonmaken van gan gen. w.c.'s en kantoren en zo dus. Die eerste zin. en nog veel meer in dezelfde trant, stond gisteren in de krant, in een als advertentie gepresenteerde open brief van de Ziekenhuis Diensten Groep aan de economische directies en hoofden civiele dienst van zulke gezondheids-instellingen. In die brief, waarin voortgeborduurd wordt op de eerder aan de gea dresseerden gezonden bundel „Uitbesteden, ja of nee" blijkt uit maar twee woorden dat het om schoonmaken gaat: hygiënisch onderhoud. „Hoewel bij het hy giënisch schoonmaakonderhoud continuïteit en kwaliteit centraal staan, gaat het kosten-element een steeds belangrijker rol spe len. Eveneens belangrijk zijn de in de bundel omschreven rand voorwaarden. welke liggen op so ciaal, organisatorisch of vaktech nisch gebied, waarop b.v. de on dernemingsraad en de verpleging invloed kunnen hebben. Mogelijk kunnen wij u met onze ervaring op deze terreinen van dienst zijn bij het evalueren van de kriteria, die van invloed zijn op de besluit vorming om wel of niet tot uitbe steding over te gaan Geïnteres seerde economische directies en hoofden civiele dienst kunnen een brochure aanvragen over de „filosofie en de werkwijze" van de dienstengroep Ook die filosofie heeft dus direct te maken met het schoonmaken van we's en dergelijke. Ongewo ne woorden voor gewoon werk. Niet dat dat werk op zichzelf min der belangrijk zou zijn dan wat u en wij voor onze boterham doen. Integendeel. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen we vaststellen dat de sa menleving sneller onleefbaar wordt als de schoonmaker zou ontbreken dan wanneer u of wij het laten afweten. Het gaat dus niet om.het onderwerp van de brief. En zelfs niet om de „specia le problematiek" daar omheen. Het zal allemaal best belangrijk genoeg zijn om er zoveel woorden aan te besteden. Maar wel jam mer is het dat onze taal zoveel moeilijke woorden kent. Zonder die zou iedereen gedwongen zijn gewoon te praten. Hoewel, ook deze gedachte zal wel niet meer dan een vrome wens zijn. Want als er geen moeilijke woorden wa ren. zouden ze ongetwijfeld heel gauw worden uitgevonden Zes jaar en een dikke vierduizend gulden heeft Arthur Harrington uit Darlington in Engeland gespendeerd aan de bouw van zijn privé-raket. In die tijd heeft hij ook zijn muis Ana- tole opgevoed tot ruimtemuis, want hij heeft serieuze plannen om de muis mét raket de lucht in te schie ten. Ondanks protesten van dieren beschermers schijnt hij zijn lieve lingsmuis toch aan zijn hobby te willen opofferen. Dat je de elfstedentocht niet per sé op de schaats hoeft te doen om toch binnen een bepaaide tijd langs alle elf Friese steden te komen, daar waren ze in Fries land al lang achter. De fiets is al diverse malen tussen de elf ste den gesignaleerd, en per auto en brommer ging het ook. Dezer da gen kun je acht bemande paar den langs de Friese dreven zien draven, aangevoerd door mane gehouder Arnold de Winter uit Ruigahuizen. De eerste bereden elfstedentocht dus. die vandaag uitgereden moet zijn. Omdat er nergens heren met stempeltjes langs de weg staan, halen de rui ters schrijft de Leeuwarder Courant hun bewijsstukken op de gemeentehuizen. Mag de toch achteraf geslaagd genoemd wor den, dan wil de manegehouder volgend jaar meer deelnemers meenemen, want een elfsteden tocht met z'n achten stelt natuur lijk niet zoveel voor. Mocht iemand om een nog ander elfsteden-idee verlegen zitten: je kunt de tocht ook op de autoped doen. op de driewieler, de schaatsplank. rolschaatsen, per skelter of de ouderwetse vliegen de hollander. op stelten, krui pend of gewoon lopend. Heel ge zond en genoeg mogelijkheden om het hele jaar door elfsteden tochten te houden De jonge monarchisten die zich van 17 tot 24 september in de Peruaanse hoofdstad Lima ver zamelen, zullen het zonder ko ning Boudewijn en koningin Fa- biola moeten doen. Ze hadden het Belgische koningspaar uitge nodigd. maar dat heeft de invita tie afgeslagen. In de boodschap van het Belgische hof aan de or ganisatoren van het monarchisti sche kamp staat zonder nadere opgaaf van redenen alleen dat het de koning en koningin onmo gelijk is aanwezig te zijn Of de jonge aanhangers van het ko ningschap die uit zeven Euro pese landen afkomstig zijn an dere vorsten of vorstinnen uitge nodigd hebben, is niet bekend Alle gemeente- en provinciebe sturen hebben een brief gekregen van minister Tuijnman. met een verzoek. En omdat een verzoek van een minister niet zomaar ge negeerd kan worden, zullen we er allemaal wel gauw iets van mer ken De minister vraagt om steeds in het briefhoofd of waar ook op het briefpapier er bij te zetten, met welke tram- of buslij nen gemeente- en provinciehui zen bereikbaar zijn Datzelfde zou ook moeten gebeuren als een overheidsinstantie een uitnodi ging voor een of ander evene ment verstuurt, zodat iedereen die er naar toe wil. weet hoe hij/ zij er kan komen zonder een hoop extra voor taxi's uit te hoeven geven. Sportverenigingen, VVV- kantoren en andere instellingen die veel publiek ontvangen, heb ben hetzelfde verzoek gekregen. De bedoeling is het gebruik van het openbaar vervoer te stimule ren, zodat ook mensen die ge woon zijn voor elk ritje in de auto te stappen, er makkelijker toe gebracht worden met tram of bus te gaan. Zo'n vermelding bete kent dus service aan het publiek èn klandizie voor het openbaar vervoer. Twee vliegen in één klap Niemand hoeft zich overigens te generen als zijn briefpapier (nog) niets over bereikbaarheid per openbaar vervoer vermeldt Een enkele doet het al. maar zelfs de ministeries houden hun bereik baarheid tot nu toe geheim, al thans op hun briefpapier Behal ve dat van minister Tuijnman natuurlijk. Maar dat hoort als verkeersregelaar dan ook het goede voorbeeld te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5