Concurrentiepositie beter Kabinet komt illegalen niet verder tegemoet Kerncentrales, vuile lucht en kaalslag Hoe wapen je een kind tegen geweld op tv? Acties tegen bezuiniging uitkering voor WAO'ers planbureau: stijging werkloosheid zet door Prijsstijging wordt 7 procent Demonstraties en discussie Christelijke bond schort overleg d< iesheuvel: geen Uitstel conferentie Sper de Antillen Politie bespiedt gedrag autorijders vanuit de lucht Veerboot ook vandaag nog aan ketting Aardgas Wetenschappelijke Raad schetst mogelijke toekomst Rita )NDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND H S TROUW/KWARTET 3 lau d onze sociaal-economische redactie IN HAAG De concurrentiepositie van Nederlandse bedrijven is dit jaar beter geworden. eei >ch zal de werkloosheid blijven stijgen tot 300.000 aan het eind van 1980. Directeur Van den ld van het Centraal Plan Bureau sprak deze verwachting gisteren uit in een bespreking het tv-scherm. Dat is ongeveer de zoek van het onderwijs (svo). die het r ssen enkele ministers en Kamercommissies helft van het aantal uren dat het ^nd vooronderaoek van het Leidse een doorbrengt in de schoolbanken. Sa- trum subsidieert. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In hoeverre kan de school kinderen beïn vloeden om zich te wapenen tegen gewelddadige films op de televisie? Deze vraag staat centraal in een vooronder zoek dat wordt uitgevoerd door medewerkers van het Leids interdisciplinair cen trum voor onderwijsresearch (Licor). Het onderzoek haakt in op Ameri kaanse studies die hebben aange toond dat sommige kinderen agres sieve en gewelddadigde handelingen die op de beeldbuis verschijnen, over nemen. Volgens Amerikaanse onder zoekers zit een kind in de lagere- schoolperiode drieduizend uur voor telliet-televisie zal het aantal kijku- ren nog verder doen stijgen. Daarom wordt de vraag des te klem mender hoe kinderen weerbaar kun nen worden gemaakt tegen tv-ge- weld, meent de Stichting voor onder- Volgens de SVO kan worden gepoogd kinderen bewuster en kritischer naar geweldprogramma's op tv te laten kijken Zo'n instelling zou volgens de stichting bij voorbeeld via een experi menteel onderwijsprogramma op de lagere scholen kunnen worden bijge bracht. Het vooronderzoek zal gaan over de vraag hoe de school zo doel stijging van de loonkosten blijft plgigens de nieuwe ramingen dit jaar Zich Nederland vijf procent achter bij in het buitenland. De export imt dan ook toe. Overigens groeit lien import nog wat sneller, zodat de idelsbalans met het buitenland er niet beter op wordt. De loonkos- in Duitsland zijn echter vanaf 3 aanmerkelijk achtergebleven bij in ons land. cijfe van 300.000 werklozen be lt het feitelijke aantal werklozen, zonder correctie voor het ongun- e winterseizoen. Eind vorig jaar jroeg dit ongecorrigeerde cijfer COO. en op dit moment is het ire%o PvdA-Kamerlid Kombrink vond lijn de is om de ec°nomische pijvigheid te stimuleren en niet prde bestrijding van inflatie voor s te laten gaan in het economi- e beleid Ook Frankrijk, West- tsland en Japan hebben al beslo- meer nadruk te leggen op stimu- ng van de bedrijvigheid. Minister Aardenne (economische zaken) hier echter nog niet veel oren |Q ir. Wel komt zijns inziens de bouw Bijuixnerking voor geldinjecties van overheid. Algemene stimulering iechter „weglekken" naar het bui als wel de import toeneemt ar Nederlandse bedrijven minder •n te profiteren van de stimulans. Aardenne wees erop dat de OE- - samenwerking van 24 westerse lustriestaten de lijn van bestrij- Nfl van inflatie van 24 westerse in- Iriestaten de lijn van bestrij- van inflatie als eerste vereiste niet heeft losgelaten. Daarin t mee dat de inflatie toch al zal en aanwakkeren wanneer de i) banden hun extra dollars van de ijtepprijsstijgingen sinds eind vorig geleidelijk in roulatie brengen. ell lurder vinden voor staatsleningen. De jong ste lening is voor ongeveer de helft afgenomen door buitenlanders. Extra lasten Aan de andere kant veroorzaakt de hoge rente ook extra lasten voor de schatkist. Een rentestijging van een procent zou de uitgaven met ander half miljard gulden vergroten. Een extra algemene loonstijging van driekwart procent heeft trouwens een zelfde effect. Volgens Van den Beid zal de hoge rente dit najaar de investeringen van bedrijven verder onder druk zetten, vooral de (woning)bouw. Het planbu reau raamt voor het hele jaar 1980 nu een daling van de investeringen met twee procent. Wat er wordt geïnves teerd, is naar de indruk van Van den Beid voor de helft vervanging van verouderde kapitaalgoederen, en voor de andere helft gericht op ratio nalisatie matig mogelijk invloed hierop kan uitoefenen Aangezien opvoeders zich de meeste zorgen lijken te maken over het zoge heten gespeelde geweld (tv-films». willen de onderzoekers zich hiertoe beperken Zij onderscheiden overi gens nog een andere vorm van geweld op tv. die naar voren komt in beelden van actualiteiten- en nieuwspro gramma's De onderzoekers van het Leidse cen trum van onderwijsresearch willen onder meer weten welke werkelijk heidswaarde kinderen van verschil lende leeftijden toekennen aan tv- programma's met gespeeld gewéld Ook willen ze nagaan in hoeverre het probleem via de ouders in plaats van de school kan worden aange pakt. Het onderzoek zal zestien maanden duren en er is 203.062 gulden subsidie voor uitgetrokken de ministers heeft de concur- isitie van Nederland globaal :en niet geleden van de voort- sluipende waardestijging van len in het internationale geld- Het Nederlanse produkt daardoor voortdurend duurder iet buitenland, en het buiten- produkt wordt in Nederland »per. Dit negatieve effect blijkt praktijk echter goedgemaakt igere algemene inflatie als ge- van relatief goedkoper worden ivoergoederen. Minder inflatie inde daardoor ook minder scompensatie in de lonen, en dus pre stijging van loonkosten. nmin als in kunstmatige waarde- M laging van de gulden zag minister der Stee (financiën) enig heil in -J>epeling van het monetaire be- De rente zou dan wel tijdelijk ;n dalen, maar als vervolgens de va kapitaal toeneemt, zal dat stijging van rente toch weer in gemaakt moeten worden, ien is het door de huidige ho- rente gemakkelijker klanten te Konsumenten Kon takt: DEN HAAG (ANP) De prijs stijging zal, aldus Konsumen ten Kontakt, dit jaar nog meer stijgen dan minister Van Aar denne (Economische Zaken) de Tweede Kamer heeft laten we ten. Het zal geen 6,5 procent zijn, maar zeven procent. Oor spronkelijk was zes procent geraamd. Konsumenten Kontakt vindt dat deze tegenvallers niet voor het grootste deel, zoals Van Aardenne zegt, te wijten zijn aan buitenlandse invloeden. Deze consumentenorganisatie is van mening dat het „slappe prijsbeleid" van de bewinds man vooral de oorzaak is. Als voorbeeld van prijsstljgin- gen die vooral de laatste maanden doorzetten wijst KK op het „paniekvoetbal" rond de minimumprijs voor melk. „Bij protesten van handel en industrie gaat de minister me teen door de knieën". Ook zijn plannen om de horeca voor het komende jaar 4,8 pet prijsver hoging toe te staan wijst op een falend beleid, meent KK. Daar komt nog bij, dat over treders van prijsbeschikkin- gen nauwelijks worden ver volgd. Hét hele beleid is, aldus een „papieren tijger" ge worden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op verschillende plaatsen in ons land is gisteren actie gevoerd tegen bezuinigingen op uitkeringen aan arbeidsongeschikten. In Groningen is het bureau van de gemeenschappelijke medische dienst (GMD), uitvoeringsor gaan van de wet arbeidsongeschiktheid, bezet door de WAO- belangen vereniging Noord Nederland. In Amsterdam hielden ongeveer dertig leden van het plaatselijke WAO-comité een demonstratie. In beide steden, alsmede in Winschoten, gingen actievoerders in discussie met medewerkers van de medische dienst. In Den Haag gal staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) gisteren een toelichting op de omstreden plannen van het kabinet. De Graaf hield de Kamercommissie voor sociale zaken voor, dat het de bedoeling is meer gedeeltelijk arbeidsongeschikten aan werk te helpen. De gemeenschappe rnpf minmtPr OU lijke medische dienst moet deze man- 11 lCL ur nen en vrouwen gedurende een half jaar tot een jaar begeleiden bij het Van onze Haagse redactie Enkele organisaties, waaronder de FNV, het CNV en de Raad van Kerken, hebben gisteren op het ministerie van justitie gesproken over de illegale werknemers. Staande minister Albeda (rechts) in gesprek met Lino Calle, die bij de FNV de belangen van de buitenlanders behartigt. Achter de tafel minister De Ruiter en staatssecretaris Haars. een onzer verslaggevers N HAAG De voorzitter van de ninkrijkswerkgroep, mr. B. W Kheuvel. zou het onverstandig vin- de voor eind dit jaar of begin end jaar georganiseerde rondeta- inferentie over de toekomst van Antillen uit te stellen. Uit de Antil- waren daartoe stemmen ge- zei dit gisteren in Den Haag bij de "intatie van het rapport van de ip „Naar nieuwe vormen van nwerking" Nederlandse leden stellen in het dat Nederland het recht mee te beslissen over de verhou- tot die eilanden, die een atsrechtelijke band met ons land 'in behouden. de eilanden geeft Curasao de ceur aan een bondsstaat van de de leden van Aruba willen onaf- ilijkheid maar dan met een "«t samenwerkingsverband op vol- 'nrechtelijke basis met de andere •anden en een soort gemenebestre- met Nederland. Bonaire wil een roenwei kingsverband met de ande eilanden, maar als dat niet lukt "jft het liever bij Nederland. De 'venwindse eilanden St. Maarten, Eustatius en Saba geven de voor- fut aan het behouden van de staats- chtelijke banden met Nederland. ms de duur van de noodzakelijke --jangsperiode, de werkgroep be- *lt een periode van tien jaar aan, ^üter evaluerende rondetafelcon- fenfles gehouden worden. Mocht de menwerking tussen de eilanden ar> de Antillen niet op de overeenge- »men wijze verlopen dan zal Aruba, oniik makend van het zelfbeschik- ■Jljsrecht. uit het samenwerkings- -and treden en op bilaterale wijze «Nederland over de onafhanke- JKneid van Aruba onderhandelingen e8mnen. LELYSTAD (ANP) De poliitie houdt het verkeer op de Oostvaar- dersdijk vanaf gisteren scherper dan voorheen in de gaten. Daarbij wordt onder meer gebruik gemaakt van he likopters en kleine vliegtuigen, aldus het gemeentelijk bureau voorlichting van Lelystad. Volgens het bureau is de reden voor het verscherpte toe zicht het rijgedrag van een aantal weggebruikers. Proefvluchten tijdens spitsuren boven de dijk, een twee- strooksweg tussen Lelystad en de Hollandse Brug bij Muiderberg. le verde een zodanig groot aantal ver- keersmisdragingen op. dat besloten werd om de politiesurveillance te ver- scheipen en op gezette tijden ook vanuit de lucht toezicht te gaan hou den. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering is niet van plan een overgangs maatregel te treffen voor een aantal illegaal in Nederland verblijvende buitenlanders. De ministers Albeda (sociale zaken) en De Ruiter (justitie) en staatssecretaris Haars (justitie) hebben elke verdere vorm van „regularisatie" af gewezen. De bewindslieden lieten dit gisteren weten in een gesprek met vertegen woordigers van de raad van kerken, de vakcentrales CNV en FNV en het Landelijk aktiekomitee Wet arbeid buitenlandse werknemers. Deze orga nisaties hadden via een gezamenlijke delegatie aangedrongen op een over gangsregeling, die recht zou doen aan de slachtoffers van de per 1 november vorig jaar ingevoerde wet arbeid bui tenlandse werknemers. Volgens de vertegenwoordigers van de regering zou elke verdere vorm van regularisatie van buitenlanders een nieuwe toevloed van illegalen naar Nederland teweegbrengen. Het totale vervolgingsbelèid van illegale buitenlanders zou ongeloofwaardig worden, aldus de bewindslieden. Bo vendien zou de druk op de werkge vers om de arbeidsomstandigheden te verbeteren en zo Nederlanders te bewegen om het werk uit te voeren dat nu door illegalen wordt gedaan afnemen, als er een steeds groter aan tal buitenlandse arbeidskrachten zou komen. Volgens Cees Commandeur van de FNV ontbreekt die druk op werkge vers nu al, omdat voor het in dienst hebbne van illegale buitenlanders slechts lichte straffen worden uitge deeld. Commandeur concludeerde gisteren na het gesprek dat Den Haag „maar blijft aanmodderen" en dat er geen sprake van een duidelijk beleid is om de illegale arbeid aan te pakken. nog geen werk gevonden zou zijn. zou definitieve uitwijzing moeten volgen. Volgens Commandeur hebben veel illegalen vuil en onaangenaam werk gedaan. Zij kunnen niet zomaar ineens aan de kant gezet worden, meent hij. Aan een nieuwe regularisa tie zitten ook wel nadelige kanten, maar om humanitaire redenen moet het toch gebeuren, aldus Comman deur vinden van een passende baan. Wordt zo'n baan niet gevonden, dan kan de uitkering van de betrokkenen na een herkeuring verlaagd worden, en wel naar de mate van ongeschikt heid. De Graaf vindt die maatregel gerechtvaardigd, omdat de medische dienst volop hulp biedt bij het zoeken naar werk, en omdat de regering het de werkgevers moeilijker zal maken om minder validen te ontslaan De protesterende WAO-ers in Am sterdam lieten zich daarover zeer sceptisch uit: „het is voor gezonde mensen al moeilijk werk te vinden, laat staan voor deze categorie". Een woordvoerder van de gemeentelijke medische dienst (GMD) zei dat zijn instelling de kabinetsplannen kri tisch zal volgen. „Wij kunnen in deze zaak geen politieke stellingname naar voren brengen, want we zijn een uitvoerend orgaan. We zullen de voor gestelde maatregelen beoordelen op uitvoerbaarheid en werkbaarheid", aldus de woordvoerder Verdrietig Plan De delegatie van de vakbonden, de raad van kerken en het landelijk ak- tiekommitee legde de regering een plan voor, dat een herziene en verder uitgewerkte versie was van een voor stel dat de Stichting van de Arbeid reeds in januari aan de ministers van justitie en sociale zaken had gepre senteerd. Volgens de organisaties zou elke illegale buitenlander zich binnen een week moeten melden. Degene die werk had. zou gelegaliseerd moeten worden; degene voor wie dat niet gold, zou een verblijfsvergunning van zes maanden verstrekt moeten wor den om alsnog te proberen aan de slag te komen. Als na dat half jaar Jan Niessen van het landelijk aktie- kommitee reageerde verdrietig en verbassd op de afwijzende opstelling van de bewindslieden. „De regering heeft haar hart verhard. Het is ons erg tegengevallen dat zij ons geza menlijk voorstel, dat heus niet zo gemakkelijk tot stand is gekomen, helemaal niet opgepikt heeft. Wij zijn als actiecomité ook voor stopzetting van de stroom illegalen naar Neder land en wij denken ook dat er buiten landers naar hun land terug zullen moeten. Maar wij staan tegelijk de aanpak van de illegale arbeid voor en vinden dat mensen die hier al jaren lang slecht betaald en smerig werk doen, niet het slachtoffer mogen worden." De vier organisaties zullen zich op korte termijn beraden over hernieuw de pogingen om de situaties te verbe teren. In de komende week zullen de fracties in de Tweede Kamer worden benaderd. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN De veerboot Olau Kent, die dinsdag in Vlissingen aan de ketting werd gelegd, zal ook van daag niet uitvaren. Er is nog geen oplossing gevonden voor het conflict tussen de eigenaresse van het schip, de Deense rederij Ole Lauritsen en het Franse scheepsbevoorradingsbe- drijf. Dit laatste bedrijf had vele ton nen aan belastingvrije goederen aan de rederij geleverd maar zegt daar voor niet betaald te hebben gekregen Het schip, dat een tweedaagse dienst onderhoudt tussen Vlissingen en het Engelse Sheerness, is gehuurd door Olau-Line UK. die buiten het conflict staat, maar er wel de dupe van wordt De 350 passagiers, die dinsdag al aan boord waren, zijn via Zeebrugge naar Dover gebracht. Voor zover mogelijk zal het passagiersvervoer op gang worden gehouden door de Olau-Finn. de tweede veerboot van de rederij. Het vrachtvervoer geschiedt met het vrachtschip Wuppertal. DEN HAAGUTRECHT - De protes tants-christelijke onderwijs vakot'ga- nisatie (PCO) zal het arbeidsvoor waardenoverleg met minister Pais voorlopig opschorten. Dit uit protest tegen het plan van de minister om volgend jaar 250 miljoen gulden op de onderwijssalarissen te bezuinigen De verenigingsraad van de PCO droeg gisteravond in Utrecht het hoofdbestuur op voorbereidingen te treffen voor een massale onderwijs- manifestatie in oktober. Deze zal sa men met andere onderwijsorganisa ties worden georganiseerd, maar mag niet onder werktijd worden gehou den, aldus de verenigingsraad. Het hoofdbestuur van de PCO had voor gesteld dat wel te doen Het bestuur kreeg gisteravond ook de opdracht om druk uit te oefenen op de politieke partijen om tegen de salarismaatregel van Pais stelling te nemen. De PCO vindt de maatregel onaanvaardbaar. Ontkoppeling van de onderwijssalarissen van de ambte narensalarissen schept een levensge vaarlijk precedent en betekent een grondige aantasting van de rechtspo sitie, aldus de verenigingsraad gister avond. De PCO is wel bereid tot inkomens matiging. maar dan in het kader van een algemeen inkomensbeleid. Bo vendien moet er dan meer werk te genover staan. - Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een consequente bereidheid om de economische groei krachtig te herstellen heeft tot gevolg dat we in het jaar 2000 genoegen zullen moeten nemen met twaalf tot zestien kerncentrales een verdubbeling van de luchtverontreiniging, een verder uitsterven van planten- en diersoorten en meer sanering door kaalslag. Ons commentaar staat op pag. 5 Daar staat echter tegenover, dat de werkloosheid zal wor den teruggedrongen tot bene den de honderdduizend, er aanzienlijk meer geld be schikbaar is voor particuliere consumptie en de bedrijven weer aanzienlijke winsten zul len maken. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid schrijft dit in een gisteren ge publiceerde beleidsgerichte toekomstverkenning onder de titel. „Een poging tot uitlok king" De titel is bewust zo gekozen, omdat de raad in dit rapport een poging doet om toekom stige problemen terug te bren gen tot politieke meningsver schillen nu. Op zichzelf is dat al iets nieuws, omdat in de traditioneel Nederlandse wij ze van zien maatschappelijke vraagstukken zoveel mogelijk worden ontkoppeld van poli tieke voorkeuren. Dit keer heeft de raad echter doelbe wust een aantal toekomst beelden naast elkaar willen stellen die uitdrukkelijk geba seerd zijn op normatieve op vattingen met aanwijsbare steun in de samenleving. Drie stromingen Veel verder dan een poging is de raad nog niet gekomen. maar de resultaten daarvan zijn interessant genoeg. Zo onderscheidt de raad een drie tal politiek-ideologische stro mingen, te weten het liberalis me, het socialisme en het con- fessionalisme. Het is de be doeling dat uiteindelijk van elk van deze stromingen een toekomstbeeld wordt ge schetst. Hoe zo'n model eruit kan zien. demonstreert de raad aan de hand van een door de OECD verichte toekomstverkenning, die bekend is geworden onder de naam „interfutures". Dit model vertoont sterke over eenkomst met het liberale model. Het gaat ervan uit dat economische groei wenselijk is. dat het economische ge beuren zich zoveel mogelijk in een vrije markt dient af te spelen en dat de meeste men sen het met deze wijze van zien nog het meest eens zijn. „Interfutures" hanteert een economische groei van maar liefst vijf procent per jaar. Maar zelfs als dit scenario ver traagd wordt uitgevoerd, dan nog is het interessant om te zien tot welke uitkomsten dit voor Nederland leidt. In de aanhef zijn al genoemd de consequenties voor het aantal te bouwen kerncentrales, de luchtverontreiniging en der gelijke. Er is echter meer: de defensie-inspanning zal, voortdurend worden opge voerd, goede huisvesting komt alleen aan diegenen toe die ervoor willen betalen en sociale verzekeringen worden zoveel mogelijk uit de over heidssfeer gehouden In de logica van het „interfu tures" scenario past het ook dat de uittocht uit de steden voortgaat, de oude centra het domein van jongeren worden, van bejaarden, alleenstaan den. economisch zwakke ge zinnen en etnische minderhe den. De luchthaven Schiphol zal tot zijn maximale capaci teit worden uitgebouwd. De Markerwaard wordt ingepol derd en de randmeren worden ingericht voor recreatie Parlement Bij de politieke besluitvor ming ligt de nadruk meer op verstandig bestuur dan op ideologische keuzen De nei ging het parlement te laten meeregeren wordt omgebo gen. De positie van de rege ring wordt sterker, het parle ment wordt vooral machtsba sis voor het zittende kabinet. Bij de partijvorming neemt het belang van levensbe schouwelijke organisatie af. Men staat positief tegenover dingen als kiesdrempel, natio naal kabinet, zakenkabinet De overheid wordt in het alge meen gezien als „goede huis vader" die zoveel mogelijk overlaat aan de zelfstandige burger en die zorgt voor har monie. totaliteit en continu ïteit. Een belangrijke taak van de overheid is de burgers te doordringen van het belang van economische groei Met de uitwerking van dit voorbeeld heeft de weten schappelijke raad willen de monstreren wat er zoal aan toekomstverkenning vastzit De raad hoopt aldus reacties los te maken die hij dan kan gebruiken voor de uitwerking van liberale, confessionele dan wel socialistische toe komstbeelden. Volgens Lr. Th Quené. voorzitter van de raad is dat hard nodig omdat de huidige politieke partijen wei nig toekomstgericht en vaak nog tegenstrijdig zijn Vervolg van pagina 1 Bij de Gasunie, de koper van het Algerijnse aardgas, leven nog andere ideeën. De Algerijnen beschikken al over twee vloeibaarmakingsinstalla- ties, ten behoeve van leveranties aan Amerika en Frankrijk. Er zijn, raet name met de Amerikanen, moeizame onderhandelingen op gang gekomen over de prijs van LNG. Mislukken die onderhandelingen, en verdwijnen de contracten met de Amerikanen van tafel, dan komt capaciteit vnj bij de bestaande Algerijnse vloeibaarma- kingsinstailaties. „Dat biedt ons mis schien kansen," aldus de Gasunie Met de Westduitse gasmaatschappij en, die ook Algerijns aardgas willen afnemen, heeft de Gasunie al over die mogelijkheid gesproken Andere landen Lukt het Nederland niet om vloeibaar aardgas uit Algerije te betrekken, dan wordt ook de import van LNG uit andere landen ongewis. Kamerlid Lam-bers: „In elk geval komt import uit Nigeria dan ter discussie Nedpr- land wil ook uit dat land LNG aan voeren, maar in veel kleinere hoevejel heden dan uit Algerije. Het is int economisch oogpunt niet aantrekke lijk om alleen voor Nigeriaans LNG de Eemshaven als aanvoerplaats ge schikt te maken." „Tommy is altijd bang na een spab- nende tv-film. Daarna slaapt-ir het liefste hier

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3