Opheffing CHU op waardige en feestelijke wijze Aanpak van alcoholisme niet duidelijk PZEM ontkent afspraken over terugsturen kernafval ievoelig' materiaal naar akistan uitgevoerd Twee doden bij ongeluk iderzoek naar transactie Van Doorne ee boerderijen in ind in Friesland itiek Kamerlid 66 op korting ciale uitkeringen Politie arresteert drie overvallers Topdrukte bij vliegfeest Organisatoren actie: kerncentrale zelf is niet te bezetten Prof. Van Dijk op jubileum 'Huize Henriëtte': Jongen ernstig gewond gevonden Leven mogelijk tussen de sterren iANDAG 15 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 UoKleyn EDE De leden van de Christelijk-Historische Unie was gevraagd het afscheid „op een «aardige en feestelijke wijze" te vieren. Pas aan het slot van de laatste algemene ledenvergadering werd dat verzoek ten volle gehonoreerd. De voorzitter, dr. L. M. van geeuwen, gewaagde, de Schrift citerend, van een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarna de honderden aanwezigen het volkslied aanhieven. „Leve de koninging," riep iemand, als ware het al prinsjesdag. Met daardoor uitgelokte hoera-geroep hief de CHU zich op. "s Morgens had het er nog naar uit dien dat het afscheid slechts een eestelij k karakter zou dragen. Het rijfde agendapunt voorzag in de vaststelling van het besluit „tot intbinding van de CHU", en dat rerd begroet met een uitbundig ge- *aai met oranjekleurige vlagget- es. wat erop duidde dat iedereen iet ermee eens was. In de wandel ingen werd later gezegd dat lechts een van de aanwezigen een »it vlaggetje, ten teken van protest, had geheven, maar daarmee net te aat was geweest. Iet is trouwens de vraag of dat ifwijkend vlagvertoon ook is door gedrongen tot de uitbundige voor- itter, op dat moment zelf geheel uit iranje opgetrokken. Neerziend op Ie deinende menigte, riep hij de ook de zaal aanwezige voorzitter van iet CDA toe: „Professor Steen- amp, niemand stemt tegen." In lijn openingstoespraak had hij al aten weten „onze vrienden en riendinnen van ARP en KVP" traks in het CDA „van ganser har- graag" te zullen ontmoeten. Fan Leeuwen, een joviale, jong igende zakenman uit Rotterdam, lie drie jaar doende is geweest de HU de haven van het CDA binnen s loodsen, zoals dat werd genoemd, iet er geen twijfel over bestaan dat tventuele weemoed om het afscheid eheel werd overheerst door blijd- chap over de geboorte van de nieu- i partij. Alle dubbelzinnigheid was verre van hem, toen hij Steenkamp („schipper naast Ood") liet weten: „We gaan met elkaar uw CDA-boot in." Van de traan (overigens nader aangeduid als „platonische traan") waarover politiek leider drs. O. van Leijenhorst het had. viel op zijn gelaat niets te bespeuren. Blijmoedigheid Bij alle blijmoedigheid die zaterdag ten toon werd gespreid in het cultu reel en ontspanningscentrum „De Reehorst" in de Gelderse gemeente Ede, viel natuurlijk toch niet te loochenen dat de Nederlandse kie zer straks verder moet zonder de. in de ware zin van het woord, eige naardige CHU. Gevreesd moet worden (en tussen de regels van de feestredes door viel die vrees ook wel te beluisteren) dat het zo luid bezongen CDA geen of weinig plaats zal bieden aan de fiest van Tilanus, op wiens bagagedrager het zo huiselijk rijden was. Welis waar kan ook CDA-premier Van Agt „heel goed fietsen", zoals drs. A. D. W. Tilanus (de zoon dus) zater dag vertwijfeld te berde bracht, maar die doet dat niet op een rij wiel. Wat die CHU zo eigenaardig maak te, was „de geest van de Unie", de „Uniegeest", waarvan twee andere coryfeeën, prof. dr J. W. van Hulst en mr O. W. A. baron van Verschuer, repten. Doe moet, zei Van Hulst, in het CDA duidelijk herkenbaar zijn. „Als zal blijken," riep hij uit, „dat het CDA een geslaagd fenomeen is, zal dat niet in de laatste plaats te danken zijn aan de geest van de CHU." In deze en andere woorden die za terdag werden gesproken, klonk, ondanks de hartelijke omarming van de nieuwe partij, toch iets van een bezwering door. Zo thuis els in de Unie zullen de nakomelingen van Lohman zich waarschijnlijk nooit meer voelen, zo leek de boodschap te lulden, maar in een nisje hier of bij een theelichtje daar zal dat grote CDA straks toch iets van de oude nestwarmte moeten uitstralen. Steenkamp en de zijnen zullen, al was het maar lit lijfsbehoud, onge twijfeld niets liever willen, maar wat moeten ze zich voorstellen bij de geest die de CHU door de nieuwe behuizing wil laten dwalen? Een scherp omlijnd beeld daarvan rees zaterdag niet op, maar de boedelbe schrijvers deden wel een poging de toekomstige huisgenoten een in druk te geven. Daarbij was het voornamelijk „verdraagzaamheid" en „tolerantie" wat de klok sloeg. Niet toevallig doken die beide woor den op in het zaterdag voorgelezen „slotmanifest". Eigen wijze Van Hulst sprak, rijkelijk onduide Nog een beeld van de laatste CHU-vergadering. Vooraan minister De Geus (defensie) en mevrouw De Geus. Achter hen staatssecretaris Haars (midden) en oud-minister Scholten (rechts). lijk, van „een geheel eigen wijze van zijn, van politiek zijn, die in Neder land zijn weerga niet- kent", maar Van Leijenhorst lichtte de sluier wat verder op. Hij omschreef de CHU als „een mentaliteit, een ka rakter, een gezindheid met typisch nationale trekken", en met een „be scheiden, niet al te pretentieuze" aanhang, die vooral „vrijheid" hoog in het vaandel voert. Tilanus noemde nog een ander we zenskenmerk. „CHU-leden hebben een heel sterke innerlijke trouw aan de CHU. Dat is goed. Laten we die overdragen. Dan zal het CDA groei en en bloeien Bij alle onduidelijkheid is ook deze gebleven: is er zaterdag een politie ke partij opgeheven? Volgens het Eerste-Kamerlid dr K. de Vries was de CHU „een unie, geen partij." Daarmee in overeenstemming was wat Van Leijenhorst in Ede zei: „Het stuit ons wat tegen de borst ons apart te stellen, los van degenen op wie immers dezelfde zon schijnt." Maar even eerder had hij ook opgemerkt dat de CHU, zij het „in haar nadagen" toch een partij is geworden, „met een echt politiek program." Het is waar: hier en daar werden in de feestredes ook wat concrete waarschuwingen aan het adres van de fusiepartners geuit. Van leijen horst zelf bracht het wetsontwerp inzake abortus van de ministers Ginjaar en De Ruiter ter sprake. Dat kan, zei hij, „niet als een CDA- ontwerp worden aangemerkt," zo dat „voor het CDA natuurlijk de opdracht blijft bestaan het voorlig gende ontwerp zoveel mogelijk in de gewenste zin gewijzigd te krijgen." Voorzitter Van Leeuwen vond dat het geen pas geeft de KVP'er Van Zeil vice-voorzitter van het CDA te maken. Het lidmaatschap van de Tweede Kamer noemde hij onver enigbaar met een functie in de par tijtop. Ook veroordeelde hij de po ging via de voorkeurstemmen me vrouw Van Leeuwen en Aantjes weer in de Kamer te brengen. „Ik vraag," aldus Van Leeuwen onder luide bijval, „onze broeders en zus ters van de ARP ons niet in verle genheid te brengen." Maar om meer dan voetnoten bij een gepaste lofrede op het eigen verleden leek het toch niet te gaan. Ook in haar nadagen bleef de CHU toch vooral „een stukje nationaal sentiment", om nogmaals Van Leij enhorst te citeren. Dat de bijeen komst in Ede iets met politiek van doen had, bleek voornamelijk, wan neer de feestgangers (in veel grote ren getale opgekomen dan was ver wacht) met een donderend applaus een adhesiebetuiging aan Van Agt ondersteunden. De overhandiging van het eerste exemplaar van een boek (met als treffende titel: „Herinneringen aan de Unie waarin wij ons thuis voel den"). het optreden van een opera- en operette gezelschap, de verzen ding van telegrammen, die bepaal den de toon bij het afscheid. Een van de telegrammen was bestemd voor de koningin. De verzending daarvan, zo werd het in de aanhan kelijkheidsbetuiging geformuleerd, was „het laatste zelfstandighe be sluit" van de CHU. onze parlementsredactie N HAAG Van Doorne's Transmissie BV te Tilburg is één ide bedrijven, die tegen de voorschriften in, „gevoelig" teriaal heeft geleverd aan Pakistan. Het bedrijf is daardoor [rokken bij de geruchtmakende zaak-Khan, in de wande- &wel als „atoomdiefstal" aangeduid. ADVERTENTIE fdrijf wordt ervan verdacht het toesluit strategische goederen wen te hebben. Een justitieel »ek dat al maanden duurt atwijzen of tegen dit bedrijf en J betrokkenen strafvervolging dUngesteld. De afsluiting van het Jercoek kan nog wel enkele maan- p zich laten wachten, menen jden. cteur ir Hamstra-Pik van Van ne's Transmissie heeft dit week einde bevestigd dat er speciale meta len buizen zijn geleverd aan Pakis tan De buizen waren besteld ten be hoeve van het Pakistaanse ultracen trifuge-project, een project, dat mede aan de activiteiten van de metaaldes- kundige dr Khan in ons land te „dan ken" zou zijn. Khan heeft in Neder land werkzaamheden verricht ten be hoeve van de ultracentrifugefabriek in Almelo. Gedurende zijn verblijf alhier heeft Khan ook het Tilburgse bedrijf bezocht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De exploitant van de kerncentrale in Borssele ontkent, dat er met het Franse bedrijf Cogema al afspraken gemaakt zijn over het terugsturen van radio-actief afval naar ons land. Minister Van Aardenne (economische zaken) zal in de Tweede Kamer opheldering moeten geven over het geheime contract tussen „Borssele" en de Fransen. Uitlekken UWARDEN (ANP) - Voor de keer in betrekkelijk korte tijd het Friese Hommerts een boer- afgebrand. In de nacht van vrij- op zaterdag ging in het bij Sneek {en dorp de kapitale boerderij veehouder Ph. van Ittersum in imen op. Het gezin, man. vrouw ier kinderen, wist zich bijtijds in gheid te stellen. Volgens de poli- eeft in het dorp het vermoeden, een pyromaan aan het werk is est. het in noord-Friesland gelegen ergeest werd de boerderij van W. istra in de nacht van vrijdag op een prooi van het vuur. Be- frs van een in de buurt gelegen nark zagen het licht van de boer- I uitvallen, waarna een vonkenre- het gebouw in lichterlaaie zette. 'i> dit geval konden de bewoners een veilig heenkomen zoeken. en onzer verslaggevers CHT „De koppeling actie- et-actieven moet blijven be- Het is onverantwoord, dat er maar weer gepraat wordt over Ireigd wordt met korting op de uitkeringen. Het telkens op- praten over kortingen is op al een ziekteverwekkende door de bedreiging van direct «geluk. die ervan uitgaat." Zaterdag het Tweede Kamer- Kvrouw Wessel-Tuinstra (D'66) en studiedag voor gehandicap- ^eid in Utrecht. Zij vond ook. [remier Van Agt een slecht voor- Het uitlekken van kennis naar Pakis tan via de wetenschapsman zelf is een van de onderdelen van de zaak- Khan. Een ander facet is de leveran tie van materialen aan Pakistan door Nederlandse bedrijvm, ondanks her haalde waarschuwingen van de zijde van de rijksoverheid. Directeur Ham stra-Pik van Van Doorne's Transmis sie meent, dat zijn bedrijf niets ver weten kan worden. „Als er fouten gemaakt zijn, dan is dat gebeurd op het ministerie van economische zaken." In een rapport dat een groep topamb tenaren vorig jaar over de zaak-Khan uitbracht, staat dat „twee Nederland se ondernemingen vrijwel zeker in strijd met de daaromtrent geldende bepalingen gevoelig materiaal naar Pakistan uitgevoerd hebben." Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. i— DWINGELOO (ANP) Bij een ver keersongeluk in het Drentse Dwinge- loo zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen De slachtoffers zijn de 19- jarige K. Hofman en de 16-jarige G. T. Lefferts. beiden uit Dwingeloo. Twee andere inzittenden werden zwaarge wond. Het ongeluk gebeurde, toen de auto, waarin ze zaten in een bocht tegen een boom reed. In Venhuizen (bij Hoorn) is zaterdag avond de 32-jarige mevrouw C. S. W. Mieog uit Oegstgeest om het leven gekomen. Zij kwam frontaal in bot sing met een auto, die op de verkeer de weghelft was geraakt. De bestuur de hiervan raakte zwaargewond. De 33-jarige F. van 't Ende uit Olde- broek is in de nacht van zaterdag op zondag in Epe verongelukt. Hij vloog door nog onbekende oorzaak met zijn auto uit de bocht en sloeg over de kop. De man was op slag dood NIJMEGEN (ANP) De Nijmeegse politie heeft zaterdagmorgen drie mannen, een 30-jarige Nijmegenaar en twee Engelsen, gearresteerd, die hebben toegegeven vrijdagochtend de geldloper van een Nijmeegs uit zendbureau te hebben overvallen. De buit, 32.000 gulden, werd in de kamer van de Nijmegenaar teruggevonden. De Engelsen (34 en 22 jaar) logeerden bij hem. Ze waren al enkele maanden De 23-jarige F. M. van Oosten-Van de in ons land. Vreede uit Krabbendljke is gister- De 67-jarige mevrouw J. F. Lamper mans uit Rotterdam is zaterdag on der een tram gelopen en in het zieken huis aan haar verwondingen over leden. morgen in een ziekenhuis in Goes overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, zaterdag. De vrouw en haar man deden mee aan een puzzelrit voor auto's. De 24-jarige man verleende op een kruising geen voorrang aan een andere auto. De man en de twee inzittenden van de andere auto raakten zwaar gewond ROTTERDAM (ANP) Het vlieg feest in Rotterdam heeft zaterdag middag voor topdrukte gezorgd op de luchthaven Zestienhoven. Op en rondom het vliegveld bevonden zich naar schatting enkele tienduizenden mensen. De politie moest langs de rijksweg Rotterdam-Den Haag een van de afslagen naar de luchthaven afzetten. Hoogtepunt van het vliegfeest waren tien historische vliegtuigen, meest stammende uit de tweede wereldoor log. Daarbij was een viermotorige B17, een vliegend fort en de grote trekpleister. De bommenwerper is ei gendom van van een Frans geogra fisch instituut. Dit weekeinde deden over de inhoud ARNHEM (ANP) De organisatoren van de actie op 18 oktober tegen de kerncentrale in Dodewaard achten het niet goed mogelijk de centrale zelf of het terrein er omheen te bezet ten. Wel menen ze, dat een blokkade door middel van barricades het liefst zo dicht mogelijk bij de centrale goed haalbaar is. Dat blijkt uit het ontwerp-actieplan dat zaterdag met de vertegenwoordi gers van vele tientallen groepen in het land, die actie tegen de centrale voorbereiden, in Arnhem werd be sproken. Het uiteindelijk doel van de actie is te bewerktstelligen dat de centrale wordt gesloten. Afgesproken werd, dat uiterlijk twee weken voor de actiedatum definitief zal worden besloten of de actie wordt doorgezet en volgens welk plan. Het ontwerp plan zal de komende tijd in het gehele land door groepen worden besproken. Deze groepen doen intussen ieder op hun eigen wijze mee aan de landelijke actiedag tegen Dodewaard op zater dag 27 september. In het ontwerp plan staat, dat „we niet door de hek ken van de centrale zullen heenbre- ken, voorzover dit al mogelijk zou zijn. Wel zullen we proberen om tot daar te komen, terwijl aanvallend ge weld zoveel mogelijk zal worden ver meden". De organisatoren verwachten dat in het weekeinde van 18 oktober een grote politiemacht zal worden inge zet. „We onderkennen hierbij, dat we niet zijn opgewassen tegen het ge weld van de staat, die er niet voor zal terugschrikken om alle mogelijke middelen tegen ons in te zetten", aluds het actieplan. van het contract tegenstrijdige be richten de ronde. De tv-actualiteiten- rubriek van de VARA kwam voor de dag met gegevens over een Zweeds- Frans contract, dat hetzelfde zou zijn als het contract tussen de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM, de exploitant van Borssele) en de Franse opwerkingsfabriek Co gema. Eerst genoemd contract bevat de gedetailleerde gegevens over de terugkeer van radio-actief materiaal naar de kerncentrale-van-herkomst. Bij weigering van dit afval zouden de Fransen een enorme boete incas seren. Het PPR-Kamerlid Jansen reageerde „geschokt", evenals zijn PvdA-colle- ga Zijlstra. Volgens Jansen kan wel aangenomen worden dat het om iden tieke contracten gaat. Van Houwelin- gen (CDA): „Als er sprake is van een gelijk contract, is de Kamer verkeerd voorgelicht. Dat zou een ernstig feit zijn." Verschillend Volgens de PZEM is er echter wél sprake van twee verschillende con tracten. Voorzitter Don van de raad van bestuur zei gisteren voor de KRO-microfoon: „Cogema heeft wel iswaar het recht om in de toekomst radio-actief materiaal terug te zen den, maar het is lang niet zeker dat dat gebeurt: Don, tevens lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, ont kende dat er „specificaties" (over hoeveelheden afval - red.) en een boe tebeding te vinden zijn in het con tract tussen de PZEM en Cogema. De lezing van Don komt overeen met datgene, wat minister Van Aardenne de Tweede Kamer steeds heeft voor gehouden. Het contract waarvan een vertrou welijke samenvatting beschikbaar is voor Kamerleden voorziet in de opwerking van gebruikte brandstof uit de Zeeuwse kerncentrale. Bij dit proces komt nog bruikbaar materiaal vrij, maar ook afval. Dit radio-actieve materiaal kan in de loop van de jaren Van een onzer verslaggevers APELDOORN Moet men ex-verslaafden aan de alcohol leren naderhand SutSïiS* !°Üjes het weer wat saan drinken, zoals sommige gedragstherapeuten bepleiten? ulde de uitkeringen Proj dr \y. K. van Dijk, hoogleraar in de psychiatrie te Groningen, vindt van negentig naar ons land worden terug gestuurd, maar dst is volgens de minister een mogelijkheid, gèèn vaststaand feit. Niettemin zal de minister, naar aan leiding van de VARA-uitzending, door Kamerleden nader aan de tand gevoeld worden. Het zit vooral de oppositiepartijen al lang dwars, dat het contract met de Fransen met zoveel geheimzinnigheid omgeven is. Politie voor raadsel Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De rijkspolitie in Zeeland onderzoekt nog steeds, hoe een zesjarig jongetje zaterdag ernstig gewond kan zijn geraakt. Het slacht offertje is Peter van Splunter, die die dag omstreeks half drie door een voorbijganger met zware verwondin gen werd gevonden op de Zeedijk bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. De jongen is nog steeds bewusteloos en blijkt ernstig hersenletsel te heb ben opgelopen, al verkeert hij wel buiten levensgevaar. Een uur voordat de jongen werd aan getroffen was hij nog gesignaleerd in de omgeving van zijn ouderlijk huis in Oosterland. De afstand tussen bei de plaatsen (vijf kilometer) is volgens de politie voor een jongetje van zes te lang om binnen die tijd lopend af te leggen. Volgens de politie is hij naar die plaats vervoerd, maar getuigen ontbreken tot nog toe. LEIDEN (ANP) Een groep onder zoekers van de Leidse universiteit heeft aanwijzingen gevonden dat in stofwolken tussen de sterren orga nisch materiaal kan ontstaan dat zou kunnen hebben bijgedragen aan het ontstaan van biologisch leven op aarde. Uit radiowaarnemingen was al be kend dat diverse organische stoffen in de ruimte voorkomen. Maar in het Leidse Huygenslaboratorium hebben prof. dr J. M. Greenberg en medewer kers onder nagebootste omstandig heden in interstellaire stofwolken zeer grote en ingewikkelde organi sche stoffen laten ontstaan, die che mische verwantschap vertonen met eenvoudige eiwitten. De Leidse vondst is een bijprodukt van het ei genlijke onderzoek naar de vraag hoe de stofdeeltjes in de ruimte een rol spelen in de vorming van moleculen en in de geboorte van sterren. jjj worden aangetast. „Een rege- oient geen onzekerheid en ver- flg te zaaien, maar moet per- «ef bieden voor de toekomst." to Cliëntenbond maakt zich zor- #ver de aangekondigde plannen Wrtingen aan te brengen op de «- te uitkeringen, zo bleek zaterdag viering van het tachtigjarig (n vergadering in Utrecht. Vol- bestaan van de protestants deze bond, die 1600 leden telt, christelijke kliniek voor vrou- 1 die plannen niet in verhouding welijke alcoholisten „Huize streven om WAO'ers zoveel Henriëtte" in Apeldoorn. de maatschappij op te ■n Door aan hun uitkering te n wordt het maatschappelijk Tnent van deze mensen alleen Poter niet. Bij een onderzoek is gebeleken dat slechts twee procent van de genezen verslaafden met vallen en opstaan weer alcohol leerde drinken. „De veiligste weg is te zeggen: begin er niet meer aan". Prof. Van Dijk was vrijdag één van de sprekers tijdens de Vooral wegens het od schrik barende wijze toeger%nen al coholgebruik ook in Neder land acht hij preventie dringend nodig. Alleen weet men nog niet pre cies wat de beste methode is, terwijl men er evenmin achter is wat als de meest doeltref fende voorlichting moet wor den beschouwd. Geheelont houding is respectabel, maar heeft toch onvoldoende ge werkt. Wellicht is het verstan dig de mensen al vroeg matig heid aan te leren. Op het terrein van de alcoho listen-problematiek is er bij de hulpverleners veel animo siteit. Een soort competentie strijd. vindt prof. Van Dijk. Met de emancipatie is er een nieuwe moeilijkheid bijgeko men. Vrouwen drinken meer dan vroeger en dat geeft ook meer slachtoffers. Dat aspect zal in de toekomst meer aan dacht moeten krijgen. Huize Henriëtte is destijds voortgekomen uit de Neder landse christen-vrouwen ge heelonthouders-Unie. Gelei delijk aan zijn de werkzaam heden er deskundiger aange pakt. Mede om die reden heet de instelling sinds vrijdag „Stichting Henriëtte Hartsen- kliniek". Oprichtster was om streeks 1900 jonkvrouwe Hen riëtte Sarah Hartsen, dochter van een minster van Staat (en kleindochter van de schrijver Jacob van Lennep). Zij was aanvankelijk „een wereldse vrouw", zoals de piëtisten zei den, maar kwam vooral onder invloed van ds. C S. Adama van Scheltema tot het geloof. Nadat zij rond haar twintigste Engeland in aanraking was gekomen met de ellende van het alcoholisme, begon zij in Nederland aan de opvang van verslaafden. Zij weigerde hof dame te worden en stelde haar verdere leven in dienst van wat in die tijd zonder eni ge nuancering „landloop sters" genoemd werden Haar strijd tegen het alcoholisme en de gevolgen ervan be schouwde zij als een belang rijk deel van een evangelise rende opdracht. Inspiratie Aanvankelijk werd, zoals vrij dag is opgemerkt veel gespro ken over „de bekering des har ten". Terwijl over „therapie" nog niet werd gerept. Iemand van wie gezegd werd, dat ze de inspiratie van freule Hartsen heeft overgenomen en verder uitgedragen is me vrouw J. E. Smit-Koenderink uit Amsterdam. Zij trad vrij dag af als vice-voorzitter van de stichting en heeft zich vele jaren voor dit werk ingezet. Bovendien zat ze in tal van andere besturen, raden en commissies op het terrein van de alcoholbestrijding. Burge meester Dijckmeester van Apeldoorn kon haar vrijdag meedelen dat ze wegens haar verdiensten is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. „Ik dacht laat ik es proberen of dit een goeie wekker is

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3