aanbieding >1413.- >1466.- ndonesische christenen e gast op het grondvlak Kamer wil hogere status MO opleiding ritiek artsen op mtwerp-opticiënswet y 600.- 813.- 600.- 866.- Bisschoppen willen geen vakbondsmodel Veel klachten over africhten honden in park Hoofdagent wordt wegens kritiek nu niet ontslagen Achttien maanden voor 'totale' dienstweigering ilusboten op jrote rivieren CDA en PvdA tegen plan Pais Katholiekmoet vrij zijn in vakbonds keuze bq uw Sola detaillist Exclusieve 9 pers. 105 dig. ladencassette tijdelijk f 600 -f 1000,-voordeli sola 11 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS 13 - H 15 De Nederlandse bisschoppen hadden gisteren in Utrecht een ontmoeting met functionarissen van het CNV. V.l.n.r. bisschop Simonis van Rotterdam, CNV-voorzitter Harm van der Meulen en kardinaal Willebrands, voorzitter van de bisschoppenconferentie. ARNHEM (ANP) De ge meentelijke plantsoenendienst in Arnhem signaleert de laatste jaren een toenemende overlast van mensen, die bij wijze van hobby in de parken buiten clubverband hun honden pro beren af te richten. Er komen daarover erg veel klachten bin nen. Ook in andere grote ste den in ons land is dat volgens de Arnhemse plantsoenen dienst het geval. Arnhem heeft slechts enkele terreintjes aangewezen voor het africhten van honden. Die veldjes zijn toegewezen aan door de politie erkende clubs. De behoefte aan geschikte ter reinen voor deze hobby neemt echter zienderogen toe, aldus de Arnhemse plantsoenen dienst. De overlast bestaat vooral uit het geblaf van de honden (met name bouviers) en het lawaai van auto's van hon denbezitters, die de parken in rijden op zoek naar een ge schikt gazon. Precieze cijfers over deze „ra ge" zijn echter noch in Arnhem noch in andere steden voorhan den, aldus de plantsoenen dienst. Volgens een woordvoer der is het ook moeilijk tegen de africhtpraktijken op te treden. Van onze kerkredactie UTRECHT De roomskatholieke bisschoppenconferentie heeft dinsdag met vertegenwoordigers van de religieuzen gesproken over de verenigingen van priesters en pastorale werkers en werksters. De bisschoppen erkennen het bestaan van deze verenigingen en hebben enige uitgangspunten opge steld voor het overleg ermee. De bisschoppen vinden het van be lang dat de verenigingen vooral de eigen verantwoordelijkheid en het ge zag van de bisschop erkennen en dat de pastoraal werkenden een loyale saamhorigheid met hem tonen. Zij achten het gewenst dat in de statuten de relatie met de bisschop en ook het lidmaatschap van de vereniging wor den vastgesteld. Am de erkenning van deze verenigingen zitten dus nog wel wat haken en ogen. Probleem is onder meer dat priesters en pastorale werkers en werksters samen in zo'n vereniging zitten. Voor de pastoraal werkenden is dat een principiële keu ze, maar voor de bisschop is dat moei lijk. Want ofwel Je hebt een priester raad die met de bisschop in het ambt is verbonden, ofwel je hebt een zelf standige vereniging, maar daar horen dan geen priesters in. Schuif je die dingen in elkaar dan wordt het onder scheid tussen priesters en pastorale werkers veronachtzaamd. Voor een bisschop is het niet aanvaardbaar dat een priester zich beschouwt als een werknemer tegenover een werkgever, voor pastorale werkers en werksters ligt dat eventueel anders. De verenigingen van pastoraal wer kenden bestaan al in verschillende bisdommen en worden elders binnen zeer korte of wat langere tijd opge richt. Zij zijn met de huidige stand puntbepaling van de bisschoppen niet geheel tevreden; volgens hen zijn deze verenigingen opgericht uit de behoeften van de mensen zelf en zou den de bisschoppen niet de „loyale saamhorigheid en verbondenheid" met het gezag als voorwaarde moeten stellen voor overleg. RENKUM (ANP) Hoofdagent Jan de Goede (25) in Renkum, die bekend werd door openlijke kritiek op het optreden van de mobiele eenheid, zal niet worden ontslagen op grond van artikel 120 van het ambtenarenregle ment. UTRECHT (ANP) Kardinaal Wille brands vindt dat katholieken de vol komen vrije keus moet worden gela ten bij wat voor vakbond zij zich willen aansluiten. Willebrands zei dit gisteren in Utrecht na afloop van een twee uur durend gesprek tussen het CNV-hoofdbestuur en de bisschop pen van Nederland over het toene mend aantal katholieken dat lid wordt van het protestantse CNV. Op dit moment is ongeveer twintig procent van de driehonderdduizend CNV'ers katholiek, maar als de ka tholieke onderwijsvakorganisatie •zich met haar 62.000 leden bij de christelijke vakcentrale zal aanslui ten. dan betekent dat op slag dat één op de drie CNV-leden katholiek is. De kardinaal en de bisschoppen heb ben zich gisteren uitvoerig laten in lichten over de motivatie van de kat holieken om vaak als oud-NKV-lid over te stappen naar een protes tantse vakorganisatie. Zoals bekend, zijn NKV en NW binnen de Federa tie Nederlandse Vakbeweging samen gegaan. Volgens CNV-voorzitter H. van der Meulen blijkt dat het vaak zuiver religieuze motieven zijn die de katho lieken de FNV de rug doet toekeren om vervolgens van het CNV lid te worden. ARNHEM (ANP) De krijgsraad heeft de 21-jarige Albert T. uit Deven ter wegens dienstweigering conform de eis veroordeeld tot achttien maan den militaire detentie. T. is een „to taal-dienstweigeraar" en aanhanger van de anti-militaristische actiegroep „Onkruit". De krijgsraad veroordeel de tot nu toe vrijwel alle totaalweige raars, die moesten voorkomen, tot achttien maanden. In de regel zitten totaalweigeraars twaalf maanden van die straf uit. De krijgsraad bleek ongevoelig voor het argument van Alberts verdediger, mr. J. Pen, dat met straffen van acht tien maanden voor totaalweigeraars het gelijkheidsbeginsel in het Neder landse strafrecht wordt geschonden. node voorzit ter ds C. B. Roos (rechts) in gesprek met enige gasten van overzee. N HAAG (PNHK) Acht Indonesische christenen, die namens hun kerken, de evange- h-chrtstelijke kerk van de Minahassa en de protestants christelijke kerk van Bali Inemen aan een uitwisselingsprogramma met de Nederlandse hervormde kerk zijn in ons i aangekomen. «n bijeenkomst in het zendings- i te Oegstgeest werden zij verwel- nd door leden van het moderamen de hervormde synode, ds. C. B. j, praeses en mevrouw W. J. van 8chans-den Duyf, vertegenwoor- van zendingsinstanties, van de angende classes Hoorn en Hen en de al enige jaren in ons land kende Indonesische predikant ito Handojo. gezelschap, dat bestaat uit vijf oen en drie vrouwen zal van 12 ember tot 26 oktober de gast zijn de classes Hengelo en Hoorn. Zij m in verschillende gastgezinnen blijven. Doel van dit programma de kerken, dat als een experi- it moet worden gezien, is het tot id brengen van een intensieve moeting tussen gemeenteleden n de betrokken kerken om de oecu- mliche relatie te versterken. De doKsische kerken hebben op een erplljk bezoek aangedrongen. Roos zei in zijn welkomstwoord; kei het oude begrip .zending' kun- p w niet meer uit de voeten. We niet meer van moederkerk en dochterkerk. Als we nu over zen- «preken bedoelen we zeker geen "i tings ver keer. In oost en west ve gaan verstaan, dat het ons wereldwijd moet gaan om de van het evangelie van ijkwaardig Jezus Christus en dat de kerken daar bij niet staan in een moeder-dochter verhouding, in een verhouding van zendende kerk en ontvangende kerk, maar in een verhouding van gelijk waardigheid en van wederzijdse as sistentie. Drs. H. Bootsma, algemeen secretaris van de hervormde raad voor de zen ding, welke instantie het bezoek heeft voorbereid, zei tijdens een korte me ditatie: „Het gevaar bestaat dat we aannemen dat christenen over de he le wereld één zijn. De waarheid is dat er veel verschillen tussen ons be staan. Wat ons verenigt is, dat we kinderen zijn van God. We zijn men sen, die belijden dat God onze vader is. Maar we weten ook, dat we kinde ren zijn van Indonesië en van Hol land. We dragen de kentekenen van de cultuur, waarin we zijn geboren. Onze culturen verschillen aanzien lijk. Deze bemoeilijken onze ontmoe ting en het elkaar begrijpen." Namens het Indonesische gezelschap voerde mevrouw drs. M. H. E. Kau- nang het woord. ZIJ is docente aan de lerarenopleiding in Manado, hoofd stad van de provincie Noord-Celebes. Zij vertolkte de dankbaarheid van de gasten voor de uitnodiging en bracht de groeten over van haar kerk, die 650.000 leden telt Namens de Balische kerk sprak ds. Tjatra Puspitha. Hij bood de praeses van de hervormde kerk een hout sculptuur uit Bali aan. Ds. Puspitha ls sedert kort uitgeleend aan de kerk in Palu (Celebes) omdat daar zeer veel Balische christenen als transmi granten zijn gevestigd. Ook sprak nog de voorzitter van de Indonesi sche raad van kerken, die toevallig in Nederland is voor een studieop dracht. Het gezelschap bestaat uit drie predi kanten, een docent pedagogiek aan de universiteit van Singaradja (Ball), een docente aan de lerarenopleiding te Manado, twee vrouwelijke gemeen teleden, die actief zijn in de vrouwen beweging en een gepensioneerd be roepsmilitair, die in de kerk en sa menleving verschillende functies be kleedt. Gewone dingen Tijdens hun verblijf in de gemeenten van de ontvangende classes zal het o.a. gaan om het kennismaken met de gewone dingen van het dagelijkse le ven, het gemeenteleven ter plaatse en het oog krijgen voor actuele vragen in de Nederlandse samenleving. De gastgezinnen zullen daarbij uiteraard een belangrijke rol spelen. Het bezoek zal eind oktober met een aantal evaluatie-dagen op Kerk en Wereld te Driebergen worden afgeslo ten. Men hoopt dat volgend jaar Ne derlandse gemeenteleden naar Indo nesië zullen kunnen gaan. ARNHEM (ANP) - Er komen ilusboten op de grote rivieren er bestrijding van scheeps- randen. De eerste boot zal bij lljmegen komen te liggen. Dit eeft minister Wiegel van bin- enlandse zaken de Gelderse ommlssaris van de koningin, ir. W. J. Geertsema meege- eeld. Het Rijk neemt de aan- thafkosten van de blusboten «oor zijn rekening. Het is nog niet d uidelijk wie het beheer en exploitatie van de schepen staalt: het Rijk of de lagere rerheden (provincie of ge- leente). lemeenten en provincies heb- al lang uitgezien naar de omst van deze speciale boten, lift name Geertsema heeft tich er sterk voor gemaakt. De irovincie Gelderland is nogal educht voor ongelukken op ie rivieren omdat een derde an de ongeveer kwart miljoen chepen die jaarlijks de rivie- fen bevaren brandbare en/of «plosieve stoffen vervoert. Van onze parlementsredactie DEN HAAG CDA en PvdA In de Tweede Kamer zijn tegen het pian van minister Pais (onderwijs) om de MO-opleidingen als cursus onder te brengen in de wet op het voortgezet onderwijs (Mammoetwet). Zij vinden een dergelijke status te licht om de opleidingen, zoals de regering wil, nieuw leven in te blazen. Tijdens een debatje over de MO-op- leidingen in de Kamer pleitten de onderwijsspecialisten van beide frac ties ervoor om de opleiding tijdelijk onder te brengen in de experimenten wet. Dit in afwachting van een wet op het hoger beroepsonderwijs, waarin ze eigenlijk thuishoren. De experimentenwet biedt volgens hen betere waarborgen voor het voortbestaan van de MO-opleidingen dan de status van een cursus. In het laatste geval kan de minister name lijk zonder meer een einde maken aan HECHT (ANP) Het voorontwerp van een opticiënswet is ile artsenorganisatie KNMG niet in goede aarde gevallen, bezwaren gelden met name een wetsartikel, dat erop Brjcomt dat de opticiën bij een patiënt met klachten ver uit is onderzoek te doen. Dit om vast te stellen of de klacht sschien veroorzaakt wordt door een ziekelijke afwijking. I moet dan dus eigenlijk een diagnose stellen. MG^ecrelarls mr. W. B. van der Dr D Galema, bestuurslid van het Nederlands oogheelkundig genootr schap zei het wetsvoorstel heel ern stig op te nemen. „Het is nou juist de moeilijkste taak van de medicus vast te stellen of er sprake is van een normale of een ziekelijke afwijking." Het gaat maar bij een klein percenta ge om een ziekelijke afwijking, maar het te Iaat ontdekken daarvan kan rampzalige gevolgen hebben. De oor- zaak van oogklachten kan bij voor beeld een hersentumor zijn of een ernstige vorm van suikerziekte. zei gisteren, dat de maatschap- Reneeskunst het wel waardeert, staatssecretaris Veder-Smit pro- t een oplossing te vinden voor de Wenste toestand, waarbij de op to werkzaamheden verricht, Woe de wet hem niet bevoegd !tt verklaard. Met de richting Wn die oplossing wordt gezocht ft het KNMG-bestuur het echter en al op medische gronden erg wijk. vernacht namelijk, dat een opti- - hoe goed opgeleid ook toch in staat zal zijn ziekelijke afwij- T&n te herkennen. In een reactie I ..voorontwerp zal de artsenor- de staatssecretaris volgen- voorstellen voor een andere fctong doen. Dr Galema heeft ook kritiek op het niet laten vallen van de opticiëns onder de wet op de paramedische beroepen, terwijl de staatssecretaris hun wel paramedische werkzaamhe den wil toestaan. de bekostiging van een MO-oplei- ding. Bij de experimentenwet is dat onmogelijk. Daarom dienden CDA en PvdA een motie in waarin wordt ge vraagd de opleidingen in de experi mentenwet onder te brengen. Tot nu toe vallen de opleidingen on der een overgangswet. Pais wil ze, daaruit halen, omdat zo'n wet een te smalle basis zou bieden voor de her structureringsplannen die hij voor de MO's in petto heeft. Het PvdA-Ka- merlid Konings vindt echter dat de minister de opleidingen best in de overgangswet had kunnen laten zitten. Hij betichtte de bewindsman ervan dat hij de opleidingen eruit wil halen om aan twee MO-opleidingen een tweedegraads lerarenopleiding ver pleegkunde te kunnen verbinden. Onder overgangswet is dat namelijk niet mogelijk, omdat de MO-opleidin- gen daarin omschreven staan als een afgesloten geheel, aldus Konings. Het PvdLA-Kamerlid maakte zich er boos over dat Pais een motie over de tweedegraads lerarenopleiding ver pleegkunde naast zich neer had ge legd. In oktober vorig jaar had de Kamer die motie aangenomen, waar in stond dat die opleiding bij enkele nieuwe lerarenopleidingen moest worden ondergebracht. Maar Pais ne geerde dit en hing de verpleegkundi ge opleiding op aan een tweetal MO- opleidingen. Konings vond dat Pais in deze kwestie onbehoorlijk had ge handeld. De WD is er ook niet erg enthousiast over dat Pais de MO-opleidingen de voorlopige status van cursus wil ge ven. Maar de experimentenwet ver kiest zij evenmin. Onderwijsspecia- liste mevrouw Ginjaar-Maas nodigde Pais daarom uit met een definitieve wettelijke regeling te komen voor de MO-opleidingen. Zij noemde de pro cedure die de minister in deze zaak heeft gevolgd overigens bedenkelijk. Zij vindt het principieel onjuist dat Pais „met een pennestreek" de oplei dingen de status van cursus wil geven in plaats van een goede wettelijke basis. Kardinaal Willebrands Inhoud van de ladencassette: 9 tafellepels, 9 tafelvorken, 9 tafelmessen, 9 dessertlepels, 9 dessertvorken, 9 dessertmessen. 1 soeplepel. 2 sauslepels, 2 groentelepels. 1 aardappellepel, 9 theelepels. 9 taartvorkjes, 9 likeurlepels, 9 longdrinklepels. 1 suikerschepje, 2 vleesvorkjes. 1 botermesje, 1 saladecouvert. 1 kaasschaaf. 1 gebakschep, 1 jamlepel Inlichtingen: Sola Fabriek. Van Reenenweg 155. Postbus 330, 3700 AH Zeist. Tel. 03404-11019 23364^ 9persoons 105 dig. ladencassette verkoop prijs 9persoons 105 dig. ladencassette verkoop prijs uw voordeel PRELUDE FIESTA zilverwit edelstaal

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15