Zorgen over export naar Bondsrepubliek gouwen en subsidiëren iet de dag moeilijker C" Te weinig rijwielhandelaars in nieuwere winkelcentra KNSM leed tien miljoen verlies tijging olieprijzen ordt voorspelbaar Goudprijs weer hoger Spaarpandbrief 1980/85 lV2 l Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel: inister Beelaerts van Blokland: Personeel verplicht zes weken in kantine 0 Westland Utrecht Hypotheekbank J 'EC-voorzitter: Staatslening: 900 miljoen Hypotheekrente per 9 sept. Fusieplan drie kledingbedrijven Pandbrief 1980 per1982/88 Westland Utrecht Hypotheekbank Slecht resultaat bij Macintosh ONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET S17-H1S "Tl iGan onze redactie economie antïN HAAG De Nederland- J ndustrie heeft op terreinen -«r nu juist de groeimoge- <J heden voor industrieel r|og)ontwikkelde landen lig- i, een zeer zwakke concur- tiepositie. Dit bleek giste- tijdens de persconferentie de Nedeclands-Duitse ner van Koophandel in Haag. sprake van een zeer zorgelijke rikkeling. zo zei drs. B. Henny. zitter van de Nederlands-Duitse ier van Koophandel en hoofddi- >ur van Siemens Nederland. e eerste helft van dit jaar heeft erland maar in beperkte mate ofiteerd van de belangrijk geste- Duitse importbehoefte (terwijl de anties van Duitsland naar Ne- nd 'merkbaar' zijn toegenomen). Bffbij komt. dat voor de naaste t omst nauwelijks een verbetering verwachten. De harde cijfers onderstrepen de zorg. Weliswaar namen de Nederland se leveringen van goederen naar de Bondsrepubliek in de eerste helft van 1980 met 12,7 procent toe tot 19,9 miljard mark, maar de omvang liep met ongeveer 1 procent terug. Boven dien steeg de totale Westduitse in voer in de eerste zes maanden in waarde met 24,5 procent tot 171,9 miljard mark, waarbij de omvang van de invoer zo'n 6 procent groter was. Oorzaken De oorzaken voor deze voor Neder land onbevredigende ontwikkelingen cent). liggen zowel in de ongunstige samen stelling van het exportpakket, ais in de aanhoudend zwakke concurrentie positie. Dit kwam met name tot uit drukking bij de export van investe ringsgoederen. De grootste verliezen lagen bij elek trotechnische produkten (totale in voer 21,2 procent; Nederlandse le veringen - 8,5 procent), bij kantoor machines (invoer 12 procent; Ne derlandse leveringen - 17 procent) en bij fijnmechanische en optische in strumenten (invoer 21,2 procent; Nederlandse leveringen - 8,5 pro ent). BIJ de machinebouw wist Nederland de export naar de Bondsrepubliek met 14,2 procent te vergroten. Maar aangezien de totale Duitse invoer op dit gebied met 20,7 procent toenam, werd hier toch ook een deel van de markt verloren. Een soortgelijke ont wikkeling deed zich voor in de sector voedingsmiddelen, speciaal in voe dingsmiddelen van plantaardige oor sprong. Problemen Zoals opgemerkt, is binnen afclenba- re tijd nauwelijks verbetering in deze situatie te verwachten. Dit met name, omdat ook in de Bondsrepubliek te kenen van economische teruggang duidelijk zichtbaar worden. Ver wacht wordt, dat de importbehoefte van de Bondsrepubliek merkbaar zal teruglopen. In deze situatie minder vraag op de belangrijkste exportmarkt, een zwak exportpakket en een moeilijke con currentiepositie zijn maatregelen ter verbetering van de samenstelling van het exportpakket en ter verster king van de concurrentiepositie, bij zonder gewenst. Hierbij moet, aldus de heer Henny, in de eerste plaats worden gedacht, aan de verbetering van kosten en prijzen omdat daarmee betrekkelijk snel succes kan worden geboekt. Daar naast moet meer worden gedaan aan pogingen bij voorbeeld verkooprei- zen om de export naar de Bondsre publiek tè vergroten. Met dit doel wordt door de Neder lands-Duitse Kamer van Koophandel op 1 en 2 oktober In Amsterdam een bijeenkomst gehouden. Van onze redactie economie TILBURG Bij de fa briek VOLT in Tilburg, een onderdeel van de video-groep van Phi lips, wordt een nieuwe manier van werktijd verkorting toegepast. Honderdtwintig man werden gisteren in de kantine geroepen waar ze te horen kregen dat ze daar vier tot zes we ken moeten blijven, tij dens de werkuren dan. Het personeel brengt de tijd nu door met dammen, kaarten en breien. Bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP is weinig inge nomen met de nieuwe methode. Zijns inziens is het Philips er om te doen aan te tonen dat de 120 werknemers overtollig zijn. onze redactie economie fsfUWEGEIN In een tijd nauwelijks of geen groei _jdt het met de dag moeilij- te bouwen en eindeloos te Jsidiëren. Dit zei minister laerts van Blokland kshuisvesting) gisteren in - toespraak bij de officiële ning van het nieuwe kan van de Nederlandse R-ld van Makelaars (NBM) >8 fieuwegein. N I yoegde hieraan toe de hoop te leren, „al zal dat niet gemakke- rallen". dat de bereidheid vanuit inleving méér voor het wonen te hebben, zal toenemen. De »r bestreed, dat de huidige im- op de woningmarkt toe te en is aan de overheid. ,„Dit t de samenleving erbuiten en natuurlijk niet." zei de heer i van Blokland. Ook wees hij langs te nemen stimulerings- len voor premie-koopwonin- 4 ide het uitermate belangrijk, il de samenleving voor het wo- rerkelijk over heeft. Nu de groei genoeg uit is en het totale be- aan sociale uitkeringen zo sterk 'C|dat de groei wordt overtroffen, er keuzes moeten worden ge- Er zullen prioriteiten moeten n vérlegd, verduidelijkte de be man. agtekens s "foren had voorzitter G. Smit van ,itv ederlandse Bond van Makelaars 161 linister een aantal kritische vra- voorgelegd. Centraal daarbij Minister Beelaerts van Blokland heeft in Nieuwegein het nieuwe kantoor geopend van de Nederlandse Bond van Makelaars. De minister verrichtte deze handeling door een oorkonde van de makelaars te zegelen. stond het punt, of de overheid de huidige impasse op de woningmarkt niet grotendeels zelf heeft opgeroe pen en In stand houdt. Met name vroeg de NBM-voorzitter zich af of: de noodzaak jot vergroting van de rijksmiddelen zwaar genoeg weegt om r zoals vorig jaar gebeurde de overdrachtsbelasting bij het kopen van een (bestaand) huis te verhogen. ADVERTENTIE Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.650,-. r0 Huidig rentq-jercentage 10/%; huidige afgifteprijs f990,- opgelopen rente vanaf 28 januari 1980 (effectief rendement ca. 10.71%) Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van West land/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missioner in etfekten. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 Huurders, zei hij, betalen bij verhui zen immers ook geen belasting; zij kunnen integendeel soms terecht ge bruik maken van doorstroorapre- mies; de op stapel staande leegstands- wet opweegt tegen de verhuisdrem- pels, die in deze wetgeving verborgen liggen. Hij zag daarin risico's met zowel bestaande hulzen als ten aan zien van nieuwbouwwoningen, waar bij het „op voorraad bouwen" waar schijnlijk definitief tot het verleden gaat behoren; een huurprijsbeleid dat is geënt op het behoud van koopkracht van huurders opweegt tegen de grote, wellicht fataal wordende nadelen van zo'n politiek voor het volkshuisves- tings- en bouwbeleid; de gerechtvaardigde wens échte speculatie tegen te gaan opweegt te gen de gevolgen van vele verkoopbe- lemmerende bepalingen, die het men sen veelal onmogelijk maakt te ver huizen. Intussen zit een groot aantal make laars In de problemen. Het aantal transacties en de huizenprijzen zijn aanmerkelijk gedaald. Als gevolg daarvan zal nog niet een kwart van alle makelaarskantoren dit Jaar een positief resultaat behalen. Dit betekent, aldus de heer Smit, dat wordt gewerkt voor een Inkomen dat vér ligt onder welke inkomensnorm dan ook. Dat was overigens vorig Jaar ook al het geval. De makelaarsvoorzitter zei dat als gevolg hiervan In deze twee Jaren tweeduizend banen verloren gaan. Gezien de slechte tijden voor de ma kelaars had hij verwacht dat de over heid wel een tariefsverhoging zou hebben toegestaan. Een suggestie had de heer Smit ook nog voor de hypotheekbanken. Naar zijn Indruk zou delnvloed van de hy potheekrente kunnen worden afge vlakt, wanneer langlopende hypothe caire leningen door opvolgende ko-' pers zouden kunnen worden overge nomen. In Amerika bestaat zo'n sys teem. De makelaars-voorzitter zou het een goede zaak vinden, als de gezamenlij ke geldverschaffers aan tafel zouden gaan zitten om de mogelijkheden voor een soortgelijk systeem van fi nanciering ook in Nederland moge lijk te maken. DEN HAAG (ANP) Het bedrag van de staatslening 1980 tegen 10'/, pro cent, waarop de Inschrijving woens dag open stond, is vastgesteld op 900 miljoen gulden. Met dit bedrag komt het totaal dat de schatkist dit jaar al leende op de kapitaalmarkt op 6,1 miljard gulden. Dit heeft het ministe rie van financiën bekend gemaakt. De koers van uitgifte van de lening is bepaald op 100,5 procent. De Inschrij vingen die boven deze koers zijn ge daan worden ten volle toegewezen. Inschrijvingen beneden de vastge stelde koers worden niet toegewezen en van Inschrijvingen tegen 100,5 pro cent wordt 83 procent toegewezen. LONDEN (Reuter) De goudprijs is gisteren op het hoogste punt sinds zeven weken gekomen. In Londen werd 685,50 dollar genoteerd voor een ounce van 31,1 gram, het hoogste punt sinds 14 februari. In Londen kwam een koers van 684 dollar tot stand tegen 670 dollar op dinsdag en 651 dollar, vorige week vrijdag. Maandag waren er aanzienlijke aankopen uit het Midden-Oosten, met een nieuwe vergadering van de OPEC, later deze maand, in het voor uitzicht. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afsluitprov (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypothe ABN ten 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.75 10.75 11.40 11.40 10.75 110 11.40 11.67 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.0 10.75 11.51 11 24 11.25 110 11.77 11.51 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.9 11.76 10.9 11.76 Centrumbank 5 jaar 1 10.5 10.91 10.5 10.91 NMB 1/3 jaar 5 jaar 1 10.75 10.7 11 43 11.60 10.75 11.0 11 43 11.71 Postgiro/RPS 5 jaar 1 10.5 11.16 10.5 11.16 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 10.5 11.2 10.5 11.2 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.0 11 78 11.0 11 78 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 1075 11.17 1075 11.17 Westland/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 10.8 11.86 11.0 12.08 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 104 10.81 10.4 10.81 Ennia 10 jaar - 10.4 10.81 104 1081 NVL 5/10 jaar - 10.4 1081 10.4 10.81 De vorige week door diverse banken ingezette renteverhogingen zijn deze week door nagenoeg alle andere instellingen eveneens doorge voerd. De verhogingen variëren van 0,2 tot zelfs 0,8 procent. De laagste basisrente ligt thans op 10,5 procent. Gevreesd moet worden dat de onrust voorlopig nog zal aanduren. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort.) ADVERTENTIE GRONINGEN Het bureau Beren schot zal in opdracht van de Neder landse Herstructurerings Maatschap pij (Nehem) een onderzoek Instellen naar de mogelijkheid van een fusie tussen de drie herenkledingfabrieken Union, Santega v/h Gebrs. Levie en.S. Muller. BIJ deze drie bedrijven, die samen de Stijlgroep Groningen vor men, werken in totaal nog 450 men sen, maar Levie heeft voor het gehele personeelsbestand van 141 man al ontslag aangevraagd. Het bedrijf kondigde onlangs al aan, in het voor jaar 'an 1981 de produktie ln Gronin gen te zullen stopzetten. Levie heeft de produktie overgebracht naar Zuid- Korea. Pandbrief, looptijd maximaal 8 j;ur. Huidig vg rentepercentage 11%; huidige ;ifgiftcpnjs f 1.010,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement ca. 10,67%).Jaorlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. k,uw Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 AMSTERDAM Het eerste halfjaar van 1980 heeft de Koninklijke Nederlandse Scheepvaartmaatschappij (KNSM) een verlies opgeleverd van tien miljoen gulden. Hoewel het tweede halfjaar waarschijnlijk betere resultaten worden ge boekt, zullen de sterk gestegen rentelasten er toch voor zorgen, dat de resultaten over het hele jaar negatief zijn. Vorig Jaar werd nog een jaarwinst gemaakt van 3,3 miljoen gulden. Veel wil de KNSM over de verliezen niet kwijt. Meegedeeld wordt dat de Transatlantische Lijnvaart van de KNSM teleurstellende resultaten boekte, en dat het Zee bedrijf van Mammoet Transport nog steeds met een stagnerende markt kampt. Posi- Ueve bijdragen zijn geleverd door het Landbedrijf Mammoet, de Haven- en Agenturendivisie en Transavia. Ook Transavia echter boekte een belang rijke teruggang in het resultaat ver geleken met 1979. De deelnemingen ICHEN (Reuter) Voor- f van de OPEC, R. Ortiz, n mening dat het nieuwe systeem zoals dat bin- ort door de OPEC-leden worden gehanteerd, geen Celling van de olie-prijs- -fngen zal betekenen. nieuwe prijssysteem zou boven- het voordeel hebben, dat prijs- c«ogmgen vanaf die tijd voorspel dden, en dat de westerse we- ^niet meer zal worden verrast economische schokken zoals die in 1979 hebben voorgedaan, steeg de olieprijs met honderd ent. heeft dit gezegd tijdens de we ll. -nergieconferentie die op dit mo- 0. it bezig is in München. Het voor- 63 eide nieuwe prijssysteem houdt at de olieprijzen onder meer wor- 11 aangepast aan inflatie in het wes- Olie-exporterende landen hopen ne manier te bereiken dat de i fle van hun olie niet door inflatie et westen wordt aangetast. Op dit "ent wordt aan het prijssysteem aatste hand gelegd, vervolgens zal november tijdens een OPEC- onferentie in Bagdad ter goed- tg worden voorgelegd aan de maakte er echter geen geheim t oat het niet alleen de bedoeling olielanden is, hun olie tegen inflatie te beschermen. De nieuwe formule moet het ook mogelijk ma ken, de olieprijs geleidelijk te verho gen tot het prijspeil van energie uit alternatieve bronnen. Directeur U. Lantzke van het Internationaal Ener giebureau (IEA) ln Parijs, uitte echter kritiek op dit voornemen van de olie landen: „Kolen, gas en kernenergie zijn op dit ogenblik de enige andere vormen van energie die kunnen wor den gebruikt om de afhankelijkheid van olie te verminderen. Toepassing ervan op grote schaal wordt echter belemmerd door de noodzaak het mi lieu te beschermen, en door de tijd die gemoeid is met de bouw van kern centrales." zei Lantzke. „Prijsverho gingen van olie brengen daarin geen enkele verandering." Derde wereld De vraag naar olie in de derde wereld, zal de komende twintig jaar mogelijk meer dan verdrievoudigen. Dit heeft een Franse onderzoekcommissie ge concludeerd uit een onderzoek dat is gehouden in tien ontwikkelingslan den. Het totale verbruik zou weieens kunnen oplopen tot zeven miljoen vaten (van 159 liter) per dag. In 1975 was dat nog maar 1,8 miljoen vaten per dag. Volgens de commissie bete kent dit een grote afhankelijkheid van de olielanden, omdat voor de meeste ontwikkelingslanden alterna tieve energiebronnen niet aanwezig zijn. of onbereikbaar wegens het ont breken van de vereiste kennis om ze te ontwikkelen. Van onze redactie economie DEN HAAG Rijwielza ken zijn spaaizaam verte genwoordigd in nieuwere stadswijken en over het al gemeen in winkelcentra die na 1960 zijn gebouwd. Is er in Nederland gemiddeld één fietsenhandel per 32 winkels, in de winkelcentra die de laatste twintig jaar tot stand zijn gekomen is er slechts één rijwielhande laar op 69 detailhandels vestigingen. Het verschil tussen die twee ver- houdlngscijfers is de laatste vijf tien jaar steeds groter geworden want van alle rijwielzaken in mo derne winkelcentra is de helft ge vestigd in de periode 1960-1965, de andere helft had dus bijna vijftien jaar nodig om tot een zelfde aan tal te komen. Voor het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) was dat aan leiding voor een onderzoek. Want als de tweewielerbranche zo wei nig animo vertoont om een vesti- gingspunt in een nieuwe woonom geving te starten, hoe hebben de genen dan geboerd die deze stap wel hebben aangedurfd? Aan het onderzoek hebben acht tien rijwielhandelaars uit nieuwe re winkelcentra meegedaan en door de bank genomen zijn hun ervaringen niet ongunstig. Ruim de helft van de deelnemers heeft een positief economisch rende ment en dat wil volgens de maat staven van het EIM wel wat zeg- gen. Want het brutoloon van de ondernemer wordt door dit insti- tuut doorgaans geschat op het sa laris plus sociale lasten van een filiaalhouder ln een winkelketen. Blijft de zelfstandige ondernemer daar onder, dan is zijn bedrijf niet rendabel. Gunstig Weliswaar waren er ook onderne mers onder de achttien onder vraagden die het niet zo best de den maar het totaalbeeld is vrij gunstig. Dat is wel begrijpelijk. Een relatief kleine plaats met zo'n tien twaalfduizend inwoners heeft in doorsnee drie d vier rij wielzaken maar de deelnemers aan het onderzoek zaten als enige in stadswijken met een zelfde aan tal inwoners Hun concurrenUe is niet groot of om het in de rapport- taal te zeggen „Ze hebben een groot verzorgingsgebied. Boven dien bleken de zaken die in een groot winkelcentrum liggen het op één na goed te doen. Andere voordelen in een nieuw winkelcentrum zijn: een jonge, nog groeiende bevolking en een aantrekkelijke winkelomgeving. Nadelen zijn: de hoge huur in ver gelijking met de huur van een pand in een oude wijk, de hoge investeringen van het ruw opgele verde nieuwe pand en tegenwer king van de zijde van projectont wikkelaars die een rijwielhandel (met werkplaats) soms rommelig vinden waardoor zo'n zaak af breuk zou doen aan het winkel centrum. Die nadelige factoren worden ook wel door fietsenhandelaren zelf genoemd. Wanneer een onderne mer echter moet kiezen tussen een nieuwe vestiging in een oude wijk of in een nieuw centrum zal de voorkeur in de meeste gevallen toch uitgaan naar het tweede al ternatief, aldus het EIM. Mede door enkele grote nadelen in de oude wijk zoals ontvolking, ver grijzing en toenemende concur rentie van branchevreemde kana len (warenhuizen). Aanloop Heeft de fietsen verkopende zelf standige eenmaal voor de nieuwe wijk gekozen, dan verdient een winkelcentrum de voorkeur boven een punt waar geen andere win kels zijn, ondanks de hogere huur. Een probleem Is nogal eens dat het standaardformaat winkel dat in een nieuw centrum wordt opge leverd. te klein is voor de rijwiel handel. Die heeft veel ruimte no dig om de fietsen te etaleren, ver der is er een werkplaats en een magazijn. Een rijwielzaak behoeft een oppervlakte van ten minste 200 vierkante meter maar daar voldoet sléchts een enkele zaak aan in de nieuwere winkelcentra. Veel handelaars hadden een groot deel van hunn verkoopvoorraad daarom opgeslagen in een garage ln de buurt of in een kelder. Een andere moeilijkheid s dat een rijwielzaak twee ingangen nodig heeft, één voor de winkel en één voor de werkplaats. Een hoek pand is daarom aantrekkelijk. Zes van de achttien deelnemers be schikten daarover. Fietsenhande laren die een sprong maken naar een nieuwe wijk kunnen dat het beste in het voorjaar doen. even als mensen die een zaak nieuw beginnen. In de winter worden minder fietsen verkocht en de on dernemer zit als hij in de herfst start, lange tijd met een grote voorraad. Financieel is dat erg vervelend. droegen, evenals overigens vorig jaar al. onvoldoende bij tot het resultaat.. LUCAS BOLS zag de nettowinst het eerste halfjaar dalen met zeven procent, tot 17,2 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat daalde met 18 pro cent van 30 tot 24,6 miljoen gulden. De raad van bestuur meent deson danks dat 1980 met een goed resul taat zal kunnen worden afgesloten- Bols wijt de teruggelopen winst voor een belangrijk deel aan de in januari ingevoerde accijnsverhoging. De lan delijke afZet van gedistilleerd daalde met meer dan 30 procent, in vergelij king met dezelfde periode in ,1979. MACINTOSH (confectie) ver wacht 1980 met een aanmerkelijk ver lies te zullen afsluiten. Maatregelen ter geleidelijke verbetering van de resultaten zijn in studie, aldus het bestuur. Een paar maanden geleden was nog slechts gesproken over een ongunstiger resultaat dan de 5 mil joen winst van 1979: Oorzaak was het slechte resultaat in de binnenlandse activiteiten (voornamelijk produk tie). In het buitenland was de gang van zaken (produktie. handel) bevre digend. De omzet in het eerste half jaar steeg, wat het hele concern be treft, nauwelijks. ELSEVIER-NDU heeft de netto winst over het eerste halfjaar zien dalen van 26 tot 20 miljoen gulden, nadat eerder al melding was gemaakt over mindere resultaten. Oorzaak was de teruggang in de advertentie markt, Ook de situatie op de buiten landse boekenmarkt speelde een rol. De nadelige effecten werden slechts gedeeltelijk opgevangen door een toeneming van de inkomsten uit abonnementen. Hoewel het in de tweede helft van 1980 beter zal gaan dan in de eerste, kan Elsevier/NDU de winst van 1979 waarschijnlijk niet evenaren. Het concern zette in het eerste halfjaar 636 miljoen om. Dat was 12 procent meer dan vorig jaar maar in deze groei is voor een derde deel veroorzaakt door overnemingen. GAMMA HOLDING (bedrukte stoffen, tapijt) heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een nettowinst geboekt van 4,1 (3.6) miljoen. Omzet steeg met 11 procent tot 274.1 (245.91 miljoen. De omzetstijging deed zich op alle terreinen van Gamma voor behalve bij de Europese kledingstof fen en de geweven gordijnstoffen van De Haes Holland. De raad van be stuur verwacht dat de winst dit jaar boven de 5.7 miljoen van vorig jaar zal uitkomen. Het bedrijfsresultaat steeg met 49 procent tot 12.7 miljoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19