Historie als actuele kritiek Pieter Wiegersma's tapijten: geen schilderijen in wol Confrontatie tussen landschapsschilders Het Schotschrift van Stefan Heyn Thema-expositie bij De Beerenburght Stefan leym 1 lot schotschrift Tenorsaxofonist van veel markten thuis Yusef Lateef bij vlagen indrukwekkend Kunstenaarsbo niet ontevrede met begroting WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door G. Kruis "LAREN (NH) Wandtapijten van Pieter Wiegersma. Ter ge legenheid van zijn zestigste verjaardag mèt gouaches en tekeningen in het Singer Mu seum te Laren. Enkele van die tapijten had ik al eens gezien, in Deurne bij Wiegersma thuis of, toevallig, in enkele openbare gebouwen Toegepast dus: maar hier worden ze geëxposeerd (prachtig in die grote zalen!), komt het publiek speciaal om ernaar te kijken. En dat publiek, het komt in stromen, schijnt gemakkelij ker. meer vanzelfsprekend contact te krijgen met het moderne wandtapijt, dan met de eigentijdse schilder- of beeldhouwkunst. Ik denk dat dit een gevolg is van het feit dat men er minder ..achter" zoekt. Bovendien is het wandtapijt weer helemaal in. De wandtapijtkunst, die in de 18e en 19e eeuw was teruggevallen op een dom weg kopiëren van vooral elegante schilderijen, beleeft een geweldige opbloei Dat begon trouwens al vóór de Twee de Wereldoorlog in Frankrijk, toen kunstenaars als Gromaire, Lurcat. Saint-Saëns en Picart le Doux zich intensief begonnen bezig te houden met het ontwerpen van tapijten. Daarbij richtten ze zich vooral op de originaliteit van het kunstwerk, het wandtapijt als zodanig. Maar wat er in een dergelijk geval origineel1 Voor de meeste mensen is een wand tapijt immers gewoon maar een ver siering zonder meer Het moet een ruimte met zijn kleur verwarmen zoals het vroeger de tenten van de nomaden een koninklijk aanzien gaf of de holle zalen van burchten en kastelen (enigszins) bewoonbaar maakte Functionaliteit Dus er kwam wel degelijk functiona liteit aan te pas en dat is nu nog zo Die herleving van de wandtapijt kunst was niet alleen maar een gril van een paar kunstenaars, die eens wat anders wilden Je zou wél de moderne architectuur als een van de aanleidingen kunnen zien: grote, on gebroken muurvlakken vroegen aan (aangepaste, toegepaste) versiering De vernieuwers gingen uit van enkele grondbeginselen. Om te beginnen moest een wandtapijt geen kopie zijn van een schilderijen. Het aantal kleu ren werd drastisch teruggebracht: de meer dan 30.000 nuances die ze in de verval periode gebruikten, werden verminderd tot het oorspronkelijke dertigtal uit de hoogtijperiode Pieter Wiegersma is nog veel verder gegaan. Zijn tapijten worden gewe ven in de Basse-Lisse techniek, op een horizontaal weefgetouw. Hij ge bruikt geen chemische kleuren, maar houdt zich aan de natuurlijke kleuren van de met de hand gesponnen scha pewol. die hoewel in enkele hoofdto nen vele nuances te bieden heeft, van bijna zwart tot donkerbruin, van bei ge naar een soort lichtgrijs tot wit, En hoewel hij ook schilder is. zijn de wandtapijten, bijna altijd geïnspireerd op de plantenwereld of in ieder geval de natuur, nooit in wol omgezette schilderijen. Wiegersma gaat helemaal van het materiaal, de wol uit, de plasticiteit daarvan speelt ook een grote rol. Al- bert Helman, in zijn inleiding tot een fotoboek over Wiegersma's tapijten (1974): ..De myoop (bijziende. K.) kan er evenzeer van genieten als de toe schouwer-op-afstand. die de grote vlakken overziet; de altijd „levende" wolvlakken." Veel van Wiegersma's tapijten kwamen uit opdrachten voort. Misschien is daaraan vooral ook het groeiende contact met het publiek te danken; de ontwerper moet hoe dan ook rekening houden met de wensen en de problemen van ande ren. Een van die al eerder genoemde vernieuwers Picart le Doux heeft eens geschreven en dat was uiter aard helemaal gebaseerd op eigen stiel dat de moderne kunst sterft door gebrek aan dwang. De dienende functie van de kunstenaar, die werk zaam is op het gebied der zogenaam de gevonden kunsten, kèn soms ont aarden in een slap navolgen, een zich commercieel instellen op de voorkeur van de meerderheid. Maar juist bij de tapijtkunst word je vaak intensief bepaald bij een groot begrip voor anderen en het overwin nen van problemen, die logischerwij ze ontstaan door en uit de samenwer king met anderen, dikwijls ook nog anders-georiënteerden. En dat hoeft, in tegenstelling tot wat maar al te vaak wordt aangenomen van geen enkele invloed te zijn op de artistieke kwaliteiten. Dat wordt ook hier weer heel duidelijk Deze tentoonstelling in het Singer Museum in Laren, waar ook nog een groot aantal gouaches en tekeningen wordt getoond, is een week verlengd vanwege de grote belangstelling en duurt nu tot 28 september. Dinsdag t/m zaterdag van 10-17 uur. zondag van 13-17 uur, maandag gesloten. Vanaf 7 november zal een deel van deze expositie ook in Museum „De Wieger" te Deurne (N.Br.) te zien zijn. Pieter Wiegersma: „Schermbloemen," 140x180 cm. 1979. John Bond: Autumn Landscape, olieverf op papier. door Cees Straus ECK EN WIEL Galerie De Beerenburght heeft dit jaar voor een formule gekozen die artistiek gezien wonderwel lijkt te slagen. Nanky de Vreeze, die dit centrum voor beeldende kunst in het hart van het Gelderse rivierengebied alweer zo n acht jaar leidt, kiest steeds een simpel thema (stilleven, „zomer"), waarvoor ze een groot aantal kunste naars aanzoekt, die binnen het gestel de kader een eigen specialisme heb ben. Door voor kunstenaars te kiezen die een eigen visie paren aan een constante kwaliteit, ontstaat niet al leen een veelzijdige, maar ook een inhoudelijk sterke expositie Ook de huidige tentoonstelling, die «ewijd is aan het landschap, heeft èo'n karakter. Het beeld dat je krijgt wan de manier waarop dat onderwerp (vaak uitputtend) als schilderkunstig 'motief wordt behandeld, is bijzonder rijk aan schakeringen. Daarnaast zijn meeste deelnemers met precies voldoende werken vertegenwoordigd, ?odat je ook in de gelegenheid wordt gesteld om ze apart te leren kennen Speciaal vandaag Haïti droomt van Simbi Dit programma is opgebouwd uit drie delen: een korte film over Haïti, een speelfilm en een nagesprek. Het gaat over twee meisjes van veertien jaar. De een gaat naar school en de ander werkt als diens tmeisje. Beide dromen over de godin Simbi die aan de bevol king van Haïti vrijheid zal ge ven. De film, de IKON uit zendt, is gemaakt in opdracht van de NOVIB. Ned. 2/18.59 Van gewest tot gewest Naardermeer 75 jaar natuur monument, Maastricht en het duizendjarig prinsdom Luik Ned. 1/18.59 Will Shakespeare in de dramaserie over Shakespeare komt deze in aanraking met een jongeman die zakken rolt. Het blijkt de graaf van Suit- hampon te zijn, die later zijn beschermer wordt. Ned. 1/20.40 Net als bij het stilleven, bewijst De Beerenburght met deze presentatie dat het landschap in de schilderkunst nog nauwelijks heefh afgedaan. Er wordt geschilderd van behoudend- naturalistisch tot experimenteel, van zuiver-expressionistisch tot abstract De meeste schilders zoeken het niet ver van huis: waarschijnlijk bij toeval is de directe omgeving van de galerie regelmatig in de diverse werken terug te vinden. Veel kunstenaars vinden in dit onderwerp een aanleiding tot het zoeken naar een weergave van de atmosferische stemming, terwijl er ook een vrij sterke behoefte valt te constateren aan het vastleggen van wat nog gaaf en onbedorven is. Er zijn op deze grote groepstentoon stelling heel wat verrassingen te note ren. Zo zijn er van Willem den Ouden kleuretsen te zien, anders dan de zwart wit prenten waarmee hij vooral de laatste tijd bekend werd. Den Ou den zoekt steeds naar het essentieel- ste in het (polder)landschap en dat is minder dan het element aarde de lucht voor hem Ogenschijnlijk heel eenvoudige wolkenpartijen, met een zekere nonchalance geschetst, geven net datgene weer dat het Hollandse landschap zo puur en eigen maakt. Het kleurgebruik heeft datzelfde ka rakter: bijna schematisch en vlot op gezet Ook Henri Plaat is hier aanwezig. Niet met zijn half-abstracts surrealis tische fantasie-wezens, maar met echt non-figuratieve landschappen, waarin hij zich onomwonden als een romanticus laat gelden De grootste verrassing is evenwel Marjolein Wiertsema. die met ei-tempera's schitterende vergezichten maakt, die mets meer met de traditionele uit beelding van het onderwerp hebben te maken. Zij zoekt ook naar de rela tie tussen lucht en aarde, maar de uitkomst is hier heel doorwerkt. Er wordt een vergaande beheersing van de techniek geëtaleerd, waarin niets aan het toeval lijkt te worden overge laten, terwijl het geheel nooit dwang matig overkomt Afstandelijkheid Er zit. een beetje verscholen in het grote aantal namen, een interessante confrontatie tussen de Hollandse en een groepje Engelse deelnemers. Het is een bekend feit dat ook de Britten al sinds eeuwen behoorlijk overweg kunnen met het landschap, maar hoewel hun aanpak soms even ro mantisch kan zijn kent hun werk toch een grotere mate van afstande lijkheid door Hans Ester Bij De Beerenburght blijkt dat bij voorbeeld uit de olieverven van John Bond, die op heel ingehouden wijze met de toon de sfeer van zijn weidse vergezichten bepaalt. Ook bij Leo nard Rosoman, verbonden aan de Royal Academy in Londen en onder meer leraar van de fameuze tekenaar David Hockney, zie je die ingebouw de distantie tot het onderwerp terug. Vergelijk dat eens met die typische Hagenaren als Paul Citroen. Sierk Schröder, Kees Andrea en Jan van Heel, die het landschap met een heel eigen emotionaliteit opladen. Voor het eerst heeft Nanky de Vreeze ook de ruimte om de tot een galerie verbouwde schuur bij het expositie gedeelte betrokken. Overal in de tuin, die zich aan drie zijden van de galerie bevindt, staan nu beelden die vrijwel allemaal de menselijke verschijning tot onderwerp hebben. De meeste namen geven een blije herkenning: een moeder met dochter Hélène Levano, torsen van Marga Brey, Jana Paroubek en Willy Blees en de ruiters van Erik Claus. Veel aandacht wordt gegeven aan Jean Houben, die het menselijk lichaam verbeeldt in zuiver anatomische vor men met nadruk op de gewrichten. Tot 6 oktober, geopend op woensdag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur. De Oostduitse schrijver Ste fan Heym (geb. 1913) raakte medio vorig jaar in moeilijk heden, toen hij zijn roman Collin" in West-Duitsland liet verschijnen. Wekenlang voerden de partijkranten in de DDR een felle campagne tegen Heym. Omdat de roman zonder toestem ming van het Oostberlijnse „Büro für Urheberrechte" bij de Westduitse uit gever Bertelsmann was verschenen, veroordeelde een rechtbank in Oost- Berlijn Stefan Heym eind mei 1979 tot 9000 Mark boete. Op 7 jurii van dat jaar royeerde de afdeling Oost- Berlijn van de Oostduitse schrijvers- vereniging Heym als lid, samen met acht andere auteurs, onder wie Klaus Schlesinger. Rolf Schneider en Klaus Poche Heym hield op de dag. waarop over zijn royement zou worden beslist, een grootse rede voor de leden van het „Schriftstellerverband". In zijn toe spraak. een briljante afrekening met zijn voornaamste opponent Hermann Kant, zei Heym het volgende tot zijn collega-schrijvers: „Ik zal het nie mand kwalijk nemen, die met het oog op bepaalde voordelen voor mijn royement en dat van de andere colle ga's stemt. Maar ik geef hun het vol gende te bedenken: Behalve degenen, die stembriefjes tellen, kijkt er nog iemand toe, hoe u vandaag stemt: de publieke opinie. Miisschien denkt u bij uzelf: wat heeft het te betekenen, dat er een paar mensen uit een orga nisatie worden gegooid? Maar er zijn momenten in de geschiedenis, dat ook iets kleins belangrijk kan zijn, zodat uw zonen en dochters u op een zekere dag de vraag zullen stel len: Hoe hebben jullie je toen opge steld, meesters van het woord, toen het op het tellen van de meningen aankwam?" Deze indrukwekkende rede, waarin Heym zijn trouw aan de zaak van het communisme documenteert, mocht niet baten, hij werd uit de organisatie gezet. Stefan Heym was altijd al een onver moeibaar strijder voor waarheid en openbaarheid geweest. In 1953 verliet hij de Verenigde Staten als door Hitier vervolgde was hij daarheen geëmigreerd om zich in de DDR te vestigen Hij was net op tijd om in Oost-Berlijn de opstand van de 17e juni mee te maken Als auteur van de rubriek „Offen ge- sagt" in de „Berliner Zeitung" kon hij als immigrant met propagandistische waarde zijn kritiek op de DDR spuien. Met het uitgeven van zijn boeken had Heym meer problemen Zijn weergave van de gebeurtenissen rond de 17e juni titel „Der Tag X" kon niet in de DDR verschijnen. Pas in 1974 verscheen een Westduitse uitgave onder de titel „5 Tage im Juni". Hetzelfde lot trof aanvankelijk ook Heyms boeken „Lasalle", „Die SchmShschrift" en „König David Be richt". In 1973 mochten deze drie boe ken tot grote verrassing van hun au teur toch uitkomen Pas in 1976 kwam het tot een open, conflict met de DDR-autoriteiten, toen Heym als een der eersten de petitie tegen de „Ausbürgerung" van chansonnier Wolf Biermann onderte kende en het bonmot in omloop bracht: „Hopelijk raakt de 'Ausbür gerung' niet ingeburgerd Helaas is het wel zo ver gekomen Van zijn boek „Die Schmahschrift" is kort geleden een Nederlandse verta- Verwarring door Frits Lagerwerff EINDHOVEN - De Amerikaanse saxofonist Yusef Lateef kan je af schilderen als een kameleon, maar ook als een eclecticus. In de jaren zestig produceerde hij in het sextet van Cannonball Adderley alles wat er van hem werd verlangd, van geneu zelde hobo-soli en bleekzuchtige pas sages tot woest voortrollende tenor klanken. Na een periode waarin hij gestoken in een Afrikaanse soepjurk optrad, volgde vorig jaar een toernee tijdens welke hij allerlei muzikale za ken zweverig door elkaar haalde En nu presenteert hij zich als een all round vakman wiens muziekwinkel geen stijlsoort vreemd is In de uitermate aangename jazzclub Wilhelmina blijken bezoekende musi ci zich steeds optimaal te kunnen manifesteren. Gijs Hendriks was hier onlangs op zijn allerbest met respec tievelijk gitarist Joe Diorio en pianist Stan Tracey en nu beleefde black muslim Yusef hier een uitstekende start van zijn toernee Lateef maakte zeker geen al te diepe duik in het toch rijke jazzrepertoire, maar aan zijn spel was te horen dat er hem alles aan gelegen was de matige indruk van vorig jaar uit te wissen. Het ging er met zozeer om wat hij speelde, maar hoe hij het speelde Met zwijmeihits als Besame Mucho jaag je de met een authenticiteitsma- nie behepte liefhebber immers al snel de tent uit. Zo met Yusef Lateef. die van geeft niet welk stuk telkens weer een toepasselijke uitvoering in petto had. En dat met een tenorsound die hij varieerde van bordkanton tot val se lucht, van Ingehouden lyrisch tot uitdagend stralend. Hier en daar wer den een paar gloeiende dubbeltonen a la Pharaoh Sanders geplaatst en toen de band eenmaal echt op tempe ratuur kwam liep het fraseren uit op funk blazen par excellence. Aan een pure persoonlijke stijl is Yusef nooit toegekomen, maar de wijze waarop hij hier de muziek uitbouwde was bij vlagen zeker indrukwekkend. De meegekomen pianist Khalie Moss wisselde glanzende soil af met genan te. Ramsey Lewis-achtige b^gelei- dingspartijen en zoveel gefrutsel aan het elektronische klavier dat het me verwonderde dat niemand erop kwam de stekker uit te trekken Bas sist Donald Pate was onopvallend en Lamarr Barker enthousiast zoals het een jonge glamour betaamt ling uitgekomen. Het Schotschrift schimpschrift) vormt een vercame- ling dagboekaantekeningen, ge maakt door een zekere Mr. Josiah Creech, daterend van 18 decmeger 1702 tot 3 augustus 1703. De aantekeningen van deze gevol machtigde van een staatssecretaris hebben betrekking op de zoektocht naar de auteur van een anoniem ge schrift met de titel ,,De kortste met ten met den dissenters" Dit geschrift richtte zich tegen de dissenters, de protestanten, die afweken van de dogma's der anglicaanse staatskerk, en pleitte voor opzegging van de godsdienstige tolerantie tegenover hen. (De woorden „dissenter" en „dis sident" zijn overigens ten nauwste met elkaar verwant Over de ractie van de politici op dit geschrift bestaat in het begin onze kerheid: ..Helaas had lord Godolphin nagelaten om in zijn brief uiteen te zetten of hij en zijn machtige vrien den de identiteit van de auteur wen sten te laten vaststellen om hem te belonen of om hem te bestraffen." (p. 8/9). Het blijkt uiteindelijk het twee de te zijn Maar de verwarring is veel zeggend. Zij wijst erop, dat de slagzin van het geschrift overeenstemt met de gedachten en wensen van tenmin ste enkele regeringsleiders. De zoektocht naar de auteur levert al gauw iets op. wanneer de drukker van het geschrift wordt gevonden en Creech de waarheid uit hem prest omtrent de naam van de geestelijke vader ervan. Met de arrestatie van deze Daniël Defoe loopt het echter minder vlot. Door een truc weet De foe te ontsnappen Vanaf dat mo ment is hij de grootste politieke uit daging voor de regering Zijn ge schrift wordt herdrukt, hij schrijft er zelfs een nieuw voorwoord bij en speelt het tevens klaar om ongezien het contact met zijn gezin te bewa ren. Door middel van een v weet Creech hem uiteindelij arresteren. Hoewel, het heefti van weg, dat Defoe zelf het ia neemt en zich op zijn tijd enq aan de politie overlevert. Moreel gezien is en blijft I meerdere van de gerechts! „Kan uw lordship maar niet pen," zegt hij wanhopig, „dat gedachte van de mens met stok is die de hond op het bei meesters apporteert? Of isi ship zo blijven steken op di der orthodoxie, dat elk idee door het regeringsapparaat gekeurd, u noodzakelijkere komt als deel van een reb plot? (p 89) Defoe behoudtz selijke waardigheid, terwijl recht zijn woede daarentege baas kan, wanneer er geen blijken te zijn voor een comp de staat. Ondanks het feit. dat Defoe risch karakter van zijn ond geschrift overtuigend weet a nen, volgt een zware straf, een boete moet hij op drie lende dagen steeds een uur schandpaal. Deze schandpaa echter een zegetroon. Het vi geacht wordt, de veroordeel bedorven etenswaren te bel kiest zijn kant, het door Cw huurd geteisem incluis. De d aantekeningen eindigen meti waarin aan Creech wegens ,Jd kelijk falen" ontslag uit het verband van de staat wordt zegd. Het is de ironie van de gescM dat Stefan Heym in een vergel situatie terecht kwam als zijn ke en vrije schepping Daniël Of misschien bevond hij zichi situatie en durfde hij zijn sta aanvankelijk alleen op deze ii wijze te verwoorden. De pai liggen voor de hand. Toch i onjuist zijn, de betekenis 1 boek tot de genoemde par alk criet Engeland/leugenachtige reduceren. Daarmee zou aand kenis van dit boek afbreuk gedaan Het gaat bij Het Scho om een situatie, die zich in menselijke gemeenschap ka doen. „Het Schotschrift", in de goedl ling van Evelien van Leeuw scheen in de zorgvuldig uit de serie „Wereldvenster L van uitgeverij Het Wereldven Baarn en kost 24,50. AMSTERDAM De Federa Kunstenaarsverenigingen ffl een eerste reactie op de gistd CRM ingediende begroting van een zekere mate van blijÉ in de plannen van het mini scheppende kunstenaars i worden ontzien. De jarenlange uitholling van grotingsonderdeel is welisw lang niet goedgemaakt, maar te waarderen, dat met de economische positie van de pende kunstenaar rekening is den. schrijft de federatie. 0i is men van mening dat het van de kunsten in deze b< „bedroevend klein" is. Volgens de federatie blijft de rende sector wat achter. De oil het kindertheater, poppenspel me zien hun subsidie met mind zes procent stijgen constated deratie. Het toneel heeft danl ties extra geld gekregen, tm subsidies stijgen nu vrijwel de begroting mee. De middeln voor de tonee kunst en incidentele produkl daarentegen gestegen, aldus ratie en er is ook een stijl merken bij de componisten cent), de experimentenpot korte artistieke films (tien) produktiefonds voor de film. deze cijfers geven een ge* beeld gezien de kleine bedraj het om gaat. aldus de Fedefl Kunstenaarsverenigingen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4