Weer fouten toegegeven bij bouw van badplaats Rondrit Van Agt door oude Haagse wijken afgelast Delft met gat in begrotir door fikse tegenvallers - Haags college wil snel verder in Scheveningen KORT Protesten tegen opheffing buslijn Den Haag- Amsterdam Jaar cel geëist voor steekpartij Heerjansdam groeit dicht NABEZORGING VAN OE KRANT Leiden trekt meer rijkssubsidie aan voor bedrijven in oude wijken DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voorzichtig hebben burgemeester en wethouders van Den Haag weer een paar fouten toegegeven die zijn gemaakt bij het begeleiden van de projectontwikkelaar die Scheveningen-badplaats moet opbouwen. Het college blijft een gelsoten front vormen: er wordt geen beschuldigende vinger uitgestoken naar één van de wethouders. Toegegeven wordt zelfs dat nooit duidelijk is afgesproken wie van de wethouders het bouwproces goed in de gaten moest houden. Er moet snel een eind komen aan de bestuurlijke Impasse waarin gemeen teraad. college en projectontwikke- laar Bredero (deel uitmakend van het bouwconsortlum) zich bevinden, me nen b. en w. Het is niet veroorloofd de planvoorbereiding voor de afbouw van de badplaats nog langer te laten stagneren. Snel zal de raad zich moe ten buigen over nieuwe bebouwings- voors tellen. Een en ander staat te lezen in een college-advies dat maandagavond in de gemeenteraad ter discussie zal staan. In dit raadsdebat komt ook het onderzoek aan de orde dat twee wethouders samen met enkele top ambtenaren hebben ingesteld naar de beschuldiging dat het bouwproces de afgelopen jaren niet goed genoeg is gecontroleerd. Met name de PvdA-fractie is met berekeningen op tafel gekomen waar uit blijkt dat de projectontwikkelaar zich op een paar punten niet precies aan de letter van de gemaakte afspra ken met de gemeente heeft ge houden. Het bouwconsortlum heeft zodanig geschoven met kantoren, winkels en woningen dat een lijstje met bouw massa's, dat werd gekoppeld aan een pakket richtlijnen uit 1973 en een bouwcontract uit 1978, niet meer klopt. Het college en de projectont wikkelaar verdedigen zich door te stellen dat het bewuste lijstje met types gebouwen en bouwmassa's slechts bedoeld was als een grove „Indicatie". De plannen voor Scheve ningen zouden namelijk aangepast moeten kunnen worden aan verande ringen in de economische situatie. Het college geeft wel ronduit toe dat de gemeenteraad van deze flexibele aanpak niet voldoende op de hoogte is gebracht. Fractieleider Van Otter- loo houdt, los van zijn kritiek op de ORGELCONCERT Hubert Schoonbroodt, leraar orgelmuziek aan het Conservatorium van het Bel gische Luik. concerteert vanavond in de Oude Kerk van Rijswijk. Hij speelt werken van Chaumont, Babou, Boêly en Wesley. Aanvang: 20.15 uur. OPENINGSCONCERT De Franse dirigent Alain Lombard leidt de eerste concerten van het Residen tie Orkest in het nieuwe seizoen, van avond en vrijdagavond in het Con gresgebouw in Den Haag. Met solisti sche medewerking van de Ameri kaanse pianist Malcolm Frager speelt het orkest beide avonden de 3e Leo- nore Ouverture en het le pianocon cert van Beethoven en het concert voor orkest van Bartok. Aanvang bei de avonden: 20 uur. KLEDINGBEURS De winter- kledingbeurs van de Bijna-Nieuw- Winkel, in de Voorburgse Konings- kerk, begint vandaag. De opbrengst van de oude kleren komt ten goede aanliefdadige doelen. Openingstij den: 10-12 uur, 13.30-17 uur en 19-21 uur. ORGELCONCERT II Werken van Bach, Guilmant, HSndel en Men delssohn staan op het programma van een concert, dat de organist Klaas Jan Mulder donderdagavond geeft in de Oude Kerk van Scheve ningen. Aanvang: 20 uur. ORGELCONCERT III De Leid- se organist Joop Brons geeft van- I avond een concert op het orgel van de Sint Agathakerk in Llsse. Hij speelt werken van onder meer Böhm. Brahms en Langlais. Aanvang: 20.15 uur. CONCERT Het Viotta Ensem ble onder leiding van Wim Breden- horst geeft vanavond een concert in de Haagse Pauluskerk aan de Sijzen- laan. Het programma vermeldt wer ken van Vivaldi, Elgar, Grieg en Ri vier. Aanvang. 20.30 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De stichting Rover (Reizigers Openbaar Vervoer) heeft fel geprotesteerd tegen het voorne men van de NS en de streekvervoer maatschappij NZH om met ingang van mei '81, wanneer de Schiphollijn is voltooid, de buslijn tussen Amster dam en Den Haag (busijn 89) op te heffen. Volgens Rover zullen erg veel men sen, die langs de route van lijn 89 wonen, weer in het woon-werkverkeer van de auto gebruik gaan maken wanneer de lijn wordt opgeheven. Lijn 89 bedient veel woon- en werkge bieden in Den Haag en Amsterdam. Rover vindt dat lijn 89 en de ichlp- hollijn, die ongeveer dezelfde route volgt, naast eikeaar kunnen blijven bestaan, maar de NS en de NZH zijn van mening dat de meeste reizigers van lijn 89 zonder bezwaar van de spoorwegverbinding gebruik kunnen gaan maken. Om de reizigers uit Oegstgeest en Wassenaar, die met bus 89 naar en van Den Haag reizen, niet te duperen, wil de NZH na de ingebruikneming 'van de Schiphollijn een nieuwe lijn 89 instellen. Die zal van Den Haag (Sa- vornin Lohmanlaan) langs de huidige route van lijn 89 naar Oegstgeest (Irislaan) lopen. Zodra de brug in het verlengde van de Irislaan klaar is, wil de NZH de lijn doortrekken naar de nieuwbouwwijk Haaswij k. In de spitsuren zal de bus bovendien door rijden naar Sassenhelm en Llsse. manier waarop met deze bouwmassa- lijst is omgesprongen, staande dat het consortium ook het bestaande globale bestemmingsplan op ver schillende punten aan de laars lapt. In de laatste plannen voor afbouw van de badplaats, die in juli in een stormachtige vergadering werden af gekeurd door de gemeenteraad, was een tendens te zien naar de bouw van grote aantallen kantoren. Het college is het met het consortium eens dat er snel informatieve ge sprekken moeten komen tussen de projectontwikkelaar en de gemeente bestuurders. Hiermee zouden, zo is het college het met het consortium eens, flink wat „misverstanden" uit de wereld geholpen kunnen worden. Het Consortium Scheveningen B V wordt geen enkele fout verweten maar betiteld als „een in alle opzich ten integere contractpartner". Van een onzer verslaggevers N& beWOnerSpfOteSten DEN HAAG De rondrit door de oude Haagse wijken, die premier Van Agt vandaag tijdens zijn officiële bezoek aan Den Haag zou maken, gaat niet door. Daarmee is het bezoek, dat in het teken van de stadsvernieuwingsproble- matiek zou staan, sterk gede valueerd. Het besluit om geen bezoek aan de oude wijken te brengen Is genomen, na de weigering van de bewonersor ganisaties om de premier te ontvangen. Na een aanvankelijke toezegzins be sloten de ln het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing verzamelde bewo nersgroeperingen niet mee te werken aan het bezoek van Van Agt Voorzit ter Kwant van het S.O.S. Is verbaasd dat het bezoek van de minister-presi dent desondanks doorgang vindt. Kwant: „Het Is gelukkig doorgedron gen dat de akUegroepen hem niet willen hebben, maar zonder een be zoek aan de wijken wordt het hele bezoek natuurlijk zinloos." Het S.O.S. heeft niet aangedrongen op afgelasting van het bezoek. „We wilden het niet op de persoon Van Agt spelen. Voor je het weet dring Je hem in een underdogpositie en trekt hij er nog profijt van. Het gaat ons ook niet om de persoon Van Agt, al vinden we zijn beleid niet te prui men," aldus Kwant, die nog eens uit legt waarom de premier niet welkom la. „Er valt voor ons met Van Agt geen zaken te doen. hij is niet in de positie om concrete toezeggingen te doen. En als jc geen zaken kan doen, kan je het tegenover de bewoners niet ver kopen aan de show van de man mee te werken." Want naar de mening van de bewo nersgroeperingen is het hele bezoek niet meer dan een toneelstuk opgezet door het gemeentebestuur, dat voor de buitenwereld wil verdoezelen dat het eigen beleid faalt. Van Agt zou als middelpunt van de show graag bereid zijn een verkiezingsstuntje uit te halen. Op 13 augustus beslo; bewonersorganisaties uit di derswijk, Transvaal en Laakk na ook uit de btlurten beg hebben dat Van Agt een gr( had op een ontvangst met en rotte eieren, unaniem hu werking aan het bezoek op te Het S.O.S. ziet meer heil in zoek van de vaste kamercoi voor volkshuisvesting, die j druk zou kunnen uitoefenen. Jammer Een woordvoerder van de ge noemde het „erg jammer" da woners Van Agt niet willen gen. „Er gaat natuurlijk een d verloren. Nu zal de premier tend door het gemeentebest» de stadsvernieuwingsprobl worden ingelicht." Dat gebeurt dan vanmiddag een bijeenkomst op het s; waarbij nog meer gemeentel! blemen aan de orde zullen 's Morgens zal de premier geinformeerd over de probl van de culturele minderhedt Haagse samenleving. Hij bez< het Surinaamse ontmoeting» aan de Jan Hendrikstraat en Gunningschool aan de gracht. Van onze rechtbankverslaggever ROTTERDAM De officier van jus titie. mr. L. Jansen, heeft gisteren bij de Rotterdamse rechtbank een ge vangenisstraf van een Jaar met voor waardelijke TBR geëist tegen de 26- Jarlge Duitser Karl Heinz M. De man wordt ervan beschuldigd op 28 maart twee mannen in Rotterdam opzette lijk te hebben neergestoken. In een bar kreeg de Duitser ruzie met de twee mannen. Hoewel de onenig heid al was bijgelegd, werd M. bulten de bar aangevallen door een van de mannen. Daarbij stak M. zijn belager met een stiletto ln de rug. Ook de andere man. die Inmiddels te hulD was geschoten, werd neergestoken. De officier van Justitie wees in zijn requisitoir op het feit dat de verdach te enkele dagen voor de steekpartij al twee mensen met een stiletto had gestoken. Het psychiatrisch rapport kenmerkt de verdachte als een zeer bang mens. HIJ werd een angstbijter- tje genoemd. De raadsman, R. de Jong, vond dat er sprake was van noodweer en vroeg om onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. HEERJANSDAM De gemeente Heerjansdam dreigt hier en daar dicht te groeien. Het gemeentebe stuur heeft daarom een „terugsnoei- bepaling" ingevoerd. Beplanting die gevaar oplevert voor voetgangers of ander verkeer dient voor 1 oktober van dit jaar gesnoeid te zijn. Beplan ting op straathoeken mag volgens de bepalingen maximaal één meter hoog zijn. Ook het overhangen over trot toir, rijweg of brandgang is verboden. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Al» u voor 12 uur bolt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd. in DEN HAAG, VOORBURG en RU8WUK, kunt u bellen nummer 070-469445. in DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070- 469445 Voor LEIDEN nummer 070-469445 I Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wethouder mevrouw Fa se (economische zaken) wil in Leiden binnen drie maanden een nieuwe ver ordening inzake financiële steun aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebie den invoeren, die een erg beperkte oude steunregeling moet vervangen. Met de nieuwe verordening kan de gemeente bij het rijk aankloppen voor subsidies om de voortzetting van een bedrijf in een sanerlngswijk mogelijk te maken, dat wel het be drijf te kunnen verplaatsen of te be ëindigen. De verordening is geba seerd op een landelijk steunregeling, die per 1 december wordt ingesteld. De gemeente Lelden is één van de eerste gemeenten in Nederland, die met de opstelling van een verorde ning op de nieuwe landelijke steunre geling heeft gereageerd. De nieuwe verordening moet in november door de gemeenteraad zijn goedgekeurd, omdat anders voor dit jaar geen rijks- steun meer is te verwachten. Vroeger kon alleen rljkssteun voor bedrijven in oude wijken worden ver kregen. wanneer deze stadsdelen offi cieel in het kader van de Interim Saldo Regeling tot stadsvernieu wingsgebied waren aangewezen. De nieuwe verordening kan door de ge meenteraad in principe voor elke ou de wijk van toepassing worden ver klaard. Verkoop slachthuis biedt geen soelaas Delft dacht het berrotlngstekort simpel te dichten met de verkoop van het slachthuis. Het bleek slechts een i op een Kloetende plaat. Van een onzer verslaggevers DLEFT Flinke tegenvallers en een niet zo hoog verwachte vermindering van de rijks ge uit het gemeentefonds hebben de begroting van Delft een tekort van bijna vier i gulden veroorzaakt. Hierbij valt de opbrengst van de verkoop van het slachthuis, waan geraamde gat gedicht had geweest, in het niet. De nood la hoog op het stadhuis van Delft. De meerjarenbegroting gaf een keurig evenwicht weer. Het slacht huis zou worden verkocht en de ge meentebalans naar aller waarschijn lijkheid in evenwicht brengen. Een weinig structurele oplossing maar Delft zou in ieder geval voor een jaar gered zijn. De bezuinigingsmaatregelen van de regering troffen Delft zwaarder dan de stadsbestuurders verondersteld hadden. Dat leverde een onvoorziene tekort op van bijna 1.4 miljoen gul den. Daarnaast kreeg Delft te maken met een aantal misrekeningen die nu pas na jaren merkbaar worden. Het betreft voornamelijk projecten die aanvankelijk met overheidssteun zijn gestart. Treffende voorbeelden zijn het exploitatie tekort van zwem bad Kerkpolder, de aanleg van kabel televisie en de Delftse Hout. Tanthof Helemaal fors buiten de waard gere kend heeft het college van burge meester en wethouders bij de post voor de dienst Openbare werken. Het niet geraamde bedrag van 1,35 mil joen wordt voornamelijk veroorzaakt door de bouw van de nieuwe wijk Tanthof. De toename van de hoeveel heid huisvuil en de uitbreiding van het aantal faciliteiten die nodig zijn bij de realisering van een nieuwbouw wijk blijken achteraf een financieel aanzienlijk hoger uit te pakl Daarbij komt dan nog dat energiebesparing de opbrei het gasbedrijf een kwart mi genvalt, en de sociale dienst meer nodig heeft. Tegenover al deze niet va lastposten staan slechts a meevallers, die tezamen rul ton bedragen. Om het gat te heeft het college voorafgaat de begrotingsbehandeling in een aantal maatregelen in p« Koepoortbrug zal voorlopig nü allseerd worden, de onroere belasting gaat met 1 procea omhoog en het huisvuil tari aanmerkelijk omhoog. DEN HAAG Zodra de apparatuur leenbaar is, gaat Den Haag een proef nemen met afsluitbare rijwielstandaards. Het zijn fietsenrekken die het best te vergelijken zijn met de afsluitsystemen die in wintersportcentra wel voorradig zijn voor het veilig wegzetten van ski's. Dergelijke fietsklemmen worden al gebruikt op de Rotterdamse Coolsingel. Voor de somma van twee kwartjes kan de fietsenstandaard met een sleutel worden afgesloten. Het probleem in Rotterdam is, dat de sleutels met de regelmaat van de klok -worden meegenomen. Gezocht wordt dan ook naar een slotsysteem met cijfercombinaties. De afsluitbare fietsklemmen zullen in Den Haag bij wijze van proef in de Grote Marktstraat worden geplaatst. Nieuwsgaring Voorafgegaan door een nette hostess beklommen vier keurige personen afgelopen maandag de trappen van het luXe leegstaande flatgebouw aan het Seinpostduin in Scheveningen. In hun kielzog volgde een heer met een bandrecorder. In de modelflat maakte het keurige viertal de nette hostess duidelijk dat zij niet van zins waren de modelflat te bezlchten maar te bezetten. Wat bleek een actie van de Socialistiese Partij te zijn uit protest tegen de „uitverkoop" die de gemeente ln Scheveningen houdt ten gunste van betonkolossenbouwer Bredero. De hostess vertrok teleurgesteld. Kwam er 'ns iemand kijken naar een peperdure flat, bleken het actievoerders te zijn. De nette hostess Af en de vier keurige personen gepromoveerd tot bezetters. De man met de bandrecorder drukte de pauzeknop in. Het eerste deel zat erop voor Bert Bakker, verslaggever van het KRO-radioprogramma „Echo". Een uur later gleed de tape weer langs de opnamekop. Om het overleg tussen de bezetters en de buitengesloten politieagenten op te nemen. Duidelijk registreerde het apparaat dat de actievoerders riepen dat zij op korte termijn de bezetting zouden beëindigen Zo mogelijk nog duidelijker legde de band de doffe dreun van het binnendringen van de Haagse politie vast. Wat de vier bezetters betreft was het simpel, die moesten mee Maar wat te doen met die man met de bandrecorder. „Bert Bakker, KRO- radio", stelde hij zich. zijn papleren tonend, voor. Voor een binnengevallen agent was het probleem al uit de wereld: Die man doet zijn werk, is geen bezetter, kan dus gewoon weggaan. Zijn superieur dacht er anders over: Die man staat hier. is bezetter, moet dus mee. „Iedereen kan wel een bandrecorder omsnoeren," was het commentaar van een politiewoordvoerder later. Zo verdween verslaggever Bert Bakker naar het politiebureau aan de Duinstraat. Onverwacht werd zijn reportage uitgebreid tot ln het 8chevenlngse politiebolwerk Vier uur later werd de radioverslaggever, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt, vrijgelaten. De KRO had nog opgebeld naar de Duinstraat om te zeggen dat Bakker inderdaad door hen naar de Seinpostduinflat was gestuurd. Maakte geen enkele Indruk. Dachten zeker: „Iedereen kan wel opbellen en namens de KRO spreken." Bakker kwam zo met de schrik vrij. Zit nog te piekeren wat te doen. Een aanklacht indienen omdat hij is aangetast in zijn grondrecht als Journalist (de vrije nieuwsgaring), of de zaak maar als een incident te beschouwen. L.C. Bordeel De agenda van de Haagse Welstandscommissie, het uitverkoren clubje architecten dat alle bouw- en verbouwplannen in Den Haag eerst kritisch bekijkt, toont een grote verscheidenheid aan projecten. De bouw van een kantoorgebouw of woonflat, het wijzigen van een gevel of de plaatsing van een pergola op een dakterras: over al deze zaken velt de commissie een zogenaamd ethisch oordeel het ontwerp moet in samenhang met de omgeving zijn. In de ruime diversiteit van voorgestelde verbouwingen viel onlangs echter toch het ontwerp op. dat als nummer 11 op de agenda prijkte: „De bouw van een bordeel aan de Doubletstraat, hoek Looijerstraat". Het opvallende school niet zozeer ln het feit dat in Onder redactie van Chris Bruijniua Bijdrage: Louis Cornelisse de Doubletstraat een dergelijke nering gepland was (het ontwerp passeerde de Welstandscommissie moeiteloos, de samenhang met de omgeving was perfect), als wel in de gebruikte terminologie. Het duidelijk omschrijven van iets in ambtelijke stukken doet al vreemd aan. Als dan bovendien ronduit wordt toegegeven dat het om een „bordeel" gaat (wat nog een illegaal sfeertje oproept), knippert de lezer even met de ogen. Secretaris Van Staveren van de Welstandscommissie is de eerste om toe te geven dat „bordeel" geen officiële term is en als zodanig eigenlijk niet in een gemeentelijk stuk thuis hoort. „De rariteit is dat het woord bij ons eigenlijk niet bestaat, maar ik heb het toch gebruikt om niet schijnheilig te zijn. Vroeger werden bordelen wel eens bij onze commissie geïntroduceerd als „magazijn". Dat slaat natuurlijk nergens op. Mochten er aanmerkingen komen op de door hem gebruikte aanduiding, dan schakelt de secretaris maar weer over op het woord „bedrijfsruimte", dat door hem in het verleden enkele keren voor een sexhuis is gebruikt. Hoewel die omschrijving de lading natuurlijk wel dekt, deed hij dat toch met een lichte tegenzin. De ons door een raadslid verstrekte informatie, dat in ambtelijke stukken voor een bordeel ooit de omschrijving „pakhuis voor fijne vleeswaren" is gebruikt, wordt door Van Staveren voor onmogelijk gehouden. „Daar zou ik me tot het uiterste tegen verzetten," zegt hij geschokt. Proef Voor wie het nog niet was opgevallen: de dikke reclamezuilen zijn bijna verdwenen uit het Haagse stadsbeeld. Iedereen wist wel dat in het binnenste van zo'n vertrouwde kolos een schakelkast van het Gemeentelijk Energie Bedrijf moest zitten, maar de affiches op de buitenzijde vervaagden dit besef. De immer dikker worden laag papier kon echter niet voorkomen dat het ijzer van de vooroorlogse kolossen langzaam maar zeker door roest werd aangevreten en jaren geleden reeds ging het GEB over tot de plaatsing van transformatorhuisjes. Ruim 500 van deze voor een efficiënte stroomaanvoer noodzakelijke bouwsels staan inmiddels verspreid over Den Haag. Van beton, staal of kunststof. Met GEB probeert ze zoveel mogelijk te camoufleren, maar op veel plaatsen is dat onbegonnen werk. Zo ook op de Apeldoornselaan. In overleg met de gemeente besloot men uiteindelijk de Haagse kunstenaar Rob van Essen de opdracht te geven om daar het vierkante huisje bij wijze vanp van een kunstzinnig jasje te voorzien Een frisse, wat surrealistische, maar aansprel beschildering was het resultaf Zijn nu binnenkort nog enkele honderden transformatorhuls, aan de beurt voor een artlstie! behandeling, die het aanzien* Den Haag aanzienlijk zou opfleuren? Nee, dat zit er niet in. Het GEB er zeker een jaar overheen late gaan om te zien of het huisje a Apeldoornselaan niet het doel van vandalen wordt. Het kost energiebedrijf toch al honderdduizend gulden per Jt ziji) transformatorhuisjes schf houden en als dan ook nog dm beschilderingen besmeurd w« Trouwens A. W. Kuyken. chef de afdeling kabelnet en transformatorstations van hei GEB, blijkt niet zo gescharme van de eerste beschildering. ,J willen zoeken naar een vorm e kleur dat je de huisjes min of B onzichtbaar maakt," zegt hij. beschildering op de Apeldoornselaan zou ik niet in tuin willen hebben."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6