BontShouu n CDA en VVD in verlegenheid Mogelijk volgende maand overleg over raketten 'Hor u L&JW inter decor 'Gezellige en rustige dag' Staking bij 'De Schelde' en duurder 'nder belasting terug deze krant Trouw Bewolking HET WEER KOERDISTAN Nieuwe Haagse/Nieuwe Lejcjse Courant forse aanslag budget fin gezinnen' Trouw Open voor argumenten Bezorg Iroow een nieuwe abonnee Miljoenennota vooral gekritiseerd om onbillijke verdeling van de offers Strippenkaart ook voor de parkeerder Ministers in de Ridderzaal 38STE VERJAARDAG NR 11046 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1980 Veel bewolking en enige ti|d regen en vanuil het zuidwesten opklaringen Middagtemperatuur rond achttien graden. Matige, af en toe krachtige wind uit zuid tot zuidwest windkracht vier tot zes. Morgen en overmorgen: eerst vrij zonnig en overwegend droog. Later enkele regen- of onweersbuien Middagtemperatuur ongeveer negentien graden Zon op: 07 17 onder: 19.46 Maanop: 16.12 onder:00.00 een waarll)k bijzondere collectie in: antieke oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók kelims curiosa 20 soorten BERBERS oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr., Hogewoerd (071-13 11 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE NUMMERS 65 CENT Vervolg op pagina 3 Meer reacties op de rege ringsplannen op pagina 3 Ons commentaar staat op pagina 5 BRUSSEL (Reuter, AP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zullen waarschijnlijk op 15 oktober in Genève besprekingen beginnen over de middellange-afstandsraketten in Europa. Volgende week heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Muskie, in New York een ontmoeting met zijn Russische collega, Gromiko. Dan kunnen definitieve afspraken worden gemaakt. De speciale beraadsgroep van de NA VO, die de afgelopen twee dagen in Brussel bijeen was, sprak gisteren uit dat de Sowjet-Unie het afgelopen half jaar weinig bereidheid had getoond om gesprekken over de Eurostrategi- sche raketten te beginnen, maar dat er nu kennelijk een verandering is gekomen in de Russische opstelling. De NAVO stelde eind vorig jaar voor om over deze wapens te gaan praten, tegelijk met haar besluit tot opstel ling van 572 Pershings en kruisra ketten. Overigens is er bepaald nog geen ga rantie dat het gesprek over deze wa pens wel zo gemakkelijk zal verlopen. De Russen zijn best bereid te praten over de Pershings en de kruisraket ten en hun eigen SS-20-raketten, maar willen dat ook de zogeheten „forward based systems", dat zijn de Amerikaanse vliegtuigen in Europa die met kernwapens zijn uitgerust en de Amerikaanse kernondereeeërs die met kernraketten zijn uitgerust en onder de NAVO vallen, bij het ge sprek betrokken worden. En daar voelen de Amerikanen niet zoveel voor. Wel liet Moskou eerder dit jaar de voorwaarde vallen dat de NAVO eerst haar beslissing tot stationering van de 572 raketten moest intrekken. De aandrang van Amerikaanse zijde die heeft geleid tot het voorstel aan de Sowjet-Unie. lijkt te zijn ingege ven door de poging van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Muskie de kwestie van de wapen beheersing een belangrijke rol te la ten spelen in de laatste fase van de Amerikaanse verkiezingscampagne Muskie zei dat een spoedig gesprek met de Russen over de Eurostrategi- sche wapens de kansen zou vergroten voor een aanvaarding door de Ameri kaanse Senaat van het tweede ak koord ter beperking van de strategi sche kernwapens (SALT 2), dat medio vorig jaar al door Carter en Breznjew werd geratificeerd in de Oostenrijkse ADVERTENTIE Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning- en huishoudtextiel. V y" Jaarbeurs-Utrecht XX 14 t/m 19 september hoofdstad Wenen. Muskie vond de kwestie ook een aardig onderwerp voor een televisiedebat tussen Carter en Reagan. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft goedkeuring gegeven aan de bouw van de eerste serie van een nieuw luchtdoelwapen, dat de naam Patriot krijgt en dient ter vervanging van het Nike-Hercules systeem en dat bestemd is voor Europa. Het systeem dat bedoeld is voor de bestrijding van hoogvliegende vliegtuigen is uitge rust met een nieuw radarsysteem. Pas als de eerste serie van 23 eenhe den zal zijn geleverd, in de herfst van 1982, zal over verdere produktie wor den besloten. Madrid Met het voorbereidend overleg over de tweede toetsingsconferentie van de Slotacte van Helsinki, dat in Ma drid wordt gehouden, wil het niet zo best vlotten. Na een week van forme le en informele besprekingen ligt nog steeds geen ontwerp van een agenda ter tafel voor de conferentie zelf. die op 11 november moet beginnen Spanje is nu begonnen aan het ont werpen van een vergaderschema dat momenteel de ronde doet langs de verschillende delegaties Het Spaan se ontwerp zou opgezet zijn volgens het „geelboek". dat tijdens de eerste toetsingsconferentie in Belgrado als handleiding fungeerde rouw Ongeveer 25.000 mensen hebben gisteren in Den Haag langs de route die de gouden koets reed gestaan. Deze grote belangstelling wordt toege schreven aan het feit dat koningin Beatrix voor de eerste maal zitting van de Staten Generaal opende. De stoet werd vooraf gegaan door de hoofdcommissaris van politie in Den Haag, mr dr C. N. Peyster in ceremonieel tenue De politie spreekt van een „gezellige en rustige dag Een incident: bij de Vijverberg stak ie mand toen de rijtuigen naderden een bord op met de tekst: „H.M. leest voor wat ministers schrij ven. Foei." De politie bleek op de hoogte te zijn van deze „demonstratie" en greep niet in. Er werd een opname voor een Teleac-cursus van gemaakt. IRDAM De plannen de regering betekenen vol- I jaar een forse aanslag op gemiddelde gezinsbudget, zeggen de consumentenor- iisaties Konsumenten Kon- it (KK) en de Consumenten lid in hun reacties op de mil- nennota. Igens Konsumenten Kon- :t gaan de regeringsplannen gemiddeld gezin minstens gulden kosten. Wanneer nog de huren extra om- og gaan kan dit bedrag zelfs oplopen tot 720 gulden, t haar tariefsverhogingen tt de regering vooral de igstbetaalden, aldus KK. Consumentenbond heeft cijferd dat alleen al de verho- ig van de aardgasprijs en n het BTW-tarief volgend ar de gemiddelde huishoud- 420 gulden gaat kosten. Konsumenten Kontakt temt het verder stuitend dat regering tegelijkertijd be- Inigt op de bescherming van voorlichting aan de consu lt. „Juist in tijden van inko- nsachteruitgang is voorlich- ig over besteding van het in- men van het grootste be- aldus KK. )k de vereniging van gasbe- ijven Vegin noemt het verder 'igen van het aardgastarief aanvaardbaar. Dit zal een se lastenverzwaring beteke- voor het gezinsbudget, al- de Vegin. Inclusief de ver- fing per 1 januari volgend r zijn de aardgasprijzen dit Jar met 37,5 procent gestegen. tieitewd. u beat «r.l.aid mode 1980-1981.»....^" te houden in onze salons* os «ept 20 uur ook herenbontiassen *n,d*9 Yyu Indien U één der shows wilt bijwonen, is reservering verplicht, tel. (010)226672 renbontiassen /'Bonthuis^Sr Q\. 19 Kleiweg 145- Rotteidam loegang tteidam Jr Wanneer is een staatsgreep een staatsgreep? Als de legerleiding de regering haar huis stuurt en een nieuwe aankondigt, kom je aardig in de buurt, naar onze smaak Toch beweert Turkijes generaal Evren dat de zijne eigenlijk geen echte is. Coup spécial, zegt onze specia list. Kaartenmap Europa (Ai De kaarten van alle landen van Europa in een handig formaat boekje Donkerbruine kunsilederen omslag Twee Dick Bruna poppetjes (B) Twee leuke hangpoppeljes van stol Origineel Dick Bnina ontwerp Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotiet. Als onderlegger of voor de sier 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blank houten hang - plankje plus een zandlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee: Adres nieuwe abonnee: Pbstcode en plaats: Uw naam: Uw adres: Pbstcode en plaats: I Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomslkorting van f7.50 Kado naar keuze: QA. DB. DC. DD. (aankruisen a.u.b IBon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginformatie 020-5626264 Lees een krant met overtuiging: TrOUW j Van onze parlementsredactie DEN HAAG De rege- ringspartijen, CDA en WD, lijken in verlegen heid gebracht door het kabinetsbeleid voor 1981. De VVD heeft „gro te moeite" met de aange kondigde lastenstijging (sociale premies. BTW) Het CDA noemt de ver deling van de offers „niet aanvaardbaar" omdat niet de sterkste schou ders de zwaarste lasten krijgen te dragen. Bij de oppositie vindt D'66 het economisch beleid van het kabinet „volkomen mis lukt", en voorspelt de PvdA „een spiraal naar beneden" doordat het kabinet wel inko mens en overheidsuitgaven beperkt, maar geen „welover wogen aanval op de werkloos heid" zichtbaar maakt De vakcentrales FNV en CNV rea geerden geschokt en verontwaardigd Met name opvallend is de fundamen tele afwijzing door het CNV. dat vindt dat het kabinet met zijn plannen „op geen enkele wijze inspeelt op de grote problemen en op de groeiende bereid heid, van de. mensen om te matiger Bij de werkgevers wordt gesproker over „een onthutsend beeld" omdat bezuinigingen en loonmatiging voor herstel van de economie niet meer betekenen dan een druppel op een gloeiende plaat 4 SIN A 4 istorie als actuele kritiek jGINA 7 ten hééft geen haast met gijzeling chtenregen t rijexamens KINA 2 Irotestanten over Duitse verkiezingen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De nationale strip penkaart gaat de parkeermeter ver vangen. Minister Tuijnman (Verkeer) heeft een parkeerterrein in Rotter dam aangewezen als proefgebied, waar de automobilist per 1 oktober voor zijn parkeerplaats betaalt door het afstempelen van een voorgeschre ven aantal „strippen" netzoals dat in tram of bus het geval is. De Rotterdamse wethouder Men- tink (Verkeer) zei gisteren dat de proef voor een jaar geldt. Zowel de exploitatie van het openbaar vervoer als van de parkeerfaciliteiten is een Rijkstaak en daarom vindt de ver keersdienst in Rotterdam dit een lo gische oplossing. De baten van de verkoop van strippenkaarten vloeien direct in de staatskas. De ingangsdatum van het experi ment valt samen met de prijsverho ging van de strippenkaart. Per 1 okto ber zal er behalve de bekende 15- strippenkaart ook een zes- en tien strippenkaart komen. Het parkeerterrein waar voor het eerst in Nederland de ontwaardings- apparatuur van de strippenkaart ge plaatst wordt ligt aan de Van Zwie- tenlaan bij het metrostation Zuid- plein. De bedoeling is dat de kaart na het afstempelen achter de voorruit van de auto wordt geplaatst zodat bij controle duidelijk zichtbaar is wan neer en voor hoe lang men betaald heeft. Het rijk zal gedurende de proef periode de controle voor haar reke ning nemen. VLISSINGEN (ANP) - Een groot deel van de werf arbeiders van de scheepswerf Koninklijke maatschap pij De Schelde in Vlissingen heeft gisteren het werk neergelegd. Zij de den dat uit protest tegen achterblij vende betalingen ten opzichte van collega's bij andere RSV-bedrijven en ten opzichte van door De Schelde ingeleende arbeidskrachten. De Schelde, onderdeel van het Rijn- Schelde-Vcrolme concern, bouwt voornamelijk marine-schepen Er bestaat al lang ongenoegen onder de werknemers van het bedrijf. De zaak begon te spannen nadat bekend werd dat de directie vorige week veer tien ..bazen" beambten die net als handarbeiders ook in de produkties- feer werken in een hogere salaris groep had ingedeeld FNV-vakbondsbestuurder H Bij- vank overlegt met het hoofdbestuur van de FNV of de vakbond de wilde actie zal steunen. paar punten uit het nieuws uit de t&j^onrede en de miljardennota: Het rijk rekent op drie Miljard extra uit de opbrengst van het rdgas, dat acht cent duurdeVwordt, fwee miljard wordt bestemd or lastenverlichting van het bedrijfsleven. Het recht op teruggaaf van belastingen wordt met ruim de helft nninderd. Er wordt van uitgegaan dat een groter deel van het inkomen steed wordt aan kosten van het wonen (huren). Er zal geen geld beschikbaar zijn voor aanleg van nieuwe wegen. Het lage BTW-tarief wil de regering verhogen van vier naar vier-en- n-half procent. Nederland zal de afspraak dat er drie procent méér voor defensie :hikbaar komt. voor één maal niet nakomen: de stijging is volgens tgering anderhalf procent. Het bedrag bestemd voor ontwikkelingssamenwerking gaat vol ks de plannen 1,6 procent omhoog. 1 Met ingang van 1 januari moet op een brief een postzegel van 65 Int (nu zestig). J volledige tekst van de troonrede staat op pagina 19. |euws uit de miljoenennota en de begrotingen op de gina's 15,17.18,19 en 21. Op pagina 15 de visie van onze [enaar Tom. |tn beschouwing van de econoom professor dr. B. Goud raard staat op pagina 21. Op die pagina ook een verhaal Ier de weergave van Prinsjesdag via radio en televisie pagina 5 een gesprek met de voorzitter van de istriebond CNV. Leo Ester, die meent dat hij met het gestelde beleid niet bij zijn leden kan aankomen Vlak voor de opening van de Staten-Generaal wendt minister Wiegel (binnenlandse zaken) zich nog even tot minister Albeda (sociale zaken) achter hem. Links minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), rechts premier Van Agt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1