nderwijsbond roept choolstaking uit 'Het apparaat van CRM is rot' da Werk en werkloosheid Einde van een merkwaardige partij theoloog m/v Prinses Juliana niet in Ridderzaal prijsboek qmmbub Stenen gooiende Chileen rijgt half jaar celstraf arde acties tegen beleid van Pais Rookverbod bij raad Enschede Ni/Ë Vissef-TtgosendaaT f17,90 Topfunctionarissen uiten kritiek op decentralisatie CHU neemt in Ede van zichzelf afscheid KRDAG 13 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze onderwijsredactie ifSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft een hoolstaking uitgeroepen voor woensdag 1 oktober. Het Nederlands Genootschap van raren overweegt zich bij die oproep aan te sluiten. Ook andere onderwijsbonden bereiden fde acties voor tegen het beleid van minister Pais. ABOP wil met de aangekondigde slicing druk uitoefenen op het parle- %nt om de plannen van minister Is af te wijzen. Het protest richt I) vooral tegen het voornemen om miljoen gulden te bezuinigen op salarissen van onderwijzend per- i«Jneel ,tuurder Chris van Beekveld je mt het onaanvaardbaar dat de lo sten van een gemeenschapsvoor- jning als het onderwijs worden af- De ABOP (43.000 leden) verwacht dat waardoor de mensen in het onderwijs de staking niet alleen het openbaar toch al zwaar worden getroffen." lager en kleuteronderwijs zal treffen. De andere grote onderwijsbonden re- maar ook grote delen van het voort- ageren nog terughoudend op de sta gezet onderwijs. Dat zal zeker het kingsplannen van de zusterorganisa- geval zijn, wanneer de bijzondere al- ties. Het bestuur van de Katholieke gemene vergadering van het Neder- vakbond KOV (53.000 leden) heeft lands Genootschap van Leraren wel gemerkt dat de bereidheid tot. (17.000 leden) op 24 September tot actie groot is. Als plaatselijk of regiem staking besluit. naai stakingen worden afgekondigd. -nnf. zal het bestuur deze acties steunen SteSiS K E&e act£/vo£ «aklngsgroop zi. ?Xe'nteld op één groep, namelijk de ren. „Het is ontoelaatbaar dat de sa- dt centen Een tweede doel van de larissèn van docenten worden losge- het^houd^weAgele- koppeWvw.de andere -tm™. wekm e(_n dertigta] reKlonalf Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - In Enschede wordt het roken tijdens raads vergaderingen afgeschaft, ook voor de publieke tribune Een voorstel daartoe komt in de eerstvolgende raadsvergade ring aan de orde en het treedt dan onmiddellijk in werking. Formeel moet de wijziging van het betreffende reglement van orde aan Gedeputeerde Staten van Overijssel worden meege deeld. maar dat zal niet kun nen beletten dat na het besluit de eventueel dan nog walmen de sigaren, sigaretten en pijpen dienen te worden gedoofd. Het rookverbod zal ook gelden voor de verschillende commissiever gaderingen. Aan de voorzijde van de troon in de Ridderzaal prijkt nu bo venaan de gouden hoofdletter B. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Prinses Juliana noch prins Berahard zal dinsdag de opening van het nieuwe parlemen taire jaar in de Ridderzaal bijwo nen. Beiden hebben laten weten van mening te zijn dat zij sinds de troonsbestijging van koningin Bea trix niet meer bij dit soort officiële plechtigheden thuishoren, ook niet als toehoorders terzijde van de troon. Zodoende zullen dinsdag naast het koninklijk paar alleen prinses Margriet en rar. Pieter van VoUenhoven present zijn. Zij rij den niet in de gouden koets naar en van de Ridderzaal, hoewel daar nu ruimte voor is, maar in de glazen koets. In de Ridderzaal is de troonzetel aan de nieuwe situatie aangepast in die zin dat de J boven het Rijks wapen is veranderd in een B. Het ceremonieel van Prinsjesdag zal in grote lijnen gelijk zijn aan dat van vorige jaren. Alleen de leden van het gevolg zijn anderen, omdat koningin Beatrix haar eigen medewerkers meeneemt. Na de rit in de gouden koets zullen koningin Beatrix en prins Claus zich op het balkon van het paleis aan het Lan ge Voorhout aan het publiek pre senteren. iheid en verbetering van de kwali- t van het onderwijs. er nog niet in. De protestants-christelijke PCO larisseu van uutciiic" «uiucn ivrogc- koppeld van de andere ambtenaren- salarissen, zegt hij. „Daar komt bij dat de werkloosheid snel toeneemt. ADVERTENTIE 'Visser ^Rooscndaa I OMNIBUS Dt VKuhuflEmt In l lausle kvartiei 492 Dlodzijden in band metstofomstog zolang de voorraad strekt in uw boekhandel voor slechts no310ec.'80wDc3!aepnpt24 50 Uitgeverij G.F. Callenbach bv bijeenkomsten om de precaire toe stand te bespreken. Een voorstel van het hoofdbestuur om een staking uit te roepen heeft het niet gehaald. Het overleg tussen de genoemde en andere organisaties over verdere ac ties is nog gaande. Een gezamenlijke werkgroep bespreekt volgende week de plannen. Er wordt onder andere gedacht aan een landelijke manifes tatie aan de vooravond van de begro tingsdebatten in de Tweede Kamer. In het koor van protestgeluiden heeft zich Inmiddels ook oud-minister De Gaay Fortman (CDA) gemengd. Hij noemde de salarismaatregel van Pais een toonbeeld van „onordelijk ge drag". De overheid moet volgens hem een samenhangend loonbeleid voeren voor alle ambtenaren. Daar kun Je niet één groep van uitzonderen. De Gaay Fortman verwacht dat het par lement Pais op dat punt tot de orde zal roepen *n anderen die werden veroor- Id wegens stenen gooien kregen alfen variërend van een maand rwaardelijk en een boete van 750 len tot vier maanden waarvan te voorwaardelijk. In alle gevallen iden de officieren van justitie on- «waardelijk gevangenisstraffen iSl De advocaten hebben aange- ndigd dat zij tegen de vonnissen in jer beroep gaan. enals bij rechtszaken tegen men- die op 30 april stenen hadden verwierp de Amsterdamse :hter de aanklachten dat de looiers zich schuldig hadden iciiau< ui n die op Booid. v «tierech ■nengooi RECHT (ANP) Een zevental ddelgrote metaalbedrijven in Gel- Hand is bereid om met de indu- ebond FNV te praten over een 10 met de door de bond gevraagde uverhoging van minimaal een ocent. Dit in weerwil van het stand- it van de centrale metaal-werkge- inisatie FME, die geen brood in een loonsverhoging voor de •e bedrijfstak, waardoor de onder- ndelingen over een landelijke me- U-CAO eind augustus vastliepen, zeven zijn lid van de FME. Vol- bestuurder H. Blijham van de iustriebond FNV. coördinator van CAO-onderhandelingen in Gelder kan gesproken worden van een orbraak in het werkgeverskamp. ADVERTENTIE- Christelijke Lerarenopleiding Zwolle Postbus 1363-8001 BJ Zwolle tel. 05200-16672 Het Bestuur van de Vereniging Protestants Christelijke Lerarenoplei ding voor Noord- en Oost-Nederland zoekt voor de opleiding tot leraar •n Zwolle voor een volledige weektaak een protestants-christelijke De taak van de per 1 -1/81 te benoemen theologe of theoloog zal zijn: het geven van lessen godsdienstonderwijs en filosofie aan studen ten die zich voorbereiden op het leraarschap; het verzorgen van nascholing op het terrein van godsdienstpeda- gogiek en de levensbeschouwelijke identiteit van het christelijk onderwijs; het stimulerend bezig zijn op het gebied van de levensbeschouwe lijke identiteit van de CLZ; het mede vorm geven aan het studentenpastoraat. Van de te benoemen medewerker wordt verwacht dat zij/hij: instemt met de uitgangspunten van de CLZ; ervanng heeft in het onderwijs; nauw wil samenwerken met de vakdocenten en -coördinatoren; nauw wil samenwerken met de reeds aan de opleiding verbonden theoloog De salariëring geschiedt volgens de schalen 112, 130 of 148 BBRA. •nlichtingen bij dhr. A. C. Bronswijk, coördinator levensbeschouwelijke vorming, (tel thuis; 05200-31847). of dhr F Vos. directeur, (tel thuis 05782-3753) Sollicitanten ontvangen op aanvraag het Experimenteerplan. Sollicita tiebrieven met uitvoerige gegevens en met referentieadressen z. s. m. te zenden aan de directeur F. Vos Van onze Haagse redactie DEN HAAG Binnen het departement van CRM is „geen vertrouwensbasis, geen motivatie meer, het apparaat is rot, dt patiënt heeft geen griepje, maar kanker, defaitisme, argwaan en fricties" beheersen de zaak. Deze typeringen over de gang van zaken op het departement van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zijn naar buitengebracht door het Welzijnsweek blad. De citaten zijn opgetekend uit de monden van een aantal topfunctionarissen van het ministerie. Het welzijnsweekblad ontleent ze aan de notulen van een vergadering, die werd gehouden over een rapport dat binnen het departement vorig jaar werd uitgebracht Het rapport ia opgesteld door de cen trale directie organisatie en efficien cy en handelt over de manier waarop er op het departement aan decentra lisatie wordt gewerkt Een woord voerder van het departement beves tigt dat de citaten uit de notulen Juist zijn. De decentralisatie, waarom het hier gaat is een proces dat er in voorziet dat op tal van beleidsterreinen door gemeenten en provincies wordt be slist over allerlei zaken in plaats van de door de centrale overheid Het departement van CRM vormt hierin een belangrijk bolwerk, omdat zij ter reinen beheert die voor het meeren- deel moeten worden gedecentrali seerd. Zo is het sociaal-cultureel werk al gedecentraliseerd en ligt het in de verwachting dat per 1 januari van het volgend jaar ook het maatschappe lijk werk wordt afgestoten. ADVERTENTIE VBeen onzer verslaggevers IMSTERDAM Een 19-jarige in Amsterdam wonende Chi- eeo is gisteren door de politierechter veroordeeld tot zes aanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, we ns het gooien van stenen tijdens de rellen na de ontruiming n de gekraakte flats aan de Prins Hendrikkade in Amster- m. Tegen hem was zes maanden onvoorwaardelijk geëist. gemaakt aan pogingen om politie mensen zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Daar is volgens de politie rechter geen sprake van geweest, aangezien de meeste verdachten te ver van de linies van de Mobiele Een heid stonden om zwaar letsel te kun nen toebrengen. Inzicht Over dit verschil van inzicht tussen de officieren en de politierechter, me vrouw mr. Van Erp Taalman Kip Nieuwenkamp, zal het Gerechtshof uitspraak moeten doen in hoger be roep dat door de officieren is aangete kend tegen de vonnissen van „30 april". Alleen in het geval van de Chileen achtte de politierechter de aanklacht van poging tot zware mishandeling wel bewezen. Hij heeft niet alleen stenen gegooid naar leden van de Mobiele Eenheid, maar ook van zeer korte afstand naar onbe schermde rechercheurs die hem ar resteerden. De Chileen, die alles ont kent, wordt voorlopig niet ontslagen uit zijn voorarrest. Zijn verzoek om schorsing van de voorlopige hechte nis zal later door de politierechter worden bekeken. Werkgelegenheid wordt schaars. De stijgende werkloosheidscijfers spreken duidelijke taal. Over bedrijfssluitingen, reorganisaties en afvloeiingen windje je al nauwelijks meer op. Totdat je er zelf bij betrokken raakt. Toch blijft veel werk te doen. In de bouw bijvoorbeeld en in het onderw ijs en het bejaardenwerk. Economen hebben wel een verklaring voor die tegenstelling: hoge loonkosten en dure sociale voorzieningen. En niet te vergeten de stijging van de energieprijzen. Als je probeert alle problemen van onze economie op een rij te zetten, vraag je je af hoe we daar weer uit moeten komen. Ik wil niets afdoen aan alle verklaringen van deskundigen. We hebben hen ook hard nodig voor het maken van goede plannen. Maar ik wil er wel iets aan toevoegen. Uit de Bijbel weten we, dat God alle mensen aan het werk zet. Er moet veel gebeuren om alles wat God geschapen heeft te beschermen en te ontwik kelen. leder mens heeft daarin zijn eigen laak. De een in de fabriek, de ander in het huis houden of op school. Minderwaardig w erk bestaat niet zolang het waarde heeft in dienst van God. Werkgelegenheidsplannen, waarin werken niet als een opdracht gezien wordt, bieden geen wérkelijke oplossing. Maar wie gelooft datje werkend een rol kunt spelen bij de uitvoering van een Goddelijke opdracht ziet perspectief Dat geeft ook plezier in je werk. En een stapje terug te doen als dat kan helpen anderen ook werk te verschaffen, wordt dan heel wat gemakkelijker. De Bijbel is geen handboek voor economen. Maar je kunt er niet builen. Goed. dat de Bijbel zo'n grote plaats inneemt in de politiek van het GPV G J. Schutte secretaris GPV Gereformeerd Politiek Verbond. Postbus 439.3800 AK Amersfoort. Telefoon: 033-13546. De vergadering van topambtenaren waaruit het weekblad citeert, werd bezocht door de plaatsvervangend se cretaris-generaal. de directeurenge- neraal. enkele directeuren en advi seurs van de bewindslieden. De laat- sten waren zelf overigens niet aanwe zig. De conclusie van het rapport, dat werd besproken is. dat de verhouding tussen de beleidssectoren en de cen trale directie planning en coördinatie volkomen zoek lijkt. Deze centrale directie, die wordt geleid door dlrec teur Laansma. is onder minister Van Doorn opgezet om het proces van de centralisatie op poten te gaan zetten. Kwaad bloed Het bestaan van deze directie heeft elders op het departement kwaad bloed gezet, maar verder zou de macht van Laansma over de bewinds lieden heden ten dage de moeilijkhe den nog groter hebben gemaakt De vergadering waarover het hier gaat werd niet bijgewoond door de heer Laansma. Directeur-generaal Hotke zegt daar over in de notulen, dat het hem spijt en dat hij diens afwezigheid volstrekt onjuist acht. Laansma heeft echter laten weten, dat hij het ter bespre king voorliggende rapport onvol doende vindt om er over te praten ..Anderen menen dat de conclusies uit het rapport niet te bagatelliseren zijn." Hendriks, directeur-generaal van cul tureel werk en maatschappelijke dienstverlening, meent dat het aantal psychologische fouten, dat op CRM is gemaakt er de afgelopen drie jaar voor heeft gezorgd, dat de een na de ander is vertrokken. Een van de di recteuren klaagt er voorts over. dat ..bij het voeren van een beleid de verschillende directies worden opge jaagd in een steeds nauwer wordende fuik." Een ander meent dat „door de problemen ook in de ministerstaf veel energie verloren gaat dan fricties." Plaatsvervangend secretaris-gene raal Broekhuysen wijst volgens de notulen ..op het slecht functioneren van de bewindslieden". Algemener doet de vergadering haar beklag over andere departementen: „De eerste fundamentele fout ligt in de betrok kenheid van andere departementen ibij de decentralisatie red.) Bij de start van dit kabinet hebben alle an dere departementen zich terugge trokken van het decentralisatiestre- ven en nu wordt alleen CRM in het vuur gestuurd om de decentralisatie te redden Het gevolg is een slech tere motivatie en een moeilijke rela tie met andere departementen.' ..Een van de problemen is dat de bewindslieden, het kabinet en de Ka mer niet consequent zijn ten aanzien van de decentralisatie die ondui delijkheid heeft een verlammende werking." valt in de notulen te lezen. Volgens een woordvoerder van CRM is door deze pubilkatie de zaak „nog al overtrokken". Hij bekent dat een aantal mensen op CRM moeite heeft met het proces van de decentralisa tie. maar dat daarvoor politiek nu eenmaal is gekozen en dat het beleid ondanks strubbelingen voortgang maakt. Zuiver formeel is de heer Van Vliegen, secretaris-generaal van het departe ment. de belangrijkste man op CRM. Hij stelt in reactie op de onthullin gen: „Uiteraard ontstaan er spannin gen tussen te decentraliseren beleids velden en de centrale directie plan ning en coördinatie onder drs Laans ma. Maar de centrale directie plan ning heeft nu eenmaal opdracht de decentralisatie op gang te brengen en het valt slechts positief te beoordelen dat directeuren-generaal voor hun ei gen zaak staan. Het zijn dus natuur lijke spanningen, die in banen moe ten worden geleid. Daar zijn we druk mee bezig. Uit de botsingen van me ningen moet de waarheid ontsprin gen." aldus de secretaris-generaal. Burgemeester-af Drs. R. Zijlstra. burgemeester van het Friese Smallin- gerland, wenst geen verlenging van zijn ambtsperiode, die In 1981 af loopt De gemeenteraad en de minis ter van binnenlandse zaken zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. De belangrijkste overweging is geweest dat de huidige combinatie van func ties en verantwoordelijkheden zó zwaar zijn dat verlenging tot te grote risico's zou leiden. De heer Zijlstra is namelijk ook voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNV; daarvoor werkte hij bij de chris telijke Boeren- en Tuindersbond. Meer dan 25 jaar ervaring in de agra rische sector hebben bij de beslissing een belangrijke rol gespeeld. Bij de afwezigheid is de schaal doorgesla gen naar een werkkring die meer be stuurlijk-zakelijk dan bestuurlijk- ambtelijk van aard is. door Hans Goslinga DEN HAAG Gretig maar vol weemoed zal de Christelijk Historische Unie vandaag In het dorp Ede besluiten zichzelf op te heffen en samen met ARP en KVP op te gaan in het CDA. Daarmee wordt het einde ingeluid van een eigenaardige partij in de Nederlandse politiek. Die eigenaardigheid van de CHU begint al meteen in de naam. Het Is een unie, geen partij. Men denke niet ge ringschattend over dit ver schil. „De U van CHU is welis waar historisch verklaarbaar, maar er zit meer aan vast. Het woord partij drukt verdeeld heid uit, het woord unie, een heid." schreef onlangs CH-se- nator dr. De Vries in het Unie blad De CHU is er altijd op uit geweest eenheid van land en volk te bevorderen. Men deed dit op basis van bijbelse be ginselen en op een gemoede lijke. zo niet a-politieke ma nier. die schril afstak tegen de geharnaste stijl van de anti revolutionairen. In die zin stond „unie" ook voor de losse organisatie van de CHU. Het was meer een vriendenkring, een familie zelfs. Dr. A. Til an us, in het partijorgaan terugblikkend: „Wie op de algemene vergade ringen komt. zal nog de sterke familiesfeer proeven. Zo voel de men het ook. Men hoorde tot de CHU-familie Voor CHU en ARP geldt, dat na 77 Jaar de cirkel zich weer sluit. Jonkheer rpr. De Savor- nin Lohman stapte in 1903 na politieke en persoonlijke con flicten met Abraham Kuyper uit de ARP Hij richtte de vrij- antirevolutionairen op die in hetzelfde jaar fuseerden met de christelijk historische kie- zersbond. Vijf Jaar later voeg den zich hierbij de Friese christelijk-hlstorischen en werd de CHU opgericht. Tegenstellingen De tegenstellingen tussen Kuyper en Lohman hebben lang doorgewerkt in de ver houding tussen belde partij en. De ressentimenten daar van zijn tot op de dag van vandaag te vinden en komen spontaner naar boven dan het tradionele, maar gesloten an tipapisme ln de unie. Zo kan dr De Vries, schrij vend over de H van CHU, niet nalaten de ARP een prik te geven. „Een historische gees teshouding impliceert verder: bereidheid om te luisteren naar anderen, zich niet pre senteren als een stel stoere 'mannenbroeders' die het alle maal zo goed weten, voorzich tig zijn met het proclameren van opvattingen tot 'begin selen'." De unieganger is van een an der slag. Freule Wttewaal van Stoetwegen, herinneringen ophalend: „Ze leken allemaal op elkaar en overal trof je hetzelfde type mensen." Kenmerkend voor CH-men- sen is dat zij veelal Neder lands hervormd zijn, oranje gezind, op het platteland wo nen, en niet hard van stapel lopen. Een bedaagd volkje, ja renlang goed voor zo'n tien Kamerzetels. De laatste tien jaar heeft de CHU een meer politiek ge zicht gekregen. Zo werd tegen het kabinet-Den Uyl oppositie gevoerd op een wijze die de WD als grootste oppositie partij dikwijls in verlegenheid bracht. Ook de wekelijkse artikelen van de huidige politieke voor man. drs. Van Leijenhorst, in het Unieblad getuigen van de ze verandering, al worden zij nog verpakt in koppen als Dr. A. Tilanus ..mijmerend aan de voet van een cactusboom", „dromend bij mooi lenteweer" en „zo- merpotpourri". Conservatief Het gezicht dat de Unie ont wikkelde. vertoonde veel con servatieve trekken. Kon men van de CHU ln de jaren vijftig en zestig nog zeggen, zoals prof. Van Nlftrlk deed. dat zij geledingen vertegenwoordig de ..van het zwartste conser vatisme tot lichtrose". in de jaren zeventig kreeg het be houdende deel steeds meer de overhand en werd de linker vleugel weggedrukt. Opmerkelijk is. dat deze ont- Freule Wttewaal van Stoetwegen. wikkeling parallel liep met een neergang in de kiezer- saanhang. In de naoorlogse jaren trok de Unie steeds zo'n acht procent van de stemmen De verkiezingen van 1971 en 1972 gaven plotseling verlie zen te zien. Men duikelde via 6,3 naar 4,8 procent Net zo min als de KVP bleven dus de CHU de gevolgen van de deconfessionalisering be spaard Maar anders dan bij de katholieken vond bij de Unie de gedachten van één christen-democratische par tij. die het tij zou kunnen ke ren. niet gemakkelijk ingang. Integendeel, van de traditio nele stromingen kwam hierte gen heftig verzet Hetzelfde gebeurde in de ARP die er trouwens wel ln slaagde haar kiezersvolk vast te houden. Pas nadat het KVP-idee van een open. ook voor niet-chris- tenen toegankelijke CDA-par- tij werd losgelaten, nam de beduchtheid af en veranderde zelfs in enthousiasme Pro-CDA De CHU is de laatste jaren sterk pro-CDA geworden. Haar voorzitter, dr. Van Leeu wen, steekt prof. Steenkamp bijkans naar de kroon in geestdrift voor het nieuwe po litieke huis. De fusie lijkt ook een bittere noodzaak voor de Unie. Dr. Van Leeuwen spreekt in zijn partijblad dan wel van „een schitterend verleden" en ..een goede toekomst", het he den zal hem weinig aanieiding tot dergelijke vreugdedansen geven. De CHU lijdt aan bloedarmoe de. die tot uiting kwam door het onvermogen de afzwaai ende CH-bewindsiieden Noo- tebooxn en Scholten snel en soepel te vervangen. Op de post van de eerste moest men zelfs de vervanging aan de KVP overlaten. Even verklaarbaar als de wee moedigheid is dus vandaag in Ede de gretigheid om naar het CDA over te stappen. Men verlaat immers een mooi en dierbaar, maar zinkend schip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3