akbeweging geschokt iver plannen kabinet Juridisch gevecht om zeven krakers feel kritiek op egeringsplannen Nieuwe telefoonnummersTrouw Bonden niet te spreken over onderwijsbegroting Jegering speelt niet op problemen in' Werkgevers: geen passend antwoord Andriessen nu in Eerste Kamer archivering j 02510 256451 Dolman opnieuw Kamervoorzitter Tuijnman wil busverbinding in briefhoofden Gemeente Breda wil gas, water en elektriciteit blijven leveren Noodvoorziening Koffertje ging niet open 'Plannen ademen machteloosheid' ENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND n onze sociaal-economische redactie [STERDAM Vakbeweging, werkgevers, middenstanders en tal van organisaties hebben erp afwijzend gereageerd op de kabinetsplannen voor volgend jaar. Het diepst geschokt le zich de vakbeweging, maar ook de werkgevers vonden dat het kabinet er niet in is d maagd een passend antwoord te vinden op de economische neergang. fti [gevers en vakbeweging tonen '^bereid om in te gaan op het •nd beroep van minister Albe- na] e Zaken) om met hem te jilën praten over een vrijwillige in- - snsmatiging, maar de kans op juccesvol gesprek lijkt miniem, gesprek over een loonmatiging t eind september plaats in de g, hting van de Arbeid. CNV. dat geen spaan heel laat j'Jde beleidsplannen, vindt dat het )V [net er met deze begroting van aan heeft gedaan om het ge- k te laten mislukken. De FNV, dat er alleen indien de Kamer wjtlsche wijzigingen aanbrengt in HordWr^ egeringsplannen kans is op een ol centraal overleg. Deze vakcen- laat op voorhand weten dat zij astlng van de prijscompensatie jjt. Ook over de aangekondigde 3 bezuinigingen op het onderwij- personeel valt niet te praten. inkomensverhoudingen worden vol gens het CNV niet recht, maar sche ver getrokken. De achteruitgang van de minimumloner is namelijk even groot en waarschijnlijk zelfs nog gro ter dan die van een inkomenstrekker met 120 mille. Deze begroting mist elk elan, oordeelt het CNV. el FNV en CNV wijzen er in hun op dat de regering geen inspi- %J, gericht werkgelegenheidsbe- roert. ook niet voor jongeren, dat en poging wordt gedaan om tot redelijke inkomensontwikkeling jmen en dat het kabinet breekt de gelijke behandeling van wer- |en en niet-werkenden. I reidheid deze wijze speelt het kabinet vol- i bet CNV op geen enkele manier m up de grote problemen waarmee ti land te maken heeft en ook niet nde groeiende bereidheid van de een om te matigen. De christelij- rakcentrale valt er ook over dat de laagst betaalden offers wor- gevraagd, terwijl de hogere inko- s geen reële bijdrage leveren. De De FNV noemt het kabinet hardleers. Terwijl de werkloosheidscijfers ver nietigend aantonen dat een beleid van alleen loonmatiging niet vol doende is, wordt toch het register van de loonmatiging weer wijd openge trokken zonder dat er verdere, stu rende maatregelen worden getroffen. De extra inkomsten uit het aardgas worden ongericht onder het bedrijfs leven uitgedeeld, terwijl er juist een activerend en richtinggevend struc tuurbeleid nodig is. De vakcentrale wijst de suggestie dat er slechts van een rechtvaardige lastenverdeling sprake kan zijn bij een vrijwillige loonmatiging van minder dan acht procent van de hand. Het kabinet vlucht volgens de FNV voor zijn ver antwoordelijkheden om de lasten naar draagkracht te verdelen. De Raad van Middelbaar en Hoger Personeel hoopt dat het gesprek tus sen kabinet en de Stichting van de Arbeid over extra loonmatiging, suc cesvol zal zijn. Dit ondanks het feit dat matiging de middelbare en hoge re inkomens in bijzondere mate zal treffen, aldus de raad. De raad vindt dat de kabinetsplannen om de werk loosheid aan te pakken „volstrekt onvoldoende". Hameren De werkgeverscentrales VNO en NCW hameren op de noodzaak van verdere bezuinigingen in de collectie ve sector. De werkgevers stemmen uiteraard in met de aangekondigde lastenverlichting voor het bedrijfsle ven, maar het blijft volgens hen een druppel op de gloeiende plaat. Het NCW bepleit een grondige heroverwe ging van de overheidsuitgaven en voorzieningen. Het VNO vraagt om een nieuwe strategie. „Die strategie is, aldus het VNO: meer produceren en minder uitgeven. Opnieuw gaat veel meer dan de economische groei naar de gemeenschapsvoorzieningen. Vandaag betalen de ondernemingen en dus ook de werknemers het gelag, morgen wordt iedereen het kind van de rekening," voorspelt het VNO. Het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond (NCOV) en het Konink lijk Nederlands Ondememersver- bond (KNOV) menen dat het nu ge presenteerde beleid veel te laat is gekomen en dat het bovendien een te zwakke poging is om de motor van de Nederlandse economie weer op te starten. Stagnerende consumptie, te genvallende Investeringen, oplopen de kostenstijgingen, inkrimpende koopkracht en krapper wordende winstmarges komen vooral in de de tailhandel hard aan, aldus het NCOV. Politiekorps De Algemene Christelijke Politie Fe deratie (ACP) oordeelt in grote lijnen positief over het beleid van de be- DEN HAAG (ANP) Oud-minister mr Frans Andriessen, die begin dit jaar zijn functie op het departement van financiën neerlegde, is terug op het Haagse Binnenof. Gistermiddag werd hij beëdigd tot lid van de Eerste Kamer. Andriessen heeft in de senaat zitting voor het CDA. Tot de eveneens nieuw benoemde le den (twaalf in totaal) behoort ook mr F. J. Glastra van Loon, oud-voorzitter van D'66 en in het kabinet-Den Uyl staatssectetaris van justitie. Op de foto: Andriessen legt de eed af. windslieden van justitie en binnen landse zaken. Met name is de federa tie tevreden over de toename van de sterkte van het politiekorps. Punt van kritiek is het ontbreken in de begroting van duidelijke plannen voor een vernieuwde politie-oplei- ding. De soldatenvakbond WDM en de christelijke militairen organisatie Fa- com zijn niet erg opgetogen over de defensiebegroting. Met name wijzen de beide organisaties de kortingen op de soldatenwedden af. De vereniging van officieren FNVO noemen de maatregelen in de defensiebegroting om het personeelstekort weg te wer ken onvoldoende Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. Een aantal afdelingen van Trouw in Amsterdam is voortaan recht streeks van buiten af te bellen. De nummers zijn: Abonnees/bezorging in Noord- Holland en Utrecht 020-562.6264. In overige provincies: zie adres sen op pagina 2. Advertenties ook familiebe richten 020-562.6270 (mini-advertenties 020-562.6262) Redactie binnenland 020-562.2777 Nieuwsdienst 020-562.2768 Redactie buitenland 020-562.2735 Redactie economie 020-562.2774 Kerkredactie 020-562.2721 Kunstredactie 020-562.2733 Sportredactie 020-562.2732 Het centrale nummer van Trouw is 020-562.9444. Via dat nummer kan men met alle afdelingen wor den doorverbonden. ADVERTENTIES q3l] brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I C^INO levering via dealers TROUW/KWARTET Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft opnieuw de socialist Dolman voorgedragen als Kamervoorzitter Hij kreeg gisteren 121 van de 124 uitgebrachte stemmen. De Kamer plaatste Schakel (CDA) en Porthelne (WD) op respectievelijk de tweede en derde plaats De voorzitter van de Kamer wordt benoemd door de Kroon. rolg van pagina 1 tbinetsbeleld leidt in 1981 tot daling van de koopkracht met 'ialf procent over de hele linie, lowel voor hoge als laagste inko- n evenveel. Het kabinet wil wel in 1eg met werkgevers en vakbewe- praten over een andere verdeling het koopkrachtoffer, met 1,25 cent teruggang voor de laagsten upend tot 3,5 voor hoge Inkomens, rbij doet het kabinet een „klem- Dd beroep" op vakbeweging en kgevers de loonstijging verder te srken Voorts heeft het kabinet r 3,6 miljard gulden ombuigingen [gevoerd op de uitgavengroei van nverheid aanvaardbaar' algemeen is er forse kritiek op de Olijk gevonden verdeling van de rs in het kabinetsbeleid. FNV en zijn daarover zeer negatief. A-fractieleider Den Uyl noemt dit wnensbeleid „ronduit verbijste- i" zijn CDA-collega Lubbers be kt zich tot de zakelijke medede- dat „de nu gepresenteerde uit- st niet aanvaardbaar" is. D'66 «kt over „onbegrijpelijk", en t en PSP hebben soortgelijke kri- Maar ook Verbrugh (GPV) wil -anders, bijvoorbeeld de inflatie- twtie op de loon- en inkomstenbe- üng niet volledig doorvoeren, wat hogere inkomens in verhou- 8 het meeste nadelige effect heeft, een de WD heeft, in tegenstelling tot coalitiegenoot CDA, geen en- woord van kritiek op de verdeling de offers. veel kanten in de politiek komt »t tegen verhoging van de BTW levensbehoeften van vier naar 4,5 cent. CDA. D'66, en PPR willen plan vervangen zien door invoe- van een apart hoge BTW of ac- »n op luxe goederen of overheve- van minder elementaire levens feiten van het lage naar het nor- (achttien procent) tarief van de noodzakelijke structuurwijzigingen niet uit de weg te gaan", en wat de aftrekbaarheid van hypotheekrente betreft moet de knoop nu maar eens worden doorgehakt. WD De forse groei van de werkloosheid en de „nog verdere uitholling van de bedrijfswinsten" baren de WD „de grootst mogelijke zorgen". Deze par tij ziet best positieve punten, zoals de geringere loonstijging en inflatie ver geleken met het buitenland, de verla ging van het financieringstekort bij de overheid, de aanpak in de sociale uitkeringen, de volledige inflatiecor rectie, en de bezuinigingen. Toch is het resultaat „niet voldoende". De WD heeft vooral „grote moeite" met de lastenstijging, en noemt de ver schrompeling van de bedrijfswinsten tot slechts 2,5 procent van het natio nale inkomen „onaanvaardbaar". Het kabinet moet van de WD komen met meer inkomensmatiging en meer bezuinigingen, met name op sociale uitkeringen en salarissen. PvdA Den Uyl (PvdA) vooiziet „een fatale ontwikkeling in 1981". Het kabinets beleid is „louter defensief, zonder dat enig perspectief op herstel van de werkgelegenheid wordt geboden". Over de beoogde teruggang van de werkloosheid naar honderdvijftigdui zend wordt niet eens meer gesproken. In de bouw lopen zowel woningbouw als stadsvernieuwing terug, „een on aanvaardbare terugslag". Juist ons land heeft de plicht de totale beste dingen op peil te houden, vindt Den Uyl. Nu de economische groei weg valt is beperking van inkomens en consumptie „onvermijdelijk", maar het kabinet moet ervoor zorgen dat dan de investeringen worden opge voerd, in plaats van eveneens inzak ken. Nu ontstaat een economische spiraal naar beneden. Een woord van waardering heeft Den Uyl voor de inzichten van minister De Ruiter (jus titie) over de rechtshandhaving. IA ibers acht „offers onvermijdelijk" u „de CDA-fractie zal wel scherp Wen op een eerlijke verdeling van tasten en een eerlijke verdeling de werkgelegenheid." Goed te fcen is Lubbers over handhaving gelijke behandeling in koop- 'cht tussen werkenden en uitke- Ssgerechtigden, en handhaving de ontwikkelingshulp. Steun Jgt het kabinet voorts van het bij de poging via het loonover- te komen tot minder dan acht **nt loonstijging. Beperking van jkompensatie vindt het CDA "roij een goede zaak, en aftopping 1 vakantietoeslag voor hogere in- Wns moet maar eens besproken *den, aldus Lubbers. dntinder positief is Lubbers over bezuinigingen bij onderwijs. Daar- w moet maar eens worden gepraat, «dt hij. en dan zonder dictaten van minister en zonder veto's van de isnisaties, waarbij met name beke- n moet worden „in hoeverre" voor Paalde groepen in het onderwijs «passingen in het inkomen doorge- *r4 kunnen worden. trage tempo van wetgeving baart ■obers 1 Van een onzer verslaggevers BREDA Een proces dat twee huiseigenaren in Breda enige tijd geleden tegen de gemeente hebben aangespannen, zal mogelijk leiden tot een uitspraak van de Hoge Raad die belangrijke gevolgen heeft voor de bewoners van kraakpanden. In laatste instantie zou dan een antwoord worden gegeven op de vraag ol een gemeentebestuur krakers mag voorzien van gas, water en elektriciteit, terwijl de bezitters van de betrokken huizen de levering daarvan beëindigd willen zien. „grote zorg" Hij roept het» ■wnet op tot „de politieke wil om De rechtbank in Breda en het gerechtshof in Den Bosch hebben die vraag inmiddels al ontkennend beantwoord. Bei de colleges waren tot oordelen geroepen door twee inwoners van Breda wier huizen, aan de Ginnekenweg en aan de Grote Markt, door krakers bewoond werden. De huiseigenaren vroegen de rechter het ge meentebestuur van Breda te verbieden gas, water en elek triciteit te blijven leveren. Daarbij beriepen zij er zich op dat de aansluitingen in de hui zen hun eigendom zijn. De gemeente verwees, bij monde van stadsadvocaat mr. H. J. M. van Mierlo, naar haar leveringsplicht, voortvloeien de uit de desbetreffende ge meentelijke verordening. Ook voerde zij aan dat zij verant woordelijk is voor de gezond heid en hygiëne van de bewo ners van een pand. ongeacht wie dat zijn. Nadat ook het hof, in navol ging van de rechtbank in Bre da, de gemeente in het onge lijk had gesteld, rees de vraag of de Hoge Raad om een uit spraak moest worden ge vraagd. In het college van bur gemeester en wethouders wa ren de meningen daarover verdeeld. De twee PvdA-wethouders wilden in cassatie gaan. De WD- en een van de CDA- •wethouders voelden daar niet voor. Twee andere CDA-wet- houders en de eveneens tot het CDA behorende burge meester namen een tussen- standpunt in: zij wilden ad vies inwinnen van een zogehe ten cassatie-advocaat in Den Haag, alvorens een beslissing te nemen. Tijdens de maandag gehou den gemeenteraadsvergade ring gaf het college het advies een besluit over de cassatie op te schorten tot de inmiddels in de arm genomen Haagse advocaat heeft laten weten of hij een beroep op de Hoge Raad zinvol acht. De raad be sloot de beslissing uit te stel len tot 24 september. Burge meester en wethouders hopen dan te weten hoe de cassatie advocaat over de kansen bij de Hoge Raad denkt De uitspraak van de lagere rechter heeft er inmiddels toe geleid dat de krakers van de nutsvoorzieningen verstoken zijn. Het vonnis had en heeft overigens alleen gevolgen voor de bewoners van het pand aan de Grote Markt, om dat de krakers die in de Gin- nekenstraat huisden, zijn ver trokken Die zeven bewoners krijgen binnenkort wel weer water ge leverd: burgemeester en wet houders, bezorgd over hun ge zondheid en de brandveilig heid van het betrokken pand. hebben maandag besloten een noodvoorziening te tref fen. Daarover is gistermiddag overleg gepleegd met het ge meentelijk energiebedrijf Er wordt gezocht naar een op lossing die niet in strijd is met de rechterlijke uitspraak. Het probleem zal. met andere woorden, moeten worden op gelost „aan de buitenkant" van het huis, zoals een ge meentelijke woordvoerder het gisteren uitdrukte. De stadsadvocaat wegens ziekte gisteren met bereik baar. heeft de gemeente laten weten weinig heil te zien in cassatie DEN HAAG (ANP) Minister Tuijn man van verkeer en waterstaat heeft alle gemeente- en provinciebesturen en instanties die veel publiek ontvan gen, zoals sportverenigingen en VW- kantoren, gevraagd in hun briefhoof den te vermelden hoe zij bereikbaar zijn per openbaar vervoer. Ook orga nisatoren van evenementen heeft hij gevraagd dit te doen. Het ministerie, dat dit gisteren mee deelde, vermeldt zelf al geruime tijd in haar briefhoofd de bereikbaarheid per openbaar vervoer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet weet nog niet, of een uitkering „ineens" aan gezinnen met minimum-inkomens technisch uitvoerbaar is. Minister Al- beda (sociale zaken) studeert nog op het CDA-voorstel om die gezinnen een bedrag van vijftig gulden te ge ven, nu de kosten van het levenson derhoud sneller stijgen dan verwacht was. Albeda denkt voor dit onderzoek nog wel twee weken nodig te hebben. De aanbieding van de Rijksbegroting aan de Tweede Kamer heeft gisteren enig tijdverlies opgelopen, zij het lang niet zoveel als de vervaardiging van het belangrijkste regeringsstuk. Minister Van der Stee (financiën) kon gisteren het beroemde begrotingskoffertje niet meteen openmaken. Na Van der Stee's „Ik breng U geen opwekkende boodschap" moest de Kamerbewaarder er aan te pas komen om die boodschap uit de koffer te halen. Een lachende koningin Beatrix arriveerde gisteren in de Ridderzaal Q6 RlddGrZaal temidden van ernstig kijkende leden van de Staten-Generaal. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De eerste reacties uit het onderwijs op de onderwijsbegroting zijn overwegend negatief. Zo concludeert de Algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) dat de vernieuwing en ontwikkeling van het onderwijs onder dit kabinet zijn gestagneerd en teruggedraaid. De katholieke onderwijsvakorganisa tie (KOV) verwijt minister Pais dat hij met onjuiste argumenten zija ver antwoordelijkheid voor een werkgele genheidsbeleid in het onderwijs uit de weg gaat. Hij vergeet dat kwalil- tett van het onderwijs ondenkbaar is zonder voldoende aantal leerkrach ten, zegt de organisatie. De KOV con stateert dat er geen arbeidsplaatsen plan is en dat de minister weigert te kijken naar de noodzakelijke taken in het onderwijs om op basis daarvan een werkgelegenheidsbeleid te ont wikkelen. Zowel de ABOP ais de KOV is geens zins te spreken over het onderwijsbe leid van minister Pais. De ABOP con stateert dat er sprake is van een wei nig voortvarende beleidsvoering. De bond ontleent dat aan de lijstjes van aangenomen moties in de Tweede 1TENTIE Kamer en van wetsontwerpen, die in de begroting zijn opgenomen. Geen voorrang De KOV stelt vast dat onderwijs vol gend jaar weer minder voorrang krijgt. Het aandeel in de totale rijks begroting is gezakt van 19,6 procent dit jaar naar 19 procent volgend jaar Het enige waarover deze organisatie te spreken is, is de verlaging van de schaal en gemiddelde groepsgrootte in het buitengewoon onderwijs en in het individueel technisch onderwijs. Maar over het algemeen zijn er geen punten van werkelijk belang in de begroting terug te vinden, zegt de organisatie. De Vereniging voor openbaar onder wijs noemt het voornaamste ken merk van de begroting machteloos heid. Voor de vele knelpunten en pro blemen worden geen oplossingen aangedragen. De onderwijsgevenden moeten zelf opdraaien voor de tekor ten en worden daarmee in een uitzon deringspositie geplaatst, aldus de vereniging. Overigens hebben de ambtenaren- centrales gisteren het overleg met minister Pais over de rechtspositie van onderwijzend personeel opge schort Dit uit protest tegen de voor gestelde salarismaatregel. Ook D'66 hekelt het laten inzakken van de investeringen en de bouw. De onmacht die het kabinet iu toont in het inkomensbeleid, noemt D'66 on begrijpelijk. De verhoging van de so ciale premies dreigt te leiden tot ex tra looneisen. „De grootst mogelijke bezwaren", heeft D'66 tegen het inle veren van salaris door onderwijzend personeel. Ais er zoiets zou moeten gebeuren, moet het over de hele linie. Samenvattend stelt deze partij dat het kabinet-Van Agt, nu het laatste jaar van de rit is aangebroken, uit kijkt op „een mislukte oogst". PPR Mevr Beckers (PPR) noemt de troon rede „een vlak stuk. dat langs de werkelijke problemen heengaat". Op bijna alle fronten toont het kabinet zich machteloos. Zelfs de ontwikke lingshulp wordt nu afhankelijk ge steld van verbetering van de beta lingsbalans. De steun aan bedrijven uit de opbrengst van het aardgas is er op gericht, dat slechts de sterke be drijven nog sterker zullen worden. Van een rechtvaardig inkomensbe leid is geen sprake. „Graag wat zakgeld vooruit pap. Hij heeft mij net vijfentwintig piek lich ter gemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3