memoriam len topwedstrijd Valse start Feyenoord Twente raakt hoofd kwijt Mühren trefzeker afschoppen fleuren Aj ax-PSV op uijff kenman en acied? 1 «■nationals beschikbaar aanse staking at niet door Roda JC winnaar in de Kuip: 2-3 Half werk NEC tegen Excelsior PEC scoort opnieuw niet Superioriteit tegen Wageningen wordt weggerommeld |[)AGt5 ,G 15 SEPTEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET atty Verkamman ÏRDAM Het is nog maar enkele seizoenen geleden dat Ajax naar het Olympisch u uitweek als PSV op bezoek kwam. Die noodzaak bestaat inmiddels bij lange na niet Ajax lijkt de greep op de massa nu echt te hebben verloren. Niet meer dan 13.000 uwers vonden het gistermiddag de moeite waard om voor deze „topper" de gang naar lion De Meer te maken Dat is een bedenkelijk laag aantal. De leiding van de amse club had Johan Cruijff wel vanaf de eretribune het gras op willen duwen. Achter men heeft men de afgelopen dagen ook geprobeerd om via Cruijff weer een run op de te ontketenen. Vooralsnog zijn die pogingen gestrand. Matty Verkamman rERDAM Johan Cruijff eer voor Ajax gaan spelen, de KNVB-reglementen tden een rentree, tenzij de ije Amsterdammer zich het eind van dit seizoen e Meer-club verbindt. Per 0 mag men maar eenmaal tlub veranderen. tiding van Ajax gelooft dat it van Cruijff om die niet haalbaar is, daar hij jaar maart weer in het inse voetbal zou gaan JVoorzitter Ton Harm- ,fc kunnen het wel verge- ■aag we Johan hier ook iden hebben. Er is geen in Europa die kan betalen er in Amerika wordt be- En bovendien heeft Was- ton Diplomats nog een op- 1 Johan. f zegt dat Ajax een beroep !m heeft gedaan nu de club is blessures een groot aan- *lers moet missen. „Noem in vriendendienst. Ik zou {een profvoetballer bij villen worden, maar ama- pmerkelijke bereidwillig- ran Cruijff om bij Ajax een lijkei come-back te maken praktisch samen met zijn ff in de zakenwereld. In erleden was de stervoet- niet al te gelukkig in zijn Ijke activiteiten. b met Hans Muller (van afectiebedrijf Europ Fas- BV) brengt Crtiijff bin- irt een nieuw merk op de l. Het gaat hier om exclu- vrije tijdskleding, die via lohan Cruijff Sports-lijn" irkt moet veroveren. Uite- zou het in zakelijk/publi- opzicht aantrekkelijk zijn ft produkt aan een terug van Cruijff bij Ajax te kop- Cruijff ontkent niettemin it de achtergrond van zijn delijke houding ten op- i van Ajax zou zijn. „Het kt is niet gebonden aan rland. We gaan er ook in jt en Noord- en Zuid-Ame- ■ee beginnen." sportredactie IRDAM Voor de happelijke interland Nederlands elftal tegen litsland op 11 oktober, :oach Jan Zwartkruis ip kunnen doen op Mi- van de Korput, Frans •en en Simon Tahamata. spelers hebben op die dag «titieverplichtingen bij «tievelijk Torino, Ipswich en Standard Luik. MUD De vereniging van "*se beroepsvoetballers de. staking, die was uitge ven voor gisteren, voorlo- "Pgeschort. Het uitstel n tot stand na een bemidde- Poging van de nationale "•ad in Spanje. De voetbal- 'kbond ging akkoord met Egging, dat de Spaanse jjalbond op korte termijn >uitenge one algemene le- Wgadering zal uitschrij ft de problemen van de voetballers onder de nemen. Wanneer Cruijff in Amerika on langs nog tot voetballer van het jaar gekroond niet al te veel van zijn scherpte heeft verloren, dan zou hij al gauw een aanwinst van betekenis zijn voor de geteisterde kampioen. De goede wil is bij de meesten wel aan wezig Maar daar houdt het in door snee mee op. De Denen Lerby en Arnesen dragen het team nog enigs zins, dat voorts lijdt onder de onerva renheid van het legioen wisselspelers en ook dat een groot stuk gebrek aan vorm. En dan wordt het toch nog een 5-2 overwinning tegen PSV. Dat zegt ten eerste heel veel over PSV. dat nog meer tobbers telt en misschien ook wel iets over het huidige niveau van het Nederlandse topvoetbal. Er ston den gisteren welgeteld tien interna tionals op het veld (9-1 in het voordeel van PSV) maar goed voetbal bleef voortdurend onbereikbaar. PSV had met z'n versterkte middenveld enige zekerheid ingebouwd, maar tastte toch herhaaldelijk mis „Open deur- voetbal". noemde trainer Libregts het spel van zijn pupillen, waar hij mee bedoelde te zeggen dat de tegen stander niet in een vroeg stadium werd aangepakt. Dat leidde regel recht tot drie penalties en derhalve een hoop boze gezichten bij de Bra banders. Libregts verweet zijn man nen vooral dat de AJacieden niet eer der dan in het riskante strafschopge bied tot de orde wrden geroepen. Welbeschouwd zat scheidsrechter Keizer één keer mis met zijn driedub bele gang naar de stip. De eerste keer ontging hem dat Brandts zijn de structieve beweging contra Lerby net buiten het zestien meter gebied maakte. De volgende keren had de pedante Volendammer echter gelijk met zijn harde oordeel. Schepers duwde Boeve omver en Willy van de Kerkhof (weer libero) bejegende Kieft onheus. Molenaar. Arnesen en Lerby wisten alle drie wel raad met de trap vanaf elf meter. De opmerkelijke strafschopreeks maakte nauwelijks iets goed in de zwakke wedstrijd Het spel was lang dradig en veel te lang tempoloos. Bij PSV ging er eigenlijk alleen van Kos ter enige dreiging uit. maar Boeve heeft al gauw last van een wendbare en getructe rechtsbuiten. Als aanval ler scoort Boeve een redelijk cijfer, maar als verdediger zijn oorspron- Eredivisie Utrecht-Sparta Willem II-GA Eagles Fey e noord-Roda JC Twente-W ageningen MVV-NAC Ajax-PSV NEC-Excelsior PEC Zwolle-Groningen AZ'67-Den Haag 5—1 5-1 2—3 2—1 2—0 5-2 1—1 AZ'67 5 5 0 0 10 16- 3 Twente 5 4 0 1 8 11- 8 Feyenoord 5 3 1 1 7 11- 5 Ajax 5 3 11 7 16-11 MVV 5 3 1 1 7 8- 6 Roda JC 5 3 0 2 6 14- 8 Willem II 5 3 0 2 6 9- 7 Utrecht 5 2 1 2 5 9- 8 NEC 5 1 3 1 5 7- 7 PEC Zwolle 5 0 5 0 5 3- 3 Groningen 5 1 2 2 4 11-10 Wageningen 5 1 2 2 4 8- 8 Excelsior 5 12 2 4 9-11 PSV 5 1 2 2 4 5- 7 Den Haag 5 1 1 3 3 6-13 NAC 5 0 2 3 2 4-11 Sparta 5 1 0 4 2 4-13 G.A. Eagles 5 0 14 1 5-16 Zaterdag: Oo Ahead-FC Utrecht. PSV-MW. NAC- FC Twente, FC Den Haag-PEC Zwolle Zondag Rods JC-WUlem IJ. Excelslor-AJax. PC Oronlngen-NEC. Sparta-AZ '67 Eerste divisie Ernie Brandts heeft Sören Lerby aangetikt. De Amsterdammer struikelt het strafschopgebied binnen en verdient een strafschop voor Ajax. kelljke taak grijpt hij te gauw naar overtredingen of onbezonnen acties die een handige aanvaller de gelegen heid biedt om er tussen uit te knijpen. Het lijkt wel zeker dat de aanval voorlopig een probleem blijft voor PSV, zo lang René van de Kerkhof revalideert. De Engelsman Maybank heeft na zijn sterke start tegen FC Den Haag niets meer laten zien in de spits. Gisteren werd hij tamelijk een voudig ingepakt. Vanuit PSV's vaak zo gevreesde tweede lijn druppelt ook steeds minder creativiteit door. Van der Kuylen was in de belangrijke wedstrijd tegen AZ'67 onzichtbaar en gisteren verkeerde de Helmonder evenmin in goede doen. Voorts be wijst Valke opnieuw te spaarzaam wat hij allemaal met zijn linkerbeen kan doen. De opgeschoven Molenaar bezorgde de Dordtse krullebol giste ren weer meer problemen dan an dersom. Bij Ajax kwam Jensen tenslotte toch nog in het veld. Na een half uur mocht hij de jeugdige Rijkaard als libero komen aflossen. Rijkaard had het tot op dat moment goed gedaan, maar verdween noodgedwongen met een blessure. Jensen heeft van trainer Beenhakker straf gekregen, omdat zijn instelling niet in orde is. Daar heeft Beenhakker waarschijnlijk ge lijk in. Jensen maakt al vanaf zijn komst in De Meer een uitgebluste indruk. Hij is steenrijk en slooft zich niet meer uit. dat beeld heeft hij constant bevestigd. Beenhakker: „Wie niet werkt, die sneuvelt. Wie het ook is." AJsx-PSV 5-8 (1-1) II Lerby 1-0, 23 Brandts 1-1 61. Molenaar (strafschopl 21. 67 Arnesen (straf schop) 3-1. 70. Wllly *an de Kerkhof 3-2, 81 Arne sen 4-2. 83. Lerby (strafschop) 5-2. Scheidsrechter Keizer, toeschouwers: 13.000 A)as: Schrijvers, Wijnberg. Rijkaard (Jensen). Zwam bom en Boeve, Molenaar (Wlggemanseni. Lerby, Arnesen en Van Oeel. Hamberg en Kielt PSV: Doesburg. Janssen, Wllly van de Kerkhof. Brandts en Wildschut. Van Kraay <8cheeperei. Stevens. Van der Kuylen en Valke. Koster en Maybank. door Richard Matthijsse ROTTERDAM Drie kwartier vervulde Roda JC tegen Feyenoord (2-3) gretig de rol van scherprechter. Toen die voor Feyenoord pijnlijke periode was afgesloten stond het volko men gerechtvaardigd 0-3 voor de Limburgers. Een fikse af straffing voor het lamlendige optreden van de thuisclub, die zowel in de defensie als op middenveld zo ongeconcentreerd speelde, dat trainer Vaclav Jezek niet anders dan met bange voorgevoelens tegen de tweede helft ipkeek. Feyenoord herstelde zich toen echter krachtig en had ook zeker een gelijke score verdiend, maar de haast waar mee de stadionformatie haar achter stand ongedaan wenste te maken, brak haar tenslotte op. En zo sleepte Roda uiteindelijk na een enerverend, maar kwalitatief mager duel toch de beide punten uit Rotterdam. Het was de eerste competitieneder laag van de Rotterdammers, maar die zal ongetwijfeld de ogen hebben geopend van diegenen, die nog altijd in de veronderstelling leven dat de huidige selectie breed genoeg is voor een succesvol seizoen. Tegen uitge- sprokken zwakke tegenstanders als het huidige Sparta en Go Ahead Eag les had Feyenoord zijn zwakke plek ken nog enigszins redelijk kiinnen camoufleren, maar zodra wat hoger geklasseerde tegenstanders aantre den, wordt de kwetsbaarheid van de defensie en het gemis aan een krach- NIJMEGEN De geschiedenis her haalde zich bij NEC-Excelsior. Vorig seizoen nam de Nijmeegse ploeg een ruime voorsprong (2-0) en moest in de slotfase toezien dat de Rotterdam mers toch nog langzij kwamen. Zater dagavond nam NEC ook een voor sprong, maar opnieuw slaagde Excel sior erin de plooi glad te strijken 1-1 In de eerste helft was de formatie van trainer Leen Looyen superieur en had toen ruimschoots afstand moeten ne men. Maar verder dan een doelpunt van de voortreffelijk op dreef zijnde spits Jacobs kwam de thuisclub niet. Na de wisseling liet NEC zich eenvou dig op eigen veld terugdringen. De Excelsior-aanvoerder Van Daele, begonnen als middenvelder en ver volgens optredend als vrije verdedi ger na het uitvallen van Ouwehand, ging zich hoogst persoonlijk met de Rotterdamse aanval bezig houden. Hij had geluk. Een inzet van Ernst kon NEC-doelman Schellekens niet onder controle krijgen waardoor het voor Van Daele niet moeilijk was te scoren: 1-1. Commentaar Leen Looy en: „Het is voor mij onbegrijpelijk dat NEC na rust zo nerveus ging spelen. Je moet niet in paniek raken als je een voorsprong moet verdedi gen Dat deden we juist wel." NEC-Excelsior I I U-6)'- 27 Jacbos 1-0, 84 Van Daele 1-1 Scheidsrechter Mulder Toeschouwers 5000 Gele kaart voor Van Daele (Excelsior! NEC: Schellekens. Sije Visser. Muldenj. Dries Visser. WUlemse, De Groot. Strik iSalflshbergeri. Meyers, Lohman. Jacobs (Helsperi. Hendriks Excelsior: Vermunt Leenheer. Ouwehand <Rut- jesi Ridderhof. Wasiman; Ernst, Struys. Van Dae le. NiJssen.'Teyl (Pot). Piasmans tige persoonlijkheid op het midden veld onbarmhartig blootgelegd „Er zal de komende weken toch iets moeten gebeuren, wil de competitie niet op een teleurstelling uitdraaien," erkent ook Jezek, die zijn hart vast houdt voor de confrontatie met de onbekende amateurs van het Finse Tampere. Feyenoord is zoals gezegd in de eerste helft door de diepste diepten gegaan. Tot tweemaal toe was het Dick Nan- ninga, die op de hem typische wijze dat wil zeggen zonder de nodige fran je twee vooreetten van rechts, na blunders van de Feyenoord-defensie, achter doelman Hiele drukte. De jon ge doelman, die gaandeweg nerveu zer werd van het gestuntel voor hem moest daarna nog een treffer toe staan toen middenvelder Leo Ehlen een pass van zijn voet liet vertrekken, die het hart van de verdediging open scheurde waarna Marijnissen de rest deed: 0-3. Dat nota bene libero Kees Bregman ook nog raak mikte, maar zijn inzet door scheidsrechter Van Ettekoven, zag afgekeurd, was typerend voor het zelfvertrouwen, dat de Limburger uit straalde. Hautain gaf hij soms leiding aan zijn laatste linie, maar zijn zelf verzekerde optreden leidde nimmer tot cruciale fouten. Zelfs na rust toen het Roda groen en geel voor de ogen werd hield Bregman, die een van zijn beste wedstrijden speelde, het hoofd koel. Begrijpelijk, dat trainer Piet de Vis ser bij het bestuur van de Limburgse club er sterk op heeft aangedrongen, Bregman niet terug te laten keren naar de Bundesliga (Arminia Biele- Drukte voor het doel van Roda JC tijdens Feyenoords offensief. Ton Marijt blokkeert met handen en voeten een inzet van Peter Petursson. feld - sportred.) Maar vooralsnog ziet het er niet naar uit dat Bregman voor Roda behouden blijft. Aan de ram melende zak Duitse Marken is geen weerstand te bieden. ZWOLLE Kwalitatief had het duel tussen PEC/Zwolle en FC Groningen zaterdagavond niet al te veel te bie den. De spanning, die in deze bijna- noordelijke derby heerste, vergoedde veel. Vaak leek het erop, dat er in het Zwolse stadion eindelijk eens een doelpunt begroet kon worden. Ook de derde thuiswedstrijd van de Overijs selse ploeg eindigde in 0-0. Voor rust waren de beste mogelijkhe den voor FC Groningen, dat verras send gemakkelijk het initiatief naar zich toe kon trekken. Het was een situatie waar trainer Korbach weinig waardering voor had. „Ik heb de he ren tijdens de rust even vriendelijk toeeesDroken". Het aardig combinerende Groningen probeerde meestal spits Houtman in stelling te brengen. De ex-Rotter dammer werd echter zelden bereikt. Het meeste gevaar kwam van de snel le Swaneburg. Hij stevende zelfs een keer alleen op doelman Van Geffen af, maar hij liet zich de bal nog ont futselen. Aan de andere kant bleek Ploeger een onzekere vervanger van Griever te zijn. Schadelijk was het niet, want hij hield zijn doel toch schoon. Frandsen trof slechts de paal in de rebound na een schot van Rie- mens. PEC Zwolle-FC Grontn«en 0-0 Scheidsrechter Oetelmans Toeschouwers. 9000. PEC/Zwolle: Van Geffen; Drost, Israël (Booy). Stelnvoort. Hamming (Van de Wildenberg): Frandsen, IJzerman. Hoekstra. Riemens. Van der Hengst. Van 't Land. FC Groningen: Ploeger, Boer. Hlddlnk, Waalder- bos. Bloemberg. Veldmate. Van Dijk. Keukens (Van Loon), Swanenburg (Tlmlsela). Houtman. Dijkstra. SVV-Volendam 0—1 Veendam-Graafschap 2—0 Heerenveen-Haarlem 0—0 Helmond Sp.-Amsterdam 1—0 Eindhoven-Heracles 0—1 Den Bosch-DS'79 0—1 Telstar-Cambuur 2—2 Vltesse-Fortana S 4—1 Amerafoort-Vl'dingen 0—0 Vitesse 5 3 2 0 8 12- 6 Heerenveen 5 2 3 0 7 11- 5 Haarlem 5 3 1 1 7 9- 4 DS '79 5 2 2 1 6 8- 4 Volendam 5 2 2 1 6 6- 3 Telstar 5 2 2 1 6 8- 7 Graafschap 5 2 1 2 5 9- 9 Eindhoven 5 2 I 2 5 5- 6 Veendam 4 2 0 2 4 7- 6 Vlaardingen 4 1 2 1 4 2- 5 Amsterdam 5 1 2 2 4 5- 6 Den Bosch 5 2 3 4 3- 4 Amersfoort 5 1 2 2 4 3- 5 Helmond Sp 5 1 2 2 4 6- 9 Heracles 5 2 0 3 4 4- 7 Fortuna S 4 1 1 2 3 4- 6 SVV 4 1 1 2 3 5- 7 VVV 4 1 1 2 3 6-12 Cambuur 5 0 3 2 3 3- 5 Zaterdag: Fortuna S-telstar Zondag Ft; Volendam-FC VW. De Oraafschap- 3W, Haarlem-SC Veendam. FC Amsterdam-8C Heerenveen, SC Heracles '74-Helmond 8port, D8 79-Elndhoven, 8C Cambuur-FC Den Bosch. FC Vla ardln gen-Vitesse Topscorers Eredivisie De Oostenrijker Kurt Welzl heeft op de vijfde speeldag van de eredivisie alleen de leiding geno men op de topscorers Lijst van de eredivisie HIJ maakte tegen FC Den Haag zijn zesde doelpunt. Welzl wordt op de tweede plaats gevolgd door de Deen Eriksen en de IJslander Petursson met vijf treffers. BIJ het groepje spelers met vier doelpun ten bevinden zich nog twee buitenlanders 1. Weill (AZ *67) 6, 2 Eriksen (Roda JC) en Peturs son (Feyenoord) 5. 4. Rohde (Twente). Hazelhekke (Wagenlngen), Nygaard (AZ), Molenaar (Ajax). Houtman (Oronlngen), Mc Donald (Wagenlngen). De Jong (Roda JC). Schapendonk IMWi, San chez-Torres (Twente). Loggte (Sparta), Jacobs (NEC) en Raeven (Willem II). EERSTE DIVISIE De Telstar-speler Van der Meer heeft de kopposi tie ingenomen op de topscorersUJst van de eerste divisie Voor zondag moest hij deze eerste plaats nog delen met NIJgh van .leerenveen. Van der Mrer scoorde ln de thuiswedstrijd tegen Cambuur twee keer en heeft tot nu toe zes doelpunten gemaakt l Van der Meer (Telstar) 6, 2 NIJgh (Heerenveen). Evers iDS '79). Deykers (Vitesse>4. 5. Kort (Veen- dam). Smit (Heerenveen). Van Oosterom (Vitesse) Jeugdcompetitie TOEKOMST-TEAMS AFDELING A Wdtngen- Exelalor 2-2. 8parta-D8'79 4-0. Amsterdam-AZ'67 5-1. Haarlem-Telstar 2-1. Feyenoord-SW 1-1. V» lendam-AJax 1-3. AFDELING B Roda JC-NEC 3- 0. P8V-Vltesse 3-0. Fortuna-NAC 0-4. Den Bosch- VW 1-0. Eindhoven-Helmond 8p 1-2. MW-WUlem ,11 2-2 AFDELING C Oronlngen-Heerenveen 3-0. Cambuur-Heracles 2-1, Amersfoort-PEC Zwolle 2- 3. Wagenlngen-Veendam 3-0. Graafschap-Twene - 0-, OA Eagles-Utrecht 1-3. Het blijft overigens een merkwaardi ge zaak dat Roda in de Kuip met zo n riante voorsprong nog in de proble men is geraakt. Dat Feyenoord als een onstuimig veulen zou aanvallen lag voor de hand. De Limburgers wis ten niet meer waar ze het zoeken moesten. Als Jan Jongbloed niet zo. koelbloedig was gebleven, had het er nog heel slecht uitgezien. De „bejaar de" Amsterdammer stopte met het grootste gemak inzetten van Notten, Nielsen en Van Deinsen, maar moest uiteindelijk toch capituleren voor Pe tursson (uit een strafschop) en Van Til Feyenoord-Roda JC 8-1 (6-3) 2 Nanrunga 0-1. 21 Nannlnga 0-2. 25 Marijnissen 0-3, 64 Peturs son 1-3 (strafschop). 69: Van Til 2-3. Scheidsrech ter Van Ettekoven Toeschouwers 23.441 Feyeaoord: Hlele. Wijnstekers. Nielsen. Troost. Brard, Van Til. Notten (8tafleu). Van Deinsen. Bouwens (Budding), Petursson. Vermeulen Roda JC- Jongbloed. De Wit (Hanssen), Marijt. Bregman. Degens: Marijnissen. Ehlen. De Jong: Hendrikx. Nannlnga. Eriksen (Meyers) door Erik Oudshoorn MAASTRICHT MVV heeft zaterdagavond een vrij gemakkelijke zege van 2-0 behaald op NAC. Dat die zege pas in de tweede helft gestalte kreeg was te wijten aan het feit dat de Maastrichtenaren de in de eerste helft verkregen scoringsmogelijkheden niet benutten. De grootste handicap voor MVV was het feit dat topschutter Cees Schapen donk in de eerste helft een keiharde charge van een Bredase verdediger niet kon ontwijken en de rest van het duel met ademhalingsmoeilijkheden kampte. Schapendonk kon daardoor niet erg gevaarlijk worden, maar zijn scorings-taak werd overgenomen door middenvelder Gerrie Mühren. Mühren bewees zijn fantastische traptechniek al in de eerste helft, toen hij een vrije trap op de lat schoot. In de tweede helft scoorde hij wel. Na een zestal minuten maakte Colombain zijn naam als „strafschoppenversierder" waar. Toen Dekker hem de bal afhandig wilde maken, ging Colombain naar de grasmat. Arbiter Thomas was duidelijk in zijn beslissing en legde de bal op de stip. Mühren maakte geen fout: 1-0. Nauwelijks een kwartier later mocht Mühren vlak buiten het strafschopgebied van NAC een vrije trap nemen. Hij deed dat zo listig, dat doelman Van Eenennaam opnieuw kansloos was: 2-0. MVV-NAC 8-6 (0-0) - 51 Mühren istrafschop/1-0, 65: Mühren 2-0 Scheidsrechter Thomas. Toe schouwer*: 8000 Gele kaart voor De Schepper (NAC). MVV: Gerards, Colombain. Dijkstra. Van Mar wijk. Quaden, Van de Poppe, Janssen. M ttiren. Van Bommel. Schapendonk. Adam (Maasi NAC. Van Eenenaam; Dekker. Krijnen, Joore. Sprangers: De Schepper. Quaars iDamenl, Lok hof. Neeskens; Vreysen, Van OUs (De Kroon) ENSCHEDE Niet helemaal gerustgesteld leeft FC Twente dezer dagen naar de eerste UEFA-Cupronde toe. Hoewel tegenstander IFK Göteborg, een Zweedse semiprofclub, voor geen enkele Nederlandse eredivisionist een onoverkomelijk obstakel mag vormen, leven er toch onzekere gevoelens bij de oosterlingen. De 6-1 nederlaag tegen Roda JC en de meest recente 2-1-zege op Wageningen hebben het geloof in eigen kunnen niet versterkt. FC Twente is nog geen topclub, ofschoon de ploeg wel serieus solliciteert naar dit predikaat. die voor zich zelf gingen spelen. Het is niet zo dat we met slaapmutsen oplo pen in het veld, dat zou ik niet accep- teren Maar wat er nu is gebeurd zullen we de komende dagen nog even goed moeten uitkristalliseren." Speciale aandacht tot slot voor Hall var Thoresen. Dank zij het correcte optreden van Wageningen-verdediger Bram Braam kon hij zich zaterdag avond van hartelust uitleven. De Noor lijkt rijp voor zijn beste seizoen bij FC Twente. Thoresen: „Ondanks mijn achillespeesblessure speel ik in derdaad beter dan voorgaande jaren. De ploeg betrekt me nu wat vaker in het spel, dat mag ik wel. De samen werking met Romeo Zondervan is bovendien gegroeid. We zijn meer op elkaar ingespeeld geraakt." Thoresen verzorgde het voorberei dende werk bij het tweede Twente- doelpunt. Sanchez Torres scoorde, na een blunder van Gerdo Hazelhekke die de bal per ongeluk weggaf aan Thoresen. Klla had de Twentse ploeg overigens aan het eerste doelpunt ge holpen. Een onbedachtzaam moment van Martin Jol zorgde er voor dat Wageningen via een doelpunt van Eus van Vijfeyken nog vervaarlijk dichtbij kwam: 2-1. FC Twe»te-FC Wafeninfen 2-1 (8-0) - 20: Klla 1- 0 32 Sanchez-Torres 2-0. 75 Van VIJfeiken 2-1 Scheidsrechter Oorver Toeschouwers 10 000 FC Tweate: Van Gerven. Jol. Qntter. Overweg. Zondervan. Klla. Otto. Bos. Sanchez-Torres. Roh de. Thoresen Wagealacra: Suvee. Braam. Van der KUIt. Van der Ley, Tollenaar. Van Osenbruggen. Van de Berg. Wegh (Van Pelt); Haeelhekke McDonald (Leuahuls). Van VUfeiken. Voor wie zaterdagavond het Diek- man-stadion door omstandigheden vroegtijdig moest verlaten zal dit al les paradoxaal in de oren klinken. FC Twente speelde een uur lang briljant voetbal en mocht zich in die periode de beste club van Nederland wanen. De superieure Hallvar Thoresen op de linkerflank en het driftkikkertje Sanchez Torres op de rechtervleugel stonden meer dan eens aan de basis van gestroomlijnd aanvalsspel. Voor al snelheid vormde het wapen waar mee Twente zijn tegenstander be stookte. Maar in de slotfase liet de formatie van trainer Hennie Hollink zich om onbegrijpelijke redenen het heft uit handen rukken. Toen stond er plotse ling een schoolvoetbalteam tegen-, over Wageningen. Elf zelfzuchtige spelers die louter uit waren op een persoonlijk succesje. Niels Overweg, bij voorbeeld, vergat zijn voorstop- persfunctie en ging meerommelen in het vijandelijke strafschopgebied. Jaap Bos, de teruggekeerde midden velder, passeerde liever zelf drie ver dedigers (uiteraard met weinig suc ces) dan dat hij de bal afspeelde naar drie voor het doel vrijstaande ploeggenoten. Symptomatisch waren ook de zinloze afstandsschoten (Bos, Otto, Zonder van) die veelal hoog in de tribunes belandden. Kortom, de racemachine van Twente was geheel over zijn toe ren geraakt. Het volledig ineengezak te en stormrijpe Wageningen kreeg alle tijd om te herrijzen en in de slotfase ging het zowaar nog flink spoken in het Enschedese strafschop gebied. In die periode durfde de be zoekende trainer Nol de Ruiter zijn ploeg weer onder ogen te zien. „Ik dacht in de rust dat we hier met 8-0 op ons broek zouden krijgen", beken de hij later opgelucht. „Twente was het eerste uur misschien wel twee klassen beter. We zijn ontsnapt aan een afgang." Ook Hennie Hollink had woorden van dergelijke strekking kunnen uitspre ken. Wageningen was in de slotfase immers dicht bij de gelijkmaker. Vooral dank zij defensieve blunders in de Twentse verdediging. FC Twen te stortte al eerder dit seizoen in het laatste half uur als een kaartenhuis in elkaar. In Kerkrade stond het 24 mi nuten voor het einde nog 1-0 voor Roda JC. Maar in de slotfase ontspon zich een drama: er vlogen bij Twente nog vijf ballen in het net „Onze ploeg verekeerde in een desolate toestand," weet manager Ton van Dalen zich over dat fatale half uurtje te herin neren. 'Twente wil aanstaande woensdag avond de score hoog opvoeren in het Diekmanstadion omdat men onge rust is over de capaciteiten van Göte borg in Zweden. De ploeg zal zich dan bokkesprongen als tegen Roda en Wageningen niet kunnen veroorlo ven. „Dit kun je je tegen niemand permitteren," stelt Hollink retorich. „Ik heb me ook geërgerd aan spelers

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11