Russen knielen bij radio als ze de TWR-tune horen 'Woord en Geest' accent op kringen Popescu: rol van kerken belangrijk SPD kwaad over kanselbrief Trouw Episcopaal ziet geen heil in gesprek Geloofszendelingen verdubbeld in getal Geen breuk tussen kerken in Zuid-Afrika 24e jaarbeurs van het oosten Godsdienstvrijheid in India weer in discussie 0251025645* predikant of kandidaat, VAN DA A voorbijgang! MAANDAG 15 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET AAI Van een onzer verslaggevers BAARN In Rusland zijn mensen, die telkens als zij de herkenningsmelodie van Trans World Radio uit hun radio horen komen, op hun knieën vallen om God te danken. Dit werd zaterdag in Baarn verteld, waar vrienden van deze grootste radio-zendingsorganisatie ter wereld bijeen waren om het vijftienjarig bestaan van de Nederlandse afdeling te vieren. Trans World Radio begon in 1954 door een Amerikaan met een klein zendertje in Tanger. Thans kan. zo zei zaterdag de directeur voor Nederland Hans van der Steen. 85 procent van de mensheid door middel van Trans World Radio in meer dan tachtig ta len horen, dat God deze wereld nog steeds lief heeft Dat gebeurt door middel van sterke zenders in Monaco. Cyprus, Sri Lan- ca. Guam (in de Stille Oceaan), Bo naire en Swaziland in Zuidelijk Afrika. In 1965 begon de Nederlandse afde ling met een primitieve studio op fTmntioc zolder bij de thans 49-jarige Van der Steen aan huis. Sinds november vorig jaar beschikt men over een goed geoutilleerde studio in Baam. De Ne derlandstalige programma's, die daar worden opgenomen, gaan groten deels via Monte Carlo de lucht in. vijf kwartier per week. Ook bekostigt TWR-Nederland weke lijks een aantal uitzendingen in het Russisch. Pools en Turks en met hulp van anderen in nog meer talen Zo financiert de (vrijgemaakte) Gerefor meerde Omroepvereniging uitzendin gen in het Hongaars. De EO bekostigt dagelijkse Chinese programma's, en dankzij de hulp van ..Kruistochten" is het mogelijk geworden om 4 okto ber met uitzendingen in het Bulgaars te beginnen Een medewerker van Kruistochten. Dick Langeveld. beschreef zaterdag de emoties, waarmee gelovigen in Bulgarije reageerden, toen hij daar vorige week vertelde dat de uitzen dingen zouden beginnen. De christe nen in Bulgarije hebben het gevoel, dat zij in het meest vergeten land wonen, zei hij. Langeveld zag de betekenis van de programma's van Trans World Radio voor Oosteuropese landen zowel als puur zendingswerk als in de vorm van bemoediging voor de gelovigen daar De radio dringt door in landen, die voor het lectuurwerk onbereikbaar zijn. Zelfs uit een volkomen gesloten land als Albanië komt af en toe een bericht, dat mensen bekeerd zijn door een radio-uitzending. De gelovigen gebruiken de uitzendin gen ook om er zelf mee te evangelise ren. Men nodigt zijn buren uit en Langeveld wist van ziekenhuizen en sanatoria in Roemenië, waar soms de hele zaal ligt mee te luisteren In een geïsoleerde melaatsenkolonie is door het luisteren naar TWR zelfs en kerk ontstaan. Evangelist Jan Kits, een van de wer kers van het eerste uur, bracht zater dag de groeten over van de EO. Tus sen beide organisaties is een goede verstandhouding. „U bent bevoor recht. dat u niet verplicht bent een totaalprogramma te maken, zoals de EO dat moet doen U hoeft alleen maar te spreken van Jezus Christus, de Verlosser der wereld. En dat is ook de kracht van TWR. dat ze geen be paalde leerstellingen propageert, maar alleen de naam van Jezus." al dus broeder Kits. De Nederlandse programma's zijn za terdag- en zondagmorgen van 11- 11.15 uur te beluisteren via de korte golf (31 meter. 9675 kHz). Zaterdags is er dan een kinderprogramma, zon dags een evangelisatietoespraak door mensen als ds. J. A. Visser, Gien Karssen en Jo Doyen. Zondag-, woensdag- en dondernacht is TWR Nederland te beluisteren van 00.30- J. Kits 00.45 uur via de 205 meter middengolf (1467 kHz). Donderdagnacht leest Corrie ten Boom voor uit haar boek ,,De Schuilplaats". Hoewel de EO ls gekomen, is men niet van plan met deze uitzendingen op te houden, zolang er nog steeds meer geld voor binnenkomt dan no dig is. Geld dat men voor andere uitzendingen kan gebruiken. Nog een voorbeeld hoe intensief er wordt geluisterd: in de twee en een half jaar dat YWR Guam nu in de lucht is. ontving men daar meer dan 32.000 brieven van luisteraars in 91 landen. Het gebied dat door TWR Guam wordt bestreken, wordt be woond door de helft van de wereldbe volking. KAAPSTAD (ANP) Het breed mo- deramen van de blanke Nederduits- Gereformeerde kerk (NOK) in Zuid- Afrika heeft zijn instemming betuigd met de gezamenlijke verklaring van de vier Nederduits-Gereformeerde kerken in dat land waarin stond dat er geen bijbelse rechtvaardiging voor de apartheidspolitiek bestaat. Na het totstandkomen van deze ver klaring in maart van dit jaar distanti eerde de moderator van de blanke NGK, E. P. J. Kleynhans'zich ervan. Dit wekte teleurstelling bij de drie andere kerken die de verklaring had den ondertekend (zwart, indiërs. kleurlingen) Deze drie kerken, die vorige week in Pretoria bijeen waren om het contact met de blanke kerk weer te herstellen, zijn erg verheugd over de stap van het breed modera- men van de NGK. De verklaring van de vier kerken richtte zich vooral tegen de wet in Zuid-Afrika die seksuele contacten en huwelijken tussen leden van de verschillende rassen verbiedt. Men is het nog niet helemaal eens over de „heroverweging" van deze wettelijke bepaling, maar hierover zal nu wor den gepraat door een commissie waarin vertegenwoordigers van de vier kerken zitten. Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT Op de appèldag van de vereniging tot bevordering van het gereformeerd kerkelijk leven (die het maandblad „Woord en Geest" uitgeeft) heeft ds. J. C. Schou ten uit Baambrugge aangedrongen op de vorming van kleine groepen in de kerk ten behoeve van een goed geestelijk leven. De vereniging die deze dag organi- seerde, is een van de groeperingen van verontrusten in de gereformeerde kerken, maar zij probeert die veront rusting positief te maken. Zo nam de vereniging begin dit jaar het initiatief tot een verzoekschrift aan de synode inzake „De stand van het geestelijk leven", dat ertoe geleid heeft, dat de synode waarschijnlijk in november een dag in conferentie zal gaan over de centrale vragen van de geloofs praktijk In samenhang daarmee was de appèldag van zaterdag ook gewijd aan deze materie. Ds. Schouten zei dat gereformeerden niet zo makkelijk met elkaar over hun geestelijke ervaringen praten. Het is er hun jarenlang ingehamerd, dat dat „valse mystiek" is. Toch ligt daar misschien wel een belangrijke reden van de malaise in het kerkelijk leven Waar de kerkleden niet regel matig met elkaar over hun geloofser varingen praten,- verzandt de kerk in een dode orthodoxie of ze zakt af naar de vrijzinnigheid, zei ds. Schou ten. Ook blijkt er bij de jeugd een grote honger om te praten over deze dingen. Dat is ook te merken in de groei van de charismatische bewe ging. De Baambrugse predikant vond, dat de gereformeerden heel veel konden leren van de zg. Nadere Reformatie van de 17e en de 18e eeuw. In die beweging ging het ook om bezinning op het geestelijk leven. Die mensen leden aan het verval van de kerk. maar zij braken er niet mee Dat concretiseerde zich vooral in de zg conventikels, kleine gezelschappen waar men regelmatig bij elkaar kwam om over de diepste geestelijke ervaringen te praten. „Tegenwoordig zouden wij ze encountergroups noe men of therapeutische gemeenschap pen. Dergelijke groepen in de kerk zijn niet alleen hoogst modern, maar ook authentiek nieuw-testamen- tisch," zei hij. waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel' 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekemngnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam let 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) West Waak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) lei 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half iaar 101.90 Per /aar 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven 1 Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vri|dag Op zondag van 18-20 uur Iele! 020- 5622797 Opgave mmi-advertenlies tel 020-5626262 ot schr.tteli|k aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTEROAM Adreswi|zigmgen uitsluitend schnfieli|k aan onze Amsterdam se adressen Gevaar Ds. Schouten erkende het gevaar van isolering en geestelijke inteelt. Derge lijke gebedsgroepen of bijbelkringen kunnen alleen vruchtbaar functione- reh als onderdeel van een groter ge heel. Daarom moeten ze steeds de kerk als geheel op het oog blijven houden, zodat wat er in de kerk ge beurt steeds onderwerp van gesprek en gebed blijft. Door middel van een forum werd dieper op de praktijk van dergelijke kringvorming ingegaan. De dag werd geleid door mr. P. Cou- mou uit Nunspeet. In zijn openings woord deelde hij mee, dat het bestuur een studie over ethische vragen over weegt, om zich ook daarmee tot de synode te wenden. De ethiek naar bijbelse normen is in diskrediet en wordt gedevalueerd, omdat Gods Woord wordt gerelativeerd of omge bogen, zei mr Coumou»Het begrip „aanvaarden" wordt volgens hem te genwoordig in de kerk verkeerd ge hanteerd. doordat met de zondaar ook zijn zonde aanvaard wordt. NEWARK (AFP) Bisschop John Spong van de episcopaalse kerk in Newark, dicht bij New York. heeft de oecumenische dialoog met de r.-k. kerk afgebroken. Aanleiding is de toenadering tussen de roomskatho- lieke kerk en een conservatieve groep voormalige leden van de episcopaalse kerk. Deze splitste zich enkele jaren geleden af omdat zij zich niet konden verenigen met de vrouw in het ambt Vorige maand werd bekend dat de groep welkom was in de r.-k kerk en dat ook hun gehuwde priesters even tueel in de r.-k. kerk weer priester zouden kunnen worden. Volgens bis schop Spong is de roomskatholieke kerk met haar benadering van de seksualiteit in de negentiende eeuw en wil hij liever krachtdadig opko men voor de vrouwelijke priesters van zijn kerk. dan klagen over het einde van de oecumenische dialoog ADVERTENTIE 17 t/m 24 september 1980 wrrkdrfgro 14 nu 22 uur zaterdag 10 hm 18 uur /nndag gesloten ADVERTENTIE Vanaf Vrijdag 19 septembpr gesloten NOG MAAR 4 DAGEN KUNT U PROFITEREN VAN DE VERBOUWINGS OPRUIMING VAN BONEBAKKER AMSTERDAM i (de 1e in 188 jaar!) j KORTINGEN TOT 50%! (op vele horloges zelfs 60%!) BONEBAKKER Hofjuwelier Rokin 88-90^r Amsterdam Telefoon 020-232294 POIANA BRASOV/TALLINN (EPD/AP) De kerken vervul len een belangrijke rol in de communistische landen. Door hun internationale contacten kunnen ze meewerken weder zijdse agressie te doen verminderen. Dit zei Ion Popescu van het Roemeense ministerie van cultuur tijdens de opening van de Europese conferentie van de hervormde wereldbond, die in Poiana Brasov (Roemenië) wordt gehouden. ADVERTENTIE NEW DELHI (EPD) - In India is door een parlementslid een wetsont werp ingediend, dat de in sommige bondsstaten bestaande beperkingen Lutheranen op zendingswerk wil opheffen. Tegenover de 130 afgevaardigden uit dertig Europese hervormde en gere formeerde kerken zei Popescu, dat de geloofsvrijheid van wezenlijk belang is voor de opbouw van de Roemeense maatschappij Het thema van de conferentie is „Ik zal u tot een God zijn en gij zult Mij tot een volk zijn". Uiteenlopende vraagstukken komen aan de orde, zoals de maatschappelijke en politie ke verantwoordelijkheid van de ker ken, de positie van minderheidsker ken, de rol van de media. Professor Pentek Arpat van de protestantse theologische faculteit in Cluj gaf een overzicht van de situatie van zijn kerk. Er zijn in Roemenië 1616 her vormde gemeenten met 702 predikan ten en ongeveer een miljoen leden. gehouden door de Amsterdamse hoogleraar J. P. Boendermaker ^7 dDMATIE (geautomatiseerde) omtoopstellingen voor kantoor en/of magazijn brengen rust èn dynamiek in uw organisatie In 1978 leidde de poging van een andere parlementariër om de beper kingen voor heel India te doen gel den, tot een golf van protesten, vooral van christenen. In de staten Orissa, Madhya Pras- desh en Arunachal Pradesh staan ge vangenisstraffen of hoge geldboeten op pogingen om iemand met „ge weld" of „bedrog" tot een ander ge loof te brengen. Het nieuwe wetsontwerp is ingediend door de jurist Ram Jethmalani, een bekend pleiter voor burgerrechten uit Bombay Hij wijst erop. dat de wet ten in de drie staten hebben geleid tot een „sterk gevoel van ontevredenheid en vervolging onder de minderheden, vooral de christenen". De strafbepa lingen belemmeren legitieme gods dienstige activiteiten De Indiase wetgeving is voldoende om gevallen van „geweld" en „bedrog" tegen te gaan. De wetten, die de drie staten daarbovenop ingevoerd hebben zijn in strijd met het grondwettelijk recht op vrije propagering van godsdiensti ge overtuiging, aldus het parle mentslid. Tegelijk wordt in de hoofdstad van Estland Tallinn een Europese confe rentie van lutherse kerken gehouden. De honderd afgevaardigden uit 22 landen werden in de oude Sint-Jans- kerk van de stad begroet door meer dan duizend Estlandse lutheranen. Deze kerk heeft 200.000 leden op een totale bevolking van anderhalf mil joen. Sommige kerkleden zeiden, dat zij geloven dat hun kerk minder be knot wordt in haar vrijheid dan enig andere in de Sowjetunie. Het Russische persbureau maakte bekend, dat de secretaris-generaal van de lutherse wereldfederatie, de Amerikaan Carl Mau, kritiek had ge leverd op Carters nieuwe kernstrate gie, maar Mau zei later, dat hij alleen opmerkingen over de kernwapens in het algemeen had gemaakt. „Wij we ten, dat de autoriteiten op hun ma nier misbruik maken van een confe rentie als deze, maar wij geloven dat het toch de moeite waard is. Ons bezoek versterkt bij de christenen hier het besef, dat zij deel uitmaken van een wereldgemeenschap," zei hij. Een van de hoofdreferaten op de lu therse conferentie in Tallinn wordt Van een medewerker DRIEBERGEN Voor de geloofs- zendingen zijn met elkaar nu ruim zeshonderd zendelingen aan het werk. Dat is twee keer zoveel als zeven jaar geleden, toen de EZA de Evangelische Zendings Alliantie (het samenwerkingsverband der geloofs- zendingen) werd gesticht. EZA-voor- zitter Hans L. J. Keijzer zei dit bij zijn herverkiezing door de EZA-raad, waarin vertegenwoordigers van de aangesloten zendingen zitting hebben. De medewerkers van in „moeilijke gebieden" werkende organisaties die bij de EZA zijn aangesloten (zoals het in Oost-Europa actieve „Kruistoch ten" van Anne van der Bijl) zijn niet bij de zeshonderd geteld. Hans Keii- zer vertelde verder dat bijna de helft van alle EZA-zendingswerkers als zgn. „kortverbanders" (voor één of twee jaar) is uitgezonden. Hij zag daarin een problematiek waarover de EZA-leden met elkaar moeten gaan praten. Hij signaleerde dat veel kort verbanders na hun „afzwaaien" moei te hebben met het aarden in eigen land en gemeente, het vinden van een baan of het zoeken naar een vervolg opleiding. De EZA-voorzitter bestreed de opvat ting dat geloofszendingen uitsluitend preken en weinig aan praktische hulpverlening doen. De hulpverle ning in de Thaise vluchtelingenkam pen en de door de zending gelegde grondslag voor de volksgezondheid en het onderwijs in grote delen van Afrika bewijzen wel anders. ADVERTENTIE De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Ter Apel, wil gaarne in kontakt komen met een die wil medewerken aan de instandhouding en opbouw van onze gemeente. Ter Apel is een mooie woonplaats, gelegen in een bosrijke omgeving. Reacties worden gaarne ontvangen. Alle inlichtingen worden evenzo gaarne verstrekt door dhr P. J. Vermeulen. Oosterstraat 61, Ter Apel. Tel. 05995-1372. door Pieter van der Ven AMSTERDAM In de Duitse Bondsrepubliek is een verkie- zingsrel ontstaan naar aanleiding van een herderlijke brief van de roomskatholieke bisschoppen die aanstaande zondag van de kansel wordt voorgelezen, twee weken voor de verkie zingen van de Duitse Bondsdag. In deze brief spreken de bisschoppen zich uit tegen versoepeling van de abortuswetge ving, andere maatregelen die huwelijk en gezin kunnen bena delen en vooral ook tegen de toenemende Duitse staats schuld. De brief is door de regering opgevat als een rechtstreekse inmenging in de politiek en een onverholen oproep van de rk kerk aan haar leden om op de CDU/CSU te stemmen. Zowel bondskanselier Schmidt als de minis ter van justitie. Vogel, heeft zich op verkiezingsbijeenkomsten in de scherpste bewoordingen tegen deze inmenging uitgesproken. In Duitsland zijn kerk en staat nauw verweven, al was het maar omdat de staat zo vriendelijk is de lang niet malse kerkbelasting te innen. Deze verwevenheid wordt doorgaans in evenwicht gehouden door een weder zijds volstrekt niet bemoeien met de interne aangelegenheden. Hoewel de bisschoppen al wel vaker in de verkie zingsstrijd een brief hebben geschre ven met bedekte suggesties in de richting van de christelijke partijen, menen de SPD-ministers dat de bis schoppen hun boekje nu toch echt te buiten zijn gegaan Propaganda De strijd om de christelijke kiezer is trouwens al langer aan de gang. De aanstaande bisschoppensynode over het gezin en het eveneens aanstaande bezoek van de paus aan Duitsland zijn dan weliswaar niet bedoeld als propagandamateriaal voor de partij van Franz Josef Strauss, maar het komt allemaal wel zeer gelegen. De CDU/CSU heeft vooral van het gezin en de familiepolitiek een belangrijk campagnethema gemaakt. Linkse maatschappijcritici en in één adem daarmee de huidige regering krijgen het verwijt dat zij het gezin bedrei gen. Het ongeboren leven, de instel ling van het huwelijk, het ouderlijk gezag, het is volgens kerk en partij in gevaar omdat beweerd wordt „dat het gezin alleen maar gezagsgetrou we onderdanen kweekt, dat de man de vrouw onderdrukt en zij samen de kinderen, dat aldus totalitaire en fas cistische maatschappijvormen be vorderd worden" Nu kan men zich een subtielere ma nier voorstellen om een maatschap pijkritisch standpunt over het gezin te formuleren, maar voor kerk en partij is dit ruim voldoende om de Bondskanselier Schmidt politiek van de regering af te wijzen Zo wordt het in elk geval verwoord in een serieus bedoelde brochure van het centrum voor katholieke sociale wetenschap, geschreven door dr Friedrich Kronenberg, een van de topmensen van de Duitse katholieke lekenbeweging. KWETSBAAR OPGESTELD Dit woord is betrouwbaar en volkomen geloofwaardig: „Ch« Jezus is in de wereld gekomen zondaars te redden." En de eei hen ben ik. (1 Timotheusl oni Dat laatste lijkt iets op die and uitspraken.zoals: de minsteva ffe apostelen, van de heiligen, de grootste van de zondaren. Ik jes. dat je zou moeten zeggen: zo va Paulus het voor zichzelf aan El -aI geen maatstaf waaraan hij dat 5 objectief kan afmeten. Het eva is er ook niet op uit om allerlei gradaties in zondaren en heilig»12 te brengen. Voor mij zegt Paul, zoiets als: en dat kan je aan mi; In het evangelie is hij in feite oca' eerste die zo n radicale omkeer meegemaakt heeft, van anti nai Van een man die geweld gebrul tegen de volgelingen van Jezui een man die al z'n geweld inleve L, zich helemaal in dienst stelt vat zachte krachten van diezelfde! En dat noemt hijzondaars n Een heel concrete zaak. Daar er iets gebeurd, namelijk Jezusi de wereld gekomen, toen en di dat ogenblik en op die plek. H niet over eeuwige ideeën die hA een bepaald mens toegepast d *1 duidelijk gemaakt worden, he: f om een gebeuren. Een gebeurei r„ uitgaat van Jezus. Een gebeure j niet minder dan een reddingsai betekent Het wegslepen van a mens van voor de poorten der j, duisternis, van het oneigenlijk gebruik van wat een mens is nai eigenlijke, het enige echte, eem in dienst van Gods goede boodi Heel persoonlijk is dat: kijk mai naar mij! Ik ben zo'n mens. Wij u noemen dat vandaag dat ieman1 op die manier kwetsbaar opstel dat is ook zo, als je zulke dinga 1 het geding brengt wordt j e kwetsbaar, kunnen wenkbraui A omhoog gaan en stenen op worden Dat is dan ook gebeurt i It€ Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Ee T. J. Old J kand. aldaar die dit beroep hei! genomen. Rosemary Ruethe Door een fout bij de opmai interview van Sijbolt Noordj Amerikaanse theologe Ruether in onze krant wat moeilijk leesbaar gewordt na onder aan de eerste kolom 2 alinea die eindigt met de i „dat ik ook katholiek ben", r> de draad oppakken midden derde kolom bij de vraag „Pc de huidige situatie in de ra tholieke kerk?" Wie dan in del kolom gekomen is, moet na hel antwoord daar (dat dus eindi het woord „weggelegd") vï met het overgeslagen gedeelte dan hot verhaal gewoon uitla Nieuwe docenten geref. gemeenten Van onze kerkredactie Fijnzinnigheid is geen kenmerk van verkiezingscampagnes en allerminst in Duitsland. Toch zijn de SPD-lei- ders kennelijk pijnlijk getroffen door de bisschoppelijke kanselboodschap. Onder het mom van herderlijke woor den krijgen hele formuleringen uit het CDU/CSU program nu een bijzon der gewicht, klinken niet meer als verkiezingsslogans maar als iets ho gers. De SPD kon niet anders dan hard terugslaan. Schmidt lijkt daarin wat minder gelukkig te zijn geweest dan minister Vogel. Schmidt vond dat de bisschoppen zich erbuiten moesten houden, omdat hij zich niet kon her inneren dat in de bijbel iets over de toegestande hoogte van de staats schuld stond Maar zo'n fundamenta listische opvatting hebben bisschop pen nooit over hun ambt gehad. Vogel daarentegen erkende dat de bisschoppen het openbare leven best kritisch mogen begeleiden Maar zij zouden dan in hun herderlijke brief niet zozeer moeten mikken op de punten die de oppositiepartij graag hoort. Laat ze dan liever eens iets zeggen over dienstweigeren, vreem delingenbeleid enzovoorts, aldus Vo gel. Daarmee noemt hij enige onder werpen waarover men vanuit christe lijk perspectief veel behartigenswaar digs zou kunnen zeggen, maar waaro ver de Duitse christelijke partijen ui terst zuinig doen Het effect van de herderlijke woorden moet overigens worden afgewacht, voorzover het ai voor een aaros oog zichtbaar is te maken UTRECHT De generale i van de gereformeerde germ w heeft ds. J. van Haaren te Air.e en ds A Moerkerken te Nieu erland benoemd tot docenten theologische school van de meenten te Rotterdam. Zij zul plaats innemen van ds. A. Ver ps die na de jaarwisseling naar Ar r(j gaat. Evenals bij de derde doce [r. K. de Gier uit Den Haag. bctri ns een deelfunctie, waarnaast meentepredikant blijven. De synode, die onder leiding van ds. A. F. Honkoop uit RotK keurde goed. dat „Dovenzort predikant mag beroepen voorï venpastoraat, eveneens voor 8 van diens tijd. Meegedeeld vrt de heer Schultink uit Wagenll aangesteld als evangelist om de gereformeerde gemeenten I ken onder de Zuiden staw j> vluchtelingen in ons land. Hoe kun je nog geloven?! ning o.l.v. pater L. Loosen SJ! Zusters van het Cenakel te O1 26-28 september (tel. 04997-2T Feminisme en theolofk c beeldverhaal over „de moed zien", twee gespreksmiddagt® lei aanleiding van de reacties 0? tentoonstelling in het Bijbei j seum. Herengracht 366. Amsf tii maandag 29 september 15-171- Tine Halkes. maandag 13 oEw d 17 uur met Gien Karssen enMifo' Groot. Opg tel. 020-241125 Het spanningsveld in df woordelijkheden van de arts. tiënt en de verpleegkundige.' van „Het Richtsnoer" voor we' de gezondheidszorg m m v dn van Alphen, drs. Jac. Katten* A J den Hartog, zaterdag 4 10-15.30 uur. De Driestar. Gotf Lotusstraat 30. Herveld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2